Dr Palar over de komende vergadering der V*N* Dc Oostenrijkse positie De strijd om het Presidentschap De Perzische nota Hevige gevechten hij Tsjorwon WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Invallen van Franse politie in communistische gebouwen DONDERDAG 9 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2160. siill* mmm Kuikentoewijzingen afgeschaft De „Heemskerk" te Oeregrund binnengesleept Dr. G. M. J. Veldkamp benoemd tot staats secretaris Wapenstilstandsbesprekingen verdaagd Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De belangrijkste en allesbe heersende taak van de komende algemene vergadering der Ver enigde Naties, die Dinsdag be gint, zal wederom zijn een oplos sing te vinden voor het grote vraagstuk van onze tijd: oorlog of vrede? Het is te vrezen, dat de verga dering er niet in zal slagen, hier op het antwoord te geven. Deze mening werd tegenover de cor respondent in de Ver. Staten van het A.N.P. geuit door dr L. N. Palar, de permanente gedelegeer de van Indonesië bij de V.N. In een onderhoud met deze cor respondent zeide de heer Palar die niet sprak als vertegenwoor diger van zijn regering, doch zijn persoonlijke mening weergaf dat een groot deel van de belang rijkste arbeid van de algemene vergadering zich zou concentre ren op het vraagstuk van de oor log in Korea. Naar zijn mening zou het niet mogelijk blijken, de besprekingen over de kwestie Korea te beperken tot bepaalde facetten ervan, zoals b.v. de wa penstilstandsbesprekingen of de activiteiten op het gebied van hulp aan de getroffen bevolking en herstel van het land, zonder de gehele oorlog in Korea aan een beschouwing te onderwerpen. Het is de wens van meerdere delegaties, aldus dr Palar, de be sprekingen over Korea uit te breiden tot die over andere Oost- Aziatische vraagstukken, zoals Formosa en Indo-China. In belangrijkheid direct vol gend op Korea en Duitsland noemde dr Palar de kwesties-Tu- nesië en Marokko. Hij wees er op, dat beide punten op de voorlopi ge agenda zijn geplaatst op ver zoek van Indonesië en andere Aziatische en Arabische landen als „bedreigingen van de vrede daar het niet is uitgesloten, dat de in Noord-Afrika heersende on rust een gevaar gaat vormen voor de internationale vrede, als het vervullen van de nationale wensen van de bevolking daar nog veel langer onvervuld zullen blijven. In dit verband wees de heer Pa lar er op, dat de uitdrukking „Oost tegen West" in twee ver schillende betekenissen wordt ge bruikt. Zij heeft niet slechts be trekking op de verschillen in doelstelling en belangen tussen de communistische staten en de Westerse democratieën, maar wordt eveneens gebruikt om de uiteenlopende gezichtspunten aan te duiden tussen de koloniale lan den van het Westen en de vroe ger gekoloniseerde of nog geko loniseerde volken van Azië en andere delen van de wereld. De gedelegeerde van Indonesië waarschuwde, dat er een politiek gevaar is gelegen in het feit, dat de uitdrukking twee betekenis sen heeft, daar dit zou kunnen leiden tot een grote verwarring, waarvan beide partijen gebruik kunnen maken om de zaken, waar het om gaat, te vertroebe len in plaats van ze duidelijker te stellen. Een ander punt, dat door Indo nesië en zijn Aziatische en Ara bische vrienden is voorgesteld voor plaatsing op de agenda als mogelijke „bedreiging van de vrede" is het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika. De schending van de menselijke rechten door de re gering van Zuid-Afrika van de niet-blanke ingezetenen schept aldus de heer Palar, een toestand van ernstige onrust, die de aan dacht van de algemene vergade ring der V.N. verdient. NIEUW-GUINEA, Ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea kan een krachtige verklaring door de Indonesische delegatie worden verwacht, in dien art. 34 van de voorlopige agenda (inlichtingen over niet- zelfbesturende gebieden) in dis cussie wordt gebracht. Zoals Indonesië vorige week al in de commissie voor inlichtin gen over deze gebieden heeft ge daan, zal het weer als zijn stand punt uiteenzetten, dat Nederland niet het recht heeft inlichtingen te verstrekken over Westelijk Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties te verstrekken, daar dit kan worden opgevat als een stil zwijgende erkenning van de Ne derlandse souvereiniteit over Irian. CRITIEK OP DE AMERI KAANSE AUTORITEITEN. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gru- ber, heeft Dinsdag in een toe spraak op een vergadering te Linz critiek geoefend op de Amerikaanse autoriteiten in Oostenrijk wegens „ongerecht vaardigde inmenging in Oosten rijkse aangelegenheden" en „overtreding van het beginsel van erkennning van Oostenrijks souvereiniteit". Aan de andere kant waren de betrekkingen van Oosten rijk met de Sowjet-Unie „in stationnair evenwicht geko men en in sommige opzichten zelfs normaal worden". beginnen te VERKIEZINGSTOESPRAAK VAN EISENHOWER. Generaal Eisenhower heeft in een verkiezingstoespraak te Oregon o.m. verklaard dat „de knoeiboel in Washington" niet slechts het Amerikaanse gezag in de hele wereld ondermijnt, doch dat zij tevens „voor de communisten in de koude-oor- logvoering van grote waarde is". „Wij verschaffen de commu nisten als het ware een geheim wapen, door hen in staat te stel len over „corruptie in hoge Amerikaanse kringen" te spre ken, verklaarde hij. VERKIEZINGSREBE VAN STEVENSON. De democratische candidaat Stevenson heeft zijn republi- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vrij veel wind. Half tot zwaar bewolkt, maar tot het einde van de dag nog bij na overal droog weer. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust harde wind tussen West en Zuidwest. Dezelfde of iets hoge re temperaturen. VRIJDAG 10 OCTOBER. Breskens 6.11 Terneuzen 6.46 HansWêert 7.26 Walsoorden 7.36 6.42 7.17 7.57 8.07 ZON op onder Oct. 9 6.54 17.59 10 6.56 17.57 11 6.58 17.55 MAAN op ondei 21.12 22.20 23.32 14.21 14.59 15.26 keinse tegenstander Eisenho wer er van beschuldigd de Sow- jet-Unie in de kaart te spelen, door de Amerikaanse welvaart een „oorlogswelvaart" te noe men. Hij verklaarde in een toe spraak te Saginaw (Michigan, Ver. Staten) o.m.: „Een dergelijke uitlating is het bewijzen van een ondienst aan de Ver. Staten. Zij kan lei- clon tot verslagenheid onder de Amerikaanse bondgenoten en zij past niet in de mond van een voormalig wereldleider. De ho ge Amerikaanse levensstan daard", zo vervolgde hij, „is niet het gevolg van de Amerikaanse militare inspanning, doch komt voort uit het grote voortbren- gingsvermogen der Ver. Staten, dat heeft gemaakt dat de na tionale productie meer is toege nomen dan het door de militaire krachtsinspanning opgeëiste deel van het Amerikaanse eco nomische vermogen". Stevenson besloot met te zeg gen dat de republikeinse partij op buitenlands politiek gebied „besluiteloosheid en obstructies aan de dag legt, hetgeei* een grimmig risico, namelijk dat van oorlog, met zich brengt". TAFT OVER TRUMAN. De republikeinse senator Robert Taft heeft president Truman gekenschetst als een man „wiens gehele zedelijke peil vrij laag is". Taft, die een campagne voert voor de republikeinse presi- dentscandidaat generaal Eisen hower, zeide, dat Truman zelf gezegd had niets af te weten van een „knoeiboel" in Was hington. De democratische presi- dentscandidaat Stevenson, zou, indien hij werd gekozen, geen „schoon schip" kunnen maken, aldus Taft, omdat hij een „ge vangene" was van het huidige bewind. Sprekend over Oostenrijks be trekkingen met de bezettende mogendheden in het algemeen, zeide Gruber, dat de Sowjet- Unie en de Ver. Staten uiteraard voor Oostenrijk het belangrijkst waren. „Daar de Ver. Staten ons de meeste economische steun geven en de Sowjet-Unie zich de grootste hinderpaal heeft getoond voor het herwinnen van onze vrijheid". Gruber betreurde het, dat de Amerikaanse autoriteiten onno dige ergernis hadden gewekt door „ongerechtvaardigde in menging in Oostenrijkse aange legenheden en in zijn binnen landse politieke moeilijkheden". De Amerikaanse interventie met betrekking tot de amnestiewet was volgens Gruber een over treding van het beginsel van er kenning van Oostenrijke sou vereiniteit. Wat betreft de verbetering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie zeide Gruber, dat in sommige gevallen de Russi sche autoriteiten zelfs in zekére mate het Oostenrijkse bestuur begonnen te ontzien in plaats van eenzijdig instrutcties te wil len geven. De pogingen van Oostenrijk om deze drang naar betere betrekkingen te stimule ren werden volgens Gruber be lemmerd door de activiteit van de Oostenrijkse communistische partij. Voorts was de weigering van de Sowjet-Unie om een staatsverdrag te sluiten een ver dere belemmering voor de ves tiging van normale betrekkin gen met de Sowjet-Unie. Tenslotte zeide Gruber, dat de Sowjet-Unie tot dusver had ge weigerd de gehele prijs te noe men, die zij eiste voor het nako men van haar verplichtingen krachtens de verklaring van Moskou. In zijn nota aan de Britse rege ring eist Mossadeq, dat de Brits- Perzische oliemaatschappij bin nen een week 20 millioen pond sterling (in dollars omwissel- baar) betaalt als voorschot op de 49 millioen pond, die de maat schappij aan Perzië schuldig zou zijn. Onmiddellijk na betaling van de som en eveneens binnen het tijds. verloop van een week zou een de legatie van de oliemaatschappij, over volledige bevoegdheden be schikkend, in Teheran moeten ko men onderhandelen op bases van Mossadeqs tegenvoorstellen. Deze onderhandelingen zouden binnen drie weken voltooid moe ten zijn. Perzië stelt zich niet aan sprakelijk voor de gevolgen van eventuële vertraging. Mossadeq verklaart te betreu ren, dat de jongste Britse nota niet op zijn tegenvoorstellen ant woordt. Hij neemt er evenwel nota van, dat de nationalisatie van de olie-industrie erkend wordt, evenals de vrijheid van de Perzische regering bij de verkoop van de olie-producten. In een nota aan Acheson, waar bij een copie van de nota aan En geland was gevoegd, dankt dr Mosadeq hem en ook president Truman voor hun pogingen ter oplossing van het oliegeschil. Hij zegt dat het nu 19 maanden ge leden is, dat de nationalisatie werd goedgekeurd. In die tijd is de economische positie van Per zië slechter geworden als gevolg van de Britse maatregelen, aldus dr Mossadeq. In diplomatieke kringen te Londen zegt men, dat de Perzi sche nota het olieconflict niet nader tot een oplossing brengt. Men merkt o.m. op, dat geen melding is gemaakt van vergoe ding aan de „Anglo Iraian" voor de nationalisatie van haar in dustrie. Men toont zich geprik keld over de „onrealistische eis" tot betaling van 49 millioen pond in twee termijnen. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wenste men geen commentaar op de nota te geven. Het ministerie van Landbouw deelt mede, dat de minister zich heeft verenigd met het besluit van het bestuur van het bedrijf schap voor pluimvee en eieren om voor het jaar 1953 over te gaan tot afschaffing van de kwantitatieve beperking van het aantal uit te broeden kuikens en van de verdelingsregeling van de kuikens, die de afgelopen jaren ten behoeve van desbetreffende bedrijven heeft bestaan. Deze regeling, die destijds is ingesteld om met het oog op de zorgelijke voederpositie een te snelle uitbreiding van de pluim veestapel tegen te gaan en deze zoveel mogelijk op de kleine be drijven te richten, heeft naar het oordeel van de minister volko men aan haar doel beantwoord. Onder het betrokken distribu tiesysteem is de kippenstapel ge leidelijk toegenomen van ca 11 millioen stuks in 1946 tot bijna 24 millioen stuks in Mei 1952, zo dat een onbeperkte uitbreiding thans niet meer behoeft te wor den verwacht. KONINGIN JULIANA OPENT TUINSTAD SLOTERMEER. De Koningin gebruik te de thee bij de familie Reusch aan de Walra ven van Hallweg. Het „koekje bij de thee" werd aangebo den door de kinderen Marijke (5 jaar) en Chrisje (3 jaar). Flipje onderging het grote ge beuren in de kinder stoel. Naast H. M. de Konin gin mevrouw Reusch. De Nederlandse kustvaarder „Heemskerk" is Dinsdagavond nabij Oeregrund (Zweedse Oost kust) bij zware zee aan de grond gelopen, waarop het noodseinen uitzond. Zweedse schepen, die uitgevaren waren konden het in nood verkerend schip niet be naderen noch identificeren. Het Zweedse persbureau meld de nader, dat het de „Heemskerk" betrof, een coaster van 315 ton en eigendom van de Rotterdamse rederij J. Vermaas' Scheepvaart bedrijf, in ballast onderweg van Haderslev op Jutland naar Ljus- ne in Zweden. Woensdag is het sleepboten ge lukt de „Heemskerk" vlot te trek ken en is niettegenstaande het ruwe weer de haven van Oere grund binnengesleept, alwaar het zal worden gerepareerd. De opvarenden, acht mannen en twee vrouwen maakten het goed, maar waren zeer vermoeid, doordat zij in 48 uur niet hadden geslapen. Bij K. B. is benoemd tot staats, secretaris van economische za ken dr. G. M. J. Veldkamp te Breda. Dr. Veldkamp werd te Breda geboren op 27 Juni 1921 en kwam in 1941 in dienst van de raad van arbeid te Breda. Hij deed in 1948 doctoraal examen in de econo- misch-sociologische richting en 'n jaar later promoveerde hij tot doctor in de economische weten schappen. De nieuwbenoemde was voor zitter en tevens landelijk be stuurslid van het diocesaan cha ritatief centrum, lid van de raad van bestuur der stichting 1853 1953, alsook fractievoorzitter van de K.V.P. in de Bredase gemeen teraad. Hij was tot dusver wetenschap pelijk adviseur van de afd. sociale verzekering bij het ministerie van sociale zaken. De Franse politie heeft Woes- dag in het gehele land invallen gedaan in kantoren van de com munistische partij. In Parijs wer den de kantoren van het partij- orgaan „l'Humanité" en de „Bank van Noordeuropese landen", een door de communisten geleide or ganisatie, doorzocht. Volgens de eerste berichten zijn eveneens doorzocht communisti sche kantoren in Marseille, Li moges, Rijssel en Valenciennes en gebouwen van communistische provinciale bladen. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft niet de reden van de invallen willen bekend maken. In het begin van Juni, na de anti-Ridgway-demonstraties heeft de politie eveneens invallen gedaan in communistische ge bouwen in het gehele land. Voorts werden Woensdag inval len gedaan in communistische kantoren in Bordeauux, Rouaan, Nantes, Saint Nazaire, Toulouse, Nancy, La Rochelle, Saverne en Viroflay, een Parijse voorstad. In Parijs alleen werden zestien ge bouwen doorzocht. Naar een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie meedeelde zijn de invallen gelast door het Parijse militaire tribu naal in verband met een onder zoek naar een samenzwering te gen de buitenlandse veiligheid van de staat- Hij voegde hier later aan toe, dat de invallen in verband stonden met communis tische pogingen om het Franse leger „te demoraliseren'.' Blijkens een mededeling van de politie ^ijn in Parijs tien perso nen aangehouden, onder wie Paul Laurent, de secretaris van de communistische jeugdbeweging. Aan het front hebben de com munisten voor de tweede opeen volgende nacht langs de gehele linie golven soldaten de geal lieerde stellingen doen aanvallen. Het V.N.-hoofdkwartier in Seoel raamde, dat in de afgelopen 24 uur de communistische artillerie bijna 100.000 granaten afschoot op de geallieerde stellingen. Woensdagochtend vroeg her nieuwden 2000 communisten de aanval op de heuvel „Witte Faard", een van de belangrijkste gevechtsgebieden ten N.W. van Jontsjon. Kort na middernacht hadden de aanvallers reeds een uur de top van de heuvel bereikt. Zij werden echter door een geal lieerde tegenaanval teruggedre ven. Door het leggen van een sper vuur van artilleriegranaten trachtten de communisten het aanvoeren van geallieerde ver sterkingen te verhinderen. Het Zwaarst werd gevochten aan het zuidelijk uiteinde van de nabij gelegen heuvel „Pijlpunt", waar de Franse troepen hevige aanval len afsloegen, waarbij naar ra ming van Franse officieren de aanvallers duizend man verloren. De Franse troepen, die numeriek veel zwakker waren, hielden stand ondanks het feit, dat de lopen der machinegeweren rood gloeiend stonden. Ongeveer 15.000 man Chinezen hebben bij de eerste aanvallen, die Maandagnacht begonnen, 7 geallieerde voorposten onder de voet gelopen. Volgens een geallieerde schat ting zijn meer dan 1300 Noorde lijken gesneuveld. Voorts zijn, naar van geallieer de zijde wordt verklaard, nog honderden Noordelijken gesneu veld in de strijd, die langs twee derde van het front is ontbrand. Generaal Van Fleet heeft in een verklaring aan de pers naar aanleiding van de hevige com munistische aanvallen verklaard, dat „de vijand sterk genoeg is om gedurende de maanden October en November aanvallen met be perkt doel in het voorste ge deelte van het front te onderne men". Van Fleet achtte zijn tegenstander niet in staat gedu rende deze periode een algemene aanval gaande te houden. Het Achtste leger was er in ge slaagd de aanvallen op te vangen en de gevechten waren beperkt gebleven tot de voorposten, aldus deze verklaring. WAPENSTILSTANDS BESPREKINGEN VERDAAGD De Koreaanse wapenstilstands besprekingen, die Woensdag na een pauze van 10 dagen te Fan- inoendjon zijn hervat, zijn door het opperbevel der Verenigde Naties voor onbepaalde tijd uit gesteld. Tien dagen geleden hadden de geallieerden drie voorstellen in gediend voor een oplossing van de kwestie der repatdiëring van krijgsgevangenen. Het enige belangrijke punt, dat een wapen stilstand in de weg staat. In communistische radio-uitzendin gen is het aanbod van de V. N. van de hand gewezen. De Verenigde Naties zijn be reid de onderhandelingen te her vatten als de communisten de voorstellen der geallieerden aan vaarden of met belere voorstel len komen. Generaal Harrison, het hoofd van de geallieerde delegatie, ver klaarde, dat „het nu duidelijk dient te zijn, dat het opperbevel der Verenigde Naties nimmer zal instemmen met een voorstel, dat het grondbeginsel van geen ge dwongen repatriëring van krijgs gevangen schendt". De V. N. zullen niet louter en alleen naar de vergaderzaal ko- men om naar beledigingen en valse propaganda te luisteren. Volgens hem zou elk communis tisch voorstel om uit de impasse te komen op schrift aan de ver bindingsofficieren moeten wor den overhandigd alvorens het op perbevel der V.N. terugkeer naar de conferentiezaal in Panmoend- jon zou overwegen. Voorts deelde generaal Harri son mede, dat de verdaging voor onbepaalde tijd niet het einde van de besprekingen betekent. „Wij zijn bereid tot onderhande len als er iets te onderhandelen valt", zo voegde hij hieraan toe. In een verklaring van generaal Mark Clark, opperbevelhebber der V. N., wordt gezegd, dat „hef nu de beurt van de communisten is om te tonen, of zij al dan niet een testand wensen". „Gisteren hebben zij onze voorstellen ver worpen zonder er iets construc tiefs tegenover te plaatsen" aldus deze verklaring. DE VERDAGING DER BE STANDSBESPREKINGEN. De Noordelijke delegatie ont ving het verzoek der Verbonde nen, om de bestandsbesprekingen te verdagen niet een luid lachsal vo, aldus A-F.P. Allen lachten, van de voornaamste Noordelijke afgevaardigde tot de tolk toe. De geallieerde verbindingsoffi cieren houden zich gereed, om bij het minste teken der Noordelij ken de onderhandelingen te her vatten. Men merkt op, zo gaat het Franse persbureau verder, dat het oratorische duel bij de bestandsbesprekingen meer en meer plaats maakt voor een meer reëel duel aan het front. In het Dinsdag door de Noord- koreaanse legerleiding uitgege ven en door radio-Moskou omge roepen communiqué wordt ge sproken over „hevige gevechten" in de Westkoreaanse frontsector. Er wordt echter niet gerept over het offensief der Chinese com munisten, dat door het geallieer de hoofdkwartier ais één der grootste sinds het uitbreken van de oorlog wordt beschreven. Voorts wordt verklaard dat drie geallieerde vliegtuigen omlaag zijn geschoten en vijf beschadigd. Een geallieerde officier, wiens eenheid een uiterst hevige com munistische aanval heeft door staan, verklaarde na afloop dat de Chinese infanteristen vóór de aanval met bepaalde stimuleren de middelen in een strijdlustige stemming waren gebracht. Fles sen, die hiermede gevuld waren geweest, waren op lijken van ge sneuvelden aangetroffen. De laatste stormaanval was uit gevoerd onder het blazen op hoorns en hij ging gepaard met een oorverdovend geschreeuw. Hij verklaarde verder dat de communisten er duidelijk zicht baar naar streefden zoveel moge lijk krijgsgevangenen te maken. Tenslotte deelde hij nog mede dat de communistische infanterie op een gegeven ogenblik onder het vuur van de eigen artillerie kwam te liggen, Waardoor een aantal Chinese infanteristen om het leven is gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1