„Door het kind - voor het kind Uit de Provincie Pirtay over Frans Noord-Airika Eric de Noorman in „Het land der duisternis i i Morgen begint de kinderpostzegelactie 1952 te Berichten over massa- arrestaties in Tsjecho-Slowakije De invoer van rijwielen en onderdelen in de V. S. AGENDA DE TREINRAMP IN ENGELAND MIJNHARDT een omwenteling op het gebied van tandpasta's Het werkbezoek van van Prins Bernhard aan Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN. AXEL. AARDENBURG. BIERVLIET. BRESKENS. KLOOSTERZANDE. OVERSLAG. SLUISKIL. SLUIS. IJZENDIJKE a OPTIMA" Matras Fa Julia van de Walle Reeds 110 doden Voor het vijfde achtereenvol gende jaar zal deze week het leger van vele duizenden school kinderen met de bekende bestel- enveloppen voor kinderpostzegels en kinderkaarten langs de huizen trekken om vele steentjes bij te dragen in de actie, die voor een belangrijk deel wordt gedreven ,,Door het kind voor het kind": de kinderpostzegelactie 1952. Dank zij het werk van de stich. ting „Voor het Kind", van de vele plaatselijke comité's van de pos terijen, maar vooral dank zij het belangeloze werk van 250.000 scholieren (totaal 10.000 school klassen) kon het Nederlands comité voor kinderpostzegels het vorig jaar een netto bedrag van 850.000 verdelen over alle in ons land bestaande instellingen van iedere richting en overtui ging, die het lot van misdeelde kinderen behartigen: in totaal 325 inrichtingen. Gezien de stijgende lijn gedu rende de jaren na de oorlog, lijkt een nieuwe „recordverbetering" niet uitgesloten. De schoolkinde ren verlenen sedert 1948 hun medewerking. Vóór die tijd, dus in de eerste twee jaren, geschied de dit niet. Hier volgt het lijstje van de (afgeronde) netto op brengsten in de afgelopen 6 jaren: 1946: ƒ250.000; 1947: ƒ350.000; 1948: ƒ550.000; (eerste schoolactie); 1949: 700.000; '50 800.000; 1951: 850.000. Dat is dus sedert de oorlog in totaal ongeveer 3.5 mililoen gul den, bijeengebracht door het Nederlandse volk voor zijn mis deelde kinderen: gebrekkige, verwaarloosde, verlaten, zwak zinnige, blinde, dove, achterlijke of zieke kinderen, maar ook kin deren zonder ouders, kinderen die zenuwziek of a-sociaal zijn of kinderen, die in opvoedingsge stichten moeten leren, dat ze zich in een ordelijke maatschappij be hoorlijk moeten gedragen. VERGELIJKING MET HET BUITENLAND. Hoe staat het in ons land met de zorg,voor het misdeelde kind in vergelijking met het buiten land? Drie en een half millioen gulden als vrijwillige extra-bijdra ge in 6 jaar is een groot bedrag en ongetwijfeld meer dan in me nig ander land voor dit doel door het publiek wordt geofferd. Maar dat het nog beter kan, dat bewij zen met name Zwitserland en Denemarken, twee kleine landen, die ieder nog niet de helft van 't aantal inwoners tellen, dat Ne derand heeft, n.l. Zwitserland on- geveer 4% millioen en-Denemar ken ruim 414 millioen. Zwitserland stelt met zijn „Pro Joventute" een voorbeeld: met ongeveer eenzelfde kinderpost zegelsysteem als in Nederland brengt men daar jaarlijks een bedrag van ongeveer 2 millioen frc., dat is precies 2 maal zoveel bijeen (ongeveer ƒ1.700.000) als bij ons het vorig jaar (topjaar) is geschied. Dit betekent, dat met nog niet de helft van het aantal inwoners de Zwitser ge middeld 4 maal het bedrag offert, dat de Nederlander geeft. Daar in de bergen is de actie tot een nationale manifestatie uitge. groeid: er is niemand, die zich er aan onttrekt. Het is een mo rele plicht geworden. Iets soortgelijks doet zich voor in Denemarken, zij het dat daar door een ander systeem de. opof fering voor het publiek minder kostbaar is. Kinderzegels met toeslag, geldig als normale post zegels, zijn er niet bekend. Men koopt daar al sedert 1904 plak- zegels (zonder frankeerwaarde), die naast de normale postzegel worden geplakt. Tijdens de ac tie zou een brief zonder zo'n kin- derplakzegel een schande bete kenen. De plakzegel kost slechts 2 öre, ruim 1 cent. Nu behoeft in Nederland nie mand zijn ogen te sluiten voor 't feit, dat de philatelistische waar de van de kinderpostzegels de verkoop in hoge mate stimuleert. Hoewel de plakzegels in Dene marken voor postzegelverzame laars van ondergeschikt of zelfs in het geheel niet van belang zijn, worden er zóveel van gekocht, dat de totale opbrengst per hoofd van de bevolking hoger is dan in Nederland. Het vorig jaar werden er 50 millioen verkocht, ieder van 2 öre, een bedrag dus van 1 millioen Deense kronen, overeenkomende met 550.000. Per inwoner kwam dit neer op ongeveer 12 zegels is 13 cent. Denemarken laat het boven dien niet bij een actie met zegels. Het houdt reeds sedert het begin dezer eeuw telkenjare (ook gedu. rende de beide oorlogen) begin Mei een „kinderhulpdag" in Ko penhagen, waarbij door middel van collectanten, loterijen, tom bola's, liefdadigheidsvoorstellin gen, optochten e.d. op zo'n dag nog eens 200.000 tot 300.000 ter beschikking komt. OFFICIËLE VERKOOP BEGINT VOLGENDE MAAND. Dat Nederland, ondanks de stijgende opbrengst, nog niet al gemeen in de actie deelt, is dan ook wel duidelijk. Dat er nog veel meer kan worden geofferd, blijkt uit het feit, dat het vorig jaar gedurende November en De cember (het hoogtepunt van de actie) slechts 10 procent van alle poststukken met kinderzegels werden gefrankeerd. Wat tenslotte de komende actie aangaat: die verloopt geheel als vorige jaren met scholieren, die aan de deuren bellen voor het opnemen van bestellingen (waar voor ze de kopers een zegeltje zullen afgeven, dat aan de deur kan worden geplakt, opdat niét herhaaldelijk zal worden aange beld), met inlevering van de be stellingen op school op Maandag 20 October en met afevering eerst in November. Dan moet ook pas betaald worden. De officiële ver koop, zowel van de zegels in de postkantoren als van de vele mapjes kinderkaarten bij de co mité's, begint eerst 17 November. Er is één wijziging gekomen: dit jaar zal oudejaarsdag niet de laatste dag zijn, waarop de kin derzegels worden verkocht. De verkoop wordt in de postkanto ren tot 16 Januari voortgezet. „Joegopress", het onafhan kelijke Joegoslavische persbu reau, dat nauwe betrekkingen met de regering heeft, heeft „onbevestigde berichten uit Praag" aangehaald, volgens welke onlangs in Tsjecho-Slo wakije massa-arrestaties .zijn verricht onder hoge en lagere officieren van het leger. Schattingen van het aantal arrestaties varieerden van 200 tot 600. Volgens de berichten zouden de arrestanten betrok ken zijn bij een complot tegen het huidige bewind. PHARMACEUTISCHE CHEMISCHE FABRIEKEN ZEIST introduceren als éérste in Nederland een totaal nieuwe tandpasta,bevattende Uitsluitend verkrijgbaar in Aootheken en Drogisterijen. Een verzoek van Amerikaanse rijwielfabrikanten tot vaststel ling van hogere invoerrechten is niet toegestaan. De commissie voor de tarie ven besliste, dat de invoer van rijwielen en rijwielonderdelen geen ernstige schade aan de Amerikaanse industrie toe brengt en dit ook niet dreigt te deen. De commissie kwam dit jaar reeds eerder tot een soort gelijke conclusie met betrek king tot de invoer van motor rijwielen. Z.K.H. Prins Bernhard zal Woensdag 15 October te half 12 per vliegtuig arriveren op het vliegveld Woensdrecht voor zijn werkbezoek van twee dagen aan Zeeuws Vlaanderen. Tien minuten later overschrijdt hij de grens tus sen de provincies Noord-Brabant en Zeeland. Op de weg voor de brug over het. kanaal door Zuid-Beveland vindt te 11.55 uur de officiële begroeting plaats, waarna naar Kruiningen- haven zal worden gereden, waar het gezelschap zich aan boord be geeft van de provinciale boot. Ge varen wordt naar het verdronken land van Saeftinge, waarna om 1 uur de haven van Perkpolder wordt bereikt. Het eerste bezoek op Zeeuws- Vlaamse bodem geldt de Betonfa- briek te Walsoorden. Te 1.40 uur wordt gereden naar een boerderij van het Kroondomein aan de Zandbergseweg te Graauw, bewoond door de landbouwer Ma- hu. Na een bezoek van 10 minuten vertrekt het gezelschap om 2 uur naar Nieuw-Namen, waar om 2.45 uur de Breigoederenfabriek Van den Broecke wordt bezocht. Om 5 minuten over drie wordt de tocht voortgezet naar de klompenfabriek van de heer C. J. Seghers. Te 3.47 uur wordt via St. Jan steen, Koewacht, Zuiddorpe en Westdorpe naar Sas van Gent ge reden. Hier wordt om 4.27 uur de Sui kerfabriek van de Centrale Suiker Maatschappij bezocht. Na afloop van dit bezoek zal ten huize van de voorzitter van de Ka mer van Koophandel vóór Zeeuws- Vlaanderen, ir Horstmann, een be spreking worden gehouden met het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel. Om kwart over zeven wordt weer vertrokken, waarna de tocht langs de Westkade, Driekwart, Sluiskil, Axelse Sassing, Axel (Buthdijk, Prins Hendrikstraat, Noordstraat, Weststraat, Oranje straat en Kanaalkade) naar Hulst gaat, waar in het stadhuis wordt gedineerd. Om 10 uur des avonds zal deze maaltijd zijn geëindigd, waarna de Prins in Kloosterzande overnacht. DE TWEEDE DAG. Donderdag 16 October brengt Prins Bernhard om 8.44 uur een bezoek aan de Hoefjjzerfabriek van de heer Kerckhaert te Rapenburg, vanwaar om 9.04 wordt vertrok ken. Via Zaamslag en Kraagbrug wordt naar Sluiskil gereden, waar een bezoek wordt gebracht aan de Compagnie Néerlandaise de l'Azö- te. De aankomst is bepaald op 9.25 uur. Na afloop van dit bezoek vindt in het casino van dit bedrijf een bespreking plaats. Om 10.50 vertrekt het gezelschap via Driekwart, Philippine-Isabella- sluis, IJzendijke en Schoondjjke naar Oostburg, waar men om 11.25 arriveert. Op de markt zullen stamboek- paarden en -vee worden getoond. De stoet stopt in de hoofdstraat bjj de markt. Om 11.55 wordt uit Oostburg vertrokken en om 12.05 arriveert men in Aardenburg, waar voor het gemeentehuis een aubade wordt gebracht, die tot 12.20 duurt. Ver volgens wordt hier geluncht, waar na het gezelschap om 13.35 naar de Nieuwe Vlasserij van de Coöp. Ver. Vlassersbelang te Eede gaat, waar men om 13.50 arriveert. Om 14.15 wordt vertrokken. Er wordt via Draaibrug, Oostburg, Waterlandkerkje, IJzendvjke en Philippine naar Terneuzen gere den, waar het gezelschap zich aan boord van de provinciale boot be geeft. Om 15.45 wordt afgevaren. Aan boord zal Prins Bernhard o.a. be sprekingen voeren met de directie van de rijkswaterstaat over de pro blemen rondom het kanaal Terneu zenSas van Gent en met de direc tie van de Eerste Nederlandse Ko nijnenhaar-industrie te Terneuzen. In Hoedekenskerke wordt het ge zelschap door het gemeentbestuur begroet. Via 's-Gravenpolder gaat het naar het vliegveld Woens drecht, waarmede dit werkbezoek van de Prins eindigt. DE „MARVIC" NA AANVARING IN IJMUIDEN AANGEKOMEN. Zondagmiddag omstreeks 6 uur is in de middensluis te IJmuiden gemeerd de 720 ton kustvaarder Marvic van de Zeeuwse Kustvaart Maatschappij, die met een lading hout onderweg was van Jakobs- stadt in Duitsland naar Amster dam. Enige dagen tevoren was (Je „Marvic" in het Kieler kanaal aan bakboordzijde in aanvaring geko men met een passerende Russische passagiersboot van naar schatting 7000 tot 8000 ton. De „Marvic", on der commando van kapitein F. W. Fekkers uit Groningen, liep daar bij op lager wal en sloeg met de schroef in de stenen, waardoor zo wel de voortstuwing als het roer onklaar raakten. Dit is in korte tijd de tweede maal, dat de „Marvic" in moeilijk heden is gekomen. Een vijftal we ken geleden liep het scheepje n.l. omhoog bij de Noordpier bij IJmuiden. Op het Kieler kanaal vroeg de kapitein ditmaal assistentie aan de Duitse sleepboot „Vorwarts" uit Brunsbüttel, die de „Marvic" over de Noordzee naar IJmuiden heeft gebracht, nadat men tevergeefs ge poogd had de schade zelf te repa reren. De kustvaarder is bescha digd aan de bakboordbrug en zal ligplaats kiezen aan het houtvem in Amsterdam. Aangezien het on derweg slagzij maakte, wordt ver ondersteld, dat er zich beneden de waterlijn nog een beschadiging be vindt. „U spreekt met uw moordenaar", Vrijdagavond werd in het Con certgebouw alhier door de Ne derlandse Comedie onder auspi ciën van de Zeeuwse Volksuni versiteit een voorstelling gegeven van 't dectectivestuk ,,U spreekt met uw moordenaar". Nadat drs P. Gietelink de tal rijke bezoekers had verwelkomd nam de voorstelling een aanvang en werden de bezoekers direct in spanning gebracht door dit zo uiterst boeiend toneelwerk van Frederick Knott, dat de bezoe kers tot het allerlaatste moment in het onzekere laat over de af loop van de strijd tussen de mis dadiger en de politie. De bijval, die na elk bedrijf minutenlang aanhield, groeide bij het einde van het laatste bedrijf tot een ovatie, waarmede het gezelschap zich beloond zag voor deze su blieme avond. Het zal ongetwijfeld de bezoe kers voldoening hebben geschon ken, dat aan het slot van de avond aan Ina van Faassen bloe men werden aangeboden. Geen animo. Aan de onlangs in diverse bla den geplaatste oproep voor deel name aan een cursus E.H.B.O. (uitgaande van de afd. Axel van het Roode Kruis), werd weinig gehoor gegeven. De animo om in dit opzicht een diploma te beha len en zich t.o.v. den naaste ver dienstelijk te maken schijnt niet groot, want slechts een 4-tal ad- spiranten gaf zich op. Wegens te geringe deelname zal zo vernamen wij deze cursus thans niet doorgaan, het geen wel jammer is. Het gevaar op de weg. Hoe gevaarlijk het is wanneer spelende kinderen zich op of in de nabijheid van drukke verkeers wegen bevinden, werd hier Za terdagavond omstreeks 6 uur weer bewezen, toen het 3-jarig dochtertje van de werkman J. O., wonende aan de Kanaalkade zich al spelende op de rijksweg begaf, toen vrijwel tegelijkertijd een be stelauto van bakker D. uit de De Ruijterstraat kwam rijden, juist op het moment dat een Belgische luxe auto passeerde. Daar het kind zich midden op de weg be vond, remde de Belgische auto mobilist uit alle macht. Hierdoor alleen bleef een zeer ernstig ongeluk uit en liep dit on geval, waarbij de haren van de toeschouwers ten berge rezen wonder boven wonder met een paar schaafwondjes aan de be nen. Het kind klaagde ook over inwendige pijn. Zonder beheerste bestuurders zou een noodlottiger ongeval hier weer onvermijdelijk zijn geweest. Ballonnenwedstrijd en fancy-fair Zaterdagnamiddag werd het driedaagse feest in het R.K. Ge- zellenhuis aan de Walstraat inge zet met de opening van de fancy- fair, die gepaard ging met een grote ballonnenwedstrijd voor de jeugd. De helft van de Axelse jeugd toonde belangstelling voor of nam deel aan deze wedstrijd en zo gingen een kleine 400 met gas gevulde ballonnetjes de ijle wolken in. De aan de ballonnetjes bevestigde labels zullen straks uitwijzen wiens ballon het verst van Axel verwijderd, werd ge vonden. Inmiddels had ook de fancy- fair, die door pastoor Meeüs of ficieel was geopend, haar deuren wijd geopend en een grote stroom van bezoekers vulde vooral in de avonduren het gebouw. Een klei ne opsomming van de talrijke at tracties namen wij reeds in een onzer vorige nummers op. Het behoeft geen betoog dat het aan alle stands en attracties een voortdurend dringen was om mee te dingen naar de ontelbare uitgeloofde prijzen, die varieer den van een staaf drop of een toffee, tot een radio en een keur van andere hoogst waardevolle prijzen. In de avonduren was het overvol. Voor hen die rustig wilden ge nieten van de allernieuwste gra- mofoonmuziek met de meest be kende „songs", was daartoe ge legenheid onder het genot van een kop koffie, thee of een bier tje. De danslustigen konden zich in de balzaal verpozen. Hiervoor was begrijpelijk veel liefhebberij. De grote attractie vormden echter een 25-tal poppen in aller lei nationale klederdrachten, wel willend door H.M. de Koningin afgestaan, die op deze fancy-fair waren geëxposeerd. Honderden hebben deze unieke poppencollec tie bewonderd. De organisatoren hebben onge twijfeld een groot succes gehad met deze driedaagse fancy-fair. Hangar afgebrand. Zondagmiddag ontstond brand in de met rogge- en haverstro gevulde hangar van de heer Tim merman alhier. De brand is ont staan doordat een 8-jarig knaap je met lucifers speelde. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen dat de hangar tot de grond af brandde Straatverbetering. Na de herbestrating van de Noordstraat zal thans met de uit deze straat vrijgekomen straat keien de Molenstraat worden ver beterd Concert te Driewegen. Zondagnamiddag te 5 uur gaf de Kon. Harmonie op het Burg. Verplankeplein te Driewegen een concert, dat zich in een grote be langstelling mocht verheugen en blijkens de bijval door de bewo ners ten zeerste werd gewaar deerd. Na afloop maakte de Har monie nog een muzikale wande ling, waarna in het café Boeije een verversing werd gebruikt. Gezellige avond. Zaterdagavond werd in het önt- spanningslokaal een populaire concertavond gegeven door de Westlandse accordeonver. „Door oefening verkregen" en de „Êoe- renkapel" beide uit Maasdijk. De zaal was geheel uitverkocht en de gasten zijn er volkomen in geslaagd de bezoekers een gezel lige avond te bieden. In de pauze werd door twee da mesleden aan de burgemeester een kistje Westlandse druiven aangeboden, terwijl een gehou den verloting volkomen slaagde. Het batig saldo van deze avond kwam ten goede van de muziek- ver. „Uit het volk, voor het volk" alhier. Het ligt in de bedoeling dat de muziekvereniging volgend jaar een tegenbezoek aan Maas dijk zal brengen. Ernstig auto-ongelul:. Vrijdagnacht omstreeks 3 uur heeft even buiten de kom 'n ern stig auto-ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder voor beide inzittenden nog vrij goed is afgelopen. Een grote Daff-vracht- wagen van de firma Bon zoon uit Waterlandkerkje, geladen met kalveren en een tweetal stieren, welke in Friesland waren aange kocht, was met de nachtboot te Perkpolder aangekomen en keer de huiswaarts. Hetzij door overmoeidheid van de bestuurder, hetzij door een de fect aan de stuurinrichting reed de vrachtwagen plotseling op een naast de weg staande grote olm. De schok was zó hevig, dat de carrosserie van het chassis werd gerukt en dwstrs op de weg kwam te staan. Ondanks deze hevige schok kwam de chauffeur er met slechts enige schrammen en bui len van af, doch de mede-inzitten de werd door glasscherven vrij ernstig aan het hoofd gewond. Nadat de bewoners van het café „Tasdijk" waren gewekt, werd door deze dokter Terborg ge waarschuwd, die direct ter plaat se kwam en de ergst gewonde ter behandeling naar zijn woning meenam. Het in de veewagen bevindene vee werd over de weg geslingerd, en nadat dit door behulpzame handen weer was opgevangen, bleken de dieren geen noemens waardig letsel te hebben opgelo pen. In de loop van de ochtend zijn de dieren met een andere veewagen verder vervoerd, terwijl de bestuurders met een luxe auto werden afgehaald. Nadat de politie Zaterdagmor gen haar onderzoek had ingesteld werd de veewagen met een kraan wagen weggesleept. Benoeming hoofd R. K. school. De heer AlfFassaert, hoofd der R. K. school te Hengstdijk is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot hoofd der R. K. school alhier, zulks ter vervanging van de heer Schelfhout, die op die datum wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs zal verlaten. Feestelijkheden ter gelegenheid van de inhuldiging van pastoor Verhellen. Zondag 19 October a.s. zal te Overslag de nieuwe herder der parochie, pastoor Verhellen, wor den ingehuldigd. Ter gelegenheid van deze feestelijkheden is een feestcomité opgericht, dat alles zal doen om die dag de nodige luister bij te zetten. Het comité heeft reeds folders huis aan huis besteld om de mensen te vragen het hunne bij te dragen en de pas toor een onvergetelijke dag te be zorgen. Om te beginnen is er reeds besloten een prachtige stoet te organiseren, welke door de besturen en verenigingen van Overslag zal worden gevormd. Volgens de officiële mededeling krijgen we hierin het volgende: 1. Ruiters; 2. Praalwagen der schutters; 3. Schoolkinderen; 4. Muziek; 5. Veloclub; 6. Praalwa gen der vissers; 7. Bond van het H. Hart en Confrérie van het H. Sacrament; 8. Wagen der Kruis- tochters; 9. Congregatie; 10. Vrouwenbond; 11. Gemeentera den; 12. Armbesturen; 13. Meis jes in het wit met sleutels en ge schenk; 14. Kerkeraad. Het ziet er dus naar uit, dat Overslag weer een mooie feest dag zal belevlh, temeer daar alle parochianen gezamenlijk aan de voorbereidingen bezig zijn. Radio-distributienet gereviseerd. Na enkele maanden arbeid was het eind vorigg week zover dat ook in Sluiskil de aangeslotenen op het rijks radiodistributienet 3 stations kunnen ontvangen. Wij waren in de gelegenheid de ontvangst op het net te beluisteren en inderdaad is de ontvangst perfect en helder van klank. De aangeslotenen beschikken nu over Hilversum I en II en een der de station met verwisselbare bui tenlandse zenders. Het ligt in de bedoeling om binnen afzienbare tijd een vierde zender aan te sluiten. Tentoonstelling „De linoleum- industrie." De Stichting Onderwijstentoon stellingen, welke zich ten doel stelt kleine reizende tentoonstel lingen te organiseren om de schoolgaande jeugd een beeld te geven van de verschillende Ne derlandse industrieën, zal alhier van 22 Oct. tot 10 Nov. in het gymnastieklokaal van de open bare lagere school een expositie houden over de linoleum-indu- strie. Geslipt. Tengevolge van de gladheid van het wegdek slipte de Vrijdag de auto van de handelsvertegenwoor. diger H. O. uit Rotterdam op de weg tussen Pyramide en de Drie sprong, waardoor hij, na door de naast de weg staande heg te zijn gereden, in de sloot terecht kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij, doch de auto werd zwaar beschadigd en moest door een kraanwagen worden wegge sleept. 150. Als de stappen op de trap nader ko men, wenkt de Noor man zijn volgelingen achteruit. Een ogen blik later staan zij verscholen in de scha duw en zien een dich te rij Beer-krijgers voorbij trekken. In hun armen dragen zij bossen droog rijshout. Een ogenblik vraagt Eric zich af, wat dat kan betekenen tot hem plotseling een angstig vermoeden in valt. „Alhabar! Waarheen voert de trap die deze krijgers thans beklim men?" „Naar dé hoofdtoren!" ant woordt de voerman. „Hè, hè, hè... het ziet er uit of onze kleine mak kertjes wat kouwelijk zijn. Zij gaan daar vuurtjes stoken". „Ik was er al bang voor!" zegt de Noorman bitter. „Ook dat deel van ons plan moet verraden zijn! Zij gaan het afgesproken teken geven dat de hoofdmacht van het Verbond der Dolken doet aanval len. Als dat gebeurt zijn ook die krijgers reddeloos verloren". „Verraad! Verraad! Verraad!" WA In een toespraak te Metz heeft de Franse premier Pinay op. nieuw bevestigd dat Frankrijk geen buitenlandse inmenging zal dulden in zijn bestuur over Noord-Afrika. Hij zeide dat Frankrijk genoeg zaam had bewezen een trouw bondgenoot der Verenigde Staten te zijn en dat het niets zou verge, ten van de voordelen, die het daardoor had verworven. Doch hij wees erop dat Frankrijk een grote mogendheid is, die haar roeping moet vervullen. Hij zeide dat de Franse unie een „gemeen schap is, in politieke, strategische economische en bovenal in mense lijke zin" en dat de belangen van het moederland en die der over zeese gebiedsdelen één onafchei- delijk geheel vormen. Hij wees erop dat Frankrijk het eerste land was dat zijn politiek baseer, de op overeenstemming tussen en samenwerking van de rassen en dat hierbij ook het gevoel een grote rol speelde. „Frankrijk heeft én in Europa, én in .zijn overzeese gebiedsdelen alles gedaan om de geest van de twintigste eeuw te doen zegevie ren. Het overweegt niet meer van Frans-Noord-Afrika te worden gescheiden, dan het overweegt uit de Atlantische gemeenschap te treden", aldus Pinay. Frankrijk zal voortgaan met binnen en bui ten zijn grenzen te werken voor de eenheid der volken". In verband met de recente re geringsmaatregelen tegen de Franse communisten zeide pre mier Pinay: „Mijn regering is vastbesloten alle mogelijke oor zaken van een inwendige ontbin ding weg te nemen. De nationale eenheid mag niet in opspraak worden gebracht door onder gronds optreden. Ons land kan niet worden blootgesteld aan aan vallen door aanhangers van bui tenlandse leerstellingen, die in strijd zijn met het wezen van ons volk en met zijn instellingen". >i kakelt Alhabar. „Wat kan men an ders verwachten in deze stad, waar de haat regeert". Doch de Noor man luistert niet naar hem. Haas tig heeft hij zich ontdaan van boog en pijlenkoker en steekt deze thans de verbaasde Orm toe, die door de snelle ontwikkeling der gebeurte nissen toch al hoe langer hoe meer overdonderd wordt. „Snel, Orm! Beklim die toren en belet de krijgers het vuur te ont-* steken. Aarzel niet de boog te ge bruiken. Ik haat onnodig bloedver gieten, maar thans hebben we geen keus. Al moet gij hen allen doden, zorg dat het vuur niet ontstoken wordt...!" ,„Ddd...doden!" stottert de klei ne man ontzet. „All...allemaal! M- ma ma-amaar ik... zij... d-dat gaat zo maar niet..." Doch hij spreekt in de leegte, want reeds heeft de Noorman zich omgewend en is met twee, drie sprongen verdwenen langs de trap, die naar de hoöfd- poort voert. Buiten trekt Kaldra, niets ver moedend, aan het hoofd van zijn vermomde krijgers op naar de hoofdpoort. Zijn ogen glijden snel over de zware torens en kantelen. Behalve de dreunende voetstappen van zijn troep verbreekt geen en kel geluid de stilte. „Het ziet er naar uit dat onze list gelukt", gromt hij. „Ze zien ons voor krij gers van de Beer aan en zullen zonder argwaan de poort voor ons openen. En als wij eenmaal binnen zijn!" Vaster klemt zijn hand zich om zijn lans. Maar hij ziet njet, hoe vanuit de schaduw een gebogen ge stalte, wiens gelaat verborgen is onder een berenmasker, dreigend zijn nadering begluurt. „Laat hen dichterbij komen zon der verrassing te tonen..." sist de Grote Moeder van de Beer de ang stige wachters op de trans toe. „Spreek hun aanvoerder aan alsof hij werkelijk een krijger van de Beer is". Zij wendt zich om tot een andere dienaar. „Liggen onze krij gers in hinderlaag?" De man knikt. „Goed. Sta hem dan een ogenblik te woord en laat vervol gens de poort openen. Doch lang zaam. Hij mag geen argwaan krij gen". HEDEN: TERNEUIZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De gesluierde Maja. Lunchroom Koene, De monstratie der Prestige Snel kookpan. Pro Rege, 7.30 uur: Evangelisatie. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Havenmelodie. Lunchroom Koene, De monstratie der Prestige Snel kookpan. Een vervangt het aloude schudbed, soepelwarm. Alleenverkoop: Bierkaaistraat, Hulst. Zaterdag waren 110 doden geteld tengevolge van de trein ramp, die zich bij Harrow ten N. van Londen heeft voorge daan. Van de zijde van de spoor wegen is meegedeeld, dat het nog dagen kan duren voor het definitieve aantal slachtoffers bekend is. 157 Personen bevin den zich in een ziekenhuis. In de afgelopen dagen zijn honderden tonnen puin opge ruimd. Hoewel onafgebroken gewerkt is, moet nog een grote hoeveelheid wrakstukken wor den verwijderd. De Britse spoorwegen geven als het definitieve aantal slacht offers van de spoorwegen van Harrow 108 doden op. Drie lijken zijn nog niet geïdentificeerd. Het lijk van de machinist van de nachttrein uit Perth, die op de locaaltrein in het station is ingereden, is gevonden met de handen nog aan de hefbomen van zijn machine. Voor het onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt dit feit van grote waarde geacht.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2