Uit de Provincie Gemeenteraadszitting van Groede POPENT Do°M RECHTSZAKEN Korea V' r Be\ioraer Theerantsoenering in Gr.-Brittannië opgeheven De Britse atoomproeven Gelden voor Nixon geweigerd Vacantiereis van koning Gustaaf Adolf van Zweden verkwikkende WRIGJ& etter WQ MANUS OLY VEROORDEELD De herziening van het huurpeil DE VARKENSPEST Eric de Noorman in „Het land der duisternis" VOETBAL GEMEENTE TERNEUZEN TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. EEDE. OOSTBURG. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Geslaagde V.A.R.A.-avond. Voor de derde achtereenvolgen de maal oogstte Jan Gorissen succes met z'n ensemble „Accor- deola" in het tot de laatste plaats bezette Concertgebouw. Ook Tini Visser, Jan Lemaire en Max van Praag, die eveneens in het programma vermeld ston den, droegen niet minder tot het welslagen bij. De avond werd ge vuld met een aaneenrijging van succesnummers en de aanwezi gen hebben de artisten de laatste maal, dat het doek sloot, een wa re ovatie gebracht. In de pauze werd een verloting gehouden voor de kinderen van de bestuurdersbond. Vóór het programma een aanvang nam sprak de V.A.R.A.-propagandist De Beer een kort woord. Hij nam het probleem rond de televisie on- der de loupe. Hoewel de V.A.R.A. niet afzijdig is gebleven heeft men van die zijde niet aangedron gen om de televisie in te voeren. De tijd is er nog niet rijp voor. Wat de zendtijdverdeling betreft is de V.A.R.A. nog in een nadeli ge positie. Het ledental is nog steeds groeiende. Zeeuws Vlaanderen vooral geeft een goed voorbeeld. Op 1 April 1940 telde de afd. Ter- neuzen 84 leden en nu 464. En omdat het ledental beslissend zal zijn bij de toekenning van de zendtijd wekte de heer De Beer de aanwezigen op de V.A.R.A. door ledenwinst nog sterker en groter te maken. Prof. Murray komt. De vermaarde gedachtenlezer en blindlezer Murray zal Dinsdag a.s. optreden in het Concertge bouw te Terneuzen. De heer Murray wordt aangekondigd als een „mentalist", wiens verrich tingen om hun sensationeel ka rakter overal met enthousiasme worden gevolgd. Het publiek kan foto's meebrengen en Murray zal de desbetreffende personen le vensnatuurlijk uitbeelden. Vol gens de roep, die hem voorafgaat, steekt Murray ver uit boven de vele anderen, die over dergelijke bovennatuurlijke eigenschappen beschikken. Het zal Dinsdag avond stellig weer druk lopen in het Concertgebouw, want er zijn altijd mensen, die door het op treden van zulke mysterieuze fi guren gegrepen worden. Sjors van de Rebellenclub in het Luxor-Theater. Onder auspiciën van de Terneu- zense jeugdraad komt Sjors van de Rebellenclub en Sjimmie a.s. Zaterdag naar Terneuzen om er hun jonge vrienden in de gele genheid te stellen met eigen ogen e envan de vele avonturen mee te maken. Ditmaal zijn Sjors en Sjimmie verzeild geraakt bij Ali Baba en de 40 rovers. Dat belooft wat! Wat zal er een spanning en een gejuich zijn over de vele guitenstreken van dit tweetal. Van Maandag af zal de rant soenering van thee in Engeland zijn opgeheven. Vlees, eieren, spek, kaas, bo ter en andere vetten blijven nog op de bon. Het Londense avondblad „Evening News" heeft gemeld, dat volgens geruchten de eerste Britse atoomontploffing op de Monte Bello-eilanden, ten N. W. van Australië, heeft plaats ge had. De ontploffing zou geslaagd zijn. Churchill zou de koningin te Bamoral ervan op de hoogte hebben gesteld. Het Britse ministerie van Be voorrading heeft verklaard, niets vernomen te hebben. Sedert Nixon, de republikein se candidaat voor het vice- presidentschap, verleden week een verklaring aflegde over zijn persoonlijke geldmiddelen zijn op zijn 'hoofdkwartier talrijlke brieven ontvangen, waarin be dragen variërend van 1 tot 100 dollar waren ingesloten. Deze bedragen waren volgens de briefschrijvers bestemd voor „Nixons gezin". Leden van Nixons staf hebben verklaard, dat het geld wordt teruggezonden aan de afzenders met de suggestie, het te storten in het verkiezingsfonds. Het to tale bedrag beloopt enkele dui zenden dollars. Gemeentelijke Badinrichting De gemeentelijke badinrichting werd in de maand September be zocht door 2404 personen, t-w. 883 dames en 1521 heren. In deze inrichting, welke in een lang gevoelde behoefte voor ziet, worden thans de douchecel len voorzien van fraaie tegel wanden en we twijfelen er niet aan, of de bezoekers zullen deze verbetering ten volle weten te waarderen. „Plan West" gelijkgesteld. Gisteren werd ook in dit nieu we gedeelte een brievenbus ge plaatst, zodat men in deze uitge breide woonwijk nu ook in dit op zicht gemak zal ondervinden. De bus is geplaatst aan de eindgevel van perceel hoek BeatrixWil- helminastraat. Reisclub „Axel" in wording. In de achter ons liggende zo mer- en vacantietijd werden o.l.v. de heer D. van den Berg meer dere tweedaagse reizen naar het buitenland gemaakt. Telkens werden deze trips per touring car georganiseerd met als doel de mooiste steden en oorden van Luxemburg. Iedere keer verlie pen deze tournees naar de wens van alle deelnemers, onder wie er maar één roep bestond over het comfort, zowel in de bussen onderweg als in de hotels en op de pleisterplaatsen. Lof en en thousiasme deden na afloop bij de meeste excursies de vraag rij zen: „Waarheen het volgend jaar?" Zodat het niet uit kon blijven dat zich reeds nu een uit gebreide kern van reislustige Axelaars heeft gevormd die plan- nen hebben gevormd voor diver se reizen naar Parijs en Noord- Frankrijk, de Vogezen, de Eifel, het Zevengebergte en de dalen van Moezel, Ahr en Rijn. Gisteravond waren deze reis- enthousiasten bijeen in de grote conversatiezaal van „De Blije Haghe" waar tal van documen taire films werden vertoond, die betrekking hebben op deze meer daagse excursies en al het mooi ste ervan in beeld brachten. De heren Joh. A. van de Ree en D. v. d. Berg expliceerden de diverse rolprenten tot genoegen van de aanwezigen en de na af loop volgende besprekingen wa ren van dien aard, dat reeds thans het doorgaan van meerdere reizen verzekerd is. Ceres" bestond Donderdagmid dag te Oostburg veel belangstel ling. De aan deze vergadering ver bonden modeshow met enkele echte mannequins zal aan deze belangstelling wel niet vreemd zijn geweest. Wegens ziekte van mevrouw Van Cruijningen-Erasmus opende de vice-presidente mevrouw C. de Pree uit Breskens de vergadering met een hartelijk welkom. Aller eerst werden verschillende huis houdelijke punten behandeld. Ooi dit jaar zal de vereniging weer herinnerd aan de viering van de nationale feestdag, wat voor de muzikanten een bijzonder zwaar programma inhield. Doordat ver schillende leden in militaire dienst werden geroepen daalde het ledental tot 26. Het aantal leerlingen moet zeer laag ge- noqmd worden en wel 4. Het is te betreuren dat er onder de jeugd, niet alleen ter plaatse, maar ook elders, zo weinig animo bestaat voor een plaatselijk mu ziekkorps. De bestuursverkiezing bracht geen veranderingen in het beleid. Besloten werd om met eigen krachten in de eerste week van Januari een bonte avond te i,vferzorgen. "jt Na het meer ernstige gedeelte ikLvolgde een gezellig samenzijn. De ;r' üi cursussen organiseren voor de prijskaarting, waarvoor gezien de liefhebbers. Aan algemene ont- Aanlokkelijke prijsjes, zeer \|eel loofdschotel bestond uit een Vismijn. Gisteren werden op de vismijn te Breskens aangevoerd: 1908 kg exportgarnalen 6260 et; 255 kg binnenl. garnalen 61 60 et; 100 kg bot 6750 et; 14 kg schar 71 ct; 54 kg wijting 4435 ct; 13 kg tong ƒ2,50ƒ2. Projectielen gevonden. Nog steeds komt het voor, dat zich projectielen in de landerijen bevinden. Men is er nog steeds niet van doordrongen hoe gevaar lijk dit is. Verleden week heeft de hulpverleningsdienst in een tiental gevallen moeten ingrijpen. Ook Donderdag is deze dienst weer bij moeten springen voor het onschadelijk maken van 2 stuks 15 cm granaten. Deze zijn gevonden aan dé nieuwgebouwde huizen, die slechts enkele weken in gebruik zijn genomen. Men waarschuwt met klem direct de rijkspolitie te waarschuwen wan neer men nog projectielen mocht vinden of in zijn bezit hebben. Vergadering met modeshow. Voor de vergadering van de plattelandsvrouwenvereniging wikkeling is gedacht o.m. in de vorm van een cursus Engels voor beginners, die per linguaphone gegeven zal worden. Dit is met het oog op de ontvangst van En gelse plattelandsvrouwen een handige greep. In de gemeenten Schoondijke en Oostburg zal evenals het vo rig jaar een cursus kantklossen worden gegeven. Het is verheu gend dat deze oude nijverheidstak niet uitsterft, doch weer nieuw leven wordt uitgeblazen. De huis- vlijttentoonstelling, die in Novem ber te Oostburg zal worden ge houden, belooft dit jaar nog at tractiever te worden dan de voor gaande jaren. De voorbereidings werkzaamheden zijn reeds aange. vangen. Allen werden geacti veerd zoveel mogelijk in de ver schillende rubrieken in te zenden. Ook zal mevr. Mennes uit Goes een lampekapcursus geven. Of hier voldoende belangstelling voor bestaat, zal het bestuur nog- overwegen. De modeshow. Vervolgens sprak de heer Raes er zijn erkentelijkheid over uit, dat de dames in zo groten getale naar Oostburg waren gekomen voor het bekijken van de mode show. Mevr. Caty Verbeek uit Den Haag, bekend door de mode rubrieken in verschillende perio dieken, sprak een inleidend woord over de mode in het alge meen, waarbij zij er vooral de na druk op legde, dat iedere vrouw moet zorgen er behoorlijk uit te zien. Zij moet voldoende aandacht aan zichzelf besteden. Voorname lijk ook de getrouwde vrouw, die zich nog al eens verwaarloost en denkt dat ze toch al onder de pan nen is. Men moet er van trachten te maken, wat er van te maken valt. Al dicteert koning mode nu zus of zo en men staat er niet mee, moet men beslist iets kie zen wat beter bij het figuur en de persoonlijkheid past. In prettig vlot tempo werden heel wat mooie toiletjes getoond. Mej. Mimi Raes toonde een keurige zwart-witte creatie, een cocktail japonnetje, dat zijzelf ont. worpen en vervaardigd had en dat op de vorige week gehouden nationale kledingsbeurs een eer ste prijs behaalde. De traditionele bruidstoet zon der bruidegom, maar compleet met twee keurige bruidskinderen en de bruidsmoeder vormden een waardig slot van deze keurige show. Jaarvergadering R.K. Fanfare De leden van de R.K. Fanfare kwamen bijeen om de activitei ten in vogelvlucht nog eens te bekijken over het afgelopen jaar. Bijna alle leden gaven acte de présence. Uit het jaarverslag van de secretaris en de penningmees ter bleek, dat het muziekcorps over een goed jaar mag terug zien. Allereerst mocht men spre ken van een vooruitgang op mu zikaal terrein. Hoewel de uitgan gen tot een minimum moesten worden beperkt, dit o-a. vanwege de hoge verletkosten en de klei ne bezetting, heeft de fanfare toch al het mogelijke gedaan wat in haar macht was. Zo werd o.a. 'animo was. Het liep reeds tegen middernacht toen de strijd luwde en J. du Puy ongeslagen uit de strijd kwam, onmiddellijk ge volgd door de heren C. Bracke en C. Vermuren. Het was een gezel lige avond, welke zeer in de smaak viel. Gaszinkers onder de Zeedijk aangebracht. De firma Smit uit Nijmegen heeft dezer dagen de drie pijp leidingen van de gaszinkers, die nabij de Eendracht door de Schelde zijn gelegd, onder de zeedijk door gelegd. Op de wal zijn de pijpleidingen aangelast en vervolgens in zee getrokken. De leidingen worden nu onder de weg naar de hofstede van de heer J. de Koeijer doorgetrokken. Met de buisleiding van de fa- De raad van Groede kwam Don derdagavond bijeen onder voorzit terschap van burgemeester J. C. Everaars. Na het openingswoord zeide de voorzitter mede namens de wethouders stelling te moeten nemen tegen een bericht in een dagblad, dat de aansluiting van de vismeelfabriek op de Breskense zuiveringsinstallatie, door het feit dat beide op grondgebied van Groede liggen, is bemoeilijkt. Dit is pertinent niet waar; Groede hèeft steeds de volle medewerking ver leend. Op een schrijven van de ver. tot bescherming van dieren betreffen de het afmaken van honden en katten werd besloten hieraan geen gevolg te geven. briek is men reeds tot de Groene weg gevorderd. Te zijner tijd wordt deze leiding op de terrei nen van de heer De Koeijer met de gaszinkers verbonden. Van zijn wagen gevallen. Dinsdag reed de petroleum- venter Jan Bakker, wonende te Poonhaven, met paard en wagen in de Van Lyndenpolder. Het schijnt dat de man onwel is ge worden en van de wagen geval len. Hij heeft nadien nog kans gezien op de wagen plaats te ne men en heeft zijn woning kunnen bereiken. Hier werd geneeskun dige hulp ingeroepen bij dokter Hartman, die de patiënt na on derzoek naar het ziekenhuis te Terneuzen heeft overgebracht. BOTERSMOKKELAARS UIT ZEEUWS-VLAANDEREN VEROORDEELD. Het Haagse gerechtshof heeft gistermorgen de 28-jarige melk- slijter P. J. M. A. uit Hulst ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De 22- jarige G. A. van O. werd tot één jaar met aftrek veroordeeld. A. en Van O- zijn schuldig bevonden aan botersmokkel naar België. Aan' het hoofd van dit smok- kelcomplot stond de Belg P. Men ging nogal groots te werk: de bo ter werd in vijf pantserauto's over de grens gebracht. In totaal is op deze wijze 60.000 kilo boter naar België vervoerd. A. en Van O. liepen tegen de lamp toen zij hun pantserauto met een lekke tand hadden rpoeten achterlaten. In eerste instantie werden zij resp. tot drie en twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Bo vendien werd 5000 gulden van A. verbeurd verklaard. De procureur-generaal had be vestiging van deze straffen ge- eist. Het hof verlaagde echter, zoals hierboven vermeld de ge vangenisstraf en gelastte verder de verbeurdverklaring van de pantserauto en van 3200 gulden van A. Wegens een poging tot boter- Kening Gustaaf Adolf van Zweden en koningin Louise zijn per vliegtuig uit Stockholm ver trokken voor een vacantiereis van 4 weken naar Italië. Zij reizen als „de graaf en de gravin van Gripsbolm". Tot 10 October zullen zij in Florence verblijven en daarna Sicilië en Malta bezoeken. wwat's' smokkel veroordeelde het hof de 27-jarige veehandelaar N. A. Y. P. uit Hulst en diens vader H. B. P. resp. tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en tot een boete van 25.000 gulden subs, vijf maanden hechtenis. In eerste instantie was de va der tot dezelfde straf veroordeeld en de zoon tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken en een voorwaardelijke van drie maanden. De procureur- generaal had tegen de vader een boete van 40.000 gulden geëist en tegen de zoon een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van negen maanden. NIEUW ONDERZOEK IN ZAAK TEGEN BRANDMEESTER. Bij vervroeging heeft de Rot terdamse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 49- jarige meubel-stoffeerder B. K. die, toen hij brandmeester van een bluseenheid en tweede se cretaris van het college van brandmeesters van de vrijwillige brandweer was, brand zou heb ben gesticht in een schuurtje te Rotterdam. De zaak werd naar de instruc tie teruggewezen. Zo zullen o.m. de verklaringen van de bena deelde nader worden onder zocht. Voorts zal er wederom een psychiatrisch rapport wor den uitgebracht. Het Arnhemse gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 40-jarige mon teur Manus Oly. Hem waren twee feiten ten laste gelegd, een keuze uit een 25-tal, n.l. diefstal door middel van inklimming en het weder rechtelijk gebruiken van een aan een ander toebehorend motor rijwiel. Het hof veroordeelde O. tot 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de rege ring. De eis van de procureur-gene raal luidde 4 jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschik kingstelling, welke straf een be vestiging zou zijn geweest van het vonnis van de Zutfense recht bank. Z.h.s. werd besloten de door de minister van binnenlandse zaken voorgestelde interimregeling be treffende de tegemoetkoming in de ziekteT en dokterskosten ad 60 per jaar ook aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente- personeel te verstrekken. Op ver zoek van de heer J. W. Neele om verlaging van zijn schoolgeldaan slag 19461947 werd afwijzend be schikt. De provincie is bereid de traver se van de provinciale weg door Groede, die groot gevaar oplevert voor de ingezetenen, te verleggen over de oude trambaan. De kosten in totaal bedragen rond 160.000. Als voorwaarde stelde de provin cie dat de gemeente zelf 40.000 bijdraagt. De heer Risseeuw vond het een schandaal, dat de gemeente a.h.w. gedwongen wordt tot het betalen van deze som. Als het een bedrag van 10.000 of 15.000 zou zijn, zou er over te praten zijn. De voorzitter betoogde, dat als de gemeente niet zou betalen, de traverse niet aangelegd wordt. Door afwijzing van het voorstel van G.S. krijgt de gemeente de vol le verantwoording te dragen. Voor 40.000 willen B. en W. geen men senlevens offeren. De heer Vinjé vond het bedrag ook hoog, maar gezien het belang der bevolking is het noodzakelijk. De voorzitter deelde voorts nog mede, dat een bijdrage uit het ge meentefonds is toegezegd indien de gemeente dit nodig mocht hebben. Ingevolge het verzoek van de winkeliers werd in afwachting van de terzake aan de Kamer van Koophandel gevraagde adviezen in principe besloten in verband met de winkelsluiting: a. winkels open tot 7 uur; 's Zaterdags tot 8 uur; b. geen verplichte halve-dagslui- ting; c. geen koopavond in te stel len en d. de kapperszaken tot 8 uur open te laten. Z.h.s. werd besloten de kolentoe- slagregeling voor on- en minver mogenden ook voor 1952 en 1953 te continueren. In 1951 werd 1040 kolentoeslag uitbetaald; in 1952 1137. Eveneens werd de re geling betreffende de gemeentelij ke bijdrage in de ziekenfondspre mie voor on. en minvermogenden voor 1953 gecontinueerd. De begro te kosten van deze regeling in 1953 zijn 400 a 500. Naar aanleiding van het verzoek van de heer J. Roets om financiële medewerking bij de verbetering van zijn woning werd afwijzend be schikt. Na een uitvoerige discussie werd de heer A. Salomé tot lid van het burgerlijk armbestuur benoemd. In verband met de voorgenomen verbetering van de Schuitvlot- straat en de Brouwerijstraat werd de begroting 1952 gewijzigd. Bij de rondvraag deelde de voor zitter naar aanleiding van door de heer Vermeulen gestelde vragen mede, dat de huisslachtregeling on gewijzigd is gebleven. Verder werd hij ingelicht waarom aan de Oude Menne nog geen lichtpunt is aan gebracht. Wat het sportterrein be treft waren alle leden het er over eens dat de oplevering van dit ter rein allerbedroevendst is en het nog een groot bedrag zal vorderen vóór dit in orde is. Besloten werd het antwoord op de ter zake gevoerde correspon dentie af te wachten. DE ONRUST TN DE GEVAN GENKAMPEN. Een woodvoerder van de Ver. Naties heeft Donderdag te Foe- san meegedeeld dat nog 10 ge vangenen, die Woensdag in het krijgsgevangenkamp op het eiland Tsjedsjoe in opstand kwamen, zijn omgekomen. Het aantal doden is hiermede op 55 gekomen. Van de 120 zijn 59 gewonde gevangenen per vliegtuig naar een hospitaal in Poesan gebracht. De woordvoerder zeide dat de 5 orde was hersteld. DE NOORDELIJKE VER LIEZEN IN KOREA. Volgens het 8e leger waren de Noordelijke verliezen in Sep tember het zwaarst sinds Jan. De landstrijdkrachten der V. N„ aldus de verklaring, dood den 8123 Noordelijken en brach ten aan 5879 verwondingen toe. In Januari verloren de Noor delijken 16.484 aan doden en gewonden. CHRISSEMEUJE 103 JAAR. Gisteren heeft mevr. Chr. Kar- nebeekBacks te Eibergen haar 103e jaardag gevierd. Tante Chris of „Chrissemeuje" zoals ze wordt genoemd, heeft Donderdagoch tend talrijke familieleden, vrien den en bekenden ontvangen, die haar in het kleine boerderijtje in de Holterhoek, gemeente Eiber gen, kwamen feliciteren. Chrissemeuje geniet nog een uitstekende gezondheid. Alleen het gehoor is niet zoals het zijn moet, maar toch kan ze nog een gesprek voeren. Zij leeft ten zeer ste mee met de wederwaardig heden in en om de boerderij. De 103-jarige kreeg gisteroch tend een schrijven van de parti culiere secretaresse van H. M. de Koningin, waarin hartelijke gelukwensen waren vervat. Des middags is de burgemees ter van Eibergen, de heer T. H. van Wensen, haar komen geluk wensen. Chrissemeuje, die tweemaal ge trouwd is geweest, heeft geen kinderen. Pastoor Kaeter heeft gistermorgen in haar woning een Mis opgedragen. 4 ZEEVAARTSCHOLIEREN WAREN ZOEK. Donderdagmiddag heeft in Den Helder enige ongerustheid ge heerst over het lot van vier leer lingen van de gemeentelijke zee vaartschool, die met een zeilsloep op het Marsdiep waren gaan zei len en van wie men niets meer had vernomen. Reeds was de red dingboot „Prins Hendrik" van de Kon. N.Z.H.R.M. uitgevaren om te gaan zoeken, toen van Texel het bericht binnenkwam, dat de jongelui daar waren geland. Het scheepje was door de sterke stroom afgedreven en men kon niet meer op eigen kracht terug keren. De reddingboot heeft de jongelui van Texel gehaald. Met betrekking tot de voorge nomen herziening van het huur peil is gisteren in bevoegde krin gen vernomen, dat de sociaal-eco nomische raad, naar verwacht wordt, waarschijnlijk in Novem ber a.s. aan de regering advies over deze aangelegenheid zal uit brengen. Gezien de tijd die nodig is voor de vereiste bestudering van het rapport en het beraad, dat over de kwestie zal moeten worden gevoerd, acht men het onwaarschijnlijk, dat, wanneer hierover een beslissing zal zijn genomen, de huurverhoging reeds terstond per 1 Januari 1953 zou kunnen ingaan. Men neemt aan, dat in dat geval het nieuwe huurpeil iets later in het jaar van kracht zou worden. GEEN REDEN TOT BIJZON DERE ONGERUSTHEID. Na de invoering van verschil lende maatregelen tegen de varkenspest, zoals sluiting der markten, heeft het verdere ver loop der ziekte geen reden tot bijzondere verontrusting gege ven. Slechts in W.-Brabant is eni ge uitbreiding van de varkens pest geconstateerd. De ziekte is hier opgetreden tengevolge van een nog niet nader bepaalde oorzaak van besmetting. 143. „Hoe waagt gij het een edelman als ik voor een verrader uit te maken?" briest Halfra rood van drift, terwijl hij Kaldra aan kijkt alsof hij hem naar de keel wil vlie gen. „Vergeet ge soms dat ik de onder bevelhebber van de Noorman ben! Bij de geesten der wouden, man, hebt ge niets beters te doen dan mij te vervelen met Uw domheid, terwijl heer Eric zijn leven waagt in de Verboden Stad om Uw Verbond de overwinning te schen ken „VerraderstaaiBedriegelij- ke uitvluchten!" tiert Kaldra. „Zwijg ellendige! Vermors geeh kostbare tijd met je domheden.", snerpt Halfra zijn vuist onder Kal- dra's neus zwaaiend. „Laat Uw mannen ogenblikkelijk de bevelen uitvoeren die ik in naam van de Noorman breng. En waag het niet Uw stem nog eens te verheffen. Uw zot gepraat verveelt een edel man!" Het krijgshoofd van het Verbond CO» MXBTfN 'OONOO S'UOOI der Dolken, brengt, stikkend van drift, zijn hand aan zijn mes als plotseling een zachte meisjes stem hem tot kalmte maant. En ietwat verbaasd ontwaart Halfra Lioma, het meisje dat vroeger de Noorman zo vriendelijk bejegend heeft. „Welk voordeel steekt er in thans met elkaar te twisten, Kal dra," zegt ze zacht. „Trek niet on middellijk de woorden in twijfel die dezq bode van de Noorman tot U spreekt. Bestaat er niet de kaffê dat gij U vergist?" Juist!" zegt Halfra triomfante lijk. „Dat heb ik al genoeg opge merkt. Hij vergist zich! Domheid en niets dan domheid ligt onder die schedel opgehoopt." ,,Ga heen Lioma", bijt Kaldra, die kennelijk in hevige tweestrijd verkeert, het meisje nors toe. „Uw woorden zijn niet onpartijdig. Ik heb reeds lang vermoed, dat gij de Noorman heimelijk liefde toe draagt." „Dat is niet waar!" zegt het meisje, terwijl een vuurrode gloed haar wangen dekt. „Ge zijt grof, Kaldra!" „Ge zult in mijn nabijheid noch deze vriendelijke vrouw, noch de Noorman beledigen!' briest Halfra, terwijl hij met bliksemende ogen naar zijn zwaard tast. Het is dui delijk dat deze geestelijke span ningen wat te veel van de primi tieve ziel van Kaldra vergen. „Laat mij alleen!" gromt hij ge tergd, terwijl diepe rimpels zijn voorhoofd plooien. „Ik wil hier rustig over nadenken alvorens een besluit te nemen." Maar Halfra denkt aan de Noor man, die in levensgevaar verkeert zolang de krijgers van het Ver bond der Dolken niet tegen de Verboden Stad oprukken, en er broeit een diepe bezorgdheid in zijn hart, terwijl hij het krijgs hoofd argwanend gadeslaat HET VOORLOPIG NEDERL. ELFTAL SAMENGESTELD. De samenstelling van het voor lopig Nederlands elftal, dat op Woensdag 8 October a.s. in het Feyenoordstadion te Rotterdam tegen Wolverhampton Wande rers uitkomt is als volgt samen gesteld; Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: Tebak (Eindhoven) en Terlouw (Sparta). Midden: Wiertz (DWS), Hen driks (Vitesse) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick Gr.), Van Roessel (Willem II), Bennaars (DOSKO) en Lenstra (Heeren veen). De reserves zullen later wor den aangewezen. Burgemeester en wethouders van Terneuzen maken bekend, dat de op naam van P. J. DEES te Terneuzen staande huurauto vergunning, geldig voor twee huurauto's, door hun college is verlengd tot 20 October 1957. Terneuzen, 2 October 1952. Burgemeester en Weth. voornoemd, P. Teilegen, burgemeester A. J. Dees, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2