Za! Nixon zich moeten terugtrekken Koningin op bezoek bij het Roode Kruis der Benelux Belgische mening over de toekomst Rijksdag verkiezingen in Zweden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Verlies van Suez-kanaal- zone zou niet onoverkomelijk zijn'? De onderhandelingen tussen de V. S. en Spanje H. m.'s „Van Galen in aanvaring met Brits vliegkampschip Kleinere veerpont tussen Dintelsas en Ooltgensplaai der Hervatting onderhandelingen ONDERHOUD DE GASPER1-ADENAUER DE MISDAAD IN DE VER. STATEN Zware fuehtaasivaüers op Pjongjang De Amerikaanse Presidentsverkiezing DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2146. Van het Koreaanse front Indonesië Proteïne tegen Staar Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Senator Richard Nixon, de re publikeinse candidaat voor het vice-presidentschap van de V. S., heeft verklaard dat hij zich zal terugtrekken als candidaat als men hem er van overtuigt dat het aanvaarden van een bedrag ter bestrijding van onkosten uit han den van vrienden niet is zoals het behoort. Een aanhanger van Nixon heeft een overzicht gepubliceerd waaruit blijkt dat 76 personen in Californië 18.000 dollar bij een hebben gebracht voor Nixons onkosten als senator sinds 1950. Het geld was ge bruikt voor reis- en verblijfkos ten, zendtijd voor radio en te levisie en extra kantoorhulp, voor politieke doeleinden dus en niet voor particuliere. Invloedrijke dagbladen in de Ver. Staten opperen de mening, dat Nixon zich misschien zal moeten terugtrekken in het be lang van de republikeinse par tij. In Portland (Oregon) ver klaarde Nixon, dat hij in het openbaar rekenschap zal afleg gen van „al zijn persoonlijke geldmiddelen". „Ik weet aldus Nixons ver klaring, dat dit verkeerd zal worden voorgesteld, doch ik meen, dat als er twijfel rijst ever een functionaris, hij deze inlichtingen beschikbaar moet stellen". Nixon deelde verder mee, dat hij zijn campagne zal onderbre ken om de tegen hem inge brachte beschuldigingen te be antwoorden. De senator, die deze medede ling deed na een telefoonge sprek met Eisenhower, gaf te kennen, dat hij republikeins candiaat voor het vice-presi dentschap zou blijven. Hij zeide voorts een verklaring te zullen afleggen in een nationale radio- en televisieuitzending. Senator Nixon verklaarde zijn verkiezingscampagne in het Wes- ten der Verenigde Staten tijdelijk te zullen onderbreken om het Amerikaanse volk zijn zaak voor te leggen. Hij dicteerde verslag gevers een verklaring, waarin hij duidelijk liet uitkomen voorne mens te zijn republikeins candi daat voor het vice-presidentschap te blijven. „Ik zal, de dag nadat ik mijn verklaring voor radio en televisie heb afgelegd, mijn ver- kiezingstocht hervatten", zeide hij. „Betekent dit dat u candidaat blijft?", vroeg een verslaggever. ,,Het betekent dat ik voorne mens ben mijn verkiezingsreis voort te zetten", antwoordde Ni xon. De senator deelde verder mede generaal Eisenhower in de nacht van Zondag op Maandag telefo nisch te hebben ingelicht over zijn besluit, om het Amerikaanse volk over zijn zaak te doen oor delen. „De generaal stemde er mede in, dat dit de juiste wijze was om de situatie te behande len". Nixon zal zijn verklaring voor radio en televisie'hedenavond of Woensdagavond te Los Angeles afleggen. Zij zal een half uur du ren. Nixon is in 1946 als lid van het huis van afgevaardigden geko zen. In 1950 werd hij naar de se naat afgevaardigd. Senator Richard Nixon zal Dinsdagavond voor radio en tele visie antwoorden op de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen. De kosten van de uitzendin gen meer dan 75.000 dollar worden door de republikeinse partij betaald. STEVENSON VOORSTAN DER VAN BURGERRECHT VAN KLEURLINGEN In zijn eerste rede in één der Zuidelijke staten van Noord- Amerika, die democratische zijn gezind, maar tegenstanders van het programma, dat de kleur lingen in arbeid en bij de stem bus gelijke rechten wil geven als de blanken, heeft de demo cratische candidaat, Stevenson, zich openlijk uitgesproken voor dit programma. Stevenson sprak te Richmond in Virgina. „Ik zou terecht gevaar lopen mij uw af keuring op de hals te halen, in dien ik in het Z. een andere mening zou verkondigen dan el ders", aldus Stevenson. REDE VAN VOOR A.F.L. STEVENSON In een voor de A.F.L., één van de grote Amerikaanse vakver enigingen, gehouden rede, waar in hij herhaalde dat de wet van Taft en Hartley moest worden in getrokken, heeft de democrati sche candidaat voor het presi dentschap Stevenson de door zijn concurrent Eisenhower geuite be wering, dat Stevenson gedwongen bemiddeling bij arbeidsconflicten zou voorstaan, bestreden. ,,Ik heb voorgesteld, dat het congres, wanneer dit het wense lijk vindt, de president aanwij zing kan geven om in 'n arbeids conflict te bemiddelen en het ge schil naar een scheidsgerecht te verwijzen. Ik heb niet beweerd, dat hij de macht moet hebben om tot arbitrage te dwingen", aldus Stevenson. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin Maandagmorgen een bezoek gebracht aan het complex aan de Laan van Poot te Den Haag, waarin de Roode Kruis- garages zijn ondergebracht en waar een kadercursus voor trai ning van Welfare-werksters van het Ned. Roode Kruis werd ge opend met toespraken van de voorzitter van het Roode Kruis en de leidster van de afd. sociale zorg van het Ned. Roode Kruis, mej. N. H. Schokking. Na deze openingsplechtigheid begaf Hare Majesteit zich naar 't In officiële kringen, aldus het blad „Le Soir" wordt categorisch ontkend, dat tijdens de Benelux- besprekingen die volgens Belgi sche kringen op 9 October te Het Zoute aan de Belgische kust zul len worden gehouden, het prin cipe van de economische unie op het spel zou komen te staan. De moeilijkheden, aldus wordt opge- der van de Benelux opofferingen nodig zouden zijn en er ook slachtoffers zouden vallen. Het verstandigste is thans naar mid delen te zoeken om de schade, die de Nederlandse concurrentie de Belgische industrie berokkent, zoveel mogelijk te beperken. De industrieën, die zich thans ech ter beklagen, aldus het blad, be merkt zijn niet van politieke of vonden zich reeds in moeilijk financiële aard doch liggen veel i heden vóór de oorlog en met of meer op economisch terrein. zonder Benelux zou het hun niet Het blad wijst er in dit verband op, dat de industrieën, die op het ogenblik onder de Nederlandse concurrentie lijden, ook overal elders in de wereld moeite heb ben het hoofd boven water te hou. den. Men wist dat er in het ka- Het geallieerde opperbevel heeft Zondag bekendgemaakt, dat in het krijgsgevangenenkamp van Tsjejoedo een communistische gevangene opgehangen is aange troffen. Dit is het derde geval van ophanging sedert 9 Septem ber J.I., aldus het communiqué. Blijkens een communique van de verbonden luchtmacht hebben Amerikaanse superforten Zon dagnacht honderd ton bommen geworpen op doelen in Pjong- In Zweden zijn Zondag verkie zingen voor de rijksdag gehou den. De uitslagen luiden als volgt: Conservatieven 30 zetels (winst 7) Boerenpartij 27 zetels (verlies 3) Liberalen 59 zetels (winst 2) Sociaal-democraten 109 zetels (verlies 3) Het verlies van de sociaal-de mocraten is gedeeltelijk te wijten aan veranderingen in de kiesdis tricten, waarbij twee zetels be trokken waren. Waarnemers hadden verlies voor de communisten verwacht als gevolg van de onlangs in Zweden aan het licht gekomen gevallen van spionnage en het medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Iets zachter. Zwaar tot half bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Vrij krachtige tot ma tige Westelijke wind. Iets zachter dan gisteren. WOENSDAG 24 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.26 4.43 Terneuzen 5.01 5.18 Hansweert 5.41 5.58 Walsoorden 5.51 6.08 ZON MAAN op onder op onder Sept. 23 6.28 18.36 11.35 19.29 24 6.29 18.34 12.54 20.01 25 6.31 18.31 14.07 20.47 26 6.33 18.29 15.08 21.50 27 6.35 18.27 15.53 23.10 geschil met de Sowjet-Unie over het neerschieten van een Zweeds vliegtuig boven de Oostzee. De verkiezingsstrijd, die opval lend gematigd was, werd voorna melijk gevoerd op het gebied van binnenlandse politiek met de na druk op de economie. Er bestond onder de vier niet-communisti- sche partijen geen verschil van mening over de betrekkelijk hoge Zweedse defensie-uigaven. De oppositie had de regeringscoalitie van sociaal-democraten en libe ralen onder premier Erlander (soc.-dem.) voornamelijk aange vallen, omdat zij er niet in was geslaagd inflatie te voorkomen. Sedert 1950 zijn de kosten van levensonderhoud in Zweden ge stegen met ongeveer 25 procent- Volgens regeringswoordvoerders een gevolg van de prijsstijgingen in het buitenland. Commentaar leverend op de verkiezingsuitslag verklaarde premier Erlander, dat gezien het aanzienlijk geringer aantal stem mers dit jaar in vergelijking met de verkiezingen in 1948 de oppo sitiepartijen beter uit de bus wa ren gekomen dan de regering. Hij voegde er echter aan toe te menen, dat de sociaal-democra- I ten tenminste hetzelfde percen tage stemmers hadden behouden. Oorzaken van de geringe op komst van kiezers achtte de pre mier de tamme verkiezingscam pagne en het slechte weer in Zuid-Zweden. Ongeveer 76 procent van de stemgerechtigden was opgekomen egen 82 procent in 1948. Naar raming behaalden de so ciaal-democraten 46,4 procent van het aantal uitgebrachte stemmen, de liberalen 24,4, conservatieven 13,7, boerenpartij 10,9 en commu nisten 4,5 procent. De conservatieven kregen 502.157 stemmen (478.786 in 1948), de boe renpartij 401.095 (480.421), libera len 894.396 (882.437), sociaal-de mocraten 1.701.925 (1.789.459) en communisten 165.182 (244.826). jang, waarbij zij slechts geringe tegenstand van communistisch luchtdoelgeschut ontmoetten. Een groep andere super^orten, die communistische stellingen aan het front op 80 kilometer van Pjongjang aanviel, deelde later mede, dat in het gebied van Pjongjang vele branden konden worden waargenomen. Volgens mededelingen van de vijfde luchtmacht zijn in de eer ste drie weken van September 50 communistische straaljagers neer geschoten. Drie waarschijnlijk vernietigd en 45 beschadigd. ACTIVITEIT VAN DE noord-koreanen! In de nacht van Zondag op Maandag hebben Noordkoreaanse troepen, die voor het eerst sinds Juni in groten getale een aanval hebben ondernomen, de geal lieerden van de top van een heu vel in de oostelijke sector van het front verdreven. Sedert Juni zijn voor aanvallen van enige omvang alleen Chinese troepen gebruikt. DE AMERIKAANSE TROE PEN IN KOREA. De democratische afgevaardig de Fisher, waarnemend voorzit ter van een subcommissie van het huis van afgevaardigden voor de strijdkrachten, heeft aan een verslaggever meegedeeld dat deze subcommissie, die posities in Ko rea heeft bezocht tijdens een in spectie van Amerikaanse een heden in het gebied van de Stille Oceaan, van mening is dat de Amerikaanse troepen in Korea „uiteindelijk" moeten worden vervangen door Chinese nationa listen en Zuid-Koreanen. KORT GEDING OVER DIENSTVERBAND IN KOREA. De vice-president van de Haag se rechtbank, mr. A. Ikman van Burck, heeft Maandagochtend uitspraak gedaan in het kort ge ding betreffende de zaak van de reserve-officier van gezondheid le klasse H. F. J. Zijlker contra de staat. Hij heeft zich onbe voegd verklaard van de vorde ring kennis te nemen en eiser veroordeeld in de kosten van het geding, tot aan de uitspraak be groot op 67,50. Naar zijn oor deel behoort ter zake een ver zoekschrift te worden ingediend bij de voorzitter van het ambte narengerecht. Vrijdag had mr. Coert te Rot terdam gevraagd, dat de staat veroordeeld zou worden om on verwijld maatregelen te nemen, dat eiser, die dienst doet bij het Nederlandse detachement van 't leger der Verenigde Naties in Korea, vervangen wordt, opdat hij op 30 September hier te lande gedemobiliseerd kan worden. beter gaan. Het is de normale evolutie van oude industrielan den, naar gelang de andere landen hun industriële uitrusting geleidelijk aan verbeteren, hun afzetgebieden voor verbruiksgoe- deren te zien verliezen en deze te zien vervangen voor afzetgebie den voor producten der mechani sche industrie, die grote fabrieks complexen en aanzienlijke be leggingen vereisen. „Le Soir" stelt vervolgens in het licht, dat een, moeilijkheid bij de Belgische transacties met de Nederlandse Beneluxpartner ge legen is in de omstandigheid, dat België de Nederlandse landbouw producten weigert als betaling voor industrieproducten. Door de aanneming van het landbouwprotocol van Luxem burg, zo herinnert het blad eraan, erkenden de Nederlandse minis ters de speciale toestand waarin onze landbouw verkeerde. Bij die gelegenheid werd evenwel over eengekomen, dat dit protocol 'n voorlopig karakter zou dragen en onze landbouw zich zou inspan nen om zijn productie te verho gen en de kostprijzen te verlagen. Deze landbouwkwestie, aldus „Le Soir", moet opgelost worden, in dien wij een nieuwe impuls wen sen te geven aan onze handel met Nederland. Om de Benelux voortgang te doen maken, zo wordt, aldus „Le Soir", in officiële kringen ver klaard, zou de politieke eenheid in de schoot van de Benelux ver groot moeten worden. Op mone tair gebied, zou* b.v. een soort „federale bank" moeten worden opgericht, waar reserves moeten worden gevormd om de uitvoe ring van de accoorden mogelijk te maken. Ook op commercieel gebied zou het noodzakelijk zijn tot een politieke eenheid te gera ken, vooral waar het onze aan kopen in de dollarzone betreft, waar Nederland en België onge veer hetzelfde uitgeven. Er be staat een ongelijke concurrentie op dit terrein omdat de Belgische export restricties zijn opgelegd en Nederland met een exportpremie werkt. Verder moet de belastinghef fing worden vereenvoudigd door in de drie landen der Benelux 'n gelijke overdrachtbelasting taxe de transmission) en eenzelfde weeldebelasting in te voeren. Het blad wijst er zijn lezers op dat Nederland bereid was zijn sy steem gelijk te maken aan het Belgische doch de Belgische mi nister van Financiën voelde hier voor destijds niets omdat zijn in komsten hierdoor zouden dalen. Het gaat niet op, aldus „Le Soir" tenslotte, te beweren, dat België liberaal en Nederland overdreven dirigistisch is. De werkelijkheid is dat Nederland op sommige gebieden even liberaal te werk gaat als wij. Onze poli tiek loopt niet zo ver uiteen, maar onze lonen zijn verschillend en dit verschil is hinderlijk. Wat de beschermende maatregel betreft, die door sommigen wor den gewenst, houdt het blad voor ogen, dat dergelijke maatregelen de ontkenning van de Benelux zou betekenen, die juist de schep ping van een zo groot mogelijke markt voorstaat. gebouw van het hoofdbestuur aan de Prinsessegracht. H. M. woonde de opening bij van de kadercursus voor Welfare- liedsters, die in de komende tien dagen gehouden zal worden op Woudschoten, doch die Maandag begon met een besstudering van de verschillende takken van dienst van het hoofdbestuursap paraat. „Veel is er niet veran derd, sinds u regelmatig in ons midden vertoefde," zei de voor zitter, ir baron Van Tuyl van Zuylen, bij zijn begroeting. „De geest is hier dezelfde gebleven, maar onze arbeid heeft zich steeds meer uitgebreid." Onder het presidium van Prin ses Juliana begon het Roode Kruis in 1945 met het Welfare- werk voor zieken. Toen was daar bij nog slechts een klein aantal Welfarewerksters betrokken. Hoe deze arbeid zich heeft uitgebreid, bleek H. M. toen zij zich temidden van een kleine honderd cursisten in keurige blauwe uniformen be vond. Het hoofd van de afdeling so ciale zorg, mej. N. H. Schokking, onder wier leiding het Welfare- werk wordt uitgevoerd, hield een inleiding, waarbij zij de betekenis uiteenzette van deze arbeid voor de patiënten. Na deze voordracht heeft H. M. met grote belangstelling de stands bezichtigd. De betrokken Welfare leidsters gaven daarbij een expli catie van de speciale moeilijkhe den, waarmede patiënten te kam pen hebben in verschillende soor ten verpleeginrichtingen. Daarna bezichtigde H. M. de wit te nood-colonne van het Roode- Kruis korps, die een taak heeft bij de bescherming bevolking. H. M. gebruikte de lunch op het hoofdbestuur, waar zij ook de nieuwste films van het Roode Kruis bezichtigde, o.a. de docu mentaires over de bloedtransfu siedienst en over het werk van het Roode Kruis korps. In de middag werd nog een be zoek gebracht aan het lectuurde- pot te Scheveningen, waar het hoofd, mej. M. J. Bungenberg de Jong, H. M. vertelde over de re gelmatige lectuurvorrziening van zieken en van Nederlanders, die in moeilijke omstandigheden in het buitenland vertoeven. „Ik zal thuis eens in mijn boe kenkast kijken, wat ik tot uw be schikking kan stellen," zei H. M. bij het afscheid en zij wierp een paar tijdschriften, die zij toeval lig bij zich had, in de bus van het lectuurdepot. Het werkbezoek heeft van 11 tot 14 uur geduurd. MINISTER HEAD: De Britse minister van Lands verdediging, Anthony Head, heeft op het hoofdkwartier der Britse landstrijdkrachten in het Middeni-öosten, dat te Favia, in de Suez-kanaalzone is geves tigd, tegenover verslaggevers o.m. verklaard: „Het zou géén onoverkomelijk verlies zijn, indien Gr.-Brittan- nië zijn huidige bases in Egypte niet meer zou bezitten". Hij lichtte dit als volgt toe: „Het zal altijd voor het Westen van onmetelijke betekenis zijn ergens over een schikken. Het bezit van een ad ministratieve basis in Egypte zal immer bijzonder waardevol zijn. Ik zeg niet dat het onmo gelijk is elders een dergelijke basis te vestigen, doch 't meest aangewezen gebied hiervoor is Egypte en het zou ook voor Egypte zelf, wat betreft de drei ging van het communisme, een goed ding zijn". De Spaanse ambassadeur in de Ver. Staten, José Felix Lequercia, heeft bij de aanvaarding van het ere-doctoraat aan de Villanova universiteit te Philadelphia ver klaard, dat de huidige onderhan delingen over Amerikaanse bases in Spanje alleen succes kunnen hebben, indien de Ver. Staten aan Spanje militaire uitrusting geven. Spanje wenst op dezelfde wijze behandeld te worden als an dere landen, aldus de ambassa- H. M.'s torpedoboot jager „Van Galen" is Zondagnacht in bot sing geweest met de „Eagle", het grootste en nieuwste Britse vliegkampschip. Volgens de berichten, die bij het hoofdkwartier van de oefe ning „Main Brace" in Pitreavië (Schotland) zijn binnengeko men, geschiedde de aanvaring bij N.-Jutland, naar men aan neemt toen de Van Galen brandstof overnam van het Britse schip. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. De Eagle .blijft aan de oefening deelnemen, de Van Galen gaat naar Den Helder. Het schip kon de reis op eigen kracht en zon der escorte maken. De Eagle meet 36.800 ton, de Van Galen 1760 ton. De schade aan beide vaartuigen schijnt van lichte aard te zijn. De Eagle heeft plaats voor 60 vliegtuigen. Het 6 jaar oude schip is het eerste ter wereld, vanwaar af straalvlieguigen kunnen opereren. Om kwart over vier Maandag middag is H. M.'s torpedojager „Van Galen" de haven van Nieu- wendiep binnengelopen en een half uur later aan de buitenhaven deur. Volgens hem zijn „belachelijke onnauwkeurigheden" over de on derhandelingen de wereld inge-gemeerd. De boot heeft schade bracht ten einde deze te doen mis- opgelopen aan de bakboordzijde lukken en een slechte verstand houding tussen beide landen te scheppen. I Naar de A.N.W.B. meededeelt, I zal de veerboot „Van der Schuijt" in het Midden-Oostenvan 25 September tot en met 29 basis te kunnen be- September voor de jaarlijkse in spectie uit de dienst Dintelsas- Ooltgensplaat, de verbinding tus sen Brabant en Overflakkee, worden genomen en vervangen door de kleinere veerboot de „Prinses Irene". Dit brengt mede, dat in deze pe riode voertuigen groter dan de maximum toegestane lengte van 8 meter niet met dit pontveer kunnen worden overgezet. van het voorschip. Ofschoon nog geen mededelin gen omtrent de oorzaak van de aanvaring konden worden verkre gen, doet de aard van de schade de veronderstelling wettigen, dat 't schip tweemaal met de „Eagle" in aanvaring is geweest en met een opwaartse druk tegen het vliegdekschip is gekomen, waar door de railing op twee plaatsen is ingedrukt ter hoogte van het ankerspil en van het einde van de waterkering. De voorste be schadiging beslaat een lengte van ongeveer 6 meter, de tweede van ongeveer 2 meter. Vermoedelijk is de aanvaring ge schied tijdens de manoeuvre „va rend olieladen" bij zware zee. De Italiaanse min.-president De Gasperi en de Westduitse bondskanselier dr Adenauer hebben in Bonn het eerste on derhoud gevoerd na de aan komst van De Gasperi in West Duitsland. Zij hebben zich namens hun regering uitgesproken voor ver sterking van de Europese ge meenschap binnen de bestaande Europese organisaties als de K.S.G. en de E.D.G. Naar ver luidt zullen de regeringshoof den er op aandringen, dat de werkzaamheden aan een Euro pese grondwet snel begonnen en voltooid worden. De Gasperi en Adenauer pleitten verder voor verstevi ging van de culturele berekkin- gen tussen Duitsland en Italië. Zij bespraken ook de in beide landen bestaande mogelijkhe den ter bestrijding van 't com munisme. Deze kwestie werd reeds tijdens het bezoek van Adenauer aan Rome in Juni van het vorige jaar besproken. Instructies van Indonesische regering aan haar zaakgelas tigde in Nederland. De Nederlandse hoge commis saris in Indonesië, de heer A. Lampi-ng, heeft Maandag met de minister van Buitenlandse Za ken, de heer Mukarto, een on derhoud van 3 kwartier gehad. Bij deze ontmoeting zou o.m. gesproken zijn over hervatting van de onderhandelingen over de Nederlands-Indonesische unie en de kwestie Nw.-Guinea, die in Februari zijn gestaakt. Minister Mukarto heeft aan de heer Lamping meegedeeld, dat aan de Indonesische zaakge lastigde in Den Haag, de heer Susanto Tirtoprodjo, instructie is gegeven om met. de Neder landse regering besprekingen te voeren over de procedure van de aanstaande onderhandelin gen, aldus heeft Aneta uit wel ingelichte bron vernomen. NEDERLANDSE TAAL MOET WCRDBN AFGESCHAFT De Indonesische minister van Onderwijs, de heer Bahader Djihan, heeft op een ontmoe ting met een delegatie van de jeugdorganisatie „Pemuda Rak jat" meegedeeld, dat met in gang van dit cursusjaar op alle schelen alleen de behasja Indo nesia als voertaal zal worden gebruikt. Naast het Indonesisch zal cp de middelbare en hogescholen ook Engels worden gebezigd. „De Nederlandse taal dient af geschaft te worden om het Indo nesisch zo ruim mogelijk gele genheid te geven zich te ontwik kelen", aldus de minister. Bende vermoord Nederlander en Indonesiër. De 31-jarige waarnemend be heerder van de onderneming Mary-Wattie van de firma Tie- deman Van Kerchem, de heer Swartz, is Vrijdagmiddag op weg van Bandung naar de on derneming door een bende van 4 man vermoord. De heer Swartz vervoerde 15.000 rupiah, bestemd voor het uitbetalen van loon. De schrij ver Rulia, die met Swartz in de auto zat, werd eveneens ge dood. Volgens „Science", het orgaan van het Amerikaans genootschap ter bevordering van de weten schap, zou men na genomen proe yen tot de conclusie zijn gekomen, dat „staar" zonder chirurgisch in grijpen genezen kan worden door middel van proteïne-injecties in de arm. Mededelingen hierom trent zijn gedaan door de genees heren F. Shropshire, Jacob Gins berg en Mendel Jacobi, die ver bonden zijn aan een staarinstituut in de staat New York. Verscheidene staarlijders zou den na een serie injecties een vrijwel normaal gezichtsvermo gen herkregen hebben. In haar halfjaarlijks rapport meldt de Amerikaanse recher che (F.B.I.) een aanzienlijke tcename van het aantal misda den in de Ver. Staten in de eerste helft van dit jaar. In dit tijdvak werden 1.022.200 misdrijven gepleegd. Gemiddeld werd elke 26 seconden een dief stal gepleegd, elke 2,45 minuut een auto gestolen, elke 6,23 mi nuut een overval gepleegd en eik half uur een vrouw onteerd. Elke 4,6 minuut was er een mis daad als moord, doodslag, ver krachting of moordaanslag. On der de gearresteerden vormen de 18-jarigen de grootste groep. Het vorig jaar waren dit de 23- jarigen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1