Ernstig spoorwegongeluk in Londen Ual tie fcoincie BATIG SALDO Eén atoomvliegtuig zou honderd millioen gulden kosten WEK DE GAL IN UW LEVER OP AMERIKAANSE SUPERFORT VERMIST RECHTSZAKEN Looneisen van Brits spoorwegpersoneel afgewezen Tillon veroorzaakt opschudding in Parijse ondergrondse AGENDA De proefneming op de Monte Bello-eilanden Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Verklaring van dr Dibelius INCIDENT IN DE LUCHTCORRIDOR Verklaring van Trygve Lie DE KOMENDE BENELUXCONFERENTIE TERNEUZEN. Persconferentie van Acheson BRESKENS. AXEL. SAS VAN GENT. SLUISKIL. IJZENDIJKE. HENK VAN HEESWIJK De Britse spoorwegen melden, dat gisterenmorgen bij een bot sing in de Londense voorstad Harrow, waarbij twee sneltreinen en een locaaltrein betrokken wa ren, ongeveer 80 personen om het leven zijn gekomen en 130 ge wond. Deze laatsten zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De nachtexpress uit Schotland reed in op een locaaltrein, die veel schoolkinderen vervoerde. Direct daarop botste een snel trein, die op weg was naar Man chester, op de twee treinen. De twee locomotieven van deze snel trein drongen in het perron, waar honderden arbeiders stonden te wachten op een ondergrondse trein. Het ongeluk gebeurde kort na acht uur (plaatselijke tijd) op het hoogtepunt van het verkeer. Het station werd het toneel van een ontzettende verwoesting. Ver scheidene rijtuigen schoven over andere heen. De voetbrug over het spoor werd vernield. De ko lenwagen van een der locomotie ven stak boven de wrakstukken, waaruit rook en stoom opstegen, uit. Sedert Dinsdagmorgen wordt boven Japans gebied langs het Noordelijkste eiland Hokkaido een Amerikaans superfort ver mist. Zoals gebruikelijk werd het toestel op een radarscherm van de luchtmacht gevolgd. Waar genomen werd, dat een ander niet-geïdentificeerd vliegtuig het gebied binnenvloog. Kort nadat beide stippen op 't scherm samenkwamen op een punt on geveer 8 mijl ten N. W. van Ne- moero, 15 mijl van de Russische grens verwijderd, verdwenen zij. Kort daarna werd een En gels noodsein opgevangen. La ter werd niets meer gehoord. Er is een uitgebreid onderzoek door vliegtuigen begonnen, dat echter wordt belemmerd door een laag wolkendek. Volgens Japanse persberich ten, afkomstig van een klein Ja pans eilandje bij de Koerillen, is Dinsdag een superfort waar genomen, dat, een zwarte rook wolk achterlatend, in de rich ting van de open zee binnen Russsche territoriale wateren vloog en hoogte verloor. Luchtmachtofficieren geloven uit de gegevens van deradar- dienst te kunnen opmaken, dat de bommenwerper zou kunnen zijn neergeschoten door 'n niet- geïdentificeerd vliegtuig. Een katholieke geestelijke en een officier van het leger des heils wrongen zich tussen de ra vage om stervenden bij te staan. Dokters gaven ernstig gewonden morfine-injecties, voor zij wer den vervoerd naar het ziekenhuis. De vernielde stationsklok gaf het juiste ogenblik aan, waarop het ongeluk gebeurde: 8.19 uur. In de nachtexpress zaten de pas sagiers toen juist aan het ontbijt. In de negen wagons van de lo caaltrein bevonden zich naar ra ming 700 a 800 pasagiers. velen opeengedrongen in overvolle cou- pé's. Vijf van de wagons tverden dwars over de rails geworpen, toen de nachtexpress de trein trof. Alle beschikbare brandweerwa gens en ziekenauto's werden naar het station gezonden. Anderhalf uur na het ongeluk waren reeds zestig gewonden naar ziekenhuizen overgebracht. Sommigen van hen moesten met behulp van snijbranders worden bevrijd. Twee uur na de ramp waren naar raming dertig doden geborgen. brandweerlieden blusten de brandende kolen, die onder de wrakstukken verspreid lagen. Di rect na het ongeluk werden de talrijke gewonden verbonden met in repen gescheurde overhemden. Velen, die op de perrons stonden te wachten, werden door in het rond vliegende glasscherven ge wond. De trein naar Manchester werd slechts licht beschadigd, hoewel de twee locomotieven van deze express ontspoorden. Een apotheek in de nabijheid van het station werd ingericht als eerste hulppost. De vrouwen uit de omgeving organiseerden een inzameling dekens, lakens en kussens. Naar verluidt bevonden zich on der de slachtoffers vele soldaten, die op weg waren naar Schot land. Men vreest, dat de machinist en da stoker van de express naar Manchester eveneens zijn omge komen. Hun gekantelde locomo tief lag op het perron. Reusachti ge kranen zijn aangevoerd om de verongelukte wagons te lichten. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. Het schijnt vast te staan, dat zich nog enige kinderen onder de wrakstukken bevinden. REEDS 85 DODEN. Volgens een mededeling van de politie is het aantal doden tenge volge van de spoorwegramp bij Harrow tot 85 gestegen. 113 Per sonen liepen ernstige verwondin gen op. Het ongeluk is het ergste, dat de Britse spoorwegen heeft ge troffen sinds de ramp bij Gretna (Schotland) in 1915, toen 227 personen om het leven kwamen en 246 werden gewond. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, heeft ter in leiding van zijn rapport aan de algemene vergadering o.m. ver kaard, dat niemand er thans zeker van kan zijn, dat de orga nisatie der V. N. er in zal slagen een derde wereldoorlog te ver hinderen. Naar zijn mening waren de po litieke problemen, veroorzaakt door de nationale aspiraties in Azië en Afrika en de economische en sociale problemen in ten ach ter gebleven gebieden even ern stig als het conflict tussen Oost en West. VAN HET GELD VAN ZIJN PATROON NAAR HET VREEMDELINGENLEGIOEN De in Nijmegen geboren 20- jarige fotograaf M. moest in opdracht van zijn patroon om streeks Maart van dit jaar een bedrag van ongeveer 800 naar het postkantoor te Arnhem brengen, ter versterking van diens giro-rekening. De giro rekening werd echter niet ge crediteerd, want M. behield dit geld en kocht een treinkaartje naar Parijs. Daar leidde hij van dit geld plus de opbrengst van gestolen fototoestellen en kleine inbraakjes een goed leven, tot dat hij het moment gekomen achte om het eigenlijke doel van zijn reis te verwezenlijken: te kenen voor het vreemdelingen legioen. Het bleek echter onbe reikbaar want hij werd afge keurd. Hem bleef niets anders over dan terug te keren naar zijn vaderland, waar hij aan de grens werd verwelkomd door de politie. Hij moest zich nu verantwoor den voor de Anrhemse recht bank. De officier, die rekening hield met het grote aantal diefstallen door deze verdachte gepleegd, eiste 1 jaar en 8 maanden jeugdgevangenis. De raadsman was het met de officier eens, dat een strenge maatregel als door deze voorgesteld stellig in het belang van zijn cliënt zou zijn Uitspraak over 14 dagen. Van Belgische zijde zullen aan de Beneluxconferentie, welke op 14 November a.s. te Knokke wordt gehouden, deelnemen Jean van Houtte, eerste minis ter; Paul van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken; Meu- rice, minister van Buitenlandse Handel; Janssen, minister van Financiën; Duvieusart, minister van Economische Zaken, Heger, minister van Landbouw; Van den Daele, minister van Arbeid; Segghers, miister van Verkeers wezen en Behogne, minister van Openbare Werken. NIEUW LID PROVINCIALE STATEN. In de vacature M. v. d. Himst heeft de voorzitter van het cen traal stembureau de heer P. J. Beekman (K.V.P.) te Zierikzee benoemd verklaard tot lid van de provinciale staten van Zee land. Murray trad op. Dinsdagavond trad in het Con certgebouw de bekende telepaath Murray op voor een minimaal aantal belangstellenden. Deze ge ringe opkomst is waarschijnlijk te wijten aan de vertoningen van minder bonafide collega's. De heer Murray gaf evenwel een zodanige séance, dat een ma ximum-aandacht en bewondering werd gewekt. Het is dan ook jammer, dat de liefhebbers van dit soort voorstel lingen verstek lieten gaan. De sympathieke heer Murray maakt zich er niet met een Jantje van Leiden af en bood een vol ledig programma. De heer Murray komt nog eens terug en stellig zal de belangstel ling dan groter zijn. A.s. Vrijdag treedt hij op in het Ledeltheater te Oostburg. De Britse spoorwegen hebben de eis van de vakbond om de lonen van het personeel met 10 procent te verhogen afgewezen. In haar mededeling aan het be middelingstribunaal zegt de di rectie, dat het bedrijf de lasten van deze loonsverhoging, die on geveer 22.500.000 pond (bijna 240 millioen gulden) per jaar zouden bedragen, niet kan dragen. De lonen van het spoorweg personeel zijn in November van het vorige jaar reeds met acht procent verhoogd. Zoals bekend hebben werkge vers in de machinb-industrie en de directie van de genationali seerde kolenmijnen reeds eerder looneisen van hun personeel van de hand gewezen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson las Woensdag op zijn persconferen tie een tevoren opgestelde verkla ring voor, welke een bevestiging vormde van het eerder door de generaals Harrison (hoofd der ge allieerde delegatie te Panmoen- djon) en Mark Clark (opperbevel hebber der verbonden strijdkrach ten in Korea) verklaarde. „De Verenigde Naties zullen zich niet overgeven aan een handel in mensenlevens om een wapenstil stand in Korea te bereiken," ver klaarde hij. „De communisten moeten thans erkennen dat zij niet kunnen blijven spelen met de hoop der wereld op het beëindi gen van de Koreaanse oorlog." „In 1967 hebben wij misschien één, misschien twee vliegtuigen, die per stuk 100.000.000 gekost hebben. Dat zijn dan de „atoom vliegtuigen", maar die brengen ook per jaar 60.000.000 op", zo zeide de president-directeur van de K. L. M., dr. A. Plesman. ten overstaan van ongeveer 55 leden van het vliegtuigpersoneel van de K. L. M. Dr. Plesman wilde daarmee „zijn getrouwen" 'n kijkje geven in de financiële zorgen van het bedrijf. De oprichter van de K. L, M. sprak verder woorden van waar dering en lof, woorden van dank en hoop. Het gezelschap, dat naar die woorden luisterde, bestond voor namelijk uit leden van het vlie gend personeel, die 10.000 vlieg uren of meer op hun naam heb ben. Het was Viruly, die op de idee was gekomen om de K. L. M.-ers, die 10.000, 15.000 of 20.000 vlieguren volbracht heb ben, voortaan een herinnering te geven. Op de 33ste verjaardag van de K. L. M. reikte dr. Ples man voor de eerste maal de bron zen, zilveren en gouden legpen ningen uit, die deze vliegtijden symboliseren. Gouden penningen waren voor gezagvoerder-commodore Moll en gezagvoerder Van Messel. Het zilver was o.m. voor de gezag- voeders Frijns en „Boon" Sille- vis, het brons, dat natuurlijk in veel groter getale vertegenwoor digd was, o.a. voor de oud-gezag voerder Van Balkom. Maar naast hen kwamen boordwerktuigkun digen, radio-telegrafisten en ste wards naar voren en voor elk van hun had de heer Plesman naast een stevige handdruk en kele rake woorden, die soms een herinnering opwekten aan de be ginjaren van de vliegerij. Het is begrijpelijk, dat niet allen, die hiervoor in aanmerking komen, aanwezig konden zijn. In het algemeen zei dr. Ples man nog: „Vlieguren zijn denk uren, zorguren. Vroeger beteken de 10.000 vlieguren ruim IV2 mil lioen kilometer vliegen, thans millioen kilometer. Maar toen was het tien jaar vliegen en in de oude tijd betekende het, dat je van die tien jaar zes jaar van huis was Commodore Moll sprak namens allen een dankwoord. Hij zei o.a. „Het is mogelijk, dat er een cate gorie vliegers komt, die dank zij de atoomviiegtuigen alle pennin gen en dan ook een van plati na zullen bezitten". De uitreiking werd bijgewoond door de luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert en directeuren en onder-directeuren van de K.L.M. Na afloop volgde een gezellig samenzijn, waarbij menige her innering werd opgehaald. De gedegradeerde Franse communistische leider Charles Tillon heeft de politie meege deeld, dat hij voortdurend ge schaduwd wordt. Tillon veroorzaakte opschud ding in een station van de Pa rijse ondergrondse daar hij het vertrek van een trein vertraag de. Volgens een conducteur van de trein snelde Tillon het per ron op teen de trein op het punt van vertrek stond. Hij sprong op de treeplank van het laatste rijtuig en hield de deu ren er van open door zijn voet er tusen te houden. Hierdoor kon de trein niet vertrekken. Toen de conducteur Tillon verzocht zijn voet te verwijderen weigerde hij en riep: „Iemand volgt me". Tegen de politie zei- de Tillon, dat zijn „schaduw" wegsloop toen er een oplopp ontstond. Tillon verklaarde verder, dat enkele mannen in een zwarte auto hem voortdurend volgden. Om aan hen te ontsnappen had hij zijn eigen auto in de steek gelaten en was het dichtsbijzijn- de station van de ondergrondse binnen gerend. Na het gebeurde heeft Tillon in de nationale vergadering, die vcor het eerst na het zomerre- cès bijeen is gekomen, zijn oude plaats ingenomen. Technische voorlichting voor bakkers. De Nederl. gist- en spiritusfa briek te Delft had Dinsdagavond voor de bakkers een voorlich-. tingsavond georganiseerd, waar aan tevens een keuring was ver bonden van het brood, zoals het dagelijks wordt gebakken. De heer Gijs, chef-proefbakker van de genoemde fabriek, be sprak uitvoerig de grondstoffen en de hupmiddelen, welke de bak kers ten dienste staan, waarna hij nader toelichtte, hoe men het beste en het smakelijkste brood kan bakken. Er bestond ook gelegenheid het brood te laten keuren. Hiervan werd door velen gebruik ge maakt. Na afloop kreeg ieder een rapport, waarin uiteengezet werd, hoe het brood nog beter en nog smakelijker kan worden gemaakt. Het was een leerzame avond, die de aanwezigen vaktechnisch ten zeerste wisten te waarderen. De voorzitter, de heer J. Jan senColijn, was dan ook aller tolk, toen hij de heer Gijs dank bracht voor de nuttige wenken en de alleszins geslaagde avond. HEDEN: AXEL: Kerkdreef 22, 1,30 uur: Publieke verkoping van een huishoudelijke inboedel; 3.30 uur: Café C. Jansen, verkoping van een woon huis met aanbehoren en erf. MORGEN: PHILIPPINE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren riolerings- en bestra- tingswerken op het voorma lige tramemplacement. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilletjes. Dr O. M. Solandt, voorzitter van de raad voor wetenschap pelijk onderzoek van het Cana dese ministerie van Defensie, die de atoomproef op de Monte Bello-eilanden heeft gadege slagen, h.eeift Woensdag ver klaard, dat „alles volgens de De Harmonie richt een muziek school op. Het bestuur van de Terneuzense harmonie heeft het lofwaardig initiatief genomen tot stichting van een „volksmuziekschool" als theoretische opleiding voor het bespelen van alle soorten instru menten, zowel blaas- en strijkin strumenten als piano, accordeon enz. Door dit muziekonderwijs, het welk tegen een geringe vergoe ding wordt opengesteld voor jon gens en meisjes van 9 jaar af, wil het bestuur in ruime kring belangstelling wekken voor de beoefening van de muziek. Uiteraard streeft de Harmonie ernaar uit de jeugdige leerlingen te zijner tijd leden te werven voor het eigen corps, maar hoofddoel blijft het animeren van de studie en de beoefening van de muziek in het algemeen. Wie met vrucht deze vooroplei ding doorloopt, kan zelf beslissen aan welk instrument hij bij even tuele verdere studie de voorkeur geeft. Reeds hebben tal van bevoegde leerkrachten zich bereid ver klaard die verdere opleiding op zich te nemen. Met de oprichting dezer muziek- Mutatie bij de douane. De heer H. W. Staal, assistent der I. en A. en dienstgeleider van de ambulante dienst in de inspectie Terneuzen, werd, gere kend te zijn ingegaan met terug werkende kracht van 1 Jan. 1951, bevorderd tot hoofdassistent-titu lair van 's rijks belastingen. De heer Staal blijft ook in deze rang leider van de Zeeuws-Vlaam se ambulante- en recherchedienst der douane. Vismijn. Aan de vismijn van Woensdag werden aangevoerd: 13 kg tong 2—2,27; 108 kg bot 0,52— 0,61; 3 kg schar 0,69—0,82; 82 kg wijting 0,260,49; 4827 kg export garnalen 0,78ƒ0,94; 150 kg handels-garnalen 0,78 0,88. Bij de „Zingende Zusjes". Dinsdagavond traden alhier voor een slechts voor de helft ge vuld gebouw een aantal artisten op met een bont gevarieerd pro gramma. De beide Limburgse dames oogstten met haar aardige lied jes, die zij zelf begeleidden, een stormachtig applaus, waarbij zij herhaaldelijk werden teruggeroe pen. Wat zij brachten was, hoe wel van het lichtere genre, be schaafd en vocaal en muzikaal verantwoord. Een succesvol op treden alzo. Ook de beide Rigovelli's deel den in de algemene bijval om hun buitengewone acrobatische pres taties op allerlei soorten fietsen, zowel individueel als gezamenlijk. Zij deden de aanwezigen perplex staan. Naast dit optreden viel nog van tal van „sketches" te genieten. Hierbij werden de lachspieren op zware proef gesteld, hetgeen ook het geval was met het optreden van het komische danspaar Walt en Disney, dat tenslotte... een solonummer bleek te zijn, doch niettemin insloeg. Na de pauze keerden dezelfde artisten met een keur van num mers in andere creaties of uit voering terug en de aanwezigen beleefden al met al een vrolijke avond, die wel weer de inzet van een reeks van bonte avonden in dit seizoen zal betekenen. Vervoer schoolkinderen buitenwijken. B. en W. hebben met de Z.V.T.M. te Terneuzen een over eenkomst gesloten voor het ver voer der schoolkinderen uit de gehuchten en buitenwijken onder deze gemeente. Deze overeen komst zal gelden van begin Octo ber tot einde Maart, dus gedu rende een half jaar. plannen" gebeurde. De Britse atoomproef was „ongetwijfeld school verricht de Harmonie een een succes". belangrijk stuk cultureel werk. Dr Solandt zal een eigen rap- Het klassikaal muziekonderwijs, port uitbrengen over de proef- zoals dat hier wordt beoogd, zal neming aan de Canadese chefs in onze gemeente stellig in een van staven. Het officiële rap- grote behoefte voorzien, port zou echter uitgebracht wor- Van ganser harte bevelen wij den door dr Penney de leider deze muziekschool bij de bevol- van de atoomproef. king van Terneuzen aan. „Potasch en Perlemoer". Van bestuurszijde vernemen wij dat het spaarfonds „O. en O." al hier onderhandelingen voert met een groep artisten, waaronder de bekende Johan Kaart, voor de op voering van bovenstaand bekend toneelspel. Zij vormen samen de z.g. „Kleine Komedie", die dit stuk reeds vijf maanden achter een voor het voetlicht brengt. Ook Joh. Boskamp maakt deel uit van dit gezelschap. Deze uitvoe ring zal dan de tweede zijn, die deze winter door bedoeld spaar fonds wordt gegeven. Koninklijke onderscheiding. Bij K. B. is de bronzen ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heer E. de Martelaere, wonende te Westdorpe, ploegbaas bij de Eerste Nederlandsche Coöperatie ve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De Nederlandse padvinders. Aan zes welpen van de Sluis- kilse padvindersgroep heeft ake la mej. J. C. Lotens de eerste pet ster uitgereikt. Deze welpen be hoorden tot de kerngroep Sluis kil sinds de oprichting in 1951. Ook de blokhut nadert haar vol tooiing. Verwacht wordt dat deze half November in gebruik kan worden genomen. De gemeente Terneuzen droeg het „laatste steentje" bij in de vorm van het in bruikleen af staan van 400 gebruikte tegels voor een vloer in en een tegel pleintje vóór de blokhut. De Sluiskilse padvinders zijn hiervoor B. en W. uiteraard zeer erkentelijk. Jammer dat er te Sluiskil nog baldadige jongens zijn met allesbehalve padvinders manieren. Zij hebben zich niet ontzien tegels te vernielen en zelfs met een of andere in het „bosje" gevonden springstof golf platen van de blokhut bescha digd. Ook de grote populieren achter de openbare school ontkwamen niet aan deze vernielzucht. Met een mes werden deze zodanig bewerkt, dat ze ten dode zijn op geschreven. Tot hen zouden we willen zeggen: Verzoek toelating bij de padvinders en leer manie ren! De politie heeft voor dit vér gaande vandalisme scherp toe zicht toegezegd en ook enkele burgers zullen zich met de uit kijk belasten. Bij het constateren zullen de ouders van enig vernielingsfeit wettelijk aansprakelijk worden gesteld. Een gouden jubilaris. De heer G. Oerlemans was dezer dagen 50 jaar als tamboer bij het muziekgezelschap ingelijfd en dit feit is niet ongemerkt voorbijge gaan. Des avonds werd de jubi laris door zijn vereniging een se renade gebracht, waarbij de voor zitter, de heer P. Doens, waarde rende woorden tot de jubilaris sprak. Als blijk van waardering werd hem namens de vereniging een blijvend aandenken aangebo den. Daar de heer Oerlemans ook voor de harmonie van Biervliet geen onbekende is, had deze ver eniging zijn beide kleine tamboers afgevaardigd, om namens de ver. eniging hulde te brengen. Na deze serenade werd een populair concert op het marktplein uitge voerd. Hiervoor was grote be langstelling. Tijdens de rondgang trokken vooral de twee kleine tamboers in hun keurige uniform veel belangstelling. De schilderijententoonstelling. Dinsdagavond waren op uitno diging van het gemeentebestuur de architecten uit de omgeving en de leden van de muziekvereni ging met hun dames uitgenodigd om de verzameling schilderijen uit de romantische school te be zichtigen. Nadat zij door de bur gemeester waren welkom gehe ten, hield de heer J. Ch. Cornells een inleiding over de betekenis van die school voor de vaderland se schilderkunst. Na een pauze, waarin thee werd geserveerd, werd een rondgang langs de schilderijen gemaakt. Ook hierbij werd over de diverse schilder stukken verder uitleg gegeven. Na afloop dankte de burgemees ter de heer Cornelis voor zijn in teressante uiteenzetting. Er zal nog tot uiterlijk 20 Oct. gelegen heid zijn deze tentoonstelling te bezichtigen. Door In een toespraak tot de synode der Duitse evangelische kerk, die werd gehouden te Elbinggerode, in de Harz (O.-Duitsland), heefï bisschop dr Dibelius, het hoofd van de protestantse' kerk in Duitsland, o.m. verklaard: „Ik voorspel dat de Oostduitse protestantse kerk met de com munistische autoriteiten in con flict zal blijven komen. Het is ae plicht der kerk voor de per soonlijke vrijheid op de bres te staan. De kerk is er zich van bewust dat zij zich niet met staatszaken moet inlaten, doch zij kan niet zwijgen wanneer er dingen gebeuren, waarvan het kerkelijk geweten zegt dat zij in strijd met de gerechtigheid zijn". 41) Nadruk verboden. Gedurende deze scène had Van Suchtelen roerloos aan tafel ge zeten. Hij had, nadat de baron verteld had van het ontslag aan Drenth, een hoogrode kleur ge kregen, maar geen woord gespro ken. En toen vader en dochter tegen elkander tekeer gingen, zat hij discreet voor zich uit te kij ken, zich in stilte verwensend en nu wel begrijpend, dat hij niet de minste kans zou hebben bij de dochter van baron Hoogstede. Ze was stapel op die vent en als een vrouw het eenmaal in haar hoofd had gezet, dan was er niets, maar dan ook in totaal niets meer aan te doen. Dit besef drong thans ten volle tot hem door en hij had voor het eerst in zijn leven spijt over een daad, die hij in een on bezonnen ogenblik had gedaan. Nog diezelfde dag schreef Net tie een lange brief aan Drenth. Terwijl haar vader en Van Such telen een bergtocht maakten, be zorgde het meisje de brief op het postkantoor en gaf order, dat het epistel nog per luchtpost naar Holland gezonden moest worden Op de eerste Februari arri veerde de luchtpostbrief in Don kervoort. Maar de dames Berg huis wisten het adres van hun gewezen pensiongast niet. De avond vóór Drenth vertrok, had den de dames gevraagd, waar heen eventuële post moest wor den gezonden, maar Drenth had geantwoord, dat er geen post zou komen en dat hij op het moment zijn nieuwe adres ook nog niet wist. Zodoende werd er op de brief geschreven: „Geadresseerde vertrokken zonder nader adres; retour afzender." Drie dagen later kwam de brief met de gewone post Weer terug in Sankt Heli. Het meisje werd bleek, toen de gemoedelijke Oos tenrijkse postbode haar de brief weer overhandigde. Ze hield zich echter in en ging naar boven. Daar bekeek ze de brief van alle kanten, las het bijschrift van de Donkervoortse P.T.T. en borg de brief toen in het kastje bij haar andere bezittingen. Jan was dus vertrokken uit Donkervoort. Maar waarheen? Hoe zou ze hem nu kunnen vin den om hem te vertellen, dat ze ondanks alles nog van hem hield omdat ze in zijn onschuld geloof de. Maar diep in haar hart begon de twijfel te knagen. Als Jan on schuldig was, waarom was hij dan uit Donkervoort vertrokken? Waarom was hij dan niet geble ven, om te strijden tegen het on recht, dat men hem had aange daan? Was capituleren niet gelijk aan schuld bekennen? Zou hij zou hij het dan toch gedaan heb ben? Dan wierp ze deze gedachte weer van zich af. Naderhand had ze nadere bijzonderheden aan haar vader gevraagd, maar de stemming tussen hen beiden was sedert de scène uiterst koel en de baron had op korte toon geant woord, dat ze de feiten immers zelf had gelezen? Wat wilde ze dan nog meer weten? Het man keerde er nog maar aan, dat ze de burgemeester van Donker voort om inlichtingen vroeg. Als ze verstandig was, zou ze er ver der over zwijgen. Of moest soms beel Donkervoort ook nog weten, dat de ontslagei» gemeente-ont vanger gedurende enige maanden haar minnaar was geweest? Het bloed was haar weer naar het hoofd gestegen, maar wijse lijk had ze hierop geen antwoord gegeven. In haar hart wist ze immers, dat hier geen sprake was van minnaar of minnares in de ongunstige zin van het woord, maar dat hier sprake was van éfchte, zuivere liefde tussen twee mensenkinderen, die trots ver schil van rang en stand en leef tijd elkander hadden gevonden voor het leven. Zelfs deze ellen de, die in Jans leven was geko men, zou niet in staat zijn om ook maar de kleinste bres te slaan in de muur van liefde en geloof, vertrouwen en de wil, de waarheid aan het licht te bren gen, die in het hart van het meis je leefden. De dagen in Sankt Heli waren voor het meisje een marteling en voor de baron een ergernis. Ook voor Van Suchte len was de aardigheid er af en men verlangde slechts terug te keren naar Holland. De baron wilde nog één bergtocht maken en dan terugkeren..,.. En toen geschiedde he};. (Wcrrèt vervolgd.) AMERIKAANS VLIEGTUIG ONBESCHADIGD TE BER LIJN GELAND. Een Amerikaans militair vliegtuig is Woensdag op het vliegveld Tempelhof van Ber lijn geland na een incident in de luchtcorridor van W.-Duits land naar Berlijn, boven de Sow jet-zone, waarbij Sowjet- russische jagers betrokken wa ren. Het toestel was onbeschadigd. Amerikaanse autoriteiten te Berlijn zeiden, dat een Sowjet- vliegtuig als waarschuwing ver scheidene schoten met een ma chinegeweer had afgevuurd op een vliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht, in het Zuidelijke gedeelte van de luchtcorridor tussen W.-Duitsland en W.-Ber- lijn, welke door Oostduits ge bied gaat. Niemand was gewond. Twee Sowjet-straaljagers had den rond het vliegtuig, dat voor evacuatie van gewonden is be stemd, gevlogen. Een der jagers loste toen waarschuwingsscho ten. Generaalmajoor Lemuel Ma- thewson, de Amerikaanse bevel hebber in Berlijn, heeft bij de Sowjet-autoirteiten geprotesteerd tegen het voorgevallene. Het protest is overhandigd aan generaal-majoor Troessof, plaats, vervangend van de Sowjet-strijd. krachten in Duitsland. Ook de Amerikaanse commis saris in Duitsland, Walter Don nelly, zal een protest zenden. Mathewson zegt hét incident in een ernstig licht te zien. Hij acht de Sowjet-autoriteiten ver antwoordelijk.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2