UIT DE PROVINCIE BATIG SALDO Inval in Nederlandse speelclub Arcadia De belastingheffingen en de middenstand De positie van Japan in het Verre Oosten AGENDA van Verhaal de Zuidhollandse eilanden A3? TERNEUZEN. AXEL. Oud-Terneuzenaar bewusteloos in kelder te Straatsburg gevonden K APELLE-BIEZELIN GE. SLUIS. Kerknieuws De Amerikaanse verkiezingen en Kennan Zware lasten op de kleine ondernemingen ENGELS JONGETJE VERDRONKEN. HENK VAN HEESWIJK Raadsvergadering. De gemeenteraad van Terneu- zen krijgt Donderdag a.s. een lijvige agenda te verwerken. Ge lukkig voor de heren raadsleden zijn er onder de 25 punten tal van aangelegenheden, die niet direct van wereldschokkend be lang zijn en met een hamerslag van de voorzitter als afgedaan kunnen worden beschouwd. Het punt, dat de sluizen der welsprekendheid het wijdst open kan zetten, schuilt onder de in gekomen stukken, een schrijven namelijk van de commissie van bestuur van het centraal bouw en woningtoezicht. Dit betreft natuurlijk de geruchtmakende affaire die naar veler opvatting zo'n zonderlinge afloop heeft ge had. Enfin, de raadsleden kun nen er Donderdag hun oordeel over uitspreken. Verder blijkt uit de ingekomen stukken, dat ongegrond is ver klaard het beroep van de heer S. W. Henry tegen het besluit van de gemeenteraad van 29 Mei tot het beschikbaar stellen van gelden voor de stichting van een school op Gereformeerde grond slag. De agenda vermeldt enkele be noemingen, allereerst van een lid in de commissie van bijstand voor gemeentewerken (vacature Lindenbergh)van de leden der commissie van advies ingevolge art. 8 der woonruimtewet en ten slotte van een tweetal tijdelijke leraren aan het openbaar lyceum. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aankoop van een perceel grond aan de le De Feij- terstraat 1 ten behoeve van de klein-industrie voor een bedrag van 4050. Voor de bouw van huizen in de Louisapolder en de Zeven Trini- teitspolder wordt voorgesteld diverse bouwterreinen van resp 7680 m2 en 7385 m2 te verkopen voor 6,50 per m2. Door de woningbouwvereniging „Werkmansbelang" wordt de me dewerking verzocht voor de bouw van 52 woningwetwoningen. B en W stellen voor een voor schot van 600.000 te verstrek ken, af te lossen in 50 jaarlijkse annuïteiten. Aan dit voorstel gaat vooraf de verkoop aan „Werkmansbelang" van drie percelen grond, respec tievelijk groot 1198 m2, 2069 m2 en 1745 m2, alles tegen 6,50 per m2. Het bestuur der R. K. meisjes school te Terneuzen vraagt geh den voor het aanschaffen van bureautje en een wandbord, ter wijl de chr. ulo-school aan de Gre- nulaan medewerking vraagt voor het aanschaffen van natuurkun de-leermiddelen. Van de verdere agendapunten noemen wij nog een voorstel tot wijziging van de subsidieverle ning aan de gezinszorg van de Ned. Herv. diaconie; de vaststel fing van een kindertoeslagveror dening; het vaststellen van een huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van school verzuim en een voorstel tot het aangaan van geldleningen. ontgaan, de verfraaiing nog meer zal doen uitkomen. De heer Van der Meer en de Terneuzense middenstand wen sen wij geluk met deze aanwinst. Knaapje liep tegen motorrijwiel op. Zaterdagmorgen te ongeveer half elf liep het 5-jarig zoontje van de heer V. wonende in de Schoolweg zonder op het verkeer te letten de rijweg over. Op hetzelfde moment kwam de heer V. uit Zaamslag op zijn motorrijwiel aangereden. Hij kon niet voorkomen, dat het knaapje in aanraking kwam met zijn mo torrijwiel en op de straatweg werd geworpen. Dokter Van Breda Vriesman, die een lichte hersenschudding bij het jongetje constateerde, ver leende de eerste hulp. Alweer die beruchte blauwe steentjes! Zaterdagmiddag om 3.15 uur reed op de provinciale weg Ter- neuzen—Axel in de richting Ter- neuzen een luxe auto, waarin 3 Belgische dames en 2 kinderen waren gezeten en die werd be stuurd door mevr. Paton uit Lo keren. Tussen St. Anne en Driewegen, ter hoogte van de hofstede van de heer M. de Bruijne, waar het wegdek bestaat uit de z.g. blau we steentjes, die om hun glad heid zo langzamerhand berucht zijn geworden en reeds talloze malen oorzaak zijn geweest van ongevallen, slipte de luxe auto, die daarna vermoedelijk twee maal over de zijkant kantelde en over de langs de weg lopende vrij diepe sloot in een maïsveld te recht kwam. Daar er op deze weg een inten sief verkeer is, was hulp onmid dellijk aanwezig en werden de inzittenden door de heer S. uit Zaamslag direct per auto naar het ziekenhuis te Terneuzen ge bracht. Met uitzondering van mevr. Duyse uit Lokeren, die een lich te hersenschudding had bekomen en in het ziekenhuis werd opge nomen, liepen de verwondingen bij de overige inzittenden nogal mede. De heer Paton, die van het ge beurde op de hoogte werd ge steld, heeft in de loop van de na middag het gezelschap afgehaald. Een der dames was door het ongeval echter zodanig overspan nen, dat zij per ziekenauto naar Lokeren is vervoerd. De auto, die vrij zwaar bescha digd was, is door een kraanwagen van de garage Kerckhaert naar Terneuzen gesleept. Sjors en Sjimmie. In het Concertgebouw werd Za terdagmiddag voor een uitver kochte zaal door het Ned. revue- en toneelgezelschap, onder lei ding van de heer H. van Strae- ten, een der talrijke avonturen van Sjors en Sjimmie ten tonele gevoerd. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de kinderen van het gebodene hebben genoten. Binnen het gebouw een iubelen- de jeugd, maardaar buiten vele kleintjes, die met betraande ogen naar huis keerden omdat, hoe graag men ook had gewild er niet voldoende plaatsen waren. Maar, Sjors heeft het ons zelf gezegd, spoedig komt hij met z'n vriendje Sjimmie weer naar Ter neuzen. Een kwart eeuw varkens verzekering. Zaterdagavond hield de var kensverzekering „Elk naar zijn krachten" te Kijkuit in het Zon dagschoolgebouw haar jaar. en feestvergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Deze vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer A. Dieleman, die in zijn openings woord bijzonder welkom heette de heer J. de Vos van Zaamslag, die de eerste penningmeester van de vereniging is geweest. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. van Doese laar, bleek dat het ledental met 2 was vermeerderd en thans 29 bedraagt. Het jaarverslag van de pen ningmeester de heer J. M. v. d. Velde gaf een klein nadelig slot over het afgelopen jaar. Er is momenteel ruim 100CT in kas. Nadat de voorzitter de gebrui kelijke bedankjes had uitgedeeld volgde bestuursverkiezing we gens het bedanken van de heer J. Wolfert, die de buurtschap gaat verlaten. In zijn plaats werd gekozen de heer M. C. Dieleman. De uitkering varkens werd vastgesteld op 35 voor biggen tot 25 kg en voor iedere kg daar boven ƒ1.20. Na enige discussie over een artikel in het reglement, hield de voorzitter zijn feestrede onder het motto; „Vijf lustra vloden heen!" De vereniging, aldus de voorzitter, heeft nog maar haar derde secretaris en haar tweede penningmeester en dat nog wel omdat de vorige functionarissen uit de buurtschap zijn vertrok ken. De heer Dieleman is zelf 25 jaar voorzitter en vierde dus ook zijn zilveren jubileum. Een en an der getuigt dus wel van een goe de samenwerking in het bestuur. Na de pauze werd de koffie maaltijd alle eer aangedaan. Hierna vond een verloting plaats ter bestrijding der onkos ten aan deze feestvergadering verbonden. Door de heer De Feijter-But werd daarop de geluidsfilm „Dik Trom", die bij de talrijke aanwe zigen getuige het applaus aan het einde, zeer in de smaak bleek te vallen. Het klqkje van gehoorzaam heid draaide al aardig naar het middernachtelijk uur, toen de voorzitter deze zeer geslaagde feestelijke vergadering met een opwekkend woord sloot. De Franse politie heeft Vrijdag avond in de kelder van een ge sloten huis aan de Avenue Aristi- de Briand in StraatsburgNeu- dorff onder mysterieuze omstan digheden het lichaam gevonden van de Nederlander Pieter Aar- noudse. Weduwen verrast door onbekende Amerikaan. Zaterdagmiddag heeft in het gemeentehuis alhier de heer D. J. Koopman, seceraris van de afd. Holland der Jeugdvrienden Asso ciatie aan 77 weduwen boven de 65 jaar,' een pakket uitgereikt namens de onbekende Ameri kaanse weldoener, wiens moeder op 6 October 1856 in Kapelle werd geboren en die nu op deze manier haar nagedachtenis wil eren. Deze Amerikaan, die onbekend wil blijven, had eerder, n.l. in Mei van dit jaar, reeds 76 gouden bruidsparen in Amsterdam met geschenkenverrast. De heer Koopman heeft een en ander over hem verteld, vóórdat hij de pakketten uitreikte. De onbeken de is in Amsterdam geboren en heeft zich door zijn enorme wils kracht opgewerkt tot een man, die op zijn gebied wereldver maard is geworden. De heer Koopman is reeds dertig jaar met hem bevriend, een vriendschap die dateert uit de tijd, toen zij sa men in een commissie zaten, die de woekerbestrijding in 1924 in Amsterdam ter hand nam. De bijeenkomst, die werd bij gewoond door een neef van de moeder van de Amerikaan, de heer Quintus, stond onder leiding van burgermeester H. G. van Suylekom van Kapelle die voor deze gebeurtenis in Zeeuws cos tuum was gekleed, evenals de wethouder en de gemeente-secre taris. Aanbesteding. Namens de directie der N. V. „Flandria" te Zedelghem (Bel gië) werd alhier aanbesteed het verbouwen van het voormalige Franciskaner-klooster tot maga zijnen der voornoemde N. V. Hiervoor werd ingescreven: Firma Gebr. Christiaansen te Oostburg voor 31.850; A. F. Bogaard te Sluis voor 31.555; A. J. H. v. d. Eisen te Sluis voor 25.690; H. Leenknegt te Aar denburg voor 25.200; H. van Poucke te Sluis voor 22.744; F. J Leenhouts te Sluis voor 22.068; J. F. H. A. Bogaard te Sluis voor 21.813 en J. J. van Hee te Sluis 21.658. De begrotingwas 24.300. De gunning werdaangehouden. i p Aarnoudse die zijn waladres in Sas van Gent heeft, was bewuste loos, bloedde hqvig en had, zo bleek later, een schedelbasisfrac- tuur. Het is vrijwel zeker dat Aarnoudse nadat hij een hoe veelheid francs van een bank had gehaaldis overvallen, mishan deld en beroofd, waarna de over valler (s) hem naar de kelder heeft/hebben gebracht. Het slachtoffer, die is opgenomen in een ziekenhuis te Straatsburg, was Zaterdagmiddag nog bewus teloos. Nadat Aarnoudse was gevon- den, werd hij onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens het vervoer kwam hij even bij kennis en zeide, dat hij Pieter Aarnoudse heette, 43 jaar oud was en in Terneuzen werd ge boren. Voorts zeide hij, dat hij schipper was van het m.s. „De Zeeuw" (Vroeger „Zeeuws Vlaan deren" geheten. Red. V.Z.) Een onderzoek wees uit, dat „De Zeeuw" Vrijdag in de ha ven van Straatsburg was aange komen. Het schip, dat voor zover ons bekend van Aarnoudse is en voor rekening van de „Damco" Scheepvaartmaatschappij N.V. te Rotterdam vaart, moest een hoe veelheid ijzer, bestemd voor Ant werpen, laden. De politie vraagt zich af hoe Aarnoudse in de kelder, die voor een vreemdeling moeilijk te vin den was, terecht is gekomen, om dat alle deuren van het huis ge grendeld waren. Daar hij vreem deling in Straatsburg was, en Vrijdagmorgen van een bank een hoeveelheid Franse francs had gehaald, is bij de politie het ver moeden gerezen, dat A. is over vallen, mishandeld en beroofd. De Franse politie zet het on- derzoek voort. De Amerikaanse onder-mmis- £>e echtgenote van de heer Aar- ter van Buitenlandse Zaken noudse, die in Sas van Gent ver voor het Verre Oosten, Allison, I blijft, is Zondagmorgen naar heeft te Manilla verklaard, dat Straatsburg vertrokken, de kwestie van het betalen van schadeloosstelling door Japan ondergeschikt moet zijn aan de noodzaak om met dit land sa men te werken voor de bevei liging van Azië. Hij was van mening, dat Ja pan moet deelnemen aan iedere meerzijdt'fëe veiligheidsmaatre gel in het Verre Oosten. Allison is op weg voor besprekingen te Hongkorjg, Bangkok, Rangoon en Djakarta. NED. HERV. KERK. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Nieuwdorp de eerw. heer D. Homan, candidaat te Hulst, die tegelijk een benoeming tot vicaris te Noordwijk aan Zee ontving. Politieke waarnemers te Washington hebben verklaard dat, tenzij Stevenson en Eisenho wer tot overeenstemming komen, er gevaar bestaat, dat de affaire- Kennan een gevaarlijk strijdmid del in de Amerikaanse verkie zingscampagne wordt. Zoals gemeld heeft de Russi sche regering de terugroeping van Kennan als Amerikaanse ambasadeur te Moskou geëist. Een heftige verkiezingsstrijd, zo meent men, waarin beide par tijen door haar houding in deze kwestie zich willen doen voorko men als de kampioenen van het anti-communisme, zou het ge vaar met zich mede brengen, dat de reeds gespannen verhouding tussen Oost en West slechter zou worden. President Truman en gouver neur Stevenson zouden, naar men in welingelichte kringen geneigd is te geloven, niet proberen de affaire-Kennan als wapen in de verkiezingsstrijd te gebruiken. In dezelfde kringen wordt gevreesd, dat de republikeinen er op zullen staan dat Zaroebin, de Sowjet- ambasadeur in Washington, bij wijze van tegenmaatregel tot „persona non grata" wordt ver klaard en dat zij zijn onmiddellij ke terugroeping zullen eisen. Een woordvoerder van het Amerikaanse consulaat-generaal te Genève heeft medegedeeld, dat Kennan geen verklaring zal af leggen naar aanleiding van de Russische eis. Zondag is Kennan via Frank fort naar Berlijn vertrokken, waar hij de aankomst van zijn echtgenote en twee kinderen, die nog te Moskou vertoeven, zal af wachten. 11 Heropening winkelpand Wat aan de buitenzijde van het damesmodehuis Van der Meer in de Noordstraat niet direct te bemerken is, konden we consta teren bij het binnentreden van deze inwendig geheel uitgebrei de en gemoderniseerde dames speciaalzaak. Onder het oppertoezicht van ar chitect De Voogd is door de uit voerder de firma Gebr. Van der Poel in 8 weken tijd van de in_ wendige ruimte een verkoopzaal gemaakt, die de verwachtingen overtreft. Direct zal het de be zoekers opvallen, dat niets, maar dan ook niets, buiten het oog valt. Men ziet a.h.w. alle model len en artikelen voor zich uitge stald en men behoeft geenszins te zoeken naar een bepaalde af deling. Alles hangt of ligt zo gereed voor de pas of ter bewon dering. Drie keurig ingerichte paskamers geven de koopsters gelegenheid tot rustig passen en beoordelen. In de bontafdeling hangt een keur collectie en in de japonnen afdeling een prachtsortering in alle prijzen en kwaliteiten. Jonge meisjes zullen met verlangende blikken hun vergezellende moe ders tot keur en kopen nood- zaken Met deze modernisering en uit breiding van dit modemagazijn heeft de heer Van der Meer de naam van Terneuzens midden stand hoog gehouden en onze stad met een hypermoderne zaak uitgebreid. Tal van bloemwerken gaven aan de heropening een feestelijke aanblik, terwijl des avonds een schitterende verlichting, waar van het aantal lichtpunten ons is HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Peking Expres- S6 MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Lord Wanhoop. Concertgebouw, 8 uur: Sensationele -experimenten- avond. AXEL: Hotel Verstraeten, 2.30 uur: Verkoping krachtens rechterlijk bevel van een per ceel weiland. Het Centrum, 8 uur: De Zingende zusjes. Een commissie van belasting deskundigen, welke door de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond in samenwerking met de Bedrijfs groep Detailhandel Is ingesteld, heeft een aantal rapporten uit gebracht betreffende de zware lasten, welke door de belasting heffingen met name op de mid dengroot- en kleinondernemin- gen worden gelegd. Mede naar aanleiding van deze rapporten heeft de commissie overleg van de midden standsvakcentralen, waarin de bovengenoemde middenstands bonden samenwerken, zich bera den over de wijze, waarop de noodzakelijke verlichting der las ten kan worden bereikt. Bij sommige sociale verzeke ringen, welke zelfstandigen nood zakelijk moeten afsluiten, doet zich de moeilijkheid voor, dat de te betalen premiën niet mogen worden afgtrokken bij de vast stelling van het bedrag, waarover inkomstenbelasting betaald moet worden. Tevens zal echter in komstenbelasting verschuldigd zijn over de te genieten uitkerin gen Hier is dus sprake van een dubbele belastingheffing. Bevor derd zal dienen te worden, dat betreffende premiën kunnen worden afgetrokken van het be drag, waarover belasting ver schuldigd is. Nog steeds zijn geen voorzie ningen getroffen met betrekking tot de belasting, welke, evenals bij overdracht of liquidatie van de zaak, bij overlijden van de on dernemers wordt geheven van de in de onderneming aanwezige (stille) reserves. Deze vertegen woordigen vaak in werkelijkheid in het geheel geen winst, en zijn dan het gevolg van de waarde vermindering van het geld. Dit betekent, dat ook bij voortzetting van de onderneming door de weduwe of de kinderen extra be lasting moet worden betaald en dus op een zo ongunstig mogelijk ogenblik gelden aan de onder neming worden onttrokken. De bonden achten het noodzakelijk, dat een einde komt aan het be lasten van schijnwinsten. Zij houden het voorts daarheen wil len leiden, dat bedoelde reserves bij voortzetting van de onder neming, door de weduwe of kin deren van de overleden onder nemer, ook verder onbelast blij ven tot het ogenblik van een eventuele overdracht of liquida tie van de zaak. Voor fing betreft achten de bonden het vooral onbillijk, dat deze be lasting verschuldigd is, onge acht het bedrijfsresultaat, en speciaal de productiefactor ar beid belast. De belasting be tekent bovendien een extra be lasting voor ondernemingen, die werknemers in dienst hebben. Naast de inkomstenbelasting moet derhalve door deze onder nemers, nog een extra belasting betaald worden, zodat zij zwaar der belast worden dan niet-onder- nemers met eenzelfde inkomen. Het ontwerp van „Wet op de omzetbelasting 1952" heeft de strekking de detailhandel van omzetbelasting vrij te stellen. Van bevoegde zijde is evenwel herhaaldelijk gesproken van een tegemoetkoming aan de midden stand door wijziging van de om zetbelasting. Deze belofte dient volgens de commissie van overleg te worden ingelost. De middenstandsvak- centralen zullen dan ook hun in vloed aanwenden om ook voor de andere bedrijfssectoren, zoals ambacht, dienstverlening en ver voer althans verlichting van de omzetbelasting te verkrijgen. Eveneens zijn de bonden van mening, dat een algehele tech nische herziening van de inkom stenbelasting noodzakelijk zal zijn en wel met name voor wat betreft belastingvrije reserverin gen, de eventuele verruiming van verliescompensatie, belastingver laging voor in het bedrijf blij vende winsten en extra belasting op de winst boven de 8000. Aan de spanning in Hoek van Holland, over het tweejarig En gels jongetje C. H„ dat vermist werd, is een einde gekomen. In de Krimsloot werd na nogmaals dreggen het lijkje van het jonge tje gevonden. De Belgische justitie heeft Za terdagavond omstreeks tien uur een inval gedaan in de Neder landse speelclub „Arcadia" te Baerle Hertog. De roulette en andere speelbenodigdheden wer den verzegeld. De aanwezigen mochten het gebouw niet verla ten. Ook enkele Nederlandse poli- tie-ambtenaren zouden bij de in val aanwezig zijn geweest. De in val werd gedaan door ongeveer twintig Belgische justitionele ambtenaren. Zij omsingelden het gebouw, waarin de Cercle privé .Arcadia" is gevestigd en verras ten daarna de vele aanwezigen, die rondom de roulettetafel wa ren geschaard. Enkele Belgische politie ambtenaren waren in uni form, de meeste evenwel in bur ger. Zoals bekend verplaatste de Haagse speelclub „Aristo" de rou lettetafel kortgeleden van Sche veningen naar de Belgische en clave Baerle Hertog. De Belgische justitie was Zon dagnacht omstreeks kwart voor één met het onderzoek in de speelzaal gereed. De aanwezigen mochten hierna café Monty, waarin de speelclub „Arcadia" is ondergebracht, verlaten. De rou lettespelers stapten hierna in de voor het café geparkeerde auto's en reden in de richting van de on geveer 400 m verder gelegen Ne derlandse grenspost. Daar wer den de auto's aangehouden door een versterkte uit ongeveer 15 man bestaande groep Nederland se rijkspolitie, die de inzittenden beval uit te stappen. Met korte tussen pozen werden de roulette spelers de politiepost van Baerle Nassau binnengeleid. Welke for maliteiten zij daar hebben moeten vervullen, is niet bekend. Onge veer 30 personen werden op deze wijze het politiebureau binnenge leid. Voorzover bekend, hebben zij allemaal hun reis naar hun Nederlandse woonplaatsen kun nen voortzetten. De roulettespelers, die na het onderzoek uit het politiebureau kwamen, onthielden zich van elk commentaar. Een van hen ant woordde: „Alles is O.K. Ze kun nen ons toch niets doen". Verno men werd dat een der voornaam ste bestuurders waarschijnlijk naar Belgisch gebied is ontsnapt. Slechts die inwoners van de enclave, die dicht bij het café wo nen, waren er getuige van toen enkelè leden van de Belgische rijkswacht en voorts Belgische politiemannen in burger, totaal ongeveer 20 man, Zaterdagavond omstreeks tien uur café Monty omsingelden en daarna de speel zaal binnenvielen. Alle uitgangen werden direct door de Belgische politieambtenaren bewaakt. Nie mand mocht het gebouw verlaten of betreden. Alleen de leden van het parket uit Turnhout en en kele in burgerkleren geklede Ne derlanders waarschijnlijk po litieambtenaren werden kort na de inval toegelaten. Het onderzoek in de speelzaal is ook heel rustig verlopen. De aanwezigen volgden de instruc ties van de Belgen stipt op en het gehele onderzoek had volgens ooggetuigen een „gemoedelijk verloop". Een aantal inwoners van Baerle-Hertog en Baerle Nas sau, dat zich voor het café had gegroepeerd, kon zien dat de bier glazen zelfs nog eens werden ge vuld, dit maal om de dorstige ke len van de gendarmes te lessen... De Nederlandse rijkspolitie wenst vooralsnog geen enkele in lichting -over het onderzoek op Nederlands gebied te verstrek ken. Alle leden van de rijkspoli tie in het gebied rondom Baerle Nassau, die direct of indirect bij het onderzoek waren betrokken was een zwijgplicht opgelegd. Ook de Belgische justitionele autoriteiten onthouden zich voor lopig van commentaar. Inwoners van Baerle-Hertog Door 38) (Nadruk verboden). .Verbazing op het gezicht van Drenth. Even dacht hij er aan, dat hij vanuit het gemeentehuis rechtstreeks naar het tramstation i gelopen en daar de tram van tien voor half tien naar de stad had genomen voor een laat ste samenzijn met Nettie voor zij naar de winterspelen zou ver trekken. Het was laat geworden en het was al tegen é£n uur ge weest, toen hij de sleutel in hét slot had gestoken. Later dan an ders, maar nu zou het immers enkele weken duren, alvorens hij Nettie weer in zijn armen zou kunnen houden. „Waar ik gisteravond geweest ben?" herhaalde Drenth, die niet begreep wat de burgemeester met deze vraag voor had. „Wat heeft dat er mee te maken?" „Waarschijnlijk alles," beet de ander hem toe. „Of dacht U dat het ons onbekend is gebleven, dat u twee avonden in de week naér wat de vereveningshef-Rotterdam gaat om te boemelen, een enkele reis neemt in de tram en door onbekende personen diep in de nacht wordt thuisgebracht? Boemelen kost geld, mijnheer Drenth, en een ontvangerssalaris is alleen toereikend voor een fat soenlijk leven, niet voor uitspat tingen te betalen." Geleidelijk aan werd Drenth kalmer. Ai deze beschuldigingen, die allerminst steekhoudend wa ren en waarvoor men bovendien geen enkel bewijs had, liet hij langs zich gaan. En op wat rusti ger toon antwoordde hij„Hoe wel ik het volste recht heb, om op deze insinuatie geen enkel antwoord te geven, wil ik U al leen dit antwoorden: Ik boemel niet, wanneer ik 's avonds naar Rotterdam ga, en wordt fevenmin door onbekende personen thuis gebracht. Ik bezoek een kennis en deze brengt me steeds met de auto weer terug in Donkervoort. Dat is alles. Boemelen he^ft mij nooit bekoord en het ligt me nu ook niet- Als U iets anders -weet. „Vertel U me dan eens, mijn heer Drenth, wie die zogenaamde kennis in Rotterdam is, en waar die woont." Koel en hooghartig stond Drenth tegenover zijn supérieur. „Ik ben niet van plan bizonderheden over mijn privéleven te vertellen aan wie dan ook. Ik kan naar eer en geweten verklaren, dat ik niet boemel, wanneer ik naar Rotter dam ga en dat ik evenmin ooit gemeentegelden heb geleend. Als U even nuchter nadenkt, zult U ongetwijfeld kunnen begrijpen dat ik geen tweeduizend gulden van de gemeente ga lenen, als ik er zelf twee en twintighonderd op de bank heb." Burgemeester Sikkel wuifde met zijn hand ten teken, dat hij er genoeg van had. „We zullen dit vruchteloze debat staken. Het spijt me te moeten constateren dat U me bitter bent tegengeval len. Wanneer U bij mij was geko men met een redelijk excuus, dan zou er nog te praten zijn geweest over het handhaven van Uw functie. Zoals de zaken nu staan schors ik U met onmiddellijke ingang als gemeente-ontvanger. Wilt U zo goed zijn Uw sleutels af te geven?' Drenth zakte haast door de grond. „Bedoelt U.... dat ik. ontslagen ben?" Sikkel haalde zijn schouders op- „Zover is het nog niet, hoewel het wel op een ontslag zal uitlo pen. Terwille van de openbare mening zullen we maar niet spre ken van een schorsing, dat zou maar schandaal geven en stof tot kletserij. U hebt vanaf heden ziekteverlof en ik geef U drie dagen de gelegenheid om Uw ontslag in te dienen. Meer kan ik niet voor U doen." Maarbegon Drenth. „Dit toch vreselijk onbillijk? U hebt er alleen maar over, dat ik ls geld geleend heb, zoals U dat zegt. U hebt het er nog niet eens over gehad, dat het geld gestolen kan zijn." „Mijnheer Drenth," antwoordde de burgemeester op ongeduldige toon, „laten we geen sprookjes gaan bespreken. U hebt zelf ver klaard, dat er deze morgen, be halve de accountant geen mens in Uw kantoor is geweest. Het geld kan toch moeilijk pootjes gekregen hebben, niet? Kom. mijnheer Drenth, erken ruiterlijk dat U gisteravond voor het een of ander doel het geld nodig had, dan komt U verder, dan met Uw harnekkige ontkenning." Nu was het de beurt aan Drenth om nijdig te wórden. „U lanceert beschuldigingen, die kant noch wal raken. Er is geen sprake van lenen en dus evenmin van zoge naamde ruiterlijke erkenning. De feiten liggen zoals ik ze de ac countant en ook U heb verteld. Ik voor mij zie overigens geen enkele aanleiding, gezien het feit, dat ik hier jareh tot tevredenheid heb gewerkt, zonder één cent te kort, om aan mijn woorden te twijfelen." (Wordt vervolgd). beweren, dat enkele Nederlandse politie-ambtenaren in burger ge durende de laatste dagen rond om café Monty zouden hebben ge patrouilleerd. Zij zouden hebben gecontroleerd welke Nederlan ders de speelclub zijn binnen ge gaan. Welke motieven tot de inval in de speelclub „Arcadia" hebben geleid, is niet met zekerheid be kend. Inwoners van Baarle-Her- tog beweren, dat er in dit opzicht gedurende de laatste dagen over leg is gepleegd tussen de Belgi sche en Nederlandse justitie. Men mompelt zelfs dat Zaterdag avond een hogere Nederlandse politie-ambtenaar in de speelclub aan 't roulettespelen zou hebben deelgenomen. Aangezien deze be zoeker dan geen lid zou zijn ge weest van de club zou hierdoor het parket te Turnhout aanlei ding hebben gekregen een inval in de speelzaal te doen, omdat deze niet besloten zou zijn ge weest. Uit Brussel vernemen wij nog, dat een Nederlandse politie-auto- riteit en ook enkele Belgische re chercheurs zich reeds Zaterdag middag onder de spelers in café Monty hebben gemengd. Het is opgevallen, dat enkele minuten vóór de inval een groot aantal personen de speelzaal plotseling heeft verlaten. Dit overhaaste vertrek zou er op kunnen wijzen, dat velen lont geroken hebben of gewaarschuwd zijn. De politie trof slechts een veertigtal perso nen in de speelzaal aan, waaron der vele vrouwen. Aan geld werd ƒ3000 in beslag genomen. De in beslag genomen fiches vertegen woordigden een waarde van meer dan ƒ10.000. Het geld en de fi ches zijn door de rijkswachters in zakjes gedaan en naar Turnhout overgebracht. De speelclub „Arcadia" is ge vestigd in een afzonderlijke zaal van café „Monty" te Baerle-Her tog. Voor de huur van deze zaal wordt per week 2000 Belgische francs betaald. Volgens de Belgische wet zijn clubs als „Arcadia", die niet ver ward moeten worden met Belgi sche casino's, waarvoor weer an dere regels gelden, toegestaan op voorwaarde, dat zij een geheel besloten karakter hebben. De ex ploitant mag uit een dergelijke speelclub geen winst maken. Op deze bepalingen zou inbreuk zijn gemaakt. Naar verluidt zou de voorzitter van „Arcadia" om de bevolking gunstig te stemmen, geldschenkingen hebben gedaan aan liefdadige instellingen ter plaatse. Dit feit alleen reeds zou, volgens Belgische gerechtelijke instanties, wijzen op het maken van winst. Ook de bepaling, dat er niet het minste contact mag bestaan tussen de spelers en bui tenstaanders, zou niet zijn nage komen. Tot de Nederlandse spelers, die door de politie in de speelclub werden aangetroffen behoorden o.m. een advocaat, twee genees heren en een barones. DUITS STOOMSCHIP BIJ ZWEEDSE KUST GEZONKEN. Het Duitse 1.500 ton metende s.s. „Annes" is Vrijdagavond ge zonken, nadat het bij de haven van Skutskaer (Oost-Zweden) aan de grond was gelopen. De ne gentien tellende bemanning kon door een kotter van de Zweedse loodsdienst worden gered. De „Annes" was met een lading hout uit Finland op weg naar Enge land.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2