De Benelux-conferentie te Knokke Aanval der V op de Chinezen strijdkrachten Tweede Argentijnse vijfjarenplan 1B.D. Belgische verlangens over Nederlandse lonen De grootste sinds een jaar Fiscale inlichtingen en opsporingsdienst Zuid-Afrika sticht ontvangstcomité's voor Nederlandse emigranten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Straaljagers sneller dan het geluid Sowjet-nofa over Kennan De rooms-kalholieken in Polen „OPTIMA" Matras Fa Julia van de Walle Kolonel Mehanna ontslagen als lid van de Egyptische Regentschapsraad Ongehoorzaamheidsactie in Zuid-Afrika v.m. n.m. 0.21 12.34 0.56 1.09 1.36 1.49 1.46 1.59 Oct. op onder op ondei 15 7.04 17.46 3.07 16.24 16 7.06 17.44 4.18 16.35 17 7.08 17.42 5.30 16.46 18 7.10 17.40 6.44 16.58 19 7.11 17.37 8.01 17.14 Brits vaartuig bij Honkong beschoten Twee fireflies boven Curasao in botsing Franse aanval mislukt in Indo-China Olie zoeken met radar De mijnwerkerssiaking in Japan Verkl aring van Lie Chirurgische operaties per kleurentelevisie Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 15 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2165. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De conferentie van de Benelux- ministers is Dinsdag te 11 uur in KnokkeZoute geopend. De Belgische ministersdelegatie bestaat uit de heren Van Houtte, v. Zeeland, Janssen, Duvieusart, Segers, Behogne, Meurice, Van den Daele en Neger. Van Nederlandse zijde zijn aan wezig de ministers Drees, leider van de Nederlandse afvaardiging, die bestaat uit de ministers Beij- en, Luns, Van de Kieft, Zijlstra, Mansholt en Suurhoff. Luxemburg is vertegenwoordigd door de ministers Dupong, minis ter van Staat, en Rasquin, minis ter van Economische Zaken. De ministers van de drie lan den zijn vergezeld van hun des kundigen, maar deze wonen de vergaderingen niet bij. In verband met het standpunt der Belgische regering en haar eisen lijkt het thans vaster dan ooit, dat haar vertegenwoordigers bij hun Nederlandse collega's zul len aandringen op de noodzake lijkheid in Nederland zoveel mo gelijk de loonbeheersing door de regering te beperken. Anderzijds zullen zij alles in het werk stellen om van hun part ners van over de Moerdijk de vaststelling te verkrijgen van 't loonpeil op een maximum, dat verenigbaar is met het evenwicht der betalingsbalans. In ruil daarvoor zal de Bel gische afgevaardiging een aantal maatregelen voorstellen om de buitenlandse en handelspolitiek in beide landen op elkaar af te stemmen, zoals het indienen van een gemeenschappelijke lijst der liberalisatie in O.E.E.S.-verband en de coördinatie van de niet-vrij- gegeven gedeelten. Op het gebied der belastingen zouden de Belgische en Luxem burgse ministers er zich toe kun nen verbinden binnen afzienbare tijd de overeenkomst inzake de gelijkschakeling der accijnzen van kracht te maken. Zij zouden tevens de voorstellen tot gelijkmaking van het stelsel en het bedrag van de omzetbe lasting in de drie landen in over weging moeten nemen. Op dit punt stuit de Belgische regering echter op de kwestie van het loonpeil. De goedkeuring van dit een vorming stelsel zou voor België jaarlijks een vermindering in de ontvangsten ten bedrage van 4 milliard meebrengen. Er zou slechts sprake kunnen zijn van een geleidelijke gelijkschakeling, zo wordt van Belgische zijde op gemerkt. HARTELIJKE SFEER. De Beneluxconferentie heeft de Dinsdagmorgen gewijd aan een onderzoek van de fundamentele Beneluxproblemen in 't licht van de huidige conjunctuur. Nadat de heren Duvieusart, Meurice en Van den Daele het Belgische standpunt hadden toegelicht, heb ben de heren Drees en Van de Kieft een overzicht gegeven van de huidige economische toestand van Nederland, waarna de heer Rasquin de positie van Luxem burg heeft toegelicht. De gedachtenwisselingen, zo wordt in bevoegde kringen verno men, verlopen in een „hartelijke" sfeer. De afgevaardigingen blij ven vurige voorstanders van de Benelux-idee, maar geven toe dat die door het gemis van coör dinatieorganen moeilijkheden on dervindt. Te 13.30 uur hebben de minis ters en deskundigen aangezeten aan een noenmaal, dat hun door de heer Van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken, is aan geboden. NAAR EEN NIEUWE LOONRONDE? Naar Reuter meldt hebben de Nederlandse ministers zich in be ginsel bereid verklaard een ge ringe verhoging van het Neder landse loonpeil in overweging te nemen. De Belgische en de Luxemburg se ministers zouden hunnerzijds de verzekering hebben gegeven, dat het toezicht op de prijzen in België en Luxemburg zal worden verscherpt en dat getracht zal worden de prijzen op het tegen woordige peil te handhaven. Van Nederlandse zijde zou voorts zijn medegedeeld, dat waarschijnlijk op 11 Januari 1953 een algemene verhoging van de huren tot 50 boven het vóór oorlogse peil zal worden toege staan, welke maatregel gepaard zal gaan met een algemene loons verhoging van 5 procent. Verder zou van Nederlandse zijde zijn medegedeeld, dat het in de be doeling ligt de lonen der geschool- de arbeiders in opwaartse rich ting te herzien. GEEN ENKELE TOEZEG GING INZAKE HET LOON PEIL. Naar aanleiding van het be richt van Reuter, waarin wordt medegedeeld, dat de Nederland se gedelegeerden op de Benelux conferentie zich in principe be reid hebben verklaard een gerin ge verhoging der lonen in over weging te nemen, wordt het A. N. P. door de Nederlandse rege ring gemachtigd te verklaren, dat op de conferentie van Neder landse zijde geen enkele toezeg ging inzake het loonpeil in Ne derland is gedaan. Reuter vernam later nog uit kringen der conferentie, dat het nog heel wat voeten in de aarde zal hebben, alvorens een verge lijk inzake de kwestie van de lo nen en prijzen zal zijn bereikt. Tijdens de gistermiddag gehou den besprekingen schijnt men ge tracht te hebben tot een verge lijk te komen inzake de lonen en prijzen in bepaalde bedrijfstak ken, daar een algehele oplossing van het probleem in dit stadium niet te bereiken is. De Sowjet-Unie heeft de V. S. een nota gezonden, waarin de Amerikaanse nota van 8 October wordt genoemd een „waardeloze poging om de valse en vijandige verklaringen over de Sowjet- Unie, welke zijn gemaakt door de voormalige Amerikaanse ambas sadeur in de Sowjet-Ünie, Ken nan, te rechtvaardigen". In de nota /wordt de eis, dat Kennan zal worden teruggeroe pen, herhaald. Gezegd wordt, dat de verklaringen in de Ameri kaanse nota over het leven van buitenlandse diplomaten in Mos kou „in grove tegenspraak zijn met de werkelijkheid en elke grond missen". De strijdkrachten der V. N. in Korea hebben Dinsdag de groot ste aanval op de Chinezen sedert bijna een jaar ondernomen. Geallieerde infanterie, gesteund door vliegtuigen, artillerie en tanks, heeft twee bergkammen veroverd ten N. van Koemhwa, aan het centrale front in het ge bied, dat bekend staat als de driehoek-heuvel. Aan de aanval ging een hevig artillerievuur vooraf. De Noor delijken beantwoordden de aan val met een regen van granaten en grote keien. Er worden felle gevechten ge meld van andere heuvelstellin gen in de centrale sector. Op de „Witte paard"-heuvel aan het westelijk centrale front proberen Zuidkoreanen Noordelijke strijd krachten ter sterkte van een ba taljon van een punt, waar zij zich nog hebben ingegraven, te ver drijven. Radio-Pjongjang heeft ver klaard, dat Noordelijke vlieg tuigen Zondag het eiland Tsjodo, een basis der Verbondenen aan de westkust, hevig hebben ge bombardeerd. Volgens gewoonlijk betrouwba re bron zijn er voor de Koreaan se kust nieuwe mijnen versche nen van modern type. Men ver onderstelt, dat deze mijnen door onderzeeërs worden gelegd, die afkomstig zijn van Sowjet-ha- vens. De mijnen zijn uitgerust met de laatste ontstekingsappa- ratuur, die reageert op geluid en „nabijheid". Het is bekend dat de oorlogs schepen der V. N. in de Koreaan se wateren voortdurend waak zaam zijn tegen het mogelijk verschijnen van onder-waterwa pens. In welingelichte kringen te Vaticaanstad wordt gezegd, dat in Polen weer grote aantallen R. K.-geestelijken gevangen worden gezet. Laat bezitters van een U overtuigen dat dit de BESTE is. Alleenverkoop: Bierkaaistraat HULST In een communiqué van de Egyptische premier, generaal Na- guib, is Dinsdag medegedeeld, dat het leger heeft besloten ko lonel Rasjad Mehanna te ont slaan als lid van de regentschaps raad. Tot het ontslag was besloten, omdat kolonel Mehanna „de grondwet heeft geschonden en de beginselen van de militaire be weging, welke uitroeiing van de tyrannie in Egypte beoogt, heeft verraden". Een woordvoerder van het leger zei, dat Mehanna de grenzen der constitutie had geschonden en zich had bemoeid met de politiek. De regentschapsraad, die drie leden telt, werd gevormd na het aftreden van ex-koning Faroek ter vervulling van de plichten van de souverein. Kolonel Mehanna, eens door generaal Naguib „de initiatiefne mer van de staatsgreep in Juli" genoemd, was het enige militaire lid van de raad. Door de staats greep in Juli werd een einde ge maakt aan de regering van Fa- roek. Mehanna werd in 1947 gearres teerd op beschuldiging van sa menzwering tegen Faroek. Hij werd na 45 dagen vrijgelaten. Ten tijde van Faroeks aftreden bevond hij zich te Rafah, aan Egypte's oostgrens. De twee andere leden van de regentschapsraad zijn prins Ab- doel Moneim, neef van Faroek, en Bahieddin Barchat, een poli ticus. In Naguib's verklaring wordt gezegd, dat Mehanna zich be moeide met de politiek, in strijd met zijn constitutionele rechten. Hij gaf o.m. vaak instructies aan ministers en kwam tussenbeide ten behoeve van vrienden, in verschillende afdelingen van het bestuur, aldus Naguib. Mehanna verzette zich tevens tegen de wet inzake de agrarische hervorming. Mehanna eiste tenslotte een di rect aandeel in de vaststelling van de regeringspolitiek. Daar het ons duidelijk was, aldus de verklaring, dat Mehanna's opvat tingen niet met de beginselen van de militaire beweging over een kwamen, besloot het opper bevel van het leger hem van zijn functie te ontheffen. Amnestie in Egypte De Egyptische regentschaps- laad heeft een decreet uitge vaardigd, waarbij amnestie wordt verleend aan 48 Egypte- naren, die werden veroordeeld voor moorden en andere mis drijven, die thans worden toe geschreven aan leden van ex- koning Faroeks „IJzeren garde". De bedoelde misdrijven zijn o.m. de moord op de Saadisti- sche eetrSte minister Nokrasji Pasja en het opblazen van ge bouwen in Cairo. Indertijd wer den leden van de Mohamme daanse broederschap hiervan beticht. Amnestie is verleend aan Egyptenaren, die verocfrdeeld zijn wegend medeplichtigheid aan de moord op de voormalige minister van Financiën in Ja nuari 1946. In geheel Zuid-Afrika worden thans door de gevestigde bevol king maatregelen getroffen om Nederlandse emigranten met raad en daad bij te staan. Reeds hebben de belangrijkste culturele en kerkelijke organi saties toegezegd de pas aange komen Nederlanders op te zoe ken en hulp te verlenen, een en ander ter ondersteuning van reeds bestaande comité's, zoals het comité te Kaapstad. De grootste moeilijkheid om in persoonlijk contact te treden met Nederlandse emigranten wordt ondervonden in de grote steden, vooral in Johannesburg. In deze stad is thans een „ver welkomingscomité" gesticht dat de nieuw aangekomen Neder landers in verbinding wil bren gen met ds gevestigde inwo ners. In dit comité werd tot voor zitter gekozen dr Piet Meijer (Z.-Afrika), met de heren mr Jan de Graaff, directeur van de Nederlandse bank voor Z. Afrika (Nederland) en dr H. de Vleeschauwer (Vlaanderen) ais leden. De heer Hendrik Bos. Nederlands consul in Johannes burg en de heer H. Vliegher, Belgisch consul, hebben het co mité hun volle steun toegezegd. Het Zuidamerikaanse lid, dr P Meijer, hoopt dezer dagen Ne derland ter nadere oriëntering te bezoeken. Van de zijde van de Zuidafri kaanse ambassade in Den Haag wordt een beroep gedaan op alle vooraanstaande Nederlan ders en Vlaamse emigranten, vooral de 800, die op de 28ste dezer met de „Waterman" naar Z.-Afrika vertrekken, om zich in verbinding te stellen met het „verwelkomingscomité voor emigranten", postbus 8711, Jo hannesburg en hun volledige toekomstige Zuidafrikaanse adres te verschaffen. De toe- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Hogere middagtemperaturen. Aanvankelijk weinig wind, la ter zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. Droog en vrij zonnig weer. Koude ochtend, 's middags hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 16 OCTOBER. zending van deze adressen kan ook na aankomst in de unie ge schieden. Het is echter gewenst dit voor het vertrek uit Neder land te doen. Volgens een door de afdeling Transvaal van het Allrikaanse nationale congres (de organi satie van de Bantoe's in Zuid- Afrika die tegen de apartheids politiek zijn) aangenomen re solutie zal een tweede fase van de ongehoorzaamheidscampag ne wo|rden ingezet in de platte landsgebieden, waarbij de voor schriften betreffende de passen en vee-selectie zullen worden overtreden, aldus meldt de „Ti mes". De eelrste fase van de campagne betrof de grote ste den. Verder is besloten dat de campagne, ingeval de (oppo sitionele) verenigde partij de verkiezingen in het komende jaar zou winnen, niet zal wor den beëindigd tenzij deze partij, wanneer zij aan het bewind is, een „meer verzoeningsgezinde houding zal aannemen dan zij in de oppositie heeft getoond". Bij beschikking van de minis ter van Financiën is ingesteld een fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst. Deze dienst ressor teert organisatorisch rechtstreeks onder het ministerie van Finan ciën en is gevestigd te Amster dam. De inlichtingendienst heeft tot taak: a. het opsporen van bronnen, welke gegevens kunnen opleve ren, die van belang zijn voor de beffing en de invordering van enige rijksbelasting, met uitzon dering van de invoerrechten en accijnzen; b. het verzamelen en distri buéren van gegevens, welke van belang zijn voor de heffing en de invordering van enige rijksbelas ting met uitzondering van de in voerrechten en accijnzen. De opsporingsdienst bestaat uit: le. De afdeling fiscale recher che, welke tot taak heeft het ver richten van opsporingswerk zaamheden in gevallen, waarin met betrekking tot enige rijks belasting, met uitzondering van de invoerrechten en accijnzen, het vermoeden bestaat, dat een als misdrijf strafbaar gesteld feit is begaan; "2e. De afdeling douanerecher che, welke tot taak heeft het ver richten van opsporingswerk zaamheden is gevallen, waarin met betrekking tot de wetgeving op het stuk van de in- en uitvoer, de accijnzen en het deviezen ver keer het vermoeden bestaat, dat een strafbaar feit is begaan en de omvang of de aard van de frau de een onderzoek van een cen traal punt uit gewenst doet zijn. Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN Generaal Peron heeft op een bijeenkomst van vertegenwoor digers van agrarische coöpera ties verklaard, dat de landbouw de basis blijft van de economi sche politiek der Argentijnse regering, welke besloten heeft de agrarische coöperaties te helpen en tot ontwikkeling te brengen. Sedert 1946 heeft de regering de landbouw geholpen, niette genstaande er stemmen opgin gen, dat de landerijen in de steek waren gelaten. Vervolgens herinnerde de pre sident aan de pogingen, die se dert 1946 zijn gedaan om het land economisch onafhankelijk te maken. Hij zeide, dat de hulp, Uit Hongkong wordt gemeld, dat een kotter van de Hong- kongse douane van het Chinese vasteland uit met lichte artille rie is beschoten. De kotter achtervolgde een Chinese motorjonk, die, naar men meende, contrabande van Hongkong naar het vasteland vervoerde. De achtervolging moest worden opgegeven. De kotter werd niet geraakt. welke aan de industrie werd verleend in overeenstemming was met dit plan voor deze on afhankelijkheid. Argentinië hoopt zelf tractoren te gaan produceren, „opdat de Argen tijnse producenten hun geld niet voor de herbewapening van de grote mogendheden zul len behoeven te betalen, want men weet heel goed, dat in de prijs van elke machine, die aan ons verkocht wordt een verho ging is begrepen, waarmee het door het leverende land te pro duceren kanon betaald moet worden". Onder verwijzing naar de economische toestand in de we reld gedurende de afgelopen ja ren verklaarde de president nog eens, dat het de voorkeur ver diende al het goud en de devie zen waarover Argentinië de be schikking heeft, te gebruiken als investeringen tot verbetering van het vervoer enz. Tenslotte wees de president er op, dat Argentinië thans reeds Twee Fireflies van de marine luchtvaartdienst zijn Dinsdag echtend om 8.30 uur boven het landgoed Groot Sint-Joris op Curasao tegen elkaar gebotst en neergestort. De luitenant-ter- zee derde klasse P. Dekker werd gedood. De luitenant-ter-zee 2e klasse H. Moekardanoe wist zich met een parachute te red den. Hij liep lichte schrammen op. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. De Fireflies oefenden in for- matievliegen. Het ongeluk is het eerste vliegongeval met do delijke afloop aldaar. In het gebied van Minh Binh, op 53 km van Hanoi, is een grote Franse aanval mislukt door het slechte weer, aldus is in militaire kringen in Hanoi vernomen. De eerste dag van de opera ties ontsnapten veel opstande lingen door een gat in de Fran se linies naar met bossen over dekte heuvels. Door het slechte weer konden geen parachutisten worden neergelaten om het gat te stoppen. De opstandelingen verloren bij deze operatie, waaraan aan Franse zijde 10.000 man deel namen, vele doden en gewonden veel minder kapitaal naar het buitenland behoeft over te ma ken dan voorheen wegens in Argentinië geïnvesteerd buiten lands kapitaal. Hij sprak de overtuiging uit, dat in de toe komst het omgekeerde het ge val zou zijn en Argentinië dus gelden zou gaan ontvangen uit hoofde van door dit land in het buitenland geïnvesteerd kapi taal. Sir Robert Watson-Watt, een ervaren radardeskundige, wil in Canada beginnen met het zoe ken naar aardolie door middel van radar. Hij vérklaarde op een verga dering van commissarissen van de „Continental Oil Company of Canada Limited" dat hij hoopte dat met de nieuwe ge voelige electronische apparaten oliebekkens kunnen worden ge vonden, zodat het lukraak bo ren naar olie beperkt kan wor den. >De 'directies van de Japanse kolenmijnen, waar 420.000 mijn werkers een 48-uur-staking zijn begonnen, voor hofeere lonen, hebben de stakers meegedeeld, dat zij de lonen zullen vermin deren in plaats van verhogen. Functionarissen van de mijn werkersorganisatie voorspellen, dat de staking zich zal uitbrei den. De luchtmacht der Ver. Staten heeft opdracht gegeven tot de vervaardiging in serie van de „F-102", de eerste sneller dan het geluid vliegende Amerikaanse straaljager. Het vliegtuig, een z.g. „vliegende driehoek", zal door de „Consolidated Vultee"- vliegtuigenfabriek te San Diego in Californië worden vervaar digd. Deze fabriek heeft ook de „F-92" vervaardigd, een straal jager met driehoeksvleugel, waarmede proeven zijn genomen als onderscheppingsvliegtuig, waarbij snelheden, bijna gelijk aan die van het geluid, werden bereikt De „F-102" moet op grote hoog te als onderscheppingsvliegtuig worden gebruikt. Het toestel heeft daarom een reusachtig stijgvermogen, waarbij de ver- Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., heeft Maandagavond in een radio-interview veiklaard dat hij zal trachten de ministers van Buitenlandse Zaken der gro te mogendheden tijdens de zit ting der algemene vergadering en 300 gevangenen, aldus deze S1! J°°r t?^Spre" krino-pn kingen, die de gehele wereld om- vatten. Gedurende ten minste twee weken in November zullen de ministers van Buitenlandse Za ken van Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V. S. aan de bijeenkomsten deelnemen. schillende apparaten langs auto- matisch-electronische weg wor den bediend. De menselijke her sens en handen zijn namelijk niet vlug genoeg voor het bedienen der instrumenten, dat in onder delen van seconden moet ge schieden, wanneer sneller dan het geluid vliegende vliegtuigen elkander naderen. Enkele deskundigen zijn van mening, dat deze nieuwste Ame rikaanse straaljager mogelijk ra ketten aan boord zal hebben. kringen. Ten N. W. van Hanoi hebben de Vietminh-opstandelingen een Franse post onder de voet gelo pen. De bezetting van de post betrok verder Zuidelijk een krachtiger stelling. De Franse minister van P.T.T. heeft onlangs in Parijs in het Cochin-ziekenhuis de eerste proefuitzendingen per kleuren televisie gadegeslagen van opera ties in de afdeling van prof. Merle d'Aubigne. Deze proeven werden gedaan met het doel de studenten, die op het amphitheater zaten, in de ge legenheid te stellen een operatie bij te wonen. Het is de eerste van een reeks uitzendingen, die de medische studenten in staat zul len stellen de techniek van een of andere grote Franse chirurg van dichtbij te zien. Wanneer de zendmast van Meudon is afgebouwd, zullen de medische studenten van Lille deze zelfde operaties kunnen vol gen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1