De gemeenteraadsverkiezingen in België De Benelux-conferentie C. V. P. lijdt nederlaag WEERSVERWACHTING HOOGWATER Nederlandse ministers gearriveerd in Het Zoute Agrarisch Betielux-prolocol moet verdwijnen Reacties op de verkiezingen in België ZON- en MAANSTANDEN Protest van Belgische industrieën tegen de Benelux Verzocht Koning Faroek hulp aan Groot-Brittannië? De strijd in Korea Eisenhowers financiën Het protest tegen de gratieverlening aan Lages Koninklijk Paar naar Frankrijk aldus Nederlandse landbouickringen op onder op ondei Oct. 14 7.03 17.48 1.56 16.13 15 7.04 17.46 3.07 16.24 16 7.06 17.44 4.18 16.35 17 7.08 17.42 5.30 16.46 De onderhende'ingen tussen Nederland Indonesië en Verankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande_ Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 14 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2164. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De volledige uitslagen der ge meenteraadsverkiezingen in Bel gië zullen pas in de loop van vandaag bekend worden. Thans kan men echter reeds vaststellen, dat de socialisten als overwin naars uit het strijdperk te voor schijn zijn getreden en de C.V.P. een duidelijke nederlaag heeft geleden. Te verwachten is thans, dat men van socialistische zijden nog ster ker dan voorheen zal aandringen op een ontbinding der wetgeven de Kamers en nieuwe verkiezin gen. In deze kringen wijst men erop dat de absolute meerderheid, die de C. V. P. sedert twee jaar in Kamer en Senaat bezit, geens zins de werkelijke toestand weer spiegelt en men stelt in het licht, dat waar het stemmenverlies der C. V.P. tegenover de gemeente raadsverkiezingen van 1946 reeds zeer groot is, dit in vergelijking met de algemene verkiezingen van 1950 nog meer in het oog springt. Aan Katholieke zijde wenst men aan het resultaat der gemeente raadsverkiezingen echter slechts een locaal belang "te hechten, waarbij men steunt op een uit spraak van de voorzitter der Bel gische socialistische partij Max Buset ter gelegenheid van de ge meenteraadsverkiezingen in 1946. De Katholieke ministers heb ben reeds verscheidene keren in het licht gesteld dat, wat het re sultaat der gemeenteraadsverkie zingen ook mocht zijn, zij onder geen beding tot vervroegde ver kiezingen zouden overgaan en de homogeen Katholieke rege ring zou aanblijven tot de eerst volgende wettelijke algemene verkiezingen in 1954. De voorzitter van het arrondis sement Brussel der C. V. P. ver klaarde naar aanleiding van de resultaten der gemeenteraadsver kiezingen: „Wij hebben een slag verloren, doch ons geloof in de toekomst der C. V. P. blijft onge schokt." De voorzitter van de liberale partij Motz verklaarde, dat de C. V. P. uit haar nederlaag thans de conclusie zal moeten trekken, dat een ontbinding der homogeen- Katholieke regering en nieuwe verkiezingen een vereiste zijn. „Wij zouden anders naar een zeer gespannen toestand gaan," zo zeide hij. Kenmerkend voor de achteruit gang van de C. V. P. was het ver lies van twee zetels in het Katho lieke bolwerk Leuven. Hier is de zetelverdeling als volgt: C. V. P. 11 (—2), socialisten 9 (+1), libe ralen 3 1). Het Katholieke Kamerlid Schey- ven verklaarde tijdens een bij eenkomst van de C. V. P.: „Ons zetelverlies is voornamelijk toe te schrijven aan de verontwaar diging, die in het land is gewekt President Auriol heeft H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bern- hard uitgenodigd een jachtpartij bij Parijs bij te wonen en tevens als zijn gasten een rustig weck end door te brengen. Het Koninklijk paar zal Vrijdag 17 October a.s. naar Frankrijk vertrekken en de daarop volgende Maandag weer naar ons land te rugkeren. Het bezoek draagt een strikt privé-karakter. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke tot Zuidelij ke wind. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. WOENSDAG 15 OCTOBER. door de begenadiging van de oor logsmisdadiger De Bodt en de vrijlating van Van Coppenolle." Scheyven zei, dat de C. V. P. zich door het ongunstige resul taat der gemeenteraadsverkiezin gen niet zou laten intimideren en dat de Katholieke regering aan zou blijven tot de algemene verkiezingen in 1954. In de gemeente Antwerpen ver loor de C. V. P. niet minder dan zes zetels. De uitslag was hier als volgt: C. V. P. 15 zetels tegen over 21 in 1946, socialisten 20 4), liberalen 7 2). De Vlaamse concentratie verwierf te Antwerpen 1 zetel. In de gemeente Brussel kreeg de C. V. P. 28.707 stemmen tegen over 35.928 in 1946, de socialis ten 36.946 stemmen (1946 24.855), de liberalen 34.463 (1946: 31.681), de communisten 6.884 (1946: 15.218). In de industriestad Charleroi was de uitslag: C. V. P. 5 zetels (min 2), socialisten 9 zetels (winst drie), liberalen 5 zetels (plus 1). De communisten verlie zen hier de beide zetels, die zij bi; de verkiezingen in 1946 behaal den. Uitslag in Brqssel C. V. P. moest een achteruitgang boeken in de grote bevolkings centra en verliest de meerderheid in verscheidene steden, b.v. in Gent en Aalst, waar de socialis ten in 1946 verdeeld waren als mede in bepaalde voorsteden van Brussel. De liberalen hebben een winst geboekt tegenover 1946. De Vlaamse concentratie, zo ver klaarde hij tenslotte, heeft slechts in Antwerpen een zetel kunnen veroveren. In Luik behaalde de C. V. P. 11 zetels (min 3), socialisten 18 ze tels (plus drie), de liberalen 8 ze tels) en de communisten 2 zetels (min 3). Communiqué van Belgische socialistische partij. De socialistische partij in Bel gië heeft Maandag het volgende communiqué uitgegeven: „Het bureau is opgetogen over de socialistische overwinning en de nederlaag van de C. V. P., zo wel in Vlaanderen als in Wallo nië en te Brussel. Het stelt vast dat de C. V. P. in alle gewesten stemmen heeft ver loren, hetgeen bewijst, dat de kie zers ondubbelzinnig hun afkeu ring hebben geuit voor het beleid van de regering. Het bureau herinnert er aan, dat het herhaaldelijk kameront binding heeft geëist. Het onder streept, dat de uitslagen van Zon dag een dergelijke eis overduide lijk rechtvaardigen. Klaarblijke lijk is de C. V. P.-regering slechts een minderheidsregering, die als zodanig onbekwaam is de grote problemen, die voor het land rij zen, op te lossen. Het bestuur heeft besloten zijn actie voort te zetten om tot de kamerontbinding te komen". SOCIALISTISCHE LEIDER BIJ KONING BOUDEWIJN. Max Buset, de voorzitter van de Belgische socialistische partij, die de meeste winst bij de gemeente raadsverkiezingen behaalde, is Maandagavond door koning Bou- dewijn in audiëntie ontvangen. De ministers dr W. Drees, prof. J Zijlstra en S. L. Mansholt zijn Maandagmiddag aangekomen in Het Zoute, waar vandaag de Be- nelux-ministersconferentie zal be ginnen. Zij werden verwelkomd door de heer Meurice, minister van Bui tenlandse Handel van België en brachten in zijn gezelschap de avond door. In officiële Belgische kringen wordt te verstaan gegeven, dat men van deze ontmoeting geen onmiddellijke, tastbare resultaten verwacht. Het zal voor de beide partijen eerder een gelegenheid zijn om de zaken te beschouwen in het licht van de allerlaatste ge gevens, zoals zij van Belgische zijde o.m. tot uiting zijn gekomen in het advies van de centrale eco- De officiële uitslag der verkie zingen in Brussel luidt: C. V. P 11 zetels (min 3), socialisten 14 zetels (plus 5), liberalen 13 (on veranderd), communisten 1 (min 4). De minister van Binnenlandse Zaken Moeyersoen (C. V. P.) ver klaarde dat het échec der com munisten volledig is. „Hun stem men", zo merkte hij op, „zijn de socialisten ten goede gekomen. In verscheidene gemeenten is hun stemmenwinst echter groter dan de verliezen, die door de com munisten werden geleden. De Aan de vooravond van de gro- dersoogpunt beter zijn de unie- te Benelux-conferentie te Knokke plannen maar te laten varen, hebben leidende figuren uit de Deze afbraak acht men echter Nederlandse tuinbouwwereld hun j niet nodig, indien een nieuwe re- hart gelucht over het z.g. agra-1 delijke overeenkomst kan worden rïsche protocol van Luxemburg, dat later te Den Haag werd aan gevuld. Zij willen, dat het protocol ver dwijnt, omdat dit toestanden heeft geschapen, die naar hun in zicht verre ten achter staan bij een normale douaneverhouding. Op grond van het protocol wordt de Belgische boer op on redelijke wijze beschermd, ter wijl de Nederlandse tuinder het kind van de rekening wordt. In dien men wel de lusten, maar niet de lasten van Benelux wil dra gen, zou het uit Nederlands tuin- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.39 0,14 0.54 1.04 11.57 12.32 1.12 1.22 ZON MAAN „La Libre Belgique" (Katho liek), schrijft met betrekking tot de uitslag der gemeente raadsverkiezingen, dat het nor maal is, dat een partij, die ge durende 2 jaar de verantwoor delijkheid der regering heeft gedragen en verscheidene on populaire maatregelen heeft moeten nemen, enige achteruit gang boekt bij haar „kiezers- clientèle". Het blad is van oor deel dat de propaganda van links tegen de 24 maanden diensttijd en tegen de politiek der regering ten aanzien van de poltieke delinquenten, vruch ten heeft gedragen en het ver wijt de C.V.P. een te zwakke te- genpropaganda te hebben ge voerd". Een zekere verlegen heid en luiheid zijn ontoelaat baar", aldus het blad. —O Het onafhankelijke blad „La Nation Beige" stelt in het licht, dat de C.V.P. zwaar heeft moe ten boeten voor „de fout, die de gewezen minister van Justitie heeft begaan, toen hij de oor logsmisdadiger De Bodt bege nadigde en kolonel Van Cop penolle op vrije vosten stelde". Overal, zowel in Vlaanderen als Wallonië, aldus het bad, heeft het pubiek op dezelfde wijze tegen deze maatregelen gepro testeerd. Het blad constateert tot zijn voldoening de nederlaag der communisten en ziet hierin een bewijs voor de „morele ge zondheid" van het land. De liberale „Dernière Heure" is van oordeel dat overwegin gen van algemene politiek een vrij grote invloed hebben ige- had op de stembusuitslagen. De homogeen-katholieke regering is door de resultaten der ver kiezingen in haar stabiliteit en haar crediet bij de Belgische bevolking aangetast, aldus het blad. o Gemeenteraadsverkiezingen zijn geen algemene verkiezin gen, aldus het blad der katholie ke Waalse arbeiders „La Cité", maar in regeringskringen kan men er niet blind voor zijn dat het kiezerscorps een les heeft willen geven aan de partij die zij 2 jaar geleden de absolute meerderheid gaf. Deze waar schuwing zou echter plaats ma indien bij een nieuwe verkie zing de anti-clericale partijen een greep naar de macht zou den willen doen. o Het katholeke blad „Het Volk" beschouwt de achteruit gang der C.V.P. als het resul taat van een normale fluctua tie, waaraan deze partij sedert de oorlog echter niet meer ge woon was. „Wij moeten opnieuw leren", aldus het blad, „dat de politieke overwinning iedere dag cpnieuw bevochten meet wor den". „In ieder geval", schrijft hst blad, „blijft de C.V.P. de eerste en sterkste partij in het land en daarmee de politieke spil waarom alles draait". o Het resultaat der algemene verkiezingen in '50 weerspiegelt niet langer de werkelijkheid en deze stand van zaken zal sterk voelbaar worden bij de parle mentaire werkzaamheden, zo schrijft het liberale „Het Laat ste Nieuws". Het blad legt er de nadruk op, dat pogingen, om de ontwikkeling te versnellen door politieke stakingen en straatbetogingen, ontoelaatbaar zijn. De grote problemen, aldus het blad, eisen echter een rege ring die op een grotere meer derheid steunt dan thans het geval is. o Het katholieke blad „De Standaard" zegt, dat de Vlaam se concentratie het hare heeft bijgedragen tot de nederlaag der C.V.P. zonder hieruit be halve in Antwerpen voordeel te hebben kunnen halen. o In een aan de voorzitter van de senaat gericht schrijven ver zoekt de liberale senator Buis- seret de regering ten spoedigst te mogen interpelleren „over de conclusies welke getrokken moeten worden uit de verkie zingen". „De uitslagen der verkiezin gen", aldus de heer Buisseret", bewijzen dat het land de politiek van zwakheid tegenover de ex tremisten en de inschikkelijk heid ten aanzien van de poli tieke delinquenten moe is en dat de bevolking door haar vertrou wen te weigeren aan de rege ring en de aan het bewind zijn de partij, de onmiddellijke om gesloten. Men heeft in Nederland se kringen open oog voor de Bel gische moeilijkheden en wil dan ook een constructief voorstel doen. Door .het peil van lonen en pachten liggen de Belgische pro ductiekosten tien tot twintig pro cent hoger dan in Nederland. Men zou er vrede mee hebben, indien in een overgangstijd Nederlandse producten aan de Belgische grens met een daarmee overeenkomsti- ge heffing, een evenwichtsheffing dus, zouden worden belast. De huidige concurrerende heffingen en de sluitingen van de grens op grond van het protocol moeten echter verdwijnen, aldus deze lei denden tuinderskringen. Men acht het onrechtvaardig, dat in het jongste verleden appelen als cox d'orange en goudreinetten met 22 tot 24 gulden per 100 kg werden belast, ofwel bijna 100 percent van de kostprijs en dat de grens voor peren eenvoudig werd gesloten. Bij een tijdelijke evenwichtshef fing zou niet meer de kostprijs maar kwaliteit, service en ver pakking verkoopargument voor het publiek worden. Dit zou de Belgische groenten-en fruittelers aansporen tot grotere inspanning en het telen van evenwaardige producten aan de Nederlandse. VROEGER EN NU. Het merkwaardige is, dat de Belgische uitvoer van groenten naar Nederland, vergeleken met voor de oorlog, gestegen is, ter wijl de Nederlandse uitvoer naar België is gezakt. Desondanks klaagt men, aldus genoemde tuinderskringen. Tussen 1935 en 1939 nam Bel gië gemiddeld 32.000 ton of 11,2 pet. van onze uitvoer af. Van 1948 tot 1951 was België gemid deld voor 29.500 ton of 8,6 pet van de totale uitvoer in de markt. In overeenkomstige perioden lever de België resp. 72,5 pet van onze totale invoer aan groenten. Rela tief kon België dus zijn aandeel in de Nederlandse groenteninvoer verdubbelen en absoluut steeg de Nederlandse invoer uit Bel gië met gemiddeld 2300 ton. Met een gemiddelde totale Belgische uitvoer van groenten van 50.000 ton per jaar in 1935-'39 en 31.600 ton in 1948-'51 steeg het relatieve Nederlandse aandeel in de Belgi sche groentenexport van zes pet vóór de oorlog tot zeventien pet na de oorlog. De cijfers voor fruit geven het zelfde beeld. De Nederlandse fruituitvoer bedroeg vóór de oor. log 25.700 ton per jaar, waarvan tussen 1935/39 3400 ton of 13,2 pet naar België ging. Na de oorlog, met bijna 100.000 ton méér export, ging 8200 ton naar België ofwel 6.6 pet tussen 1948 en 1951. Van de 19.000 ton invoer voor de oorlog kwam 650 ton of 3,4 pet uit België. Relatief steeg de Belgische fruitexport naar Nederland van 4 pet vóór de oorlog tot 18 pet van zijn to tale uitvoer thans. Beziet men de zaken in breder verband, dan valt op, dat dank zij de Europese betalingsunie de to tale Belgische uitvoer naar Ne derland ongeveer het dubbele be draagt van de uitvoer in omge keerde richting. Men vraagt zich af, waarom zo tegen de Neder landse uitvoer te keer wordt ge gaan. Bijna de helft van de Belgische glasproductie gaat naar Neder land. De cementproductie leunt voor een aanzienlijk deel op de afzet naar Nederland. De textiel en metaal-industrieën vinden er gunstige markten. „Beschouwt België Nederland alg een partner, waarmede men de economische unie wil aangaan of als een on mondig wingewest?", zo drukte zich een leidende figuur uit agra rische kring uit. De liefde kan niet van één kant blijven komen. De Nederlandse overheid moet zich dit wel be wust zijn. Indien niet wordt vast gehouden aan de verklaring in het landbouwprotocol, „dat de volledige liberalisatie van het verkeer in agrarische producten tussen de drie landen in toene mende mate zal worden tot stand gebracht", dan ziet men liever 'n teruggang naar de vóóroorlogse douane-verhoudingen. In afwach. ting dan van de groei naar een Westeuropese landbouwintergra- tie op grond der „groene plan nen", die t.z.t. tot volledige libe ralisatie zullen moeten leiden, al dus de mening van leidende figu- ren uit de Nederlandse tuinbouw. nomische raad, zo merkt men in deze kringen op. Men vervecht verder dat de ministers dé agenda van de aan staande deskundigen-conferentie zullen opstellen. Het eerste punt van deze agenda zal zijn de be paling van de voorlopige veilig heidsmaatregelen welke zoveel mogelijk de gevolgen van de Ne derlandse concurrentie in bepaal de sectoren der Belgische indus trieën, zoals textiel-, de leder- en de papiernijverheid zullen ver zachten. Het is de bedoeling, zo verze kert men in deze Belgische krin gen, dat van de Nederlandse re gering gedaan te krijgen en zij zou er trouwens voor te vinden zijn dat zij voor genoemde pro ducten een zeer streng vergun ningenstelsel zal toepassen, zoals de Belgische regering reeds ge daan heeft toen de Nederlandse staalproductie een zekere hinder ondevond van de aanzienlijke staalaanvoer uit de B.L.E.U. Voor de toekomst en tot een bevredigende regeling zal getrof fen zijn, zou aan weerszijden het sluiten van overeenkomsten tus sen Nederlandse en Belgisch-Lu xemburgse takken van nijverheid worden overwogen. De regerin gen zouden hierbij een toeziende functie te verrichten krijgen. Wat de grondkwestie, namelijk die van de lonen en van de socia le lasten, betreft, gelooft men in officiële kringen, dat zij ongetwij feld zal worden besproken, hoe wel te verwachten is, dat de Ne derlanders bij hun standpunt zul len blijven: dat belangrijke con cessies inzake verhoging van de lonen het evenwicht van de beta lingsbalans, de eerste voorwaar de voor een economische unie, in gevaar zouden kunnen brengen. Zij zouden zelfs van plan zijn de Belgen aan te bevelen inzake de lonen en de sociale lasten zekere maatregelen te treffen. Gehoor gevend aan de oproep van de „Sibelux", de groepering van Belgische industriëlen, die te lijden hebben van de Nederland se concurrentie, hebben enkele honderden particuliere auto's en vrachtwagens gisteren in ver scheiden colonnes gedurende en kele uren de Brusselse binnen stad doorkruist om te protesteren tegen de Benelux. Ieder voertuig voerde spandoeken mee met de volgende bloemlezing: „Wij eisen onmiddellijke herziening der Be nelux", „Voor hen de luxe, voor ons de benen", „Loyale concur rentie? Ja. Nederlandse dum ping? Neen", „De Benelux is slechts denkbaar bij gelijke lo nen", „Wij eisen beschermende rechten", „De 50 procent lagere lonen in Nederland betekenen de ondergang der Belgische indus trie", „Waarom nieuwe indus trieën-financiering als de be staande worden gewurgd?", „De slachtoffers van de Benelux heb ben er nu genoeg van" en „Verlos ons van de Benelux". Ondanks de druilige regen wekte de demonstratie der onte vreden industriëlen veel belang stelling bij het publiek, dat in tram en op straat aan de hand van zelf beleefde voorbeelden van lage Nederlandse prijzen de demonstratie druk besprak. Het Arabische blad „Al Ach- bar" verklaart, dat koning Fa- roek gepoogd heeft Gr.-Brit- tannië er toe te brengen Egypte te bezetten en op te treden te gen de staatsgreep van Naguib. Een én ander zou zijn uitgeko men door een verhoor van zijn lijfknecht Moh. Hassan. Op de ochtend van 23 Juli had Faroek gezegd: „Maak je niet ongerust, de Britten zijn onder weg om mij te beschermen". Volgens het blad had Faroek eerst de Amerikaanse ambassa deur, Caffery, verzocht zijn for mele verzoek aan de Britten over te brengen om hem mili taire hulp te verlenen. De am bassadeur had zulks- geweigerd doch hem toegezegd ten behoe ven van zijn persoon te zullen interveniëren. Later richtte Fa- ïoek een radioboodschap recht streeks tot de Britten. De Britse ambassadeur in Washington had met minister Acheson over leg gepleegd en men was tot de slotsom gekomen, dat het hier een binnenlandse Egyptische aangelegenheid betrof. Ook pre- ken voor een grote solidariteit, binding van het parlement eist TREIN TOT ONTSPORING GEBRACHT. 13 Personen gedood. Zondagmorgen heeft een bende de eerste trein van Poerwokerto naar Proepoek tot ontsporing ge bracht, waardoor 13 personen werden gedooTl en 3 zwaar ge wond. De spoorweg werd over 100 meter opgebroken, waardoor een locomotief, een bagagewagen, 3 personenwagens en 9 goederen- wagens kantelden. Op het ogen blik dat de trein ontspoorde, opende de bende het vuur, waar na de passagiers werden beroofd. Het leger heeft inmiddels een zuiveringsactie ingezet. De Amerikaanse luchtmacht heeft Maandag de zwaarste aan val op Noordelijke grondstrijd krachten in de Koreaanse oorlog uitgevoerd. Het doel was een concentratie van 3000 militairen op het schiereiland Haedjoe- De aanval werd ondernomen door 28 bommenwerpers, die 250 ton bommen uitwierpen. Ook werden voorraden van genoemde troepen aangevallen, alsmede Noordelijke stellingen aan het front en Noor delijke installaties. Volgens een communiqué van de luchtmacht waren de resultaten van de aan vallen „uitstekend". De luchtmacht verklaart voorts vier Migs te hebben vernietigd en twee beschadigd van een aan tal van meer dan zeventig, dat de Amerikaanse toestellen Zon dag ontmoetten. De acties te land zijn beperkt tot patrouillegang en proef-aan- vallen der Noordelijken. Alleen rondom de heuvel „Het witte paard" duren de gevechten nog voort. EADIO-PJONGJANG MAAKT MELDING VAN NOORDE LIJKE LUCHTAANVAL. Radio-Pjongjang heeft ge meld, dat 7 Noordkoreaanse nachtbommenwerpers Zondag nacht een bombardement van 2 uur op een militaire basis der V. N. tê Tsjodo hebben uitge voerd. De Noordelijke vliegtuigen lie- sident Truman had zich tegen inmenging uitgesproken. BRITSE TEGENSPRAAK, Van de zijde van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is verklaard, dat ex-ko ning Faroek van Egypte noch rechtstreeks noch indirect om enige militaire hulp van de En gelse regering heeft verzocht ten tijde van de staatsgreep, die voorafging aan zijn abdicatie. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft Egyptische persberichten over Brits-Ame rikaanse besprekingen in Was hington over de vraag of troe pen ten gunste van Faroek zou den tussenbeide komen „gefin geerd" genoemd. ten de basis in vlammen achter, aldus de radio, die er aan toe voegde, dat alle Noordelijke toe stellen op hun basis waren te ruggekeerd. Het eiland Tsjodo bevindt zich voor de Oostkust, ongeveer 80 km ten N. van de 38e breed tegraad. Tenslotte meldde de radio, dat Noordelijke kustbatterijen even eens op Zondagavond een ge allieerde torpedobootjager ter hoogte van Tsjodo tot zinken hebben gebracht. De Chinese stormloop op de Witte Paard-berg, die de belang rijkste Tsjorwoncorridor naar Se oel beheerst, is Maandag geluwd. De Zuid-Koreanen houden twee derde van de berg bezet, nadat zij Zondag de top van communisten hadden gezuiverd en tot Maan dagochtend toe zeven aanvallen hadden afgeslagen. Elders aan het front is het rus tig, behoudens enkele kleine ge vechten tussen patrouilles. De republikeince candidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, generaal Eisenho In de loop van deze week zal het Indonesische kabinet de aangelegenheden betreffende de a.s. onderhandelingen met Ne derland over Nw.-Guinea en de unie bespreken, aldus heeft Aneta van welingelichte zijde vernomen. Daarbij zou ook de samen stelling van de Indonesische de legatie ter sprake komen. In politieke kringen meent men, dat het voor Indonesë geen zin zou hebben bij de besprekingen over Nw.-Guinea niet te spre ken over de status van dat ge bied. Het is tot dusver niet be kend, zo zeiden zij, of Neder land bereid zal zijn over de sta tus van Nw.-Guinea te onder handelen. Het comité van protest te Am sterdam tegen de gratieverle ning aan Lages deelt mede, dat 'n nationaal petitionnement zal worden georganiseerd „ter ver krijging van de garantie dat Lages voor geen enkele straf vermindering in aanmerking zal komen". DUITSE SLEEPBOOT VERLIEST SLEEP. De Duitse sleepboot „Buelk" heeft Maandagmiddag geseind, dat zij voor de Engelse kust ter wer, heeft tePhoenix, in Arizo- j hoogte van Huil een 200 ton me- na (V. S.) verklaard, vóór de tend, onbemand passagiersschip, presidentsverkiezingen een over- I dat zij op sleeptouw had, heeft zicht van zijn financiële toe- j verloren. Het losgeraakte vaar- stand te zullen geven. I tuig drijft in N.N.W.-richting.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1