De Belgische industrie de Benelux en De Amerikaanse hulpverlening aan Frankrijk REDE VAN CHURCHILL OP CONSERVATIEF CONGRES „DE NEDERLANDERS ETEN MARGARINE De V.S. mengen zich in binnenlandse aangelegenheden NIELWE INLEIDING Toespraak van bondskanselier Adenauer WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Snipverkouden' AKKERTJES Gemeenteraadsverkiezingen in België MINISTER EDEN OVER DE ATOOMBOM De Amerikaanse verkiezingen Communistisch complot in Dominicaanse Republiek Nederlandse kustvaarder op een mijn gelopen Het Saargebied, het E. V.G.-verdrag en de Oost-Duitse delegatie Vredesconferentie te Peking VERKLARING VAN LIE hankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2163. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het comité voor de verdediging van de Belgische industrie in ver- band met Beneluxbetrekkingen heeft de woordvoerder van het verbond voor de Belgische nijver heid gelegenheid gegeven het standpunt van de Belgische nij verheid toe te lichten aan de vooravond van de inter-ministe- riële Beneluxconferentie, die op 14 October in het Zoute begint. De heer J. F. van Allemeersch, directeur van 't Belgisch-Luxem burg Verbond voor de tabaksin dustrie, gaf uiting aan de grote bezorgdheid van tal van verbon den en aanverwante groeperin. gen en sprak zich uit voor de idee, die aan de oprichting van de Belgisch-Nederlands-Luxem burgse tolunie ten grondslag ligt. De heer Juliën Kamp, directeur van het verbond voor de lederin dustrie, trad op als woordvoerder van het comité tot bescherming der Belgische belangen in de Be nelux. Volgens berichten uit Mexico zou de regering van de Dominicaanse republiek een communistisch com plot ontdekt hebben, dat Zaterdag een opstand had beoogd. Men zou plannen en propagandamateriaal in beslag hebben genomen alsmede een aantal personen hebben gear resteerd. Onder de gearresteerden zouden zich ook een aantal personen uit Guatemala en Cuba bevinden. Uit Mexico komt voorts het on bevestigde bericht, dat de politie streng toezicht houdt op Socarras, de vroegere president van Cuba, die uit de Verenigde Staten wapens zou hebben willen laten komen. De Mexicaanse regering zou geen ac tie tegen de Cubaanse regering-Bn- tista wensen. Bij het in beslag genomen mate riaal zouden zich ook zaken bevin den, afkomstig uit een land van „achter het ijzeren gordijn". De i betrokken verbonden, zo verklaarde de heer Kamp, bewe ren dat de verantwoordelijkheid voor de huidige toestand niet uitsluitend bij Nederland ligt niettegenstaande het aandeel van dit land buitengewoon groot is. Spreker beantwoordde de argu menten van hen, die hij noemde „de Benelux-idealisten". Deze ar gumenten kunnen als volgt wor den samengevat: 1. Waarom zich zo laat te weer te stellen tegen een verdrag, dat reeds meer dan 5 jaar wordt toe gepast? 2. Indien de levensvoorwaarden in Nederland de thans aldaar be taalde lonen werkelijk rechtvaar, digen, waarom dit Nederland dan ten kwade ge'duid? 3. Zou er naar het voorbeeld van Nederland geen aanleiding bestaan in België een soberheids stelsel in te voeren? Bij deze argumenten deed de woordvoerder o.m. gelden, dat onmiddellijk na de devaluatie van September 1949 gezaghebbende stemmen zijn opgegaan, om de breuk in het coördinatieprogram van de politiek der drie regerin gen te hekelen. Hij bracht in her. innering, dat tijdens de eerste pe riode van de Koreaanse oorlog, wat bepaalde uitvoer betreft, be perkingsmaatregelen werden ge nomen, gepaard gaande met het verzoek aan de betrokken indu striëlen om z.g. strategische voor raden aan te houden en dit zon der noemenswaardige financiële steun. De spreker onderstreepte, dat in Nederland de lonen beheerst worden door kunstmatig vastge stelde kosten van levensonder, houd. Volgens de heer Kamp is de in Nederland gevolgde sober- heidspolitiek slechts een element in het geheel van maatregelen, die ten doel hebben een bevolking, die jaarlijks met 200.000 toe neemt, werk en brood aan te bie den dank zij een tot het uiterste opgedreven industrialisatie. Die toestand vervormt de balans, die er in September 1944 zo verleide, lijk uitzag, zodat wij niet meer tegenover vennoten, maar tegen over tegenstanders staan. Eén en kel feit reeds heldert op hetgeen voorafgaat. De Nederlanders van 1952 eten margarine en voeren boter uit Daarom zetten de abnormaal lage kost- en verkoopsprijzen de Belgische industriëlen, die in het comité tot bescherming der Bel gische belangen in de Benelux zijn gegroepeerd, er toe aan de Ne derlandse dumpingpolitiek aan de kaak te stellen. Na de voornaamste desiderata van de Belgische industrie aldus naar voren te hebben gebracht besloot spreker ongeveer met de volgende bewoordingen: ,,De Be nelux is niet uitgevonden om Belgische fabrieken te slopen en er in Nederland gelijksoortige voor op te bouwen teneinde werk te verschaffen aan 200.000 Neder landers en 200.000 Belgen werk loos te maken. In België of in 'n verenigd Europa is geen paats voor een stelselmatige dumping door Nederland. AGITATIE VAN BELGISCHE INDUSTRIETAKKEN De Sibelux (Comité de Sauve- garde des Intéréts Beiges dans Benelux), die een 20-tal indu striële sectoren in zich verenigt, zal 14 October, de dag waarop te Zoute de Beneluxconferentie wordt gehouden, in het centrum van Brussel tegen de Benelux de. monstreren. Twee colonnes auto's en vrachtwagens zullen door meegevoerde spandoeken protes teren tegen de Nederlandse con currentie en zullen een herziening van de Beneluxovereenkomst als mede beschermende rechten eisen. de kapper met het aoarte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9' terneuzen ook voor geverfd en moeilijk haar voor individuele haar- en huid verzorging geven wij gaarne in lichtingen Het Deense schip „Faroshell" heeft geseind, dat de Nederlandse kustvaarder „Cornelia B2" op een mijn is gelopen bij de routeboeien Et 12 en Et 13. Hejt schip is ernstig beschadigd. De sleepboot „Holland van de scheepvaartmaatschappij Doeksen en Zn heeft de „Cornelia B2" op sleeptouw genomen. Heden ochtend hoopt men in Rotterdam aan te komen. De „Cornelia B2" had voorzover thans bekend tien a twaalf man aan boord. Aan boord heerste een grote ravage. Er was lekkage in de machinekamer. De „Holland" heeft pompgerei aan boord gezet, waar mee men het schip voor zinken heeft kunnen behoeden. Ook werd een dynamo aan boord gebracht, omdat de electrische installatie in het ongerede was geraakt. De „Cornelia R2", in 1951 ge bouwd bij Duivendjjks scheepswerf te Lekkerkerk, meet 950 bruto-re- gisterton, is eigendom van de heer O Bosma te Groningen en vaart voor Geldriaans scheepvaartkan toor te Rotterdam. Kapitein is de heer Ludwig. Naar aanleiding van de afwij zing van het Amerikaanse me morandum inzake de hulpverle ning voor het lopende jaar, komt „Paris Presse" terug op de over handiging van een Frans memo randum aan de Navo, waarin Frankrijk zijn inzichten uiteenzet wat betreft de algemene organi satie van de Atlantische gemeen schap. In hoofdzaak, zo schrijft het blad, eist het memorandum een vergaande integratie van de bewapeningsprogramma's en de aanvaarding van een plan voor een „financiële gemeenschap", waarin elk aangesloten land naar gelang van zijn middelen zou bij dragen, de Verenigde Staten even goed als de andere. De Franse re gering is van oordeel, dat voor zieningen op lange termijn het enige middel vormen om een goede werking van het enorme Atlantische apparaat te verzeke ren, zonder dat het economische leven van de verschillende landen in gevaar komt. In dit verband wordt het feit, dat het Amerikaanse congres tel kens voor slechts één jaar gelden voor hulp aan het buitenland toe wijst, gevoeld als een vraagstuk, dat de Verenigde Staten moeten oplossen. Men is van mening, dat de gevolgen van deze werkwijze Op de sluitingsdag van het con gres van de Britse conservatieve partij te Scarborough heeft pre mier Zaterdag verklaard, dat En geland niet in „de val" zal lopen, die de Russische regering en com munisten elders hebben gezet om een breuk tussen Engeland en de Verenigde Staten te bewerken. Hij deelde mede, dat de „totali taire oligarchie van het Kremlin" over veel grotere legers in Euro pa beschikt dan de strijdkrachten, welke de Westelijke volkeren bij een hebben kunnen brengen. Het versterken van de banden met Amerika achtte Churchill van het grootste belang. „Hiervan han- In een toespraak tot een bijeen komst van ongeveer 15.000 leden van zijn christendemocratische unie heeft de Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer onder meer verklaard te hopen dat het vraagstuk van de Saar spoedig en in positieve zin door Frankrijk en West-Duitsland zal kunnen worden opgelost. Hij zeide dat de onderhandelingen over dit pro bleem niet waren afgebroken en dat er, met goede wil aan weers zijden, ongetwijfeld een oplossing voor zou worden gevonden. „Het is, als immer, mijn streven goede betrekkingen tussen West- Duitsland en Frankrijk te vesti gen", verklaarde Adenauer. Hij waarschuwde de Duitsers er voor zich niet te laten mislei den door berichten in de Franse Volgens radio Peking heeft het nieuwsagentschap Nieuw China be kend gemaakt, dat Zaterdagavond algemene besprekingen op de vre desconferentie van de landen van Azië en het gebied van de Stille Oceaan gesloten zijn. Het agent schap deelde mede dat Zaterdag talrijke gedelegeerden, in het bij zonder die van Japan, Korea, Indo nesië en Pakistan, het woord heb ben gevoerd. Zij drongen er op aan een „einde te maken aan de oorlog in Korea en Vietnam om de vrede in Azië en het gebied van de Stille Oceaan te verzekeren". De gedele geerde van de Vietminh, Hang Van Doek, zeide dat de Amerikanen voorbereidingen troffen voor het zenden van Japanse troepen naar Indo-China. pers over een „mislukken" der onderhandelingen over het Saar- vraagstuk. „De reactie van de Franse pers is in haar diepste kern gebaseerd op de Franse bin nenlandse moeilijkheden", zeide hij. Dr. Adenauer noemde 't E.V.G.- verdrag een hoeksteen der Frans. Duitse overeenstemming, waar door een toekomstige oorlog tussen de beide landen zou wor den voorkomen. Hij deed een beroep op de West duitse volksvertegenwoordiging de te Bonn gesloten contractuele overeenkomsten tussen W.-Duits- land ener- en de drie Westerse bezettingsmogendheden ander zijds spoedig te bekrachtigen, zeg gend dat dit noodzakelijk was voor vrede en vrijheid in Duits land, zowel als in Europa. „Ik streef er in mijn buiten landse politiek naar een derde wereldoorlog onmogelijk te ma ken en eenheid van Duitsland door het uitschrijven van een vier-mogendhedenconferentie te. weeg te brengen", zeide Adenau er. Hij deed een scherpe aanval op de neutraliteitspolitiek' die vaak, zonder het zelf te weten in de kaart van Moskou spelen. „Het Kremlin spaart moeite noch geld om te verhinderen dat West-Duitsland zich bij het Wes ten aansluit", zeide hij. Adenauer verklaarde voorts dat de uit vijf man bestaande Oost- Duitse delegatie, die Bonn in de afgelopen maand heeft bezocht, erop uit was de in de Westduit se volksvertegenwoordiging be staande meerderheid voor de met de Westerse verbondenen geslo ten contractuele overeenkomsten te ondermijnen, doch dat zij hier niet in geslaagd is. „Ik veroordeel het onverant woordelijke gedrag van enkele niet-communistische afgevaardig. den, wier namen ik weet, die in het geheim hebben geholpen deze klucht op te voeren, doch die er niet voor uit durven komen", ver klaarde hij. „Wij zijn het met de socialisti sche oppositie eens dat Duitse eenheid het voornaamste doel van onze buitenlandse politiek moet zijn", verklaarde dr. Ade nauer. „Wij zijn het ook met hen eens dat een in vrijheid gekozen geheel-Duitse regering op gelijke voet met de vier bezettingsmo gendheden moet onderhandelen over het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland. Doch het geen in de jongste Russische nota werd voorgesteld, namelijk eerst een vredesverdrag sluiten en daarna het verkiezen van een regering voor geheel Duitsland zou leiden tot een door het Krem lin gedicteerde vrede. Wij moeten er dankbaar voor zijn dat de Wes terse mogendheden de naar Duit se eenheid leidende weg willen volgen, zoals die door de meeste Duitsers is goedgekeurd". De Westduitse bondskanselier verklaarde 't te betreuren dat de socialisten een snelle oplossing van het vraagstuk, of West-Duits land deel zal uitmaken van de E.V.G., verhinderen. „De interna tionale toestand vereist een snel le oplossing van dit vraagstuk", zeide hij. Een Westduitse regeringswoord voerder heeft Zondag te Bonn verklaard dat dr. Adenauer bezig is met het opstellen van een nieu we brief aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schu- mau, waarin hij mogelijk een bin. nenkort te houden nieuwe be spreking van het Saarvraagstuk zal voorstellen. gen de toekomstige vrede in de wereld en het voortbestaan van de vrijheid af", zo zeide hij, daaraan toevoegend: „dit betekent niet, zo als minister van Buitenlandse Za ken Eden reeds heeft gezegd, dat wij het altijd volkomen eens zijn met onze Amerikaanse bondgeno ten, of dat wij zouden aarzelen over kwesties, waarover wij van mening verschillen, onze zienswij ze met nadruk naar voren te brengen." Sprekend over de a.s. presidents verkiezingen in de Verenigde Sta ten verklaarde de premier, dat twee feiten vaststaan, in de eer ste plaats, dat de candidaten naar persoon en bekwaamheid twee van Amerika's beste mannen zijn, en verder dat, onafhankelijk wie van beiden wint, de nieuwe president zal voortgaan „de vrije volkeren te leiden in het weerstaan van communistische agressie." Over de bewapeningspolitiek van Engeland zeide spreker, dat de conservatieven, toen zij nog in de oppositie waren, het socialistische program hadden gesteund „uit pa triottische overwegingen en ge- getrouwheid aan de Verenigde Naties." Dit jaar en nog meer in het komende jaar hadden z\j echter de resultaten onder de ogen te zien van hetgeen „lucht hartig en gebaseerd op een zeer geforceerde financiële politiek" was begonnen, aldus Churchill. Herinnerend aan het feit, dat de socialisten in hun verkiezingscam pagne vóórdat de conservatieven aan de macht kwamen, hadden gewaarschuwd voor „Churchill, de oorlogshitser", verklaarde de pre mier, dat in tegenstelling met de verwachtingen van Labour „men in de wereld algemeen van mening medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Minder zon. Zwakke tot matige, in het Wes ten van het land later vrij krach tige wind tussen Oost en Zuid. Geleidelijk toenemende bewol king, maar op de meeste plaatsen nog droog weer. Weinig verande ring in temperatuur. DINSDAG 14 OCTOBER. Breskens 11.07 11.25 Terneuzen 11.42 Hansweert 0.22 12.40 Walsoorden 0.32 12.50 ZON MAAN op onder op ondei Oct. 13 7.01 17.51 0,45 16.01 14 7.03 17.48 1.56 16.13 15 7.04 17.46 3.07 16.24 16 7.06 17.44 4.18 16.35 17 7.08 17.42 5.30 16.46 is, dat het gevaar van een wereld oorlog is verminderd, sinds wij aan de macht zijn gekomen." Ten aanzien van de binnenland se politiek zeide Churchill, dat de conservatieven twee moeilijke ta ken hebben te vervullen: het ver sterken van hun positie in het La gerhuis en het vergroten van het vertrouwen onder de kiezers. Hier na moest men zich met een nog grotere taak bezig houden, n.l. het nationale herstel. Elders in zijn rede bracht spre ker hulde aan de vakbeweging. Hij betreurde het echter, dat vele vak verenigingsleden „misleid zijn door de dwaalbegrippen van het socia lisme en een overmatige neiging hebben om in de richting van de socialistische partij te gaan." Churchill voorspelde, dat binnen een jaar het wegvervoer en de staalindustrie zullen zijn gedena tionaliseerd, waarbij alleen een „noodzakelijk staatstoezicht" zal worden gehandhaafd. Volgende maand zal een wetsvoorstel tot ontnaasting van de staalindustrie bij het Parlement worden inge diend, zo kondigde de premier aan. Naar hij zeide, verwacht men, dat de staalproductie volgend jaar alle records zal slaan. Hij drong er echter op aan het werk in de staalindustrie zo doeltreffend mo gelijk voort te zetten teneinde te voorkomen, dat door prijsverho gingen de positie van Engeland op de wereldmarkt verloren gaat. niet langer voor rekening van West-Europa moeten zijn. Het Katholieke blad „La Croix" zegt in een commentaar op de afwijzing van het Amerikaanse memorandum, dat Frankrijk zijn nationale eer verdedigt. „Het is in feite waar", zo verklaart het blad, „dat Amerikaanse vertegenwoor digers zich te veel mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de landen, waaraan de V.S. hulp verlenen". „Enige maanden geleden deed de Amerikaanse ambassadeur te Athene zulks zó openlijk, dat hef tige reacties werden uitgelokt". „De heer Pinay heeft duidelijk een machtsgebaar gemaakt ten einde een verder onhandig optre den te voorkomen. Het hoofd van de Franse regering is niet de eni ge, die reageert. Minister Eden heeft op het conservatieve con gres te Scarborough verklaard, dat een grote solidariteit tussen Engeland, het Gemenebest en Amerika noodzakelijk is, maar dan een eensgezindheid tussen gelijke partners", aldus „La Croix". De Fransen oefenen voorts cri tiek op de druk van Amerikaan se zijde op de Franse regering om het verdrag inzake de Euro pese verdedigingsgemeenschap (E.V.G.) te laten bekrachtigen vóór de Amerikaanse presidents verkiezingen op 4 November. Men ziet dit als een ongepaste inmenging, terwijl men van me ning is, dat het verdrag een poli tiek inhoudt, die grotendeels on der Amerikaanse druk aanvaard is en waarover de meningen in Frankrijk hoe langer hoe meer verdeeld worden. Het schijnt nu ook waarschijnlijk, dat vrijwel geen kans bestaat, dat het Euro pese legerverdrag in zijn huidige vorm door het Franse parlement zal worden bekrachtigd. De Reuter-correspondent te Pa rijs komt tot de slotsom, dat de Fransen van mening zijn, dat de Amerikanen geen voeling hebben met de politieke realiteit in West- Europa en dat deze vrees, veel meer dan enige nationale ge raaktheid, de reden is van de hui dige reacties in de buitenlandse politiek van Frankrijk. Te Washington is men van oordeel, dat de Franse reacties het gevolg van een misverstand zijn. Er wordt geopperd, dat het geheel samenhangt met de Fran se binnenlandse politiek. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, McDermott, ver klaarde tegenover verslaggevers, dat de omstreden kwestie geheel op het terrein van de Amerikaan se hulpverlening aan het buiten land lag. Hij zeide echter, dat de Franse regering meer verstoord was over de mondelinge verkla ringen, welke ambassadeur Dunn bij zijn bezoek aan Pinay had af gelegd dan over de inhoud van de brief over de hulpverlening, die hij toen had overhandigd. McDer- mott herhaalde, dat de kwesties Tunesië en Marokko niet ter sprake waren gekomen. Generaal Eisenhower heeft in Salt Lake-City (Utah) „krachtig en beslist" beide politieke uiter sten „verworpen" en opnieuw zijn geloof in de „middenweg" uitgesproken. „Het ene uiterste wil ons met hysterische haast laten bewape nen, hetgeen zou leiden tot een niet te hanteren financieel pro gram"; het andere uiterste heeft ,zó'n obsessie voor zuinigheid, dat het ons eenvoudig zou omzet ten in een rijke buit zonder ver dediging voor de aanvaller", al dus Eisenhower. President Truman heeft zijn treinreis van kust tot kust ter on dersteuning van gouverneur Ste venson beëindigd met een rede voering op het „Great Central Station" te New York. Hij verklaarde, dat Eisenhower, door de republikeinse senator Joseph McCarthy (op wiens anti communistische optreden van vele zijden critiek is geuit) te steunen, zich „zó verlaagd had, dat hij niet geschikt was om be last te worden met het ambt van president". Op het laatste deel van zijn tocht is voor het eerst een rotte tomaat naar de president gegooid. Dit gebeurde in Amsterdam (in de staat New-York). De tomaat miste haar doel. Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., heeft Zaterdagavond onthuld, dat enkele Amerikaanse employé's van de organisatie der V. N. door hem zijn ontslagen overeenkomstig officiële Ameri kaanse veiligheidsbepalingen. Lie heeft de namen der be trokkenen niet genoemd maar wel verklaard, dat het er slechts enkele zijn. Lie zeide gehandeld te hebben op grond van inlichtingen van officiële Amerikaanse zijde. En kele gevallen waarbij Amerika nen in het secretariaat der V. N. betrokken zijn, waren nog han gende als gevolg van een onlangs in New York door de grand jury ondernomen actie, aldus Lie, die zijn verklaring aflegde in ant woord op verzoeken om commen taar op de verklaring van de re publikeinse senator Wiley waarin Wiley eiste, dat Amerikaanse communisten uit de organisatie der V. N. verwijderd werden. Lie zeide nog, dat hij geen maatrege len zou nemen als het „louter verdenking of besmeuring" gold. Meer dan vijf millioen Belgische mannen en vrouwen zijn Zondag naar de stembus gegaan om na de wettelijke periode van zes jaar nieuwe gemeenteraden te kiezen voor de 2666 gemeenten die België telt. In 450 gemeenten is evenwel niet gestemd en is de oude gemeen teraad automatisch herkozen om dat er geen tegencandidaten wa ren. De eerste gedeeltelijke uitslagen geven een lichte achteruitgang van de Katholieke volkspartij te zien tegenover de verkiezingen van 1946. In de grote bevolkingscentra en vooral in de omgeving van Charleroi blijken de communisten veel stemmen te hebben verloren vergeleken bij 1946. Uit de gege- vens, die om 21.15 uur voorhanden I waren, mag worden afgeleid dat socialisten en liberalen een flinke winst zullen boeken. In sommige kleine gemeenten, waarvan de einduitslag reeds bekend is, is de Katholieke meerderheid in de ge meenteraad teniet gedaan. Verwacht wordt, dat de volledige uitslagen voor het gehele land niet eerder dan Woensdag bekend zul len zijn. De stembureaux en het ministerie van Binnenlandse Zaken sloten hedennacht om 1 uur en zul len de telling hedenochtend voort zetten. Arlon, de hoofdstad van de pro vincie Luxemburg, was de eerste grote stad, waarvan de volledige uitslag bekend werd. De CVP behaalde hier 5 zetels (verlies 1), de socialisten 4 zetels (winst 2), de liberalen 4 zetels (winst 1) en de communisten ver toren beide zetels, die zij in 1946 hadden veroverd. Naarmate de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen bin nenkomen, begint de winst van so cialisten en liberalen ten koste van de CVP en de communisten zich scherper af te tekenen. In Gent werd de Katholieke meerderheid in de gemeenteraad omvergewor pen. Tegen 11 uur kon worden beves tigd, dat de socialisten 10 tot 15 procent aan stemmen hebben ge wonnen in de grote bevolkingscen tra en de industriegebieden. De CVP handhaaft haar positie in de landbouwgebieden en verliest 6 tot 10 procent in de bevolkingscentra en in de gebieden rondom Luik en Charleroi de liberalen boeken een winst van 2 procent, terwijl de ver liezen der communisten op 5 pro cent worden geraamd. In het Vlaamse land heeft de CVP vooral stemmen verloren door het optreden van de Vlaamse con centratie. Deze concentratie, voor namelijk bestaande uit aanhangers van het vroegere Duitsgezinde VNV (Vlaams nationaal verbond), verzekerde bij de algemene verkie zingen van 1950 nog de absolute meerderheid aan de CVP in kamer en senaat. Om uitdrukking te ge- het regeringsbeleid op het stuk van de vrijlating der politieke de linquenten besloot de Vlaamse con centratie bij de gemeenteraadsver kiezingen een scheurlijst in te die nen. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Eden heeft in een toespraak te Huil o.m. ver klaard, dat het feit dat Groot- Brittannië thans ook over een atoomwapen beschikt, tezamen met de verdedigende macht der Navo een krachtige factor vooi het behoud van de vrede vormt. „De wereld weet", zeide hij, „dat Gr.-Brittannië deze ver schrikkelijke macht niet zal misbruiken". Minister Eden zeide voorts: „Indien de te Bonn opgestelde plannen in toepassing kunnen worden gebracht, kunnen wij de redelijke verwachting koesteren, dat het spook van de Frans- Duitse vijandigheid, dat zo lang over het Europese vasteland heeft gehangen, voorgoed zal ven aan haar ontevredenheid over'zijn verdwenen".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1