De situatie van de vee^ en vleesproductie Sportnieuws Het debat in de V. N. over Nieuw-Guinea n Eric de Noorman in „Het land der duisternis" DE STRIJD IN KOREA wm AUTO REED IN DE RIJN Engelse markt moet behouden blijven Zware fiscale druk bevordert werkloosheid Tijdens een gezamenlijke open bare vergadering van het be- drijfscliapsbestuur voor vee en vlees en de commissie van bij stand van dit bedrijf schap heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, een uiteenzetting van de situatie van de vee- en vleespro ductie gegeven. De commissie van bijstand be staat uit afgevaardigden van de stichting voor de landbouw, van handel en industrie. Het voor naamste onderwerp betrof de varkensmarkt, speciaal ten aan zien van de baconproductie en -uitvoer. Het stopzetten van de baconuitvoer naar Engeland heeft volgens de heer De Veer geheel ten onrechte nogal wat stof doen opwaaien. Gevreesd wordt, dat dit stil leggen wel eens op een verlies van de En gelse markt zou kunnen uit lopen. Zulks is niet het geval. Het met Engeland overeengekomen kwantum van 3500 ton tot aan het einde van dit jaar was volge- leverd. In Engeland was voor raad voldoende. Wel kon vol gens een nader te bepalen prijs worden doorgeleverd, doch de vooruitzichten daarvoor waren niet gunstig. De Denen sloten een nieuw baconcontract af tegen een prijs, die aanzienlijk beneden de Nederlandse garan tieprijs ligt. Aangezien de top- aanvoeren van bacon voorbij zijn en de verkoopsmogelijkheden el ders gunstig, werd besloten voor de rest van dit jaar geen aanvul lend contract te overwegen. Bin nenkort zullen onderhandelingen over leveranties in het volgende jaar beginnen. De regering on derschat de waarde van de En gelse markt niet en wil die gaar ne behouden. De bacon moet echter een behoorlijke prijs op brengen. De minister zal de richt prijs van 2,57 per kg geslacht gewicht zeker handhaven. De markt heeft deze garantie prijs van begin Augustus niet gevolgd. De uitvoer van inge blikte ham naar Amerika en an dere exporten van vleeswaren en de vraag op de binnenlandse markt hielden de prijzen hoger ondanks prijsvallen in het bui tenland. De uitvoer van bacon in 1953 werpt op het ogenblik nog grote vraagstukken op. Bij verlaging van de garantieprijs zou voeder van de vrije markt in de richting van de zeer lonende zuivelindu strie gaan, waardoor de varkens houders in moeilijkheden zouden kunnen komen. Het staat vrijwel vast, dat de moeilijkheden op de markt met vette varkens zullen blijven bestaan, waardoor men ertoe zal moeten komen zware varkens lichter af te leveren dan tot nu toe het geval was. De af zet van vet spek was van dien aard, dat deze slechts met steun maatregelen mogelijk werd. De heer De Veer meent, dat met handhaving van de garantie prijs en de algemene vooruitzich ten van de afzet geen reden kan worden gevonden voor verlaging van de varkensproductie in het komende jaar. Afgewacht zal moeten worden, welk kwaad de varkenspest aan de stapel doet. Ten aanzien van het rundvee zijn gunstige resultaten bereikt. De invriesregeling 1951 bracht 5000 ton rundvlees in de vries- kamers, waardoor steun aan de markt is verleend. Verwacht wordt, dat een dergelijke rege ling dit jaar niet nodig zal zijn. De vraag uit Frankrijk is door de teistering van mond- en klauwzeer in dit land nog goed. Wij voeren vet vlees naar Frank rijk uit en kopen er mager vlees voor de vleeswarenindustrie. Nu grotere aanvoeren door opstallen van het vee te verwachten zijn, behoeft dank zij lopende grote orders niet voor een achteruit gang op de slachtveemarkt te worden gevreesd. In 1951 bleef de rundveestapel op peil bij 500.000 slachtingen op ruime uit voer van levend vee. In het eer ste kwartaal 1952 was de aan voer voor slacht naar schatting 15.000 stuks groter dan een jaar tevoren. Mede gezien de goede oogsten kan voor 1953 buitenge wone omstandigheden voorbe houden op eenzelfde productie van rundvlees worden gerekend als in 1950 en 1951. Bij wijze van proef is aan twee bedrijven toe gestaan voorlopig vrijbankvlees, dat voorwaardelijk is goedge keurd, voor binnenlandse con sumptie in te blikken. De blik ken zullen het kenmerk van de voorwaardelijke goedkeuring dragen. Het inblikken zal onder doorlopende controle van de keu ringsdiensten geschieden. De uitvoer van vleesconserven ontwikkelt zich over het geheel genomen gunstig. Het aantal paarden is sinds de telling 1951 met 11.000 stuks af genomen. Werkpaarden worden uitgevoerd, slachtpaarden (uit Duitsland en als zodanig ge merkt) ingevoerd. De paarden- stapel veroudert op verontrus tende wijze. Vermoed wordt, dat op ruime schaal veulens worden afgeslacht. Om de fokkerij te stimuleren zal het nodig zijn, dat de prijzen hoog blijven. De vooruitzichten. Beziet men de situatie op de vee- en vleesmarkt als geheel, dan kan ook in 1953 een groot productie-overschot verwacht worden, dat in het buitenland zal moeten worden geplaatst. De zen, op het ogenblik niet gunstig. Het ziet er naar uit, dat ons be leid meer ingesteld zal moeten worden op het aangrijpen van uitvoermogelijkheden, die zich in cidenteel zullen voordoen. Dit zou dus productiespreiding be tekenen. Het behoeft niet denk beeldig te worden geacht, dat de bacon tijdelijk achtergesteld zal moeten worden bij andere uit voermogelijkheden. Hij vraagt zich af, of uitgaande van de richtprijs voor varkens, men niet tot grotere prijsverschillen dan vijf cent boven of onder die prijs zal moeten komen om aan an dere uitvoermogelijkheden meer kansen te gaan bieden. Deze uit voermogelijkheden zijn thans nog niet te overzien. Zij zullen af hangen van het prijsverloop van de eigen en buitenlandse var- kensmarkten. tiet beleid van de slachtvee- Zaterdag bleef de gevechtsacti viteit aan het Koreaanse front in hoofdzaak beperkt tot patrouille, gang. Geallieerde pogingen om een op 3 October ten Z. van Pan- moendjon verloren gegane voor post te heroveren, mislukten. Communistische aanvallen op drie voorposten aan het centrale front werden eveneens afgesla gen. Lichte bommenwerpers der geallieerden hebben Zaterdag nacht bevoorradingstreinen langs de Koreaanse Oostkust, tot aan de Mandsjoerijse grens toe, aan gevallen. Ook vrachtauto's op de wegen in een groot deel van N. Korea werden bestookt. Naar het communiqué van de luchtmacht meldde, verklaarden vliegers vier treinen en 45 vracht auto's te hebben vernietigd. De communisten hebben Zondag in 'n schrijven dat aan de gealli eerde verbindingsofficieren werd overhandigd, geprotesteerd tegen twee vermeende schendingen van markt hangt hiermee ^men. De de:neutrale zóne^oorje.meerAe mate van uitvoer van rundvlees zal van prijsregelende invloed op de varkensafzet zijn. Het bedrijf schap zal waar mogelijk de uit voer van verwerkt vlees de voor keur geven boven die van vers vlees. vliegtuigen op 3 October j.l. Voorts protesteerden zij tegen het feit, dat nog niet was geant woord op een protest tegen een schending van de neutrale zóne op 17 September, dat reeds enige tijd geleden was ingediend. gelijk te maken, maar het schot van de voet van midvoor Meeu- sen vloog inplaats van onder juist over de lat. In de 23e min. wist de Terneuzen-doelman een onverwachtse schuiver ten dele te keren; rechtsbuiten Mattheeu- wisen was eerder bij de inmiddels stilliggende bal en verhoogde de score tot 20. De bezoekers ver saagden echter niet. Zwerver Jansen pikte weer eens een bal op, plaatste op het juiste moment naar midvoor Meeusen, die met een vliegend schot de eer na 30 min. spelen wist te redden (21). Alliance werd nu zwaar in de verdediging gedrongen. Schoten van Sandrini en Meeusen konden echter geen genade vinden in de ogen van de Alliance-doelman. Hoe de bezoekers ook zwoegden, de gelijkmaker bleef uit. Toen scheidsrechter Bax voor inruk ken blies kon het spel van de rood-zwarten de Terneuzen-aan- hang weer enigszins hoopvol stemmen. De BaronieAxel 20. Clinge—RKFC 0—2. RKFC had een snelle start en nam na 3 minuten reeds de lei- .het de gasten die domineerden en 1 „1 J rrG y. -f 1 /üo /"Ir* r-llftYln /d ïfok clor EERSTE KLASSE A. WageningenAjax 41; Zwol se BoysSneek 20; De Vole- wijekersGVAV 10; Ensch. B. Frisia 1—1; NEC—DOS 3—0; EDO—VSV 2—1; RCH—Heracles 3—2. EERSTE KLASSE B. 't Gooi—DWS 0—0; Stormvo gels—Go Ahead 62; Elinkwijk Vitesse 1—0; Leeuwarden Enschedé 30; Be QuickAchil les 5—4HeerenveenAGOVV 40; Blauw WitHaarlem 12. EERSTE KLASSE C. Willem II—Sparta 1—2; MVV SVV 12; ExcelsiorTheole 112; EmmaSittardia 41; VVV—Juliana 0—0; Longa—BW 21; BrabantiaHBS 10. EERSTE KLASSE D. ADOFeijenoord 35; Eind hoven— NAC 1—1; XerxesRBC 21BleijerheidePSV 22 vooruitzichten voor de uitvoer Mauri tsNO AD 22; TEC van bacon zijn, vooral bezien uit Limburgia 0—0; Hermes DVS— het oogpunt van te maken prij-, DHC 21. ZUID I. TWEEDE KLASSE B. DOSKOMiddelburg 32; Al lianceTerneuzen 21; Goes MOC 31; De BaronieAxel 2—0; Rood Wit—RAC 4—2. DERDE KLASSE D. Clinge—RKFC 0—2; Corn B.— Biervliet 32; BreskensVlis singen 02; De ZeeuwenNw Borgvliet 12; ZeelandiaRCS 1—3. VIERDE KLASSE H. RIAOostburg 21Sluiskil Koewacht 52; Hontenisse Hulst 1—1; EMM—PSK 2—1; IJzendijkeSteen afg. RES. TWEEDE KLASSE C. Terneuzen 2De Zeeuwen 2 41; Axel 2Breskens 2 .23. Voor het departement Zuid- Limburg der Nederl. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel heeft prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogleraar aan de R. K. Universi teit te Nijmegen, gesproken over de rijksbegroting 1953. Prof. Groeneveld wees erop, dat het evenwicht van de staats begroting 1953 weer hoger ligt dan vorige jarën, hoger dan de 25 van het nationaal inkomen, die de moderne economen als de grens van de draagkracht der be volking beschouwen. Spr. becritiseerde de methode om de belastinggelden ook te be steden voor de financiering in de kapitaalsdiensten, omdat de over schotten van de gewone dienst hiervoor worden aangewend. Dit systeem droeg o.a. in zich de liquiditeits-crisis van 1952. De te zware fiscale druk ver hindert de normale ontwikkeling van het economisch leven en be vordert werkloosheid. Men komt er niet door het scheppen van werkgelegenheid over te hevelen van de particuliere sector naar de overheid. Een ander noodlot tig gevolg van de grote fiscale druk bleek prof. Groeneveld te zien in het belemmeren van het opbrengen door het bedrijfsleven van de noodzakelijke deviezen voor de vermindering van bui tenlandse schulden. Op de bin nenlandse schuld heeft men in enkele jaren enige milliarden we ten af te lossen. Dit schiep een gunstige toestand, maar het gaat ten koste van de nationale econo mie, waardoor het nationaal evenwicht dreigt te worden ver stoord, terwijl de kapitaalsmarkt in moeilijkheden geraakt. Vitaal voor onze economie is en blijft volgens spreker het schep pen van werkgelegenheid, waar voor de investeringsmogelijkhe den van het bedrijfsleven ver hoogd dienen te worden en dit is slechts mogelijk door inperking van de fiscale druk. De vergadering, welke, onder leiding stond van de heer R. Sevenstern, hield na de inleiding een korte gedachtenwisseling. Hier volgt een uitgebreider weergave van het antwoord van de Nederlandse gedelegeerde, de heer Spits, in de commissie voor nïet-zelfbesturende gebie den op de opmerkingen van de Indonesische afgevaardigde, de heer Tajib Napis, op 1 dezer. De heer Spits voerde aan, dat de kwestie van de politieke status van nieuw Guinea buiten de be handelingsbevoegdheid der com missie valt. Art. 73 van het handvest spreekt van de toestan den op economisch, sociaal en on derwijsgebied in de niet-zelfbe sturende gebieden, waarover ver slag moet worden uitgebracht. Nu is het waar, dat de Nederland se regering over Nieuw Guinea opk inlichtingen heeft verstrekt van politieke aard. Zij heeft zulks uit vrije wil gedaan. Neder land heeft steeds op het stand punt gestaan en doet dit nog dat deze mededelingen slechts worden verstrekt als „back ground-information" en geen aanleiding kunnen geven tot een discussie er over in deze commis sie. Ik wens daarom, aldus de heer Spits, algeheel voorbehoud te maken ten aanzien van het standpunt, dat door mijn rege ring met betrekking tot deze aan gelegenheid wordt ingenomen te behouden en zal daarom niet in gaan op de argumenten van de afgevaardigde van Indonesië. Niettemin ben ik bereid, dit standpunt uiteen te zetten, opdat de commissie in staat zal zijn, zich een oordeel te vormen. De heer Tajib Napis heeft protest aangetekend tegen de verklaring, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea berust bij de Nederlandse regering. Het standpunt van de Nederlandse regering hiertegen over is, dat in het handvest van de overdracht der souvereiniteit in 1949 het grondgebied van Ne derlands Nieuw Guinea uitdruk kelijk is uitgesloten van deze overdracht, die zich bepaalde tot de souvereiniteit van Indonesië over het voormalig Nederlands- Indië. De besprekingen, die hier over sedart dien tussen de Indo nesische en Nederlandse regerin gen zijn gevoerd, hebben niet ge leid tot enige wijziging in de sta tus van het gebied. Derhalve bleef de souvereiniteit over N. Guinea bij Nederland berusten en mijn regering handelt volkomen juist door de inlichtingen in kwestie te doen toekomen aan de secretaris-generaal der V. N. Gezien dit standpunt veroorloof ik mij, mijnheer de voorzitter, u in overweging te geven, het debat over dit onderwerp te doen be ëindigen, zulks in overeenstem ming met de opdracht van de commissie en met door haar in het verleden gevolgde practijk. AllianceTerneuzen 21. Een herboren Terneuzen heeft Alliance zijn huid zo duur moge lijk verkocht. Het fortuin was ze ker niet aan de kant van de be zoekers en met een gelijk spel zouden de rood-zwarten helemaal niet boven hurt stand gekleed zijn geweest. De thuisclub met In de voorhoede Sep, Pirard (beiden ex-RBCen Mattheewisen (ex- NAC) had aan de jeugdige doel- verdediger Smit met voor hem Lauret en De Bock een hele kluif. Er ontspon Zich direct een aan trekkelijke partij voetbal. Listige passes en fraai combinatiespel werd ons voor ogen getoverd. De thuisclub had het eerste kwartier van de strijd een licht veldover- wicht, hetgeen ze door het hechte Terneuzen-verdedigingsblok niet kon uitbuiten. Pas in de 20e min. noteerden we een vliegend schot van de Alliance-linksbinnen Kruijsbergen, dat juist naast ging, terwijl even later Stofmeel een schot in de uiterste hoek af vuurde, dat echter door doelman Smit op sublieme wijze tot hoek schop werd verwerkt. Aan de andere kant was het Van Waes, die met een vinnige kopstoot Van Gastel op de proef stelde. Drie minuten vóór rust belandde na een klein misverstand in de Ter- neuzen-gelederen de- bal bij vete raan Kruijsbergen. Deze 42-jari; ge speler schoof het leder naar zijn midvoor Stofmeel, die met een vrij veld voor zich onhoud baar langs Smit kogelde (1—0). In de tweede helft was het eerst de actieve Terneuzen-mid- voor, die gevaar trachtte te stich ten in de Alliance-defensie, maar zijn in moeilijke positie afge vuurd schot ging gevaarlijk voor langs het doel. Het spel golfde nu snel op en neer. Aan beide zij den vielen weer fraaie trekjes voetbal te bewonderen, maar de eindafwerking was telkens op het beslissende moment zoek. Na een kwartier spelen kreeg Ter neuzen een prachtige kans om Daar NAC uitspeelde omzoom den circa 8000 toeschouwers het fraaie Baronie-terrein. Axel be trad het veld met een invaller voor Schelleman, die op de zie kenlijst stond. De thuisclub was volledig. Na de terreinverkenning nam de thuisclub het initiatief met een welopgezette aanval die echter werd onderschept. De strijd was dan geruime tijd afwisselend en De Baronie liep herhaaldelijk in de buitenspelval. Hun aanvallen werden gedurig geleid door Lan- genberg en Ritzen en de Axelse .middenlinie werd zwaar op de proef gesteld. In laatste instan tie waren het echter steeds Wal raven en Sijs die een soliede vorm ontplooiden tegen de water- vlugge Baronie-voorhoede. De snelle Axelse aanvallen waren niet minder talrijk, doch bij de gasten mangelde het aan buiten spelers. De Baronie-verdediging had dit spoedig door en dit was wel de voornaamste handicap der oranjehemden. Jonkman en Van de Velde voelden de Bredase doelwachter aan de tand, maar vooralsnog bleef succes uit. In de lijn der verwachting kwam dit na ongeveer 25 minuten dan ook aan de overzijde, waar De Danschutter overigens weer een goede partij keepte. Eindelijk moest hij zwichten toen Langen- berg een afgemeten pass van Ritzen benuttend, met een hard schot de bal achter de vlugge Axelse doelwachter plaatste (10). Dit doelpunt werkte in spirerend op de Axelaars tot nog hogere inspanning. Zowel Van de Velde als Jonkman trachtten de Baronie-doelman te passeren, maar de thuisclub wist voor de pauze meester van het terrein te blijven, mede dank zij de hard werkende stopper Van de Corput. Bij de doelwisseling wees de sco- restand 10 voor de thuisclub. De tweede helft werd ingezet met een Axels offensief, maar met kunst- en vliegwerk werden de aanvallen afgeslagen. De meer technische vaardigheid van de thuisclub won het van het nog niet zo geroutineerde spel der Z. Vlamingen, wier vechtlust even wel niets onder deed voor die van de Baronie-spelers. De strijd bleef spannend en fraai en Axel speel de te Breda in een nog betere vorm dan tegen Internos. De Danschutter, die in moeilijke si tuaties steeds uitkomst bracht, werd na ongeveer een kwartier door Langenberg, die in twijfel achtige buitenspelpositie het le der bemachtigde, verrast en de stand was 2—0. De Axelaars ga ven zich geenszins gewonnen. Hardnekkig bleven zij verdedigen en niet ontmoedigd trokken zij afwisselend ten aanval 8 Minuten voor het einde werd een schot van Jonkman ten dele gekeerd. Jonkman liep er op in en doel puntte, doch de overigens onbe rispelijk leidende Rotterdamse referee In 't Ven keurde dit doel punt wegens buitenspel af. In de laatste minuten werd nog een hevig Baronie-offensief ontke tend, maar De Danschutter gaf verder niet thuis. Een 21 uit slag had de verhouding zuiverder weergegeven. ding, al was dit dank zij een fout in de Clinge-verdediging (01). De thuisclub had weinig vat op het snelle en sublieme spel van RKFC. Na 25 minuten kwam er verandering in het spelbeeld. Clinge kwam beter op dreef en belaagden vele malen het RKFC- doel, Meerdere malen moesten paal en dwarslat voor de gasten uitkomst brengen. In de 8e minuut in de tweede helft brak de RKFC-midvoor weer door en de stand was 02. Clinge zette nu het doel van de gasten onder druk, doch de ver dediging gaf geen krimp en be zorgde RKFC de overwinning. Corn BoysBiervliet 32. In een vlug gespeelde wedstrijd gaven aanvankelijk de gasten de toon aan; de thuisclub herstelde zich prachtig en wist tenslotte verdiend gewonnen. Na 11 minu ten gaf Kramer de gasten, na goed samenspel, met een kopbal de leiding (0—1). Biervliet kon het initiatief niet behouden en de aanvallen van de thuisclub wer den steeds gevaarlijker, zodat de gelijkmaker niet kon uitblijven. Deze kwam in de 30e minuut van de voet van Jansen (11). Maar nog eens zouden de gasten de lei ding nemen door De Kramer, die bij een mooie doorbraak voor de tweede maal de bal achter de Sasse doelman deponeerde (1-2). Direct na de thee opende Corn Boys een offensief, waardoor Biervliet geheel op eigen helft werd teruggedrongen. De achte- hoede der gasten hield echter goed stand en eerst in de 25e mi nuut kwam de gelijkmaker, toen midvoor Kommex een voorzet van links benutte (2—2). Corn SluiskilKoewacht 52. In het eerste kwartier waren Boys bleef aandringen en dank zij doortastender spel van de Sas se voorhoede was het in de 12e minuut voor het einde weer de midvoor die doelpuntte (32). BreskensVlissingen 02 Fors en slecht spel. In een slecht en over het alge meen fors gespeelde wedstrijd heeft Vlissingen gistermiddag de beide punten uit Breskens weten weg te halen. Direct na de aftrap gaf Bres kens de toon aan en zij wist reeds in de 3e minuut een hoekschop te forceren die echter geen resul taat opleverde. Geleidelijk kwa men de gasten er beter in en werd Breskens in de verdediging gedrongen. De thuisclub kwam in deze eerste helft practisch niet meer aan .bod. Er werd fors ge speeld, maar de scheidsrechter hield de touwtjes strak in han den en het is hieraan te danken dat het niet tot excessen is geko men. Eerst 9 min. vóór rust wist de Vlissingse linksbuiten West- straeten met een schuiver de stand op 0—1 te brengen. Na de rust werd het talrijke pu bliek een zelfde spelbeeld voor gezet. De weinige aanvallen van Breskens konden door de Vlis singse achterhoede tijdig worden gekeerd. Ook de Vlissingse voor hoede kwam niet ver. Spil Fenijn wist steeds redding te brengen. In de 35e minuut stelde mid voor Van der Schraaf de Vlissing se overwinning veilig door een tweede doelpunt (02). die de sporadische uitvallen der blauw-witten in de kiem smoor den door de opgezette buitenspel- val. Door gebrek aan schutters kon Koewacht dit overwicht niet in doelpunten uitdrukken. Toen Van Male de bal goed opbracht en naar rechtsbuiten Overbeke plaatste, was het deze laatste die Sluiskil de leiding bezorgde (1—0). Met het verstrijken van het tweede kwartier kwamen de gastheren er beter in. In de 24e minuut was het weer Overbeke die doorbrak en wist te doelpun ten (20). Dit kunststukje haal de hij 2 min. vóór rust nogmaals uit (30). Na de thee wist de midvoor van Koewacht in de 6e min. van een misverstand in de achterhoe de der gastheren te profiteren en het eerste tegenpunt te scoren (3—1). Geen minuut later had Van Male voor Sluiskil nummer vier aangetekend en in de 22e min. wist dezelfde speler het vijf de doelpunt in het vijandelijk doel te plaatsen. Uit een toegekende strafschop wisten de gasten de eindstand nog op 52 te brengen. HontenisseHulst 11. Voor een talrijk publiek hebben "Zondagmiddag Hontenisse en Hulst in een spannende en vlotte partij de punten gedeeld. Hoewel Hulst technisch beter speelde, stelden de gastheren enthousias me en snelheid hiertegenover. Direct na de aanvang was het Hulst die ten aanval trok. Na 10 min. werden deze verwoede aan vallen beloond met een doelpunt van Neefs, die hard inschoot (01). Hontenisse antwoordde hierop met fanatieke aanvallen om het verloren terrein terug te winnen. Met kunst- en vliegwerk werden haar pogingen verijdeld door de Hulster achterhoede. Toch kregen de gastheren loon naar werken, toen een der Hul ster achterspeler in* de 20e min. op zijn doelman wilde terugspe len. Deze laatste was echter uit gelopen, waardoor de bal in het lege doel rolde (11). Na de thee bleef het spel aan trekkelijk. Hoewel beide doelen aan grote gevaren hebben bloot gestaan, kwam er in de uitslag geen verandering meer en ein digde deze belangrijke wedstrijd in een gelijk spel, wat de juiste verhouding weergaf. Hulst Steen Sluiskil Hontenisse EMM PSK Koewacht Aardenburg IJzendijke Oostburg 3 2 2 3 3 3 3 2 2 3 0 12—2 0 124 0 10—5 9—6 7—4 10—11 2 6—12 1 3—5 O 0—16 O 6—11 0 Alliance Baronie DOSKO Goes RAC Rood Wit Middelburg MOC Internos Axel Terneuzen 0 10—4 0 12—3 5—3 12—14 9—9 5-M 4—5 4—6 3—4 2—5 5—14 0 RCS Vlissingen RKFC De Zeeuwen Corn Boys Nw Borgvliet Zeelandia ODIO Breskens Biervliet Meto Clinge 4 3 3 2 2 2 1 1 1 1 1 0 1 14—8 0 12—0 1 10—6 10—9 12—12 9—15 7—6 8—8 8—7 6—9 7—14 Voetbal in België. De uitslagen van de competi tiewedstrijden, gespeeld voor de eerste nationale afdeling van de Kon. Belgische Voetbalbond lui den: Union St. GilloiseBeeringen FC 11; Rac. MechelenDaring CB 11; Antwerp FCRac. Gent 10; SC AnderiechtFC Luik 40; Ol. CharleroiChar leroi SC 01; Beerschot AC Tilleur FC 2—1; Standard CL— FC Mechelen 11; Gantoise Berchem Sport 12. Nu alle clubs vijf wedstrijden hebben gespeeld staan FC Me chelen en Standard CL bovenaan de ranglijst met elk 8 punten, ge volgd door FC Luik, Rac. Meche len, Charleroi SC en SC Ander iecht, die elk 7 punten hebben. 4—13 0 RIAOostburg 21 Na 5 minuten had RIA reeds de leiding door Hemelsoet, die een pass van Selis benutte (10). Er werd aantrekkelijk gespeeld met spannende momenten. Na 30 minuten scoorde Selis RIA's tweede doelpunt (20). Het eerste kwartier van de tweede helft was Oostburg over wegend sterker. Aanval op aan val volgde, maar de afwerking liet veel te wensen over. Langza merhand luwde het Oostburgse offensief en ging de strijd meer gelijk op. Toen Oostburg er in de 32e minuut 12 van maakte, zag het er voor RIA dreigend uit. De gasten trachtten een gelijk spel te forceren en meermalen hing de gelijkmaker in de lucht. RIA hield echter stand en behaalde een zwaarbevochten overwinning. TERNEUZEN 145. ,,D-daar klonk ietshijgt Orm ontzet, onzeker in de duisternis wijzend. „Een ge-ge-geluid!... Het is hier niet p-pluis, heer! Ik heb al die tjjd wel ge voeld d-dat hier boze geesten huizen! We hadden hier ook nooit moeten komen De Noorman slaat geen acht op zijn met gezel. Haastig is h? naar voren getreden en zjjn scherpe ogen trachten de duisternis te doorboren. Het is mogelijk dat Orm iets gehoord heeft. Ver moedelijk zullen vele Beer-krij- gers op dit ogenblik de gangen naar hen afzoeken. Zijn hand om klemt vaster zijn boog. „Ik denk, dat het een aardgeest met twintig armen is", verklaart Orm met naargeestige deskundig heid. „Die huizen er veel in dit soort holen, werd mij altijd ver- teld. Hoewel het natuurlijk ook alleen een spook-vleermuis kan zijn, die ons levend verslindt. Ik wil niemand bang maken. We moeten het beste blijven hopen..." Pssst... hè... hè... hè...!" klinkt eensklaps een kakelende stem ach ter hen. Met een gil wendt de kleine roerganger zich om. Uit een zijgang is eensklaps een duistere gedaante getreden, die nu geluid loos op hen toeschuift. Met een ruk brengt Eric zjjn boog omhoog. „Niet schieten heerHet zou U zeker bedroeven, hè, hè, hè," Rakelt de stem opgewekt uit het duister. „Dit is een veel te aardig weerzien om het met een pijl te bederven! Hoe vaart gij, lieve vrienden?" Maar noch Eric, noch de zeeman zijn in staat te antwoorden. Want vol verbazing zien zij de schurk achtige voerman Alhabar, wiens vreemde rol hen reeds herhaalde lijk verbijsterd Jleeft, uit de scha duw opduiken. „Stom van vreugde, lieve mak kers?" snerpt de merkwaardige voerman gichelend. „Ach, ach, hoe roerend is het toch wanneer boe zemvrienden elkander opnieuw ontmoeten, hè, hè, hè. Ik heb vol verlangen naar U uitgekeken Vijf personen verdronken. Zondagmiddag om 14.20 uur is te Doornenburg een ernstig on geluk gebeurd, waarbij vijf per sonen om het leven zijn gekomen. Een zes-personenauto, afkomstig uit Haarlem reed bij Doornen burg het Pannerdenseveer op. Door tot nu toe onbekende oor zaak reed de auto aan de andere kant de pont weer af en ver dween in de Rijn. Een der inzit tenden was tevoren uitgestapt. De auto is inmiddels opgehaald en de stoffelijke resten overge bracht naar het ziekenhuis te Bemmel. De rijkspolitie te Door nenburg stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeur de. Bij het ongeval zijn twee echt paren uit Haarlem om het leven gekomen. Het zijn de heer H. Wempe, van beroep bakker; mevr. T. WempeVan Luyken; de 33-jarige heer H. Best en zijn 29-jarige echtgenote mevr. J. C. Best-Verslages. De chauffeur van de wagen, de heer P. Gortzak, van beroep bakker-bezorger, woonde eveneens te Haarlem. Naar verluidt, zou de auto als gevolg van het weigeren der remmen door de ketting aan het uiteinde van de pont in het water zijn gereden. De zesde inzittende, de heer M. M. van Dijk uit Haar lem was vóórdat de auto de pont opreed uitgestapt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3