Prins Bernhard feestelijk verwelkomd in Zeeuws-Vlaanderen Korea De Beneluxconferentie te Knokke Engeland verwerpt Perzische eisen Enthousiaste bevolking juichte hem hartelijk toe WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Goede resultaten volgens minister Drees De schadevergoeding aan de An gl O-Iranian DONDERDAG 16 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2166. Hei Koninklijk Paar zal President Auriol bezoeken De strijd in Indo-China Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Nadat Prins Bernhard Woens dagmorgen om half twaalf op het vliegveld Woensdrecht was aan gekomen, waar hij werd verwel komd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, burgemees ter L. A. J. Mazairac en de com mandant van het vliegveld kapt. It. t.- z. vlieger L. J. Fritz, begaf hij zich gezeten in zijn Cadillac genummerd A.A. 13 en vergezeld van zijn particulier secretaris dr F. A. de Graaff, de Commissaris der Koningin Jhr mr A. F. C. de Casembroot en de kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, H. A. A. Baron Collot d'Escury, naar Kruiningen, waar aan de Veerhaven burgemeester M. Vogelaar, vergezeld van zijn wethouders P. H. A. Polderman en C. van Iwaarden benevens de gemeente-secretaris J. Blok het hoge gezelschap opwachtte. Ook het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" was present en liet behalve het Wil helmus verschillende pittige mar sen horen onder leiding van zijn dirigent J. Nieuwenhuyse. Vele schoolkinderen benevens een enthousiaste bevolking waren aanwezig om de Prins hartelijk toe te juichen. AAN BOORD VAN DE PRINS WILLEM I. Het gezelschap begaf zich ver volgens aan boord van de Prins Willem I waarop het voltallig college van Gedeputeerde Staten aanwezig was, benevens de grif fier mr J. Pilaar, de commandant van het district Middelburg der rijkspolitie W. H. van Ballegoijen de Jong, de hoofdingenieur-direc teur van de provinciale water staat ir H. D. J. Swaters, de di recteur van de provinciale stoom bootdiensten G. J. de Jonge en de pers. Met de Willem I werd een tocht over de Schelde gemaakt, terwijl tegelijkertijd werd geluncht. Jhr De Casembroot heette de pers van harte welkom, terwijl het lid van Gedeputeerde Staten de heer C. Hamelink uit Axel een techni sche en economische uiteenzet ting gaf over de Saeftinghe, wel ke 3000 ha schorren bevat, die voor inpoldering rijp zijn. In ver band met internationale belangen is men nog niet aan de inpolde ring, omdat België bevreesd is, dat door de indijking van dit ge hele gebied de Schelde aanzien lijk zal stijgen, waardoor men meent, dat er voor Antwerpen groter verzandingsgevaar zal ontstaan. Volgens Nederlandse deskundigen zou 1800 ha zonder enig gevaar kunnen worde» inge dijkt, waardoor aan 400 tot 500 jonge boeren een bestaan zou kunnen worden gegeven. De heer Hamelink wees erop, dat zonder medewerking van onze Benelux- partner niets kan worden bereikt, maar dat het dringend noodzake lijk is voor onze Zeeuwse econo mie, dat ze werkelijkheid wordt. Vervolgens maakte men een vaart langs het verdronken land en zette men koers naar Perkpol- der, waar de Willem I aan de zij steiger werd gemeerd. HONTENISSE. Aan de steiger stónd burge meester C. J. van Hootegem met zijn wethouders de heren L. J. Vereecken en Fr. Arends bene vens secretaris O. A. E. Verstrae- ten om de hoge gast te verwelko men, terwijl de plaatselijke mu- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 16 OCTOBER. VRIJDAG 17 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 0.56 1.04 Terneuzen 1.31 1.39 Hansweert 2.11 2.19 Walsoorden 2.21 2.29 ZON MAAN op onder op ondei Oct. 16 7.06 17.44 4.18 •16.35 17 7.08 17.42 5.30 16.46 18 7,10 17.40 6.44 16.58 19 7.11 17.37 8.01 17.14 20 7.13 17.35 9.21 17.35 21 7.15 17.33 10.41 18.04 ziekvereniging onder leiding van voorzitter dr J. A. F. Hermans een serenade bracht. In deze gemeente werd een be zoek gebracht aan de bouwmate- rialenfabriek annex betonfabriek van de heer J. Bleyenbergh uit Hulst, die in 1930 met zijn bedrijf begon en slechts een bedrijfsop- pervlakte had van 500 m2. Door opheffing van de tramlijn werd verplaatsing naar Walsoor den noodzakelijk, waar men de beschikking had over een haven en sinds 1950 heeft het bedrijf zich gestadig uitgebreid. In dit bedrijf is practisch het gehele personeel ongeschoold en afkom stig uit de gemeente Hontenisse. De Prins liet zich voorlichten door de heer Jan Bleyenbergh en zijn bedrijfsleider de heer N. J. Buters, terwijl mevr. Bleyenberg. Ferket aan hem werd voorge steld. Besproken werd het pro bleem van de industrieontwikke ling in Hontenisse i.v.m. het vrij komen van arbeiders uit de land bouw en het opnemen van Hon tenisse als ontwikkelingsgebied. Via Kruisdorp reed de stoet vervolgens naar Graauw en Lan- gendam, waar de schoolkinderen stonden opgesteld en met fleuri ge vlaggetjes aan hun blijdschap uiting gaven. Burgemeester mr F. J. Schlüter, de wethouders A. P. E. Staal en Alb. Schillemans alsmede secretaris H. W. Dalmijn werden aan Zijne Koninklijke Hoogheid voorgesteld, waarna een bezoek werd gebracht aan een boerderij van het Kroondo mein, bewoond door de familie Mahu. Hier toonde de Prins veel be langstelling voor de landbouw en haar problemen, terwijl hij ken nis maakte met de heer en mevr. C. A. Mahu-van Kampen, de heer en mevr. A. C. Mahu-de Waal en mevr. de wed. M. Mahu-van Gas sen. In de pronkkamer gezeten, informeerde hij belangstellend naar het kinderaantal, waarop niet minder dan 12 spruiten aan hem werden voorgesteld, wie hij allen een hand gaf. Voor de klei nen een onvergetelijk moment. NAAR NIEUW NAMEN. Binnendoor reed men dan over de slechte Zeeuwse polderwegen naar Nieuw Namen, waar een buitengewoon hartelijke ont vangst werd bereid. De bedoeling was hier de brei- goederenfabriek van de fa v. d. Broeck Thieleman te bezoeken. Het dorp was in feesttooi gesto ken en zowel de schooljeugd als de jeugdverenigingen stonden in dichte rijen bij de fabriek opge steld, waar de Prins burgemees ter P. Vercauteren, wethouders A. C. J. de Deckere en E. A. v. d. Branden en de gemeente-secreta ris de heer M. A. W. M. v. d. Bom begroette. Het muziekgezelschap „De Scheldezonen" speelde onder leiding van de heer Frans Kindt 't Wilhelmus, waarna de fabriek werd betreden en de familie v. d. Broeck en De Schutter benevens de heren J. Peeters, L. van Roey en, H. Vlegels en E. Burm met mej. M. Thieleman werden voor gesteld. Hier bleek, dat zich in het dorp N. Namen een bloeien de textielindustrie heeft ontwik keld, waar momenteel 75 werk nemers een bestaan vinden. In de afd. trie worden niet minder dan 1200 truien en vesten per week vervaardigd, terwijl de tapijtwe verij 1200 m2 per week verwerkt. Ook worden er wekelijks 250 wand- en tafelkleden geprodu ceerd. Het bedrijf exporteert naar Engeland, Australië, W.-Duits- land, Zwitserland en België. Zijne Koninklijke Hoogheid toonde veel interesse voor de fabricage en in- formeerde belangstellend naar de eventuele moeilijkheden. De heer Paul de Schutter wees op het gebrek aan geschoolde ar beidskrachten, aan de dringende noodzakelijkheid van een oplei ding voor de wevers en op de moeilijkheden voor het bedrijf, doordat Nieuw Namen nog geen grenskantoor maar slechts een grenspost is. Bovendien verzocht hij te willen bevorderen, dat de P.Z.E.M.-tarieven verlaagd wor den. Aan Z.K.H. werd een jacht- vest aangeboden, terwijl voor de Prinsesjes een volledige ski-uit rusting, gemaakt op de fabriek, werd meegegeven door welke at tentie de Prins zeer geroerd was. Aan de Prins werden nog voor gesteld de heer J. v. d. Heijden, bijgenaamd de Bodde, een bekend visser van de oude stempel, die er zijn voldoening over uitsprak, dat de Prins naar N. Namen had willen komen, de omschakeling van het visserijbedrijf op het tex tielbedrijf naar voren bracht, waardoor velen een bestaan ver wierven en bovendien de groeten meegaf voor H.M. Koningin Ju liana en de Prinsesjes, welke de Prins beloofde te zullen overbren gen. Ook opperwachtmeester v. d. Zande van de rijkspolitie, een verdienstelijk illegaal wer ker, werd voorgesteld en kon zich even met de hoge gast onder houden. NAAR CLINGE. Inmiddels was het tijd gewor den om naar Clinge te gaan en onder de toejuichingen der be volking ging het Clingewaarts, waar het klompenbedrijf van de heer C. J. Seghers, voorzitter van St. Gommarus, werd bezocht. Hier hadden zich duizenden voor het bedrijf verzameld. De schooljeugd bracht een aubade, er werden luchtbalonnen en dui ven opgelaten en „Weldoen door Vermaak" bracht onder leiding van de heer E. A. v. d. Branden, die tevens wethouder is, een mu zikale hulde. In een der woonvertrekken werd de Prins, nadat hij over een sierlijk aangelegd zaagmeeltapijt was gegaan, ontvangen en ont spon zich een geanimeerde be spreking tussen Zijne Koninklij ke Hoogheid over de belangen der klompenmakers. De heer Se ghers bracht dank aan de rijks voorlichtingsdienst voor de pro paganda, die voor het klompen- makersbedrijf en het product wordt gemaakt en ook aan de re gering voor vele door haar ge troffen maatregelen. Maar hij had ook wensen, die hij op de hem eigen eenvoudige wijze naar voren bracht. De clea ring werkt niet gunstig voor de klompenfabrikanten, die, wan neer ze in België willen kopen, direct over contanten moeten kunnen beschikken, daar anders hun concurrenten met het pro duct gaan schuiven. Hij verzocht maatregelen om hiervoor verbe tering te bekomen. Ook de P.Z.E.M.-tarieven waren z.i. te hoog. De omzetbelasting op de klompen is een doorn in het oog van de fabrikant, omdat de schoe nen minder belast zijn en Prins Bernhard informeerde belangstel, lend naar de verschillen en naar de draagduur van een paar klom pen. Warm vroeg de heer Seghers de medewerking om steun van de regering voor export naar Ame rika in verband met de hoge ver voerskosten, waardoor hij hoop te een afzetgebied te kunnen ver werven. Vervolgens werd de familie Seghers voorgesteld, waarna een rondgang door het bedrijf werd gemaakt. Twee aardige meisjes, Riet van Dorst en Mariene Seghers, boden voor de Prinsesjes klompjes aan, die de Prins met graagte aan vaardde. Het tijdschema moest echter in het oog worden gehouden en na een hartelijk afscheid reed men via de Roskam naar St. Jansteen, waar bij de kerk B. en W. bene vens de schooljeugd en een enthousiaste bevolking stonden opgesteld. Ook in Heikant, Koe wacht en Zuiddorpe was dit het geval en via binnenwegen reed men naar Westdorpe, waar de be volking zich eveneens in groten getale had verzameld. Onderweg stonden de mensen allen voor de woningen en ongetwijfeld heeft de Prins ervaren, dat het Zeeuws Vlaamse volk trouw aan Oranje is en er ondanks de Zuidelijke sfeer een warm hart voor ons Koningshuis klopt. SAS VAN GENT. Bezoek aan de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek. In Sas van Gent was het doel van de reis de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek. Hier dronk Zijne Koninklijke Hoog heid eerst een kopje thee, waarna een bespreking met het voltallige bestuur en .de directie plaats yond. Ir R. H. van Krevelen besprak enkele moeilijke problemen, zo als bijv. de verzilting van het ka naal GentTerheuzen, waarvan de kanaalindustrie de nadelige gevolgen ondervindt. Hij vreesde, dat bij het doorgaan van de thans bestaande kanaalplannen en het maken van een grotere sluis in Terneuzen de moeilijkhe den nog aanzienlijk zouden toe nemen. Geïnteresseerd luisterde Z.K.H. naar deze uiteenzetting en hij stelde verschillende malen vra gen. Ook het wegvervoer kwam ter sprake, waarbij de heer Van Krevelen erop wees, dat alleen al in Sas van Gent voor zijn fabriek op de spitsuren 100 tot 150 vrachtauto's geparkeerd staan, die gelost moeten worden. Door de mechanisatie der bedrijven is het goederenvervoer op de weg zodanig toegenomen, dat hier voor zeker nadere voorzieningen moeten worden getroffen. Burgemeester R. A. J. den Boer, zijn wethouders A. A. J. Marquinie en C. L. de Maayer, alsmede de Commissaris der Ko ningin en het voltallig bestuur der fabriek konden dit slechts be amen. Naar voren werd gebracht het streven naar een 4-ploegenstelsel in de kanaalindustrie, de moge lijkheid om een 42-urige werk week te verwezenlijken, waarbij tegelijkertijd de aandacht wordt gevraagd voor het feit, dat er dan meer woningen moeten komen om de werknemers te kunnen on derbrengen. (Zie verder pag. 2, le kolom.) Woensdag is te Parijs bekend gemaakt dat koningin Juliana en prins Bernhard der Neder landen tijdens het komende weekeinde, tezamen met de her tog van Edinburg, de gasten zullen zijn van de Franse pre sident Vincent Auriol, op diens paleis te Rambouillet. Er zal op de bij het paleis van Rambouillet behorende jacht- grond gejaagd worden op kor hoenders en fazanten. Onder de andere gasten van president Auriol tijdens het ko mende weekeinde bevinden zich de ambassadeurs te Parijs van Gr.-Brittannië, India en Neder land. iZuidkoreaanse troepen heb ben thans de volledige controle ovelr de „Witte Paardheuvel". De Noordelijke aanvallen ver minderen. In het centrale gebied bezet ten de Verbonden troepen de „Driehoeksheuvel". Aan het centrale front deden de Noor delijken 14 proefaanvallen. Bij Koemwha hebben de Noorde lijken het contact verbroken na een periode van 24 uuir strijd van man tegen man. In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt medegedeeld dat ter hoogte van de Oostkoreaanse haven Kojo, die ongeveer vijftig km ten noorden van de frontlinie is gelegen, een grote oefening is gehouden met oorlogsschepen en landingsvaar tuigen als besluit van de oplei ding van duizenden landingstroe pen. De landingsvaartuigen na derden de vijandelijke kust tot binnen drie mijl, nadat geduren de de drie vorige dagen de kust- stellingen der communisten door kruisers en torpedoboot jagers en later ook door een slagschip, wa ren beschoten. Het lag niet in de bedoeling, dat daadwerkelijk landingen in het door de communisten bezette gebied zouden worden uitge voerd. Wel verklaarden officie ren der oorlogsschepen, die aan de operatie hebben deelgeno men, dat de demonstratie met landingsvaartuigen zou maken dat de Noordelijken verdedigen de stellingen langs de kust zou den innemen, waardoor zij onder het bereik van het scheepsge schut zouden komen en kwets baarder zouden worden voor aanvallen uit de lucht. Ten N. van Hanoi hebben strijdkrachten der Vieiminh een aanzienlijk aantal posten van de stirijdkrachten der Franse unie bezet, aldus een officieel Frans communiqué. Franse strijdkrachten zijn doende de actie der Vietminh meer naar het Noorden „af te knijpen". De operaties hadden aanzien lijke afmetingen. Het is niet te zeggen, aldus het communiqué, of genoemde actie het begin is van een groots winteroffensief. Nadat de 18 Nederlandse, Bel- Zij hebben tot hun spijt vast gesteld, dat het'verschil in loon- gische en Luxemburgse minis ters Maandag tot voorbij midder nacht in conferentie bijeen wa ren geweest werd tijdens een persconferentie de volgende re geringsverklaring voorgelezen: 1. Ontwikkeling van de voor unie en voorbereiding van de economische unie. De drie regeringen hebben zich nogmaals volledig accoord ver klaard met de opvatting, dat de volledige economische unie eerst kan worden verwezenlijkt, nadat te grote verschillen tussen de economieën van de deelnemende landen zullen zijn verdwenen. Zij hebben met voldoening ge constateerd, dat vele belemme ringen, waarop zij voordien wa ren gestoten, thans verdwenen zijn dan wel in sterke mate zijn afgezwakt, bijvoorbeeld die van het evenwicht van de betalings balansen en die, voortvloeiende uit de toepassing van enigermate belangrijke subsidiepolitiek. De Britse regering heeft in haar nota, die Dinsdagavond aan pre mier Mossadeq is ovêrhandigd, de Perzische eis tot betaling van 49 millioen pond ter gedeeltelijke regeling van het oliegeschil van de hand gewezen en geweigerd een delegatie naar Teheran te zenden om over een definitieve onderhandeling te onderhande len. Engeland staat er voorts op, dat bij de schadevergoeding aan de „Anglo-Iranian" ook de inkom stenderving van deze maatschap pij tengevolge van de nationalisa tie van de olie-industrie wordt vergoed. Volgens Engeland gaat dit verlies aan inkomsten over een periode van 40 jaar. De Britse nota vormt een ant woord op de Perzische nota van vorige week, waarin betaling van 20 millioen pond werd gevraagd als eerste termijn van de 49 mil lioen, waarop Perzië aanspraak maakt. Voorts had Perzië een de legatie der „Anglo-Iranian" ui* genodigd binnen 7 dagen naar Teheran te komen om tot een de finitieve overeenkomst te komen. De termijn van 7 dagen liep j.l. Dinsdag af. De inhoud van de Britse nota werd door minister Eden in het Lagerhuis bekend gemaakt. Eden vatte de inhoud in vijf punten samen: 1. De Britse regering en de „An- glo-Iraian" aanvaarden de natio nalisatie van de Perzische olie industrie als voldongen feit, doch eisen een billijke vergoeding. 2. De omvang van deze schade loosstelling moet door het inter nationale gerechtshof te Den Haag worden vastgesteld. 3. De Britse regering eist voorts dat de „Anglo-Iranian" schade loos wordt gesteld voor het een zijdig opzeggen van het olie-ac- coord van 1933 door Perzië. 4. De Britse regering noch de „Anglo-Irian" streeft er naar de toestand, zoals deze was onder de overeenkomst van 1933, te herstellen. 5. De „Anglo-Iranian" is bereid onderhandelingen te openen, zo dra de Perzische regering zich er mee accoord verklaart, de vast stelling van de schadevergoeding aan arbitrage te onderwerpen. De jongste voorstellen van Mos sadeq worden „onredelijk en on aanvaardbaar" genoemd. In een nadere verklaring wordt o.m. gezegd, dat de wens, voor ,,de ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen" tus sen beide landen, die de Perzische regering in haar nota van 24 Sep tember tot uitdrukking bracht moeilijk met het optreden van Perzië in overeenstemming kan worden gebracht. In dit verband wordt herinnerd aan de sluiting van Britse consulaten in Perzië. Voorts wordt de Perzische re gering ervan beschuldigd, in haar nota's een verkeerde voorstelling van zaken te hebben gegeven. Namens de oppositie in het La gerhuis verklaarde Herbert Mor rison (Labour) het eens te zijn met het regeringsbeleid. Minister Eden kondigde aan, dat de regering over de betrek kingen met Perzië een witboek zal uitgeven.. De Perziseh-Britse verhoudingen De Perzische eerste minister, dr Moh. Mossadeq, heeft het parlement voor een buitenge wone zitting op Donderdag bij eengeroepen om hem rapport te horen uitbrengen over de on derhandelingen met de Anglo- Iranian Oil Company. Waarnemers te Teheran ge loven dat hij de Madjlis zal vragen zijn standpunt te steu nen. Diplomatieke kringen te Te heran geloven dat Gr.-Brittan- nië de eis van dr Mossadeq tot onmiddellijke toetaling van 20 millioen pond sterling vóór de aankomst van een afvaardiging van de oliemaatschappij heeft verworpen. In de meeste politieke kringen in Teheran nam men aan dat Perzië de betrekkingen met Gr.- Brittannië zal verbreken als dit land de Perzische eisen niet in willigt. Strenge straffen voor sabotage aan Perzische olieinstallaties De Perzische eerste minister Mossadeq heeft strenge straffen van 3 tot 15 jaar gevangenisstraf in het vooruitzicht gesteld voor saboteurs van olie-installaties in Perzië. In gebieden, waar de staat van beleg van kracht is, zullen dergelijke misdrijven door een krijgsraad worden berecht- In andere gebieden is aan straf- rechtbanken, die de gevallen be handelen, verzocht deze met voorrang te behandelen. peil, hetwelk in 1949 tussen de beide volkshuishoudingen be stond, niet voldoende is opgege ven, en zelfs, ondanks de ver wachting, uitgesproken in het protocol van 13 Maart 1949, ge leidelijk aan is toegenomen. Op dit ogenblik rust dit verschil in loonpeil in zware mate op hun economische verhoudingen. Wederom spreken de drie rege ringen hun overeenstemming uit omtrent de wenselijkheid van een beleid, hetwelk leidt tot een ver hoging van het levenspeil van de volkeren der drie landen. Deze opvatting ligt ten grondslag aan de zorg het loonpeil zo hoog mo gelijk te stellen als economisch verantwoord is. Gemeenschappe lijk zijn de regeringen van me ning, dat de toe te passen loon politiek in geen enkel geval de betalingsbalansen in gevaar mag brengen noch op zich een oor zaak van werkloosheid mag zijn. Zij hebben kennis genomen vpn het feit, dat naar het schijnt op dit ogenblik de lonen in Neder land een lichte neiging tot stijgen tonen. Onder meer heeft de wet van 1 Juli 1952 een verhoging van de lonen en de sociale las ten voor de werkgevers met zich meegebracht en wordt een ver hoging der huishuren tegemoet- gezien. Verder is opgemerkt, dat op korte termijn aan de S.E.R. ad vies zal worden gevraagd om trent de loonvorming, welke in de toekomst zal worden toege past. De drie regeringen stellen vast, dat de lonen in feite een neiging hebben zich aan te pas sen aan de kosten van levenson derhoud, hetzij op basis van wet geving, hetzij door de werking der loonovereenkomsten De drie regeringen oordelen gemeenschappelijk, dat het nood zakelijk is de verhoging van de kosten van levensonderhoud met alle mogelijke middelen te be perken en goederen tegen de gunstigste prijzen ter beschik king aan de consumenten te stel len. 2. Ingevolge hun overeenstem ming betreffende het hierboven bepaalde hebben de drie regerin gen besloten onmiddellijk een speciale commissie in te stellen, die, onder voorzitterschap van de ministers van Economische Za ken en Arbeid (Sociale Zaken), de afgevaardigden van de meest representatieve beroepsorgani saties der drie landen zal bijeen brengen teneinde de samenstel lende factoren en de voorwaar den van de loon- en prijspolitiek na te gaan in het licht van bo venomschreven beginselen en haar mening hierover te geven. 3. De drie regeringen hebben kennis genomen van de bijzonde re moeilijkheden in bepaalde Belgische industriële sectoren, welke door de betrokkenen wor den toegeschreven aan de bui tengewone concurrentie-voor- waarden op de Beneluxmarkt. Het gaat o.m. hierbij om de volgende bedrijfstakken: Tabak, leder, papier, meubelen, kachels en haarden en geëmailleerde ar tikelen. Naar de mening der drie regeringen is het onvermijdelijk noodzakelijk in de eerste plaats het karakter en de oorzaken der vastgestelde moeilijkheden na te gaan en de middelen vast te stel len, welke hierin verbetering kunnen brengen. Hiertoe zullen speciale com missies per de bedrijfstakken, welke in het bijzonder getroffen werden, worden ingesteld onder voorzitterschap van ambtenaren, waarin afgevaardigden van werkgevers en werknemers van de betrokken bedrijfstakken zul len worden verenigd. Bedoelde commissies zullen zich moeten inspannen om ge meenschappelijke regelingen te bevorderen tussen de betrokken producenten met medewerking der officiële instanties. Indien geen minnelijke schikkingen ter zake kunnen worden bereikt, zullen de regeringen ingrijpen en de meest geschikte maatregelen voor de bestaande toestand tref fen, eerder op grond van de overeenkomst van Ulvenhoiit van September 1951 werden ge nomen. (Bij deze overeenkomst werden bepaalde geheime pla fonds voor de uitvoer van België naar Nederland vastgesteld). 4. De drie regeringen hebben besloten opnieuw bijeen te ko men na verloop van een periode van zes weken teneinde zich op de hoogte te stellen van de resul taten van het onderzoek ingevol ge punt 3 en zo spoedig moge lijk de resultaten te beoordelen van de beslissingen welke op grond van punt 2 werden geno men. 5. Teneinde een geleidelijke samengroeiing van de verschil lende onderdelen van hun econo misch beleid te verzekeren heb ben de drie regeringen besloten: 1. Een permanente ministe riële groep in te stellen, welke belast is met de taak daadwerke lijke toenadering te verzekeren in belangrijke regeringsbeslissin gen op economisch gebied. 2. De Nederlandse Bank en de Nationale Bank van België uit te nodigen nauwe contacten tussen hen in te stellen in tegen woordigheid van de respectieve regeringscommissarissen, welke moeten leiden tot samenwerking op het gebied van hun monetair-, valuta- en credietbeleid. Bene vens op het gebied van de valu ta-controle. De regering van Luxemburg zal aan deze werk zaamheden deelnemen. 3. De nauwe samenwerking cp het gebied van hun buiten landse handelspolitiek te ver sterken ten opzichte van de O.E E.S., het dollargebied en der de landen, zoals deze werd vast gesteld op grond van het proto col van Oostende van 31 Juli '50. De Nederlandse eerste minister dr. W. Drees, verklaarde na af loop van de conferentie: „Wij zijn tot goede resultaten geko men. Wij hebben andere moei lijkheden gevonden dan vroeger het geval was. Toe was het ge mis aan evenwicht in onze han delsbalans het grootste bezwaar geweest voor het nauwer aanha len van de banden der Benelux- landen. Wij zijn er thans beter aan toe. Wij weten niet, of dit zo blijven zal, doch in iedrer geval is de toestand gunstiger. De Belgi sche industrie ondervindt op het ogenblik bepaalde moeilijkheden die toegeschreven worden aan d< Nederlandse concurrentie. Wi, hebben gemeend, dat het he beste is zo snel mogelijk in over leg te treden met het bedrijfs leven zelf en dan te beslissen, welke maatregelen genomen kun nen worden. Ik geloof, dat het nodig is, dat wij dit punt bestu deren en trachten tot een oplos sing te komen. Het verheugt mij, dat wij besloten hebben de ban den van onze landen nauwer aan te halen en ook nauw te blijven samenwerken op het gebied van de handelspolitiek".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1