De Koningin in Friesland Generaal in ons Ridgway land Lages heeft gratie gekregen Friesche Landbouivmaat schappij bestond 100 jaar Oost-Duitse functionaris vlucht naar West-Berlijn Nixon wil republikeins partijbestuur laten beslissen Nixon een moedig man Bradley over atoomgeheimen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Egypte Franse onderzeeboot vermist Verduistering van Amerik. landbouwproducten De Nederl. uitvoer naar W.-Duitsland De strijd in Korea SnuiFen wrijf 1 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2148. Franse onderscheiding voor Koningin Juliana Til aldus Eisenhower DE VERTREKDATA DER EMIGRANTENSCHEPEN. De Lugano gearresteerde Nederlander Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Van honderden boerderijen, mo lens en particuliere woningen op het Friese platteland en van tal van openbare gebouwen in de hoofdstad wapperden gisteren de vaderlandse driekleur en de vlag met de „pompebledden ten teken van vreugde over het feest van de Friesche maatschappij van Landbouw. Van vreugde ook over het feit, dat koningin Juliana als be schermvrouwe van de 100-jarige organisatie zo welwillend is ge weest het feest met hare tegen woordigheid te verhogen. Ter illustratie van de bloei dezer strijdbare organisatie een paar cijfers: Bij de oprichting in 1852 traden 120 leden toe50 jaar later stonden in het ledenregister in geschreven 3350 en nu bij het vie ren van het 100-jarig bestaan heeft men de 10.000 leden be reikt. DE AANKOMST DER KONINGIN. De koningin arriveerde om 9.05 per auto aan de grens van Leeuwarden. Ter begroeting wa ren aanwezig de commissaris der koningin mr. H. P. Linthorst Ho- man en de burgemeester van de Friese hoofdstad mr. A. A. M. van der Meulen. Vele honderden stonden langs de weg om haar hartelijk toe te juichen. De koningin was gekleed in een kort donkerbruin bontjas je met een zeegroene japon. Bij de ingang van de grote kerk hadden zich opgesteld het dage lijks bestuur van de Friese maat schappij, terwijl in het koor van de kerk ter begroeting ook de minister van landbouw aanwezig was. Terwijl de koningin en haar ge volg het kerkgebouw betraden, ruisten de klanken van het prach tige orgel langs de hoge gewel ven. Direct nadat koningin Julia na haar plaats had ingenomen, werden van het Wilhelmus het le en 6e couplet gezongen, waar na het votum werd uitgesproken. Na de toespraak van ds. Het- tinga begaf de koningin zich naar de ambtswoning van de commis saris, waar zij zich liet voorlich ten over enige maatschappelijke vraagstukken, die vooral 't plat teland beroeren en waarbij de Friese maatschappij nauw be trokken is. Hierbij waren o.m. aanwezig: Mevr. J. Ypma-Wijnia, presidente van de bond van plat telandsvrouwen in Friesland; mevr. B. BijlsmaBoersma, be stuurslid van deze bond; mej. J. Kooistra, bestuurslid van de ver eniging voor landbouwhuishoud- onderwijs en mej. A. Oosting, speciaal belast met de leiding van de jongeren in de bond van plattelandsvrouwen. Tezelfder tijd recipieerde het hoofdbestuur van de jubilerende organisatie in Hotel Amicitia. Op deze druk bezochte gelegenheid om het bestuur en heel de boe- renorganisatie geluk te wensen, voerden o.m. het woord de minis ter van landbouw; de commissa ris der koningin en de burge meester van Leeuwarden. Minister Mansholt getuigde van de heer Dedden, dat deze een voorname plaats in het leven van de Friese maatschappij inneemt, maar ook op ander terrein van het maatschappelijk leven. Het heeft H.M. dan ook behaagd U te bevorderen tot officier in de orde van Oranje-Nassau, aldus de mi nister. De heer K. Visser te Hij- laard, oud-vice-voorzitter, werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DE FEESTVERGADERING. De feestvergadering stond on der leiding van de heer H. L. Dedden uit Wolvega. Bij de aanvang van de bijeen komst zeide de voorzitter tot Hare Majesteit: „Het hoofdbe stuur der Friese mij. van land bouw had bijna niet durven ho pen, dat Uwe majesteit ondanks drukke staatszaken naar Fries land zou komen om met ons het eeuwfeest der Friese mij. te vie ren. Dat Uwe majesteit heden naar Leeuwarden is gekomen ten einde in ons midden deze blijde dag mede te beleven, vervult ons met grote blijdschap en zelfs met een klein beetje trots. Immers door Uw aanwezigheid geeft Uwe majesteit wederom blijk mede te leven met de Friese boerenstand. Deze, ja geheel de Friese bevol king, voelt zich hierdoor gesterkt en weet zich weer sterker een in tegrerend deel van onze gehele Nederlandse volksgemeenschap. Ook tot de minister van land bouw, de heer S. L. Mansholt, sprak de voorzitter woorden van welkom. Al moge, zo zeide hij, tussen Uwe excellentie en de Friesche mij van landbouw wel eens verschil van mening zijn ge weest omtrent verschillende maatregelen, toch bleef er we derzijds begrip voor elkanders standpunt. In zijn herdenkingsrede wees de heer Dedden er nog op, dat in de tweede helft der vorige eeuw bleek, dat de Friese boter, door de achterlijkheid van de zuivelbe reiding en het geknoei van boeren en handelaren op de Londense markt niet meer mee kon komen. Op alle mogelijke wijzen heeft de Friesche mij toen getracht hierin verbetering te brengen, maar het zou tot omstreeks de eeuwwisse ling duren, alvorens men de juis te wegen ter verbetering defini tief had gevonden. Aan de koningin werd een luxe uitgave van het gedenkboek van de organisatie, getiteld: „Geschie denis van de Friese landbouw", aangeboden. De toespraken wer den afgewisseld door de uit vijf taferelen bestaande „Friese Boe- renspiegel" van de hand van de heer S. J. van der Molen uit Leeuwarden, gespeeld door leden van Friese amateur- en beroeps- toneelgezelschappen. Tijdens de pauze werd het voltallig hoofdbe stuur van de Friesche maatschap pij aan H.M. voorgesteld, waarna de koningin zich voor een kort be zoek begaf naar de proefboerderij „Wielzicht" te Rijper kerk. Hier werd de koningin door de vice-voorzitter de heer N. Nam- menema een viertal geschenken van Friese volkskunst aangebo den voor de vier prinsesjes en wel voor Beatrix een tasje met versieringen naar oud-Friese mo tieven, voor Irene een gebeeld houwd paardje, voor Margriet een doos crème en voor Marijke een pop in Fries costume. De leiding van de „Kruistocht voor vriendelijkheid" in Frank rijk heeft besloten koningin Ju liana de „grote keten van de orde der Franse hoffelijkheid" te ver lenen. De onderscheiding zal binnen kort worden ter hand gesteld aan de Nederlandse ambasadeur te Parijs. Om vijf uur Woensdagmiddag is generaal Matthew B. Ridgway, de opperbevelhebber der gealli eerde strijdkrachten, in ons land aangekomen. Hij arriveerde met VERLAGING VLEESPRIJZEN zijn legerconstellation op Schip- IN GRONINGEN. Als gevolg van een grotere vleesaanvoer op de veemarkten j heeft de Groninger slagersvereni ging besloten met ingang van j.l. Woensdag de verkoopsprijzen voor alle soorten rundvlees met 20 cent per kilogram te verlagen. hol, vergezeld door zijn echtge- l note. Op de luchthaven werd hij begroet door de voorzitter van het comité van hoofden van sta ven vice-admiraal jhr E. J. van Holthe; luitenant-generaal B. R. P. Hasselman, de chef van de marinestaf, vice-admiraal A. de Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met I m jf mm 99 Senator Nixon, de republikein se candidaat voor het vice-presi- dentschap, heeft Dinsdagavond verklaard zich niet bewust te zijn van het plegen van ongeoorloof de handelingen door het aan vaarden van 18.000 dollar ter be strijding van politieke uitgaven. Nixon geloofde niet, dat hij zich als candidaat moest terug trekken. Hij voegde hieraan toe, niet de kansen van generaal Eisenhower op het president schap te willen schaden. Hij liet de beslissing over zijn politieke toekomst over aan het bestuur van de republikeinse partij en hij verzocht zijn toehoorders het be stuur bij het nemen van een be sluit te helpen door hun mening kenbaar te maken. „Geen cent van de 18.000 dol- De voorzitter van de gezamen lijke Amerikaanse stafchefs, ge neraal Omar Bradley, heeft op een persconferentie te Washing ton verklaard, dat Amerika vroeg of laat zijn geheimen van een atoomoorlog aan de geallieerde militaire bevelhebbers in Europa moet uitleveren. Als een der redenen hiervoor noemde Bradley, dat sommige medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder zacht. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Minder zacht dan gis teren. VRIJDAG 26 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.52 6.15 Terneuzen 6.27 6.50 Hansweert 7.07 7.30 Walsoorden 7.17 7.40 ZON MAAN op onder op onder Sept. 25 6.31 18.31 14.07 20.47 26 6.33 18.29 15.08 21.50 27 6.35 18.27 15.53 23.10 28 6.36 18.25 16.24 29 6.38 18.22 16.47 0.39 30 6.39 18.20 17.05 2.10 geallieerde landen de verkeerde indruk hadden gekregen, dat het blote feit, dat Amerika het atoomwapen bezit, het voor hen onnodig zou maken hun eigen defensie op te bouwen. Deze er varing had hij opgedaan op zijn reis van elf dagen naar Europa, waarvan hij juist was terugge keerd. Volgens Bradley zijn de om standigheden gewijzigd sinds 1946, toen de Amerikaanse wet het meedelen van enige inlichting op atoomgebied aan welk ander land ook verbood. Maarschalk Juin, de bevelhebber der geal lieerde grondstrijdkrachten in West-Europa, en andere niet Amerikaanse bevelhebbers en lei ders van Ridgway's commando weten tot nog toe niet meer af van atoomwapens en hun moge lijkheden dan in de Amerikaanse pers is gepubliceerd, aldus Brad ley. Generaal Bradley zeide, dat hij niet aandrong op het uit wisselen van technische inlich tingen over atoomenergie, maar dat hij het, van essentieel be lang achtte, dat geallieerde mi litaire leiders „operationele" ge gevens over atoomkracht zou den worden gegeven om hen in staat t/e stellen zich tegen een eventuele aanval met atoom wapens te kunnen verdedigen. Hy sprak opnieuw zijn over tuiging uit, dat er voldoende landstrijdkrachten in Europa moeten zijn om een eventuele vijand te dwingen zijn troepen te concentreren op plaatsen, waar atoombommen en atoom wapens doeltreffend tegen hen zouden kunnen worden ge bruikt. lar, die ter beschikking zijn ge steld door politieke vrienden, is besteed voor persoonlijk ge bruik", aldus Nixon, die in den brede uitweidde over de kosten, die zijn verbonden aan het on derhouden van een bureau van een senator in Washington. „Er zijn ook andere uitgaven, die niet door de regering worden gedekt", aldus de senator,-„en van de belastingbetaler moet niet worden verwacht, dat hij andere dan strikte regeringsuitgaven zal bekostigen". Nixon verklaarde geen rijk man te zijn. Hij had niet, zoals Sparkman, zijn democratische tegenstander voor het vice-pre- sidentschap, zijn vrouw, die een geroutineerd stenografe is, voor haar werk voor hem als senator door de regering laten betalen. Hij eiste, na zijn financiële levensgeschiedenis te hebben ge schetst, dat de democratische candidaat voor het president schap, gouverneur Stevenson van Illinois, een verklaring zou afleg gen over een fonds in Illinois „om goede mensen aan te trekken voor overheidsdienst". Nixon daagde Stevenson en senator Sparkman uit evenals hij voor het Amerikaanse volk te treden en een verklaring over hun financiën af te leggen. De verklaring van Nixon werd door 62 televisie- en 750 radio zenders in geheel Amerika uit gezonden. Generaal Eisenhower verklaar de Dinsdagavond in Cleveland, dat senator Nixon „een moedig man is". Hij hoopte, dat Nixon candidaat voor het vice-presi- dentschap zou blijven. Eisenhower wilde niet zeggen, of Nixon candidaat dient te blij ven, voor hij hem zelf zou heb ben gesproken. Onder luid applaus van 16.000 personen, die hij toesprak na het aanhoren van Nixons radioiede, verklaarde Eisenhower: „Ik houd van moed en vanavond heb ik een voorbeeld van moed gezien". „Ik heb vele moedige mannen in benarde situaties gezien", al dus de generaal, „doch niemand heb ik zich beter door de moei lijkheden zien heenslaan dan vanavond senator Nixon deed." Na de bijeenkomst zond Eisen hower senator Nixon etn tele gram, waarin hij Nixons rede prees en verklaarde, dat zijn per soonlijk oordeel zal worden ge grond op een persoonlijke ge volgtrekking. Eisenhower ver zocht Nixon, indien mogelijk, hem onmiddellijk te komen op zoeken. „Mijn grote persoonlijke gene genheid en bewondering voor u zijn onverminderd", aldus gene raals Eisenhowers telegram. Nixons secretaris heeft Dins dagavond verklaard, dat Nixon zich niet naar Wheeling zal be geven voor een bespreking met Eisenhwoer. Nixon zal, aldus deze mededeling, zijn verkiezingscam- ne in Missoula (Montana), die hij onderbrak voor zijn redevoering van Dinsdagavond, hervatten, al dus meldt A.F.P- uit Los Ange les. Onmisbare ambtenaren". De democratische candidaat voor het presidentschap, Steven son, heeft verklaard, dat hij niet voornemens is de namen bekend te maken van de personen, die giften hebben gegeven voor een speciaal fonds, dat hij als gou verneur van Illinois had inge steld voor bepaalde staatsambte naren. De republikeinse partij heeft Stevenson van bedrog be schuldigd door dit fonds in te stellen. Volgens Stevenson is dit fonds alleen gevormd om het in komen van „onmisbare ambtena ren" te verhogen, omdat deze uit sluitend in het belang van de staat lagere salarissen hadden aanvaard dan zij gewoon waren te ontvangen. Hans Heyne, die jarenlang de persoonlijke raadsman van dr Karl Hamann, minister van Be voorrading van O.-Duitsland en voorzitter van de liberaal-de mocratische partij is geweest, heeft de wijk naar W.-Berlijn genomen. Heyne heeft als reden van zijn vlucht opgegeven, dat er een proces tegen hem aanhangig was gemaakt, omdat hij op be sloten besprekingen zich uitin gen had laten ontvallen, die af weken van de politieke lijn van de Sowj et-regering. Dr Hamann zou zich veel, maar tevergeefs moeite hebben gegeven de zaak te sussen. Hij was een van de leden van de Oostduitse afvaardiging naar Bonn. Korte tijd tevoren was Gerold Rummler, die jarenlang mede werker van de Oostduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Dertinger is geweest, naar het Westen gevlucht. Functionarissen van de vrije democratische partij te Berlijn verklaarden na een onderhoud met Heyne van mening te zijn, dat hij geen leidende rol in de Oostduitse liberaal-democratische partij kan hebben gespeeld. „Hij scheen niet erg goed ingelicht te zijn over de intrigues binnen zijn partij", verklaarden zij. In een Woensdag door het Egyptische ministerie van Bin nenlandse Zaken "uitgegeven communiqué wordt gezegd: „De regering is in staat stuk ken over te leggen, op grond waarvan wettige bezwaren te gen het opnemen van Nahas' naam onder die van de oprich ters der partij „De nieuwe Wafd" kunnen worden inge bracht". De Wafd heeft besloten tot nader order geen verklaring bij de regering in te dienen over een hervorming der partij. Zij wil hiermede wachten, tot over eenstemming is bereikt over de namen op de lijst van oprichters der „Nieuwe Wafd". Booy en de Amerikaanse ambas sadeur in ons land, de heer Sel- den Chapin. Na de begroeting inspecteerde de generaal de erewacht, 100 man huzaren van Boreel. Hedenmorgen hoopt generaal Ridgway met minister-president Drees en andere leden van het kabinet in Den Haag van gedach ten te wisselen. Daarna zal hij confereren met de Nederlandse chefs van staven. Deze middag zijn de generaal en zijn echtge note op paleis Soestdijk de gas ten van koningin Juliana en prins Bernhard, met wie zij de lunch zullen gebruiken. Kort voor zijn vertrek zal de geallieer de opperbevelhebber op Schiphol een persconferentie geven. Actie tegen bezoek van Ridgway. i In verschillende straten in Den Haag zijn gisteren strookjes pa pier gevonden, waarop gedrukt stond: „Ridgway go home" en „Pest"-generaal, verdwijn". De Haagse politie heeft de 26- jarige metaalbewerker O. van W. en diens broer, de 22-jarige met selaar R. van W. aangehouden wegens het verspreiden van pa pieren, die gericht waren tegen het bezoek van Ridgway. Naar het commissariaat voor de emigratie meldt, staan thans de vertrekdata vast van de volgen de emigrantenschepen: 26 September: „Sibajak" naar Nieuw Zeeland. 4 October: „Waterman" naar Australië en Nieuw Zeeland. 28 October: „Zuiderkruis" naar Zuid-Afrika. 11 November: „Johan van Olden- barnevelt" naar Australië. 29 November: „Fairsea" naar Australië. in De 32-jarige Amsterdamse E. H. D„ die vorige week in Lugano werd gearresteerd, zal vermoede lijk uit Zwitserland worden ge wezen. Eerst zal hij in de komen de dagen van de gevangenis te Lugano naar die van Zürich wor den overgebracht, want hij zal zich voor de rechtbank aldaar moeten verantwoorden wegens het hem ten laste gelegde delict. Hij wordt ervan beschuldigd zijn hotelrekening van 800 francs te Zürich niet te hebben voldaan. De Franse admiraliteit maakt bekend „ernstig verontrust" te zijn over de Franse onderzeeboot „La Sibylle", die vermist wordt. De „La Sibylle" doet mee aan oefeningen in de Middellandse Zee. Schepen en vliegtuigen zoe ken het kustgebied af. Aan boord van de onderzeeboot bevinden zich 48 officieren en manschappen. De „Sibylle" verdween bij het duiken tussen het eiland Porque- rolles en Cannes, aan de Rivièra, zo is door een marine-officier meegedeeld. Een groep Amerikaanse mili tairen, gespecialiseerd in het red dingswerk bij gezonken duikbo ten, komt uit Duitsland over. Alle beschikbare marine, en luchtstrijdkrachten in Zuid- Frankrijk zijn ingeschakeld. Men blijft des nachts doorzoeken. Een woordvoerder van de Fran se marine zeide: „Wij geloven dat de „Sibylle" ergens ten Zui den van Saint Tropez ligt". Vice-admiraal Pothiau, bevel- De Amerikaanse senaatscom missie voor de Landbouw heeft ontdekt-, dat van de door de re gering opgeslagen landbouw producten hoeveelheden met een totale waarde van 10 mil- lioen dollar zijn verduisterd. De commissie, samengesteld uit 5 democraten en 3 republi keinen, legt er in haar verslag de nadruk op, dat geen ambte naren van het ministerie van Landbouw bij de verduistering waren betrokken. De opgeslagen landbouwpro ducten waren door de regering opgekocht ter ondersteuning van de prijzen. hebber van de Franse marine strijdkrachten in de Middelland se Zee, leidt de opsporingsactie. Hieraan nemen o.m. deel vlieg dekschepen, kruisers, fregatten en een anti-onderzeebootgroep. De „Sibylle" wordt gezocht na bij de plaats waar het vorig jaar een andere Franse onderzeeboot is verdwenen. 25 Personen kwa men toen om het leven. De West-Duitse autoriteiten heb ben een bedrag van 322.000 mark beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, waarvan 170.000 mark voor zink, 100.000 voor kno-, pen en het restant voor tabaks pijpen en poppen. De minister van Justitie deelt mede, dat bij koninklijk besluit de aan W. P. F. Lages opgelegde doodstraf bij wijze van gratie is veranderd in levenslange gevan genisstraf. Uit deze gratieverlening mag niet worden afgeleid, dat de aan Lages opgelegde doodstraf niet als ten volle gerechtvaardigd is aangemerkt. Integendeel moet Lages als een der zwaarste oor logsmisdadigers worden be schouwd, die tijdens de Duitse bezetting hier te lande oorlogs misdrijven en misdrijven L»gen de menselijkheid hebben ge pleegd. Ook is noch in de persoon van Lages, noch in de omstandig heden, waaronder hij zijn misda den heeft begaan, noch in zijn verder optreden grond voor gra tieverlening gevonden. Aandrang van Duitse zijde is uiteraard ge heel buiten de gratie-overwegin gen gehouden. Bij de beslissing om in het on derhavige geval van tenuitvoer legging van de doodstraf af te zien kon niet buiten beschouwing worden gehouden het feit, dat nu reeds 7%' jaar verlopen zijn sinds ons land van de Duitse overheer sing is bevrijd en de laatste mis drijven, waarvoor Lages is ver oordeeld, zijn gepleegd. Woensdag heeft een Noord- koreaans bataljon zware aanval len uitgevoerd op de geallieerde stellingen ten Z. van Kosong in de Oostelijke sector. Aanvanke lijk werden de Verbondenen te ruggedrongen, doch zij wisten met een verwoede tegenaanval hun stellingen weer te bezetten. Amerikaanse troepen hebben Woensdag de „Kelly-heuvel" in de centrale Koreaanse frontsec tor, bestormd. Zij slaagden er, door hevig afweervuur der com munisten, evenwel niet in de top te bereiken. De Chinese verdedigers omgaven de heuvel top met een „gordijn van vuur", bestaande uit door mortieren en geschut afgevuurde granaten. De heuvel is in de afgelopen week, tijdens bloedige gevechten meermalen van bezetter ver wisseld. Volgens een communiqué van de vijfde luchtmacht hebben gealli eerde vliegtuigen 118 Noordelijke voertuigen geladen met wapens en munitie voor het front, vernie tigd. In de laatste twee nachten werden in totaal 276 Noordelijke voertuigen vernietigd. In Tokio is officieel bekendge maakt, dat het Amerikaanse slag schip „Iowa" (45.000 ton) zich gevoegd heeft bij de geallieerde vlooteenheden, die ter hoogte van Noord-Korea opereren. De „Iowa" heeft Dinsdag doelen beschoten in het gebied van Wonsan. Aan boord van het schip bevonden zich generaal Clark, opperbevel hebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties, vice-admiraal Briscoe, bevelhebber van de Ame rikaanse marine in het Verre Oos ten, en vice-admiraal Clark, bevel hebber van de zevende vloot. Zwaarder echter heeft gewo gen de omstandigheid, dat na het onherroepelijk worden van öe uitspraak, waarbij Lages ter dood is veroordeeld, nu reeds meer dan twee jaar verstreken zij r. gedurende welke men de veroor deelde in onzekerheid heeft gela ten omtrent zijn lot. Doordat de afdoening van deze zaak zo lang op zich heeft laten wachten, moesten deze factoren in de overweging van het gratie verzoek worden betrokken. Het is uiteraard te betreuren, dat de regering thans voor de noodzake lijkheid is geplaatst geworden met het voorgaande rekening te houden, doch het zou in strijd zijn met een behoorlijke rechts- toepassing, waaraan een natie als de onze terecht de grootste waar de hecht, indien onder deze om standigheden nog tot tenuitvoer legging van de doodstraf zou zijn overgegaan. In aansluiting op bovenstaan de mededeling herinneren wij eraan, dat Lages op 20 Septem ber 1949 bij sententie van het bij zonder gerechtshof te Amster dam is ter dood veroordeeld. De bijzondere raad van cassa tie heeft het tegen deze sententie ingestelde beroep in cassatie verworpen bij arrest van 12 Juli 1950. Van officiële zijde vernemen wij, dat het laatste der gratie adviezen, welke worden uitge bracht door de colleges, die von nis in de zaak hebben gewezen, op 3 October 1951 ten departe- mente van Justitie is ingekomen- Op 26 Juni 1952 heeft de hoge raad het revisieverzoek, dat op 15 Mei 1952 was ingediend, ver worpen. In de periode van Mei 1940 tot Mei 1945 is Willy Lages, die ge boortig is van Brunswijk, terwijl hij een officiersrang bekleedde bij de zogenaamde S.S., opgetre den als leider van de Aussen- dienststelle en in een deel dezer periode als commandant van het Einsatzkommando van de Sipo en de S.D. te Amsterdam. Volgens de bewezenverklaarde tenlastelegging heeft de „S.S.- Sturmbannführer" Lages zich aan tal van misdrijven schuldig gemaakt. De tenlastelegging ver meldde o.a. het zonder vorm van proces neerschieten van Neder landse arrestanten, brandstich ting in een groot aantal percelen en medewerking aan de z.g. „Sil- bertanne-aktion".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1