OM AMERIKA'S ZWARTE STEMMEN ZUID-AFRIK A OP DE WEG NAAR BURGEROORLOG Argentijnse straaljager ontploft Het ballet der lage landen Negers meer geïnteresseerd bij practische hulp dan bij j'raaie wetten Bestrijding van armoede de beste oplossing ARGENTIJNSE AMBASSA DEUR UIT SPANJE TERUGGEROEPEN Britse Labourblad voorziet ernstige gebeurtenissen r SPAARKAS-KLIMOP Nieuw snelheidsrecord van „Super 6"-toestel Faroeks vermogen in het buitenland Russisch protest bij Amerikaanse autoriteiten w. Amerika overweegt geen voorstel tot wijziging V. N.- handvest WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN DAMP0 De Amsterdam-Londen lijn der K.L.M. Ontspanningsavond van grote allure voor Terneuzen Frankrijk wijst Amerikaans memorandum ai TWEEDE BLAD Zaterdag 11 October 1952 7e Jaargang No. 2162 Onmiddellijk nadat republikeinen en democraten in Chicago hun partijconventies hadden gehouden, liet de negerbevolking van Amerika luide protesten horen. De leiders van deze minderheid, die even sterk eensgezind is als iedere andere groep, welke we gens haar fundamentele groepseigenschappen onrechtvaardig wordt behandeld, deden scherpe aanvallen op de standpunten der beide grote par tijen tegenover het vraagstuk van een federale wet, die gelijke kansen voor de negers bij het verkrijgen van werk moet garanderen. Zij namen geen genoe gen met de verklaringen van de partijen over het probleem der rassendiscriminatie. TIJDENS EEN PROEFVLUCHT HET VLIEGTUIGINCIDENT BIJ BERLIJN DE VRIJE ZEEUW Bij een nadere bestudering kwam men echter tot dit resul taat: De republikeinen hadden als principe aanvaard, dat zij weliswaar voor een dergelijke federale wet waren, maar dat deze niet zou mogen ingrijpen in de pogingen der afnzoderlijke staten om het negervraagstuk op te lossen en dat evenmin voor controlemaatregelen een groot ambtenarenapparaat zou mogen worden geschapen. De democra ten verklaarden korter en bon diger: „Wij zijn voor een fede rale wet, die doelmatigalle rechten op gelijke arbeidsmoge lijkheden zal verzekeren". Nadat de leiders der neger organisaties de resultaten van Chicago een tweede maal hadden bekeken, veranderde hun stem ming. Zij veranderde ook tegen over de democratische candidaat voor het vice-presidentschap Sparkman, die als senator uit 't Zuiden het verwijt had moeten aanhoren, dat hij een Vertegen woordiger van de oude slaven houders-mentaliteit was. Moest men dan niet de voorkeur geven aan zijn republikeinse mededin ger Nixon (en dus aan de candi- datuur-Eisenhower), die als man uit het Westen vrijzinniger tegen, over de negers zou staan? Maar al spoedig werden de ver antwoordelijke negerleiders ge waar, dat de tijden zich ook hierin hebben gewijzigd en dat men nieuwe mannen niet met oude leuzen mag meten. Nixon heeft in zijn staat Californië tegen Trumans program der bur gerrechten gestreden, terwijl Sparkman in Alabama de scherp, ste vijand der rassenvervolgers was. Sparkman heeft ook steeds de wetsvoorstellen der vakvereni gingen gesteund en hij toonde zich tegenover de carrièremaker Nixon ongetwijfeld de meer ka raktervolle en vooruitstrevende politicus. Bovendien is men in steeds breder kringen gaan bemerken, dat het niet eehs zozeer op het programma alswel op de daad aakomt. Vele Amerikanen heb ben schoon genoeg van de oude fraseologie. PRACTIJK GAAT BOVEN THEORIE. Dat geldt ook voor de neger bevolking der V. S., een machtige stemmenfactor, die nu voor een belangrijke beslissing staat. Een man als Walter White, leider van de grootste Amerikaanse neger organisatie, heeft duidelijk inge zien, dat fraaie programma's als van Truman geen zin hebben, indien ze in het Congres toch worden getorpedeerd. Stevenson volgt een realisti scher koers. Hij had een candi daat voor het vice-presidentschap uit het Zuiden nodig en hij koos er een, die bewezen had een vrij zinnig man te zijn. Dat Spark man niet alle programma's van Truman in het parlement steun de, is begrijpelijk, want anders zou hij nooit weer als senator zijn gekozen. Maar eenmaal gekozen, is hij een van de succesvolste leiders der liberale krachten in het Zui den geworden en werd hij de beste brug tussen Noordelijke en Zuidelijke democraten in de zin van een toenadering op het ge bied van een vooruitstrevende wetgeving tegen rassendiscrimi natie in de staten der oude sla venhouders. In het kamp der negerbevol king, waarin men a priori een blanke uit Alabama wantrouwt, schijnt men er zich eveneens van overtuigd te hebben, dat aan de democratische partij met Steven sonSparkman in het Witte Huis de voorkeur moet worden gegeven boven de republikeinse met het koppel EisenhowerNi xon. Een grote indruk heeft daar het feit gemaakt, dat de neger-afgevaardigde van Harlem, Adam Calyton Powell, die de New-Yorkse negerbevolking eerst had aangeraden de verkiezingen te boycotten, na een langdurig onderhoud met Stevenson tot 'n geestdriftig propagandist voor de democratische candidatuur is ge worden. BESLISSENDE STEMMEN. Van de stemmen van de negers zal veel afhangen. Zij zijn nog altijd hoofdzakelijk 10 millioen in het Zuiden geconcentreerd. Daar is in het zwarte bevolkings cijfer weinig verandering geko men. De negerbevolking van het Noorden echter is in deze eeuw van 1,5 tot 4,5 millioen zielen gegroeid. Zo telt op het ogen blik de stad New York 775.000 negers, Chicago 509.000, Philadel phia 380.000, Detroit 303.000, Los Angeles 211.000 en Baltimore 206.000. De macht der neger stammen is buitengewoon groot. Indien deze stemmen eensgezind werden afgegeven, zou dit het politieke evenwicht in belangrijke Noordelijke sleutelstaten naar de ene of de andere zijde beslissend kunnen veranderen. Tot dusver gaven de negerlei ders steeds hun steun aan de partij, die het meeste beloofde. Maar ook hierin komt langza merhand een wijziging. In toe nemende mate wordt ingezien, dat het vraagstuk van een ver betering van de situatie voor de negers niet onmiddellijk kan wor den opgelost door een afschaf fing van alle discriminatie, maar dat het euvel bij de wortel, name lijk bij de armoede en de slechte sociale verhoudingen, dient te worden aangepakt. Met andere woorden: men ziet in, dat de van boven af opgelegde, maar prac- tich moeilijk uitvoerbare theorie van de gelijke kansen minder be- langrijk is dan de werkelijke schepping van een situatie, waar in deze gelijke kansen als een gevolg van de economische voor uitgang van de gehele bevolking vanzelf zouden voortvloeien. In dit opzicht heeft Stevenson voor de doeleinden der negers meer aantrekkingskracht dan Eisenhower, om wie de oude gar de, Nixon inbegrepen, te veel verouderde melodieën laat horen. Generaal Silva, de Argentijn se ambassadeur te Madrid, is teruggeroepen. De redenen voor deze stap zijn niet bekend. In een bekendmaking, die in de bladen van Madrid werd ge publiceerd, zeide hij: „Een opdracht heeft mij hier naar Spanje gebracht en nu neemt een andere opdracht mij van u weg". Generaal Silva werd in 1950 tot ambassadeur in Spanje be noemd. Hij hield 30 September op als ambassadeur te handelen daar de senaat zijn benoeming niet bevestigde alvorens uiteen te gaan. Volgens de Argentijnse wet verliezen ambassadeurs en ge zanten hun volmachten, als een nieuw gekozen president zijn functie aanvaardt, tenzij de se naat hun functie op verzoek van de regering bevestigd. „The New Statesman and Na tion" heeff een speciale corres pondent naar de Unie van Zuid- Afrika gezonden. Deze schrijft: Er valt niet langer te twijfelen aan de ernst van de anti-Euro- pese campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid in Zuid- Afrika. Reeds drie maanden zijn thans de negers, Indiërs en half bloeden aan de gang met het op zettelijk overtreden van de ras senwetten en gedurende die pe- Een in Argentinië gebouwde straaljager van het type Pul- qui-II is bij een proefvlucht uit elkaar gesprongen. Het toestel, het laatste model van genoemd type, heeft een Britse Rolls-Royce machine. Het prototype werd in 1951 voor president Peron gedemon streerd door Kurt von Tank, die de voornaamste adviseur aan het Argentijnse luchtvaartin stituut is. In de oorlog trad hij op als luchvaartkundig deskun dige in Duitsland. Hij was spe cialist op 't gebied van straal aandrijving. Volgens een officiële medede ling is een Duitse vlieger, Otto Behren, om het leven gekomen toen het toestel explodeerde. De Pulqui-II wordt thans ge- Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. Voor de derde maal in zestien dagen heeft een „Super 6"-clip- per van de Pan American World Airways, de „Plymouth Rock", een nieuw snelheidsrecord geves tigd op de route New York Frankfort. De machine legde het traject zonder tussenlanding af in elf uur en 23 minuten. De „Plymouth Rock" had tach tig passagiers plus een beman ning van zeven leden aan boord. Er werd gevlogen met een ge middelde snelheid van 571 kilo meter per uur, terwijl de maxi mum-snelheid als gevolg van een sterke „wind in de staart" niet minder dan 710 kilometer per uur heeft bedragen. Op Vrijdag 16 Januari 1953 krijgt het verwende Terneuzense publiek te genieten van een wel zeer bijzondere ontspan ningsavond, aangeboden door de afdeling Ter neuzen van de Alg. Ned. Grafische Bond. Het bekende „Ballet der La ge Landen", dat in nage noeg alle steden van Nederland met daverend succes is opgetreden, zal die avond in Terneuzen een programma opvoe ren, dat voor Zeeuws- Vlaanderen een verras sende primeur bete kent. De artistieke leiding van Max Dooyes, Ma- scha ter Weeme en Pie- ter van der Sloot en de befaamde kunstopvat tingen van de ballet meesteres Tatiana Ta- marova staan borg voor een fijnzinnige vertol der verschillende dans- nummers, die in een rijkdom van costumes en een weelde van lichteffecten bewonde ring zullen wekken voor een kunstgenre, dat hier ter plaatse helaas nog te weinig bekend is. De „Invitation a la valse" op muziek van C. M. von Weber; de „danse des mirlitons" op muziek uit de Notenkraker suite van Tschaikowsky en de beroemde dansen uit Wales met de meeslepende volksmu ziek zijn stuk voor stuk van een adembenemende schoon heid, die de toeschouwers zul len treffen, boeien en bekoren. Hjet programma bevat ver der o.m. „De Spaanse Braban der" naar het bekende toneel spel van Gerbrand Adr. Bre- dero; „Prikkebeen en Ursula"; voorts een ballet geïnspireerd op het oude sprookje van Per- rault, „Riquet met de Kuif", waarna ,,L' Oiseau bléu" en de „Garden partjt" met de melodieuste muziek van Of fenbach een slotclimax berei den, die de meest verwende kunstkenner tot begeestering voert. Al met al een programma om van te watertanden! Het is voor Terneuzen stellig een ex periment, maar dan in elk ge val een experiment, dat zon der de geringste twijfel zal slagen. Men heeft de toegangsprijs voor dit bijzondere gebeuren zc laag mogelijk gehouden en wij twijfelen er dan ook niet aan, of het Concertgebouw zal die avond te klein zijn om de toeloop van bezoekers te ver werken. bruikt door de Argentijnse luchtmacht. Het toestel zou een snelheid hebben van meer dan 1000 km per uur. Men zal zich herinneren dat de president van Argentinië Peron tijdens het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan Argentinië in April 1951 mede delingen heeft gedaan over het (toen) nieuwe Argentijnse straalvliegtuig de Pulqui-II. De Pulqui-II (Pulqui bete kent „pijl") is gebouwd door het luchtvaarttechnisch instituut van Argeninië, de grootste vlieg- tuigenfabriek in Z.-Amerika. Bij de bouw van het toestel is re kening gehouden met de nieuw ste ontwikkelingen op het ge bied der aërodynamica bij grote snelheden. Professor ir Kurt Tank, voor malig technisch directeur van de Focke Wulf vliegtuigenfa- briek in Duitsland vóór en tij dens de tweede wereldoorlog, heeft bij het ontwerpen van de Pulqui-II de supervisie gehad. Het is een één-persoons straal jager met terugwijkende vleu gels en staartvlakken. De vleu gel is vrij hoog aan ds romp aangebracht. Het toestel is uit gerust met één Rolls Royce JQjeïieistr aalmotor Jljeze kracht bron wordt in licentie in Ar gentinië gebouwd. De bewapening zou bestaan uit 4 machinegeweren van 20 mm. De verwachte maximum snelheid van het toestel zou 1C40 km per uur zijn, de sttig- snelhsid 1790 meter per mi nuut, plafond 15.100 meter en landingssnelheid 177 km per uur. riode zijn er ongeveer 5000 van hen naar de gevangenis gezon den. Het is duidelijk, dat de rege ring nog niet precies weet, hoe men met deze beweging moet af rekenen. Leiders zijn gearres teerd, maar de campagne heeft zich uitgebreid en men kan ver wachten, dat elke regeringsmaat- regel om de beweging te onder drukken beantwoord zal worden met nog straffer verzet. Dezer dagen is een nieuwe phase be gonnen, toen voor het eerst aan één kant geweld is gebruikt. Een menigte van 300 negers stond voor het gerechtshof van Queenstown te wachten om hun veroordeelde kameraden te zien wegvoeren. Eensklaps ging de politie tot de aanval over en sloeg de negers met stokken en open handboeien. Er werd ge schopt en geslagen, tot de mees ten van de negers neervielen. De betekenis van dit voorval ligt niet in het incident op zichzelf. Men moet niet uit het oog ver liezen, dat de negers en andere kleurlingen tot dusver een abso lute discipline in acht hebben fee- nomen en dat men nergens ge weld heeft gebruikt. Als ge noemd incident een aanwijzing is voor het feit, dat de politie op dracht heeft om aan te vallen dan kan de uitbarsting van de Afrikaanse vulkaan niet lang meer op zich laten wachten. Men moet ook niet vergeten, dat deze campagne van passief verzet door de niet-Europeanen van Zuid-Afrika door alle volkeren van het ganse Zwarte Wereld deel wordt beschouwd als de speerpunt van de aanval op het principe van de blanke opper heerschappij. Achter deze Zuid- Afrikaanse beweging staat de steun van de Afrikaanse orga nisaties in Centraal-, Oost- en West-Afrika en deze zullen niet rustig toezien hoe hun broeders afgeranseld worden. Eén van de veelbetekenendste aspecten van de campagne is de uitbreiding tot Natal, waar voor het eerst in de historie negers en Indiërs hun onderlinge vijandschappen ver geten en naast elkander staan bij het overtreden van de rassen wetten. Aan de andere kant doet de blanke Zuid-Afrikaanse oppo sitie alles om met de nationalis ten samen te werken. Het wordt ontstellend duide lijk, dat Zuid-Afrika op weg is naar een burgeroorlog. De niet- Europeanen hebben als enig doel: gelijke rechten met de blanke. Hun krachtsontplooiing heeft een ieder verbaasd. De blanken beschouwen hun hele streven als een directe bedrei ging van de veiligheid van de blanke positie In dit land en zij hebben ook hun onderlinge twis ten opgeborgen en de gelederen gesloten. Als men hier niet spoe dig tot bezinning komt, zal wel dra een conflict losbarsten in Zuid-Afrika, dat maar al te ge makkelijk de rest van het enorme continent kan beroeren! Volgens het blad „Al Misri" zouden de bedragen, die ex- koning Faroek vóór zijn troons afstand naar het buitenland heeft kunnen overbrengen, een totaal van 26.000.000 pond be lopen. Dit getal is volgens het blad afkomstig van het onderzoek van de boekhouding van de ex- koning. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt dat generaal Troessoff, onder-chef van de generale staf der Russische be zettingstroepen in O.-Duitsland, bij de Amerikaanse bevelhebber van Berlijn, generaal-majoor Methewson, heeft geprotesteerd tegen „het in de nacht van Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf, zacht en welverzorgd EBp! tfcrJï1 Woensdag op Donderdag schen den der veiligheidsregelen voor het luchtverkeer van en naar Berlijn door een Amerikaans vliegtuig". Gezegd wordt dat dit toestel gedurende 25 minuten bijna 40 km buiten de internationale luchtcorridor heeft gevlogen. Troessoff eist bestraffing van de betrokken vliegers en waarbor gen dat de Amerikaanse vlieg tuigen zich voortaan zullen hou den aan de voor het luchtver keer boven de Sowjet-Unie van Duitsland geldende veiligheids voorschriften. Troessoffs protest is een ant woord op een door zijn Ameri kaanse collega Methewson inge diend protest tegen het beschie ten van een „C. R.-47" medisch transportvliegtuig door 2 Rus sische Mig-15 straaljagers. Het Amerikaanse vliegtuig werd niet getroffen. Generaal-majoor Methewson verklaarde bij -die gelegenheid, dat de verantwoordelijkheid voor het incident „uitsluitend bij de Russen berust". Het incident geschiedde boven de omgeving van Koennern, ongeveer 143 van Berlijn. itm Een actiefoto van het „Ballet dei Lage Landen' De Franse regering heeft een Amerikaans memorandum over de toekomstige hulpverlening af gewezen, zo wordt te Parijs ver nomen. De Amerikaanse ambassadeur had de Franse premier Pinay Maandag een brief ter hand ge steld, waarin in antwoord op een eerder verzoek van Pinay werd meegedeeld hoeveel hulp voor Frankrijk beschikbaar is in het jaar na Juli j.l. Van betrouwbare zijde wordt in dit verband een bedrag van 550 millioen dollar genoemd. Dit is aanzienlijk minder dan de Franse regering nodig acht als zij haar volledige bewapenings program in het Atlantisch Pact wil handhaven. Volgens Franse kringen bevatte het Amerikaanse memorandum critiek op het economische, finan ciële en militaire beleid van Frankrijk. Naar vernomen wordt heeft Pinay aan de Amerikaanse am bassadeur Dunn meegedeeld, dat de Amerikaanse regering met deze critiek te ver is gegaan en hem verzocht het memorandum terug te nemen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de persberichten tegengesproken, volgens welke de Verenigde Sta ten een voorstel overwegen tot wijziging van het handvest der Verenigde Naties, teneinde uit de impasse over toelating van nieuwe leden te geraken. Het Amerikaanse standpunt in zake toelating van nieuwe leden blijft onveranderd, aldus is in een officiële verklaring medege deeld. Tengevolge van werkstakin gen en uitsluitingen gingen in September j.l. 6231 arbeidsdagen verloren (vorig jaar Septem ber 12.877), in Juli en Augustus bedroegen deze aantallen resp. 1848 en 1594. Het aantal ontstane geschillen was in September 1952 5 (vorig jaar September 8) en het totaal aantal voorgekomen geschillen 6 (12). Bij eerstgenoemde wa ren gemiddeld 313 (969) werk nemers betrokken, bij de laatst genoemde gemiddeld 484 (1585). Dit wordt meegedeeld in her bulletin van het Centraal bu reau voor de Statistiek. Beproefde bolpcbQ verkoudheid voor Ve der, Moeder eo kind. Uit de vervoerscijfers van de Amsterdam-Londen lijn der K.L.M. over de periode van het begin in 1920 tot en met Augus tus 1952 blijkt, dat er in totaal 52.106 vluchten zijn gemaakt. Er werden 593,057 passagiers vervoerd, 2.406.692 kg post en 12.802.657 kg vracht.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5