Engeland en het plan Schuman Kan gebruik worden gemaakt van de Raad van Europa WEERSVERWACHTING HOOGWATER Schilderij van Koningin Juliana voor Holland-Michigan De terechtstelling van admiraal Canaris DE GRATIEVERLENING AAN LAGES Het spoorwegongeluk bij Harrow Het partijcongres te Moskou ZON-en MAANSTANDEN Nieuwe verkiezingen in Griekenland afgekondigd Noordelijk offensief tot stilstand gebracht Communiqué van de Sultan van Marokko Londen komt met nieuwe denkbeelden Vroegere S.S.-reehter en openbare aanklager staan terecht HET AANTAL DODEN TOT 103 GESTEGEN ZAL STALIN SPREKEN? op onder op ondei Oct. 11 6.58 17.55 23.32 15.26 12 7.00 17.53 15.46 13 7.01 17.51 0,45 16.01 14 7.03 17.48 1.56 16.13 15 7.04 17.46 3.07 16.24 EGYPTE in Aanwinst voor Artis duinen gevangen Het conseivatieve congres Van het Koreaanse front Verankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 11 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2162. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Op 9 Mei 1950 kwam Schuman met zijn nu historische plan voor een vereniging van de steenkool- en staalbedrijven. Dit werd toen terecht begroet als een stout moedige poging om voor altijd een einde aan de FransDuitse vete te maken, want nu zou het onmogelijk worden voor één van deze beide landen of voor elke deelnemer aan het plan om een oorlog tegen elkaar te be ginnen. Gedurende de 28 maanden, die sindsdien verstreken zijn, hebben zes landen besloten zich bij de nieuwe steenkool- en staalge meenschap aan te sluiten, n.l. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux. Er werd een ver drag opgesteld, dat nu door de regeringen van de 6 landen gera tificeerd is en de voorlopige zetel van de assemblée van de „Euro pese Gemeenschap voor Steen kool en Staal" werd te Luxem burg gevestigd. President van de assemblée werd Monnet. Het zou nutteloos zijn het te doen voorkomen, alsof de nieuwe gemeenschap in al de ledensta- ten met onvermengde geestdrift begroet werd. Er is nog altijd een grote Frans-Duitse rivaliteit en er is nog steeds geen beslis sing gevallen over het vraagstuk, onder bescherming van welk land de belangrijke bronnen van het Saargebied in de gemeen schap (en in een eventuele Euro pese federatie) zullen worden opgenomen. Ook de ijzerfabri kanten uit Lorraine zijn er niet zo erg mee ingenomen, dat ze hun onafhankelijkheid zullen ver liezen. Maar bij elke fusie heeft men nu eenmaal, dat niet met alle belangen van de verschillen de onderdelen rekening kan wor den gehouden en men verwacht wel algemeen, dat deze weldra zullen verdwijnen, wanneer door het proces van de samensmelting de grotere belangen en aspiraties van de nieuwe gemeenschap op het eerste plan komen. Het supra-nationale element in het plan-Schuman, waarbij al de deelnemende leden ermee instem den hun eigen nationaal gezag en beheer over hun kolen- en staalbedrijven op te geven, maak te het voor Engeland onmogelijk als lid toe te treden, net zoals het niet aan een Europese fede ratie kon deelnemen. Hier kon het zich niet bij aansluiten, om dat het als lid van het gemene best van souvereine staten niet vrij was tot een plaatselijke fede ratie toe te treden zonder aan beide duurzame schade te berok kenen. Engeland kon niet tot de kolen- en staalgemeenschap toetreden, omdat het zou kunnen zvjn, dat het zijn kolen en staal nodig heeft voor belangen, die buiten Europa liggen, b.v. als het zijn partners in het Gemenebest in het Zuidzeegebied te hulp moet komen, wanneer deze aangeval len zouden worden. Maar Engeland heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat het in zijn eigen nationaal belang is medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Noordelijke wind. Wisselende bewolking met hoofdzakelijk in de kustprovin cies nog enkele verspreide buien. Overwegend matige Noordelijke wind en ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. ZONDAG 12 OCTOBER. om zo nauw mogelijk met de nieuwe gemeenschap samen te werken, als de omstandigheden het toelaten. WAARNEMERS. Zodra Luxemburg als zetel van de assemblée van de E. G. S. S. was gekozen, heeft Engeland een delegatie naar deze stad gestuurd. Aan het hoofd ervan staat sir Cecil Weir, een bekend Schots fabrikant, die als economisch ad viseur van de Britse controle commissie te Berlijn van 1946 tot 1949 uitstekend werk verrichtte. Verder maken nog twee onder ministers en een lid van het mi nisterie van buitenlandse zaken deel uit van deze delegatie. Van zijn kant heeft Monnet zich on middellijk naar Londen begeven om de noodzakelijke overeenkom sten met de Engelse regering te sluiten. Op het ogenblik is het nog met te zeggen, wat voor vorm de eventuele Britse samenwerking met de steenkool- en staalgemeen schap zal aannemen. Dit zal af hangen van de besprekingen en de ervaringen van de eerstko mende maanden. De Engelsen stellen zich op het standpunt, dat het geen nut heeft dit proces te vérsnellen. EN DE RAAD? Men verheelt zich niet, dat door deze gemeenschap de Raad van Europa wel eens uiteen zou kun nen vallen. Het zou wel een tragische omstandigheid zijn, wanneer de West-Europese een heid als één geheel zou worden opgeofferd aan een eenheid op kleine schaal. Alles hangt daar om af van de uiteindelijke ver houding tussen de nieuwe ge meenschap en de Raad van Europa. Het wezen van deze nieuwe gemeenschappen is het „politieke gezagsorgaan" Het lichaam, waarbij het eigendomsrecht zal berusten. De assemblée van de Raad van Europa nam in Mei een resolutie aan, waarbij werd voorgesteld, dat dit gezagsorgaan binnen haar eigen kader ge vormd zou worden; maar er zijn tekenen, die er op wijzen, dat men zich niet aan deze resolutie zal houden en dat de zes regerin gen hun eigen regelingen zullen treffen bij hef oprichten ervan. Het gevaar is, dat men hierbij naast de Raad van Europa gaat werken en dan de kwestie acuut wordt, hoe de toekomstige be trekkingen tussen de „zes" en de rest van hun collega's zullen zijn. Om dit te voorkomen en om te zorgen, dat de nieuwe organen binnen het kader van de Raad van Europa werken, kwam Eden met zijn voorstellen in de minis terraad van de Raad van Europa in Maart 1.1. en nam hij op 15 September het woord in de raad gevende assemblée. DE OPLOSSING? Zijn suggesties zijn zowel een voudig als practisch. Evenals de Raad van Europa zullen de nieuwe gemeenschappen elk een ministerraad en een raadgevende assemblée moeten hebben. Waar om dus geen gebruik gemaakt van de machinerie van de Raad van Europa te Straatsburg? Dit zou betekenen, dat elk or gaan te Straatsburg bijeen zou komen, soms op een zesmogend- hedenbasis om de zaken van de gemeenschappen te behandelen en soms op een vijftien-mogend- hedenbasis als de Raad van Europa. Dit zou in elk geval een Over een paar weken zal in het gemeentemuseum van Holland- Michigan (V. S.) een schilderij van H. M. Koningin Juliana prij ken. Het is gemaakt in opdracht van de gouverneur van de staat Michigan door een in Nederland geboren kunstschilder, de heer P. Zwaan, die reeds vele jaren in Amerika woonachtig is. De heer Zwaan kwam hiertoe naar Nederland over en vertoef de enige tijd in ons land. Hij vond H. M. de Koningin be reid enkele uren voor hem te po seren. De schilder heeft in zijn jeugd gestudeerd aan de acade Europa. Dit zou in elk geval een tg Amsterdam, op een stu- verbinding opleveren tussen de diebeurs hem verleend door Ko ningin Wilhelmina. Hij zal heden met het schilderij naar Amerika terugkeren. Nadat het zal zijn voltooid wordt het schilderij aan de gouverneur overgedragen. Raad van Europa en de nieuwe instituten en verre van hen in hun werk te belemmeren, zou dit een machinerie verschaffen, kant en klaar voor gebruik voor ten minste twee van hun organisa ties- u Ideaal zou zijn, wanneer het' merendeel van de leden van de verschillende assemblée's dezelf de zouden zijn. De nationale re geringen hebben echter een enigszins ander standpunt inge nomen, zodat slechts ongeveer de helft van de leden van de nieuwe kolen- en staalassemblée ook leden van de Raad van Euro pa zijn. Dit is erg jammer, maar het maakt de voorstellen van Eden niet waardeloos, want deze moe ten gezien worden als een con structieve poging om te voor komen, dat er een scheuring in de Raad van Europa zou ont staan en om de zo noodzakelijke eenheid van West-Europa te be schermen en te bewaren. Donderdag hebben de „over levende redacteuren van het orgaan van het kunstenaars verzet „De Vrije Kunstenaarin een telegram aan de minister van Justitie geprotesteerd tegen de aan Lages verleende gratie. Het dagelijks bestuur der Ne derlandse federatie van be roepsverenigingen van kunste naars heeft in een telegram aan de minister van Justitie gepro testeerd tegen de gratie, die aan Lages is verleend. Nog steeds worden de stoffe lijke resten van slachtoffers van de spoorwegramp bij Harrow uit de wrakstukken van de ver ongelukte treinen te voorschijn gebracht. Donderdagavond was het aan tal doden tot 95 gestegen. De stoffelijke resten van 14 slacht offers had men toen nog niet kunnen identificeren. De gehele dag zijn geweldige kranen bezig geweest met het verwijderen van de vernielde locomotieven en wagons. Overal trof men met bloed bevlekte kussens en zitplaatsen aan, te midden van de chaos van ver splinterd glas en wrakstukken, die met treinladingen worden weggebracht. Terwijl het bergingwerk voort duurt, is het spoorwegverkeer via het station Harrow reeds hervat. Overvolle treinen pas seren met geringe snelheid het geteisterde station aan de grote spoorweg naar het Noorden, terwijl de passagiers zich ver dringen om iets van de ver woestingen te zien. Het schijnt een speling van het noodlot, dat Harrow dit jaar juist de spoor- wegprijs had gewonnen als het best onderhouden station op deze lijn. Ln vele kantoren te Londen bleven Donderdag de bureaux onbezet, want van de treinramp is in de eerste plaats het kan toorpersoneel dat in de voor steden woonachtig is en dage lijks per trein naar zijn werk gaat, het slachtoffer geworden. Opnieuw zijn 3 lijken te voor schijn gehaald uit de brokstuk ken van de treinen. Het aantal doden is daardoor gestegen tot 98 en men vreest, dat zich nog meer slachtoffers onder de chaos van verwrongen staal en versplinterd hout be vinden. De reddings- en oprui- mingsploegen werken dag en nacht door. Het aantal doden bij de trein ramp op het station van Harrow is tot 103 gestegen. Er zijn op nieuw lijken gevonden en ge vreesd wordt, dat er nog meer zullen worden geborgen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.28 9.03 9.43 9.53 9.19 9.54 10.34 10.44 MAANDAG 13 OCTOBER. Breskens 9.54 10.35 Terneuzen 10.29 11.10 Hansweert 11.09 11.50 Walsoorden 11.19 12.00 ZON MAAN Te Moskou verwacht men, dat maarschalk Stalin tegen het ein de van het partijcongres een toe spraak zal houden. Volgens officieuse gissingen zal het congres Zondag of Maan dag eindigen. Het officiële Sow jet-persbu reau „Tass" heeft de tekst gepu bliceerd van een toespraak, die Beria, een plaatsvervangende premier, heeft gehouden. Hierin wijst hij de arbeidende klasse en de koloniale volken de weg „van uitbuiting en onderdrukking naar vrijheid en onafhankelijkheid". Groot-Brittannië, de vroegere heerser der zeeën, was thans een „ongelijkwaardige partner van Amerika, dat Engeland behandelt als een arme verwante". Donderdag werd het congres toegesproken door Anastras Mi- kojan, een lid van het politbu reau. Woensdag spraken Saboedof, voorzitter van de staatscommis sie voor economische organisatie, en maarschalk Boelganin, die „het einde van het kapitalisme" voorspelde voor het geval „Ame rika een nieuwe oorlog ontke tent". Saboerof zeide, dat de Sow jet- Unie een „verpletterende weer stand" zou bieden „tegen de kapi talistische landen". Maarschalk Wasiljewski, de Sowjet-minister van Oorlog, In April 1945 werden het hoofd van de voormalige Duitse contra spionagedienst, admiraal Canaris en vijf medebeklaagden, na een proces door 'n S. S.-standgerecht, dat hem ter dood veroordeelde, door ophanging terechtgesteld. Voor hun aandeel hierin staan thans de S. S.-rechter Thorbeck en de openbare aanklager tijdens het proces tegen Canaris Hop- penkothen te München terecht. Hoppenkothen is in 1951 door een gerechtshof te München tot drie en een half jaar dwang arbeid veroordeeld wegens het mishandelen van gevangenen en het ontlokken van bekentenissen door het aanwenden van ge weld. Hij werd echter vrijge sproken voor zijn aandeel in de veroordeling van Canaris. Zowel de verdediger als de openbare aanklager zijn van deze uit spraak in hoger beroep gegaan. Thorbeck heeft immer ont kend S. S.-rechter te zijn ge weest. De openbare aanklager legde echter op het proces stukken over, waaruit bleek, dat hij dit wel was geweest. Toen de pre sident van de rechtbank hem vroeg waarom hij gelogen had, verloor hij het bewustzijn. Nader hand deelde Thorbeck het een en ander mede over zijn aandeel in het S. S.-proces tegen Canaris. Beide voormalige S. S.-officie- ren voerden te hunner verdedi ging aan in het voorjaar van 1945 van mening te zijn geweest, dat Duitsland overeenstemming met de Westerse verbondenen had kunnen bereiken, om daarna gezamenlijk de strijd tegen de Sowjet-Unie voort te zetten. Hop penkothens verdediger zeide be wijsmateriaal te zullen overleg gen, waaruit zou blijken dat Hit- Ier er tot het laatste toe van overtuigd was een wapenstil stand met de Westerse verbon denen te kunnen sluiten, door de meningsverschillen tussen hen en de Sowjet-Unie uit te buiten. De rechter verklaarde daarop dat het er niet toe deed wat Hitier indertijd had gedacht of gewild. Een volgende getuige, Fabian von Schlabrendorf, een voorma lig legerofficier die indertijd ge lijk met Canaris gevangen werd gezet wegens medeplichtigheid aan de aanslag op Hitler in Juli 1944, gaf bijzonderheden over de wijze waarop Canaris om het le ven werd gebracht. Deze was op gehangen, tot hij bewusteloos was, waarna men hem tot be wustzijn had teruggebracht en gevraagd „hoe hij deze voorproef van de dood vond". Tenslotte had men hem weer opgehangen tot de dood was ingetreden. Een gevangenenbewaker, wie gevraagd was, hoe een mens dit kon doen, had geantwoord, dat de beulen „extra schnaps en worst" voor hun werk kregen. Op de vraag of de terdoodgebrachten voor een gerecht waren versche nen, had de bewaker gelachen en gezegd, dat in Flossenburg de mensen zonder dergelijke forma liteiten werden gedood. Von Schlabrendorf en drie an dere getuigen, onder wie kolonel Lunding van het Deense ministe rie van defensie, verklaarden, dat Canaris en tenminste 3 van zijn medeslachtoffers in de vroege ochtend van de 9e April 1945 wa ren opgehangen, d.w.z. vóór het standgerecht uitspraak had ge daan. Sjeik Hasan el Odeibi, opperste gids van de politiek-religieuze Mohammedaanse broederschap, heeft zijn ontslag aangeboden wegens meningsverschillen met het bestuur van de organisatie over de plaats van de broeder schap onder de Egyptische poli tieke partijen. Tegenover het Wafdistische blad „Al Misri" heeft de voor lopige voorzitter van de „Wafd", Gomaa, verklaard, dat hij de af getreden voorzitter Nahas niet wil opvolgen. Hij gaf er de voor keur aan een „onbekende soldaat van de Wafd te blijven". De volgende week zal de Wafd een nieuwe leider kiezen. Volgens het Wafdistische blad „Al Misri" wilde Hodeibi de acti viteit van de broederschap be perken tot religieus gebied. Op de partijvergadering van 3 Octo ber was besloten, dat de organi satie een religieus karakter had en niet onder generaal Naguibs (zuiverings) wet voor de poli tieke partijen zou vallen. Donderdag werd echter ge meld, dat de broederschap één van de negentien organisaties is, die verzoeken om registratie, als vereist door de nieuwe wet, in dienden. De Mohammedaanse broeder schap werd in 1928 gevormd. In 1948 werd zij door premier Nokrasji Pasja verboden. Een jaar daarna werd Nokrasji Pas ja vermoord. VROUWEN MET SLUIERS MANNEN MET BAARDEN. De Perzische vrouwenliga heeft op eisen om het dragen van slui ers voor alle vrouwen in Perzië weer verplicht te stellen ver klaard, dat de vrouwen hiermee zullen instemmen als ook de mannen zich zullen houden aan de Islamietische wet, die het dra gen van een baard en lange ge waden voorschrijft. De vader van de huidige sjah schafte in 1936 het dragen van een sluier af. Donderdagmiddag werd door de politie te Zandvoort in de dui nen een onbekende, grote vogel gevangen. Het dier werd direct naar Artis overgebracht, alwaar het herkend werd als een ijsdui- ker (een uitstekende visvanger), veelvuldig voorkomende in Nrd- Amerika en enkele keren op IJs land. De vogel is waarschijnlijk door de vele Westelijke stormen naar ons land afgedreven. Men hoopt de ijsduiker in het leven te be houden, te meer daar Artis van deze vogelsoort tot dusver nog geen exemplaar bezat. heeft het partijcongres medege deeld, dat het Sowjet-leger was uitgerust met nieuwe wapens, die van veel betere hoedanigheid zijn dan die in de tweede wereldoor log waren gebruikt. Deze wapens hadden in sterke mate de ge vechtskracht van het leger ver groot en het gehele aanzien van het leger gewijzigd. Dit was een resultaat van het laatste vijfja renplan. Hij zeide verder, dat het nieuwe vijfjarenplan (195156) de voorwaarden zou scheppen voor een betere voorziening van het Sowjet-leger met zeer moder ne wapens en munitie in aanzien lijk grotere hoeveelheden dan ge durende de tweede wereldoorlog. Volgens de maarschalk zouden Sowjet-geleerden met een verder ontwikkelde industrie nog betere typen ontwerpen. Wasiljewski zeide dat Stalin, het centrale comité van de partij en de Sowjet-regering „bij hun werkzaamheden voor de vreedza me opbouw geen minuut verge ten de ontwikkeling van de ver dediging van de Sowjet-Unie te vergroten". De maarschalk beschuldigde de „Amerikaanse monopolisten" ervan een nieuwe oorlog voor te bereiden. Wasiljewski sprak deze rede Dinsdag voor het congres uit, maar de volledige tekst werd pas Vrijdag in de „Prawda" gepubli ceerd. De Griekse coalitieregering on der leiding van generaal Nicho las Piastiras is Vrijdag afgetre den. Koning Paul heeft het parle ment ontbonden en nieuwe ver kiezingen afgekondigd. De verkiezingen zullën moge lijk midden November worden gehouden. De nieuwe kieswet voorziet in het districtenstelsel in plaats van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. De verkiezingen zullen 16 No vember worden gehouden. De koning heeft Demetrios Kioeso- poelos, procureur van het opper- gerechtshof, verzocht een zaken kabinet te vormen, dat de ver kiezingen moet voorbereiden. De leiders der regeringscoalitie waren van mening, dat een ver kiezing nodig is, omdat de rege ring niet in staat is de problemen van het land met haar kleine meerderheid in het parlement (129 tegen 115) op te lossen. De Britse (conservatieve) re gering zal het gestelde doel van 300.000 nieuwe huizen per jaar bereiken, indien het Engeland ook op ander politiek gebied mee loopt, aldus heeft Arold McMil lan, de Britse minister van huis vesting Vrijdag op het conserva tieve partijcongres in Scarbo rough verklaard. De conferentie keurde een aan tal resoluties goed, waarin de regering wordt gelukgewenst met haar streven op het gebied der huisvesting en waarin wordt aangedrongen op aanpassing van de bepalingen, die vele huren vastleggen op vooroorlogs ni veau, aan de huidige gewijzigde omstandigheden. Voorts werd het geloof uitge sproken in vrije en onafhanke lijke vakverenigingen en bij con servatieven werd er op aange drongen deel te nemen aan vak verenigingsactiviteit. De top van de berg „Het Wit te Paard" is Vrijdagochtend door Chinese troepen na een uiterste krachtsinspanning ver overd. Twee uur later moesten zij echter weer het veld ruimen voor de Zuidkoreanen. Aan de voet van de berg woedt een tankslag. Franse troepen, die stellingen innemen op de „Pijlpunt"- heuvel hebben gedurende de nacht verscheidene proefaan- vallen afgeslagen. Tanks der V. N. hebben dooi aanvallen tot diep in de Noor delijke linies in centraal-Korea de Chinezen van verdere aan vallen op de „Witte Paard"- bergkam weerhouden. Het grootste Noordelijke offensief van dit jaar kwam hierdoor tot stilstand. De Zuidkoreaanse troepen, die ae bergkam heroverden, sluiten Het Oost-Duitse persbureau meldt, dat Woensdag 16 jongeman nen te Oost-Berlijn tot gevangenis straffen variërend van 6 maanden tot 10 jaar zijn veroordeeld op be schuldiging van te hebben gewerkt voor de Amerikaanse geheime dienst. De sultan van Marokko heeft deze week, aldus meldt „Le Mon- de", een communiqué uitgegeven, dat een overzicht bevat van de door hem bij de Franse regering gedane stappen ten gunste van grotere vrijheden voor Marokko. De sultan zegt, dat zijn reis naar Parijs in 1950 ten doel had een memorandum te overhandigen, waarin werd verklaard dat „het Marokkaanse probleem geen kwestie meer is van gedeeltelijke hervormingen in het kader van het huidige regiem, doch van een volk dat een nieuw regime wenst, beantwoordend aan zijn verlan gens en aangepast aan de nieuwe internationale omstandigheden". In antwoord op dit memoran dum van 31 October 1950 had de Franse regering verklaard alle veranderingen van het bestaande regime voorbarig te achten en zich te willen beperken tot ge deeltelijke hervormingen in het kader van het protectoraatsver drag. Op 14 Maart 1952 had de sul tan de Franse regering een I nieuw memorandum doen toeko men, waarin er op werd aange drongen de souvereiniteit van Marokko te garanderen. De sul tan stelde de vorming voor van een voorlopige Marokkaanse re gering, die in naam van de sultan en onder zijn bescherming met de Franse regering zou moeten on derhandelen over een nieuw ac- coord. De Franse regering antwoord de op 17 September 1952 met voorstellen, waarbij werd vastge houden aan een bestuur voor Ma rokko van gemengd Frans-Ma rokkaans karakter. Volgens de sultan bevatten deze voorstellen geen nieuwe elementen en op 3 October j.l. deed de sultan de Franse regering weten, dat de Franse voorstellen in feite strek ten tot een verdeling van de Ma rokkaanse souvereiniteit. hun gelederen thans aaneen met het Franse bataljon op de „Pijlpunf'-heuvel. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse 8e leger zijn in de week (eindigend op Dins dag j.l. 4786 Chinezen gedood, naar schatting 2690 gewond en 50 gevangen genomen) de groot ste verliezen sedert October van het vorige jaar. Volgens officieren van het 8e leger waren ongeveer 5000 Chi nezen betrokken bij de felle ge vechten, welke Donderdagavond werden geleverd om het bezit van de „Witte Paard'-heuvel. Officieren verklaarden, dat er wel Noordelijke tanks waren waargenomen, maar dat tanks van weerszijden elkaar van zeer grote afstand beschoten. Chinese communistische infan terie heeft de Zuid-Koreanen weer van de top van de „Whte Paard" heuvel verdreven. De Zuid-Koreaanse infanteristen namen daarop Vrijdagavond laat stellingen op ongeveer 100 meter van de heuveltop in, van waaruit zij stormaanvallen ondernamen om de top, die in de afgelopen 4 dagen van verbitterende gevech ten zestienmaal van bezetter is verwisseld, te heroveren. In de duisternis van een met regen gepaard gaande storm, die aanvallers en verdedigers gelijke lijk doorweekte, wordt verwoed met handgranaten, geweerkolven en de bajonet gestreden. Het zijn nu uitsluitend gevechten van man tegen man, het geschut zweeg aan beide zijden. Gevechtswagens der Verbonde nen zijn tot diep in de Noordelijke stellingen doorgedrongen om de overblijfselen van ongeveer vijf duizend Chinese infanteristen, die aan de strijd om de „Witte Paard"-heuvel hebben deelgeno. men, op te ruimen. Opnieuw ongeregeldheden op Koje. Naar te Tokio wordt meege deeld, hebben op 7 October zes tien Noordelijke krijgsgevange nen op het eiland Koje verwon dingen opgelopen, toen de gevan genen bij het uitdelen van winter- kleding weigerden de bevelen van de bewakers op te volgen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1