popent Doodt RAdT00^ muis BATIG SALDO Vereniging voor waterleidingbelangen Zeeuws-Vlamingen voor het Haagse Gerechtshof lltf Je Sreuinctc Mr. Kortenhorst tot voorzitter benoemd. Jaarvergadering te Oostburg NEDERLANDSE DAG OP DE JAARBEURS TE GENT ZEEPOST AGENDA Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Margarine die bijna boter is Zware straffen voor botersmokkelaars TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. EEDE. PHILIPPINE. HENK VAN HEESWIJK SLUIS. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. De vereniging voor waterleiding- belangen heeft dit jaar haar alge mene vergadering in het Ledel- theater te Oostburg gehouden. Tal van gasten waren Woensdag avond reeds te Vlissingen gearri veerd, waar zij in het Wooldhuis van de Scheldeclub waren verwel komd. Donderdagmorgen kwam het ge zelschap met de boot van 10 uur over. Door een vlotte organisatie waren allen tijdig in het Ledel- theater, waar de voorzitter, de heer dr ir G. J. de Glee uit Gronin gen, de vergadering precies om 11 uur kon openen. Allereerst dankte spr. voor de grote belangstelling voor deze ver gadering ondanks de geïsoleerde ligging van Zeeuws-Vlaanderen. Een bijzonder welkomstwoord richtte spr. tot de heer Alb. Locke, feer, lid van G.S. van Zeeland, tot de president-commissaris der Z. VI. Waterleidingmij, burgemeester Truffino van Hulst, en de commis sarissen Eekhout en J. Mijs, tot de directeur ir G. P. M. Dikötter en de directeur-generaal der Belgi sche Waterleidingbond, ir G. A. Schroetjers. In het kort geeft de voorzitter een overzicht van de activiteit der leden. De tendens tot meer water gebruik neemt toe. Alleen de in dustrie neemt van dit waterge bruik 25 voor haar rekening. Voor de industrie zijn de tarieven eigenlijk te laag, want er moet geld bij. Voorts is er een belangrij ke investeringsperiode in zicht, o.m. door de door het rijk voorge stelde woningbouw van ruim 55 duizend woningen per jaar. Voor Zeeland werd gewag ge maakt van de vernieuwing van het gietijzeren buizennet over 100 km, waarmede men goede vooruitgang maakt. Dit werk kost 1% a 2 mil- lioen gulden. Het huishoudelijk gedeelte der vergadering werd vlot afgewerkt. In de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de he ren dr ir G. J. de Glee en ir Hol laar werden gekozen ir M. J. Stoel- Feuterstein als voorzitter en ir J. Jager als bestuurslid. Op voorstel van het bestuur zal een prtjsvraagcommissie in het le ven worden geroepen. De opgave is een eenvoudig drukverminde- ringstoestel voor dienst en binnen leidingen, als door tijdelijk veel wa tergebruik de druk op de stations zo geregeld is, dat rond het sta tion de druk iets te hoog is en voor verder afgelegen gebieden juist iets te laag. De opgave is nu, door een eenvoudig niet te duur appa raat te trachten dit te voorkomen. Na een korte pauze, waarin kof fie werd geserveerd, sprak ir G. P. M. Dikötter, directeur van de N.V. Waterleidingmij Zeeuws-Vlaande- ren over de bijzondere problemen van watervoorziening in Zeeuws- Vlaanderen als inleiding tot de excursie die het gezelschap vandaag naar het pompstation te St. Jansteen en de verdere water werken in Zeeuws-Vlaanderen zal maken. In 1933 werd de Z.-Vlaamse wa terleidingmij opgericht op de puin hopen van het oude bedrijf, dat door allerlei omstandigheden niet floreerde. In 1937 waren er 5 aan gesloten gemeenten; in 1951 waren van de 30 gemeenten in Z. Vlaan deren 29 aangesloten. Hiervoor werd een buizennet aangelegd en instandgehouden van 470 km. Van de 21.000 aan te sluiten wo ningen en percelen zijn er 20.000 aangesloten. Het pompstation te St Jansteen produceert gemiddeld 300 m3 water per minuut op een betrekkelijk klein terrein van 300 ha Tegen 750.000 m3 per jaar in 1937 produceren de pompen thans 2 millioen m3 water per jaar. De mogelijkheden tot uitbreiding van de zoetwaterwinplaats verkeren reeds in een ver stadium van voor bereiding. In de nieuwe Braakman inpoldering zal het afvloeiende zoet water worden benut voor de waterwinning, opdat dit niet ver loren gaat in de Schelde. Ook aan de infiltratiewerken op het terrein van het pompstation wordt aan dacht besteed, te meer daar het betrekkelijk kleine terrein te wei nig mogelijkheden biedt. Op het pompstation staan thans 124 pom pen, waaronder enkele zeer mo derne. Het gehele pompstation is in vernieuwing. Oude motoren worden vervangen door moderne diesels. Er komen nieuwe filters, terwijl het gehele terrein een ver nieuwing ondergaat. De watertoren te Oostburg heeft een nuttige waterinhoud van 2400 m3. Onder het uitkijkbordes (48 m boven N.A.P.) is een reserve- topreservoir, dat steeds gevuld bljjft. Het is bestemd voor brand' bluswater. Wanneer het opjaagsta- tion te Philippine mocht uitvallen, staat de toren in directe verbin ding met de toren te Axel en het pompstation te St. Jansteen. Uit de vergadering werden naar aanleiding van het gesprokene vele vragen gesteld. Geïnformeerd werd naar het in filtratiewater, dat voor Zeeuws- Vlaanderen nog al een belangrijk aantal kubieke meters betreft. Ir Dikötter vertelde hierover, dat in 1944 proeven zijn genomen in de infiltratie-kanalen op de terreinen van het pompstation te St. Jan steen. Toen werd 200.000 m3 water via de infiltratiekanalen van het afvloeiende water benut. In 1950 werd 900.000 m3 water via deze kanalen bewerkt. Ir Dikötter noemde het een gelukkige omstan digheid, dat de hogere gronden ten zuiden van het waterwingebied hun overtollig water vlak langs het pompstation lozen. Voorts werden vragen gesteld over het verminderd watergebruik in 1951, dat ondanks een belang rijke stijging van aansluitingen een belangrijke vermindering vertoon de. Compliment voor de gemeente Oostburg. waardoor men de kans kreeg het mooier te maken dan het was. Te vens wees de burgemeester de aanwezigen op de Eenhoorn-put op de Markt, die bü het uitvallen van de waterleiding in tijd van nood voldoende bluswater bevat voor 1 uur spuiten. De burgemeester sprak de wens uit, dat de prachtige watertoren, die Oostburg thans heeft, er lan ger mag staan dan zijn voorganger, die het maar 3 jaar uithield. Burgemeester Truffino, de presi dent-commissaris van de Zeeuws- Vlaamse mij, bedankte in een gees tig toespraakje alle aanwezigen voor hun komst naar Zeeuws- Vlaanderen, waaruit de belangstel ling blijkt voor ons geweest. Nadat nog enkele interne zaken waren behandeld, werd door het gezelschap de watertoren bezich tigd. Om half drie vertrok men naar Knokke en Brugge, waarna het ge zelschap via Oostburg naar Ter- neuzen reed om in hotel Rotter dam het diner te gebruiken. Woensdag is op de Gentse jaarbeurs een Nederlandse dag gehouden, die begon met een receptie op het stadhuis. Onder de gasten werd o.m. opgemerkt jhr mr De Casembroot, Com missaris van de Koningin in Zeeland en mr Tellegen, burge meester van Terneuzen. De heer Devers sprak de hoop uit, dat de nog bestaande moei lijkheden tussen België en Ne derland zouden worden opge lost, dank zij de thans aan de gang zijnde onderhandelingen. Na het feestmaal dat hier op volgde brachten de Nederlandse autoriteiten een langdurig be zoek aan de jaarbeurs. Examen Frans M. O. Voor het examen Frans M. O. A. is o.m. geslaagd de heer F. Goedhart, alhier. Een rare kermisganger. In de nacht van Woensdag op Donderdag keerde een ingezetene van Zaamslag van de kermis te Terneuzen per fiets huiswaarts. Uit pure baldadigheid stak hij even voor hij zijn woning bereikte een op het land van de wed. Jac. Mi- chielsen aan de Groeneweg staan de stromijt in brand, welke brand het eerst werd opgemerkt door een naar huis kerende automobi list uit Terneuzen, die hiervan aangifte deed bij de gemeentepoli tie, waarop de rijkspolitie te Zaam slag werd gewaarschuwd. Direct werd door de rijkspolitie te Zaamslag met het onderzoek be gonnen, daar het duidelijk was dat hier kwaadwilligheid in het spel was. Reeds in de vroege morgen van Donderdag slaagde zij er in de dader op te sporen, die thans wel van een zeer koude kermis zal zijn thuisgekomen. Jan Ongeluk. Kermis betekent vrolijkheid. De kermisgangers hebben Woensdag Voor het Haagse gerechtshof diende gisteren de zaak tegen P. J. M. A„ een 28-jarige melkslijter uit Hulst, en tegen de 22-jarige G. A. van O. uit Vogelwaarde. A. en Van O. hadden zich schul dig gemaakt aan botersmokkel naar België en waren deswege door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot resp. 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ver beurdverklaring van 5 bankbil jetten van 1000 en tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Bij de behandeling voor het Hof bleek dat men hier te doen had met een groot smokkelcomplot, aan het hoofd waarvan de Belg stond. Deze opereerde Poulus doch zeiden in, hoger beroep te zijn gekomen, omdat zij de straf te hoog vonden. De procureur-generaal achtte deze botersmokkel een ernstige zaak en was van oordeel dat de opgelegde straffen juist waren. Ten aanzien van A. vroeg hij nog verbeurdverklaring van de pant serauto, de boter en het pistool, waarmee geschoten was, toen zij bevel hadden gekregen om stil te houden. De raadsman van A. schetste de moeilijke huiselijke omstandig heden van zijn cliënt en pleitte clementie. Van O's raadsman tekende zijn cliënt als een jonge man zon- De heer Hofstede, die ruim 38,met 5 pantserauto's en zijn man- der veel initiatief, die zich had jaar geleden in Óostburg heeft ge- j nen haddèn in totaal 60.000 kilo woond, was verrast over het her- boter over de grens gebracht. Op bouwde Oostburg. f een goede nacht liepen A. en Van Burgemeester mr K Hoekzema q tegen de lamp, toen zij hun wees er op, dat de totstandkoming, f T' kannttP hand van deze verbetering het gevolg is i pj*. u i band van de verwoestingen. Óostburg, hadden moeten achterlaten, moest geheel worden herbouwd, I Appellanten gaven de feiten toe, Snicciic K a mee .jfc. ss. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is voorlezing gegeven van het kon. besluit, waarbij mr L. G. Korten horst is benoemd tot voorzitter voor het tijdvak der huidige zit ting. De voorzitter spreekt hierna een rede uit, waaraan wij enige pun ten ontlenen. De voorstellen tot uitbreiding van het ledental der Tweede Ka mer en wat daarmede samenhangt hebben de goedkeuring van de Eerste Kamer niet kunnen verwer ven. Deze door een grote meerder heid in deze Kamer betreurde af wijzing zal aanleiding moeten zijn de organisatie der werkzaamheden van ons college in het oog te hou den. Een belangrijk onderwerp, dat onze aandacht vraagt, is de behan deling van de begrotingsontwerpen. Verleden jaar is de Kamer erin geslaagd de enorme inspanning op te brengen, de hier aangenomen voorzitter zitting de heren Tilanus, Van der Goes van Naters, Kort hals, Vorrink, Bruins Slot, Ruy- gers, mej. Klompé en de heer Blaisse. In de commissie voor uniezaken worden benoemd de heer Romme, mevr. Fortanier-de Wit, de heren Stuf kens, Gerbrandy, Van de We tering, De Kadt, De Graaf, Fens en Lemaire. Alvorens de vaste commissie voor de industrie wordt samenge- steld, dient de heer Van den Born laten overhalen om aan de smok kel mee te doen en de pantser auto te besturen. Hij bepleitte een straf, gelijk aan de preventieve hechtenis en eventueel een voor waardelijke veroordeling. Uitspraak over twee weken. BOETE VAN 40.000 GE- EIST. Eveneens voor botersmokkel, al thans voor een poging in deze richting, verschenen daarna de 27-jarige veehandelaar N. J. A. H. P. en zijn vader H. B. P., beiden uit Hulst. De zoon was door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot 3 maanden en 6 weken gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar met ver beurdverklaring van de in beslag genomen boter. De vader, die de bewuste boter zonder vergunning in zijn koelcel had, kreeg ƒ25.000 boete, subs. 5 maanden hechte nis. Bij zijn verhoor beweerde vader P. niet geweten te hebben, dat zijn zoon in zijh koelcel boter had en gegevens aangevulde feestrede uitgesproken en daarbij hulde ge bracht aan de afd. Axel. Spr. gaf een uitvoerig relaas over de ont wikkeling van 1913 tot op heden en memoreerde de zegenrijke ar beid van Herwonnen Levens kracht" en over de tuberculosebe strijding in het algemeen. Voor hun buitengewone presta ties gedurende 12% jaar ontvingen de heren P. L. de Kort, A. Hillaert, V. Brandt, A. van Britsom en A. J. Doppegieter de zilveren speld van verdienste met de bekende twee zilveren lepeltjes voor moeder de vrouw. Een verloting met 120 prijzen volgde ter versterking van de kas. De avond werd besloten met een dansje. Verg. schaakclub „Landau". Bovengenoemde vereniging kwam in alg. vergadering bijeen in „Het Centrum". Na opening door de voorzitter volgden de notulen en de jaarver slagen van de secretaris en de pen ningmeester. De twee aftredende bestuursle den de heren J. van der Hagen en A. Verlinde werden herkozen. Besloten werd om weer met een tiental deel te nemen aan de com petitie van de Zeeuwse schaak bond. Verder zouden de andere ver. in een uitverkocht Concertgebouw emgingen nog gepolst worden tot van een luchtig cabaretprogram- inlassen van een competitie ma kunnen genieten. (Arb.) een motie in, waarin de Ka mer als haar oordeel zal uitspre ken, dat het lidmaatschap dezer commissie niet opnieuw behoort te worden toegekend aan leden der C.P.N. De heer Gortzak (C.P.N.) be toogt, dat de noodzaak van uitslui ting niet is gebleken. Hij verzet zich tegen de motie. Na re- en dupliek wordt de motie aangenomen met 56 stemmen te gen één, die van de heer Gortzak. In de commissie voor de indus trie worden vervolgens benoemd de heren Krol, Andriessen, Van ontwerpen vóór Kerstmis aan de den Born, Korthals, Nederhorst, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld; Indonesië en Nw.-Guinea: m.s. Willem Ruijs (1 October). Nw.-Guinea (uitsluitend Hol- landia)s.s. Tomini (4 October) Ned. Antillen; m.s. Sibajak (24 September). Suriname; m.s. Bonaire (1 Oc tober) Canada: m.s. Westerdam (25 September). Unie van Z.-Afrika: m.s. Ja gersfontein (23 September). Z.-Amerika: s.s. Andes (25 September). Australië via Engeland: (20 September). Nw.-Zeeland: m.s. Sibajak (24 September) HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Er kan nog meer bij". Concertgebouw, 8 uur: Opvoering door het Ternja- zens dilettanten-toneel van het enorme lachsucces „Jan Ongeluk". GOES: Handelsbelangen Ju bileum-tentoonstelling. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Er kan nog meer bij." Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Dreigende trommen". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Tarzan en de slavin". GOES: Handelsbelangen Ju bileumtentoonstelling. Eerste Kamer door te zenden. Ik houd mü ervan overtuigd, dat de Kamer geneigd zal zijn deze krachtproef te herhalen. Het is echter de vraag, of alle ministers in staat en bereid zullen z(jn zo tijdig en zo regelmatig hun memories van antwoord op de ka merverslagen gereed te maken, dat zonder onderbreking een ze vental weken, liggende tussen 4 November en 19 December in dag en avondvergaderingen kunnen worden gevuld. Ik acht het in verband met het optreden van een nieuw kabinet niet waarschijnlijk, dat de Kamer wetsontwerpen gedurende de komende maanden aard. nog belangrijke wetsontwerpen J van principiële aard in het open baar zal kunnen behandelen, vóór- j ring gesloten, dat de algemene beschouwingen over de rijksbegroting tot een goed eind zijn gebracht. Na de verkiezingen heeft het I aanschijn der Kamer wederom een vernieuwing en verjonging on dergaan. Hetzelfde kan gezegd worden van het opgetreden minis terie. Mij is elke neiging vreemd om alles wat nieuw is zonder meer goed te noemen. Maar in het par lementaire leven is het gevaar gro ter, dat ingeslopen misbruiken al leen worden gehandhaafd, omdat zij nu eenmaal geruime tüd heb ben bestaan dan dat een boze geest van omwenteling zich van ons zou meester maken om goede gebrui ken met voeten te treden. Er zijn in ons college enige hard nekkige misbruiken binnengeslo- ten, op welker voortbestaan geen prtjs kan worden gesteld. Ik noemde bijv. het voorlezen van geschreven redevoeringen, ook wanneer dat niet strikt noodzake lijk is; het repeteren van beschou wingen en argumenten, die door voorafgaande sprekers reeds ten beste zijn gegeven en het te spaar zaam gebruik maken van de ge legenheid de regering mondelinge vragen te stellen. Geachte medeleden, dankbaar voor het herhaald vertrouwen, dat H.M. de koningin, daarbij gesteund door uw voordracht, in mü heeft gesteld, verklaar ik onder aanroe ping van Gods onmisbare zegen het voorzitterschap van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te aan vaarden. De rede wordt met applaus be groet. Benoeming Commissies. In de vaste commissie voor bui tenlandse zaKOT krijgen met de Stapelkamp, Koersen, Weiter en Wijffels. Bü de regeling van werkzaamhe den deelt de voorzitter mede, dat geen wetsontwerpen van principië le aard aan de orde worden ge steld, voor er gelegenheid is ge weest voor een gedachtenwisseling met de nieuwe regering. Deze ge dachtenwisseling kan worden ge' houden bij de algemene beschou wingen over de rijksbegroting in de le week van November. Het is geenszins uitgesloten, dat de Ka mer eerder zal worden bijeenge roepen voor de behandeling van van spoedeisende Te 15.20 uur wordt de vergade- In dit spoor volgt hedenavond een toneeluitvoering, verzorgd door het Terneuzens dilettanten toneel, waaraan goede bekenden meewerken onder regie van de heer F. Leroux. Het laat zich aanzien dat ook nu het Concertgebouw tjokvol zal zijn, want gisteren waren reeds ruim 300 plaatsbewijzen verkocht. Over de inhoud van de klucht „Jan Ongeluk" weiden wü niet uit, doch de bezoekers zullen van een toneelstuk genieten dat na vele verwikkelingen uiteindelijk toch naar ieders tevredenheid afloopt. Tobias Krack, de krachtpatser; de Rus Boris Mensky, de ongelukkige Jan en tal van anderen zullen de zaal weer doen gieren. Koperen jubileum „Herwonnen Levenskracht". Deze afdeling vierde gisteravond in een weibezet „Gezellenhuis" haar 12%-jarig bestaan onder voorzitterschap van de heer Arth Hillaert, die deze feestelijke ver gadering opende met de Christelij ke groet. Na de gewone plichtplegingen bracht de secretaris de heer W. Brandt een jaarverslag uit over 1951 dat van een voorspoedige bloei getuigde en waarvoor de voorzitter hem dank bracht. De penningmeester, de heer A. J. Doppegieter, bracht daarop het financieel verslag uit. De ontvang sten waren 1726,42 en de uitga ven 1470,08, zodat er een batig saldo was van 256,34. Goede wensen werden bij dit ju bileum uitgesproken door de heer Eug. Maes namens de K.A.B. in Axel en door de voorzitter van „Herwonnen Levenskracht" afd. Sas van Gent. De heer P. L. de Kort gaf een uitvoerige toelichting op de eüfers van de penningmeester. Door de hoofdbestuurder Van Meelin werd een rpk met eüfers competitie met achttallen. De aanwezige drie bezoekers ga ven zich als lid op, zodat thans kan worden gespeeld met 19 leden. De wekelijkse clubavonden wer den weer bepaald op Woensdag avond in de bovenzaal van „Het Centrum". De zoon, die in de loop van de tijd 103.000 kilo boter te Rotter dam zou hebben gekocht, had zich bij de grossier uitgegeven voor een Van Aalst, althans gezegd, dat hij uit diens naam de boter kocht. Genoemde Van Aalst is echter nergens te vinden en twee getuigen hadden P. als Van Aalst aangewezen. De procureur meende dat de straf tegen de zoon te laag was en eiste 9 maanden met aftrek. Ook de boete tegen de vader acht te hij te laag en hij vroeg daarom een boete van 40.000, subs. 6 maanden hechtenis. De verdediger van vader en zoon achtte de vader volkomen onschuldig. Vader P. was veel voor zaken in het buitenland en hij ging 's avonds steeds naar België, zodat hij niet wist, wat op zijn terrein geschiedde. Hij kwam nimmer in de koelcel en kan niet geweten hebben, datz'n zoon daar boter had opgeslagen. De raadsman meende, dat vol gens de wet op economische de licten nimmer een boete van 40.000 kon worden gevraagd. Verder bestreed hij de juistheid dat de zoon in Rotterdam een grote hoeveelheid boter had ge kocht. Hij achtte het waarschijn lijk, dat de Rotterdamse firma deze hoeveelheid maar op naam van P. had geboekt om geen last te krijgen met anderen, die daar boter voor de smokkel kochten. Pleiter bestreed verder, dat de boter bestemd zou zijn voor de smokkel. In Zeeuws-Vlaanderen komen talloos vele Belgen boter kopen, vooral op de marktdagen en bovendien koopt de bevolking zelf zeer veel boter. De zoon heeft in boter gehandeld zonder daar voor vergunning te hebben, doch van smokkel en overtreding van een deviezenvoorschrift was vol gens de raadsman geen sprake. De procureur-generaal merkte nog op, dat de door hem geëiste boete conform de wet was. Hij vond de zaak heel duidelijk, ook gezien het feit, dat de jonge P. in zijn auto geheime bergplaatsen voor smokkelwaar had laten ma ken. Uitspraak over twee weken. Raadsvergadering. De raad van Biervliet kwam Donderdagavond in openbare ver gadering büeen onder voorzitter schap van burgemeester A. P. Kos- tense. Bij de ingekomen stukken be vond zich een afschrift van de her benoeming van de burgemeester. Wethouder A. Hamers feliciteerde de burgemeester namens de raad met zijn herbenoeming. Met de laatste voorkeursinschrü- ving ad ƒ400 bedraagt het uit de Nationale leningen woningbouw 1952 aan de gemeente verstrekte gelden in totaal 5200. Bij ministerieel schrüven werd mededeling gedaan, dat het weder- opbouwplan en uitbreidingsplan dezer gemeente werd goedgekeurd. Op de desbetreffende verzoeken om bouwgrond aan de Singel werd aan A. Dhoore, de erven Babün en A. J. de Meijer bouwgrond toege wezen voor de herbouw van hun verwoeste panden. De gemeenterekening 1950 werd voorlopig vastgesteld. De gewone dienst heeft aan ontvangsten 330.106,57, aan uitgaven 321.831,64. De G. dienst sluit dus met een batig saldo van 8274,93. De kap.dienst toont een batig slot van ƒ5642,48. De gemeentebegroting 1953 werd aan de raad aangeboden. Op verzoek van de classicale commissie gezinszorg in West Z. Vlaanderen, uitgaande van de sa menwerkende diaconieën der Ned. Herv. Kerk werd besloten ter be- strüding van het exploitatietekort een subsidie te verlenen ten bedra ge van 74,46 voor 1950 en 54,16 voor 1951. Voor zover de gewone middelen zulks toelaten, zal financiële mede werking worden verleend bü de woningverbetering, zoals die door het Terlingenfonds mogelijk is ge maakt. Ten laste van de gemeente komt maximaal per geval 466. Ingevolge de door de plaatselüke winkeliers geuite wensen werd een winkelsluitingsverordening vastge. steld, waarin de volgende regelen bepaald: 1. halvedagsluiting op Maandagmorgen voor alle winke liers; 2. koopavond op Vrijdag avond tot 21 uur en 3. openstelling van de winkels op Zondagen van 8 tot 12 uur. De heer A. J. van Hoeve kon om principiële redenen geen goedkeu ring hechten aan de openstelling op Zondagmorgen. Z.h.s. werd besloten langs de Zuidzijde van de Oude Stad een wachtverbod en een rüverbod in de Schoollaan in te stellen voor voer tuigen welke hoger zün dan 2 m. Tüdens de rondvraag wees de heer I. G. de Lijser op een stukje trottoir bestraat met klinkers, ge legen aan het einde van de Gentse, straat aan de Westehjke züde, dat met tegels zou worden uitgevoerd. De voorzitter zei spoedige voor ziening toe. De heer Verplanke informeerde naar het oprichten van de ballen- vanger achter het Noordelüke doel van het voetbalterreïn. Hieraan is men deze week begonnen, aldus de voorzitter. De heer De Meijer wees op de desolate toestand van de afraste ring van het plein te Driewegen. De heer A. J. van Hoeve infor meerde naar de straatverlichting te Driewegen. De voorzitter deelde mee, dat vorige week over de uitbreiding tot het vooroorlogse aantal licht punten met de P.Z.E.M. is over legd. Hierna werd de vergadering ge sloten. Aanbesteding woonhuis. Gister werd alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Brieversweg. Hoogste in schrijver was de heer H. Leen- knegt te Aardenburg.voor 29000. Laagte was de firma Ach. Stan- daert te Eede voor 26408, aan wie het werk werd gegund. Raadsvergadering. Dinsdagavond kwam de raad van Philippine in voltallige zit ting bijeen. De voorstellen van B. en W- tot het beschikbaar stellen van bouwvolume voor twee woningen aan de Katholieke woningbouw vereniging, tot verkoop van gron den en het uitlenen van gelden aan dezelfde vereniging en tot het aangaan van een lening ter grootte van 9000,met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten werden met algemene stem men goedgekeurd, terwijl het voorstel om een lening van 15.000,aan te gaan met de zelfde bank ter financiering van de bestrating en riolering van het voormalige tramplein slechts de goedkeuring kon wegdragen van de fractie-R. Barbé. Wethouder Cornelis pleitte voor een Tietere voorlichting inzake het zelf laten bouwen van wo ningen door particulieren. De heren J. Antonissen, J. P. Dhooge, E. de Graeve, Ach. Röe- giers en A. de Vries werden her benoemd tot leden van de woon ruimte-adviescommissie. Door 24) (Nadruk verboden). Toen hij een poosje zat, kal meerde hij. Was hij overspan nen? Misschien. Weggaan ging nu eenmaal niet, als je al zo veel jaren bij de dames was. Wat voor reden zou hij moeten opgeven? Had hij ooit klachtèn? Alles was toch steeds punctueel op tijd en tot zijn volle tevre denheid? Enfin, over enkele weken had hij vacantie: 14 dagen lang. Hij moest maar weer eens naar het buitenland gaan, Oostenrijk of zo. Dat was tegenwoordig nog al in trek en niet duur. Morgen maar eens naar Rotterdam gaan oip. overleg te plegen met een reisbureau. Des middags had Drenth zijn evenwicht weer hervonden. Rustig deed hij zijn werk eh dacht niet meer aan Hoogstede, noch aan zijn pensiot$ames£. Het werk had zijn volle aan- .dacht en toen des middags iemand hem te spreken vroeg, was hij als altijd weer de cor recte en beschaafde gemeente ambtenaar, die bovendien be reid was om te helpen, als er geholpen moest worden. Zaterdagsmiddags stapte hij op zijn fiets en reed naar Rot terdam. Bij het reisbureau, dat al meer zijn vacantie-tochten had georganiseerd, vertelde hij van zijn verlangen om naar Oostenrijk te gaan. Er werd een schema opgemaakt en de kos ten vielen hem mee. Eerst maar eens deviezen aanvragen: de rest zou het bureau wel voor hem in orde maken. De vacantie schonk hem nieu we krachten: het weer was zeldzaam mooi en hij genoot van-J-de schitterende '.«mgeving van-het bergdorpje, waar hij gedurende 10 dagen verbleef. In aijn eentje maalde jiij lange wandeltochten, maar waagde zich niet op de bergen. Dat was goed voor jonge mensen, dacht hij. In de dalen was ook vol doende te zien. En toen hij weer in Donker voort terugkeerde, was hij de affaire-Hoogstede geheel ver- j geten. Gebruind en uitgerust zette hij zich weer in de ouder wetse leunstoel aan het werk, dat gedurende zijn afwezigheid zo goed en zo kwaad als het ging door Van Suchtelen was verricht. Deze had nu 1 jaar bij de ontvanger gewerkt en zou na zijn vacantie naar de afdeling bevolking gaan. Hoogstede was gesloten, want de baron was met zijn dochter naar Engeland voor een vacantie van 1 maand. En de burgemeester was ook juist terug van een maand ver- loi uit Friesland, waar hij de watersport beoefend had. Rustig vulde Drenth weer de lijsten met bedragen in, maakte de boeken kloppend en als eens in de 3 maanden de accountant kwam, vond hij een boekhou ding, waar geen speld tussen te krijgen was. Donkervoort kon zich gelukkig prijzen met een ontvanger als Drenth. Er was bovendien altijd een batig saldo, want Donkervoort was één der weinige gemeenten op 't eiland, zich zelf kon bedruipen, der steun van het rijk. Ba- roh"* Hoogstede mocht iemand zijn, die onder de meeste om-1 standigheden zijn wil kon op-1 dringen aan de gemeenteraad,! een feit was, dat hij zelfs in de j moeilijke oorlogsjaren de be langen van de gemeente op voortreffelijke wijze had behar tigd. Zelfs Boswinkel kon dit niet ontkennen. HOOFDSTUK 7 Op een zonnige Zaterdagmid dag fietste Drenth naar Rotter dam voor het maandelijks be zoek aan zijn zuster in West. Daar was hij altijd welkom, niet alleen, omdat hij nooit met lege handen kwam, hetgeen in het grote gezin van de boekbinder Van Laar van betekenis was, maar ook omdat hij altijd har telijk en vriendelijk was voor de kinderen. Drenth bleef dan meestal eten, stopte in alle kinderspaarpot ten een ongezien bedrag en bleef gezellig praten tot een uur of acht. Hij wilde voor donker thuis zijn en de dagen begonnen in September al snel te korten. Via de Maastunnel bereikte hij de weg naar Donkervoort en rustig, zoals hij altijd alles rps tig deed, fietste hij over de gro te weg huiswaarts. Propaganda-voorstelling. Dinsdag vond in de zaal van de Gez. Van Hijfte een bijeen komst plaats van Herwonnen Levenskracht, de R.K. vereniging tot bestrijding van tuberculose. Eerst werd een interessante film over tuberculose en de be strijding vertoond. Na de pauze, waarin een opsomming werd ge geven van de kosten van deze be strijding, volgden enkele ont spanningsfilms. Na de voorstel ling bleken zich 80 personen als donateur opgegeven te hebben, terwijl de collecte maar dan 30 opbracht. Officiële opening nieuwe vleugel „Rozenoord". Maandag 23 September a.s. zal de nieuwe vleugel van het tehuis voor ouden van dagen „Rozen- oord" te Sluis officieel door de Commissaris der Koningin wor den geopend. Vóór de openingsplechtigheid komen de genodigden bijeen in de Nederlands Hervormde kerk, waar verschillende sprekers het woord zullen voeren. Daarna volgt een bezichtiging van de nieuwe vleugel. Onder de genodigden, die heb ben toegezegd bij de opening aanwezig te zijn, bevinden zich vele predikanten, kerkbesturen en burgemeesters uit West Zeeuws-Vlaanderen. In een deel van de nieuwe vleugel, die reeds enige tijd in gebruik is, hebben een aantal gerepatrieerde gezinnen onder dak gevonden. Een record in de haven. Het motorschip Jarama arri veerde Woensdagmorgen om drie uur bü de installatie van de N.V. Haven van Vlissingen voor het la den van 6400 ton walvistraan. Om tien uur 's morgens werd met pom pen begonnen. Donderdag om tien uur was het schip geladen. De 6400 ton werden dus in 24 uur afgele verd, inclusief het leegmaken van de waltanks. Dit is voor Vlissingen een record. Benoeming. Met ingang van Maandag a.s. is benoemd tot schrijver 2e klasse op de secretarie te Axel, de heer A. de Feüter thans werkzaam ter secretarie alhier. Een opzienbarende vinding van een fabriek in Den Dolder zou binnenkort wel eens een algehele omwenteling in het margarine- verbruik tewee kunnen brengen. Deze fabriek brengt een nieuw soort margarine op de markt, waarvan de smaak die van room boter veel meer benadert dan bij de tot nog toe bekende merken ooit het geval is geweest. Niet alleen is de nieuwe mar garine gevitamineerd en vrij van aninlinekleurstoffen, maar ze wordt bovendien in een alumi nium verpakking in de handel gebracht, welke haar tegen nade lige invloeden van buiten be schermt. De prijs wordt iets ho ger dan de thans bekende marga- rinemerken, n.l. vijftig cent voor een pakje van een half pond. De fabrikant zou zich bereid hebben verklaard aan andere bo na fide-margarinefabrieken na dere inlichtingen over zijn vin ding te verstrekken. Uit onze advertentiekolommen blijkt, dat de nieuwe soort mar garine haar weg ook reeds naar (Wordt vervolgd).] Zeeuws Vlaanderen heeft gevon den.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2