Wederopbouw en Volkshuisvesting Cor Ruys overleden BATIG SALDO Een kamp voor baldadige schooljeugd TOESPRAAK VAN PLEVEN Vlootoefening „Mainbrace" Hel begon aan beek en aan rivier NEDERLANDSE .FIREFLY' VERONGELUKT AGENDA DE OEFENING,HOLDFAST' Verhoging van lonen en pensioenpremie in de landbouw SP10NNAGEPR0ES IN BULGARIJE Staking in Jokohama Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Rijksbegroting 1953 Aantal gevallen van Vreemd schip in gebied van „Mainbrace" Bedrijfsongeval Brits-Amerikaanse nota over Triëst Geruisloos De strijd tegen rundertuberculose HENK VAN HEESWIJK Opheffing vakgroepen KINDERVERLAMMING. De gewone dienst van de begro ting voor wederopbouw en volks huisvesting heeft een eindcijfer van 179.429.605; de buitengewo ne dienst voor de uitgaven van aflopend karakter een van 101.561.500 en voor de kapitaals uitgaven een van 11.700.000. In het voorwoord van de me morie van toelichting tot de be groting 1952 kon voor dat jaar weinig uitzicht worden geopend op een gunstige ontwikkeling van het bouwprogramma, omdat de maatregelen, welke nodig waren om de betalingsbalans sluitend te maken, die ontwikkeling zouden tegenhouden. Sedert die memorie werd geschreven, is het sombere perspectief verdwenen en kan men de toekomst met meer ver trouwen tegemoet zien, al zal men zich daarbij moeten hoeden voor een al te groot optimisme en zich steeds voor ogen moeten houden, dat er zich omstandighe den kunnen voordoen, waardoor een terugslag intreedt. Nu het zich laat aanzien, dat het nodig is het bouwprogramma 1953 ter beperking van de inves teringen krap te houden, komt bet er op aan een juiste keuze te doen voor het totaal en de ver schillende sectoren. Daarbij zal gelet worden op de budgetaire kant, op de materiaalvoorziening, op de mogelijkheden, welke een kapitaalmarkt biedt, terwijl opge past moet worden ten aanzien van het beroep op de arbeidsmarkt niet naar de andere kant door te slaan, waardoor een tekort aan geschoolde arbeiders en dienten gevolge prijsverhoging van de werken zou ontstaan. Het in deze te voeren beleid moet dus wel overwogen worden bepaald. De verhoging in 1953 wordt voor namelijk veroorzaakt door een toeneming van de uitgaven voor bijdragen in exploitatietekorten van woningwetbouw, alsmede voor directe kapitaalsbijdragen bij de bouw van woningen op grond van de premieregeling woning- houw 1950, terwijl voorts de te werkstelling van een groter aan tal arbeiders in D. U. W.-verband en hun verhoogde looltnormen een belangrijke verhoging mee brengen. Naar verwachting zullen de huuradviescommissies in 1953 in totaal 3350 zittingen houden. Op grond hiervan is voor vacatie- an reisgelden een bedrag van f 148.000 opgenomen. Bij voortduring doet zich de behoefte gevoelen nieuw-ontwik- kelde materialen, constructies en installaties aan de practijk te toet sen, alvorens deze voor algemene toepassing aan te bevelen. Zo ligt het in de bedoeling om proefnemingen te verrichten ten aanzien van geluidsisolatie in trappenhuizen. Het is wenselijk gebleken voor 1953 een ruimere mogelijkheid te scheppen voor het verlenen van een bijdrage in de kosten van wo ningverbetering, mede tot het steunen van op dit punt genomen initiatieven door particulieren. Hierdoor zal het mogelijk zijn een aanzienlijk aantal woningen, welke thans onbewoonbaar drei gen te worden, dusdanig te her stellen, dat zij gedurende 'n reeks van jaren een behoorlijke huis vesting kunnen bieden. Met een bedrag van ƒ3.500.000 kan worden volstaan om aan de verzoeken bot een bijdrage op grond van de bestaande regeling te kunnen voldoen. Naar verwachting zullen in 1953 door de D. U. W. 43 kampen met een capaciteit van 674 man wor de geëxploiteerd ten behoeve van de ministeries van oorlog, mari ne, wederopbouw en van land bouw. Rechtstreeks voor rekening van het ministerie van binnenlandse zaken (dienst voor maatschappe lijke zorg) zullen 39 D. U. W.- kampen en 22 andere woonoor den, in totaal dus 61 verblijven, worden geëxploiteerd. Aan de hand van de ter beschik king staande gegevens kan wor den verwacht, dat in 1953 gemid deld 20.000 arbeiders gedurende 50 weken zullen worden tewerk gesteld. Voorts hebben de erva ringen van de laatste maanden uitgewezen, dat de gemiddelde loonnorm op 58 per manweek moet worden gesteld. Hoewel de financiële consequenties van het inwerk treden van de werkloos heidswet nog niet kunnen worden overzien, is er reeds thans reke ning mede te houden, dat wegens door het rijk te storten premiën tenminste een bedrag van 2, per manweek nodig zal zijn. Op grond van het vorenstaande zijn deze uitgaven geraamd op 20.000 X 50 X 60 60.000.000. Rekening wordt gehouden met de huisvesting van gemiddeld 25000 D. U. W.-arbeiders geduren de 45 weken a 6 dagen. Tegen het tarief per mandag ad 2,50 kun nen de uitgaven dus worden be groot op 1.687.500. De werkelijke uitkomsten over het jaar 1951 tonen aan, dat de kosten per vervoerde arbeider kunnen worden geraamd op 1,70 per mandag tegenover ƒ1,76 in 1952. Hef percentage van 't aan tal te vervoeren arbeiders wijst echter een stijging aan. Aangeno- men kan worden, dat 1/3 van het van 20.000 tewerkgestelden zal worden vervoerd, mitsdien wordt voor vervoerkosten geraamd 6665 X 50 X 6 X ƒ1,70 ƒ3.400.000. Voor premiën te verstrekken aan natuurlijke- en rechtsperso nen ten behoeve van de bouw van woningen wordt 82 millioen ge raamd. In 1951 zijn rond 12.200 woningen, te bouwen met toepas sing van premieregeling woning bouw 1950, goedgekeurd. Voor 1952 is het aantal van 15.000 wo ningen geraamd. Inmiddels is reeds suppletoir verhoging van de toe te kennen premie aange vraagd voor de goedkeuring van alsnog 5500 woningen voor 1952. In 1953 moet toepassing van voornoemde regeling voor 20.000 goed te keuren woningen waar schijnlijk worden geacht. Het ge middeld premiebedrag per woning kan op 4100 worden gesteld, zo dat het artikel wordt geraamd op 82.000.000. Bovendien is een bedrag van 5 millioen bestemd voor het sti muleren van de bouw van wo ning, welke ten goede komen aan de huisvesting van gezinnen van militair personeel. In de toelichting op het artikel „voorschotten aan gemeenten voor het verkrijgen van een wo ning in eigendom door arbeiders en met hen gelijk te stellen zelf standigen" wordt gezegd: Het ontwerp van een nieuwe regeling dat door een daarvoor ingestelde commissie werd. opgesteld, is overgenomen door de staatscom missie voor de herziening van de woningwet en aan haar verslag toegevoegd. Het ligt in de bedoe ling een voorstel inzake de her ziening van de woningwet, dat ge baseerd is op dit verslag, eerlang in te dienen. Blijkens de staatscourant van MÏandag zijn in de week van 7 tot en met 13 September in het gehele land 101 nieuwe gevallen van kinderverlamming aange geven: Deze waren als volgt verdeeld: Groningen 10; Friesland 11; Drenthe 6; Overijssel 8; Gelder land 7; Utrecht 1; Noord-Holland 12; Zuid-Holland 26; Zeeland had geen enkel geval; Noord-Brabant 20; Limburg 10. De Franse minister van lands verdediging Pleven heeft in een plechtigheid te Meaux, ter her denking van de 38ste verjaardag van de slag aan de Marne en het feit, dat maarschalk Joffre, die het bevel voerde over de Franse troepen in deze slag, welke een eind maakte aan de Duitse op mars in Frankrijk in 1914, hon derd jaar geleden geboren werd, verklaarde dat Frankrijk zich opnieuw tegenover de dreiging van een Duits militarisme zal zien gesteld, indien het onvol doende bijdraagt aan het in te stellen Europese leger. Pleven zeide onder meer dat Frankrijk zijn bondgenoten er toe 'heeft weten te brengen elke ge dacht aan een verdedigingsstra tegie, die een terugtrekken van het Europese vasteland, „wan- hoopsbombardementen" en latere en mogelijke bevrijding met zich gebracht zou hebben, te laten va ren. „Strijdkrachten der Atlanti sche mogendheden staan thans op Franse bodem", verklaarde hij. De slagvloot van de blauwe partij verplaatste zich gedurende Zaterdag en Zondag in zuidelijke richting en kwam Maandag in een positie om tezamen met een vliegkampschipeskader, dat Za terdag van de Firth of Fort ver trok, steun te kunnen verlenen aan de blauwe landstrijdkrachten in Denemarken. In de loop van de nacht werd de vloot telkens door oranjevliegtuigen aangeval len, die evenwel door nachtjagers van de vliegkampschepen werden verdreven. De landingsvloot be stemd voor Jutland verliet Zater dag de Engelse kust. Verwacht werd, dat de landing Maandag morgen zou worden uitgevoerd. Oranje onderzeeboten en vlieg tuigen zijn zeer actief in en bo ven de wateren bij Zuid-Noorwe- gen en Noord-Denemarken. Zij pogen de blauwe vloten te onder scheppen. Blauwe marine-lucht strijdkrachten trachten dit te be- Naar gemeld wordt zijn gis teren 1400 arbeiders van de autoparken van het Amerikaan se garnizoen in Jokohama in staking gegaan naar aanleiding van een geschil tussen hun vak vereniging en het plaatselijk arbeidsbureau. Stakers posten bij de 3 auto parken, waar, naar wordt ge loofd, 1700 niet bij de vakver eniging aangesloten arbeiders doorwerken. Nieuwste manier van wassen verwijdert terstond alle vlekken De geschiedenis van het wassen loopt bij na gelijk op met de geschiedenis van de beschaving. In primi tieve tijden geschied de het wassen aan beek of rivier. Blijkens mededelingen in de ontwerp-begroting van het depar tement van Onderwijs is in het afgelopen jaar gebleken, dat het aantal kampen en internaten voor sociale jeugdzorg niet toe reikend was om te voldoen aan de aanvragen van de verantwoor delijke instanties, die haar bemid deling verlenen bij de plaatsing van jongens en meisjes in deze kampen en internaten. Er was regelmatig een wachtlijst van meer dan honderd jongens en meisjes, wier opneming in ver band met plaatsgebrek vaak vele maanden moest worden uitge steld. Gezien vooral ook het pre ventieve karakter van dit kamp en internaatswerk acht de minis ter deze situatie niet verant woord. De belangstelling voor deze vorm van jeugdzorg blijkt even eens uit het feit, dat verschillen de organisaties verzoeken hebben ingediend om in aanmerking te Zondagnacht is in een der Am sterdamse ziekenhuizen, waar hij kort geleden ter verpleging was opgenomen, overleden de beken de toneelspeler Cor Ruys. Hij heeft de leeftijd bereikt van 62 jaar. Cor Ruys, die uit een acteurs geslacht stamde, begon als 15-ja- rige jongen zijn toneelloopbaan als volontair bij „De Nederland- sche Toneelvereniging". Zijn eer ste tournée naar Indië maakte hij in 1912—1913. Na een periode bij Louis Crispijn jr kwam Ruys bij „De Haghespelers" van Edu- ard Verkade, met wie hij in 1914 opnieuw naar Indië ging. In 1918 Bij de N a vo-vlootoef eningen „Main Brace" is Zondag een Ne derlandse „Firefly" tijdens de landing op het Britse vliegdek- schip „Illustrious" in zee gestort en gezonken. De Nederlandse pi loot kwam om het leven, de Ne derlandse waarnemer kon door een hefschroefvliegtuig van het Amerik. vliegdekschip „Wrlght" worden gered. Het hefschroef vliegtuig bevond zich in de lucht toen de „Firefly" in zee stortte en spoedde zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De geredde waarnemer is vlieg tuigtelegrafist le klasse D. Bui tenhuis, terwijl de tweede-luite nant vlieger A. Lambrechts uit Haarlem bij dit ongeval is omge komen. De commandant van het eska der, schout-bij-nacht Hallet, heeft alle schepen van de groep Zon dagavond verzocht Maandagoch tend tussen 11 en 12 uur Neder landse tijd de vlaggen halfstok te hijsen en herdenkingsdiensten te houden. De verongelukte machine be hoorde tot een van de twee Ne derlandse „Firefly"-esquadrilles die zijn gestationneerd op de „Il lustrious". verbond Cor Ruys zich met Nap de la Mar, die hij met Verkade als zijn belangrijkste leermeester beschouwde. In 1919 maakte Ruys zijn derde tournée naar de Oost, ditmaal als directeur van een speciaal voor die gelegenheid gevormd ensemble. Later vormde hij nog een eigen gezelschap, het Princesse-toneel dat tal van vooraanstaande ac teurs en actrices telde. Deze troep werd in 1924 ontbonden doch weldra had Ruys opnieuw een gezelschap geformeerd, waarmede hij voor de vierde keer een tournée naar Indië maakte, die zowel artistiek als zakelijk de best geslaagde is geweest. In de jaren tussen 19271938 volgden nog drie Indische tournée's. Cor Ruys heeft ook veel caba ret gespeeld, o.a. met zijn caba ret „De Mallemolen", waarbij hij liedjes „zing-zegde". Voorts be oefende hij operette en film (De Kribbenbijter). In 1950 vierde Ruys zijn 40-jarige toneeljubi leum in „De familie Gregory". Mercadet en Tartuffe zijn grote rollen geweest, maar ook in het lichtere genre heeft hij tal van creaties op zijn naam staan, zoals Philip Müller in „De vier Mül- lers", monsieur BrotonneaU, mon sieur Topaze, de kellner in ,,'t Ca- fétje", Potasch, Oom Tiedlmeyer uit „De Spaanse Vlieg" en Jan tje in „Vrijgezellen". Dinsdagavond j.l. heeft hij voor het laatst gespeeld te Eind hoven in „Het witte schaap van de familie". Zijn broer Anton Ruys heeft daarna zijn rol over genomen. Tot na de begrafenis zijn de voorstellingen in Bergen op Zoom, Venlo en Den Haag af- gGlast. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassaü en officier de L'instruction publique Franeaise. De crematie van het stoffelijk overschot van Cor Ruys is be paald op Donderdagmiddag a.s. Het stoffelijk overschot zal Donderdagmorgen in de hal van de Stadsschouwburg te Amster dam worden opgebaard. komen voor subsidie in de exploi tatiekosten van een kamp of in ternaat, dan wel om in afwach ting van het tot stand komen der subsidieregeling als adviserende instantie op te treden voor een door het ministerie van Onder wijs te exploiteren kamp of inter naat. De toestand van 's lands finan ciën laat niet toe thans reeds al deze verzoeken in te willigen. De minister heeft echter ge meend in bescheiden mate tot uitbreiding van het kampwerk te moeten overgaan door de instel ling van een kamp voor baldadig heid voor schooljeugd met als adviserende instantie de Her vormde jeugdraad. Het ligt in de bedoeling ge bruik te maken van een voorma lig N.A.D.-kamp, dat 's rijks eigendom is. In het dienstjaar 1952 werden voorbereidingen getroffen voor het nemen van een proef tot op leiding voor de binnen, en Rijn vaart voor jongens uit de Friese binnenvaart, die in het eigen be drijf geen bestaan meer kunnen vinden. Nu aan deze plannen in genoemd dienstjaar geen uitvoe ring kon worden gegeven, heeft de minister voor 1953 voor het zelfde doel ƒ30.000 uitgetrokken ter bestrijding van de exploita tiekosten van een kamp voor op leiding van 40 jongens. Maar bij dit alles veranderde er niets aan het doel van het wassen: het verwij deren van vlekken. En op geen enkele manier kunnen vuil en vlekken zo snel en grondig uit de gezins- was worden verjaagd als door een behan deling met Castella! Later gebruikte men zachte zeepsoorten, toen harde zeep. En ónze generatie leerde het gemak kennen van de „zelfwerken de" wasmiddelen. Zienderogen verdwij nen de hardnekkigste vlekken in het dikke en vette (en zo abso luut VEILIGE) sop van Castella! (Het blauwe pak: 47 ct; dubbel pak 90 ct.) Daarbij maakt het „Actief Wit", dat in Castella is verwerkt (alléén in Castella!) de ontvlekte was on beschrijflijk helderen zacht. letten. Beide zijden melden suc cessen. De Nederlandse mijnen vegers zijn tezamen met die van andere naties thans in actie in het Skagerak. Een blauw convooi van Bergen (Noorwegen) naar Frederikshaven in Denemarken is zwaar aangevallen door oranje vliegtuigen en torpedomotorbo ten. Het hoofdkwartier van admi raal Sir Patrick Brind heeft Maandag bekend gemaakt, dat 5n het gebied waar een landing in het kader van de operatie „Main- brace" zou worden ondernomen een schip werd opgemerkt, dat de Russische vlag voerde. Het schip werd herkend als de zes duizend ton metende „Coopera- tia", aldus dit bericht uit Oslo, en men verzocht het zich uit het betrokken gebied te verwijderen. Men meende eerst met een Pools schip te doen te hebben. Volgens een bericht uit Kopen hagen werd het bevel tot weg varen aan -het vreemde schip ge geven door de Deense patrouille boot „Huitfest". Het schip gaf gevolg aan de opdracht en voer weg, gevolgd door het Deense oorlogsschip. Toen het vreemde schip ver scheen zou de landing juist een aanvang nemen. Naar later werd vernomen was de vrachtboot, die in het gebied van de voorgenomen landing van Amerikaanse mariniers bij Ska- gen was doorgedrongen waar schijnlijk toch de Poolse „Korpo- rator". Het schip was uitgerust met radar en de modernste navi gatiemiddelen. Opvarenden sloe gen de geallieerde schepen met verrekijkers gade. Nadat de „Kor. porator" gevolg gegeven had aan het bevel het gebied te verlaten, zijn geen andere schepen uit com munistische landen meer gezien behalve een kleine Oost-Duitse treiler, die het gebied van de oefening naderde en werd „weg gejaagd". HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Silver River". Lunchroom Koene, 8 uur: Lezing Humanistisch Ver bond. ZAAMSLAGDrieschouwen- straat A 210, 3 uur: Publieke verkoping van een huishou delijke inboedel. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Silver River". Concertgebouw, 8 uur: Het Ned. Volkstoneel, opvoe ring van „Het W-oord". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Wreed geluk". ZIEKTE EN GEWONDE NE DERLANDERS Sedert de verplaatsing van het Nederlandse legerkorps naar Duitsland zijn door de genees kundige sectie van het leger korps 71 patiënten van 't vlieg veld Guetersloh per Dakota naar Nederland afgevoerd. Voor transport naar Nederland kwamen alleen diegenen in aanmerking, wier herstel langer dan een week zou duren. Bij verkeersongevallen, die voorna melijk veroorzaakt werden door het gladde wegdek, werden 18 militairen gewond, 13 van hen behoren tot de naar Nederland afgevoerde groep, 3 verblijven thans nog in hospitalen in Duitsland. 6 Van hen werden ernstig gewond, maar verkeren buiten levensgevaar. Gisteren geraakte de 24- jarige G. J. T. tijdens werk zaamheden bij de melkfabriek Andi te Angerlo beklemd tussen een aanhangwagen en het bor des voor de fabriek. Hij werd zwaar gekwetst opge nomen en overleed korte tijd na het ongeval. Voor de fijne was, die alleen een volkomen alkalivrij middel ver draagt, maakt Castel la zijn speciale alkali- vrije Wolwas (Het rose pak: 41 ct.). Tal loze vrouwen wassen haar nylons en fijne lingerie alleen in Castella Wolwas en geven dat tere goed daarmee een vier maal -langere levens duur. De regeringen van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten hebben Zaterdag te Moskou ge lijkluidende nota's over Triëst doen overhandigen. De Russische bewering dat zij de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag inzake Triëst hebben geschonden, wordt daarin verworpen. Als er enige bepaling van het Italiaanse vredesverdrag niet is uitgevoerd, is dat de schuld van de Sowjet- Unie, zeggen Engeland en de V.S. De Russen maken bezwaar te gen de nieuwe regeling in zone „A" van Triëst, waardoor Italië meer zeggenschap in het bestuur heeft gekregen. Deze Brits-Ame rikaanse zone draagt een over wegend Italiaans karakter en omvat de stad Triëst met de ha ven. Engeland en Amerika ont kennen, dat zij van hun zone een marinebasis maken. De nota's verwijzen naar de bepaling in het vredesverdrag, dat na het tijdelijke Brits-Ameri kaanse militaire bestuur over zone „A". Deze zone met zone „B" moet worden verenigd tot een vrijgebied onder een onafhan kelijke gouverneur. Volgens het vredesverdrag is zone „B", die een overwegend Sloveens karak ter heeft, onder militair bestuur van Joego-Slavië geplaatst. Het door Rusland verwerpen van de diverse gouverneurs die voorge steld zijn, heeft naar Britse me ning de vereniging en onafhanke- lijkheid der beide zones onmoge lijk gemaakt. De kwestie-Triëst houdt ver band met de kwestie-Oostenrijk, daar de Russen bezwaar maken tegen verdere besprekingen over De verhoging van de premie voor het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, waartoe on langs is besloten, zal op 28 Sep tember ingaan. Vanaf deze datum wordt de premie voor arbeiders van 21 jaar en ouder gebracht van 2,50 op 3 per week en voor arbeiders van 17, tot en met 20 jaar van 1,25 op 1,50 per week. Deze premieverhoging geldt voor alle arbeiders, voor wie de deelneming aan het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw ver plicht is gesteld. Ten behoeve van werkgevers en arbeiders in de akker- en wei- debouw en de veehouderij kan voorts worden medegedeeld, dat zo spoedig mogelijk nog een na dere bekendmaking zal volgen over de verwerking van de ver hoogde pensioenpremie in de lo nen alsmede over de datum, eventuele doorberekening van de verhogingen in de prijzen van landbouwproducten zal waar schijnlijk begin October tussen bedrijfsleven en overheid over legd worden. De strijd tegen de rundertuber culose heeft sinds 1 Mei 1951 om vangrijke resultaten afgeworpen. Tot 9 Augustus van dit jaar wer den 25.999 bedrijven t. b. c.-vrij gemaakt, waarvan 9879 gesa neerd waren, voordat de termijn om was. Daarentegen werden 53 veebeslagen te laat gesaneerd om nog voor uitkering van de extra-heffing van slachtpremies in aanmerking te komen. Voor de strijd tegen de runder waarop de eveneens aangekondig-tuberculose werd tot 12 Juli 1951 de loonsverhoging in deze be- ruim 6.812.000 gulden uitgegeven drijfstak zal ingaan Wat de andere agrarische be drijfstakken betreft, kan worden medegedeeld, dat door de Stich ting voor de Landbouw aan de organisaties nog een afzonderlijk bericht over de verwerking van de verhoogde pensioenpremie in de contracten zal worden toege zonden. In tegenstelling tot de akker en weidebouw en de veehouderij zal in deze bedrijfstakken geen uit het algemeen fonds, waarvan ruim anderhalf millioen uit het fonds extra-heffing. Aan gelden kwamen in beide fondsen teza men ruim 13 millioen van boeren- zijde en 13,5 millioen van de tegenwaardegelden binnen. het o® j?^riik®e ^tnder kaanse bestuur g-g strijd is met het Italiaanse vre- Over desverdrag. Door 27) Nadruk verboden, straat liep. Een stevige wande ling was misschien de Kestè me dicijn. dorp tuit,- keek Onzin, de man is er voor be loond en heeft zelfs de chèque, die ik hem zond, geretourneerd. Overigens, je behoeft hem er toch niet eeuwig dankbaar voor te zijn? Als ik ergens een plaatsje voor hem weet, waar hij promo tie kan maken, dan zal ik hem wel steunen. Wat wil de man nog meer? Gebruik alsjeblieft je redelijke verstand en nodig geen mensen uit, die niet bij ons ho ren." Nettie, die evenwel de onver zettelijke wil van haar vader had, zweeg, maar was toch van plan haar eigen weg te gaan. Maar welke die was, daarover sprak zij niet. HOOFDSTUK 8. Na een onrustige, half slape loze nacht, stapte Drenth Maan dag om zes uur zijn bed uit. Hij schoor zich en kleedde zich aan, waarna hij voor half zeven al op Hii liep het even 'bij het station naar de eer ste trdm, die naar de stad ver trok, en keerde zich toen weer om. Langs een-andere weg kwam hij tegen half acht weer thuis, tot grotë verwondering van, de beide dames, die een» matineu£e Drenth niet gewend waren. Aan het ontbijt voelde bij de nieuwsgierige blikken £er Vrou- vperi op zich gevestigd, doch Drenth deed net, lasof hij er geen erg in had en was blijkbaar ver tpt in de krant van Zaterdag, hij overigens al gelezen had Op het gemeentehuis probeer de hii al zijn aandacht aan het werk te besteden en het was voor hem een welkome afwisseling, toen hij bij de secretaris geroe pen werd voor een bespreking. Doch hoe meer de dag ver streek, hoe zenuwachtiger hjj ïgas, En hij loosde een zucht van verlichting, toen de klok vijf uur iiad geslagen. Thuis verkleedde hij zich in korte tijd en kwam tegen half zes in zijn nieuwe costuum beneden. Opnieuw voelde hij de nieuws gierige blikken der dames op zich gevestigd. Ditmaal moest hij uit leg geven, temeer, omdat hij niet wist, hoe laat hij thuis zou ko- men. ,.Ik moet vanavond noodzaKe- lijk naar Rotterdam," zei hij. „Ik weet niet, hoe laat ik thuis ben, maar dan weet u het in ieder g Va!,Een jarige?" vorste de oudste nieuwsgierig. Zoiets," mompelde Drenth, om van verder vragen af te zijn. De tram van kwart over zes voerde, behalve Drenth, ook Prins, de gemeentesecretaris naar de stad. Dat was een misreke ning, want hoe raakte hij de man in Rotterdam bij het eindpunt kwijt? Tijdens het gesprek zocht Drenth naar een oplossing van dit prboleem, maar Prins hielp hem een handje. „Ik stap altijd in Zuid uit en neem dan de bus, die door de Maastunnel gaat," legde hij uit. „Dat scheelt veel tijd Dat doe jij zeker ook?" Drenth schudde zijn hoofd. „Nee, ik moet dicht bij het eind punt van de tram zijn", loog hij half en half. „Je gaat zeker niet met de laatste tram terug?" informeerde zijn collega van het gemeente huis. „Ik weet het nog niet", ant woordde Drenth. „Dat hangt van verschillende factoren af." En zo was Prins niets wijzer geworderv Gedurende de reis sprak men verder over de dingen van de dag en toen men aan de rand van de stad gekomen was, knoo Prins zijn demi dicht en liep, na een joviale groet naar het balcon. Tijdens de rit, ongeveer hal verwege de stad, had Drenth het kleine wagentje van Nettie voor bij zien gaan. Het meisje had met een half oog naar de tram gekeken, maar Drenth wist niet, of ze hem gezien had. Hij wist dus in ieder geval, dat ze al in Rotterdam was. In de Rosestraat stapte hij uit, talmde even, zodat de andere passagiers, waaronder verschil lende ingezetenen van Donker voort, voor hem uitgingen, waar na hij zelf, kalm lpoend in de richting van de Maasbruggen ging. Onderwijl spiedde hij links en rechts, of hij het wagentje van Nettie niet zag. Vlak voor de brug gekomen, zag hij het grijze wagentje aan de Maaskant staan. Voorzichtig heidshalve keek hij nog eens rechts en links, of hij geen be kenden zag, waarna hij links af sloeg. Het meisje had hem even eens al gezien, startte en kwam hem tegemoet rijden. Zwijgend, maar met een glimlach op haar gezicht, opende ze het portier. Hij stapte naast haar in, klapte de deur dicht en in enkele seconden was het wagentje opgenomen in het drukke verkeer. (Wordt vervolgd.) Blijkens publicaties in de Ne derlandse Staatscourant van gisteren worden bij beschikking van de minister van Economische Zaken met ingang van 22 October a.s. opgeheven de ondervakgroe pen „Detailhandel in haarden en kachels", „Detailhandel in naai machines", „Detailhandel in sani taire artikelen", „Detailhandel in staalwaren", „Detailhandel in wapens en munitie", de vakgroep Kermisinriehti^igert"> de vak groep „Caeaoboonverwerkende industrie" en de ondervakgroe- pe „Cacaoboterfabricage" „Cho colademassa- en couverturefabri- cage", „Cacaopoederfabricage", de vakgroep „Detailhandel in glas, aardewerk en huishoudelij ke artikelen" en de ondervak groep „Detailhandel in glas, por selein en aardwerk", de vakgroep „Detailhandel in postzegels", de vakgroep „Detailhandel in brand stoffen, en de vakgroep „Tussen personen in huishoudelijk glas, porselein en aardewerk". Radio-Sofia meldt het begin van een proces tegen een ka tholieke bisschop en een aantal andere geestelijken die be schuldigd worden van spionna- ge voor het Vatciaan „als voor bereiding tot een imperialisti sche oorlog tegen de Sowjet- Unie". Volgens de acte van beschul diging zijn 28 van de 40 agen ten in Bulgarije katholieke geestelijken. Een vroegere Fran se militaire attaché te Sofia zou hun 2 draagbare radiozenders ter beschikking hebben gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2