GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN PLOEG Gordij POT - AXEL POT AXEL MODERNE MEUBELEN POT AXEL Practische Meubelen POT AXEL nen en Bontjes AGENDA Voor UW Meubelen naar Uil Je Srcuïncïc RECHTSZAKEN DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Hei Centraal Bureau voor Bouw- en Woningtoezicht onder de loupe PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. TERNEUZEN. RUIME KEUZE AARDENBURG. BRESKENS. EEDE. Slaking in Teheran ZOEKT U AXEL. CHOCOLADEFABRIEK VRIJGESPROKEN. de heer De Feijter dat. Spr. heeft v. O. ook nog op andere onwaar heden betrapt o.a. de verklaring dat zijn vader hoofdingenieur was geweest bij de rijkswater staat, dat hij op de M.T.S. had gestudeerd e.d. Vervolgens komt de heer Hen. ry aan het woord. Het is, aldus spreker, wel merk waardig, dat een brief van een ambtenaar van een Oost Zeeuws- Vlaamse dienst aan de raad van de gemeente Terneuzen zulk een beroering bij publiek en pers heeft kunnen verwekken, als geschied is door de brief van de ambtenaar Van Oosterom. Ik geloof, dat een der redenen, zo niet de belangrijkste reden, is De agenda welke de gemeente raad van Terneuzen gisteren kreeg te verwerken, bevatte niet minder dan 25 punten. De raad was voltallig; de pu blieke tribune vol. De hoofdschotel vormde het de bat over het rapport van de com missie van bestuur van het een- trale dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht over het door de heer Van Oosterom aan de raad gericht schrijven, hetwelk op zo'n ongewone wijze in het bezit van de raadsleden was gekomen. Reeds bij punt één van de agen da kwam deze zaak ter sprake, toen de heer Van Breda Vriesman de in de notulen gebruikte uit drukking „indienen"van de be wuste brief minder .tuist achtte. Spr. bood zijn verontschuldigin gen' aan over de door hem ge pleegde onjuiste handeling Hierna voerden verschillende sprekers hierover het woord ln de eerste plaats de heer De Fey- ter Spr was het opgevallen dat m het ontvangen rapport staat dat het bestuur van de C.D. een on derzoek heeft doen instellen. Hieruit moet worden geconclu deerd dat het bestuur dit onder zoek niet zelf heeft geleid, doch heeft doen uitvoeren door een ander en naar alle waarschynlyk- heid door de directeur. Hu kan in het rapport dan ook geen sporen gelegen in het feit, dat bij zeer van onpartijdigheid vinden, ter- veien reeds geruime tijd een ge- wijl vele vragen onbeantwoord voel van onbehagen is ontstaan blyven. Dat de sfeer op het kan- rondom de werkzaamheden en ge. toor slecht is, is voldoende be- dragingen van 't Centraal Bouw- kend. Spr. gaat dan verder m op en Woningtoezicht en toezicht op enige bijzonderheden welke in net Gemeentewerken in Oost Zeeuws rapport zip vermeld. Van de heer Vlaanderen Stadhouders staat o.m aangege- Het wag e"n is bij een dergelijke ven, dat hu metlanger overzi dienst echter meestal uitermate wprk doet dan van hem verwa bepaaide dingen aan te waardoor dit gevoel van Tot het college zou ik willen zeggen; Indien U in meerderheid op het standpunt staat, dat de C. D. moet gehandhaafd blijven, uw standpunt is mij n.l. in deze niet bekend, waarom dan niet on middellijk na het verschijnen van het rapport de raad bijeengeroe pen om een en ander te bespre ken? Of vindt men deze zaak niet belangrijk genoeg? Hoe denkt het college 'over de attentie van het bestuur van de C.D., n.l. om een gedeelte van de regionale pers eerder in te lichten dan de raad van Terneuzen? Over de inhoud van dit z.g. rap port allereerst dit: Wij vinden het onjuist, dat in de brief van de ambtenaar Van Oosterom wordt gesproken over het feit, dat zo en zoveel ambtenaren R. K. zijn, en zo- en zoveel niet. Wanneer in deze C. D. de meerderheid van de ambtenaren R. K. zou zijn, wil dit no" absoluut niet ze^en, dat hier sprake zou zijn van, wat de heer werk doet dan van hem verwa moeiliik bepaalde dingen aan te mag w°™en. Deze uitdrukk g wi1zen> waar(ioor dit gevoel van helemaal met duidelyk en onbehagen in concrete punten van nadere opheldering Verder wordt medegedeeld dat men om personeel verlegen zat en nog zit. Het doet daarom vreemd aan dat een tweetal leden van het personeel is aangeraden naar elders te solliciteren. Is het waar dat verschillende aanstel lingen hebben plaatsgehad zonder oproep? Verder wordt over ver schillende zaken welke door de heer v. O. naar voren zyn ge bracht gezwegen.Zijn deze be zwaren juist of niet? Spr kan zich heel goed inden ken, dat het schrijven van een dergelijke brief door een der ambtenaren voor het bestuur niet prettig aandoet. Hij kan hierin echter geen reden vinden de be treffende ambtenaar in rang te verlagen wegens plichtsverzuim Is in dit geval wel van plichtsver zuim sprake? Spr. merkt verder op dat door de heer Stadhouders tijdens de verhuizing van de di recteur gedurende een week in werktijd werkzaamheden zun ver richt aan de woning van de di recteur. Is dit misschien ook plichtsverzuim? Namens de Prot. Chr. raads fracties stelt spr. voor een com missie van drie personen uit de raad te benoemen om een onder zoek in te stellen naar de gang van zaken bij de C.D. ^n aan de hand van dit onderzoek rapport aan de raad uit te brengen. Het recht hiertoe is volgens spr ont leend aan de regeling volgens welke de C.D. is samengesteld. Spr kan niet inzien dat tegen een dergelijke commissie bezwa ren kunnen bestaan. Bluken de door de heer v. O. naar voren ge brachte grieven onnuist, dan moet de C D gerehabiliteerd worden en hij 'is direct bereid hieraan medewerking te verlenen De sa- menstelling van de commissie zou als volgt kunnen zun: een lid van de fractie van de P.v.d.A., één van de Prot. Chr. raadsfrac ties en een Katholiek. De heer Colsen begint met te verklaren verheugd te zun dat de heer Van Breda Vriesman zun verontschuldigingen, heeft aan- geboden voor de on.iuiste hande ling van het afgeven van de be wuste brief in de vorige vergade ring. Spr. deed daarna een felle aanval op de heer De Feijter, die hij ervan beschuldigd de bewuste brief samen met de heer v. O._te hebben opgesteld. Hu grondt deze beschuldiging op een verklaring van de heer v O. tudens een be zoek hetwelk laatstgenoemde hem enkele dagen na de vorige vergadering heeft gebracht. De heer De Feijter zou volgens spr. mpt de heer v O. meerdere ma- len over de C.D. hebben gespro ken. Weet de heer De Feijter wel wat hij hiermede het gezin van v O. heeft aangedaan? Hu heeft dit gezin geholpen aan een lager trSprmvenrklaart op de hoogte te zijn van het feit dat de heer De Feijter in het bezit is van een schriftelijke verklaring van de heer v O inhoudende dat laatst genoemde nimmer met de heer De Feijter over de C.D. heeft Re- sproken. Doch deze verklaring acht spr. van nul en gener waar de nu hij de persoon van v. Oos terom beter heeft leren kennen. Tegen hem zegt v. O. dit en tegen HEDEN: PHILIPPINE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren riolerings- en bestra- tingswerken op het voorma lige tramemplacement. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De gesluierde Ma ja. Concertgebouw 8 uur: Z.V.U., Toneeluitvoering „U spreekt met uw moordenaar". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. De gesluierde Maja. Concertgebouw 8 uur; Biosc. Taxi 85 rijdt voor. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Er kan nog meer bij. critiek overtuigend gestalte kan krijgen. Toen verscheen deze brief en terecht of ten onrechte heeft men gezegd: „daar heb je het nu; wij wisten wel dat het daar niet in orde was en hier zijn nu de feiten." De publieke opinie is soms vlug geneigd zich door bepaalde sen timenten te laten leiden en het is de taak van de raad, om los van dergelijke sentimenten, althans te trachten zich een objectief oor- deel te vormen over deze zo be langrijke zaak. Ik noem dit een belangrijke zaak. Inderdaad zo is het, ook al zou men niet zeggen dat het bestuur van de Dienst dit óók zo ziet. (Ik kom daar straks op terug.) Het mag immers als bekend worden verondersteld, dat het voortbestaan van de C. D., zoals ik dit lichaam verder gemakshal ve zou willen noemen, voor de ge meente Terneuzen, voorzichtig ge zegd, aan een zijden draad hangt. Wie de stemming in de raad kent, weet dit. Wanneer men nu als bekend mag veronderstellen, dat wij voorstanders zijn van sa menwerking tussen de verschil lende gemeenten, ook op dit ge bied, en dat wij in principe een dergelijke, goed georganiseerde dienst van harte toejuichen, dan zal men begrijpen hoe ernstig voor ons deze zaak ligt. Wat voor de instandhouding van een dergelijke dienst echter nood zakelijk is, is vertrouwen. En het is juist dit vertrouwen, dat wit, het zij met spijt geconstateerd, momenteel in deze dienst niet kunnen stellen. Ik wil U de reden hiervan nog nader uiteenzetten. Het spreekt wel vanzelf, dat noch B. en W., noch het bestuur van de C. D. van deze stemming in de'Terneiizense raad onkundig zijn. Trouwens deze stemming bestaat niet alleen in de raad van Terneuzen. In verschillende ge meenten van Oost Zeeuws-Vlaan- eren, onder alle groepen en lagen van de bevolking kan men een dergelijke stemming beluisteren. Zo lazen wij, dat in een onlangs gehouden vergadering van R. K. raadsleden ernstige critiek op deze dienst werd geuit. Men zou dan ook mogen ver wachten, dat het bestuur van de ze dienst, overtuigd van het gro te belang, reeds lang zoekende was naar de eerste de beste ge legenheid om de diverse critici een overtuigend antwoord te ge ven en de C. D. via een uitvoerig en gedocumenteerd rapport te plaatsen in de zuivere sfeer, waar in deze dienst hoort te staan. En hoewel ik me de wrevel bij het be stuur, ontstaan door het indienen van de onderwerpelijke brief door de ambtenaar Van Oosterom, zeer wel kan begrijpen, zat hieraan an derzijds het grote voordeel, dat thans in feite de gelegenheid ont stond om via de mogelijkheden, door deze brief geboden, op bre der terrein een rapport aan de ge meenteraden te doen toekomen, waarin al datgene zou kunnen worden behandeld, wat in 't ver leden aanleiding tot critiek heeft gegeven. Bovendien was hier een gelegen heid om het rapport te doen op stellen door een onpartijdige in stantie, b.v. gevormd door een commissie uit de raad, dan wel uit de raden der 3 grootste ge meenten, aangevuld met een se cretaris en een onpartijdig tech nisch adviseur. Men had dan met een vermeden dat ook maar m de verste verte gedacht zou kun nen worden aan het schoonvegen van eigen straatjes, zoals begrij pelijkerwijs thans zou kunnen worden verondersteld. En nu is het bijzonder jammer, dat dit door het bestuur van de C D. niet is geschied en dat in tegendeel aan de raad van de ge meente Terneuzen een rapport is toegezonden, dat wij niet anders dan onvolledig kunnen noemen. Ik kom hier terug op wat ik reeds eerder zei, het bestuur van de C.D. hecht blijkbaar weinig waarde aan een goede voorlich ting. Is dit omdat zij van mening is dat de dienst nu of over een paar jaar door Terneuzen toch wel zal worden verlaten, of is dit inhaerent aan het karakter van deze dienst, waarvan de zwijgza me aard m.i. een der grootste re denen is van het groeiend gevoel van onbehagen? Van Oosterom met een groot woord „Roomse infiltratie-poli tiek" noemt. Wij veroordelen deze uitdruk king 'ten zeerste en wij stellen er prijs op dit hier openlijk te ver klaren, opdat men ons bij de ver dere discussie hierover, goed be- grijpe. Het constateren van een kleinere of grotere meerderheid van R. K. ambtenaren in een be paalde dienst zegt nu eenmaal op zichzelf genomen, niets en de briefschrijver heeft hier een ern stige fout gemaakt. Overigens maakt het bestuur van de C. D. in punt 5 van haar rapport dezelfde fout door, op rond van het aantal ambtenaren te trachten het tegendeel te be- wijzen. Door dit soort beschuldi- gingen wordt het voor onze R. K. mede-raadsleden wel extra moei- lijk geheel en al objectief te blij ven in de beoordeling van de C. D. in zijn geheel, al weten wij dat zij in staat zijn zich bij de verdere behandeling van de kwestie rond de C. D. hierboven te stellen. Spr. behandelde daarna uitvoe rig het rapport van het bestuur van de C.D. en de sfeer op het hoofdkantoor punt voor punt, hiermede aantonende dat nog tal loze vragen onbeantwoord zijn gebleven. m Dan is er nog het z.g. „Terneu zense kerkhofmysterie". Het is reeds meer dan 3 jaar geleden dat de Terneuzense raad het be sluit nam over te gaan tot aan koop van gronden voor de aanleg van een kerkhof en gelegen aan de Axelsestraat. Er was haast by dit ontwerp. Het oude kerkhof was n.l. bijna vol. Met spoed moest daarom tot aanleg van een nieuw kerkhof worden overge gaan. En de gemeenteraad be sloot met spoed. Er was immers een advies van de C.D. Een ad vies van 3 October 1949, waarin stond dat de grond aldaar voor de aanleg van een kerkhof ge schikt was te achten. Geschikt zelfs voor het begraven in twee lagen wellicht zelfs in drie lagen. Helaas van dit advies, deugde voorzover ik weet, in feite mets, De grond bleek bij nader onder zoek te drassig en slechts 2 mid delen konden helpen: 1. draina ge; 2. ophoging. Het eerste mid del is waarschijnlijk niet moge lijk zonder de andere gronden droog te maken; het tweede mid del is ontzaglijk duur. Dit is drie jaar geleden en de C.D. zoekt een ander middel. Zij denkt ongetwijfeld dat men wel weer met het haastverhaaltje kan komen en dat de gemeenteraad, reeds eerder door haar om de tuin geleid, wel weer spoedig zal be slissen zonder een ander en des kundig advies van een inge nieursbureau dat daar en daar alleen het kerkhof kan komen en nergens anders in de gemeente. Inmiddels wachten wij. Maar wy vragen ook iets. Wij vragen. Wie bracht dat misleidend en ondes kundig advies aan de directeur van de dienst uit? Hebben wij nog adviezen van deze man te verwachten? Welke maatregelen zijn er genomen om herhalingen van dergelijke adviezen door deze man te voorkomen? Er is over deze brief veel te doen geweest. Ik juich het heus niet toe dat ambtenaren lichtzin nig in de pen klimmen en brie ven over hun dienst gaan schril ven aan de een of andere raad, Wel vind ik dat deze ambtenaar ontzaglijk zwaar is gestraft, Naar ik heb vernomen zou de te rugzetting in rang hem komen te staan op ca 100 per maand net to; zijn studietoelage is ingetrok ken en de directeur van de dienst zou opdracht hebben gegeven de tekentafel die deze man in ge bruik had, terug te geven met de opmerking, dat het hem niets in teresseerde of hij nog studeerde of niet. Is het verder juist dat hem de inzage van dit rapport, waarom hij verzocht, is gewei gerd? Ik geloof dat wy by deze zaak ook dienen te bedenken dat dit een ambtenaar betreft van een dienst die volgens het huidige re glement geacht wordt een dienst van de gemeente Terneuzen te zijn. Ik geloof dat ik het hierby kan laten. Ik meen de onvolledig heid van dit rapport duidelijk te hebben aangetoond. Wij wyzen er nogmaals op dat wij dit rapport hebben behandeld met het. oog gericht op de C.D. en waarbij toe vallig deze brief het moment was waarop hierover kon worden ge; sproken Anders was dit later by de begroting waarschijnlijk ge beurd Het ligt niet in onze be doeling momenteel met voorstel len te komen. Wij willen de loop van de discussie afwachten en in het bijzonder het antwoord van het college dat we niet zonder enige spanning tegemoetzien ties gesprokene heeft de heer Van Riet ook nog enkeie per soonlijke opmerKingen. Spr. vraagt zich af, waarom de reor ganisatie van deze dienst al niet veel eerder haar beslag heeft ge kregen nu door het bestuur toch wordt toegegeven dat de sfeer op het kantoor in Terneuzen slecht is Dat de sfeer zo slecht is wijt spr. aan het ongeschikt zijn van het hoofd van deze dienst. Spr. vindt verder de aan v. O. opge legde straf veel en veel te' zwaar. Van een salaris van ƒ7000 of 8000 per jaar kan wel eens 100 per maand af, volgens spr., maar dit kan z.i. niet van een tracte- ment zoals v. O. had. Hij wijst er verder op dat de fouten door de ze dienst gemaakt voor verant woordelijkheid van de directeur komen. Hij noemt enkele fouten welke z.i. door de C.D. in Terneu zen zijn gemaakt en waaraan ook het college van B. en W. schuldig is, o.a. het muurtje bij de garage van de Z.V.T.M. en het kantoor van de waterleiding. De heer Van Riet vaagt zich af, of de extra kosten van het muurtje van de garage van de Z.V.T.M. ook ge dekt worden uit een apart „pot je" van de C.D. De voorzitter antwoordt vervol gens in eerste instantie de ver schillende sprekers. De mening van de heer De Feijter als zou de gemeente Terneuzen toezicht kunnen uitoefenen op de C.D. be rust op een misverstand. Het in de algemene regeling van samen werking van de verschillende ge meenten aangehaalde opgenomen artikel is slechts formeel en no dig om het personeel van deze dienst ambtenaar te doen zijn volgens de pensioenwet. Verder in te gaan op de door de verschillende sprekers gestel de vragen acht spr. niet mogelijk daar hij dit als voorzitter van de commissie van bestuur van de C.D. zou moeten doen en de func ties van voorzitter van de ge meenteraad en voorzitter van de commissie van bestuur van de C.D. hier moeilijk te combineren zijn. Het verdriet spr. wel dat de raad concludeert dat aan de naar voren gebrachte klachten niet voldoende aandacht zou worden besteed Het bestuur van bedoel de dienst bestudeert nauwkeurig de mogelijkheden de verschillen de takken van dienst van deze in stantie te reorganiseren, waaron der zowel de buitendienst als het kantoor valt. Ook de hedenavond geuite grieven zullen ter kennis worden gebracht van het be stuur. Wat de door de heer Henry naar voren gebrachte „kerkhof kwestie" betreft kan spr. wel ant woorden. Het destijds uitgebrach te advies was fout. Wie daaraan de schuld heeft is niet gemakke- Spr. geeft de heer Van Riet toe. dat bij het muurtje aan de garage van de Z. V. T. M. een fout is gemaakt, doch hij geeft tevens te kennen, dat iedereen wel eens fouten maakt en daar mede zal de heer Van Riet het ongetwijfeld wel eens zijn. Spreker zegt, dat iedereen be gaan is met het lot van het ge, zin v. O. Hij is echter van mening dat degene in deze de heer Van Breda Vriesman Van Oosterom had kunnen en moe ten waarschuwen. De heer Van Oosterom is hier zo slecht uitge speeld, omdat hij een slechte raadgever heeft gehad. Hij blijft er verder buiten of de opgeleg de straf te zwaar is. De zelfde klachten hadden kunnen worden geuit zonder dat de betreffende ambtenaar gevaar liep te worden gestraft. Spreker is tegen een commissie van onderzoek en geeft de voor keur aan de volgende gang van zaken: De raad van Terneuzen legt aan de commissie van be stuur de geuite klachten voor en vraagt hierover rapport. Dit rap port zal dan uitvoeriger dienen te zijn dan dat wat thans is uit gebracht. De heer Van Breda Vriesman merkt op, dat hij de heer Van O. wel degelijk en uitbundig heeft gewaarschuwd voor de gevaren, welke aan zijn handelwijze kleef den. Hij geeft echter toe, zoals in liet begin van de vergadering reeds gezegd, een fout te hebben gemaakt door het meenemen van de brief. De heer Den Hamer is ook van mening, dat de wijze, waarop de heer V. O. zijn klachten heeft in gediend, onbehoorlijk is. Over de aard van de straf wil hij zich niet uitspreken daar de heer Van O. zich hiervoor kan wenden tot hét ambtenarengerecht. Ook hij vindt de beantwoording van de vragen erg vaag. Naar aanleiding van de door de heer Henry gestelde vraag ver klaart spr. zich voorstander van de C.D. in de eerste plaats omdat de mogelijkheid bestaat deskun dig personeel aan te trekken en in de tweede plaats omdat de C.D. voor Terneuzen zeer billijk werkt. Spr. komt ook nog even terug op de „kerkhofkwestie" en hij is van mening dat door verbe tering van de afwatering ter plaatse nog wel wat kan worden goedgemaakt. Er volgt daarna nog een korte discussie over de juiste weg om een zo uitvoerig mogelijke be antwoording van de geuite klach ten te krijgen, waarna wordt be sloten dat de raad aan de com missie van bestuur nadere inlich tingen zal vragen over de geuite klachten en grieven. (Slot volgt). De nieuwste DRESSOIRS 86,—; ƒ94,50; ƒ99,— enz. 50 modellen. FAUTEUILS 4 ƒ117,50 enz. 15 modellen. STOELEN De heer P. J. Beekman, oud- hoofd van de R. K.-school te Zierikzee, die benoemd was ver klaard tot lid van de Provin ciale Staten van Zeeand in de vacature-Van der Himst, zal zijn benoeming niet aanvaar den, daar hij momenteel in Schiedam woonachtig is. Als opvolger komt nu op de K.V.P.-lijst aan de beurt de heer C. H. H. Plasschaert te St. Jan steen. Benoeming onderwijzers, Het bestuur van de Hervormde school aan de Leeuwenlaan heeft benoemd tot onderwijzer aan de school voor chr. volks onderwijs de heren C. Phaaf te Go-es en T. Henneveld te 's-Gra- venhage. brachten, hier werd nu eens het bewijs geleverd, dat er altijd nog voldoende liefhebberij is [voor bescheiden woning, mits lijk te zeggen. Om deze schuld vraag door deskundigen te laten vaststellen zal zeer moeilijk zijn. Spr. maakt echter bezwaar tegen de door de heer Henry gebruikte uitdrukking, als zou het advies misleidend zijn geweest. De heer De Feijter antwoordt daarna de heer Colsen. Spr. was van mening te mogen veronder stellen, dat de heer Colsen met zijn jarenlange politieke ervaring vóórdat hij iets in de raad be weerde een degelijk onderzoek zou instellen ter staving van het geen door hem naar voren wordt gebracht. Spr. leest daarna een briefje voor van de heer v. O. waarin deze verklaart nimmer met de heer De Feijter of een ander raadslid te hebben gesproken vóórdat hij de bewuste brief had afgegeven. Hij wenst dan ook dat de heer Colsen de aan zijn adres geuite beschuldiging zal intrek ken. De heer Colsen is hiertoe niet bereid en benadrukt nogmaals wat de heer v. O. bij hem thuis heeft verklaard. Spr. tekent nog maals de tweeslachtigheid van de verklaringen welke door de heer v. O. in deze zijn afgelegd. Ook tegenover de heer Henry heeft v O. verklaard met geen enkel raadslid de brief tevoren te heb ben besproken. De heer Henry verklaart ver volgens teleurgesteld te zijn door het antwoord van de voorzitter. Op geen enkele vraag is een ant woord ontvangen. Spr. is van me ning dat de C.D. er bij gebaat is dat open kaart wordt gespeeld. Daar de gemeenteraad t.z.t. het besluit moet nemen of Terneuzen al of niet „in de C.D. blijft" is het toch zaak dat de raadsleden volledig op de hoogte blijven. De voorzitter merkt op dat het nu niet het geschikte ogenblik is om naar aanleiding van de ten onrechte ingediende brief op deze kwestie nader in te gaan. Collectet voor de reclassering. Zoals wij reeds berichtten, heeft de collecte voor de reclas sering te Terneuzen en Driewe gen tezamen 189,45 opge bracht. Wij vernemen thans, dat Sluiskil hier nog een bedrag van 21,10 aan toe heeft ge voegd. Geslaagde propaganda-avond. Na het door de heer De Feijter namens de Prot. Chr. raadsfrac- De heer Van Langevelde ver klaart nog dat de door de heer v. O. genoemde „roomse, infiltra tie" niet de aanleiding is geweest tot het voorstel van de Prot. Chr. fracties tot het instellen van een commisie van onderzoek. De heer Van Breda Vriesman stelt voor een uitvoeriger rap port te vragen en dit in besloten zitting te behandelen, waartegen de voorzitter protesteert daar hy tegenstander is van besloten zit tingen daar deze ons democra tisch stelsel wel zeer aantasten. Vervolgens komt de heer De Vos aan het woord, die een uit eenzetting geeft van de construc tie van de C. D. Volgens deze constructie kunnen de colleges van B. en W. van de deelnemen de gemeenten in deze niets doen. Het toezicht op het bestuur van de C D. berust bij Gedeputeerde Staten. Wél is er nog een moge lijkheid dat de gemeenteraad aan de commissie van bestuur een raDport vraagt over de gang van zaken bij de C. D. Gisterenavond werd in het Con certgebouw de jaarlijkse propa ganda-avond van de afd. Terneu zen van het Nederlands Roode Kruis gehouden. De heer Mr P. W. C. C. M. van Meerwijk kon in zijn openings woord een tot de laatste plaats bezette zaal verwelkomen. Hij noemde het een prettige taak deze avond te kunnen openen, om dat het werk van het Roode Kruis en in het bijzonder dat van de co lonne van Terneuzen hem sym pathiek is, daar deze colonne be stemd is om georganiseerd hulp te bieden wanneer rampen ons zouden treffen. Deze avond moet dan ook in de eerste plaats wor den gezien als een propaganda- avond voor deze colonne, die, hoe wel Terneuzen 200 leden nodig heeft, slechts 38 leden telt. Daarom wekte spreker jonge mannen en vrouwen zich als lid aan te melden. Het idee van te kunnen helpen, aldus spreker moet heerlijk zijn. Ten slotte vestigde de heer Van Meerwijk de aandacht op de voor stelling van deze avond, waaraan de leden der colonne meewerken en een bewijs is van de juiste teamgeest. Door colonneleden en leden van de Terneuzense dilettanten-toneel club werd thans voor het voet licht gebracht de klucht „Profes sor Daantje.". Uit het langdurig applaus na afloop der beide bedrijven bleek overduidelijk, dat het vertoonde spel, onder leiding van de heer F Leroux, bij de bezoekers zeer in' de smaak was gevallen Het optreden van de Blue Stars onder leiding van de heer J. Jonk man, en een geslaagde verloting droegen bij tot het succes van de ze propaganda-avond. een deze maar op een behoorlijke stand in de bebouwde kom staat. Hier bestond tenminste v-eel animo voor dit werkelijk niet zo veel comfort biedend huisje! Cursus in kantklossen. In het Ambonnezenkamp „Ro- danborch" wordt reeds enige tijd een naai- en knipcursus gegeven aan de vrouwen van de Ambon- nezen, welke cursus wordt ver zorgd door mei. A. Wijffels. Thans is men ook begonnen met het geven van een cursus in het maken van kant. Dit geschiedt nog op de oude Vlaamse manier met houten klossen en spelden. Dit werk treft men alleen nog aan in de omgeving van Brugge. Deze laatste cursus wordt gege ven door mej. Joh. Huijssen uit Sluis. Twee aanrijdingen. Donderdagochtend omstreeks 8 u had op de rijksweg even bui ten de kom van Breskens een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen met aanhangwagen bestuurd door de heer K. uit Breskens en een met 2 aaneenge- koppelde met paarden bespannen ■wagen van de landbouwer V. uit Schoondijke. Alle voertuigen wa ren beladen met suikerbieten. Doordat de achteropkomende vrachtauto de boerenwagen raak te brak de as van dit voertuig met het gevolg dat deze wagen omviel tegen de vrachtauto waar door de gehele weg werd ver sperd. De rijkspolitie uit Bres kens die spoedig ter plaatse was stelde een onderzoek in en wist het verkeer weer in goede banen te leiden. Dienstbussen der S.B.M. en Z.V.T.M., die ook achter deze ver sperring stonden, misten de aan sluiting op de boot van 8.25, zo dat verschillende reizigers wer den gedupeerd. 's Avonds om 6 uur deed zich in de Dorpsstraat een aanrijding voor tussen een Belgische auto bestuurd door de heer E. A. H uit Knokke. en de auto van de heer Van E. uit Middelburg, door dat de Belgische auto, die uit de Mercuriusstraat kwam geen voorrang verleende aan de heer Van E., die uit de richting Schoondijke kwam. Beide auto'; werden flink beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. 2 CLUBS 4 STOELEN 30 modellen en voordelige prij zen. THEEMEUBELS 39,enz., 15 modellen. BOEKENKAST mooi model 55, DIVANS 24 veren, verstelbare kop ƒ59,— tot 145,—. BEDDEN 2-persoons, compleet 44,50; 48,50 enz. PULLMANBEDDEN Ruime keuze. Ziet étalages. EIKEN LIGSTOEL ƒ17,50 KUSSENS 13,50; 16,50 enz. Ie en 2e verdieping Zeer ruime sortering. ALTIJD HET NIEUWSTE. Yismijn. Op de vismijn werden gisteren aangevoerd: 10 kg Tong 2,19 1,88; 33 kg schar 77—74 ct; 189 kg bot 6046 ct; 130 kg wijting 4628 ct; 189 binn. garnalen 60 ct; 3035 kg exp. garn. 7760 ct. Overvloedige visvangst. Door de hoge waterstand te Eede en omgeving kon het onwel riekende rootwater niet behoor lijk worden geloosd. Het water in de afvoersloten en kreken werd weggetrokken in de kreek „Het grote Gat" te St. Kruis. Een ge deelte kwam hierdoor droog te staan. De vis, welke zich hierin bevindt, zocht een uitweg en pro beerde met het stromende water mee te komen. Bij de afvoerslo ten waren netten gespannen. De ze geraakten zó vol, dat men ze niet meer kon bergen. Met man den, emmers en schepnetten werd vis gevangen. Er werden enkele grote exemplaren snoek buitgemaakt. Donderdagochtend is in een katoenfabriek te Teheran na een verzoek om loonsverhoging een staking uitgebroken. Leden van de Toedèh (een linkse politieke partij) en strijders van de Islam, die tot het personeel behoorden, zijn slaags geraakt. De politie is tussenbeide gekomen. Men tel de vier gewonden en er zijn 20 arrestaties verricht. RADIO-ACTIEVE HAGEL. In Adelaide (Australië) zijn Donderdag radio-actieve hagel stenen zo groot als knikkers ge vallen. De geigermeters gaven het dubbele van de normale reac tie aan. Men weet niet, of deze verhoogde radio-activiteit het ge volg is van de atoomontploffing op de Monte Bello-eilanden. De heeft Publieke verkoping. Gisternamiddag werd alhier in het hotel van de heer C. Jan sen o.a. publiek verkocht het woonhuis en erf, groot 64 ca, ge legen aan de Kerkdreef, laatste lijk bewoond door wijlen mej. N. E. Slijpen. Deze verkoping geschiedde door cand. notaris B. J. P. Lan- genhorst op verzoek van mevr. S. E. Slijpen—Leunis. Koper werd de heer Jac. de Feijter Pz. voor ƒ2450. Werden er het laatste jaar onder onze gemeente (in de bui tenwijken dan!) arbeiderswo ningen verkocht die nog minder dan een zesde van deze som op- Overtreding Loterywet. Amsterdamse rechtbank in hoger beroep een der directeuren van een chocolade fabriek in 't Gooi (N.V. Konink lijke fabriek van cacao en chocor lade Van Houten en Co.) vrijge sproken van de ten laste gelegde overtreding van de loterijwet. De kantonrechter had hem deswege een boete van 300 op- geiegd. De officier van justitie by de Amsterdamse rechtbank had 14 dagen geleden bevestiging ge vraagd. De fabriek had een prijsvraag uitgeschreven. Het publiek kon, door een zo groot mogelijk aan tal reepomslagen te verzamelen en in te zenden, meedingen naar prijzen. Door deelname aan deze prijsvraag steunde men tevens een liefdadig doel. Blijkens cijfers van het Cen traal Bureau van de Statistiek telde ons land op 1 September j.l, 10.398.232 inwoners, INBRAAK IN AMSTERDAMSE JUWELIERSZAAK. Woensdagnacht omstreeks 4 uur hebben onbekende dader(s) de dubbele étalageruit van een juwelierszaak aan de Raadhuis straat te Amsterdam met een ijzeren staaf stukgeslage. Uit de in de étalage uitgestalde artike len zijn ongeveer 40 ringen (goud met briljant), broches en hangers ontvreemd, voor een totale waar de van naar schatting 40.000,- De inbraak werd ontdekt door een 50-jarige huisvrouw, die tegenover de zaak woont. Zij hoorde een harde slag, onmiddel lijk gevolgd door het luiden van 'n alarmschei en zij waarschuw de toen meteen de politie. DRIELING IN GRONINGEN. In huize Tavenier, de kraam kliniek van het diaconessenhuis te Groningen, heeft mevrouw Bolt—Kuiling uit Middelstum het leven geschonken aan een drie ling. Het betreft twee meisjes en een jongen. Tineke en haar broertje Elle wegen resp. 1380 en 1750 gram. Over het andere meisje, Aafke, dat 1110 gram weegt, is men een beêtje bezorgd. Aafke is inmiddels overleden. Tineke en haar broertje maken het uitstekend.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2