Zijn de Belgische lonen te hoog Gaf de generaal verkeerde adviezen Groot proces in Sofia De toestand in Korea Prijsverlaging in Egypte Het congres van Labour De Nederlands-Belgische concurrentie Aanval van Truman op Eisenhower Hevige gevechten om de kapitoolheuvel Overwinning voor Bevan HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De toestand in Venezuela WEERSVERWACHTING Beklaagden bekenden schuld Protest tegen verklaring van Head Protestvergadering tegen gratie Willy Lages Verklaring Bedell Smith GOEDGEKEURDE RESOLUTIES. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 1 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2153. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sandé, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het Katholieke blad „La Cité", dat als spreekbuis optreedt van de Waalse katholieke arbeiders in het Algemeen Christelijk Vak verbond (A.C.V.), wijdt 'n hoofd artikel aan de Nederlandse con currentie in België. Het blad wijst er op, dat een voorlopig onderzoek heeft aangetoond, dat de kwestie niet zo eenvoudig is als zij wordt voorgesteld door de Belgische industrieën, die door de crisis worden getroffen. Wanneer men de toestand sec tor na sector nagaat, aldus het blad, komt men tot de vaststel ling, dat de ondernemingen, die zich over de Benelux beklagen, dikwijls juist die zijn, welke zich niet de nodige inspanningen heb ben getroost om hun bedrijf te rationaliseren. Ook behoren zij soms tot de gyoep van indus trieën in de Belgische economie, die voortdurend aan een depres sie onderhevig zijn. De Neder landse concurrentie betekende dan dikwijls de laatste druppel, die de beker deed overlopen. Het is dus, aldus merkt het blad op, niet voldoende te luisteren naar de klachten van deze getroffen industrieën om zich een beeld te kunnen vormen van de invloed der lage lonen in Nederland op de Belgische economie. „La Cité'' is van oordeel, dat hoe de toestand ook is, men de bedreigde industrieën niet kan laten wegkwijnen. Het blad vraagt zich af, welke maatrege len nu precies genomen moeten worden om zoiets te verhinderen en het stelt in het licht, dat het heffen van een invoerbelasting uitgesloten moet worden geacht, omdat deze onmiddlelijk zou worden beantwoord door Neder landse tegenmaatregelen. Ook het perspectief van een verhoging der lonen in Nederland acht „La Cité" zeer onwaarschijnlijk. Het blad meent dat de kwestie van de coördinatie der interne en exter ne politiek in Nederland en Bel gië herzien zal moeten worden en „Verenigd verzet 19401945" heeft Maandagavond in Krasna- polsky te Amsterdam een buiten gewone ledenvergadering gehou den in verband met de gratiever lening aan de heer W. Lages. Op deze vergadering hebben enige verzetslieden het woord gevoerd, een Zaanse ondergrond se strijder, die zelf destijds door de Duitser was veroordeeld, doch gratie kreeg, zeide: „Wij zijn niet gekomen uit wraakverlan- gen, of om bloed te zien, maar omdat we uit naam van onze ge vallen verzetskameraden en van de vermoorde Joodse landgeno ten recht verlangen. Het is dus geen wraak die we willen, maar recht." Hij stelde België ten voorbeeld aan ons land en zeide, dat het daar mogelijk is geble ken massale demonstraties te houden als uiting van de volks woede. In Nederland zijn talrijke protesten spontaan uit de bevol king opgekomen, doch dit is niet voldoende. Spr. zeide, dat men dient te komen tot een massale demonstratie die de regering toont, dat recht geëist wordt. Iedere Nederlander moet hier voor de geschillen opzij zetten, want er kan geen geschil van mening zijn aldus spreker over de schande der gratieverle ning. Hij deelde mede, dat er reeds contact is tussen enkele verzetsorganen, maar dat dit nog onvoldoende is. De samenwer king is zeker nog niet zoals die gedurende de oorlog. „En toch dragen we niet minder verant woordelijkheid dan in die jaren. Hij besloot met als zijn me ning uit te spreken, dat vergiffe nis voor Lages verraad is aan de doden. Besloten werd een brief te zen den aan alle verzetsorganisaties in het land, waarin deze worden opgeroepen een gezamenlijke protestactie te beginnen tegen de gratieverlening aan de heer La ges. „VOORMALIG VERZET" VRAAGT AUDIËNTIE OVER GRATIEVERLENING AAN LAGES. Het hoofdbestuur van de na tionale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland heeft telegrafisch een onderhoud aan gevraagd met de minister van justitie om te spreken over de gratieverlening aan de oorlogs misdadiger Willy Lages. acht het niet uitgesloten, dat op de aanstaande ministerconferen tie te Knokke de oprichting van supranationale organen voor de Benelux onder ogen zal worden gezien. Volgens „La Cité" zou op het ogenblik sprake zijn van een eenmaking der omzetbelastingen voor die industrieën, welke door de Beneluxovereenkomsten scha de ondervinden. Dit zou, aldus het blad, niet alleen een steun voor bedoelde industrieën bete kenen, doch tevens een stap ver der op de weg naar de volledige economische unie. Alvorens zich verder te kunnen uitspreken, oor deelt „La Cité" het noodzakelijk het advies van de Belgische cen trale raad voor de economie af te wachten, die vóór 1 October ver slag aan de regering zal moeten uitbrengen. „In ieder geval kan men thans reeds bevestigen, zo besluit het blad, dat de bescher mende maatregelen waaróm de getroffen industrieën verzoeken, bescheidener zullen zijn dan men uit het grieven- en eisenboek van deze industrieën meent te mogen opmaken". „De Standaard" schrijft, dat de verklaring van het Nederlands verbond van werkgevers in een dreigende vorm is gesteld. De verklaring bevat, aldus het blad- slechts één positieve suggestie, n.l. deze „dat een ernstig onder zoek moet worden ingesteld om te zien, wat gedaan kan worden om een soepele regeling van de concurrentie te bevorderen". Dit zou dan de basis zijn, waarop tij dens de ministeriële conferentie te Knokke de onderhandelingen zullen worden gevoerd. Van Bel gische zijde zou men, aldus het blad, een vrijwillige beperking van de zijde van Nederland van de uitvoer naar België willen be komen In Belgische kringen is men niet erg optimistisch wat het re sultaat der besprekingen betreft. „De Standaard" juicht het voorstel van de voorzitter van het A.C.V. tot instelling van een commissie van werkgevers en werknemers der beide landen volledig toe. Het blad is van oordeel, dat de argumenten der Nederlandse werkgevers niet van alle grond ontbloot zijn. Het is juist dat de% Belgische lonen ook tegenover de andere landen van Europa te hoog zijn. Bit probleem is ook ïeeds gerezen ter gelegenheid van de Europese kolen- en staalge meenschap en de liberale politiek van België komt thans in het ge drang. Het lijdt geen twijfel, aldus het blad, dat wij in dommige opzich ten te ver zijn gegaan. Wij heb ben de investeringen verwaar loosd en het verbruik van luxe voorwerpen zelfs aangemoedigd- Het blad merkt tenslotte op, dat tussen de economische systemen van België en Nederland een tus senoplossing moet worden ge zocht en dat beide landen water in de wijn zullen moeten doen. Daar er geen ander redmiddel voor de Benelux is, zal ernstig naar een dergelijk compromis ge zocht moeten worden, zo besluit „De Standaard". President Truman, die per trein een rondreis maakt door 22 Ame rikaanse staten voor het houden van verkiezingsredevoeringen, heeft tijdens een oponthoud in Havre (Montana) beschuldigingen geuit aan het adres van generaal Radio-Sofia heeft Maandag avond melding gemaakt van een openbaar proces tegen veertig Bulgaren, onder wie één Rooms- Katholieke bisschop en 7 pries ters, die er van beschuldigd wor den te hebben gespionneerd voor het Vaticaan. Zij zouden schuld hebben be kend. Het proces begon 21 Sep tember met voorlezing van de tenlastelegging. Een der beklaagden had, aldus het Eulgaarse persbureau, ver- ,9i DE BESPREKINGEN IN KOREA. Berichten uit goede bron ma ken melding van een gedachten- wisseling tussen Peking, Pjong jang en Moskou langs normale diplomatieke weg over de jongste geallieerde voorstellen ter oplos sing van de kwestie van uitwisse ling der krijgsgevangenen, zo meldt A.F-P. uit Tokio. Het in het buitenland versprei de bericht, dat de Noord-Korea- nen de Zondag j.l. ingediende voorstellen reeds zouden hebben verworpen, noemt deze bron op zijn minst voorbarig. Aan het centrale front in Korea hebben 2000 Chinese communis ten de hevigste aanval op de „kapitoolheuvel" sedert 6 maan den ondernomen. Op sommige plaatsen werd hun aanval onder steund door tanks en bestor mingsartillerie. Troepen van de Verenigde Naties wisten zich op de „kapitoolheuvel" te handha ven. Troepen, die deel uitmaken van de beproefde Zuidkoreaanse „kapitooldivisie", trokken zich van een top, vijf km van de „ka pitoolheuvel", terug toen een vol ledig bataljon aanviel. In de westelijke sector van het Koreaanse front was het rustig, nadat Zondag Griekse infanteris ten hier hun stellingen op de „grote Nori-heuvel" tegen aan vallen van een Chinees bataljon hadden weten te behouden, niet tegenstaande het feit, dat zij per ongeluk door vliegtuigen van de Verenigde Naties werden gebom bardeerd. Van de zijde van het V. N.- opperbevel worden de Griekse verliezen tengevolge van dit bombardement „uiterst licht" ge noemd. De verliezen der V- N., tengevolge van de gehele actie om de genoemde heuvel waren, volgens het opperbevel, niet erg zwaar, terwijl de tegenstander naar schatting 45 man aan doden en 135 man aan gewonden zouden hebben verloren. De heuvel „Big Nori" aan het Westelijk front, die Zondag door Griekse troepen is ontruimd, na dat zij bij vergissing door vlieg tuigen van de V. N. waren ge bombardeerd, is nog steeds in communistische handen, ondanks de verwoede pogingen van de verbondenen de heuvel weer te bezetten. Dinsdagochtend had 'n stormloop, voorafgegaan door een artilleriebeschieting geen sue ces. Aan het Oostelijk front hebben Zuid-Koreaanse troepen vrijwel stand gehouden tegen zware communistische aanvallen. Zij doen op twee punten tegenaan vallen om verloren stellingen weer in bezit te krijgen. Het achtste leger meldt, dat de Chinese artillerie Maandag het recordaantal van 47.312 schoten heeft gelost bij het offensief in de bergen van midden-Korea. Communistische kustbatterijen hebben onlangs een treffer ge plaatst op de 2200 ton metende Amerikaanse torpedobootjager „Alfreda Cunningham", waarbij acht matrozen verwondingen op liepen. Het schip werd niet ernstig beschadigd en bracht het kustgeschut tot zwijgen. Dit is meegedeeld door het marine- hofodkwartier voor het Verre Oosten te Tokio. De Egyptische regering heeft bij decreet een algemene prijs verlaging van levensmiddelen en eerste levensbehoeften en een aanzienlijke verlaging van de winstmarge van grossiers en de taillisten gelast. Voorts heeft de regering de deken van de landbquwfaculteit van de universiteit van Cairo, dr. Hoessein, benoemd tot assistent van de minister van bevoorra ding. Hoessein wordt in zekere zin een dictator van prijzen en levensmiddelen, aldus tekent A.F.P. hierbij aan. Verscheidene officieren van het leger zijn overgeplaatst van het ministerie van Oorlog naar het ministerie van Bevoorrading om de werking van het bureau voor controle op de prijzen te verzekeren. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Cairo wordt vernomen dat Egypte bij Engeland heeft geprotesteerd tegen de jongste uitlatingen van de minister van Oorlog, Anthony Head, over de Britse basis in de Suez-kanaal- zóne. Gezegd wordt, dat de uitlatin gen van Head beledigend zijn voor de Egyptenaren, op een ogenblik, dat beide partijen die nen te streven naar verbetering der betrekkingen en regeling van de bestaande geschillen. Head heeft eerst verklaard, dat het verlies van de Britse basis een ernstige, maar geen onover komelijk verlies zou zijn. Later zei hij, dat het bezitten van een basis in Egypte in strategisch op zicht van vitaal belang is. RUSSEN IN KOREA? Het Britse ministerie van Oor log heeft Dinsdagavond verklaard redenen te hebben om aan te ne men, dat zich in Koera „een aan zienlijk aantal Russische militai ren bevindt." De Russen zijn niet in eenheden samengevoegd, doch doen dienst als adviseurs en spe len een rol bij technisch onder houd" aldus deze mededeling. De woordvoerder van het mi nisterie, die dit meedeelde, wilde geen door de aanwezige journa listen gestelde vragen over aan tal en duur van het verblijf der Russen beantwoorden. Hij kon niet méér doen dan de verklaring afleggen, zo voegde hij hieraan toe. Boodschappen van in Noord- Korea geïnterneerde Britten. De voormalige Britse gezant in Zuid-Korea, Holt; de gewezen vice-consul in Korea, Blake; het vroegere lid van de consulaire staf in Zuid-Korea, Philip Owen, en de Engelse journalist Deane die bij het uitbreken der vijan delijkheden in Korea door de Noordkoreaanse autoriteiten ge- interneerd werden, hebben de Britse ambassade te Moskou boodschappen doen toekomen waarin de afzenders verklaren een goede gezondheidstoestand te genieten. Een woordvoerder van de Brit se ambassade te Moskou ver klaarde dat Holts boodschap was ontvangen van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken die haar had overhandigd op ver zoek van de Noordkoreaanse di plomatieke vertegenwoordiging bij het Kremlin. De boodschap was met een schrijfmachine ge schreven. Zij bevatten geen aan wijzingen, waaruit zou kunnen blijken waar en wanneer zij was geschreven en op welke datum zij te Moskou was ontvangen. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 27 Sep tember in Korea zijn gesneuveld: de soldaat Ch. Bastiaans, gebo ren 2 Augustus 1924, afkomstig uit Maastricht en ongehuwd; de soldaat H. Veenendaal, ge boren 3 September 1923, afkom stig uit Arnhem en eveneens, on gehuwd. klaard, dat door bemiddeling van de Franse legatie gelden waren overgemaakt voor de „hoofden van de Rooms-Katholieke spion- nagedienst". De beklaagden zouden meer dan vijftig millioen leva van het Vaticaan en de Franse geheime dienst hebben ontvangen en twee Amerikaanse zenders, machine geweren, geweren, revolvers, bommen en munitie hebben ge had. Eén der beklaagden zou hebben gezegd, dat de wapens afkomstig van de Amerikanen, bestemd waren voor ondergrond se groepen. De berichten, die de beklaag den voor hun arrestatie hadden verzonden, toonden duidelijk aan dat zij de voorbereidingen voor een oorlog tegen de Sowjet-Unie, Bulgarije en de andere volks- democratiën moesten dienen, al dus de beschuldiging. Het Bulgaarse persbureau heeft bekend gemaakt, dat de zes be^ langrijkste beklaagden van het proces, schuld hebben bekend- Deze zes beklaagden, Witsjef, Djidjof, Sjisjkof, Bossilkof en Bantsjef, allen katholieke geeste lijken, worden er van beschul digd na 9 September een organi satie te hebben gevormd en op geleid met het doel de regering omver te werpen door middel van een staatsgreep, terreurda den en met militaire hulp uit het buitenland. De vicaris Witsjef zou hebben toegegeven een bedrag van onge veer zes millioen leva door tus senkomst van de Franse ambas sade onntvangen te hebben. Hij zou hebben bekend dat de Franse consul in Sofia, Pereyron. hem had gevraagd of de geestelijken de ambassade wilden voorzien van inlichtingen over de militai re, economische en politieke orde in Bulgarije. Pater Djidjof zou hebben ver klaard dat de Franse militaire attaché in Sofia hem een zender en een code voor hun verdere be richten had verschaft. De 34 an dere beklaagden worden beschul digd van medeplichtigheid. Eisenhower, de republikeinse presidentscandidaat. „Toen Eisenhower op het eind van de oorlog opperbevelhebber in Europa was, had hij de vei ligheid van de Ver. Staten in ge vaar gebracht door Amerika in onwetendheid te laten over het Russische gevaar voor de wereld vrede", aldus Truman. De president verklaarde, dat de door Eisenhower naar voren ge brachte mening, volgens welke er geen redenen waren dat de Sow jet-Unie en de Ver. Staten „niet zo nauw mogelijk bevriend zou den blijven", grote invloed had gehad en veel kwaad had gedaan- „Als Eisenhower in 1945 betere adviezen had gegeven", aldus Truman, „zouden wij in 1946, 1947 en 1948 niet zoveel moeite hebben gehad om de aandacht van het land op het communisti sche, imperialistische gevaar te vestigen". In November 1945 ver klaarde Eisenhower voor een Se naatscommissie, dat geen factor in de Russische politiek van zo veel belang was als de wens om de goede betrekkingen met de Ver. Staten te handhaven, aldus de president. Truman gaf tce, dat ook de re gering onmiddellijk na de oorlog met alle middelen had getracht vreedzaam met de Russen samen te leven en hij laakte Eisenho wers pogingen als zodanig niet. Eisenhower moet echter zo eer lijk zijn om zijn verkeerde be oordeling van de Russen te er kennen", aldus de president. fruman loofde de democrati sche candidaat Stevenson, die als een der eersten na reizen naar Europa in 1945 en 1946 de „Rus sische plannen had doorzien en voor het gevaar, dat deze plan nen inhielden voor de wereld vrede, had gewaarschuwd." Voorts verklaarde de president, dat de republikeinen na de twee de wereldoorlog naar demobilisa tie hadden gestreefd en dat zij verleden jaar gestemd hadden voor verlaging van de bedragen, die nodig zijn voor het scheppen van een krachtige verdediging. „De republikeinen waren aan het stuur in slaap gevallen, terwijl de communisten begonnen waren onze veiligheid in Europa en Azië te bedreigen", zo voegde de pre sident hieraan toe. Breskens 0.27 12.44 Terneuzen 1.02 1.19 Hansweert 1.42 1.59 Walsoorden 1.52 2.09 DONDERDAG 2 OCTOBER. Generaal Walter Smith, hoofd van de Amerikaanse geheime diensten, heeft voor een parle mentaire commissie, die beschul digingen van senator McCarthy onderzoekt, verklaard, te gelo ven, dat „communistische ele menten'' geïnfiltreerd zijn in het centrale bureau van de geheime diensten, alsmede in alle andere organen voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Op het congres van de Engelse Labour-partij heeft de groep-Be- van gisteren een grote overwin ning behaald. Bij de verkiezing voor de politieke afdeling van het partijbestuur, we|lke afdeling zeven zetels telt, werden niet minder dan zes aanhangers van Bevan geko- zen. Bevan zelf verkreeg ruim 100.000 stemmen méér dan bij zijn vorige verkiezing tot bestuurslid. Het zevende lid is Griffiths, die een aanhanger van Attlee is. Verder heeft het partijbestuur nog een vakverenigingsafdeling van 12 zetels, die afzonderlijk door de vakbeweging Wordt gekozen. De 12 leden van de vakvereni gingsafdeling hebben merendeels critiek op Bevans politiek. Attlee is automatisch lid van het bestuur als partijleider. Het partijbestuur wordt voltooid door vijf vrouwen, die door de po litieke en de vakverenigingsafde ling en een afgevaardigde van de coöperatieve beweging gezamen lijk worden gekozen. Bevan wilde geen commentaar op zijn overwinning geven, maar Richard Crossman zei, dat zij een uitspraak is ten gunste van een meer militante socialistische poli tiek en tegen het denkbeeld, dat de volgende Labour-regering moet consolideren in plaats van over gaan tot een snelle uitbreiding der nationalisaties. De stemming is ook geïnspireerd door het gevoel, dat Engeland te veel toegeeft aan Amerikaanse druk en dat een volgende Labour- regering tot elke prijs de onafhan kelijkheid moet herwinnen, aldus Crossman. Hij voegde daaraan toe: „Niemand betwist dat. Attlee de Labour-partij blijft leiden en weer premier moet worden na de vol gende verkiezing in 1953 of 1954." Crossman, die zelf ook tot lid van het partijbestuur werd geko zen, is een erkend buitenlands ex pert. TOESPRAAK VAN ATTLEE. Bij de voortzetting der vergade ring drong partijleider Attlee er op aan dat de partij zich zou uitspre- ZON op onder Oct. 1 6.41 18.18 2 6.43 18.16 3 6.44 18.13 MAAN op onder 17.20 17.33 17.47 3.41 5.11 6.40 De Venezolaanse minister van Defensie heeft meegedeeld, dat officieren van de luchtbasis Boca del Rib zonder succes hebben ge tracht zich van de basis meester te maken. Eén hunner is voort vluchtig. Gelijktijdig hebben kolonisten en een aantal andere burgers het garnizoen van Boca del Rio aan gevallen. Een lid van de burger wacht is daarbij gedood. De aan val is afgeslagen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Opklaringen. Veel bewolking met enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidoos. telijke, later Zuidelijke wind. Ho gere temperaturen dan gisteren. Te Villa Brusual hebben bur gers een lokaal van de troepen bezet. Zij zijn later verwijderd. Er is een aantal arrestaties ver richt. De minister verklaarde dat de toestand in het binnenland normaal is. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn de troe belen geïnspireerd door leden van twee verboden partijen, de demo cratische actie en de communis tische partij. Zij zouden verwar ring willen scheppen met het oog op de nationale verkiezingen, die 30 November moeten worden ge houden. Politieke vergaderingen zijn tot nader order verboden. Naar de Venezolaanse generale staf nader meldde zijn bij de aanval op de basis Boca del Rio behalve een burgerwacht, vier burgers om het leven gekomen. Volgens het leger waren kapitein Gmana en luitenant Torres de leiders van de muiters. ken voor de verklaring over de binnenlandse partijpolitiek. Hij sprak zich in een toespraak uit voor zoveel mogelijk internationale handel, o.m. zeggend: „Het is niet onze schuld dat er niet meer han- del tussen Oost en West wordt ge dreven". „Wij moeten", aldus de oud-premier, „met de rest van de wereld, die nu eenmaal niet altijd hetzelfde standpunt inneemt als wij, samenwerken. De Verenigde Staten huldigen op economisch ge bied andere beginselen dan de so cialisten. Niettemin hebben wij op zeer hartelijke wijze met de Ver enigde Staten samengewerkt en ik heb nimmer bij de Amerikanen iets van terughoudendheid kunnen be speuren, omdat wij indertijd een socialistisch Brits bewind vormden. Het is van groot belang, dat wij met anderen samenwerken om te pogen de economische en achter zijnde gebieden in de wereld tot ontwikkeling te brengen". De voorzitter van het vakver bond der Britse mijnwerkers dien de een resolutie in, waarin de con ferentie zich met lof uitspreekt over het onder de afgetreden socia listische regering in Groot-Brittan- nië verrichte werk. Zjj werd met algemene stemmen aangenomen. Eveneens met algemene stem men werden resoluties goedge keurd, behelsende: het ontwikke len van handelsbetrekkingen met alle staten, het instellen van een vljfjaren-„plan voor de arbeid" en het verlenen van hulp aan econo misch ten achter gebleven gebie den. De officiële partijpolitiek werd met een meerderheid van ruim vijf millioen stemmen goedgekeurd. TOESPRAAK VAN MORRISON. Morrison hield, vcor het eerst sinds zijn niet meer herkozen wor den in de bestuurscommissie der Britse socialistische partij, een toe spraak, waarin hij o.m. verklaarde „zonder bitterheid al zijn kracht aan de partij en het socialisme te zullen blijven geven. Sprekend over de Verenigde Sta ten zeide Morrison, die de laatste minister van Buitenlandse Zaken onder de regering-Attlee was, o.a. „Laten wij realistisch tegenover de Verenigde Staten staan. Senator McCarthy vertegenwoordigt niet meer de Verenigde Staten dan sir Waldron Smithers (een vooraan staande rechtse conservatief en an ti-communist) Groot Brittannië. Laten wij de vooruitstrevende krachten in de Verenigde Staten niet ontmoedigen en laat ons voor al niet uit het oog verliezen dat de economische wereldvraagstukken niet zonder medewerking van de Verenigde Staten, of van Groot- Brittannië en andere landen, kun nen worden opgelost. De Verenigde Staten vormen een van de belangrijkste factoren in de huidige wereldsituatie, hetgeen overigens in gelijke mate voor de Sowjet-Unie geldt. Ik zou het even belangrijk achten indien wij de medewerking van de Sowjet-Unie, als die der Verenigde Staten zou den kunnen verkrijgen". Aanhangers van de linkervleu gelleider Bevan verklaarden Dins dagavond, dat hun groep thans zal pogen in de socialistische parle mentaire „schaduwregering" ver tegenwoordigd te worden. De vol gelingen van Bevan hebben, sinds diens aftreden als lid der jongste socialistische regering, niets meer met het schaduwkabinet te maken willen hebben.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1