Onderwijst Kunsten en W etenschappen Dc „Noord-Zuidverbinding in Brussel Noodwet Ouderdomsvoorziening BATIG SALDO De noodlading in Groenland Arts veroordeeld wegens dood door schuld >h'i AGENDA Nieuwe Peelontginningen Stadsbeeld grondig gewijzigd Militairen Nederlands detachement Ver. Naties gearriveerd Geen entreegelden voor openbare weg Emmen gaat 176 woningen bouwen Oefening „Hold Fast" geëindigd BOMAANSLAG IN TUNIS Critiek op defensie in het Indonesische parlement PUROL GENEEST De garantietermijn voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Rechtbank te Middelburg De Rijksbegroting 1953 ft Eerste Kamer RECHTSZAKEN HENK VAN HEESWIJK REISBUREAU-EMPLOYé VEROORDEELD. lil de toelichting op de begro-j ting van Onderwijs deelt de mi nister mede, dat er ook voor 1953 ernstig naar gestreefd is de uit gaven waar mogelijk te beper-| ken. Het is de bedoeling, dat de nieu we stichting Nederlandse Onder- wijsfilm, welke in Januari 1952 de werkzaamheden van de oude stichting heeft voortgezet, bin nenkort self-supporting zal wor den. Aanvankelijk zal nog een aflopend subsidie noodzakelijk zijn. Voor het jaar 1953 is hier voor een bedrag van 150.000 uitgetrokken. Het tekort aan onderwijzers is nog steeds niet opgeheven, zodat verhoging voor de post voor toe lagen aan kwekelingen noodza kelijk is. Lager Onderwas. Opnieuw valt een belangrijke stijging van de voor de afdeling lager onderwijs geraamde uitga ven te constateren. Dit kan geen verwondering wekken, omdat de kosten grotendeels worden be heerst door wettelijk verplichte uitgaven, welke reeds door het voor 1953 te verwachten accrès van het aantal leerlingen en van het daarmede verband houdende aantal verplichte leerkrachten een aanzienlijke verhoging zullen ondergaan. Alleen de salarislast waarin begrepen de uitgaven voor de inmiddels tot stand ge komen interimregeling en de uit kering wegens gratificaties bij ambtjubilea, vraagt naar raming een bedrag van 17.000.000 méér dan in 1952. Nijverheidsonderwijs. Ook voor 1953 is een belangrij-1 ke vermeerdering van het aantal leerlingen voor de nijverheids scholen voor jongens als voor die voor meisjes te verwachten. Hoewel de moeilijkheden op het gebied van de huisvesting dei- scholen en het tekort aan perso neel de groei van het onderwijs in de weg staan en ook de finan ciële omstandigheden tot beper king nopen, is binnen redelijke grenzen met de te verwachten toeneming van het aantal leer-| lingen rekening houden. Hier mede zal een bedrag van naarl schatting 3.900.000 gemoeid zijn. Tevens is op deze begroting een plaats ingeruimd voor een aantal nieuwe subsidies (ƒ380.000). De inspecteur, belast met heti toezicht op het leerlingstelsel heeft assistentie nodig. Het toe dicht op alle middelbare scholen voor techniek en nijverheid is te zwaar voor één inspecteur, mede in verband met de hervormingen, die in dit onderwijs nodig zijn. Ook de taak van enkele andere inspecteurs moet worden ver licht. Dit geldt tevens voor de in spectie van de nijverheidsscholen voor meisjes, waarvan het aan tal de laatste jaren sterk is toe genomen. Om deze redenen is rekening gehouden met een uitbreiding van de inspectie met een inspec teur en een inspectrice. Hoger onderwijs en weten schappen. De verhoging, die het totaal van de voor hoger onderwijs en wetenschappen gevraagde bedra gen vertoont, vindt haar verkla ring in de regelmatige ontwikke ling van het wetenschappelijk on derzoek en de aanpassing van het onderwijs aan de resultaten daarvan. Bijzondere aandacht is geschon- ken aan de toestand der mate riële hulpmiddelen van de rijks universiteiten. Voorts ligt het in de bedoeling met deze begroting de grondslag te leggen voor stu- dentenzorg. Hierop is in de Sta- ten-Generaal reeds herhaaldelijk aangedrongen. Daarnaast wor den de kansen voor begaafde stu denten vergroot door vermeerde ring van het aantal rijksbeurzen. De studie van het Nederlands in Engeland verheugt zich in een toenemende belangstelling. Zo heeft de universiteit van Londen in 1951 de aanvankelijk door ons land bekostigde leerstoel in de Nederlandse taal- en letterkunde voor haar rekening genomen. Ook aan de universiteit van Cam bridge overweegt men de instel ling van een lectoraat in het Ne derlands. Ter aanmoediging is een som van 4800 voor dit doel uitgetrokken. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Silver River". Concertgebouw, 8 uur: Het Ned. Volkstoneel, opvoe ring van „Het Woord". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Wreed geluk". MORGEN: SAS VAN GENT: Gemeente huis, 2 uur: Uitvoeren van bestratingen met bijkomende w-erken. Naar wij vernemen zal waar schijnlijk nog dit jaar een aan vang worden gemaakt met de ontginning van de Heidse Peel (225 ha) en van de Merselose Peel (350 ha), resp. als ontgin ning in D.U.W.-verband en als zogenaamd „vrij werk" onder auspiciën van de cultuur-techni sche dienst. Een gedeelte der circa 1.000 arbeiders, die thans in D.U.W.-verband de Vredepeel ontginnen welk werk volgend jaar gereed zal komen zal naar deze nieuwe objecten kun nen afvloeien. Een veertigtal boerenbedrijven zal in de Heidse en Merselose Peel kunnen wor den gesticht. Met een Amerikaans troepen transportschip arriveerden op 21 September j.l. 7 Korea-vrij- willigers, waaronder 4 gewon den, in Bremerhaven. De militairen, die op 16 Aug. j.l. uit Korea waren vertrokken, hadden een voortreffelijke reis gehad en waren vol lof over de verzorging aan boord. De kapi tein ter zee McMullen, de Ame rikaanse commandant van de Military sea Transport Service in Bremerhaven liet bij de of- ficiciële begroting van de man nen aan boord de bemanning aantreden. De Nederlandse luit.-kolonel A. C. A. Oomen werd daarbij de gelegenheid geboden om voor het front van Amerikaanse of ficieren en matrozen namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf de Korea- mannen waardering te betui gen voor hun verdiensten en hun het kruis voor Recht en Vrijheid uit te reiken. De kapi tein W. Erdman, was namens de inspecteur generaal Kon. Land macht bij de begroeting aanwe zig. In de loop van de dag ver trokken de vrijwilligers met de Scandinavië-express naar Ne derland. Een vonnis van de Hoornse kantonrechter is er de oorzaak van geweest, dat besturen van verenigingen in W.-Friesland, die hun feestelijkheden op de straat plegen te houden, erg huiverig" zijn geworden om cizavmee door te gaan. In Enkhuizen was namelijk onlangs proces-verbaal opge maakt tegen een man die zon der entree te betalen het ter rein van een bloemententoon stelling, waarvoor een gedeelte van de openbare weg was afge zet, had betreden. De kantonrechter sprak de man vrij omdat naar zijn oor deel de gemeente niet een deel van de openbare weg aan een willekeurig comité kan over dragen om er mee te doen wat dat comité goeddunkt. Natuur lijk kan een gemeentebestuu een stuk weg afsluiten, maar dat houdt volgens de kantcn- echter niet in dat een comité gerechtigd is entree te heffen. Besturen van harddraverijver enigingen, organisatoren van wielerronden etc. zitten nu met de handen in het haar. Het von nis van de kantonrechter is al oorzaak geweest, dat de Ronde van Grootebroek, waarvoor de beste amateurs van Nederiand hadden ingeschreven, is afge last. Men vreesde namelijk, dat te veel mensen het afgezeue parcours zouden willen betreden zonder entree te beialen. In de vergadering der Eerste Kamer is gisteren aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging der noodwet ouder domsvoorziening. De bedoeling der wijziging is de werking van de noodwet met drie jaarklassen uit te breiden. Ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1952 tot en met 30 September 1955 de leeftijd van 65 jaar bereiken, kunnen als gevolg van de voor gestelde wijziging voor een ouderdomsuitkering in aanmer king komen, zodra zij die leeftijd hebben bereikt. Bovendien wordt voorgesteld een bedrag van 100 vrij te stel len van de inkomensaftrek. De kosten aan deze vrijlating ver bonden worden op ƒ14 millioen per jaar geraamd. De heer Brandenburg (CPN) had een positiever antwoord ver wacht van de minister bij de schriftelijke behandeling, n.l. dat hij van mening is, dat het vrij te stellen bedrag op 200 moet wor den bepaald. Spr. uitte de hoop, dat een verhoging spoedig tot stand zal komen. De minister van sociale zaken, de heer Suurhoff, verklaarde dat hij zich over eventuele verhoging niet kon uitlaten omdat terzake nog beraad in het kabinet gaan de is. Het wetsontwerp is z. h. s. goedgekeurd. Verkiezing commissies. De Kamer heeft voorts de leden van enige vaste commissies ge kozen. In de commissie voor de bui tenlandse politiek, waarvan de kamerpresident mr Jonkman ambtshalve voorzitter is, werden herkozen de heren Anema (AR), Wendelaar (VVD), Beaufort (KVP), Gerretson (CH) en Schermerhorn (Arb.) In de commissie voor interna tionale economische samenwer king kregen wederom zitting de heren Vixseboxse (CH), Mole naar (VVD), Steinkühler (KVP), Rip (AR) en Kapteijn (Arb.) De leden der commissie voor uniezaken, de heren De Zwaan (CH), Molenaar (VVD), Algra (AR), De Dreu (Arb.) en Ruijs de Beerenbrouck (KVP) werden eveneens herkozen. De gemeenteraad van Em men heeft besloten de bouw van 176 woningen in de Emmer meer. Hiermede is een bedrag aan bouw- en grondkosten gemoeid van 1.734.022,40. De bouw van deze woningen werd gegund aan IJsselsteins Aannemers- Bouwbedr. N.V. Gouda te Gouda voor 'n bedrag van 1.477.299,05. Op 4 October zal in aanwezig heid van koning Boudewijn de Noord-Zuidverbinding te Brussel gedeeltelijk in gebruik worden genomen, waarmee een nieuwe mijlpaal zal zijn bereikt iirde ge schiedenis der Belgische spoor wegen. Van 5 October af zullen over twee van de zes sporen, die de 35 meter brede en 2 kilometer lange tunnel uiteindelijk zal tellen, da gelijks 76 electrische treinen van de lijn AntwerpenBrussel via het Noordstation rechtstreeks naar het Zuidstation kunnen rij den, hetgeen vroeger tot de on mogelijkheden behoorde. Ook tus- I sen Luik en Oostende bestaat van 5 October af een rechtstreekse verbinding, hetgeen vooral het toeristenverkeer aan de Belgi sche kust ten goede zal komen. Stoomtreinen zullen door electri sche locomotieven door de tun nel worden getrokken. Tussen het Noord- en Zuidstation zijn drie halten voorzien, namelijk de Congres-, de Centrale- en de Ka- pellehalte. Deze halten zullen vooral de vele arbeiders uit het Antwerpse, die in Brussel werken, grote diensten bewijzen. Verwacht wordt dat de Noord-Zuidverbin ding eind volgend jaar voor het internationale verkeer zal worden opengesteld. Vooral ook het ver keer tussen Amsterdam en Parijs zal dan aanzienlijk aan snelheid winnen. Het probleem van een recht streekse spoorverbinding tussen het Noordstation en het Zuidsta tion tot nu toe bestond er slechts een verbinding via een ringbaan en de hiermee ge paard gaande verbetering van het reizigers- en vrachtverkeer uit Nederland via Brussel naar Frankrijk dateert reeds van 1903. In 1910 werd een aanvang ge maakt met de werkzaamheden aan de „jongtion", zoals de Nrd.- Zuidverbinding hier algemeen wordt genoemd, doch door de technische moeilijkheden, die de bodemgesteldheid met zich bracht, alsmede door de beide wereldoorlogen heeft men deze herhaaldelijk moeten onderbre ken. Pas na de laatste oorlog werd het gigantische werk, dat tot nu toe fr. 4 milliard heeft ge kost, ernstig ter hand genomen en het nadert thans zijn vol tooiing. Het oude Noordstation op het Rogierplein is vrijwel volledig verdwenen en vervangen door een erachter gelegen station, dat op sommige plaatsen vier meter hoog gelegen is en toegangshel lingen heeft voor trams en taxis. Dit Noordstation is berekend op een verkeer van 80.000 reizigers per dag. Tussen het eindpunt van de perrons en het Noordelijk tunnelhoofd is een 300 meter lang viaduct gebouwd waaronder zich een autogarage met twee verdiepingen bevindt. Op korte afstand van de eeuwenoude St. Goedelekerk bevindt zich het nieuwe centraal station. Liften en roltrappen zullen de perrons van dit station met het gebouw van de Sabena verbinden, dat op het driehoekig terrein nabij het centraalstation zal worden ge bouwd. Een speciale spoorver binding is met 't vliegveld Meis broek voorzien, dat van hieruit in een goed kwartier te bereiken zal zijn. Op het dak van het centraal station zal bovendien gelegenheid zijn met hefschroefvliegtuigen te landen en op te stijgen. In dit hypermoderne station maken „luchtgordijnen" het gebruik van deuren overbodig. Luchtgordijnen zijn verwarmde luchtstromingen, die een soort scherm vormen tussen de tempe ratuur binnen en de temperatuur buiten. Een tunnel van 1100 m, dwars onder de stad door, ver bindt deze halte met het Zuid station, dat reeds sedert meer dan een jaar in gebruik is en tot de modernste in de wereld mag worden gerekend. Door de werken aan de Noord- Zuidverbinding is het stadsbeeld van Brussel grondig gewijzigd. Boven de gehele lengte van de tunnel is een laan aangelegd, die op sommige plaatsen een breedte van 30 meter heeft en de Canter- steen, waar zich de handelscentra bevinden, verbindt met de Kruid tuinlaan. De grootste geallieerde land- manoeuvres na de oorlog in de bondsrepubliek zijn na 10 dagen geëindigd. Deze oefening, genaamd „Hold Fast", werd gehouden in Noord-Rijnland-Westfalen. Bel gische, Britse, Canadese en Ne derlandse soldaten namen er aan deel. Het deel van de manoeuvre werd bereikt: „Blauwland" (een sterk geïndustrialiseerd land het Ruhrgebied) slaagde er na een aanvankelijke terugtocht in de eanvaller „Groenland" in een hinderlaag te lokken en te ver slaan. De geallieerde militairen wa ren van mening, dat de samen werking tussen de staven der verschillende landen beter is geworden, maar men acht de taalmoeilijkheden, die zich bij kleinere gevechtseenheden voordoen, nog van belang. Voor een huis in de Arabische wijk van Tunis is een bom ont ploft. Vier Europeanen kwamen om het leven. Twee gewonden moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. In Tunis is bekendgemaakt, dat 53 Tunesische nationalisten uit de opgeheven kampen te Teboersoek en Zaroer zijn over gebracht naar het eiland Djer- ba bij de Z.-Tunesische kust. Zij zullen zich op het eiand vri. mogen verplaatsen en mogen wonen waar zij willen. Voorts is officieel bekendge maakt, dat Hadi Noeira, lid van het dagelijks bestuur van de nationalistische „Neo-Destoer" uit het interneringskamp Rema- aa is vrijgelaten. Hij was ge arresteerd wegens zijn verkla ring in het Frans-talige blad „Mission", waarin hij critiek had geleverd op de regering van premier Bakkoesj die hem had verzocht aan de regering deel te nemen. De bekende Noorse pooldes- kundige Bemt Balchen op het ogenblik kolonel bij de Ameri kaanse luchtmacht in Thule, Noord-Groenland heeft zijn diensten aangeboden bij de po ging de twaalf gestrande piloten binnen de poolcirkel te redden. Kolonel Balchen staat bekend als de „Rode Kruisman van de lucht" vanwege het grote aantal reddingen dat hij verrichtte of poogde te verrichten. De kolonel is in 1927 benoemd geworden toen hij als jongste van de bemanning op 'n vlieg tocht over de Atlantische Oce aan door schout-bij-nacht Byrd, het stuur overnam om het Koe stel voor de Normandische kust in zee te doen neerkomen, na dat men een lange tijd in duis ternis, regen en wind met drei gend benzinegebrek het vlieg veld Le Bourget had gezocht. Door zijn bekwaamheid werd het leven van de 4 inzittenden gespaard. Byrd heeft Balchen uitgeko zen als piloot voor zijn vlucht over de Zuidpool in 1929 en ook voor zijn Zuidpoolexpeditie van 1933-1935. Met Mundsen vloog Balchen over de Noordpool. Ge durende de oorlog diende hij bij de Amerikaanse luchtmacht en hij verrichttje werkzaamheden aan vele geheime plannen in Groenland. Kapitein-ter-zee Parker van de Britse vloot, de leider van de Londense afdeing van de we tenschappelijke expeditie in Groenland, heeft verklaard, dat hij steeds in contact is met de expeditie in Groenland, die be richten van de 12 gestrande vliegers doorgeeft. Uit het laat ste bericht bleek dat zij opge wekt zijn. Parker deelde mede, dat het vliegtuig, een transportvliegtuig van het type „Hastings", ver ongelukt is tengevolge van een soort sneeuwblindheid, een veel voorkomende klacht van vlie gers in poolstreken, die dan niet meer in staat zijn de horizon te onderscheiden. Onder grote belangstelling, o.a. van vele hooggeplaatste officie ren, heeft het Indonesische par lement Dinsdag een aanvang ge maakt met de behandeling van het beleid van het ministerie van Defensie. In de beschouwingen werd zeer scherpe critiek uitge oefend op het beleid van de mi nister van Defensie, sultan Ha- mengku Buwono, speciaal met betrekking tot de schorsing van kolonel Bambang Supeno (we gens diens critiek op het beleid van de minister van Defensie). Voorts had men critiek op het ge-1 men bruik van de diensten van de Ne- plaatselijke derlandse militaire missie, op de aankoop van wapenen en op de wijze, waarop de veiligheid wordt verzorgd. Volgens sommige sprekers be vinden zich in de hogere leiding van het ministerie van Defensie „onrust-stokende" elementen van de Partai Socialis, die, naar zij zeiden, trachten de opvattingen dier partij door te voeren in de gevolgde politiek. Het lid Kobarsih van de linkse Partai Murba gaf uiting aan een gevoel van wantrouwen jegens de minister van Defensie. Het lid Manai Sofiaan van de Partai Nasional Indonesia, besprak de in legerkringen bestaande onrust en zeide o.a., dat 40 van de militairen zich uit het leger wil terugtrekken. De hoge raad behandelde gis teren het cassatieberoep van de Rijswijkse arts A. L„ die te Zevenhoven op 1 November 1950 in samenwerking met de plaatse lijke arts aldaar een inwoner van die gemeente, Kalshoven, de tan den en kiezen trok onder nar cose. Om het bloed op te vangen stopte hij zijn patiënt een prop in de mond, die in diens keel schoot zonder dat de arts er iets van merkte. K. is toen gestikt. Wegens dood door schuld werd L. door de rechtbank te 's-Gra- venhage veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 1000. Het Haagse gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. Dr. mr. W. Schuurmans Stek hoven uit Scheveningen lichtte 2 cassatiemiddelen toe. Pleiter be toogde, dat het oordeel van het hof, dat de dood van het slacht offer niet te wijten was aan te verontschuldigen gebrek aan in zicht, doch aan ernstige tekort komingen van requirant, geen steun vindt in de deskundigen verklaringen. Voorts had het hof volgens pleiter moeten ko tot de conclusie, dat de arts geheel en uit- ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen sluitend,' althans „mede" voor de dood van het slachtoffer aanspra kelijk was. De leer der gemeen schappelijke aansprakelijkheid, die in dergelijke gevallen in me dische kringen meer algemeen gevolgd wordt, brengt met zich aldus pleiter dat bij samenwerking van twee artsen elk hunner mede aansprakelijk is voor de fouten van de ander voor zover hij die fouten kan voorzien en (of) voorkomen. Die verantwoordelijkheid brengt mede dat men niet alles bevoegd, maar ook verplicht is in te grij pen, zodra verwikkelingen zich voordoen. Het was het bewust zijn van die verantwoordelijkheid die de plaatselijke arts tot ingrij pen noopte toen hij levensgevaar bij K„ zijn eigen patiënt, veron derstelde. De plaatselijke arts heeft zich niet tot een helpende rol bepaald doch zelfstandig penthotal onge vraagd bijgespoten en draagt daardoor de verantwoordelijkheid Door De Nederlandse ambtenaren in Indonesië, georganiseerd in de samenwerkende vakorganisaties van overheidspersoneel, hebben in een brief aan de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen verzocht om verlenging van de vijfjarige termijn, waar binnen het rijk garanties geeft ingeval van ontslag. Zij betogen, dat dit in het belang is van vele ambtenaren en voor het rijk zeer aanzienlijke financiële en sociale voorwaarden zou opleveren. 28) Nadruk verboden- ,Ik heb je al gezien in de tram", zeide ze, alle aandacht aan het drukke verkeer wijdend. Je zat naast Prins, de secreta ris." „Ik zag je gaan," antwoordde Drenth op kalme toon. „Heeft Prins me ook gezien?" „Nee, hij keek een andere kant uit. Waar gaan we heen?" „O, ergens, waar het rustig is en waar we een beetje kunnen praten. Heb je sigaretten bij je?" „Ja." Hoewel hij ze zelf zelden rookte, had hij altijd een pakje sigaretten in zijn zak. Hij gaf er haar een en stak er zelf ook een aan. Met vaste hand voerde het meisje de auto door de drukte heen naar de rand van de stad. Daar gekomen trapte ze de gas pedaal verder in en reed een stil le weg op, Eenmaal op voldoende afstand van de stad gekomen, minderde ze vaart, waarna zé hem nog eens aankeek en vroeg: „Bevalt het ritje je?" Hij knikte. „Autorijden heb ik altijd prettig gevonden. Maar ik ben al blij, als ik een behoorlijke fiets heb. Dat is voor de porte- monnaie van ons soort mensen onbereikbaar-" „Zou je.rijk willen zijn?" „Neen." Het antwoord klonk kört, maar beslist. „Waarom? Ik heb een goede betrekking, een rustig leven en geen zorgen. Zel,fs geen huisgezin. Bezit brengt zor gen mee en ik geloof niét, dat ik tegen veel zorgen zou zijn opge wassen. Je moet i'ekenen, dat ik mijn hele leven het vrij gemak kelijk heb gehad. Mijn vader was opzichter bij de gemeente Leiden Ik was enige zoon en mocht dus doorleren. Zodoende kwam ik in Leiden op het stadhuis. Na m'n diploma's gehaald te hebben kwam ik ruim veertien jaar ge leden als ontvanger in Donker voort. Mijn leven is dus tot nu toe steeds zonder schokken voortgegleden. En waarom zou het anders moeten worden? Laat mij rustig in mijn eigen sfeer blijven, dat is onder de gegéven omstandigheden wel het besre." „Alsmijn uitnodiging voor het tuinfeest je bereikt had, zou je dan gekomen zijn?" Drenth dacht even na. „Ik weet het niet," antwoordde hij- .Misschien wel en misschien niet. Ik geloof, dat ik er niet veel aan gehad zou hebben. Ik ken immers al die mensen niet, die er ge weest zijn?" „Je kent mij tochen va der...." „Ja," voegde Drenth er enigs zins sarcastisch aan toe, „en Van Suchtelen ook. Dat zijn er al drie." Ze waren nu gekomen op een eenzaam gedeelte van de weg en het meisje remde af, zodat ze weldra stil stonden. Ze schakelde de motor uit en draaide zich enigszins naar hem toe. „Drenth, ontwijk je me?" „Och, dat is het woord niet. Nettielaten we eerlijk zijn tegenover elkaar. In het zieken huis hebben we prettige ogen blikken gehad. Jij bent ontwik keld en ik heb ook een beetje verstand. We hebben genoeglijk over verschillende dingen kun nen praten met elkaar; geduren de jouw ziekte was mijn bezoek je ongetwijfeld welkom. Nu ben je weer beter, terug in je eigen millieu, waar je mensen ontmoet van je eigen rang en stand. Ver geet mij nu maar en laat mij mijn rust houden. Vind je dat zelf ook niet beter?" Ze draaide zich weer naar het stuur en speelde met de versnel- lingshandle. „Misschien- Laat ik je alleen even vertellen, dat stand en rang mij niets zeggen. Inder daad hebben we prettige uren gehad op kamer 86, zo prettig, dat ze een diepe indruk op me gemaakt hebben. En waarom zouden we nu voor goed uit el kaar gaan?" Nettie, wees alsjeblieft ver standig. Ik ben vanavond geko men, omdat ik je tenminste één keer niet wilde teleurstellen, hoewel ik er overigens het nut niet van inzie. Onze wegen lopen nu eenmaal niet paralel. Jij komt van een andere kant dan ik en jouw bestemming is een andere dan de mijne. Eenmaal heb je mijn gemoedsrust verstoord, mis schien zonder dat je het zelf ge merkt hebt, maar daar was ik al weer overheen, tot...." „Tot ik Zaterdag weer je hulp nodig had. Drenth nu moet je eens goed luisteren. Jaren gele den heb je eens mijn tranen ge droogd en met je eigen zakdoek mijn handen schoongemaakt. Dat was, toen ik vlak bij het gemeen tehuis was gevallen. Ik was toen nog een kind, maar de vriende lijke man, die me toen hielp en troostte, ben ik nooit vergeten, al die jaren, dat ik van huis was zelfs niet eens. Toen, enkele maanden geleden, heb je bij dat onzalige kruispunt mijn leven gered. Menselijkerwijs gesproken dan. En nu, Zaterdag, kon je me weer van dienst zijn. Ik ben er van overtuigd, Drenth, dat dit niet allemaal toevallig gebeurde, Het heeft zo moeten zijn. Ontwijk me niet, Drenth, want ik., ik.." voor alle verwikkelingen, die daarvan het gevolg konden zijn, resp. geweest zijn. Deze arts heeft daardoor niet alleen mede de verantwoordelijkheid voor de gehele pentholtalnarcose aan vaard, maar ook voor de bewust zijnsvernauwing die bij requirant optrad, toen hij stoornissen bij Kalshoven waarnam, die het ge volg konden zijn en redelijker wijs toen konden worden geacht te zijn van penthotaloverdose- ring. De advocaat-generaal, jhr. mr. Van Asch van Wijck, zal op 7 October conclusie nemen. De rechtbank te Amsterdam heeft de 28-jarige ex-hulpgids van 'n reisbureau te Amsterdam C. H. S. wegens valsheid in ge schrifte tot een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Er was 4 maanden geëist. Hij was ervan beschuldigd tezamen met de tweede conform de eis vrijgespro ken verdachte, de 38-jarige De M„ twee kaartjes Amsterdam Parijs en twee AmsterdamKo penhagen te hebben gestolen. Bo vendien werd S. ervan beschul digd onder het formulier van de N.S. een valse handtekening te hebben gezet, de kaartjes terug gebracht te hebben en teneinde het geld terug te ontvangen op het formulier een willekeurig gekozen naam (Th. de Wilde) te hebben ingevuld. MAN TROUWDE TWEEMAAL. „Ik heb me niet expres van de domme gehouden", antwoordde de 38-jarige koopman te water C. T. S. uit Rotterdam op een des betreffende vraag van de presi dent van de Rotterdamse recht bank, waarvoor S. gistermiddag terecht stond. Hij werd verdacht van bigamie. Verdachte, die gedurende de oor log in Engeland verbleef, is daar, volgens de dagvaarding, op 11 September 1941 met een zekere Margaret Hudson getrouwd. Hoe wel zijn huwelijk niet ontbonden was, trad hij op 20 Augustus 1947 in het huwelijk met een Neder landse vrouw. Verdachte gaf beide huwelijken toe. Bij de stukken bevond zich een acte van het eerste kerkelijke huwelijk. De officier, die een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand eiste, merkte op, dat het tweede huwelijk moet worden ontbonden. „Dit alles treft de tweede vrouw", zo vervolgde de officier, die meende, dat een strenge straf weinig zin had, om dat verdachte al genoeg gestraft is. Verdachte's raadsvrouwe kon zich bij het requisitoir aansluiten, zo zeide zij. Uitspraak over 14 dagen. (Wordt vervolgd.; De caféhouder H. M. te Terneu- zen was door de kantonrechter aldaar veroordeeld tot 40 boete of 20 dagen hechtenis wegens overtreding van de drankwet. De Middelburgse rechtbank beves tigde het vonnis van de kanton rechter. Wegens overtreding van de jachtwet was de Oostburgse han delaar A. J. B. door de kanton rechter veroordeeld tot 10 of 5 dagen met verbeurdverklaring van het jachtgeweer. De verdach te ging in hoger beroep bij de rechtbank, die hem vrijsprak van het ten laste gelegde. Het dorp Sai Bgoea Kok in de kroonkolonie Hongkong is in de nacht van Maandag op Dinsdag onder neerstortende aarde en stenen bedolven. Veertig Chine zen worden vermist. Er zijn 500 daklozen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2