Koningin Juliana opent tuinstad Slotermeer Perzisch antwoord aan Engeland en Amerika Gemeenteraadsverkiezingen in België Chinezen in de aanval Katholieke „scheurlijsten ingediend Frankrijk zal geen inmenging der V. N. in Noord-Alrika dulden ZON- eo MAANSTANDEN Pachtprijzen in het jaar 1952-1953 wederom hoger WEERSVERWACHTING HOOGWATER DE SAARKWESTIE Prinses Beatrix vervaardigde puzzle voor oud-verpleegsters Zware belasting op luxe auto's in Indonesië De staking in het bouwbedrijf te Salzburg Verbondenen hand haven hun posities Bouw van eerste Amerik. watervliegtuig met straalaandrijving. Insufinde voer uit VAN HET KOREAANSE FRONT Hevige sneeuwval in Zwitserland Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 8 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2159. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur gin van Een uur lang heelt de tuinstad Slotermeer, gelegen aan de wes telijke boorden van Amsterdam, kunnen bogen op het bezit van de grootste deur ter wereld. Niet langer dan een uur, want toen school Hare Majesteit de Konin- dit pronkstuk, vervaardigd het zuiverste Nederlandse materiaal de lichamen van 120 jongens en meisjes met een lichte handbeweging en een glim lach ter zijde. De massieve toegangspoort week voor de „In naam van Oranje" op haar uitgeoefende lichte druk en om precies tien over half vier gistermiddag lag de tuinstad Slotermeer open voor iedere vredelievende bezoeker. Er wonen reeds meer gezinnen in tuinstad Slotermeer, maar het was de familie Vesseur,. die het „kloppen op de deur" beant woordde, de koningin „op de drempel'' begroette en een bou quet bloemen aanbood. Drie signalen van de hoornbla zers waren het sein voor Hare Majesteit en haar gevolg hun weg te vervolgen, hun weg naar de brug, waar de ko ningin de plaquette onthulde, die haar zoëven verrichte daad aan volgende generaties tuindorp-be woners zal doen herinneren. De levende deur werd reeds om half drie in haar hengsels ge plaatst, dat wil zeggen, dat op dat tijdstip de 120 jongens en meisjes zich opstelden om de toegangs poort te vormen. De eerste rij be stond uit meisjes, de tweede uit knapen, de derde uit jongeman nen. Dicht opeen stonden zij, ver bonden door kleine oranje wim pels. De twee middelste meisjes van de eerste rij droegen iets grotere wimpels, die over elkaar waren geslagen. Zij vormden tezamen symbolisch het solide letterslot van deze levende kluis deur, dat zich slechts zou laten openen door het magische „In naam van Oranje", gespeeld door het muziekcorps van de Chr. ont- spannings- en sportvereniging „Oranje Nassau". Om drie uur precies arriveerde de koningin met haar gevolg aan de poorten van tuinstad Sloter meer, waar burgemeester Arn. J. d'Ailly een kort welkomstwoord sprak. De wethouder voor de pu blieke werken en de volkshuis vesting, mr J. J. van de Velde, sprak daarna. Hij memoreerde hoe in het al gemeen in het uitbreidingsplan 1935 van de hoofdstad de grond slagen voor de stedebouwkundige ontwikkeling van Amsterdam tot het jaar 2000 zijn aangegeven. Daarbij is men ervan uitgegaan, dat de uitleg buiten de ringspoor- baan in de vorm van tuinsteden zou geschieden. De ontstellende woningnood in Amsterdam heeft ons genoopt de verwezenlijking van de uitbreidingsplannen in een sneller tempo te doen ge schieden dan ooit was voorzien. Er zullen in Slotermeer 10.000 woningen worden gebouwd. Hier van zijn 7000 woningen in uitvoe ring of in een zodanig stadium van voorbereiding, dat in de ko mende maanden met de bouw kan worden begonnen. Sloter meer is een van de vier tuinste den, die rondom de Sloterplas zullen verrijzen. In totaal zullen deze 35.000 woningen bevatten- Verwacht mag worden, dat het gehele project in tien jaar gereed medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Minder buiïg. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Overwegend matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 9 OCTOBER. zal zijn. En dit terwijl men bij de vóór de oorlog gemaakte plan nen van de gedachte uitging, dat dit grootste plan slechts geleide lijk door enige elkaar opvolgen de geslachten, tot stand zou kun nen worden gebracht. De hoofdverkeerswegen van de tuinsteden zullen de namen dra gen van vroegere burgemeesters van Amsterdam, de woonstraten in het eerste deel van Slotermeer de namen van een aantal verzet strijders, die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van het vaderland. De wethouder eindigde met op te merken, dat alles thans nog lijkt op een woestijn van zand, stenen, ijzer en hout. Maar wan neer straks tuinstad Slotermeer zijn definitieve vorm zal hebben gekregen, zal een nieuw stadsdeel aan ons mooie Amsterdam zijn toegevoegd, dat door zijn uitge breide groenvoorziening de in druk zal geven van een stad in een park gebouwd, voorzien van kerken, scholen, winkels, recrea tiemogelijkheden en van alles, wat verder nodig is om tuinstad Slotermeer in het kader van het grote Amsterdam tot een eenheid te maken. Nadat de koningin met minis ter Witte, de commissaris van de koningin in de provincie Noord- Holland, leden van Gedep. Sta- woning- andere ten, bestuursleden van bouwverenigingen en autoriteiten de in een tent geëx poseerde kaarten, tekeningen, maquettes en luchtfoto's had be zichtigd. opende zij de tuinstad en betrad de Burgemeester de Vlugt- straat. Op de brug bij de ring- spoorbaan onthulde zij de ge denkplaat en gebruikte daarna de thee bij de familie Reusch. Om half vijf vertrok Hare Ma jesteit weer per auto naar paleis Soestdijk. De premier van Saarland, Jo hannes Hoffman, heeft bij Frankrijk en W.-Duitsland er op aangedrongen accoord te gaan met de voorgestelde „Europanisering" van het Saargebied. In het parlement stelde hij voor, dat de verkiezingen, die niet later dan 17 December ge houden zouden worden, voor een korte periode zullen worden uit gesneld om beide landen op nieuw de gelegenheid te geven tot het bereiken van overeen stemming. Het parlement ging daarna te stellen het voorstel te bestu deren. De Perzische premier, Mossa- deq, heeft gistermiddag de Britse zaakgelastigde, Middleton, en de Amerikaanse ambasadeur, Hen derson, het Perzische antwoord op de jongste Brits-Amerikaanse nota overhandigd. Middleton ver bleef 3 kwartier bij de premier. Na hem kwam Henderson. A.F.P. deelt mede, dat een re geling is getroffen om de inhoud heden 16.30 uur (Ned. tijd) tege lijkertijd in Teheran, Washington en Londen te publiceren. Inmiddels zijn in de Ameri kaanse en Britse pers berichten verschenen, dat tankschepen van onafhankelijk Amerikaanse maat schappijen naar Perzië onderweg zijn om olie in te nemen. In een hoofdartikel van de „New York Times" wordt gezegd, dat het er naar uitziet, „alsof de Britse po gingen om de uitvoer van (Perzi sche olie) te beletten op het punt staan te mislukken, of tenminste bloot zullen staan aan een vast beraden aanval. De grote Ameri kaanse maatschappijen zijn, zoals vanzelf spreekt, sterk gekant te gen het aanmoedigen van de Per zen in welke vorm dan ook. Als Perzië er in slaagt om ongestraft een geldig contract te verbreken, zou dit wellicht de Arabische lan den of Venezuela op een idee kunnen brengen". In een soortgelijk bericht in de te Londen verschijnende „Eve ning News" wordt nog gezegd, dat de Amerikaanse autoriteiten haar best doen, het gebeuren ge heim te houden, terwijl zij be langstellend nieuwe ontwikkelin gen in het oliegeschil afwachten. Britse en Amerikaanse functio narissen verklaarden Dinsdag, dat zij niet over inlichtingen be schikten om bovengenoemde be richten te kunnen bevestigen. Bevoegde kringen te Londen waren van mening, dat, als de be richten juist blijken te zijn, het De reddingboot „Insulinde" is Dinsdagmorgen uitgevaren na een waarschuwing van de kust wacht van Schiermonnikoog, die meende dat in de nabijheid van dit eiland een kustvaarder in nood verkeerde. Het bleek echter dat dit schip, de „Weltevreden" alleen maar tengevolge van het ruwe weer, een klein gedeelte van de uit hout bestaande deklast had ver loren. De kustwacht had ge meend dat de bemanning zelf de deklast gver boord zettte en daaruit de conclusie getrokken dat er moeilijkheden waren. Die waren er echter niet. Het schip lag rustig op een loodsboot te wachten. Voor de Insulinde was het ech ter toch geen reis voor niets. Het is namelijk dé eerste Dins dag van de maand en dat bete kende dat de reddingboot toch de gebruikelijke oefentocht moest maken. oliegeschil in een nieuwe en in ieder geval moeilijke fase komt. Onverschillig of het om Ameri kaanse dan wel andere tanksche pen gaat, zo zegt men, de „An glo-Iranian" is vastbesloten, de eigenaars van deze schepen voor het gerecht te dagen teneinde haar rechten op de Perzische olie te verdedigen. De Perzische regering heeft Dinsdag opnieuw versterkingen uit Teheran naar de oliegebieden in Zuid-Perzië gezonden, zulks om eventuele ongeregeldheden van uiterst linkse of rechtse zijde te voorkomen. Op 22 September is ook al geschut naar Abadan overgebracht. Binnenkort zal een beroep op het gehele Nederlandse volk worden gedaan om mee te hel pen, de nood te lenigen van een aantal oud-verpleegsters, die door ouderdom of anderszins niet meer kunnen werken en vaak in ellendige omstandighe den en zonder pensioen de oude dag slijten. Dit aantal omvat ongeveer 600 cud-verpleegsters, waarvoor een groot bedrag nodig is. Het in '51 opgerichte erefonds voor oud- verpl^egsterq heeft weliswaar' reeds 150 000 bijeengebracht, doch om de 600 noodlijdenden aan een jaarinkomen van 1200 te helpen, is heel wat meer no dig. Dr-B. Heeres te Haarlem, voorzitter van het erefonds, heeft enkele mededelingen ge daan, waaruit kan worden af geleid, dat eind October een landelijke actie zal worden in gezet, bestaande uit een rebus prijsvraag. De rebus werd ge tekend door prinses Beatrix met medewerking van enkele schoolvriendinnen tijdens een vacantiekamp. Deze rebus zal worden ver spreid en kan door iedereen worden ingezonden, mits een zeker bedrag aan postzegels is bijgevoegd. De inzenders zullen dan een kans hebben op vele fraaie prijzen. Bijna 5'/z millioen Belgen zul len a.s. Zondag ter stembus gaan, om nieuwe gemeenteraden te kie zen voor de 2666 gemeenten, die België telt. Van een verkiezings- De Indonesische regering heeft bij het parlement een ont werpverordening ingediend tot wijziging van de personele be lasting. Volgens deze verordening kun nen het volgend jaar luxe auto's belast worden met 500 tot 5000 rupiah per jaar. De belasting van niet-luxe-auto's blijft 144 rupiah per jaar. campagne is op dit ogenblik, af gezien van enkele affiches, die oproepen op deze of gene caridi- daat zijn stem uit te brengen, nog weinig te bespeuren en ver wacht wordt, dat de propaganda zich voornamelijk zal concentre ren op de twee dagen, die onmid dellijk aan de verkiezingen voor afgaan. De socialistische en liberale op positie houdt intussen niet op in haar pers te betogen, dat het be lang van deze gemeenteraadsver kiezingen ver uitgaat boven dat van een locale gebeurtenis en men er een barometer in moet zien, die de stemming der bevol king ten aanzien van de homo geen-katholieke regering, die thans meer dan twee jaar aan het bewind is, zal weergeven. Bij uit zonderlijke successen van de so cialisten in de grote bevolkings centra, zo stelt men zich aan deze De Franse regering heeft, als gemeld, Dinsdag het besluit ge nomen geen enkele inmenging der Ver. Naties in zaken Frans- Noord-Afrika betreffende, te zullen dulden. Na de kabinetsvergadering, waarin deze beslissing is geval- Dinsdag hebben zich te Salz burg 4000 bouwvakarbeiders aangesloten bij hun 400 colle ga's, die Maandag in staking zijn gegaan. Men verwacht, dat nog 2000 bouwvakarbeiders in de provin cie zich bij de staking zullen aansluiten. Het deel van de staking is een loonsverhoging van 6 procent af te dwingen. De Chinezen hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag hun grootste aanval sinds maanden in Korea ondernomen. Meer dan 15.000 man troepen bestormden de geallieerde po sities langs twee derden van de frontlijn. Breskens 5.23 5.48 Terneuzen 5.58 6.23 Hansweert 6.38 7.03 Walsoorden 6.48 7.13 ZON MAAN Twee heuvels ten N. W. van Tsjorwon aan het Westelijke front werden door 4000 Chine zen bestormd. Zij bleven echter in geallieerde handen. Een heu veltop ten N. van Korangpo werd op öe geallieerden ver overd. De geallieerde stellingen ten O. van de heuvel waaraan de naam „Oude kale" is gege ven, hebben aan zware aanval len blootgestaan. op onder op ondei Oct. 8 6.53 18.02 20.12 13.29 9 6.54 17.59 21.12 14.21 10 6.56 17.57 22.20 14.59 11 6.58 17.55 23.32 15.26 De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat zij een contract heeft gesloten met de „Glenn Martin"-fabriek voor de bouw van het eerste Amerikaanse watervliegtuig met uitsluitend straalaandrijving. Het Amerikaanse ministerie van Oorlog heeft meegedeeld, dat eenheden zullen worden sa mengesteld voor de bediening van luchtdoelgeschut voor ra diografisch geleide projectielen. Officieren en manschappen van de nieuwe groepen worden reeds in Texas en Nw.-Mexico opgeleid. Het projectiel waar mede zij vertrouwd gemaakt zullen worden kan een vliegtuig op ongeveer 15 km hoogte op sporen en vernietigen. De A.N.W.B. deelt mede, dat ten gevolge van vrij hevige sneeuwval in Zwitserland de vol gende voor het toerisme belang rijke bergpassen voor het verkeer gesloten zijn: De Furka-pas in de route Gletsch-Andermatt, de Grand St. Bernard, in de route Martig- ny-Turijn, Klausen in de route Meiringen-Wassen en de Urm- brail in de route Santa-Maria Bormic. Op sommige plaatsen is het sneeuwdek reeds 30 tot 50 cm dik. De St. Gothard en de Sim- pion zijn nog open. Voor het pas seren van de Simplonpas dient men echter wel in het bezit te zijn van sneeuwkettingen. In Italië is de Stelvio, in de route Spondigna-Bormio even- I eens onberijdbaar. Het achtste leger meldt, dat Dinsdagmorgen een gevecht van man tegen man gaande was. Er werd verwoed gestreden om de heerschappij van heuvels, waar bij de Chinezen soms in golven aanvielen. De voornaamste ge vechten werden geleverd op het centrale front ten N. W. van Yontsjon. Aan de aanvallen der Chinezen ging een hevig artil lerievuur vooraf. Ten N. W. van Tsjorwon, aan het Westelijke front, bpenden de Chinezen de sluizen van een waterbekken, vóórdat zij met 4000 man twee heuvels bestorm den. Afgezien van het verlies van een heuvel bij Korangpo, hand haafden de Verbondenen hun stellingen, maar er zijn thans nog aanvallen en tegenaanval len gaande. De Noordelijken zouden, vol gens een voorlopige schatting, bij aanvallen op de heuvel „Wit paard" 900 doden op het slag veld hebben achtergelaten. Een officier van het Amerikaanse 8e leger zei, dat de verliezen van de tegenstander groot waren. Bij aanvallen en tegenaanvallen wisselden op verschillende pun ten stellingen van bezetter. De Chinezen veroverden twee vooruitgeschoven stellingen. Zij ondernamen ook een aantal proefaanvallen. Het Amerikaanse 8e leger meldt, dat de Chinezen bij hun offensief 7 stellingen aan het front hebben veroverd. Op de meeste punten hielden de verbonden troepen echter stand. A.F.P. verneemt, dat de dele gatie der Verbondenen besloten heeft tot het eisen van de schorsing der wapenstilstands onderhandelingen voor onbe paalde tijd. Het equivalent van een afbreken der besprekingen, ingeval de Noordelijken de door de Verbondenen gedane voor stellen voor een oplossing van het conflict zouden verwerpen. Deze voorstellen, die op 28 September j.l. werden gedaan, bevatten een nieuwe regeling- voor de krijgsgevangenenkwes- tie, welke thans nog het enige obstakel is, dat een oplossing in de weg staat. Het antwoord der Noordelij ken wordt heden verwacht. Zuidkoreaanse vice-minister gearresteerd. De onder-minister van Buiten landse Zaken van Z.-Korea, Kal Hongko, is gearresteerd. Zijn arrestatie staat in verband met dezelfde zaak, die ook reeds het ontslag van eerste minister Tsjang tai Ksang met zich mee bracht. Men beschuldigt de eers te minister en Kal Hongko er van in Juni het verblijf te Poe- san van een hoge Japanse func tionaris, de vroegere gouverneur van de provincie Seoel, te hebben begunstigd. In Juni speelde zich een politieke crisis af. Drie hoge Zuidkoreaanse func tionarissen en 2 burgers werden eveneens gearresteerd. len, werd de volgende officiële bekendmaking uitgegeven: „De Franse delegatie bij de Ver. Naties zal niet toestaan dat de internationale organisatie zich zal inlaten met zaken, wel ke uitsluitend Frankrijk bevoegd is te behandelen". Dit betekent dat welk besluit de algemene vergadering der Ver. Naties ook aangaande Tu nis en/of Marokko zou willen ne men, Frankrijk dit volstrekt zal veronachtzamen. Zo zal b.v. geen enkele commissie der Ver. Naties toestemming worden verleend de Franse gebieden in Noord-Afrika te betreden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de Franse delega tie zal worden opgedragen zich te verzetten tegen pogingen om de Dunten „Tunis" en „Marokko" op de agenda der algemene ver gadering op te nemen. Indien niettemin deze punten toch op de agenda zouden worden opgeno men en hierover een debat zou ontstaan, zal de Franse delegatie de vergaderzaal waarschijnlijk verlaten, na de Ver. Naties on bevoegd te hebben verklaard zich met deze binnenlandse Franse aangelegenheden in te laten. Voorts is vernomen dat Frank rijk ten deze onvoorwaardelijk door Gr.-Brittannië zal worden gesteund. De Franse regering heeft de autoriteiten te Washing ton van haar beslissing in ken nis gesteld. De Amerikaanse am bassadeur te Parijs Dunn zal pre mier Pinay heden bezoeken. Ambassadeur Dunn heeft de Franse minister van Buitenland se Zaken Schuman verleden week meegedeeld dat de V. S. Frankrijk bij de behandeling van de aangelegenheid van het Fran se bestuur in Noord-Afrika zelf zullen steunen, mits de Fransen er geen bezwaar tegen maken dat dit punt op de agenda der algemene vergadering wordt op genomen. De Franse autoritei ten blijven echter ongerust ovei de grondslagen der Amerikaanse politiek tegenover de Franse N Afrikaanse gebieden. zijde voor, zou de katholieke re gering-Van Houtte hieruit een les moeten trekken en tot ontbinding der wetgevende kamers moeten overgaan en nieuwe algemene verkiezingen moeten uitschrijven. In hun propaganda leggen de so cialisten vooral de nadruk op de 21 maanden diensttijd die vol gens hen tot 18 maanden zou die nen te worden teruggebracht en op de politiek, die de regering volgt met betrekking tot de am nestie der politieke delinquenten, twee aangelegenheden die het laatste half jaar de gemoederen danig in beroering hebben ge bracht. Om het politieke aspect van deze gemeenteraadsverkie zingen duidelijk te doen uitko men, hebben de socialisten Paul Henri Spaak lijstaanvoerder ge maakt voor de gemeenteraads verkiezingen van St. Gilles, de bekende Brusselse voorstad. Aan liberale zijde wordt be halve de twee bovengenoemde punten hier en daar ook de Ne derlandse concurrentie in het ka der van de Benelux bij de ver kiezingspropaganda uitgebuit, waarmee men kennelijk indruk wenst te maken op de grote laag der Belgische middenstand. Bij de laatste algemene verkie zingen in Juni 1950 behaalden de katholieken 47,5 procent van het totale aantal uitgebrachte stem men, de socialisten 34,5 procent, de liberalen 11,5 procent en de communisten 4.75 procent. De C.V.P. verwierf hierdoor een ab solute meerderheid van 4 zetels in de kamer van volksvertegen woordigers en van 7 zetels in de Senaat en zij heeft reeds bij ver schillende gelegenheden te ken nen gegeven vastbesloten te zijn tot de algemene verkiezingen in 1954 geen enkele coalitie met de andere politieke partijen aan te gaan. Waar de C.V-P. bij de in 1950 gehouden verkiezingen verzekerd was van alle katholieke stemmen, zal dit bij de gemeenteraadsver kiezingen geenszins het geval zijn. Behalve de „Vlaamse con centratie", die de aanhangers van het vroegere (Duitsgezinde) Vlaams nationaal verbond in zich verenigt en die zeer ontevreden is over de toegevingen der rege ring aan het „Comité beroep op het land", het overkoepelend or gaan van alle Belgische verzets bewegingen (de regering heeft o.a. toegezegd ter dood veroor deelde oorlogsmisdadigers, die begenadigd zijn levenslang opge sloten zullen blijven), hebben ook groepen van katholieke midden standers, die ontevreden zijn over de economische politiek der re gering onder de benaming „ge meentebelangen" scheurlijsten ingediend. Aangenomen wordt, dat alleen reeds door de afschei ding van bovengenoemde Vlaam se concentratie de C.V.P. een 100.000 stemmen zal verliezen. Van de zijde der C.V.P. be twist men ten felste, dat de uit slagen der gemeenteraadsverkie zingen vergeleken mogen worden met die der algemene verkiezin gen van 1950. Ook wanneer deze ongunstig mochten uitvallen voor de katholieke regering, wil men hierin geenszins een reden zien om tot vervroegde algemene verkiezingen over te gaan. De eerste resultaten der ver kiezingen mogen Zondagavond worden verwacht, doch het zal wel Maandagmiddag worden, vóór men zich een zuiver beeld zal kunnen vormen van de wer kelijke uitslag van deze stembus strijd. De laatste gemeenteraads verkiezingen werden in 1946 ge houden. De uitschakeling van de rexistische partij en het V.N.V. hadden toen een vrij grote winst van de C.V.P. en de liberalen ten gevolge. De socialisten boekten teen een lichte achteruitgang. Uit de door het centraal bu reau voor de statistiek gepubli ceerde voorlopige uitkomsten voor de pachtprijzen over het jaar 1951-1952 (1 Aug. 1951-31 Juli 1952) blijkt, dat de pacht prijzen van de nieuw afgesloten pachtcontracten ook dit jaar we derom zijn gestegen. Vergelijkt men de huidige prij zen met die van de in het jaar 1940 afgesloten contracten, dan blijkt voor z.g. behuisd land (boerderijen) op de zeekleigron den dat zijn in het algemeen de gebieden waar pacht het meest voorkomt de stijging 48 procent te bedragen. In de rivier kleigebieden en de weidestreken was de pacht circa 40 procent ho ger, terwijl op de zandgronden de verhoging 46 procent bedroeg. De stijging van de pachtprijzen voor boerderijen, vergeleken met die van 1950-1951 bedroeg op de zeekleigronden 5 procent, in de overige gebieden 7 procent. De prijzen voor los-bouwland vertoonden in vergelijking met 1940 eveneens een verhoging, n.l. voor de zeekleigebieden 22 pro cent, voor de weidestreken 35 procent en voor de zandgronden 11 procent. Vergeleken met 1950-1951 val len er voor de pachtprijzen van los bouwland verhogingen van 5 tot 12 procent vast te stellen. Over het algemeen stegen de pachtprijzen voor los-grasland niet in die mate als bij los-bouw land. Het grasland der zeekleige- -uozjm U0O dojaiq Iuijoa uapaiq deririg. Ten opzichte van 1940 was de stijging 33 procent, ten opzichte van 1950-1951 13 pro cent.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1