Indonesisch protest tegen rapport over N*~Guinea Geen vermindering der herbewapening Sowjef>Unie protesteert bij Denemarken De toestand in Egypte De verkiezingen in Japan De suikerbietencampagne begonnen Het Labourcongres te Morecambe Proces tegen massa-executie in Italië Protest valt buiten de competentie der commissie DE GEZONKEN KUSTVAARDER 500 EMIGRANTEN VOOR NW.-ZEELAND Ex-generaal Von Mackensen vrijgelaten Wordt Denemarken een basis tegen Rusland Ontbinding van de Socialistische partij Conferentie te Peking begonnen Protestvergadering tegen gratieverlening aan Lages HET VERVOER VAN GRAAN Aanvoer vertraagd door de regen Suikergehalte beter dan vorig jaar WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 3 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2155. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Indonesië heeft bij de Verenig de Naties geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlandse regering aan de Ver. Naties een rapport heeft voorgelegd over de ontwik kelingen in 1951 op Nieuw-Gui- nea. Voorts zijn er van Indonesi sche zijde bezwaren gemaakt, dat de Nederlandse regering het ver strekken van inlichtingen aan de Ver. Naties over Suriname en de Nederlandse Antillen heeft stop gezet. „Hetgeen de Nederlandse rege ring in deze aangelegenheden heeft gedaan, kan niet worden beschouwd als daden ter uitvoe ring van art. 73 van het Hand vest der Ver. Naties", zeide de Indonesische gedelegeerde in de commissie voor niet-zelfbestu- Over de toedracht van d-e ramp verneemt A.F.P. thans nog het volgende: Dinsdag had de „Luctor" de haven van Saint-Pierre verla ten. Het scheepje werd door een stornj overvallen, waardoor de lading ging schuiven. Weldra maakte het schip 45 graden slagzij. Na een vergeefse poging om Cherbourg binnen te lopen, besloot de kapitein de reddings sloep te strijken. Enkele ogen blikken nadat de 8 opvarenden hierin hadden plaats genomen, zonk de „Luctor". De nacht van Dinsdag op Woensdag en de ge hele Woensdag hebben de man nen in de sloep doorgebracht. Drie van hen zijn tenslotte ge storven van koude en uitput ting. Eerst Woensdagavond werd het sloepje opgemerkt door de kapitein van de Franse trawler „Louis Léon" die de 5 overgeble ven uitgeputte mannen aan boord nam en aan land bracht. Een van hen is in een zieken huis overleden. Met ongeveer 500 emigranten voor Nieuw-Zeeland en ruim 300 voor Australië zal het s.s. „Wa terman" morgen uit Rotterdam via Curacao en het Panamaka naal naar Wellington in Nieuw- Zeeland en vervolgens naar Mel bourne in Australië vertrekken. Gezagvoerder op deze reis is ka pitein H. van Manen uit Leidsen- dam. De inscheping der passa giers gescheidt in de grote loods „Holland" aan de kade van de Rotterdamsche Lloyd, Zaterdag van 9 tot 13 uur. De geestelijke verzorging der emigranten op deze reis is in handen van Ds. J. W. Deenik, gereformeerd predi kant te Poortugal en pater J- Schokker uit Volendam. Ds. Dee nik, die zijn vrouw en drie kin deren meeneemt, zal zich blij vend in Auckland vestigen als voorganger van de daar door Ne derlandse emigranten gestichte „Reformed Church". Ook pater Schokker blijft in Nieuw-Zeeland voor het priesterwerk onder de Nederlandse emigranten aldaar, evenals pater T. Thoman uit Delft, die eveneens met de „Wa terman" naar zijn nieuwe be stemming reist. rende gebieden, dr. S. H. Tajib- napis. „In plaats van de wens tot uit drukking te brengen zich te hou den aan de bepalingen van art. 73, zijn deze stappen er op ge richt, de ware motieven van Ne derland betreffende deze gebie den te verbergen. Ten aanzien van Nieuw-Guinea is het duide lijk, dat gestreefd wordt naar de versterking van de greep op dit gebied, door inlichtingen te ver strekken en door vrijwillig in deze inlichtingen een passage op te nemen, dat „de souvereiniteit over het gebied bij het konink rijk der Nederlanden berust", kennelijk met de bedoeling de in druk te vestigen, dat een soort zwijgende instemming van de Nederlandse aanspraken op de souvereiniteit over dit gebied van de algemene assemblée der Ver. Naties is verkregen". De Indonesische afgevaardigde zeide, dat zijn regering zich alle rechten ten aanzien van de sou vereiniteit over het gebied van Nieuw-Guinea voorbehoudt en dat de Indonesische delegatie zich het recht voorbehoudt, de kwestie ter sprake te brengen in de komende zitting van de as semblée der Ver. Naties. De Nederlandse gedelegeerde, de heer A. I. Spits, stelde hier tegenover, dat een beoordeling van de politieke status van Nieuw-Guinea niet tot de be voegdheden van de commissie behoort. Niettemin wilde hij er de aandacht op vestigen, dat dit gebiedsdeel uitdrukkelijk van de souvereiniteits-overdracht van 1949 is uitgezonderd. Daar de on derhandelingen tussen Indonesië en Nederland nog niet tot een resultaat hebben geleid, wordt de status quo gehandhaafd en daar om, aldus de heer Spits, is de Ne derlandse regering volmaakt ge rechtigd over Nieuw-Guinea in lichtingen te verstrekken aan de Ver. Naties. De voorzitter der commissie, Muhammad Asad (Pakistan) was eveneens van mening, dat de op geworpen vraag buiten de com petentie der commissie valt en dat hierover geen verder debat kan worden gevoerd. Hij, als mede de afgevaardigden van In dia en Egypte, spraken de hoop uit, dat beide regeringen voor de kwestie Nieuw-Guinea spoedig een oplossing zullen vinden. Ex-generaal Von Mackensen, in 1944 bevelhebber van het Duitse 14e leger in Italië, is Donderdag uit de Britse gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Werl in West-Duitsland ontslagen. Hij werd in 1946 ter dood veroordeeld wegens de terechtstelling door de Duitsers van een aantal Italianen als vergelding voor een bomaan slag, waarbij 33 Duitse politie mannen om 't leven waren geko men. De tegen hem geëiste dood straf was later veranderd in le venslang. De Blitse woordvoerder, die dit mededeelde, wilde geen commen taar leveren op niet-officiële Duitse berichten, volgens welke de voormalige veldmaarschalken Von Manstein en Kesselring, die om gezondheidsredenen op ere woord zijn vrijgelaten, niet naar de gevangenis te Werl zullen te rugkeren. De „Bevanisten" hebben Don derdag op het Labourcongres hun aanval voortgezet. Walter Pad- ley, een van Bevans medewer kers, diende een resolutie in, waarin gevraagd werd om „on derzoek en vermindering" van het herbewapeningsprogram, dat het volgens hem onmogelijk maakte economische stabiliteit met meer uitvoer en met behoud van de levensstandaard en de sociale voorzieningen te bereiken. Be Sowjet-regering heeft bij de Deense gezant in Moskou ge protesteerd tegen „het plan van de Deense regering om het lege ren van buitenlandse strijdkrach ten op zijn gebied te accepteren", aldus een bericht van het Sow- jet-nieuwsbureau „Tass". Door het toelaten van deze strijdkrachten zal Denemarken een basis voor vreemde mogend heden leden van het Atlan tisch pact worden. Volgens Egyptische persberich ten is het mogelijk, dat een split sing zal ontstaan in de Wafd en in de Mohammedaanse broeder schap. De bestuurscommissie van de Wafd, of wel de „oude garde" on der leiding van Moestafa el Na- has, weigert in te gaan op de zuiveringseisen van Naguibs re- Radio-Peking heeft de „zege vierende opening" van de „vre desconferentie" voor Azië en de Stille Oceaan gemeld. De conferentie, die te Peking in de pasgebouwde „conferen tiezaal" wordt gehouden, wordt bijgewoond door afgevaardig den uit 31 landen. De afgevaar digden zijn ondergebracht in het nieuwe „Vredeshotel", aldus ra dio-Peking. Britse waarnemers menen, dat het doel van deze conferentie in hoofdzaak is het ondermijnen van de Amerikaanse program ma's voor militaire en techni sche hulp aan het Verre Oosten. In Milaan is een proces be gonnen tegen 7 Italiaanse ge wezen verzetslieden, die er van worden beschuldigd 2 maanden na afloop van de krijgshande lingen in Europa 54 politieke gevangelnen (beschuldigd va» fascistische handelingen te heb ben „terechtgesteld". Het betreft hier de massamoord van „Sohio" van Juli 1945. De verdachten worden er van beschuldigd de gevangenis van Sohio, N.-Italië, binnengedron gen zijn en met automatische wapens het vuur te hebben ge opend op 91 politieke gevange nen. De beschuldigden waren allen lid van de communistische „Ga- remi-brigade", die samenwerkte met de verzetsstrijders van ge neraal Tito. Twee verdachten werden bij verstek berecht. Men neemt aan dat zij zich in Joego-Slavië be vinden. Op Woensdag 8 October zal in de Dierentuin te Den Haag een protestvergadering worden ge houden naar aanleiding van de gratieverlening aan Willy La- ges. De bijeenkomst wordt georga niseerd door het comité „pro test gratieverlening Lages". Het comité heeft reeds vele adhae- siebetuigingen en enkele giften ontvangen. gering en wenst zich niet te doen registreren volgens de nieuwe wetten op de politieke partijen. Deze wetten hebben een tijds limiet gesteld, die midden vol gende week .afloopt. Na deze limiet loopt de partij de kans, dat zij wordt ontbon den en haar bezittingen gecon- fiskeerd. Volgens de berichten heeft se nator Louis Fanoe (Wafdist) ge zegd, dat vele vroegere Wafdisti- sche parlementsleden leden van de „parlementaire groep'' vast besloten zijn de partij te doen registreren vóór het ver strijken van de termijn. Volgens senator Fanoe vormen de bestuurscommissie van de Wafd en genoemde „parlemen taire groep" onderling onafhan kelijke organen. De partijfondsen en het gebouw van het hoofd kwartier behoren volgens hem aan de „parlementaire groep" en niet aan de bestuurscommissie. Hij noemde geen naam van een mogelijke leider van de nieuwe geregistreerde Wafd. Onder de leden van de Moham medaanse broederschap wensen velen de broederschap ook poli tieke betekenis te geven. Ande ren daarentegen zeggen, dat de broederschap in moeilijkheden geraakte, zodra zij zich met de politiek ging bemoeien en zich niet aan haar religieuze richtlij nen hield. Het orgaan van de Egyptische partij „Al Itstirakija" heeft zijn verschijning gestaakt en bekend gemaakt, dat de partij heeft me degedeeld, niet meer in staat te zijn het blad te laten verschijnen wegens de afwezigheid van de hoofdredacteur Ahmed Hoessein. Hoessein is kortgeleden afgetre den als voorzitter van de socialis tische partij. Op het ogenblik staat hij terecht. Hij wordt er van beschuldigd de aanstichter te zijn van de ongeregeldheden en brandstichting in Cairo op 26 Januari j.l. Waarnemers verwachten, dat de socialistische partij spoedig ontbonden zal worden. „De Deense regering is met de Verenigde Staten over dit onder werp in onderhandeling getreden. Deze onderhandelingen zijn ge voerd ondanks vroegere door de Deense regering gedane verkla ringen, dat Denemarken geen ba ses in vredestijd aan een buiten landse mogendheid ter beschik king zou stellen." De Sowjet-regering verklaart verder nog, dat de Deense han delwijze beschouwd móet worden als een daad, die de veiligheid van de Sowjet-Unie en andere landen in het Oostzeegebied in gevaar brengt. „Zij is niet te rechtvaardigen met motieven van defensie-aard, daar niemand overweegt Dene marken aan te vallen", aldus het protest. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Sowjet-protest, betrek king heeft op besluiten, die nog niet genomen zijn. De regering zou geen besluiten nemen, voor dat het parlement de zaak be sproken had. De tekst van de nota zou door de parlementaire commissie voor buitenlandse betrekkingen be studeerd worden en daarna door de regering. De minister zeide thans daar om nog niets over een mogelijk Deens antwoord te kunnen zeg gen. De in het Sowjet-protest ge noemde Deense nota van 4 Mei 1949 vormde het antwoord op een Sowjet-nota van April van het zelfde jaar. Denemarken zeide in deze nota het Anlantisch pact niet als een agressief blok te be schouwen doch als een zuiver defensief verbond. Denemarken zou geen agressieve politiek steu nen. Denemarken wenst, aldus deze nota, vriendschappelijke be trekkingen met de Sowjet-Unie te onderhouden. De motie werd met 3.644.000 tegen 2.288.000 stemmen verwor pen. De resolutie was o.m. ver dedigd door Harold Wilson, voor malig minister van Handel, die indertijd gelijk met Bevan uit de regering trad. Hij noemde het vraagstuk een politieke, niet een persoonlijke kwestie. Partijleider Attlee, de voorma lige minister van Financiën Hugh Gaitskell en de voormalige mi nister van Defensie Shinwell hadden de resolutie aangevallen. De meerderheid van 1.356.000 stemmen tegen de resolutie was te danken aan het machtige blok van stemmen der vakverenigin gen, die Woensdagavond openlijk de strijd aanbonden met Bevan. Niettemin was deze meerderheid verrassend klein en klaarblijke lijk heeft een aantal vakvereni gingsvertegenwoordigers voor Bevan gestemd, aldus tekent Reuter hierbij aan. Uit de stemming zou blijken, dat ruim één millioen vakvereni gingsleden zich achter Bevan heeft geschaard. Als men hierbij het millioen stemmen telt, dat werd uitgebracht op Bevan en 5 zijner aanhangers bij de verkie- De aan het bewind zijnde libe rale partij heeft hij de Woens dag gehouden parlementsverkie zingen in Japan de absolute meerderheid behaald. De com munisten verloren al hun zetels. De verdeling van 459 van de 466 zetels luidt: Liberalen 237 (tegen 285 bij de vorige verkiezingen). Progressieven 88 (67) Rechtse socialisten 54 (30) Linkse socialisten 51 (16) Onafhankelijken e.a. 29 (26) Communisten (22) De communisten hadden 107 candidaten gesteld. Hun neder laag bij deze verkiezingen, de eerste die gehouden worden se dert de ondertekening van het vredesverdrag met Japan, bete kent een dieptepunt sedert de oorlog. Behalve de communistische zijn de belangrijkste leiders van alle partijen herkozen. Vooral de rechtse en de linkse socialisten hebben grote winst geboekt. De linkse socialisten zijn sterk tegen herbewapening ge kant. Hoewel de liberalen de meer derheid behaalden, hebben zij een aantal zetels verloren. De progressieven, die evenals de an dere partijen uitgezonderd de communisten winst boekten, blij ven de grootste oppositiepartij. Zij staan onder leiding van de voormalige minister van Buiten landse Zaken Sjigemitsoe, die in 1945 voor Japan de overgave tekende. Direct na het bekend worden der verkiezingsuitslagen stegen de aandelen der staalindustrie en in het bijzonder die van de bewa peningsindustrie op de effecten beurs te Tokio. Ongeveer honderd van de ge kozenen werden onder de geal lieerde bezetting „gezuiverd". De grote vraag is nu, hoe het leiderschap van de liberale par tij zich verder zal ontwikkelen. Deze strijd gaat in hoofdzaak tus sen Josjida en Hatojama, grond leggers van de liberale partij, die zich voor kort op grond van een besluit der geallieerden niet in politieke zaken mochten mengen. In betrouwbare kringen meent men, dat Josjida door bijna twee derde der gekozen liberalen zal worden gesteund. In een radio rede, na zijn verkiezing gehou den, verklaarde Hatojama, dat de kwestie van het leiderschap der liberale partij „moest worden op gelost op een partijconventie, zo als de Amerikaanse republikeinse conventie een keuze deed tussen Taft en Eisenhower". Aanvankelijk behaalden de communisten bij de verkiezingen in 1949 35 zetels, doch door ver liezen in tussentijdse verkiezin gen en afzetten van parlements- afgevaardigden bezaten zij -nog slechts 22 zetels toen het parle ment werd ontbonden. zingen voor het partijbestuur, blijkt, dat ruim een derde van de zes mlilioen Labourleden Bevans mening delen, dat Engeland het huidige herbewapeningsprogram niet kan volhouden. Een tweede resolutie tegen het herbewapeningsprogram, die niet gesteund werd door de „Bevanis ten", omdat zij te extreem was, werd met overweldigende meer derheid verworpen. In de resolu tie werd verklaard, dat het bewa peningsprogram onverenigbaar was met een socialistisch pro gram en op elke toekomstige La- bourregering werd een beroep gedaan om alle Britse troepen uit het buitenland terug te rtek- ken. Attlee, die hartelijk werd toe gejuicht, viel de resolutie fel aan. Zonder Bevan te noemen zei hij niet veel eerbied te hebben voor lieden, „die schreeuwen om ver mindering van de bewapening van de verdedigers der vrijheid, doch die het feit van die gewa pende en gevaarlijke staat (de Sowjet-Unie), die zich niet be leid heeft getoond over ontwa pening te spreken, negeren". „Een politiek, die juist is wan neer een Labourregering aan het bewind is, wordt niet noodzake lijkerwijze verkeerd als een con servatieve regering aan de macht komt", aldus Attlee. Hij gaf toe, dat „van tijd tot tijd het bewa- ningsprogram opnieuw onder zocht moest worden", doch men diende er rekening mede te hou den, dat de westelijke strijd krachten nog niet volledig waren opgebouwd. Gaitskell, die minister van Fi nanciën was toen voor de eerste maal plannen werden gemaakt voor het bewapeningsprogram, verklaarde te geloven, dat het be sluit om in samenwerking met de geallieerden de bewapening te bespoedigen een „wijs en moedig besluit" was. Engeland schepen. chartert Italiaanse Het Engelse ministerie van Voedselvoorziening chartert lie ver Italiaanse schepen dan Britse voor het vervoer van graan van de Zwarte Zee naar Engeland. Er zijn acht buitenlandse sche pen, in hoofdzaak Italiaanse, ge huurd tegen 45 sh. per ton voor October en 42 sh. 6 d. voor No- vember-verscheping. Britse re ders vragen 50 sh. per ton. De aanvragen houden naar men aanneemt verband met een nieuwe Russische-Britse graan- transactie. Tot dusver werd geen officiële mededeling gedaan over dit contract en men schrijft het stilzwijgen van het ministerie toe aan het verlangen voldoende schepen te charteren voor de vrachttarieven stijgen. Vorig jaar veroorzaakte de onmiddeiiijke bekendmaking van een order voor 1 millioen ton graan een grote stijging van de vrachttarie ven. Graanhandelaars zijn van mening, dat de hoeveelheid dit jaar veel kleiner zal zijn. Te Sjiraz ten Zuiden van de Perzische hoofdstad Teheran bij de Perzische Golf is de staat van beleg afgekondigd wegens acties welke door stammen in de omge ving worden gevoerd. De Centrale Suikermaatschappij deelt mede, dat de aanvoer van suikerbieten door de regen, die de laatste tijd is gevallen, zeer wordt vertraagd. De telers kun nen de bieten niet rooien en het is uiterst moeilijk de gerooide bie ten van het land te rijden. De ontvangst in de verschillende delen van het land werd openge steld tussen 22 en 26 September. De aanvoer aan de fabrieken is zeer slecht, zodat enkele fabrie ken op verminderde capaciteit begonnen te draaien. Er is circa 6 procent minder bieten uitgezaaid dan vorig jaar. De opbrengst is echter zodanig, dat verwacht wordt, dat deze gro ter zal zijn dan verleden jaar on danks de geringere uitzaai. Het suikergehalte van de bieten is eveneens beter dan het vorige jaar. In totaal zullen 2.700.000 ton bieten gerooid, vervoerd en ver werkt moeten worden, waaruit ongeveer 350.000 ton suiker zal worden geproduceerd. Bovendien wordt er nog een 1.500.000 ton pulp geproduceerd, waarvan on geveer de helft wordt gedroogd, benevens 110.000 ton melasse, die hoofdzakelijk haar afzet vindt in de vergistingsindustrie, waar uit de melasse alcohol wordt gefabri ceerd. De melasse wordt eveneens voor veevoeder- en cnsilagedoel- einden afgezet. dreigde er een conflict met de schippers, maar dit is op bevre digende wijze door beide partijen opgelost. De fabrieken kunnen tezamen 40.000 ton suikerbieten per dag verwerken. De campagne zal in het Noorden wat langer duren dan in het Zuiden, omdat er in het Noorden in verhouding meer bieten zijn uitgezaaid dan in het Zuiden. Het nieuwe stuk Nederland, de Noord-Oostpolder, zal dit jaar 130.000 ton bieten leveren. De hoop is nu maar op beter weer. Dit bevordert niet alleen de efficiënte werking van de fa brieken, die dan op volle capaci teit kunnen draaien, maar boven dien blijven de bieten dan scho ner, zodat veel minder grond be hoeft te worden vervoerd. Dit transport van grond kan grote afmetingen aannemen. Zo Tevens wordt nog een 100.000^ werd in 1950, toen we een nat ton schuimaarde gemaakt, die een gerede afzet vindt bij de land bouw als grondverbeteraar. De verwerking geschiedt door 12 fabrieken, die over het gehele land verspreid liggen. In dit gi gantische spel van zaad tot suiker vinden vele mensen hun bestaan. Hoeveel valt moeilijk te zeggen. In het begin van de campagne najaar hadden, door de gezamen lijke industrie 1.000.000 ton grond vervoerd, hetgeen een zeer onren dabei transport is, mede omdat deze grond bij de fabrieken ook weer moet worden weggewerkt. De campagne moet in het Zui den begin December en in het Noorden midden December af lopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Weinig verandering. Over het algemeen veel bewol king met enkele buien, voorna melijk in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als giste ren. ZATERDAG 4 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 1.50 2.02 Terneuzen 2.25 2.37 Hansweert 3.05 3.17 Walsoorden 3.15 3.27 ZON MAAN op onder op onder Oct. 3 6.44 18.13 17.47 6.40 4 6.46 18.11 18.03 8.08 5 6.47 18.08 18.23 9.36 6 6.49 18.06 18.49 11.02

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1