DE GRATIE AAN LAGES jC&zecs dit Wil ex-koningin Narriman scheiden BATIG SALDO Uil mm arovincie De apartheidsbepalingen in Zuid-Afrika Gaitskell over communisten in Labourpartij AGENDA Na de Japanse verkiezingen Droogte in Zuid-Afrika Mr dr Benno J. Stokvis uit C.P.N. getreden DE BLAUWE STEENTJES Indische ambtenaren eisen salaris over bezettingsperiode VOORLICHTING OVER EMIGRATIE .Standbeeld voor wijlen Koning George van Engeland DE BRITSE ATOOMBOM Wereldfederatie voor dierenbescherming van Verhaal de Zuidhollandse eilanden Grote verkiezingsreis van Stevenson Nationale Federatieve Raad van t erzet had audiëntie RIJKSCONSULENTSCHAP VOOR GROND EN PACHT. ZAKEN VOOR ZEELAND. TERNEUZEN. AXEL. SAS VAN GENT. VOGELWAARDE ZAAMSLAG. SLUISKIL. BRESKENS. PHILIPPINE. RETRANCHEMENT. SLUIS. HENK VAN HEESWIJK Drie hoofdbestuursleden van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet heb ben dezer dagen een onderhoud gehad met de minister van Ju stitie, mr L. A. Donker, over het besluit van het verlenen van gratie aan Lages. Van de zijde dezer bestuurs leden vernemen wij, dat de be- winsdman tijdens de langdurige audiëntie een open oog bleek te hebben voor alle facetten van dit moeilijke probleem. Als Ka merlid heeft mr Donker inder tijd zelf geïnterpelleerd. Voor het eindeloze talmen draagt de huidige minister geen verant woordelijkheid. Het komt mr Donker echter voor in strijd te zijn met de rechtsopvattingen van het op een hoge trap van beschaving staande Nederland, nu nog ruim 7 jaar na het einde van do oorlog een dood vonnis te laten voltrekken. Het hoofdbestuur van de na- Te Brekpan bij Johannesburg heeft de politie 18 mannen en 10 vrouwen, die de apartheids bepalingen overtraden aange houden. In vereniging werden 20 en in een voorstad van Jo hannesburg 22 niet-blanken aangehouden, omdat zij<* zich zonder vergunning na bezette tijd op straat bevonden. De secr.-generaal van het Afrikaanse nationale congres", heeft in Ladybrand in de Oran je Vrijstaat verklaard, dat de tweede fase van de ongehoor zaamheidscampagne is begon nen met meer vrijwilligers, die in meer plaatsen dan voorheen de apartheidsbepalingen zullen overtreden. Hij noemde het een schande, oat de Nederlands Hervormde of Gereformeerde Kerk verklaarde, dat apartheid op de Bijbel be rust. Voorts was volgens hem de beschuldiging, dat de onge hoorzaamheidscampagne werd geleid door Indiërs en commu nisten, een „opzettelijke leu gen". Hugh Gaitskell, voormalig La bour-minister van Financiën, heeft Zondagavond ramingen van waarnemers, dat ongeveer een zesde deel der afgevaardigden van plaatselijke afdelingen op het jongste Labourcongres commu nisten of communistisch gezind schenen te zijn, „wellicht veel te hoog" genoemd- Doch zelfs als slechts een tiende of een twin tigste der afgevaardigden com munistisch gezind zou blijken, zou dit een „uiterst schokkende stand van zaken" zijn, waaraan het partijbestuur „onmiddellijk zijn aandacht diende te wijden aldus Gaitskell. Hij noemde het aantal commu nistisch getinte resoluties en re devoeringen op het congres „uiterst verontrustend". tionale federatieve raad merkt hierbij nog op: „In de persoon van de huidi ge minister ligt de waarborg dat „een sentimentele barmhartig heid zal worden bedreven. Le venslange gevangenisstraf, met steeds het lijden van de slacht offers voor ogen, is voor velen zwaarder te verduren dan een in enkele seconden voltrokken doodstraf". PROTESTMANIFESTATIE. Het comité van protest tegen de gratieverlening aan Lages maakt bekend, dat de burge meester van Amsterdam toe stemming heeft verleend tot het houden van een nationale protestmanifestatie op Zondag 12 October a.s. Van de Nieuwmarkt, waar te 13.00 uur wordt verzameld, be gint een tocht naar de Gerrit van der Veenstraat. Bij de verzetsmonumenten Weteringschans en Apollolaan zal het comité kransen leggen. Bij het begin en bij het slot van de tocht zal het woord wor den gevoerd. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Lord Wanhoop. Hotel Centraal, 2 uur: Grote Bazar. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Het kind der zonde. MORGEN: AXEL: Kerkdreef 22, 1,30 uur: Publieke verkoping van een huishoudelijke inboedel: 3.30 uur: Café C. Jansen, verkoping van een woon huis met aanbehoren en erf. Te Tokio is meegedeeld, dat het huis van afgevaardigden 24 October bijeen zal komen om een nieuwe premier te kiezen. De liberale partij won de ver kiezingen, maar haar meerder heid in het parlement werd kleiner. De keuze gaat thans tussen de huidige premier, Yosjida en zijn oude rivaal Ha- toyama, die gelooft dat de meer derheid der liberalen hem zal volgen. Door droogte in vele gebieden van de unie van Z.-Afrika ko men duizenden stuks vee om het leven en loopt de oogst zeer ernstige schade op. In N.-Natal sterven ongeveer 300 stuks vee per dag en volgens landbouwdeskundigen zal het vee bij tienduizenden sterven, als er niet binnen 14 dagen re gen komt. In de Oranje-Vrijstaat zal de tarweoogst geheel verloren gaan, als er niet voor het einde van de maand regen komt. Inmiddels hebben de Zuid- afrikaanse autoriteiten het ver bod tot invoer van hoornvee, schapen en geiten uit Nederland en Engeland, dat in Januari '52 in verband met mond- en klauwzeer was afgekondigd, op geheven. Mr dr Benno J. Stokvis heeft gisteren ter kennis van het par tijbestuur der C.P.N. gebracht, dat hij voor het lidmaatschap der partij bedankt. Mr Benno Stokvis is van 1946 af gedurende 6 jaar lid geweest van de C.P.N.-fractie der Twee de Kamer. Bij besluit van de directeur- generaal van de landbouw is de ingenieur bij de voorlichtings dienst ten behoeve van de land bouw, ir W. H. Ubbink te Goes, belast met de leiding van het rijksconsulentschap voor grond en pachtzaken voor Zeeland. Opbrengst collecte De opbrengst van de collecte „De fakkels bijeen" ten baté der Chr. blinden bedroeg in onze ge meente 267,76. Verkoping perceel weiland. Ten verzoeke van de erven van de heer C. W. Neeteson werd gistermiddag in hotel „De Graan- beurs" door cand.-notaris B. J. P. Langenhorst geveild een perceel weiland, weg en sloot, gelegen in de Van Wuijckhuisepolder, gem. Hoek, groot 3.41.90 ha. Koper werd de heer L. de Feij- ter Pz„ Smitsschorre, alhier voor de som van 7000. Feestavondje. Ter beloning van het werk der collectanten in Oost Zw.-Vlaan deren voor de stichting „Valken- heide" zal op 22 Oct. in de boven zaal van de heer E. Tieleman een feestavondje worden georga niseerd. Op het programma staat o.a. de vertoning van een film over „Valkenheide", het bekende Ned. Herv. opvoedingsgesticht voor jongens, en het optreden van een goochelaar, terwijl de ge nodigden natuurlijk een tracta tie wacht. Collecte reclassering. De in het afgelopen weekend alhier gehouden collecte ten be hoeve van het nationaal reclas- seringswerk heeft bruto 107,67 opgebracht. Grenskantoor gesloten. Teneinde teleurstelling te voor komen wijzen wij er op, dat het grenskantoor te Retranchement thans weer tot 1 April 1953 gesloten is. Wegverbetering. De asfaltering van het wegge deelte RetranchementTol (rich ting Cadzand-haven) is thans ge reed. De S. B. M.-bussen rijden weer normaal. Het heeft op de inwoners van Retranchement en omliggende gemeenten een min der prettige indruk gemaakt, dat de S. B. M. tijdens de herstelwerk zaamheden de busdiensten zon der enige kennisgeving op Zon dag geheel liet vervallen. Opbrengst collecten, De collecte voor het noodfonds der Ned. Herv. Kerk bracht al hier 33,53 en die voor de re classering 16,70 op. Opening huishoudschool Maandagmorgen is de huis houdschool door de pastoor ge opend. Daarna had in de kerk een plechtige mis plaats. Om 11 uur recepieerde het bestuur. Talrijke autoriteiten maakten hun opwachting, zoals het vol tallige college van B. W., het hoofd der catechisten die spe ciaal hiervoor uit Bouvigne was overgekomen, de diocesane adviseur en vele andere voor aanstaande personaliteiten. Te vens werd die dag het E. K.- huis in de Zuidstraat ingeze- Collecte De collecte ten bate van de nationale reclassering bracht in deze gemeente een bedrag op van 82,80. Gevonden Bij de rijkspolitie zijn twee re genjassen als gejvonden gede poneerd. Nadere inlichtingen bij de postcommandant te Stop peldijk. Badinrichting In de gemeentelijke badin richting werden in de maand September 1005 baden genomen. Opbrengst collecte De collecte voor de reclasse ring heeft in Zaamslag 106,55 opgebracht. Veilig Verkeer Eind November of begin Dec. ligt het in de bedoeling in de ge meente 'Zaamslag een film te laten draaien voor Veilig Ver keer, 's middags voor de jeugd en 's avonds voor volwassenen. Het initiatief gaat uit van het gemeentebestuur. Een kanjer. De heer J. de Visser te Axel ving Dinsdagmorgen een paling van 1 meter lengte en een ge wicht van ruim 2 kg in de leiding aan de Groeneweg nabij Zaam slag. gend. Moeten er doden vallen? Van het comité civiele vorde ringen, dat is ingesteld om de belangen van de voormalige Nederland,s-Indische ambtena ren in rechten te behartigen, vernemen wij dat mr K. van Rijckevorsel, hierbij optredende als procureur van één der Oud indische ambtenaren, op 7 Oc tober op verzoek van dit comité bij het parket van de hoge raad exploit heeft doen uitbrengen. Daarbij werd de Staat der Ne derlanden gesommeerd vóór 15 November a.s. het over de Ja panse bezettingsperiode ver schuldigde salaris, dat destijds zulks bijv. in tegenstelling met het marinepersoneel, aan de Indische ambtenaren niet werd uitgekeerd, alsnog te doen uit betalen, c.q. zich daartoe bereid te verklaren. Bij gebreke daarvan wordt de Staat op 18 November gedag vaard voor de rechtbank te Den Haag. voor de Het commissariaat emigratie deelt mede: In de komende maanden zul len in de radiorubriek „Verkla ring en Toelichting" van de Regeringsvoorlichtingsdienst (iedere Vrijdag van 19.10—1930 uur over Hilversum I, 402 m.) de laatste 5 minuten gewijd zijn aan emigratie. Zoveel mogelijk zal dit weke lijks geschieden. Voor aspirant emigranten is het luisteren naar deze uitzendingen van veel be lang, daar zij hierdoor op de hoogte blijven van de actuele Mag ik zo vrij zijn, geachte redactie, u een tip te geven? Maak dan in uw veelgelezen blad een vaste rubriek: ,,De blauwe steentjes". De regelmatige vermelding van ongevallen, veroorzaakt door het gladde wegdek op onze Zeeuws- Vlaamse hoofdverkeerswegen, zal een ieder zonder twijfel opge vallen zijn. Gelukkig is het tot nog toe vrij goed afgelopen, d.w.z. als men een verblijf van enige weken in een ziekenhuis tot de gunstige gevallen rekent. Maar zal dat zo blijven? Het kan niet uitblijven, of eer lang zullen wij hier worden op geschrikt door een ontzettend on. geluk, hetwelk één of meer fami lies in diepe rouw kan dompelen. Moet die geschiedenis met die beruchte „steentjes" nog langer voortduren? En zal Zeeuws- Vlaanderen de tol moeten betalen voor een onbegrijpelijke nalatig heid. Wie hier de verantwoordelijk heid draagt laten wij in het mid den. Dat moeten de autoriteiten onder elkaar maar uitzoeken. Maar het is opmerkelijk, dat het gladde wegdek juist voor komt op de hoofdverkeerswegen van Zeeuws-Vlaanderen en dan nog wel beurtelings ruw en glad wegdek en bij voorkeur in de bochten. Neem b.v. eens de weg Bres- kensSchoondijke of IJzendijke Ponte Avancée en weggedeel ten van de grote verkeersweg TerneuzenZaamslagStoppel- dijkveerRapenburg Tol. Bij re gen, ijzel, sneeuw en mist zijn het ware glijbanen Maar het be- bedrijfsleven is toch geen kermis terrein? Aan de Ponte Avancée lag al jaren een wegdek van gladde steentjes juist in de bocht, die bovendien nog verkeerd was ge legd. De gevolgen bleven niet uit: de ene slippartij na de andere. Zolang er geen mensenlevens te betreuren vielen, was in 80 van de 100 gevallen de assurantie er goed voor. Eindelijk heeft men die gevaar lijke bocht herlegd, maar mèt de zelfde beruchte blauwe steentjes! Het is ongelofelijk, maar waar En nu ik het toch over de we genmisère heb, lijkt het mij goed tegelijk eens de aandacht te ves tigen op het slechtste stukje weg in Nederland. Natuurlijk ligt dat in Zeeuws-Vlaanderen en nog wel liefst in de verbinding van de hoofdverkeersweg West Zeeuws- Vlaanderen naar het veer te Perk- polder. Ik bedoel de weg Sluiskil naar Zaamslag via de Blikstraat en het wegje van Ferleman. Gaat dat zien! Het heeft er veel van, gen van de weggebruikers toch zo weinig rekening gehouden? Betalen deze mensen dan zo wei nig? Men vrage eens naar hun wegenbelastingkaart, waarvan de opbrengst toch dienen moet voor het doel, dat men ermee beoogde. Deze belasting is toch niet voor niets een aparte last, die zwaar op het bedrijfsleven drukt! De weggebruikers hebben m.i. het recht te eisen, dat dit geld ten volle wordt gebruikt voor de ver betering van de wegen en ner gens anders voor. En als er uit dat potje eens wat overschiet, laat men dan vooral eens denken aan Zeeuws-Vlaan deren en meer in het bijzonder aan de beruchte blauwe steentjes in bochten en diverse weggedeel ten der hoofdverkeerswegen in dat vergeten deel van Nederland! EEN WEGGEBRUIKER. Vismijn. Aan de vismijn werd gisteren aangevoerd: 19 kg tong 2,18I 2,28 kg wijting 5442 ct. 93 kg bot 5649 ct.; 3 kg schar 63 ct; 1852 kg export garnalen 1,280,88 en 20 kg handels garnalen 92 ct. Fancy-fair, In navolging van de fanfare heeft nu ook de voetbalver. P. S. K. een fancy-f&ir gehouden ter versteviging van haar financiële basis. Op het voetbalterrein wa ren enkele kramen en een dans tent geplaatst, terwijl de weg er heen verlicht was. Dank zij het gunstige weer waren er Zater dag en Zondag vrij veel bezoe kers uit de omliggende plaatsen. Het bestuur der organiserende vereniging verklaarde over de bereikte'resultaten tevreden te zijn. Zilveren jubileum. Dezer dagen bestond de vereni ging „Het Groene Kruis" alhier 25 jaar. Van het oprichtingsbe stuur is alleen nog de heer H. I. Brakman in functie. Hij was eerst secretaris, later voorzitter en thans secretaris-penningmeester van de jubilerende vereniging Fabriekscommissie ge instalieerd. Nadat enkele dagen tevoren de oude fabriekscomplexen der C.N.A. haar laatste zitting hield waarbij naast de waarderende woorden van de directie ook de voorzitter der fabriekscommissie zich aansloot betreffende de pret. tige samenwerking die er steeds heerst, werd de nieuwe fabrieks commissie Dinsdagmiddag ge instalieerd. De fabriekscommissie is nu uitgebreid tot 9 leden, zodat iedere afdeling in de commissie een afgevaardigde heeft verte genwoordigd. De leden werden bij monde van de heer Wats ver welkomd, waarbij hij de wens uit sprak dat er steeds dezelfde geest mocht blijven bestaan zoals hij die gekend had in de samenwer king met de oude commissie. Als voorzitter van de fabriekscom missie sprak de heer C. Compiet de wederkerige wensen uit, waar. na tot de eerste werkvergadering werd overgegaan. In de nieuwe commissie fungeren de heren C. Compiet uit Sluiskil en Eug. Maes uit Axel resp. als voorzitter en secretaris. FABRIEK VAN BRUINKOOL BRIKETTEN IN BELGIE Maandag is te Florennes (prov. Namen) de eerste fabriek van bruikoolbriketten in België in gebruik genomen. De aanvankelijke productie van de nieuwe fabriek zal 50 ton per dag bedragen. De bruinkool lagen bevinden zich op een diep te, welke varieert van 30 tot 80 meter. Bazar. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente besloot een bazar te or ganiseren op een nader te bepa len datum in 1953. Thans is men bezig met de vorming van een cpmité. De vrouwenvereniging is begonnen met de vervaardiging van diverse handwerkjes. Het ba tig saldo van de bazar zal ten goede komen aan de verbetering van het kerkinterieur. De Britse premier, Winston Churchill, heeft via de radio me degedeeld, dat in Londen een standbeeld voor koning George de zesde, die in Februari over leed. zal worden opgericht. Churchill opende een campag ne voor een nationaal fonds voor de geestelijke en materiële be hoeften van ouden en jongen in Engeland. Churchill verzocht zijn toehoorders bijdragen te sturen aan de burgemeester van Londen, die de actie organiseert. Hij zeide, dat de herinnering aan de overleden vorst door dit permanente fonds levend zou blijven. „Het zou de koning ge noegen hebben gedaan, dat ouden zowel als jongen profiteren van de geldsommen, die aan zijn na gedachtenis worden toegewijd," aldus de premier. Het fonds zal naar wijlen koning George wor den genoemd. Er móet nog een beeldhouwer voor het standbeeld worden aan gewezen en een plaats, waar het zal staan, gevonden. De P-T.T. heeft besloten, dat schenkingen aan het fonds port vrij kunnen worden verzonden. De eerste belangrijke gift werd gedaan door de „Cunard Steam ship Co. Ltd.", die 50.000 pond sterling schonk. Prof. Saha, directeur van het instituut voor kernsplitsingson- derzoek te Calcutta, verklaarde van mening te zijn dat de Brit ten een atoomprojectiel, voort gedreven door raketaandrijving en geleid door radargolven tot ontploffing hebben gebracht. „Indien dit het geval is geweest, ïs een nieuw verschrikkelijk wa pen uitgevonden", verklaarde hij verder. „Als dergelijke wapens zouden worden gebruikt, zou de atoomkrachtoorlog kunnen wor den gevoerd vanaf ver afgelegen bases. Een druk op de knop zou dan voldoende zijn om grote ste den aan een totale vernietiging prijs te geven, die door niets zou worden voorkomen". Gewoonlijk welingelichte kringen te Onslow in N. W. Australië hebben verklaard, dat ae Britse geleerden, naar men verwacht, thans niet nog meer atoomwapens in het gebied van de Montebello-eilanden tot ont ploffing zullen brengen. De Australische minister van Defensie, McBride, verklaarde dat zijn regering er nog niet van in kennis is gesteld of de ontploffing afkomstig was van een bom of van een ander wa pen. De minister zeide ook niet te weten, of de ontploffing op de grond, in de lucht of cp zee was teweeggebracht. Deskundigen, die de proef buiten de verboden zone hebben gadegeslagen, zijn tot de slot som gekomen, dat het Britse wapen in krachtigheid niet veel kan hebben ondergedaan voor de grootste bom, die de Ameri kanen tot dusver tot ontploffing hebben gebracht. Zij achten het Eritse wapen in ieder geval practischer. Zo zou de grootte en de vorm van de wolk, die na de ontploffing opsteeg, zeer duidelijk hebben aangetoond, dat de vernielende kracht een ongewoon groot gebied be- strij kt. De „New York Herald Tribune" heeft er op aangedrongen, nieu we pogingen te doen om tot een Britse-Amerikaanse samenwer king op het gebied der atoom energie te komen. Op Z.K.H. Prins Bernhard op bezoek. zijn reis door Zeeuws- Vlaanderen zal Z.K.H. prins Bern hard ook Sluiskil met een bezoek vereren. Zijn belangstelling zal voornamelijk uitgaan naar de ge vestigde industrieën. Zijn bezoek vindt plaats op 16 October a.s. omstreeks 11 uur. Geschenk voor „Rozenoord." Een gever, die onbekend wenst te blijven, heeft een dezer dagen de stichting „Rozenoord" verblijd met een nieuw tafelbiljart. Het behoeft niet gezegd, dat de man nelijke bewoners van Rozenoord met dit geschenk ten zeerste werden verblijd. In d,e komende wintermaanden zullen zij zich menig uurtje hier mee vermaken. Opbrengst collecte De alhier gehouden collecte ten behoeve van de nationale reelas sering heeft 60,42 opgebracht Het bestuur van de wereldfe deratie voor dierenbescherming is in vergadering bijeengeweest. Als belangrijkste agendapunt werd besproken het vervoer van slachtpaarden van Argentinië naar Duinkerken. Bij dit trans port komt 10 procent van de paarden om het leven. Besloten werd bij de Argentijnse en bij de Franse regering te proteste ten tegen de wijze, waarop dit vervoer geschiedt. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" overweegt ex-ko ningin Narriman zich te laten scheiden van ex-koning Faroek. Zij zou haar familie in Egypte van dit voornemen op de hoog te hebben gebracht. Deze zou, aldus het blad, reeds advocaten raadplegen en een snelle echt scheidingsprocedure hebben ge vraagd. Een woordvoerder heeft na mens Faroek verklaard, dat de ex-koning „uiterst verbaasd" is. Ex-koningin Narriman ver blijft op het ogenblik om ge zondheidsredenen in Zwitser land. De koninklijke ballingen zouden binnenkort naar een na bij Rome gelegen nieuwe villa, die 40 kamers zou omvatten; verhuizen. Door •t 40) Nadruk verboden. ontwikkeling der emigratie-mo- 1 alsof dat allerberoerdste stukje 1 weg een week lang onder sper vuur heeft gelegen. Wat verder ligt dan nog altijd de in 1944 ver nielde Kraagbrug, maar die is nu acht jaar na de oorlog ten minste aanbesteed Waarom wordt er met de belan- gelijkheden en problemen. Spreker in deze rubriek is de heer H. A. van Luijk, hoofd ambtenaar bij het commissari aat voor de emigratie, die zijn reeks radio-praatjes reeds a.s. Vrijdag 10 October zal beginnen. „Wat is er gebeurd paps?" vroeg ze belangstellend. „Nou, dat is me wat moois! Kun je toch eens zien, dat je -in deze tijd op geen mens meer ver trouwen kunt. Drenth is onmid dellijk oneervol ontslagen wegens het vergrijpen van gemeentegel den. Op de dag van ons vertrek naar hier geconstateerd. Er was een tekort van tweeduizend gul den en „Nee!" De baron schrok zó, dat de brief aan zijn vingers ontviel. Met grote verbazing keek hij naar zijn dochter, die als een fu rie naast hem stond en een hoog rode kleur van verontwaardiging had gekregen. En vóór de baron het kon ver hinderen, had Nettie de brief on der de handen van haar vader weggegrist, was er een paar stappen mee teruggegaan naar het raam en begon deze toen'te lezen. „Zeg eens", zei de baron, ter wijl hij opstond en de aderen op zijn gerimpeld hoofd zich begon nen te spannen, „wie geeft jou het recht om deze brief.-..." Maar verdèr kwam hij niet. Het meisje gooide woest de brief op de grond. „Dat is gelogen! Dat moet een smerige streek van de een of ander geweest zijn. Drenth is de nauwkeurigheid zelve, dat weet u ook wel. Ik geloof het niet. Bah, wat een gemene streek." De baron raapte allereerst de brief op en borg die in de zak van zijn ochtendjas. Toen zei hij op iets kalmer toon: „Jij schijnt aardig op de hoogte te wezen van Drenth's werk." „Dat ben ik ook", antwoordde het meisje op fiere toon. „En daar ben ik trots op. Wat er ook gebeurd is, ik geloof niet in zijn schuld!" Op dit ogenblik begreep de ba ron, dat alles, wat hij omtrent zijn dochter en Drenth had ver moed, waarheid was geweest. De avondreisjes naar Rotterdam, op dezelfde avonden als zijn dochter, hadden ten doel om enkele uren ongestoord met elkander te scharrelen. Er was nu geen an dere mogelijkheid. Hij las het in de ogen van zijn dochter. Trou wens, de manier, waarop zij hem verdedigde, zei al genoeg. Wie weet, had Drenth het geld van de gemeente wel gebruikt die avond om een afscheidsfuif te houden. Nettie was immers eerst tegen enen thuis gekomen? Hoeveel geld zou Drenth met Neftie heb ben stukgeslagen? Langzaam knikte de baron. „Zo", zei hij op kalme toon, „dus alles, wat ik reeds vermoedde, is dus waarheid gebleken. En dat jij, dochter uit een oud adelijk geslacht, een der oudste geslach ten van Nederland, je hebt kun nen verlagen om met zo'n indivi du om te gaan? Een man, die nota bene twee keer zo oud is als jijzelf bent? Heb je dan geen greintje eergevoel meer? Ik schaam me voor mijn dochter meer dan ik kan zeggen." Opnieuw steeg een hoogrood naar het gelaat van het meisje Doch er was geen schaamte, eer der trots. De trots van het oude geslacht, dat haar doel wil be reiken en zal bereiken trots alle tegenstand. Dat zo nodig muren zal breken en barricades omver werpen. „Schamen? Nee, ik schaam me niet voor mijn liefde. Integen deel, ik ben er nog trots op, en niets ter wereld zal mij kunnen weerhouden eenmaal met hem te trouwen. Hij, Jan, en ik houden van elkander en mijn liefde zou wel van zeer slecht gehalte zijn, wanneer ik me liet beïnvloeden door deze ongeluksbrief. Afgezien nog van het feit, dat ik er geen snars van geloof!" De baron raakte buiten zich zelf van woede. „Jeje bent krankzinnig! Wat mankeert je eigenlijk? Een man, die oneervol ontslagen is wegens verduiste ring, ga jij nog beschermen? Is het nu helemaal in je hoofd ge slagen? Het is maar goed, dat we hier zijn, want ik geloof, dat je waarachtig nog in staat was om naar hem toe te gaan...." „Dat zal ik ook", antwoordde het meisje op rustige toon. „Maar ik zal hem eerst schrijven, van daag nog. En hem laten weten, dat ik tenminste in zijn onschuld geloof. „Ga naar je kamer," schreeuw de de baron, die een beroerte na bij was, „je bent jezelf niet meer. Je moet onder curatele gesteld worden, dwaas, die je bent!" „Denk eerst maar eens om U zelf," antwoordde zijn dochter op even heftige toon. „Maar ik ga al; ik zal U niet langer ergeren Vermaak U maar met Henk ver der in dit vermaledijde dorp. Mi; ziet U tijdens het verblijf hier niet meer." En met tranen in de ogen draaide Nettie zich om en vertrok naar haar kamer, waar ze languit op haar bed viel en in een zenuwachtig huilen uit barstte. (Wordt vervolgd.) Naar het blad voorts meent te weten zou Narriman zich bekla gen over „slechte behandeling, voortdurende afwezigheid van Faroek en slecht gedrag van haar echtgenoot, die zich aan het kansspel overgeeft". In goedingelichte kringen meent men, dat Narriman en haar familieleden zich zo spoe dig mogelijk willen distanciëren van Faroeks handelingen. Bo vendien zou de ex-koningin ho pen met haar zoontje, koning Ahmed II naar Egypte te mogen terugkeren. Zij zou, als moeder van de toekomstige koning, in Egypte meer aanzien genieten dan als echtgenoot van een ge wezen koning in ballingschap, aldus deze kringen. Officieel heeft men nog geen commentaar op deze berichten willen geven. In officiële krin gen wijst men er evenwel op, dat slechts ex-koning Faroek is verbannen en niet zijn echtge-„ note en kinderen. Uit Lausanne wordt gemeld, dat koningin Narriman inmid dels de kliniek, waar zij ter ob servatie verbleef, heeft verlaten en dat zij haar intrek heeft ge nomen in een hotel te Lausanne Narriman spreekt geruchten over echtscheiding tegen. Ex-koningin Narriman van Egypte verklaarde Dinsdagmid dag tegenover een correspondent van A.F.P. te Lausanne, dat de berichten uit Cairo, die melding maakten van een mogelijke echt scheiding van ex-koning Faroek „geheel en al vals waren" en dat zij naar Italië zou terugkeren. Gouverneur Stevenscn is een grote verkiezingstournee begon nen door de Ver. Staten. Aan het eind van zijn rondreis zal Ste venson 25.000 km hebben afge legd. Meer dan 100 redevoeringen staan op het program. De eerste hiervan heeft Stevenson te De troit uitgesproken. Het onder werp is het communisme in de Ver. Staten. De rede zal een antwoord zijn op de van repu blikeinse zijde geuite beschul digingen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2