De besprekingen te Straatsburg Hernieuwde inwerkingtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 Tito uitgenodigd voor bezoek aan Groot-Brittannië Weinig activiteit aan het front Zuid-Afrika niet aan de rand van een bloedbad VERTREK COMMANDO'S NAAR SURINAME EDENS BEZOEK AAN JOEGO-SLAVIE WEERSVERWACHTING Het bezoek van de Koningin aan Leeuwarden Het Perzische oliegeschil Westelijke nota voor Moskou over Duitsland De Franse expeditie in Kenia HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN KONINGIN STEUNT WELFAREWERK De oefening „Miinbrace WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2147. Een scherp protest tegen strategische plannen van de Navo, die gebaseerd zouden zijn op het prijsgeven van delen van NEDERLAND en West'Duitsland, die vóór de voornaamste verdedigingslinie liggen, wordt geuit in een uitvoerig rapport, dat de Neder landse Katholieke afgevaardigde J. J. Fens als rappor teur der politieke commissie aan de Europese assem blee heeft uitgebracht. De strijd in Korea MALAN: De Presidenhveikiezng in Amerika Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Hij spreekt daarin de hoop uit dat het stelsel der Amerikaanse Offshore-bestellingen op lange termijn zal worden ingesteld en daardoor tot een werkelijke inte gratie van de Europese bewape ningsindustrie zal leiden. Voorts dringt de heer Fens aan op be tere voorlichting omtrent de Europese defensie dan de Navo tot dusverre heeft gegeven. De rapporteur heeft ook de hoop uit gesproken, dat Griekenland en Turkije spoedig een speciale ver binding met de Europese verde digingsgemeenschap zullen krij gen. ,,De solidariteit van de Weste lijke landen moet op het gebied der strategie nog duidelijker worden gedemonstreerd dan op dat van de economie", aldus de heer Fens in zijn rapport. ,,Het is niet aan de aandacht van de commissie ontgaan, dat de open bare mening in sommige van on ze ianl n nog steeds bepaalde redenen voor bezorgdheid geeft. Tegengestelde verklaringen, die in de laatste dagen door zekere militaire bevelhebbers van de Navo werden geuit naar aanlei ding van berichten als zouden Noord-Nederland en Noord-West Duitsland in geval van een aan val worden prijsgegeven, zullen er waarschijnlijk nauwelijks toe kunnen_bijdragen de verwarring te verminderen. De commissie twijfelt er niet aan, dat eventueel bevredigende beslissingen zullen worde ifjgènomeh bij komende be sprekingen der Navo. Zou het echter niet een gebaar van solida riteit zijn, indien de assemblee haar houding in deze kwestie on- omwoijSen duidelijk zou maken, door tê verklaren, dat er geen ,,tweederangslanden" buiten de voornaamste verdedigingslinie bestaan, doch slechts als vóór terrein zouden zijn bestemd voor vertragingsacties teneinde de af tocht van de meer begunstigde partners te dekken? Door de ver klaring, dat al onze landen, die zich iedere inspanning ten dien ste der verdediging getroosten de kleine landen blijven in de ze niet ten achter ook een ge lijk recht hebben om verdedigd te Worden? Door een dergelijk gebaar zou de assemblee niet buiten haar politieke taak treden en kij zou tegelijk de verantwoor delijke regeringen een zuiver in zicht geven in de vrees van onze volken. Zij zal er ook toe kunnen bijdragen de volken hun geloof te doen behouden in de doelstel lingen van een verdedigingsorga nisatie, waarvoor van hen zulke grote offers worden gevraagd". De heer Fens heeft in zijn rap port ook uitvoerig aandacht be steed aan het systeem van de offshore-aankopen ten gunste van een integratie van de wapen industrie in Europa. „Zulk een integratiepolitiek is noodzakelij kerwijs een project op lange ter mijn", zo zegt hij. „Het is begrij pelijk, dat onze landen garantie voor verscheidene jaren nodig hebben, vóór zij zich op zulk een politiek instellen". Tegenover de Amerikaanse opvatting, dat het congres niet op lange termijn kan worden gebonden, moet vol gens het rapport de assemblee de nodige tact leggen op de voor waarden, waarvan de politiek af hankelijk is. Het rapport neemt stelling te gen de onvoldoende voorlichting: die de Navo aan het grote pu bliek zou hebben gegeven. „Tel kens opnieuw worden in Ameri kaanse persconferenties e.a. fei ten onthuld, die zorgvuldig door de Navo geheim waren gehouden evenals door de regeringen, zelfs voor haar parlementaire com missie. „De tegenstrijdigheid van veiligheidsmaatregelen en ont hullingen maakt een zeer slechte indruk op de openbare mening en ondermijnt het vertrouwen in de leiders. Telkens opnieuw wordt voor het publiek een be knopte voorlichting gegeven, die aanleiding geeft tot de meest fantastische en tegenstrijdige uit- leggingen. Het zou beter zijn dan helemaal niets te zeggen". Zo was volgens de heer Fens de be lofte der vijftig divisies, die in Lissabon ligging hebben, „ver warrend voor het publiek en schadelijk voor de goede wil te genover de Navo, daar zij twijfel heeft gewekt aan de waarheid van de voorstellingen van za ken". „Inzake economische en strategische doelstellingen is het absoluut noodzakelijk openlijk de brede lijnen aan te geven, die de Navo denkt te volgen. Het is de taak van onze regeringen en van de Navo, om in deze de nodige stappen te ondernemen". Niette min is de commissie van mening, dat de Raad van Europa een zeer nuttige bijdrage zou kunnen ge ven. „Zou de raad niet een mid del kunnen worden om de Navo in staat te stellen de vertegen woordigers der Europese assem blee de kans te geven, om geza menlijk de Atlantische problemen te bespreken en hun nationale problemen met elkaar te verge lijken? De assemblee der vijftien naties heeft het recht een alge mene mening te geven over de Europese politiek van de Navo.". De heer Fens is van mening, dat de assemblee daarmede geenszins het terrein van het toe komstige parlement van de ver dedigingsgemeenschap zou be treden, daar dit tot fundamentele taak zou hebben controle uit te oefenen op de „embryoale rege ring van continentaal Europa". De politieke commissie der as semblee heeft dan ook voorge steld een soortgelijke verhouding tussen Navo en de raad van Europa te scheppen als reeds be staan tussen deze en de O.E.E.C., die in Straatsburg rapport uit brengt. Tot dusverre is nog geen enkele band tussen beide organen gelegd. Zulks moet volgens het rapport nodig zijn „teneinde de openbare mening in staat te stel len een inzicht te krijgen in de si tuatie op het Europese niveau" ST NICOLAAS KONDIGT REEDS ZIJN BEZOEK AAN In verband met mogelijke voor bereidingen voor intochten van St. Nicolaas werd door het ge meentebestuur van Amsterdam medegedeeld, dat de officiële St. Nicolaas-intocht vastgesteld is op Woensdagmiddag 22 November. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot hernieuwde inwerkingtreding van de Prijsopdrijvings- en Ham sterwet 1939. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend. Het koninklijk besluit van 25 Augustus 1951 bepaalde, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 opnieuw in werking trad met ingang van 27 September 1951. De door artikel 21, derde lid, van genoemde wet voorgeschreven be krachtiging van dit besluit is ge schied bij de wet van 28 Novem ber 1951 Daarbij werd tevens be paald, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 in werking zou Op een te Bied, in Joego-Slavië, gehouden persconferentie heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken Eden bevestigd, dat de Britse regering „de hoop heeft uitgesproken dat het maarschalk Tito mogelijk zal zijn Groot-Brit tannië te bezoeken. De maar schalk hoopt dit te kunnen doen. Er is nog geen datum vastge steld", aldus Eden. In antwoord op een vraag of dit voorgenomen bezoek van het Joegoslavische staatshoofd en lei der der regering aan Groot-Brit- tannië verband zou houden met het aansnijden van bepaalde vraagstukken, antwoordde Eden: „Neen, doch dat betekent niet dat wij niet bepaalde onderwerpen zullen behandelen." In een eerder over het resul taat der besprekingen, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken met de Joegoslavische re gering heeft gevoerd, uitgegeven Amerikaanse superforten heb ben bij Pjongjang twee gebie den, waar voorraden lagen op geslagen voor vervoer naar het front met bommen van 100 ton bestookt. Een superfort viel in de afgelopen nacht communis tische stellingen aan het front aan. Volgens een later bericht heb ben Zuidkoreaanse troepen de Noordkoreanen verdreven van een gehele heuvelrug aan het Oostelijke front, waar de Noord koreanen Maandag over een breedte van 1600 meter waren gevorderd. Brigade-generaal Hale, onder bevelhebber van de Amerikaan se 5e luchtmachtgroep in Ko- Premier Malan van Z.-Afrika heeft op het Transvaalse congres van de nationale (regerings)-par- tij verklaard, dat het niet waar was dat Z.-Afrika aan de rand van een bloedbad stond. De regering was volledig in staat om de campagne „tegen de onrechtvaardige wetten" het hoofd te bieden, aldus de pre mier die de constitutionele crisis een worsteling om de souverei- niteit van het parlement noem de. Hij verzekerde, dat deze souvereiniteit uiteindelijk door algemene verkiezingen boven alle twijfel zou worden verhe ven. Voorts verklaarde Malan, dat Z.-Afrika het onbetwistbare recht bezat zich uit de V. N. te rug te trekken. Het zou van dit ïecht gebruik maken, als de Ver. Naties „voort zouden gaan met zich te mengen in binnenlandse aangelegenheden van de unie", zo zeide de premier. De leiders van de Britse La- bcurpartij hebben verklaard er op toe te zien, dat de apartheid in 'Z.-Afrika zal worden opge heven, aldus Malan. Geen en kele inmenging zal echter in binnenlandse aangelegenheden worden geduld, aldus de pre mier. Strauss, dat als verkiezingen zouden worden gehouden met de Kaapse kleurlingen op apar te lijsten, deze, gezien de uit spraak van het hooggerechts hof, onwettig zouden zijn. Een op grond van dergelijke verkie zingen gevormde regering zou geen geldige wetten kunnen aannemen, aldus Strauss en de verenigde (oppositie) partij zou elke aangenomen wet voor het hooggerechtshof brengen en weigeren haar te gehoorzamen. communiqué, wordt onder meer ^heden doch zegt, dat op In een rede te Pietermaritz- burg verklaarde de leider van de Zuidafrikaanse oppositie, Op 25, 29 en 30 September a.s. vertrekt de 103de compagnie van het corps commandotroepen uit Roosendaal in gedeelten van Schiphol naar Suriname. Het eerste gedeelte, dat op 25 Sept. a.s. vertrekt, bestaat uit 44 man onder commando van de kapitein R. J. de Graaff uit Nijmegen. Het tweede telt 49 man en wordt gecommandeerd door de vaan drig J. Rahder uit Deventer, ter wijl het detachement, dat Neder land op 30 September verlaat, 46 man groot is, waaronder 24 leden van het detachement A. D. K. L. (Algemeen Depót Koninklijke Landmacht) uit Schoonhoven en onder leiding staat van de eerste luitenant P. W. van Dordt uit Roosendaal. rea, is benoemd tot assistent stafchef bij de geallieerde luchtmacht in Midden-Europa. Hij zal worden opgevolgd door brigade-generaal Underhill. Maandagavond hebben ge allieerde vliegtuigen aanvoer- colonnes der Noordelijken naar het front hevig aangevallen. Meer dan 150 voertuigen wer den getroffen, aldus een be kendmaking van de Ameri kaanse luchtmacht. Aan het front was de activi teit gering. Enkele lichte Noor delijke aanvallen werden afge slagen. CHINESE BESCHULDIGING Volgens een correspondent van het Sowjetrussische nieuws bureau „Tass" gebruiken de „Amerikaanse agressors" g'ere- geld chemische wapens tegen vooruitgeschoven posten der Noordelijken. De Amerikanen hadden in Juli en Augustus, aldus het bu reau, vijfmaal gifgas granaten aan het Westelijke front ge bruikt, viermaal aan het centra le front en eenmaal aan het Oostelijke front. De gifgasgra naten werden tussen gewone granaten door afgevuurd. ZUIDKOREAANSE MINIS TER VRAAGT ONTSLAG. De Zuidkoreaanse minister van Vervoer, heeft president Rhee zijn ontslag aangeboden en de verantwoordelijkheid aanvaard voor het treinongeluk bij Seoel, dat verleden week 20 doden eiste. Het is niet bekend, of Rhee dit ontslag zal aanvaarden. Kim werd in 1950 minister van Ver voer. gezegd dat „maarschalk Tito, mi nister Eden en hun medewerkers vele aspecten van de wereldsi tuatie hebben besproken, waarbij zij hebben bevonden dat hun bei de landen nauw overeenstemmen in hun beschouwing van het grote vraagstuk van algemene aard, waar zij zich tegenover zien gesteld." In het communiqué wordt ver der verklaard dat het resultaat der besprekingen „een nieuwe stimulans is voor de langdurige Brits-Joegosiavische vriendschap, waaraan wordt toegevoegd: „Bei de regeringen zien met vertrou wen uit naar een tijdperk van toenemende nauwe samenwer king, welke niet slechts tot voor deel van hun wederzijdse landen zal strekken, doch ook de alge mene zaak van de vrede zal be vorderen." Wanneer maarschalk Tito Groot-Brittannië zal bezoeken, zal het de eerste maal zijn dat hij Joego-Slavië, na zijn onder houd met maarschalk Stalin in de afgelopen oorlog, verlaat. Het wordt waarschijnlijk ge acht dat maarschalk Tito Enge land niet veel eerder dan aan het einde van volgend jaar zomer of zelfs in het daarop volgende jaar, zal kunnen bezoeken. Britse en Joegoslavische hoge ambtenaren zijn „zeer voldaan" over het verloop der besprekin gen. Vele onderwerpen van ge meenschappelijk belang* die slaan op de Brits-Joegoslavische betrekkingen en op de relaties tussen Joego-Slavië en zijn buur staten zijn besproken. In antwoord op een vraag of hij van mening was dat het oor logsgevaar thans geringer was dan een jaar geleden, antwoordde Eden dat dit gevaar afnam, naar mate de verdedigende kracht van het Westen toenam. Het Joegoslavische communis tische blad „Borba" zegt, dat men in officiële Joegoslavische kringen uitdrukking geeft aan „grote voldoening over het ver loop van de besprekingen tus sen Tito en Eden". Het blad noemt geen bijzon- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Vrij zonnig;. Droog en op de meeste plaat sen vrij zonnig weer. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuidwest. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren. ruime schaal wereldproblemen en in het bijzonder vraagstuk ken betreffende beide landen ter sprake zijn gekomen. De be sprekingen, aldus het blad, zul len een grote bijdrage zijn aan de „coördinatie van de inspan ning ter verdediging van de vrede en zij zullen de betrekkin gen tussen Engeland en Joego Slavië sterk bevorderen". „Nu wij op gemeenschappe lijke bodem voor de verdediging van de vrede strijden, blijven wij voor elkaar hetzelfde voe len, wat wij voor elkaar in de tweede wereldoorlog gevoelden gevoelens van solidariteit, ge lijkheid van belangen en we derzij ds respect". Ter ere van minister Eden werd een grote afscheidscnt- vangst in de villa van maar schalk Tito in Bied gegeven. EDEN VERTROKKEN. Na de persconferentie reed mi nister Eden per auto naar de on geveer 50 km verder gelegen luchthaven van Ljubljana. Hij ging van hieruit met een Joego Slavisch vliegtuig naar Zagreb Van hieruit vloog hij aan boord van een Brits militair vliegtuig naar Wenen. Eden werd door president Koer- ner in de historische Hofburg ontvangen, het gewezen winter paleis van de keizerlijke familie. Dr Koerner zeide in zijn wel komsttoespraak onder meer er zeker van te zijn, dat het bezoek van minister Eden niet ten doel heeft „politieke voordelen" te be halen. „Het bezoek is veel meer een treffend teken van sympathie van uw volk voor Oostenrijk, dat zo lang heeft geleden." „De weg schijnt thans vrij te zijn voor nieuwe besprekingen over een Oostenrijks verdrag," al dus dr Koerner. Later bracht Eden een zuiver formeel bezoek aan kanselier Figl, vice-kanselier Schaerf en de minister van buitenlandse zaken Grüber. zijn uiterlijk tot en met 26 Sep tember 1952. Het is echter nodig, dat genoem de wet ook na laatstgenoemd tijd stip nog in werking blijft. Weliswaar zijn op zeer vele ge bieden de prijzen van goederen en diensten opnieuw vrijgelaten, doordat de in 1951 noodzakelijk gebleken voorschriften ten aan zien van de handelsmarges en de richtlijnen voor de prijsbereke ning door de industrie zijn inge trokken. In verband met de inter nationale omstandigheden is het evenwel niet uitgesloten, dat zich op de wereldmarkt plotseling we derom abnormale prijsstijgingen zullen voordoen; de overheid moet dan eventueel opnieuw maatrege len van prijsregelende aard kun nen nemen. Daartoe is nodig, dat beschikt wordt over de bevoegd heden, neergelegd in de Prijsop drijvings- en Hamsterwet 1939. Bovendien is handhaving van de werking van genoemde wet no dig omdat prijsvoorschriften voor lopig niet zullen kunnen worden gemist op het gebied van steen kolen, enige bouwmaterialen, en kele chemische producten, en en kele dienstverleningen, alsmede ten aanzien van een aantal le vensmiddelen, zoals brood, suiker en melk. In verband met een en ander is bij koninklijk besluit van 26 Juli 1952, met toepassing van art. 21, le lid, van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939, bepaald, dat die wet met ingang van 27 Sep tember 1952 opnieuw in werking treedt. Dit besluit behoeft wederom be krachtiging bij de wet, terwijl voorts zal dienen te worden be paald voor welke tijdsduur de op nieuw in werking gestelde wet ten hoogste in werking zal zijn. Daartoe strekt het onderhavige ontwerp. Naar de mening der ministers van Economische Zaken en Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zal kunnen worden volstaan met te bepalen, dat de Prijsopdrij vings- en Hamsterwet 1939 in werking zal zijn uiterlijk tot en met 26 September 1953. H. M. de Koningin die heden het eeuwfeest van de Friesche Maatschappij van Landbouw zal bijwonen, arriveert des morgens omstreeks 10.40 uur langs de Overijsselsestraatweg de grens der gemeente zal bereiken. Om 11.15 uur begeeft H. M. zich naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin. Om 12.15 wordt gereden naar hotel „De nieuwe Doelen" en om 13.55 uur wordt een bezoek gebracht aan de Harmonie. Tenslotte zal om 15.45 uur de koningin de proefboerderij aan de Groningerstraat bezoeken. Volgens de laatst beschikoare aanwijzingen in Teheran zal pre mier Mossadeq Engeland en de Verengide Staten drie weken de tijd geven om te antwoorden op zijn tegenvoorstellen ter regeling van het oliegeschil. Naar het invloedrijke avond blad „Keihan" meldde, hebben Zondag de ambassadeurs van In- De American Federation of Labour steunt Stevenson. De A. F. L. heeft op haar con gres besloten de democratische candidaat Stevenson te steunen. Dit is de eerste maai, dat de A. F. L. zich voor een candidaat uitspreekt. Het vakverbond werd in 1881 opgericht. De conventie gaf Stevenson een ovatie, toen hij Maandag mede deelde te zullen streven naar de herroeping van de wet-Taft-Hart- ley. Generaal Eisenhower zeide de vorige week voor de conventie wel enige veranderingen in de wet te wensen, doch niet voor een opheffing te zijn. De steun aan Stevenson werd éénstemmig (800 vertegenwoordi gers van 8.000.000 leden) goedge keurd. De tekst van de gelijkluidende nota's die de V. S., Engeland en Frankrijk te Moskou hebben aan geboden, is gepubliceerd. De drie Westelijke mogendhe- In de nota wordt met nadruk verklaard, dat de Westelijke re geringen het Sowjetrussische standpunt, dat Duitsland bij ver dragsonderhandelingen alleen tij den herhalen hierin hun foorstel dens de bespreking van ter zake u - dienende kwesties door afge- Truffaut, historicus van de Franse Kenia-expeditie, heeft gemeld, dat 8 leden van deze expeditie de top van de Kili- mandjo, het hoogste punt van equatoriaal Afrika, hebben be reikt. De expeditie, die uit Maran- goe was vertrokken, heeft in 2 dagmarsen een hoogte van 4800 meter bereikt, waar een basis kamp werd opgeslagen. Van daar uit zijn 8 alpinisten na een klim van 1200 meter over de as van de oude vulkaan de hoog ste krater binnen gedrongen. DONDERDAG 25 SEPTEMBER. v.mi n.m. Breskens 5.06 5.22 Terneuzen 5.41 5.57 Hansweert 6.21 6.37 Walsoorden 6.31 6.47 ZON op onder op Sept. 24 6.29 18.34 12.54 25 6.31 18.31 14.07 26 6.33 18.29 15.0S 27 6.35 18.27 15.53 MAAN onder 20.01 20.47 21.50 tot het houden van een viernio- gendconferentie over hereniging van Duitsland met als eerste agendapunt het houden van vrije verkiezingen in geheel Oost- en West-Duitsland. Het voorstel is in wezen het zelfde als dat van 10 Juli. Het voorstel, dat de Sowjet- Unie 23 Augustus aan het Wes ten deed, namelijk om voor het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland over een Duits vredesverdrag en de vorming van een regering voor geheel Duits land te onderhandelen, wordt in de nieuwe Westelijke nota van de hand gewezen. Volgens deze nota zou deze viermogendhedenconferentie op de genoemde voorwaarden in Oc tober kunnen worden gehouden. De drie landen doen „na over leg met de Duitse federale rege ring en de Duitse autoriteiten te Berlijn" een beroep op de Sowjet- Russische regering terug te ko men van haar weigering „zich bij de andere mogendheden aan te sluiten om met vereende krachten te pogen het vraagstuk van vrije verkiezingen in Duits dia en Turkije getracht premier Mossadeq over te halen een af breking van de betrekkingen met Engeland te voorkomen. Volgens het blad „Ittelat" wordt artillerie naar Zuid-Perzië gezon den ter versterking van de garni zoenen aldaar als gevolg van be richten over Britse troepenver plaatsingen nabij de grens tussen Perzië en Irak. In Teheran is sir Mirza Ismail, een oudere Indische staatsman, aangekomen „voor een familie bezoek". Maandag voerde bij be sprekingen met premier Mossa deq, waarbij, aldus sir Mirza, o.m. over de oliekwestie werd gesproken. Voorts bezocht sir Mirza de Amerikaanse ambassa deur in Teheran, Loy Henderson, „een oude vriend", en is hij van plan de Britse zaakgelastigde, Middleton, de Perzische minister van buitenlandse zaken, Navab, en de voorzitter van de „Madjlis" Kasjani, te bezoeken. Perzische nota aan Londen en Washington. Officieel is te Teheran bekend gemaakt, dat Perzië Woensdag ochtend de aangekondigde nota over de oliekwestie aan de Brit se ambassade zal doen toekomen. De Amerikaanse ambassade zal ter inlichting een afschrift ont vangen. vaardigden uit de Sowjet-zone en West-Duitsland vertegenwoor digd moet zijn, niet kunnen aan vaarden. i Het Westen verwerpt het Sow- j et-voorstel, de commissie van onderzoek inzake de mogelijkheid van het houden van vrije verkie zingen, uit Oost. en West-Duit sers samen te stellen. Een uit sluitend uit Duitsers samenge stelde commissie zal niet meer in H.M. de Koningin heeft aan het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis een gift ge zonden voor het welfarewerk. Bij het bezoek, dat H. M. Maandag aan het Rode Kruis bracht, woon de zij o.a. de opening bij van de kadercursus voor welfare-werk sters. Op de daaraan verbonden tentoonstelling liet H. M. zich uit- voerig voorlichten over deze be zigheids-therapie voor zieken. 23.10 land aan te vatten". Herdenkingsdienst voor ver ongelukte vlieger. Op alle Britse schepen, die deelnemen aan de Navo-vloot- *j ,.„4. „„„„w-umrrVioM 1 oefening „Mainbrace" zijn her- L„ J^naonrihoJnrommissk denkingsdiensten gehouden voor een viermogendhedencommissie, die de Westelijke mogendheden reeds hebben verworpen, aldus de nota. De Westelijke mogendheden verklaren zich opnieuw bereid „alle practische en welomschre ven voorstellen" over de vorming van de commissie van onderzoek te bespreken. De nota herhaalt, dat de con tractuele overeenkomsten tussen West-Duitsland en de Westelijke bezettingsmogendheden en de Westelijke bezettingsmogendhe den en de Europese verdedigings gemeenschap met West-Duits land als lid „zuiver defensief zijn en niemand bedreigen". ae Nederlandse luit.-ter-zee vlieger II, D. C. M. Lambregts uit Haarlem, die Zondag tijdens een ongeval met zijn vliegtuig om het leven kwam. Van alle schepen hingen de vlaggen halfstok. In de kleine kapel aan boord van de Eagle" werd een korte herdenkings dienst gehouden, die werd bij gewoond door Britse marine vliegers, officieren en man schappen, alsmede door kapt.- ter-zee G. Koudijs van de „Ka- rel Doorman" en 2 Nederlandse marine verbindingsofficieren, die als waarnemers aan boord van de Eagle zijn.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1