Nieuwe wapens verjagen de mens Nieuwe zuivering in Egypte Centralen-convent van de A. R.-partij r OUPE Bijna in het vreemdelingenlegioen Opleving in sigarenindustrie NAAR GROTER DIEPTEN Geen auto's voor hoge ambtenaren tweede blad Vrijwillige burgerhulp bij de Oostduitse politie SPAARKAS-KLIMOP GEEN „EDEL-GERMANEN" PRAWDA GISPT KENNAN Het 11.000e schip in de Rotterdamse haven AANTAL GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING ONDER DE Zaterdag 27 September 1952 7e Jaargang No. 2150 Atoomwapens, vliegende schotels, en politieke hulp na een droogte ZEGEN VOOR ALLE BOEREN. Zonodig zal de A.R.-fraetie zicli tegen de regeringspolitiek verzetten Nederland weer grootste rokersland DE VRIJE ZEEUW Dezer dagen mijn radio inscha kelend, geraakte ik toevallig mid den in een interview, waarin twee journalisten aan een kolo nel van de Amerikaanse lucht macht vragen stelden over de mogelijkheden van '11 tocht naar de maan. De kolonel was in zijn antwoorden zeer voorzichtig, maar sprak de hoop uit, dat nog vóór het einde van zijn leven, dat volgens zijn schatting over dertig jaar zou zijn, een werkelijke po ging zou zijn ondernomen. In middels werkt men heel wat har der aan de verbetering van liet luchtwapen dan aan de ontwik keling van ruimteschepen ter verovering van het heelal. Zo zal Amerika in October getuige zijn van buitengewoon interessante nieuwe proefnemingen met de laatste atoomwapens. Weer zullen de sombere woe stijnen van Nevada en de reeds overvloedig met bommen bezaai de Eniwetok-archlpel in het cen trum van de Stille Oceaan het toneel der moordende experimen ten zijn. Met ijzeren consequentie volgen de constructeurs der nieuwe wapenen de ontwikkeling. Nadat de atoombom zo bijzonder ge vaarlijk is gebleken voor instal laties op de begane grond, is men er toe overgegaan de allerbe langrijkste daarvan een plaats onder de aarde te geven of toe te denken. Dus moet de atoombom ze na. En daarom zal op Eniwetok voor de eerste maal een atoombom worden beproefd, die pas expioi- deert, wanneer hij zich met grote kracht diep in de aarde heeft gedrongen. Meer weten wij niet, want al het andere is „top secret", een diep geheim. In ieder geval is dit echter zeker; slaagt de proef en niemand twijfelt daaraan dan moeten in het vervolg vriend en vijand de veiligheid nog dieper in de schoot van moeder aarde zoeken. En geen mens kan zeg gen waar het einde is ATOOMKAN ONNEN. Op het programma staan ook proefnemingen met atoomgrana ten, waarvoor nieuwe gemotori seerde zware kanonnen zijn ge construeerd. Het is juist op dit geschut geweest, waarop de proe ven moeten wachten. Het ging er namelijk om een kanon te con strueren, dat zowel atoom- als ge wone granaten kan afvuren. Want gezien de kostbaarheid van atoomgranaten moet het nieuwe kanon zich natuurlijk elke keer eerst met gewone gra naten „inschieten". Verder is be kend, dat de motorisering dit soort geschut in staat stelt tot 'n onbekend snelle verplaatsing en dat er in het veld speciale pio- niersbruggen voor moeten wor den gebouwd. De onrust, die de mens in de lucht heeft gedreven wordt thans klaarblijkelijk door de hemel met min of meer gelijke munt vergol den. Na de „massa-verschijning' van vliegende schotels boven Washington, bijna een maand ge leden, is er geen dag voorbijge gaan waarin niet de een of ander zo'n fenomeen heeft aan schouwd of meent te hebben aanschouwd. Verklaringen er voor zijn er al bij tientallen, maar geen enkele volledig bevredigen de. Dit, gevoegd bij het feit, dat de radar heeft aangetoond, dat de verschijningen, wat deze ook mo gen zijn, wel degelijk stoffelijke substantie bezitten, geeft de Amerikaan alle ingrediënten ter opwekking van een sfeer van griezeligheid, die het anders in de zomermaanden opduikende monster van Loch Ness nooit heeft kunnen verwekken. VAN VLOEK TOT ZEGEN. Een heel wat minder geheim zinnige, maar des te gevoeliger slag van boven trof de boeren van elf staten, van Maine in het Noorden tot Tennessee in 't Zui den. De schade, die een lang durige droogte aan het Oosten der Verenigde Staten heeft toe gebracht, is met geen pen te be schrijven. Merkwaardigerwijs echter is deze vloek tot een soort politieke zegen geworden. Nooit nog is n regering zo snel met hulpver lening bij de hand geweest als ditmaal de democratische. Dat zeggen in ieder geval de republi keinen en zij lachen daarbij wat spottend. Waarmee men echter niet imag spotten, is het feit, dat het aanwezige apparaat voor de hulpverlening weer eens be wijst, welke verstandige voor zorgsmaatregelen in het kader van de New Deal zijn genomen en welk een dwaasheid zekere Ame rikanen begaan, indien zij men sen, die voor geleide economie pleiten, communisten noemen, die zij het liefst zouden depor teren. De agrarische hulpverlening van de Amerikaanse regering is een zegen voor alle boeren van het land. Zij bestaat daarin, dat door een natuurramp getroffen boeren, na op zeer eenvoudige wijze hun schade te hebben be wezen, onmiddellijk leningen kunnen opnemen en voeder en ander onmisbaar goed voor hun bedrijf tegen prijzen van voor de catastrofe ter beschikking ge steld krijgen. De regering be taalt het verschil tussen de nor male en de door schaarste opge dreven prijzen. Bijna nooit heeft de regering bij deze zaken verliezen geleden en bijna nooit ook behoefde zij processen te voeren om haar geld terug te krijgen. Het is vanzelfsprekend, dat de regering met een dergelijke hulp verlening de ondersteunden aan zich bindt. En daarom zal ver moedelijk in November een groot aantal boerenstemmen voor de partij die dit alles heeft mogelijk gemaakt, worden uitgebracht. (Van de P. A.-correspondent te New-York.) Het Oostduitse kabinet heeft besloten aan vrijwilligers onder de burgers politiewerkzaamhe den toe te vertrouwen om de orde in de staat te handhaven, aldus heeft de voorlichtings dienst van de Oostduitse rege ring bekendgemaakt. Zij zullen verder bezit van het volk en particulier bezit van Oostduitse burgers kunnen be schermen en de veiligheid van particuliere burgers vergroten. Uit de bekendmaking blijkt niet, of deze burgerwacht zal dragen. Het werk wordt in de vrije tijd verricht. Voorts besloot het kabinet al le in 1945 getroffen maatregelen ter beperking van politieke en beroepsactivteit van voormalige leden der Duitse weermacht in te trekken. Deze maatregel is echter niet van toepassing op voormalige leiders van de nazi partij en op oorlogsmisdadigers. Te Cairo is officieel medege deeld, dat vijf Egyptische ambas sadeurs en gezanten en een tien tal onderstaatssecretarissen en hoge functionarissen uit de rege- ringsdienst zijn ontslagen in het eerste stadium van een zuivering in de regeringsdiensten. Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) !^.VVVVVVVVV-.S'->,'N^^'^ De „Figaro" meldt, dat de afgelopen week nogal een nerveuze week voor de W. Duitse lagere scholen is ge- WGGSt. Dit kwam niet door het feit, dat zovele duizenden Duitse kindertjes voor het eerst op de schoolbanken plaats namen, maar wel, omdat daarbij 3000 mular- tenkinderen waren kin deren van Duitse moeders en Amerikaanse negersol daten. Men heeft echter nergens moeilijkheden gehad. On der de kinderen heerste geen rassendiscriminatie, geen kind werd om zijn huidskleur gemeden of uit gescholden; er bleek geen onderwijzer te zijn, die weigerde de mulatten les te geven en geen germaanse moeder nam haar blanke kind van school, omdat er „kleurlingen"' op waren. Het is nu alleen maar te hopen, dat deze kinderen als volwassenen later ook als volmaakt-gelijken zullen worden geaccepteerd! De anti-revolutïonn. partij heeftzoek is gedaan als bij de jongste zich in het te Utrecht Sehouden j ^^ver de kabinets-formatie merk- centralen-convent bezonnen op de te gpr_ op> dat er zijn die menen, politieke situatie naar aanleiding 1 da.t de antirevolutionnairen nooit van de verkiezingsuitslag en de medewerking moeten verlenen van ue vcim« kabinet, waarin ook so- kabinetsformatie. Voor dit con-1 aan een naui vent bestond grote belangstel ling. De voorzitter van het centraal comité, dr. J. Schouten, leidde de discussies in. Dr Schouten noemde het ana lyseren van de verkiezingsuit slag een moeilijk werk. Bij de verkiezingen openbaarde de ver wezenlijking zich in deze zin, dat men de politiek al meer losmaak te van principiële overwegingen. Het gehele complex, dat stuwt in de richting der verzakeling, is een zaak die zorg moet geven. Als zich tegenslagen voordoen, zoals bij de jongste verkiezingen, gaat men naar zondebokken zoe ken en dat meestal bij anderen. Dat zoeken heeft alléén waarde, als men zich heeft afgevraagd waarin men zélf tekort is gescho ten en wat men zelf fout heeft gedaan. Op papier ontbreekt er aan de organisatie niet zoveel, maar in de practijk is er op vele plaatsen een tekort aan activiteit geweest Nagegaan zal worden, wat daarvan de oorzaken zijn ge weest. Het jongere element dient ook in de besturen een plaats te krijgen. Spr. betreurde het, dat nog nooit zo weinig aan huisbe- JR Het orgaan van de Sowjetrus- sische communistische partij „Prawda", 'heeft volgens een bericht van Tass een hevige aanval gedaan op de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Kennan, die op het ogenblik in Londen is. Onder het opschrift „een lasteraar onder het masker van een diplomaat" beschuldigt het blad Kennan er van tijdens zijn verblijf buiten de Sowjet-Unie tegenover persvertegenwoordi gers de Sowjet-Unie te belaste ren. „Zo kan slechts iemand spreken die zijn bittere vij andige gevoelens jegens de Sowjet-Unie niet beteugelen kan en niet alleen geen verbetering van de betrekkingen tussen Rusland en Amerika wenst, maar elke gelegenheid om deze betrekkingen afbreuk te doen benut". HET GOUD VAN EIGEN HAARD. Bij de particuliere woningbouw zien we al de nadelen van een lange regeringscrisis. Daar werd namelijk een premie verstrekt aan hen die voor eigen rekening een woning bouwen. Nu kon men tot 12 Mei j.l. een plan indienen, waarop nog premie werd ge geven. Nadien heeft men de aan melding tijdelijk opgeschort, doch de minister heeft daarbij verzekerd, dat dit opschorten slechts van korte duur zou zijn. Aannemers en particulieren zijn dus rustig doorgegaan met het maken van plannen voor een „eigen haard", die in de huidige tijdsomstandigheden in meer dan één zin goud waard is. Nu gaan er geruchten, dat de premie-verstrekking geheel zal vervallen, waarmee duizenden guldens aan plannen naar 't rijk der illusie worden verwezen. In bouwkringen hoopt men, dat deze geruchten slechts geruchten zul len blijven, maar toch is men zeer ongerust. TERUG. De tijd, dat de emigranten schepen alleen op de heenreis landverhuizers moesten vervoe- ren, schijnt alweer voorbij. Wij hebben kunnen constateren, dat de terugkerende schepen ook te- .-1 UnAMfl Viod/JDD. leurgestelden aan boord hadden, die naar het vaderland terug keerden. Dat geldt zowel voor Australië als voor Afrika. De thuiskomers vertelden, dat in Australië bijna geen woon ruimte meer te krijgen was, ter wijl men er voor de beschikbare cialisten zitting hebben, terwijl daartegenover anderen betogen, dat de anti-ravoutionnairen moe ten medewerken aan een kabinet hoe dan ook. Een standpunt: „nooit met de spcialisten" is niet te aanvaarden. Men moet ook met de feiten rekenen. Het land moet toch geregeerd worden. Men zegt wel: waarom nu bereidheid en in het verleden niet? Die vraag is onjuist. Bereidheid was er óók in het verleden, doch men maakte het toen onmogelijk. Thans waren program en sa menstelling van het kabinet van dien aard, dat bereidheid tot me dewerking kon worden toege zegd. Dit kabinet is niet roder dan enig voorgaand kabinet. Als het program een socialistisch program zou zijn, zou dit door de anti-revolutionnaire Kamer fractie zeker niet zijn aanvaard. De A. R. ministers Algera en Zijlstra staan voor een ontzaglijk moeilijke taak. Principieel en practisch zou het onjuist zijn te gen hen te opponeren. Spr. vond het ongerechtvaar digd te zeggen, dat het huidige kabinet er een is van socialisti sche signatuur. Zou dit toch zo bijken, dan zullen de anti-revolu- tionnairen zich ertegen verzetten. De ministers Algera en Zijlstra zijn anti-revolutionnairen. Zo men dan tegen bepaalde opvattingen bezwaren zou moeten hebben, dan zal men daarover moeten handelen op de wijze welke in overeenstemming is met de Schrift. De ministers Algera en Zijstra die tijdens de discussie binnen kwamen, werden met applaus begroet en door de voorzitter verwelkomd. In een rede van ruim een uur gaf dr. Schouten antwoord op hetgeen door de vele debaters naar voren was ge Onder degenen, die ontslagen zijn, bevindt zich de Egyptische gezant in Nederland, Moh. Aly Sadek, oom van ex-koningin Narriman. Voorts de ambassa deur in Spanje, de gezant bij het Vaticaan en de gezanten in Portugal en Brazilië. De regering heeft het ontslag aanvaard van de gezant in Af ghanistan en de rector van de Mohammed-universiteit te As- sioef. Volgens een onlangs aangeno men wet kunnen functionaris sen, die uit de regeringsdienst zijn ontslagen, zich pas na zes maanden tot de Raad van State of. het oppergerechtshof wen den- V. Ook besloot de regering het aantal officiële feestdagen te halveren. 23 Juli zal in het ver volg worden gevierd als de dag van de staatsgreep door het le ger. Andere feestdagen zijn de verjaardag van de koning, (mo hammedaanse) nieuwjaarsdag, G 3 De verjaardag van Faroek, de dag der troonsbestijging en de c!ag ter viering van het ver trek van de „mahmal" (heilig kleed) naar Mekka, zullen niet langer officiële feestdagen zijn. In zijn hoedanigheid van mi litair gouverneur-generaal heeft generaal Naguib het betreden van de Egyptische havens en vliegvelden zondèr speciale pas van plaatselijke autoriteiten verboden. Van deze maatregel zijn slechts uitgezonderd, regeringsambte naren verbonden aan de dou anepost en burgeremployé's van scheep- en luchtvaartmaat schappijen, die de verboden zo nes beroepshalve moeten betre den. MINISTERS TE VOET. De minister van Financiën heeft samen met dr Schacht de bestudering van de plannen voor de financiering van de in dustriële en landbouwprogram ma's voltooid. De regering stelde een hoge commissie in om de landbouw hervormingen uit te voeren. Een ander regeringsbesluit behelst, dat binnenkort de 200 auto's van ex-koning Faroek en op 6 na de auto's van de rege ring zullen worden verkocht. Onder het oude regime gaf de regering ruim een millioen pond per jaar uit voor aanschaffing en onderhoud van luxe auto's voor hogere ambtenaren. Nu moeten zelfs ministers, die niet over een particuliere auto beschikken, naar hun bureau wandelen of de bus nemen. DE HANDEL IN HASJIESJ. Het Egyptische „syndicaat van hasjiesj-smokkelaars, hande laars en verbruikers", een reeds 33 jaar bestaande ondergrondse beweging, heeft de regering verzocht de handel in hasjiesj, een bedwelmend middel als opium, te legaliseren. Millioenen gezinnen leven van deze han del. „Hasjiesj is minder gevaar lijk dan whisky", aldus het „syndicaat". Per jaar geven de Egyptenaren ongeveer 1 mil- lard gulden uit aan hasjiesj, die uit Libanon door de woestijn naar Egypte wordt gesmokkeld. Twee jongemannen van om streeks twintig jaar uit Haarlem (J. F. Th. W. en J. P.) hadden in de maand April plannen dienst te nemen in het vreemdelingen legioen in Noord-Afrika. Daar voor was het nodig een reis naar Parijs te maken. Over geld be schikten zij niet en hun plan was te liften. Op het Wilsonplein te Haarlem zagen zij een auto staan en het bleek een van hen, dat het portier geopend was. Met een schroevendraaier slaagden zij er in de motor op gang te krijgen. Op de Wagenweg werd getankt en daarna is de reis naar Putte in Noord-Brabant gemaakt. In dit grensplaatsje zetten zij de auto in een garage en deelden de Er valt weer een opleving in de sigarenindustrie waar te ne men. Nadat de regering in over leg met de bedrijven besloten had met ingang van Mei de accijnzen te verlagen tot een bijna vóóroor logs peil, is het crescendo gegaan. Hoewel de Engels-sprekende ge bieden de invoer van sigaren met 80 beperkten, hetgeen een flinke klap voor de sigaren industrie betekende, is de ver koop dermate gestegen, dat men de vraag niet kan bevredigen. Dit heeft ertoe geleid, dat men bij voorbeeld genoodzaakt was veel gevraagde merken voor enkele maanden uit de verkoop te ne men, om te ontkomen aan lever tijden van vier weken en langer. De verkoop lag onlangs 100 boven de productie, hetgeen toch wel iets zegt. Men verwacht voor de gehele industrie een blijvende grotere omzet van ongeveer 20 a 25 hetgeen zelfs voor sommige fa brieken aanmerkelijk hoger zal zijn loosheid. Eindelijk werd er inge grepen hetgeen een verademing betekende. De fabrieken die zich de laatste tijd op een geringe productie had den ingesteld, zien zich nu ge plaatst voor een enorme stijging van de verkoop en men kan deze niet dadelijk opvangen. Verschil lende fabrieken van meer onbe kende merken, liggen typisch ge noeg uit de productie, tien kan niet aan de indruk ontkomen, dat de Nederlandse sigarenroker een merkroker is. VERWEND PUBLIEK. Het Nederlandse sigarenrokend publiek is verwend en stelt hoge eisen. Men zou een dqosje siga ren niet graag openmaken om tot de conclusie te komen, dat er tien verschillende sigaren inla gen, die slechts de vorm gemeen hadden, maar waarvan de kleu ren van het dekblad sterk uiteen liepen. Men zou geneigd zijn het met een kwade brief aan de fa briek te sturen met de opmerking garagehouder mee, dat zij een week later terug zouden keren, om de auto te halen. Liftend werd de reis naar Pa rijs voortgezet. De ouders van P. hadden inmiddels bericht ge kregen, waar hun zoon vertoefde én de vader begaf zich naar Pa rijs. Hij heeft de zoon mee naar huis genomen. In Haarlem werd de jongeman aangehouden, verdacht van dief stal van een auto. Zijn vriend daarentegen heeft Noord-Afrika wel bereikt, doch minder prettige ervaringen opgedaan. Later is het hem weer gelukt Haarlem te bereiken. Ook hij werd na aan komst aangehouden cn vertoeft sinds 4 Augustus in voorlopige hechtenis. Donderdagmiddag heeft liet tweetal voor de Haarlemse recht bank terecht gestaan. De officier van justitie merkte in zijn requi sitoir op, dat de jongelui het wel wat bont hebben gemaakt. Hun bedoeling was aanvankelijk te gaan liften, maar zij vonden het gemakkelijker een auto te stelen. Te prijzen is het dat zij de auto in een garage hebben geplaatst. Meestal vindt men een gestolen auto stuk aan de kant van dG weg. De vader van P. heeft zijn zoon op tijd teruggehaald. W. heeft enige ervaringen in het le gioen opgedaan. Hij merkte dat het daar niet bijzonder aantrek kelijk was. De spreker sprak van een misplaatste kwajongens streek, waarvan de eigenaar van de auto enige tijd de dupe is ge weest. Beiden hebben reeds een kans gehad door opneming in de jeugdgevangenis, doch zij hebben er geen gebruik van gemaakt. De eis luidde een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. Mr. J H. June, verdediger van W. deeide mede, dat zijn cliënt voorwaardelijk in vrijheid is ge steld. Hij moet daardoor nog n straf van vijf maanden uitzitten. Daarom vroeg de pleiter voor de diefstal een straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest. Mejuffrouw mr. Kehrer eer- zocht de rechtbank een milde straf op te leggen aan de andere verdachte. Deze heeft leiding nodig en dan is er nog we wat van hem te maken. Zij verzocht een gecombineerde straf op ce leggen. bracht. Het centraal comité, zo deelde hij mee, zal overwegen of er gronden zijn voor verdergaande reorganisatie van de partij en op welke wijze deze moet worden voorbereid. Het gevoerde Indonesiëbeleid jll. DrieK ie siuren mei uc Deze hoopvolle verwachting is|0f men dit een doosje sigaren gebaseerd op enkele belangrijke durfde te noemen. ruimte6" antastisch hoge prijzen is van de P«tflvan de Arbeid moest betalen. Voor Afrika gold het bezwaar, dat er vrijwel geen cultureel leven te vinden zou zijn. In be-ide landen bleek het wel mogelijk flink geld te verdienen. Het emigreren is in de eerste plaats bedoeld voor hen, die zich in het vaderland geen bestaan meer weten te scheppen door de overbevolking. Het is dus moge lijk in de emigratielanden een bestaan te vinden. Wat de be zwaren betreft, hiervan had op de hoogte kunnen zijn. Wij geloven, dat nog te veel emigran ten zich onvoldoende overtuigen van de levensgewoonten en toe standen in het nieuwe land. Daarom kunnen de teruggekeer den als voorbeeld worden gesteld voor hen, die menen dat alles wel mee zal vallen. Nog steeds dient men zich eerst te bezinnen en dan te beginnen. nog wel te begrijpen, van de K.V.P. echter niet. Zegt men: niet samenwerken, dan rijst de vraag: voor hoe lang "geldt dat? Moeten we in de sectarische hoek terechtkomen? Het begrip isolement zoals Groen en Kuijper ons dat bijge bracht hebben, betekent in de samenleving staan en spreken op de grondslag van ons isole-, ment, met behoud van eigen prin cipiële onafhankelijkheid. Wij zijn niet in een socialistische wagen gestapt, aldus dr. Schouten. Niet om ontevredenen tevreden te stGllcn hebben twee van onze mannen zitting genomen in het kabinet. Mocht het nodig zijn, dan zal de fractie zich tegen de regeringspolitiek verzetten. Spreker hoopte, dat het steeds mogelijk, zal zijn de beide minis ters te steunen cn hun beleid te verdedigen. punten; vooreerst dat door de verlaging van de accijns de door- sneeprijs per 1000 sigaren met ongeveer 15 daalde. Bij een gelijkblijvende besteding in be drag betekent dit een omzetver- meerdering van 17% in stuks. Ten tweede is er een sterke ver schuiving van producten der kleine- en middenfabrikanten naar de merkfabrikanten te con stateren. Bovendien vermoedt men, dat de verlaging van de kos ten van het levensonderhoud de mogelijkheid zal scheppen meer te besteden aan genotsartikelen. Bij de Velasques-fabrieken pro duceert men nu zelfs 60 meer; er is een tweede fabriek geopend in Den Bosch en nog kan men de orders niet aan. Na de oorlog was het sigaren roken in Nederland sterk achter uit gegaan, waaraan buiten de hoge prijzen voor de grondstof fen wel in eerste instantie de ver hoogde accijnzen schuldig waren. Deze bedroegen ruim het dubbele van vóór de oorlog. Het resul taat was, dat de sigarenindustrie noodlijdend werd en dat men in deze tak van het bedrijfsleven te kampen kreeg met grote werk- De vakmensen op de sorteer- afdeling van een sigarenfabriek splitsen ze in soms wel 90 kleur nuances, die onderling zó weinig verschillen, dat de leek het niet kan zien. Dén eerst worden zij soort bij soort verpakt, zodat men wanneer men een doosje opent, tien volkomen gelijkgetinte siga ren vindt. Nederlands roem. Vrijdagmiddag is het 11.000e schip van dit jaar in de Rotter damse haven aangekomen, n.l. he* 1122 brt. metende Engelse stoomschip „Blyth", dat met stukgoed van Goole is gekomen. In 1951 arriveerde het Duitse stoomschip „Artus op 27 Octo ber als 11.000e. Deze bijzondere verzorging en de uitnemende melange, die onze fabrikanten aan het product we ten te geven, maken de Neder landse sigaar tot de beste van de wereld. Dit is misschien ook wel de reden, dat Nederland een siga- renrokersland bij uitnemendheid is, zoals de statistieken bewijzen. Buiten dat, is het roken van een sigaar iets, dat typisch bij de Ne derlandse mentaliteit past. Wij zijn huiselijk en kunnen zo ge noeglijk in een luie stoel met een goed boek een sigaartje opsteken. Dank zij de accijnsverlaging en de inspanning, die de sigarenindu strie zicli getroost, kunnen wij weer voor een redelijke prijs een sigaar kopen en er weer eens ouderwets van genieten. Blijkens een opgave in de Staatscourant zijn in de week van 14 tot en met 20 September in het gehele land 86 gevallen van kinderverlamming aange geven. Deze waren als volgt verdeeld: N.-Oestpoider 2"; Groningen 4: Fr'esland 6; Overijsel 10; Gelderland 13; Utrecht 3; N.- Holland 17: Z.-Holland 18; N. Brabant 5; Limburg 8. Zeeland had wederom geen enkel geval.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5