Onthullingen van de Hessische Premier De strijd in Korea POPENT "00D1 «U" ?""'s Pearson waarschijnlijk voorzitter van de vergadering der V. N. Generaal Collins over zijn bezoek aan Europa Uitvinder van de „snuiver" in Amerika WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AMERIK. SUPERFORT VERONGELUKT V. S. verwerpen protest Goud gevonden op het landgoed van ex-koning Faroek DE INVALLEN DER FRANSE POLITIE Na de Londense treinramp Boodschappen van Eisenhower en Stevenson „OPTIMA" Internationaal gerefor meerd congres in 1953 te Montpellier STREVEN NAAR HER VORMING IN BRAZILIË Officier van gezondheid terug uit Korea Amerikaanse steun aan de geheime nazi organisatie HO^OFDPIJN T Buitengewoon tevreden over de Franse strijdkrachten Zeepost Het werk van Duitse krijgsgevangenen Meer dan 180 ernstig gewonden Hoessein Navab afgetreden Sneeuw in Zweden Fa Julia van de Walle Geen geheim vliegveld in Brazilië De ontploffing aan boord van de „Mijfem" Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 10 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2161. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Prof. Carlo Schmidt, vice-voor- zitter van de Westduitse bonds dag, heeft medegedeeld, dat de parlementscommissie ter be scherming van de grondwet een onderzoek zal instellen naar de verklaring van August Zinn, pre mier van Hessen. Deze had een verklaring uitge geven, waarin hij melding maak te van een „rechtse ondergrond se", die oorspronkelijk door Ame rikanen was gesteund, doch zich thans zelfstandig tegen commu nisten en socialisten zou richten. Volgens Zinn zou de organisatie oorspronkelijk zijn gevormd voor het voeren van guerilla-activiteit tegen een mogelijke bezetter uit het Oosten. In Frankfort is een gemengde commissie van Amerikaanse en Duitse functionarissen bijeenge komen, om de zaak te bespreken. Het bureau van de openbare aanklager te Karlsruhe heeft medegedeeld, dat de vorige maand een aantal gearresteerden, leden van genoemde organisatie, in vrijheid waren gesteld, „om dat de Amerikaanse autoriteiten hadden toegegeven de organisa tie te hebben gesteund en gefi nancierd". Waarnemers zijn van oordeel, dat de Amerikanen zich in verle genheid gebracht zien, „daar zij geen duidelijk dementi hebben uitgesproken". Men verwijst in dit verband naar een bericht in „Der Spiegel" van enkele maanden geleden, waarin wordt gezegd, dat de Amerikanen verborgen wapenop slagplaatsen aanleggen voor het geval van een invasie uit het Oosten. Op dit bericht was nooit een bevestiging of een ontken ning gevolgd. In verscheidene bladen zegt men, dat bovenstaande duidt op een Amerikaanse bedoeling om Duitsland te ontruimen en gewe zen S.S.-ers te gebruiken voor een guerilla-activiteit. In de eerder gemelde Ameri kaanse verklaring wordt gezegd, de binnenlandse activiteit" van de organisatie. Dit, zo zegt men, heeft geen betrekking op het al of niet organiseren van een on dergrondse activiteit voor het ge val van een toekomstige bezet ting. Premier Zinn heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de landsregering onwe- derlegbare bewijzen bezit, dat Paul Luet, voorzitter van de ,,Bund Deutscher Jugend", niet alleen van het bestaan van de on dergrondse organisatie afweet doch actief aan de oprichting heeft deelgenomen. Westduitse bladen hebben vrij algemeen critiek geleverd op de door Zinn genoemde geheime or ganisatie. De sociaal-democratische „Te- legraf" noemde het „een politiek schandaal van ontzettend be lang". De Westelijke autoriteiten dienden volgens het blad derge lijke acties niet toe te staan. De onafhankelijke „General Anzeiger" veroordeelde de orga nisatie „als het begin van totali tarisme". Volgens dit blad zijn de Amerikanen niet kieskeurig bij het aanvaarden van bondgenoten tegen het communisme. De conservatieve „Frankfurter Allgemeine Zeitung" eiste onmid dellijke opheldering door een ge meenschappelijke Amerikaans- Duitse commissie van onderzoek. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, zal volgens gezag hebbende kringen der V. N. tot voorzitter worden gekozen van de algemene vergadering der V. N., die 14 October wordt ge opend. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING. Prinses Wilhelmina heeft Don derdagmiddag een bezoek van ruim een half uur gebracht aan de tentoonstelling van Zweedse landschappen, vervaar digd door de Loenense kunstschil der Henri Kley, in het „Centrum Kunst en Historie" aan de Loo- laan te Apeldoorn. De prinses, die in gezelschap was van mevrouw L. F. de Beaufort, nam met be langstelling kennis van de ten toonstelling en gaf tegenover de heer Kley, die haar persoonlijk van voorlichting diende, haar grote waardering voor het geëx poseerde te kennen. Mijnhardt HoofdpijnpoedefS. ÜÖof Mijnharde Hoofdpijntablerten- Koker 80 Ct. t Generaal Lawton Collins, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, die een be zoek van een maand aan Europa heeft gebracht, heeft Woensdag te Washington op een persconfe rentie verklaard dat de Ameri kaanse wet op de atoomgeheimen zodanig moet worden veranderd, dat het mogelijk is de niet-Ameri- kaanse bevelhebber van Atlan- tische strijdkrachten mede te de- dat de Amerikaanse autoriteiten °P welke atoomwapens zij bij niets afweten van „ongeoorloof- De kapitein-luitenant-fler-zee J. J. Wichers, de uitvinder van de „snuiver", is gisteren per vliegtuig in ons land terugge keerd na een 8-daags bezoek aan de Ver. Staten. De heer Wichers heeft deze reis gemaakt op uitnodiging van de „American National Research Council". In Washington heeft hij besprekingen gevoerd met verscheidene autoriteiten. Over de aard van deze besprekingen kon hij geen enkele inlichting verstrekken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Indonesië en Nieuw-Guinea: m.s. „Oranje" (27 Oct.)Ned. Antil. len: m.s. „Poseidon" (13 Oct.); Suriname: m.s. „Stentor" (15 Oct.); Zuid-Afrika en Z.W.-Afri- ka: m.s. „Winchester Castle" (11 Oct.)Canada: s.s. „Maasdam" (16 Oct.); Argentinië, Uruguay, Bolivia, Chili, Paraguay, Brazilië en overige Z.-Amerikaanse be stemmingen: m.s. „Aldabi" (16 Oct.)Australië en Nw.-Zeeland: via Engeland (11 Oct.). medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Noordwestelijke wind. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Krachtige tot matige Noordwes telijke wind en iets lagere tempe raturen. de verdediging van Europa kun nen rekenen. Hij deelde mede dat de Verenig de Staten de Atlantische strijd krachten voorzien van nieuwe wapens, zoals het bij het vuren geen terugstoot gevende geweer. In antwoord op een vraag zeide generaal Collins dat er thans geen plannen bestaan om meer Amerikaanse troepen naar Euro pa te zenden. De generaal heeft op zijn reis oefeningen van Franse en Ameri kaanse troepen in Duitsland mee gemaakt. Hij bracht hulde aan de kwaliteit der Franse troepen en zeide dat de technische instel ling en het stafwerk der Franse bevelhebbers „uitstekend" zijn. Hij woonde manoevres van de Tweede Franse divisie bij, „en ik was buitengewoon voldaan over hetgeen ik zag". In antwoord op een vraag ver klaarde generaal Collins dat het vermogen van West-Europa, om zich tegen een aanval te verdedi gen, thans veel beter is dan na afloop van de tweede wereldoor log. Hij besloot met te zeggen ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11 OCTOBER. 7.06 7.52 7.41 8.27 8.21 9.07 8.31 9.17 Oct. 10 11 ZON op onder MAAN op ondei 6.56 6.58 17.57 17.55 22.20 23.32 14.59 15.26 Een Amerikaanse superfort met een bemanning van 11 le den aan boord is Woensdag 30 km ten Z. van Portland in de staat Oregon in de lucht ont ploft. Het toestel, dat op een proef vlucht was, viel in duizend stukken uiteen. Er waren geen overlevenden. De Amerikaanse regering heeft het Kremlin Woensdag meegedeeld, dat de Amerikaan se ambassadeur te Moskou, Kennan, gelijk had, toen hij kortgeleden te Berlijn critiek oefende op de beperkingen, op gelegd aan de Amerikanen te Moskou. Verklaard wordt dat de Rus sische regering „de algemeen erkende en reeds sinds genera ties toestaande internationale gewoonten met betrekking tot het verblijf van buitenlanders in het algemeen en diplomaten in het bijzonder in andere lan den, op grove wijze heeft ge schonden", waaraan wordt toe gevoegd dat de Amerikaanse regering de door de Russische autoriteiten opgegeven redenen voor de verzochte terugroeping van Kennan verwerpt. geen spoor van onenigheid over de te volgen militaire gedrags lijn tussen de Franse militaire leiders en de opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway, te hebben aangetroffen. „Ik kan U integendeel zeggen dat de weder zijdse inzichten in grote mate overeen stemden", zeide hij. Het Egyptische blad „Al Ach- bar" meldt, dat in geheime brandkasten op een voormalig landgoed van ex-koning Faroek grote hoeveelheden goud zijn ge vonden. Het blad schrijft dat, toen aan Antoine Pulli, voormalig beheer der van Faroeks persoonlijke za ken, vragen over geheime cijfers werden gesteld, deze antwoordde: „Stel me in vrijheid en ik zal de geheime geschiedenis van Egypte in de afgelopen zeventien jaar schrijven". Pulli behoort tot de hoffunctio narissen, die zich in arrest be vinden. Volgens goedingelichte kringen heeft de Franse politie bij haar invallen van Woensdag in kan toren van de communistische jeugdbeweging plannen gevonden om het moreel van de Franse strijdkrachten te ondermijnen. Communistische dienstplichti gen vormden in het leger cellen en voerden „vredes"- en anti. Amerikaanse propaganda onder de soldaten, aldus deze kringen. Vier jeugdleiders zijn aange houden. De politie zocht Donder- De Westduitse Bondsdag heeft dag naar nog vier jeugdleiders, een motie van de sociaal-demo- die Woensdag niet thuis bleken craten naar een commissie ver wezen, waarin de regering ver zocht wordt onderhandelingen te voeren, teneinde de geallieerden er toe te brengen het werk van Duitse krijgsgevangenen te be schouwen als herstelbetaling. te zijn. Voorts wordt gezocht naar de secretaris-generaal van het onder communistische leiding staande algemeen vakverbond (C.G.T.), Le Leap, en naar An- dré Souquière, een andere com munistische functionaris. Brandweerlieden hebben Don derdagochtend, bijna 24 uur na de treinramp in de Londense voorstad Harrow, één man levend onder de brokstukken van de drie verongelukte treinen uitgehaald. De man was bewusteloos en werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Een brandweerfunctionaris zei. de te geloven, dat nog velen on der de brokstukken bedolven lig gen. Alleen was niet bekend hoe- velen nog in leven zijn. Aanvan kelijk had de politie bekendge maakt, dat 85 lijken waren gebor gen. Later werd een aantal opge geven van 78. Buiten het station wachten ang. stige mannen en vrouwen op nieuws van vrouwen, mannen of kinderen, die Woensdagavond niet naar huis zijn gekeerd. Veel kinderen en kantoorbedienden, die met de verongelukte locaal- trein reisden, worden nog ver mist. Gisteren is het treinverkeer van en naar Londen via het station van Harrow hervat. De voorraad bloedplasma van de plaatselijke ziekenhuizen is verbruikt. In het gehele land melden zich honderden vrijwilli gers om bloed af te staan ten be hoeve van de slachtoffers der ramp. Donderdagmorgen zijn in totaal zes lijken (één vrouw en vijf mannen) geborgen. In het zieken huis overleden nog vier zwaar gewonden. Gemeld wordt, dat 63 personen, die bij de treinramp gewond wa ren, naar huis zijn teruggekeerd na in het ziekenhuis te zijn be handeld. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken Hoessein Navab is gisteren afgetreden, aangezien hij onder de huidige omstandig heden niet kan werken, aldus een onbevestigend bericht in het Perzische blad „Ettalaat". Pre mier Mossadeq heeft het ontslag aanvaard. In welingelichte kringen zegt men, dat Mossadeq de diploma tieke betrekkingen met Engeland zal verbreken, als hij vóór Don derdag a.s. geen antwoord op zijn jongste nota heeft ontvangen. Kamervoorzitter Kasjani heeft verklaard dat dr. Mossadeq zijn antwoord aan Eden na overleg met hem heeft opgesteld. „Perzië is zeer edelmoedig en als onze voorstellen niet worden aangeno men, zullen we wat moeten doen. Ik zal later vertellen wat", aldus Kasjani. Kasjani zei voorts, dat de Sow- jet-regering bereid is de visserij op de Kaspische Zee aan Perzië te laten. De 50 jaar oude visserij concessie aan de Sowjet-Unie is onlangs afgelopen. Het gebouw van radió-Teheran wordt streng bewaakt naar aan leiding van berichten over moge lijke ongeregeldheden door ele menten van de Toede-partij. Uit vele delen van Noord- en Centraal Zweden wordt sneeuw val gemeld. De sneeuw ligt hier en daar al 20 cm hoog. de meest ideale binnenvering matras. Alleenverkoop: Bierkaaistraat, Kuist. De republikeinse en democra tische candidaten voor het pre sidentschap der Ver. Staten, generaal Eisenhower en gouver neur Stevenson, hebben via „Radio Vrij Europa" boodschap pen, in 6 talen aan de Oost- europese volkeren gezonden. Zij zeiden, dat hun lot het Ameri kaanse volk ter harte gaat. Eisenhower zeide o.m.: „De Amerikanen willen in ware vrede met de. wereld le ven, maar zij geloven, dat ware vrede niet mogelijk is zolang an dere volken, die aan hun eigen vrijheid gewoon waren, er van beroofd zijn. De tijd is voorbij, dat het communisme zijn ty- rannie verder kan uitbreiden. De tijd wordt voorbereid, dat de vreemde dictatuur haar terug tocht van de kunstmatige cita dels, welke zij hebben opgericht over de volkeren, die zich zelf willen besturen, zullen moeten beginnen". Stevenson zei, dat het doel der Ver. Staten is „de volkeren van O.-Europa zo spoedig mogelijk te bevrijden. Maar wij moeten er voor waken dat onze hande lingen dat doel bevorderen in plaats van het verder buiten ons De Braziliaanse militaire auto riteiten en de politie van de staat van Minas Gerais hebben catego risch tegengesproken dat een ge heim onder controle van commu nisten staand vliegveld zich op een eiland in een rivier bevindt. De ontdekking van dit vliegveld werd, zoals men weet, gemeld door een blad uit Belo Horizonte. bereik te brengen. Wij willen vrijheid en kracht opbouwen rond de onderworpen gebieden van de wereld, want alleen in de sfeer van een krachtige en vredelievende wereld kan het beginsel van zelfbestemming be tekenis hebben en de in slaver nij gebrachte volkeren vrij en onafhankelijk worden". 66 Doden geïdentificeerd. Men stelt een onderzoek in naar de werking van het electrisch be veiligingssysteem, dat had moe ten voorkomen, dat de sneltrein op de lokaaltrein inreed, aldus 'n verslaggever van de „Daily Te legraph". Deskundigen achten het waar schijnlijk, dat het vijf minuten te laat vertrekken vafi de sneltrein Londen-Manchester heeft ver oorzaakt dat de spoorwegramp te Harrow dergelijke afmetingen heeft gekregen. Het aantal ernstig gewonden bedraagt thans 180; 66 van de 85 om het levengekomenen zijn ge ïdentificeerd. Deskundigen van het ministerie van Vervoer zijn druk bezig met het verzamelen van gegevens voor het onderzoek, dat beamb ten van de Britse spoorwegen vandaag zullen instellen. Een speciale afdeling recher cheurs van Scotland Yard is be last met de bewaking van de wrakstukken om diefstal te voor- komen. Eén man is gearresteerd en zal zich voor de politierechter moeten verantwoorden. Het aantal doden is thans reeds tot 90 gestegen. De laatstgevon- den overblijfselen zijn afgrijselijk verminkt en worden in dekens en manden weggedragen. Nederl. Roode Kruis zendt telegram. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis heeft het volgende telegram verzonden aan het Britse Roode Kruis te Lon den: „Diep ontroerd door het spoorwegongeluk in uw land be tuigen wij uw vereniging al ons medeleven en onze beste wensen voor het welslagen van de pogin- gen om bijstand te verlenen en het leed te verzachten". Zuid-Koreanen hebben Woens dagavond Chinese troepen van de top van de heuvel „Het witte paard" met de bajonet verdre ven. Donderdagochtend sloegen zij felle tegenaanvallen af na zich ingegraven te hebben. Geallieer de infanterie, waaronder Franse en Amerikaanse eenheden, houdt volgens de laatste berichten stand op de „Pijfpunt'-heuvel tegen massale Noordelijke aan vallen waarbij honderden Noor delijken blindelings in de strijd geworpen worden. Aan beide kanten wordt gebruik gemaakt van artillerie en tanks ter on dersteuning van de infanterie. Bovenngenoemde heuvels lig gen ongeveer tien km ten N.-W. van Tsjorwon in de westelijk- centrale sector en zijn het toneel van de zwaarste gevechten in het Noordelijke offensief, dat op Maandag is begonnen. De Chinezen hebben Donder dagochtend de heuvel „Het witte paard" heroverd. De Zuidkorea- nen, die de heuvel tevoren op de Chinezen hadden veroverd, zijn thans begonnen met nieuwe aan vallen. Er wordt ook hevig ge vochten om de ,,Vinger"-bergkam aan het oost-centrale front. Generaal-majoor Gry, bevel hebber der Tweede-Amerikaanse divisie, heeft verklaard niet te geloven, dat de huidige Chinese aanvallen tegen „het witte paard" en „Pijlpunf'-heuvels de inlei ding van een offensief op grote schaal vormen. De heuvels zijn de sleutelposities, die de weg naar Seoel beheersen. De generaal zeide, dat de Chi nezen niet langs het gehele front schijnen te willen toeslaan. k,De Amerikaanse verliezen in Korea. De Verenigde Staten hebben tot dusver in het geheel 120-269 man in de Koreaanse oorlog ver- Het initiatief tot het organise ren van het van 23 tot 30 Juli 1953 te houden internationaal gereformeerd congres te Mont pellier is reeds in de zomer van 1951 genomen. Het congres wil een voortzet ting zijn, zo deelt men ons of ficieel mede, van gelijksoortige congressen, welke in vroeger ja ren gehouden zijn, zij het op een enigszins bredere basis. Reeds is met een groot aan tal landen in Noord- en Zuid- Amerika, Europa, Afrika, Azië en Australië contact opgenomen. loren. Uit deze cijfers blijkt, dat de verliezen sinds de vorige week 890 man bedragen, het hoogste aantal per week isnds begin Juli van dit jaar. Nieuwe Zuidkoreaanse premier. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft Donderdag Lee Yoeng Yoeng, 61-jarig voor malig voorzitter van de demo cratische partij, tot premier be noemd. De voormalige premier, Tsjang Ttik Sang, trad de vorige week na beschuldigingen, dat hij pro- Japans was af. Een woordvoerder van de Zuid koreaanse regering heeft gezegd, dat de strijdkrachten der V. N. zich niet moeten terugtrekken, voordat er ten minste een mil- lioen Zuidkoreaanse militairen onder de. wapenen zijn, hetgeen meer dan een jaar zou duren. Spoedig koude in Korea? Radio-Peking meldt dat het slechts een kwestie van dagen is, of de temperaturen beneden het vriespunt, die op het ogenblik in Mandsjoerije en Noord-China heersen, zullen het Koreaanse oorlogsfront bereiken. Op 11 Juli had op het motor schip „Mijfem", dat met een la ding kolen uit Cardiff naar Rou- aan was gekomen, 'n ontploffing plaats. Het scheepje lag toen ge meerd op de Seine nabij La Cor vette en er zou juist met lossen worden begonnen. De ontploffing eiste 3 doden: het 4-jarige doch tertje van de kapitein, de eerste machinist H. Schaar en de ma chinist F. Hagoort. Gisteren werd deze zaak voor de raad voor de scheepvaart te Amsterdam behandeld. „De lui ken waren gesloten", vertelde de kapitein van de „Mijfem", R. van Genderen. Voorzitter: „Wat is naar uw me ning de oorzaak van de ontplof fing?" Van Genderen: „Er moeten zich gassen in het ruim ontwikkeld hebben. Toen we wil den gaan lossen, heb ik opdracht gegeven de winch in werking te stellen. Toen dat gebeurde, moet een vonk van de schakelaar van de winch, die via een ventilerings- buis met het ruim in verbinding staat, in de ontwikkelde gassen geslagen zijn". De inspecteur voor de scheep vaart, de heer Metz, concludeer de dat de oorzaak van de ont ploffing gelegen moest zijn in on voldoende ventilatie. De heer Metz sprak zijn medeleven uit mét de kapitein van de „Mijfem". De uitspraak wordt later be kend gemaakt. ENKELE ARRESTATIES. De besturen van de 4 opposi tiepartijen in Brazilië zijn bij eengekomen om zich te beraden over een uitnodiging van de Braziliaanse president van drie October tot medewerking aan een hervorming van het open- baar bestuur, die de instelling van het nieuwe ministerie mee brengt. In verband hiermee heeft de minister van Arbeid verklaard, dat de berichten, volgens welke 't huidige kabinet collectief zijn ontslag had aangeboden niet juist zijn. De ministers hadden hun portefeuilles ter beschik king van de president gesteld om hem volledige armslag te geven in de huidige politieke omstandigheden. Uit Natal wordt bericht, dat het commando van de belang rijke luchtbasis van de stad is overgegaan tot de arrestatie van burgers en militairen, die worden verdacht van pro-com munistische activiteit. Er zou een 50-tal arrestaties zijn ver richt. De 31-jarige reserve-officier van gezondheid H. J. F. Zijlker uit Bilthoven is gisteren met het K.L.M.-vliegtuig uit Tokio in ons land aangekomen. Hij maakte „naam" door het kort geding, dat bij de president van de Haagse rechtbank aan hangig was gemaakt en waar in van de Staat een dwangsom werd geëist van 10.000 voor iedere dag, die de dokter na 30 September in Korea zou vertoe ven. De reserve-officier had in '50 zijn artsexamen gedaan en werd daarna in militaire dienst opge roepen. Hij tekende een ver- bandakte om naar Korea te gaan voor de tijd van één jaar, ingaande 1 October 1951. Daar dokter Zijlker er van overtuigd was, dat hij uiterlijk 30 September zou worden ge repatrieerd, aanvaardde hij een medische praktijk in de Betuwe per 1 November. Daar het er echter niet naar scheen uit te zien, dat het departement van Oorlog gevolg zou geven aan zijn dringende verzoeken om hem zo snel mogelijk terug te zenden, maakte zijn familie in Bilthoven het kort geding aan hangig. Bij zijn terugkeer cp Schiphol verklaarde de heer Zijlker, dat hij van deze actie eerst kennis heeft genomen uit kranten knipsels, die hem waren toege zonden. Hij zeide n'.et precies te weten, waarom zijn vader tot deze stap was overgegaan. Nu het departement hem toch heeft laten terugkomen en hij zijn praktijk tijdig kan overnemen, is het niet zijn bedoeling deze actie door te zetten. Hij sprak als zijn mening uit, dat niemand langer dan 1 jaar in Korea frontdienst moet verrichten. „De sterkste kerels kunnen daar niet tegen. Zij krijgen een angst psychose en durven vaak zelfs nauwelijks in een auto te stap pen uit vrees, dat hun wat zal overkomen". Dokter Zijlker werd bij zijn aankomst „Het kruis voor Vrij heid en Recht" uitgereikt. Op de luchthaven waren ter begroe ting aanwezig majoor A. van Laer namens de minister van Oorlog en namens de chef van de generale staf en kapitein W. Erdman namens prins Bern- hard.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1