Voor de Zondag u:i Je s roviticic Gemeenteraad van Terneuzen AGENDA EEN TWEEDE BRITSE ATOOMWAPENPROEF De Amerikaanse hulpverlening aan Frankrijk „Europese leger moet Duitse divisies omvatten" Noors-Nederlands-Franse atoomonderzoekingen? DE MAU-MAU Wees waakzaam KERKDIENSTEN ZATERDAG 11 OCTOBER. NED. HERV. KERR. ZONDAG 12 OCTOBER. NED. HERV. KERK. Schopenhauer. MAN OVERBOORD VOOR SCHELDEMOND. AXEL. ABSDALE. BIERVLIET BRESKENS. Verkiezingstoespraak van Stevenson Gevangenhouding van Le Leap HULST. KOUDEKERKE. MIDDELBURG. SLUISKIL. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. Goederen van Graziani verbeurd verklaard Plastic hartklep 110.000 Eretekens voor orde en vrede uitgereikt Ziet dan, hoe gij voorzich- tiglvjk wandelt. Efeze 5 15a. Voorzichtig wandelen is, op onze hoede zijn voor afdwalen en struikelen. Het is waken te ieder uur. Het is onze tong in toom houden, zowel als de uitgangen van ons hart bewaken. Dit kan men niet zonder een nauwgezet geweten, dat weet hoe zijn God zeer nauw ziet en dat dagelijks bedenkt, hoe het leven ons is gegeven om Hem te eren Schoondijke: 7 uur Avondgebed. Oostburg: 19.30 uur Ds W. J. Fournier (Herdenking 1944). Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur en 2.30 uur Eerw. heer Nfjeboer. Hoek: 10 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen (Voorb. H. A.2.30 uur Vicaris C. Boogaard, van Hoedekenskerke. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver heek. T TT Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan Sas van Gent: 10 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sluiskil: 10 uur Ds. A. C. Honders, van Sas van Gent: 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Cand. C. Boo gaard, van Hoedekenskerke (Voorber. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. J. Scholten. 10 uur in „Bethel": Dienst voor Jongeren; voorganger: de heer M. Loof. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. A.); 2.30 uur Ds. G. Jansma (dankz. H. A.), West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch (Bed. H. Doop). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Doop); 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal (Dienst voor de Jeugd). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement7 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen- veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. (Bed. H. Doop). Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. J. C. Boumfalk, van Metslawier. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman (H. A. en Dankz.) Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. S. Doornbos, van Amsterdam GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H. H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur M. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. en te verheerlijken in -ons doen en laten. Een onvoorzichtig leven is een leven zonder waakzaamheid en gebed, zonder strijdvaardigheid, zodra de zonde ons in enigerlei vorm wil belagen. Het is een traag en slordig verrichten van de ons gestelde levenstaak en een lusteloos opnemen van elke voorgestelde plicht. Dat is geen leven onze Heer en Heiland ter ere. Dat is geen toenemen in heiligmaking. En toch zonder dat kunnen wij Hem niet zien. Die Zijn goede gaven van vrede en genade bewaard houdt voor degenen, die Hem ook in hun leven en werken zoeken te be hagen. Zien wij heden wel toe, hoe wij voorzichtig zullen wandelen. Veel zal ons dit moeilijk maken. Velen zullen er zijn, ook in onze naaste omgeving, die ons, zonder het zelf te weten, verlokken zullen om uit onze voorzichtigheid uit te treden. Indien wij echter letten op onze gangen en wegen, woorden en daden, als degenen, die weten, dat zij zich zelf niet toebehoren, dan zal de Here ons zeker nabij zijn en bewaren. Wees niet vermetel, waak ten fstrijde, Zeg nooit, ik heb genoeg gedaan. Elk hart heeft zijne zwakke zijde, Daar valt de zielevijand aan. iaiir HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De gesluierde Maja. Concertgebouw 8 uur: Biosc. Taxi 85 rijdt voor. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Er kan nog meer bij. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De gesluierde Maja; 4.30 uur: Middagvoor stelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Taxi 85 rijdt voor; 2.30 uur: Middagvoorstelling. Terrein West. Bolwerk, 12 uur: Voetbal. Terneuzen 3- Ria 2; 2.30 uur: Terneuzen 1-Rood Wit 1. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. Er kan nog meer bij; 8 uur: Actie in de Stille Zuidzee. Terrein Watertoren, 1 uur: Voetbal. Axel III-Goes ttt2.30 uur: Axel I-Goes I. De „Daily Herald" meldt dat mogelijk in December a.s. een tweede proef met een Brits atoomwapen zal worden gehou den. Dit zou onder water tot ontploffing worden gebracht. De „Daily Express" meent dat een tweede Britse atoombom mo gelijk in November a.s. in Austra lië tot ontploffing zal worden ge bracht. Deze proefneming zou mogelijk ten doel hebben aan te tonen dat een door kernsplitsing teweeg gebrachte ontploffing onder controle kan worden ge houden. Dit blad meent dat de tweede Britse atoombom zodanig is vervaardigd, dat de hitte en de door de ontploffing veroor zaakte luchtdruk kunnen worden geconcentreerd, zodat het wapen op het slagveld voor tactische doeleinden zou kunnen worden aangewend. (Slot.) Naar aanleiding van 't verzoek van de kappers van Terneuzen en Sluiskil om hun zaken open te mogen houden tot 7 uur, op welk verzoek B. en W. voorstel len afwijzend te beschikken, be pleit de heer Colsen dit verzoek alsnog toe te staan. Uit de toelichting welke de Voorzitter en de heer De Vos hierop geven, blijkt echter dat dit thans niet mogelijk is. Ver wacht wordt echter dat door de minister van Economische Zaken bij maatregel van algemeen be stuur dit sluitingsuur enigszins zal worden verlengd. Hierna komen de agendapun ten 3 tot en met 25 aan de beurt welke stuk voor stuk worden doorgehamerd en in recordtijd worden afgehandeld. Wij noemen hiervan: Benoemingen en ontslagver leningen. Tot lid in de commissie van bijstand voor Gemeentewerken wordt benoemd de heer J. de Feijter. In de commissie van advies ex- artikel 8 van de Woonruimtewet worden benoemd: voor de kom de heren; J. Fraanje, M. L. van Liere, D. M. Ollebek, J. H. Rijnberg en W. Weterings; voor Sluiskil: de heren J. P. Dieleman, P. Dourleijn, M. Schoof, C. H. A. Vermeulen en R. J. de Waal De Voorzitter herinnert er hierbij aan, dat het 1 October j.l. vijf jaar geleden was, dat deze commissie werd ingesteld en dat de heren W. Weterings, M. Schoof en R. J. de Waal onaf gebroken lid van deze commissie zijn geweest. Hij spreekt hierbij een woord van hulde aan het adres van deze drie heren voor het moeilijke en vaak ondank bare werk, dat zij in deze hebben verricht. Aan de heer C. F. Schotborgh wordt eervol ontslag verleend als tijdelijk leraar in de Franse taal aan de afdeling Gymnasium van het openbaar lyceum. In de hierdoor ontstane vaca ture wordt als tijdelijk leraar Frans benoemd de heer dr. D. A. de Graaf tot 1 Januari 1953 en vanaf 1 Januari 1953 de heer J. M. Fabriek. Van de overige agendapunten, welke wij reeds in ons blad van Maandag j.l. vermeldden, werden de meeste zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zo werd besloten tot aankoop van een perceel grond aan de le de Feij terstraat voor de kleinindustrie tot verkoop van verschillende percelen grond in de Zeven Trini- teitspolder en Louisapolder en tot verkoop van grond aan de wo ningbouwvereniging „Werkmans- belang". Voorts besloot de raad een voorschot te verstrekken van 500.000 aan de woningbouwver. eniging voor de bouw van 42 wo ningen. Medewerking werd verleend aan de R.K. meisjesschool te Ter neuzen voor de aanschaffing van zes bureautjes en een wandbord en aan de chr. ulo-school aan de Grenulaan voor de aanschaffing van natuurkunde-leermiddelen. Tenslotte werd zonder discussie en z.h.s. goedgekeurd een wijzi ging inzake de subsidie aan de Nederl. Herv. gezinszorg. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigt de heer Van Breda Vriesman de aan dacht op het gevaar van de be kende „blauwe steentjes", en vraagt of het niet mogelijk is hier in het ooglopende waar schuwingsborden te plaatsen. De Voorzitter antwoordt, dat men voorbereidingen treft deze weggedeelten stroever te maken. De heer Van Riet pleit voor een betere verlichting van de Van Steenbergenlaan en de Kerkhof laan. Door de aldaar staande bomen wordt het effect van de verlichting wel zeer sterk ver minderd. De heer Van Liere vraagt de losse stenen in de IJsbaanstraat weg te nemen daar deze nog steeds zeer ten ongerieve van de bewoners zijn blijven liggen. Ook vestigt hij de aandacht op de onbebouwde perceeltjes in de Dokweg, welke wel een zeer slor dige indruk maken. De heer Colsen bepleit nog maals het bouwen van een bad inrichting voor Sluiskil. De Voorzitter zegt, dat bij de behandeling van de begroting hierop nader zal worden inge gaan. Dezelfde spreker herhaalt ver der zijn reeds meermalen gedaan verzoek de Vinkenstraat te Sluis, kil om te dopen in „Minister Lelystraat". Hierna sluiting. Het Panamese s.s. „Santelena" meldt, dat op zee voor de Schel- demond een man overboord is ge slagen. De scheepvaart wordt verzocht uit te zien. Bezoek Z.K.H. Prins Bernhard. In verband met het bezoek aan onze gemeente door Z.K.H. Prins Bernhard verzoekt de burgefnees- ter de ingezetenen a.s. Woensdag van 68 uur de Nederlandse drie kleur van de woningen te doen wapperen. De door onze gemeente te vol gen route is als volgt: Buthdijk, Prins Hendrikstraat, Noord straat, Weststraat, Oranjestraat en Kanaalkade. Gevonden voorwerpen. Een kinderportemonnaie met enig geld, Wilhelminastraat 58; een portemonnaie met inhoud, Prins Mauritsstraat 23. Geslipt. Door de gladheid van het weg dek kwam gisternamiddag een vrachtauto van de transporton derneming Blommaert uit Nieuw Namen, geladen met circa 5000 kg beetwortelen, nabij Absdale in een naast de weg liggende sloot terecht. Met 'behulp van enige andere vrachtauto's werd de geslipte vrachtauto weer op de weg ge trokken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de mate riële schade was gering. Marsconcert. Zondagmiddag om 5 uur geeft de kon. muziekver. „Harmonie" Van Biervliet een marsconcert op de wijk Driewegen aan het Burg. Verplankeplein. Vakexamen. Voor het vakexamen bedrijfs groep „Horecaf" slaagde de heer J. Scherbeijn, alhier. Aanbesteding. Vrijdagmorgen werd voor reke ning van de N.V. Houthandel Bouwmeester Borsius Van der Leije aanbesteed het bouwen van een houtloods met bijbehorende De democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Stevenson, heeft in een verkie zingstoespraak te Oklahoma City (Verenigde Staten) onder meer verklaard, dat de buitenlandse po litiek der regering-Truman „mo gelijk een verandering van de Sow- jet-Russische politiek heeft te weeggebracht in die zin, dat de Russen wellicht een minder agres sieve en vriendschappelijker hou ding zullen gaan aannemen." Hij zeide dat dit een mogelijke uitleg was van Stalins jongste verklaring. Recreatie-oord Oesterput. Op de begrotingswijziging 1952 is tevens een post opgenomen voor de aanvang van de werk zaamheden aan het recreatie-oord in de Oesterput. Laten wij hopen, dat deze werkzaamheden er toe mogen leiden, dait Terneuzen binnen kort een goed en representatief recreatie-oord zal hebben. Gezaghebbende kringen te Washington hebben bevestigd, dat de Verenigde Staten Frank rijk ervan in kennis hebben ge steld, dat in 1953 waarschijnlijk ruim 500 millioen dollars be schikbaar zullen zijn als steun voor het Franse economische le ven en het Franse bewapenings programma. In deze hulp, welke geen defi nitieve verplichting van de Ver enigde Staten is, zal niet begre pen zijn 1) rechtstreeks militaire en economische steun aan Indo- China, 2) rechtstreekse militaire steun aan Frankrijk zelf en 3) de 186 millioen dollars, welke de Ver. Staten reeds eerder heb ben beloofd aan Frankrijk te zul len verstrekken in verband met het programma der „off-shore"- aankopen. De steun zou hoofdza kelijk bedoeld zijn om Frankrijk te helpen bij zijn moeilijkheden met zijn dollar-betalingsbalans en als steun van het militaire pro gramma. Te Washington werd gezegd, dat Frankrijk 650 millioen dollar had gevraagd. De Verenigde Sta ten zijn evenwel van mening, dat zij aan dat verzoek niet kunnen voldoen, maar men verwacht dat in 1953 ruim 500 millioen dollar kan worden verstrekt. Volgens Franse kringen is het gebeurde zonder precedent in de naoorlogse betrekkingen tussen beide landen. Het bericht over het incident veroorzaakte sensatie in diplo matieke kringen in de Franse hoofdstad. In het betrokken memorandum wërd critiek geleverd op het ge hele Franse beleid ten aanzien van de Navo en de eenwording van Europa. Er zou de Franse regerirtg in zijn gevraagd, wat haar bedoelingen zijn ten aan zien van tcgfkomstige bewapening en de bekrachtiging van de con ventie van Bonn en het verdrag inzake het Europese leger. Uit het gebeurde en uit het be sluit der Franse regering om geen inmenging in de Tunesische of de Marokkaanse kwestie door de Verenigde Naties te dulden blijkt, aldus Reuter, dat de hou ding der Franse regering onbuig zamer wordt. Hierbij komt nog, dat de campagne van generaal De Gaulle voor een herziening van het Noordatlantische verdrag in brede kring ook door niet- Gaullisten wordt gesteund. Tot dusver heeft de Franse re gering ook nog geen wetsvoorstel ingediend voor de ratificatie van het Europese legerverdrag. Tegen Alain le Leap, secretaris generaal van het Franse algeme ne vakverbond (C.G.T.) Is een be. vel tot gevangenhouding uitge vaardigd. Le Leap was eerder op de dag aangehouden. Hij wordt beschul digd van pogingen tot demorali sering van de strijdkrachten. De C.G.T. wordt door de communis ten beheerst. Le Leap werd sinds Woensdag gezocht. Gisteren meldde hij zich in gezelschap van zijn advo caat bij de politie aan. Hij is naar de Fresnes-gevangenis overge bracht. De advocaat van Le Leap gaf .later namens zijn cliënt een ver klaring uit, waarin deze zeét, dat hij in staat van beschuldiging is gesteld „wegens de strijd van de C.G.T. tegen de oorlog, in het bijzonder die in Indo-China". „Ik protesteer ten sterkste te gen deze aanval op de persoonlij ke vrijheid", aldus Le Leap. werken. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: C. Daansen Zn, Breskens ƒ26.213; Gebr. Maas, Breskens ƒ24.990; A. Hennekeij, Groede ƒ23.350; D. J. Plekkepol, Bres kens, ƒ22.800; J. Cornelissen, Biervliet, ƒ20.860; C. den Ruijs- scher, Hoofdplaat, ƒ20.800; Gebr. Visser, Breskens, 19.988. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Septem ber werd op het postkantoor te Breskens en de daaronder ressor terende hulpkantoren ingelegd 103.119,70 en uitbetaald ƒ179.811,87. Reclasseringscollecte. De alhier gehouden collecte ten behoeve van de reclassering heeft opgebracht 112,03. Veel belangstelling voor het solistenconcours. Het internationaal solistencon cours voor blaasinstrumenten en accordeons, georganiseerd door „Kunst en Kuituur" op Zaterdag 25 en Zondag 26 October, trekt reeds nu veel belangstelling. Niet minder dan 50 solisten zijn ingeschreven, bovendien hebben zich 14 gemeld voor de ere-wedstrijd. De hoge eisen, aan deze wedstrijd verbonden, heb ben zij vrijwillig aanvaard. Niet alleen zijn voor alle af delingen „verplichte" nummers gesteld, zoals reeds door hoog staande musici in de vakbladen is voorgesteld en bepleit, doch de deelnemers aan de ere-wedstrijd moeten nog twee nummers opge ven, waarvan één op de dag van de wedstrijd door de jury wordt aangewezen ter uitvoering. Op dit concours zal ook bui ten mededinging optreden de heer W. F. Laros uit Roosendaal, deelnemer aan het wereldsolis- tenconcours 1952 te Amsterdam. Hij speelt Zaterdags het „ver plichte" nummer, de sonate voor klavier en hoorn van Ludwig von Beethoven en Zondag de sonate voor klavier en hoorn van Mozart. Voor muziekliefhebbers dus iets bijzonders. „Kunst en Kuituur" heeft ook de deelname verkregen van de heer Johny Meijers, de bekende saxophonist. Bulten mededin ging, doch met beoordeling van de jurij zal de heer Meijers spe len „Fantaisie de Concert" van Leon Wettge. Het beloven een paar mooie en .kunstzinnige dagen te worden- Boomplantdag. De stichting Nieuw Walcheren heeft voor Zaterdag 1 November wederom een „Boomplantdag" georganiseerd. Zij heeft officie ren, onder-officieren en mari niers, die deel hebben uitgemaakt van de voormalige mariniers brigade in Indonesië, uitgenodigd aanwezig te zijn bij een symbo lische planting der bomen, die de stichting aankocht uit de gelden, welke destijds door deze brigade met dit doel bijeen zijn gebracht. De plechtigheid heeft plaats bij Huize der Boede te Koudekerke. De marinierskapel zal hieraan medewerking verlenen en zal 's avonds te Vljssingen een tap toe geven, terwijl de comman dant van het korps mariniers, generaal De Bruijne, heeft toe gezegd aanwezig te zullen zijn. De symbolische planting wordt gevolgd door een plechtige bij eenkomst in de St. Jacobskerk te Vlissingen. De rechtspositie van water- schapspersoneel. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de provinciale sta ten voorgesteld het reglement voor de polder- en waterschaps ambtenaren in Zeeland te wijzi gen, opdat er een eind kan wor den gemaakt aan de ongewenste toestand, dat sommige polders of waterschappen geen gevolg geven aan de suggesties van hoger hand om de bezoldiging van de in hun dienst werkzame ambtenaren aan te passen aan de levensstandaard. Het college is met deze voorstellen gekomen, „genoopt door het rechtmatig verlangen, dat ook het polder, of waterschapspersoneel een be hoorlijke rechtspositie en een bil lijke beloning zal verkrijgen". Volgens het ontwerp van de voorgestelde wijziging wordt de ambtenarenformatie aan de goedkeuring van G. S. onder worpen, terwijl de indienst neming van personen op arbeids overeenkomst alleen in met name genoemde gevallen geoor loofd zal zijn. In het polderregle ment is nader omschreven, in welke gevallen personen in tijde lijke dienst mogen worden be noemd, terwijl een nieuw artikel de mogelijkheid opent aan amb tenaren gratificaties toe te ken nen, iets wat tot nu toe niet ge regeld was. Voorts hebben G. S. gemeend de vaststelling van de bezoldi ging zowel van de ontvangers griffiers, de secretarissen-ont vangers en de waterbouwkun dige ambtenaren als van de an dere ambtenaren, die een volle dagtaak hebben, in eigen handen te moeten nemen. Ongewenste bezoeker. Toen de heer D. S. uit de cité dezer dagen zijn langoren hun ontbijt bezorgde, bemerkte hij dat er in de afgelopen nacht eeq ongewenste bezoeker zijn hok had bezocht. Niet minder dan- 11 konijnen waren doodgebeten. Men ver onderstelt dat dit door een hond is gebeurd. De politie werd van een en ander in kennis gesteld, die het geval in onderzoek heeft genomen. Het bezoek van prinses Sibylla van Zweden aan Vlissingen. Prinses Sibylla van Zweden, die Zaterdag 18 October aanwezig zal zijn bij de te waterlating van het vlaggeschip van de Svenska- Amerika lijn te Vlissingen, wordt Vrijdag 17 October met de Scan- dinavië-express te Utrecht ver wacht. Zij arriveert daar om kwart over 9 's-morgens. Te Utrecht wordt het speciale rijtuig afge haakt. Prinses Sibylla zal zich dan naar Soestdijk begeven, waar zij met koningin Juliana de lunch zal gebruiken. 's-Middags vertrekt zij naar Zeeland. Zij zal de nacht in één der hotels te Middelburg of Vlis singen doorbrengen. Zaterdag wordt het door de N.V. Koninklijke" Maatschappij „De Schelde" gebouwde vlagge. schip te Vlissingen te water ge laten. Prinses Sibylla zal de doop plechtigheid verrichten. 's-Avonds wordt in de burger zaal van het stadhuis te Middel burg een diner aangeboden door „De Schelde", waaraan prinses Sibylla als eregast zal aanzitten. Zij zal daarna naar Utrecht te rugkeren. Daar wordt Zondag 19 October haar speciale rijtuig weer aan de Scandinavië-express gehaakt, waarmee de Zweedse prinses des avonds naar Zweden zal terugkeren. Cursus E.H.B.O. De eerste les van de cursus E.H.B.O. had een drukke op komst. Niet minder dan 52 per sonen gaven zich hiervoor op. De cursus wordt gegeven door dokter Rozemeijer, met mede werking van de zusters der bei de kruisverenigingen. Plaatsver vanger is dr. Brouwer. De cursus wordt gehouden in het jeugdhuis. MAARSCHALK JUIN „Het voorgestelde Europese le ger moet ook Duitse divisies om vatten, wil het een doelmatige werkende strijdmacht worden" verklaarde maarschalk Juin, in specteur-generaal van de Franse strijdkrachten, in een gesprek met verslaggevers te Ain Bessem, in Zuid-Algiers. Hij voegde hier aan toe dat de Franse verplii;htin- Frankrijk het zich niet kan ver oorloven de instelling van een Europees leger zonder Duitse een heden voor te staan. Maarschalk Juin, die ook bevel hebber der Atlantische landstrijd krachten in Europa is, heeft in Algiers oefeningen van het Fran se leger bijgewoond. Hij verklaar de dat Frankrijk aan de oorlog in Indo-China per jaar een bedrag van 400.000.000.000 francs uit geeft, dat ongeveer tien divisies strijdkrachten er door worden ge bonden en dat in de Indo-Chinese oorlog vrijwel alle in Frankrijk vervaardigde munitie voor keine vuurwapens wordt gebruikt. Maarschalk Juin deelde voorts mede, dat tekort aan geldmidde len, tengevolge van de oorlogs uitgaven in Indo-China, maakt dat er lang niet zoveel militairen uit de Noord-Afrikaanse vrijwil ligers kunnen worden gerecru- teerd, als anders het geval zou zijn. Er is thans slechts één vol ledig uitgeruste Noord-Afrikaan se divisie gevormd, terwijl het er anders vier hadden kunnen zijn, die men zo nodig ook in Europa had kunnen legeren. De Noors-Nederlandse ge mengde commissie tot onder zoek van kernenergie heeft twee dagen te Amsterdam vergaderd. De begroting voor het komen de jaar werd vastgesteld. Ten aanzien van de samenwerking met Frankrijk op het gebied van atoomonderzoek waarover reeds eerder besprekingen wer den gevoerd werd besloten tot de vorming van 'n programma commissie. De betekenis hier van kan als volgt worden om schreven: Officieus is thans besloten dat de Noors-Nederlandse samen werking op het gebied van atoomonderzoek zich zal uitbrei den tot Frankrijk. Bedenkingen hiertegen van Noorse zijde zijn thans, op enkele details na, op geheven. Juin verklaarde verder, dat het op een bepaald tijdstip in de toe komst noodzakelijk zou zijn de tweejarige militaire dienstplicht in Frankrijk in te voeren. Hij besloot met de mededeling dat autoriteiten van het Ameri kaanse leger Frankrijk toestem ming hebben verzocht in Noord- Afrika oefeningen van hun eigen troepen te doen houden. De Franse regering overweegt dit thans. In een buitenwijk van Nairobi hebben leden van de Mau een bejaard Brits echtpaar met mes sen en stokken zeer ernstige verwondingen toegebracht. Het echtpaar werd door vijf mannen in de slaapkamer over vallen. De armen en gezich ten der slachtoffers zijn door messneden zwaar verminkt. De aanvallers hebben twee kisten meegenomen. De toestand van" de 74-jarige mevr. Tulloch is levensgevaarlijk. Een Britse (officier van politie heeft verklaard: „Wij geloven dat de terreur van de Mau Mau het hoogtepunt nog niet heeft bereikt en vrezen, dat sommige blanken wraak zullen trachten te nemen. Dat zou op een bloed bad kunnen uitlopen. Er wonen 30.000 blanken in Nairobi. Allen zijn in het bezit van wapens. Er heersen vrees en onzekerheid in de kolonie. Albert Luthulli, voorzitter van de afdeling Natal van het Afri kaanse nationale congres, heeft op een vergadering te Pretoria verklaard, dat geheel Afrika in beweging is. „Zij die ons onder drukken, vragen zich bevend af wat er gaat gebeuren", zei hij. De campagne van lijdelijk ver zet in Zuid-Afrika had niet al leen ten doel de grieven onder dfe "aandacht van de regering te brengen, maar ook het politieke bevwfstzijn van de niet-blanken te versterken. Het militaire gerecht van Rome heeft Vrijdag de verbeurdverkla ring van de helft der onroerende goederen van de voormalige fas cistische maarschalk Graziani bevolen. Graziani gaat een stedes grotere rol spelen in de neo-fascistische Itailaanse beweging. Het is bekend, dat Graziani een boerderij te Arcinazzo bij Rome bezit, waar het afgelopen weekeinde een bijeenkomst van verstokte fascisten is gehouden. Het bevel tot verbeurdverkla ring vloeit voort uit de vroegere veroordeling tot gevangenisstraf. De openbare aanklager eiste toen de verbeurdverklaring van alle bezittingen van Graziani. De ex-maarschalk, die tegen het einde van de oorlog comman dant was van het rebellenleger van Mussolini, is twee jaar gele den tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens collaboratie. Het grootste deel hiervan werd hem door amnestie kwijt ge scholden en hij werd na een paar maanden op vrije voeten gesteld. Minister van binnenlandse za ken Mario Scelba is Vrijdag door bezorgde linkse senatoren geïn terpelleerd over de bijeenkomst te Arcinazzo. Sctlba zei dat tegen 85 van de deelnemers een vervolging is in gesteld. Hij zei verder, dat zij fascistische uniformen voor de bijeenkomst hadden aangetrok ken en dat zij vervolgens door Graziani waren geïnspecteerd. Ook waren fascistische liederen gezongen. Er was geen goedkeuring voor de bijeenkomst nodig, daar zij op particulier terrein werd gehou den, maar het fascistische ver toon, al of niet op particulier terrein, was bij de wet verboden. Uit het ziekenhuis van de Georgetown universiteit te Was- tington is een „genezen en geluk kige" vrouw ontslagen, wier hartklep, die door een rheuma- tische hartaandoening ernstig was beschadigd, is vervangen door een plastic buisje van 2% centimeter. In het buisje is eën balletje met een doorsnede van 1 cm aangebracht, dat door het bloed uit het hart wordt opgelicht en na iedere hartslag terugvalt en het buisje afsluit, waardoor het bloed niet kan terugstromen. Dit zou de eerste maal in de medische geschiedenis zijn, dat een hartklep door een dergelijk plastic-ventiel is vervangen. Tot dusverre is aan 110.000 mi litairen, die in Indonesië bij de koninklijke landmacht gediend hebben, het ereteken voor orde en vrede uitgereikt. Enkele dui zenden militairen konden echter nog niet in het bezit gesteld wor den van deze onderscheiding, om dat hun adres niet bekend is. Aangezien de uitreiking Binnen kort zal worden afgesloten, wordt deze militairen verzocht zich in verbinding te stellen met het Bureau Onderscheidingen (Muzenstraat 27, Den Haag) Voor de onderscheiding komen alleen die militairen van de K. L. in aanmerking, die tussen 3 Sep tember 1945 en 27 December 1949 tenminste drie maanden in Indo nesië bij de K. L. hebben gèdiend. >GV fi

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2