RADIO? Binnenlands nieuws Sportnieuws Aêda-stifl Soepliefhebbers vóór! m Eric de Noorman in „Hei land der duisternis" Opening Voiksmuiiekschool Altijd IQ% korting bij VéGé-Thee! BALLPENNEN MAGGI' OSSENSTAARTSOEP Wat brengt de De berechting van leden van Faroeks „IJzeren Garde" VOETBAL li BILJARTEN. Dr. P. SCHIERBEEK Fa P. J. van de Sar.de Hei partijcongres te Moskou Japanse regering niet veroordeeld DODELIJK ONGEVAL OP SPEELPLAATS. BREDASE JONGEMAN AANGEHOUDEN IN GENUA. Gauwdieven in Rome bestalen Roosendaals echtpaar Weg met zalf en weg met pleisters OEFENWEDSTRIJD NELERL. ELFTAL OP 5 NOV. Volksmuziekschool IN EEN BOEK VAN: Kies uit deze edele mélanges Zachtsmeltende toffees en caramels, waar U de volle melk uit proeft. Een klasse apart. 1 Maarschalk Stalin is Dinsdag, toen hij de zitting van het con gres der Russische communisti sche partij te Moskou bijwoonde, met luide en langdurige toejui chingen begroet, aldus radio- Moskou. De bijeenkomst werd geleid door het lid van het poli tieke bureau Kaganowitsj. President Bieroet van Polen hield een toespraak, die herhaal delijk door applaus werd onder broken. Een ontwerp-resolutie over het verslag van Malenkof, die was ingediend door een afgevaardig de van de partijafdeling te Mos kou, is door het congres met al gemene stemmen en onder luide toejuichingen goedgekeurd. In de resolutie wordt verklaard: „Het negentiende congres der communistische partij keurt na het door kameraad Malenkof, se cretaris van de centrale commis sie, uitgebrachte verslag te heb ben gehoord en bestudeerd, het politieke optreden en het prac- tische werk der commissie goed." Het congres wordt bijgewoond door 1192 afgevaardigden met volledig stemrecht en 167 met een adviserende stem. Zij ver tegenwoordigen 37 verschillende nationaliteiten. VRIJDAG 10 OCTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gram.; 11.00. Voor de zieken; 11.40 Koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Ork. 13.00 Nieuws; 13.20 Causerie; 13.25 Gram.; 13.45 Voor de huis vrouw; 14.00 Koor; 14.20 Ork.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Orgel; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Koor; 17.35 Amusementsmuziek; 18.00 Cau serie; 18.10 Orkest; 18.30 Lichte muziek18.52 Actualiteiten 19.00 Nieuws; 19.10 Regerings uitzending; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Orkest; 21.05 Causerie; 21.20 Grinzing- klanken; 21.40 Causerie; 22.00 Orkest; 22.25 Gram.; 22.45 Ge bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Gram.; 11.25 Causerie; 11.45 Piano; 12.00 Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13.20 Dansmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kwin tet; 14.50 Voordracht; 15.10 Or gel; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Koor; 19.15 Praatje over consumen tenbelangen; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Alt en piano; 20.30 Causerie; 21.00 Operetteconcert; 22.00 Buitenl. weekoverzicht; 22.15 Orkest; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Orkest; 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cau serie; 20.00 Filmmuziek; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Cau serie; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws. Het Japanse hoge gerechtshof kon gisteren geen vonnis wijzen in een rechtsgeding, waarin de socialisten de regering beschul digden van schending van de grondwet door herbewapening. Vijftien rechters zijn zeven maanden bezig geweest om een stemmig tot deze conclusie te ko men. De linkse socialistische partij had beweerd dat de vorming van een nationale politiereserve van 1000.000 man, uitgerust met draagbare pantserafweerwapens, geweren en mitrailleurs bewape ning was. De president van het hoge ge rechtshof Tanaka zeide, dat het hof geen vonnis kan wijzen in zulk een vage zaak tenzij een enger omschreven aanklacht in gediend wordt. Artikel 9 van de Japanse grond wet ziet af van herbewapening en verbiedt het bezit van militaire macht. Volgens een woordvoerder van het Egyptische legerhoofdkwar tier zal binnenkort een hoge krijgsraad gevormd worden voor de berechting van generaal Hoessein Sirry Amer, oud-hoofd van het Egyptische grensbe- stuur. De tenlastelegging is nog niet gepluhliceerd. Generaal Amer heeft aan het hoofd gestaan van ex-koning Faroeks „IJzeren garde", die verantwoordelijk wordt gesteld voor verscheidene politieke moorden. Op de dag van Faroeks ab dicatie werd het militaire vlieg tuig van generaal Amer bij Mersa Matroe aan de Egyptisch- Libysche grens tot landen ge dwongen. De „IJzeren garde" werd kort na de Palestijnse veldtocht sa mengesteld met het doel elke tegenstand tegen Faroek te on derdrukken, aldus verklaarde een Egyptische militaire woord voerder. Hij voegde er aan toe, dat 12 leden van de „garde" binnenkort terecht zouden staan. Zij worden beschuldigd van het aanzetten tot het plegen van moorden. De betrokkenen bevonden zich op het ogenblik in een militaire gevangenis, al dus de woordvoerder. Tijdens het speelkwartiertje van de Koningin Wilhelmina- school aan de Schuttersweg te Apeldoorn verliet gisteren een vrachtauto, waarmee een lading kolen aan de school was bezorgd, de speelplaats. Een der jongens de zevenjarige Renze Peterzon, ging aan de zijkant hangen, doch kwam toen hij even later losliet, onder het achterwiel terecht, waardoor hij op slag werd ge dood. Bij het politieonderzoek bleek, dat de chauffeur van de vrachtauto geen schuld treft. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In de Bruno Klauwersstraat te Santpoort heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, waardoor de 65-jarige G. M. Verhoeven in ernstige toe stand naar het ziekenhuis moest worden gebracht en zijn 64-jarige echtgenote in minder zorgwek kende toestand eveneens ter ob servatie moest worden opgeno men. Het ongeluk werd gisteren laat in de morgen ontdekt, doordat de bakker geen gehoor kreeg en men vermoedt dan ook, dat de haard, die nog op het nachtslot stond, pas tegen de ochtend of zelfs gedurende de morgenuren koolmonoxcyde heeft afgeschei den. Het echtpaar werd bewusteloos op de vloer van de voorkamer aangetroffen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De politie te'Genua heeft de Bredase jongeman aangehouden, die zich ten onrechte in priesters kleren had gehuld en met een vals paspoort op reis was door Italië. Hij is op transport naar ons land gesteld. Ongeveer veertien dagen gele den zag de jongeman die eer der was ontvlucht uit een in richting voor geesteszieken kans, een paspoort te krijgen, op naam van een chauffeur, wiens trouwboekje hij door een list had bemachtigd- Hij vervoegde zich ten gemeentehuize te Breda en reisde daarna naar den Bosch om op de provinciale griffie de pas zelf in ontvangst te nemen. Hij verklaarde haast te hebben om dat hij in opdracht van zijn over ste naar Rome moest reizen. De jongeman droeg toen al een toog en gaf zich uit voor priester student. De falsificatie kwam aan hét licht, toen de chauffeur te lang op zijn trouwboekje moest wachten en eens bij het gemeentehuis ging informeren. Toen de politie haar nasporingen begon was de jongeman evenwel reeds op reis naar het Zuiden. MONTEUR DOOR HET DAK GEVALLEN. Dinsdagmiddag kreeg de 13- jarige Haarlemse automonteur J. A. Nierse opdracht de buiten- goten van het dak van een gara ge in Bloemendaal, schoon te maken. Hij is bij het uitvoeren van de opdracht dwars door een dun gedeelte van het dak, dat met asbestcementplaten was be legd, gevallen en in de ongeveer zes meter lager gelegen garage terecht gekomen. De jongeman werd naar het Eiisabethgasthuis te Haarlem ge bracht, waar hij drie uur later is overleden. MILITAIR BIJ EXPLOSIE GEWOND. Dinsdagavond is op de heide tussen het kampement Laren en de Palmkazerne te Bussum een ernstig ongeval gebeurd, waarbij van de 20-jarige kornet M. uit Naarden een zijner handen is verbrijzeld, terwijl hij tevens ernstig aan het gelaat werd ge wond. Het ongeval is geschied door het exploderen van een stuk explosief plastic, dat M. waar schijnlijk te lang in zijn handen heeft gehouden. Het slachtoffer is naar het militaire hospitaal „Oog in Al" te Utrecht overge bracht. Zijn toestand was gisteren naar omstandigheden redelijk wel. Drie dagen eerder dan zij had den gehoopt zijn de heer en mevr. Le Clercq van hun vacantiereis naar Italië te Roosendaal terug gekeerd. Het echtpaar werd daar- toe genoodzaakt door een paar gauwdieven, die hen tot tweemaal toe in Rome overvielen. Toen het echtpaar het St. Pie tersplein verliet, kreeg hun auto plotseling een lekke band. Toen die geplakt was, bleek de schou dertas van mevr. Le C. verdwe nen. Het echtpaar vermoedde dat de riem was doorgesneden door een man, die hun een garage aan. wees. In de tas bevond zich geld en waardevolle gouden sieraden. Binnen het halve uur na de eerste panne constateerde de heer Le C„ die in Roosendaal een accoun tantskantoor heeft, opnieuw een lekke band. Twee spijkers staken door het rubber heen. Toen een monteur was opgeduikeld, die de wagen ter plaatse zou maken, kwamen er plotseling twee vespa- scooters aangereden, die snel bij de geparkeerde auto stopten. De duo-passagiers trokken het por tier van de wagen open, sleepten er een nieuwe city-bag uit en ver dwenen in volle vaart, nagezeten door de monteur, die in allerijl een motor leende. De achtervol ging leverde geen resultaat op. De city-bag bevatte geldswaardi ge papieren, kledingstukken en reissouvenirs. Toen de Roosen- daalse accountant aangifte deed bij de politie, had men slechts de ontmoedigende mededeling voor hem, dat er wel niet veel van te recht zou komen. U bent het slachtoffer geworden van een bende, die regelmatig dit soort trucs uithaalt, zo kreeg hij te horen. Voorl. Ned. ElftalWolves 22. „Zo'n wedstrijd is me twee maal zoveel waard als Holland België", hoorden wij gistermid dag op de tribune van het Feije- noord stadion opmerken. Het mo ge dan waar zijn, dat de inter landwedstrijden altijd een bepaal de sfeer met zich meebrengen en dat speciaal de jaarlijkse derbies tegen de Belgen vaak een sum mum aan spanning en sensatie opleveren, goed voetbal is er bij dergelijke ontmoetingen altijd jnaar weinig te zien. En goed ■voetbal werd in de oefenwecP strijd van het voorlopig Neder lands elftal tegen de Engelse eer ste divisieclub Wolverhampton Wanderers nu juist wel gedemon streerd. Wat hebben die 50.000 toe schouwers genoten van 't prach tige spel van de profs met hun aanvoerder Billy Wright als 'de grote man op het middenveld en vooral van de fenomenale doel- verdediger Williams. Wat deze man onder de lat presteerde was ongelooflijk en dat het zelfs voor de Engelsen iets bijzonders was, bleek wel uit het applaus, dat Williams van zijn aanvoerder in ontvangst mocht nemen toen hij een geweldig hard en onverwacht schot van Van Roessel in een tij gersprong over de lat werkte. Het publiek honoreerde de safes van de Engelse goalie met een ovatie, die minutenlang duurde. Tevens een bewijs voor de stoot kracht, waarover de Nederlandse voorhoede beschikte. Zo speelde de rechtervleugel Van der Kuil- Lughart een uitstekende partij en meermalen slaagden zij er in tot goede voorzetten en schoten te komen. Van Roesel heeft als aanvalsleider eveneens voldaan. De linkervleugel was als combi natie minder geslaagd. Abe Len stra deed veel goed werk en hij was van beide doelpunten de grondlegger. Een linksbuiten in de ware zin des woords was Len stra echter niet. Bennaars heeft als verbindingsspeler nuttig ge werkt. Biesbrouck en Wiertz hebben zeer hard gewerkt op het mid denveld. Bij 'de beschouwing van de defensie mogen wij spreken van een geslaagde proefneming met Tebak en Terlouw als backs. Dit duo was aanmerkelijk ster ker dan het tweetal van Kopen hagen, Terlouw en Boskamp. Met een uitstekend ingrijpende Hen driks op de spilplaats zat deze linie goed in elkaar en zo zouden wij ook wat de achterhoede be treft met vertrouwen naar Ant werpen kunnen gaan, wanneer Kraak niet zo zwak had gespeeld. Het opstellen en het vangen van de Stormvogel was goed, maar zijn ingrijpen op hoge voorzetten en zijn uittrappen waren bepaald slecht. In de vierde minuut miste de Engelsman Smith een strafschop, nadat hij in het beruchte gebied door Terlouw was gehaakt. Te gen de verhouding in kwam het eerste doelpunt aan Nederlandse zijde. In de 10e minuut volgde een hard schot van Abe Lenstra, dat vlak onder de lat in het doel zou zijn verdwenen wanneer Williams niet met een flitsende ceactie het leder tegen de lat had geslagen. Lughart ving de terugspringende bal op zijn schoen en Williams was machteloos (10). De vreugde was van korte duur. Nog geen minuut later kon Smith een slechte uittrap van Kraak be machtigen en het was 11. Na 25 minuten werd het 12 toen Kraak een effectvolle hoge voor zet van Broadbent verkeerd be handelde. Na de hervatting kwam er nog één doelpunt. Het was zonder tegen eksterogen-last, nu de ALDA-STIFT elke lijder door haar diensten bly verrast. Met de 90 ets. verjaagt gij zelfs de TAAISTE LIKDOORN KW AAL. Reeds na 7 dagen zegt ge, dat is heus phenomenaal. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. 148. „Hoe hebt gij deze plek weten te vinden?" vraagt Eric fluisterend aan Alha- bar. De voerman grijnst. „Een vliegende kraai vangt altijd wel wat, heer! En ik heb mijn eigen reden om met deze oude Moeder van de Beer af te reke nen! hè, hè, hè. Eenmaal heeft zij ge tracht mijn waarde loos leven uit te do ven. En ook een kraai hecht aan zijn leven, al is dat anders dan dat van een machtige arend als gij, die in de zon vliegt! Gij hebt uw eer, en ik heb mijn gevoel voor humor, hè, hè, hè. Wat zoudt ge er van zeggen wanneer ik deze oude Moederbeer, die mijn grap jes niet waarderen kon, in de klauwen van uw eer uitlever, mijn machtige adelaarsvriend!" En hij wrijft zich smekkend de handen. „Wat bedoelt ge," vraagt Eric nors. „Ik weet wie zich achter dat dwaze masker verbergt. „Ik ken het gezicht van degene die meent dat het voornamer is een opgezet te Berenkop te dragen dan een lelijk menselijk gezicht. Hè, hè, hè... Zal ik U de naam noemen, adelaarsjong? Of zullen wij dit spel nog even verder' spelen? Mij blijft het om het even, zolang er iets te lachen valt." Eric wil antwoorden, maar een plotseling gerucht vanachter de muur maakt dat hij zich bukt en eerst nog een blik in het vertrek van de Grote Moeder van de Beer werpt. Dan verstrakt hij eens klaps. In het aangrenzende vertrek, waar de Leidster der Beer-krijgers in een twist-gesprek met haar on- derhoofden is gewikkeld, wordt plots een deur open geworpen en een opgewonden krijger treedt bin nen. „Grote Moeder van de Beer..." prevelt de man angstig. „De wach ters bij de hoofdpoort melden, dat er een groep van twintig Beer-krij gers nadert, die een tiental man nen van het Verbond der Dolken meevoeren. Wilt ge dat de gevan genen onmiddellijk voor U ge voerd worden?" De beide onderaanvoerders tre den verrast naar voren, blij met deze overwinning van hun man nen. Doch de gestalte met de Berenkop wenkt hen grimmig terug. „Sta slaven! Ik beschik over betere inlichtingen dan gij Weet, dat dit niet onze mannen zijn, maar vermomde krijgers van het Verbond der Dolken, die op deze listige wijze de hoofdpoort door verraad trachten te nemen! Beveel de wachters bij de poort om hen in een hinderlaag te lok ken en doodt hen In de geheime gang heft de Noorman zich met een ruk op. „Snelsist hij. „Ons plan is verraden. We moeten Halfra's krijgers redden of zij lopen als rat ten in de val twijfel het mooiste van de wed strijd. Lenstra voorzag de vrijlo- pende Van der Kuil van een lan ge pass. In volle ren ging de klei ne rechtsbuiten op de wonderkee- per Williams af, maar zelfs deze was niet bij machte het harde diagonale schot te stoppen. Het was 22 en daarbij bleef het. BELGIE—NEDERLAND VOOR DE TELEVISIE. Het is thans zeker, dat de lan- denvoetbalwedstrijd BelgiëNe derland, welke op Zondag 19 Oc tober in Antwerpen zal worden gespeeld, door de televisie zal wor den uitgezonden. De Nederlandse televisiestichting heeft inmiddels van de Belgische Voetbalbond en de K. N. V. B. toestemming ont vangen. Aan deze uitzending, wel ke met behulp van de reportage wagen geschiedt en waartoe drie camera's zullen worden opgesteld, zal een staf van 20 man meewer ken. Er is inmiddels een verbin ding met behulp van straalzen ders tot stand gebracht uit het stadion in Deurne via Breda naar Lopik. De proeven, welke hiertoe werden genomen, hebben bevredi gende resultaten opgeleverd. De uitzending zal Zondagmiddag 19 October een kwartier vóór de aanvang van de wedstrijd begin nen en tot het einde voortduren. Commentator bij het beeld is de sportverslaggever Dick van Rijn. Het ligt in de bedoeling, dat het Nederlands elftal op Woens dag 5 November een oefenwed strijd speelt in verband met de ontmoeting, welke op 15 Novem ber te Huil tegen de Engelse amateurploeg is vastgesteld. Het bestuur van de K.N.VJB. voert voor de oefenmatch van 5 November onderhandelingen teneinde wederom een clu-b uit de Engelse eerste divisie naar Nederland te krijgen. De wedstrijd van 5 November zal, naar men mag aannemen, in het Olympisch stadion te Am sterdam worden gespeeld. Biljartseizoen te Sluiskil geopend. Da biljartclub O.B.K. opende haar speelseizoen met een serie wedstrijden in haar clubgebouw bij Oscar Stockman. De uitslag was: Klasse I: E. BlyenbergR. Sandrini 71—63 P. Gelderland E. Blyenberg 7867 J. WullemsP. Gelderland 6951 J CasteleijnJ. Wullems 5864 P. Gelderland J. Casteleijn 5665 Klasse II: o". SijsA. Snoek 28—24 Klasse III: L. VisserP. v. d. Wege 1822 J. de BokxL. Visser 1324 F. LauretA. Bleyenberg 2551 Het ligt in de bedoeling Zater dag a.s. uit te komen tegen de biljartclub in café „Monopole". Voor deze wedstrijd wordt er ge speeld om de Cetal-beker. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon CORNELIS. A. L. DE VIN A. W. DE VIN— v. d. HOUTEN. Terneuzen, 8 Oct. 1952. Lange Kerkstraat 13. Tijdelijk: Ziekenhuis Terneuzen. Keel-, Neus-, Oorarts Hoek (Z.-Vl.) AFWEZIG van 1118 October a.s. Te koop: z.g.a.n. Kinder wagen met box. Dijkstraat 12, Terneuzen. De „HARMONIE TERNEUZEN" opent een voor THEORETISCHE VOOROPLEIDING voor ALLE instrumenten, zowel blaas- en strijkinstrumenten, als piano, accordeon, e.a. Ieder kan vóór 15 October a.s. zich schriftelijk opgeven aan het adres Willem de Zwij gerlaan 3, en op Dinsdag 14 Cct. a.s., van 6.307.30 uur op de bovenzaal van Café „La Eelle Vue". Datum aanvang der lessen wordt nader bekend gemaakt- HET BESTUUR. Boekhandel Fa. P. J. VAN DE SANDE Terneuzen VéGé-Thee is van bij zondere kwaliteit! Zó geurig, zó fijn, zó heer lijk, dat iedereen in huis U een complimentje maakt! En bovendien: bij VéGé-Kwaliteits- Thee krijgt U altijd geld- zegels 10% korting. Geld-zegels zijn geld waard'. Gulden contant voor elk vol spaarboekje. Stap direct naar één van de 1200 VéGé-kruideniers. gram GOUDMERK 76 ct met 15 geld-zegels BUTTERFLY 88 ct met 1 8 geld-zegels ORANJE PECCO 80 ct met 16 geld-zegels BLAUWMERK 59 ct met 1 2 geld-zegels per pakje van 100 Toffees els Gevraagd: Personeel 2 VUURWERKERS 2 BANKWERKERS 2 SMIDSKNECHTS. Fa. IZ. CAPPON, Landbouwmachinefabriek Heinkenszand (Z.) Grote sortering waaronder de MOOR-BALLPEN Steeds verkrijgbaar -Noordstraat - Terneuzen Zó voordelig en in zo'n korte tijd een heerlijke, krachtige soep op tafel, is het proberen dubbel en dwars waard. Maggis Ossenstaartsoep heeft een fijne smaak en zorgt voor een afwisseling in het menu, die steeds weer welkom is. (volgens nieuw recept) eenvoudige bereiding slechts 5 minuten koken 15 cent voor 2 flinke borden U maakt deze soep nog lekkerder door enkele dobbelsteentjes gebakken brood toe te voegen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3