Een gulden Gouden Prinsjesdag rond de Koets sa-ssa.- ss&si tsssj*» Wil Mossadeq de betrekkingen met Engeland afbreken Twee „Gloster meteors'/1 verongelukt De verhoging van de kinderbijslag Twee Nederlandse straaljagers boven Duitsland verongelukt Eiland Wake wordi ontruimd Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2141. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het is dan toch weer „Prinsjes dag" geworden. In de loop van de zomer is er wel eens aan ge wanhoopt wegens de lange kabi netscrisis. En wat is Den Haag zonder het feest op de derde Dinsdag in September, zonder 't feestelijk schouwspel onder de hoge bomen van de Voorhout, over het Plein naar het Binnen hof met geschetter van muziek en geschitter van uniformen rond de gouden koets, rond koningin en prins? Spijt alle sombere verwachtin gen, ondanks de zware fronsen in schuddende wijze hoofden is de zon lachend opgegaan over een vlaggend Den Haag, over blijde mensen, die zich in drommen naar het stadscentrum spoedden. Prinsjesdag in Den Haag in zon en frisse wind. Prinsjesdag vol vrolijke gezichten en ver moeide benen, Prinsjesdag vol ge zellig rumoer, vol tromgeroffel, marcherende soldatenbenen en hoefgetrappel, Prinsjesdag van vroeg tot laat met als gulden middenstuk de tocht van de Ko ningin in de gouden koets, de troonrede in de Ridderzaal, die voor de buitenstaanders uit luid sprekers in de wind verklinkt, en de gezellige rijtper in de namid dag met de prinsesjes. En dan 's avonds het ,,lichies kijke", een vermaard Haags vermaak, dat po litieagenten en tramconducteurs tot wanhoop brengt, doch de Ha genaars de voldoening schenkt, dat hun mooie stad het weer best doet als centrum van de regering. Prinsjesdag is de dag van de pantoffelparade, weliswaar zon der de elegante glans van schone toiletten rond schone vrouwen als bij de rennen van Longchamps of Derby. Honderden treinen persen dui zenden vreemdelingen uit de sta tions. Lange rijen autobussen voe ren kijkgragen aan. Auto's uit vele landen brengen buitenlandse gasten. Den Haag, met dit natio nale feest, is internationaal. En al die duizenden dringen samen in het stadscentrum om die wereld beroemde gouden koets, om de eerste vrouwe van de lage landen bij de zee te zien en toe te juichen. Grote tribunes staan gereed voor hen, die voldoende geld hebben om een nauw plaatsje te betalen. Bouwsels op handkarren, groente kisten en tafeltjes brengen in lut tele uren hun tienvoudige waar de op, alsook „periscopen", die op prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet de traditipnele rijtoer door de stad gemaakt. Reeds vroeg had zich voor het paleis Noord einde een grote menigte verza meld om getuige te zijn van het vertrek en van de thuiskomst der koninklijke familie. Precies kwart voor vier reed de zwarte, open calèche voor, waarin de ko ninklijke familie plaatsnam. De koningin was gekleed in een pa relgrijze japon en de prins in de blauwe uniform van generaal der cavalerie. Onder het gejuich van de me nigte begon de rit en langs de we gen stonden duizenden opgesteld om de Landsvrouwe en haar ge zin toe te juichen. Op de hoek van de Weteringkade en de Plet- terijstraat werd halt gehouden om een zuster uit het gemeente lijk tehuis voor kinderen, tnej. Antoinette Broerens, gelegenheid te geven Hare Majesteit een bou quet te offreren. Margaretha Ne leman en Jacob Herp, twee zes jarige pupillen van dit huis, bo den de prinsesjes bloemen aan. Bij het passeren van het oude stadhuis stond het college van B. en W. op het bordes met de burgemeester van Oslo, die op het ogenblik Den Haag bezoekt. Toen de rijtoer ten einde was en de vorstelijke personen het pa leis waren binnengegaan, tracht- Naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot verho ging van het bedrag van de kin derbijslag, zegt de minister van Sociale Zaken in een nota aan de Kamer, dat door zijn ambts voorganger aan de sociaal- economische raad een vooront werp van wet voor een defini tieve kinderbijslagverzekering voor zelfstandigen is toegezon den met verzoek de regering daaromtrent van advies te die nen. Het is zeer wel denkbaar, dat de sociaal-economische raad tot wijziging van de in het voorontwerp opgenomen uitke- te men even het politiecordon te verbreken om maar zo dicht ririo-chpdraó*en zal adviseren een aantal van haar ruiters naar voren en zo bleef cfe orde perfect gehandhaafd. Even later ver scheen Hare Majesteit met prins Bernhard en de prinsesjes op het paleisbalcon om de hartelijke toe juichingen in ontvangst te ne men. dat de minister na ontvangst van het S.E.R.-advies tot wijziging Van bedoelde uitkeringsbedra gen besluit. Onder deze om standigheden lijkt het hem niet juist de in het voorontwerp ver melde uitkeringsbedragen aan de Kamer mede te delen. Premier Mossadeq heeft Dins dag het Perzische parlement om een vertrouwensvotum verzocht. In een verslag over de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen voor regeling van het oliegeschil verklaarde hij, dat hij zou kun nen gaan „tot aan het afbreken met Engeland om de rechten van Perzië te handhaven". De premier, die zelf niet aan wezig was op de bijeenkomst van het parlement, gaf een overzicht van de ontwikkelingen sedert de uitspraak van het internationale hof in Den Haag, waarbij het hof verklaarde niet bevoegd te zijn om over de oliekwestie te oor delen. Hij zei, dat „als Groot-Brittan DE TROONREDE Dinsdagmiddag te 1 uur heeft Hare Majesteit de Koningin in de verenigde vergadering der Staten-Generaal de volgende troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal- Bij het overzien van de ontwikkeling in de achter ons liggende periode is er, naast grond voor bezorgdheid, ook in meer dan één opzicht reden tot voldoening en dankbaarheid. In de internationale toestand is helaas geen ontspanning ingetre den, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tast baarder gestalte worden gegeven. De grondslagen voor de veilig heid van het Westen werden door voortgezette opbouw der Atlanti sche strijdkrachten bevestigd en uitgebreid. De voortschrijdende integratie van West-Europa zal die grondslagen verder versterken en houdt, indien zij ook op economisch gebied wordt voortgezet, tevens de belofte in van een blijvende bijdrage tot verhoogde wel vaart der daaraan deelnemende volken. In het betalingsverkeer met het buitenland is een wending ten goede opgetreden. Ook in de voor ons liggende periode zal de ontwikkeling der in ternationale betrekkingen in belangrijke mate haar stempel druk ken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie een versterking der West-Europese defensie te bereiken, werd de Europese defensie gemeenschap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aangegane over eenkomsten zal binnenkort de Staten-Generaal bereiken. Aan een nauwe samenwerking met België en Luxemburg in Bene- lux-verband blijft de regering grote waarde hechten. Nu belangrijke structurele wijzigingen in de internationale ver houdingen met toenemende snelheid tot ontwikkeling komen, zal het aan de behartiging van het buitenlands beleid ten goede komen, indien de wijziging van de bepalingen in de grondwet betreffende de buitenlandse betrekkingen, welke reeds in eerste lezing door de Staten-Generaal is aanvaard, zo spoedig mogelijk van kracht wordt. De regering is bereid de besprekingen met Indonesië over de van het vestigings- en credietbeleid zal getracht worden de econo mische positie der middenstandsbedrijven zoveel mogelijk te ver- StOpghet gebied van de woningbouw zal gestreefd worden naar de verdrag- m uit bouw van tenminste 55.000 woningen. Aanspraken en s nië niet zijn onvriendschappelijke politiek ten aanzien van Perzië wijzigt, Perzië genoodzaakt zal zijn de diplomatieke betrekkingen af te breken". De verantwoorde lijkheid hiervoor zou geheel bij Engeland berusten", aldus de premier. Mossadeq herhaalde zijn vroe gere verklaring, dat de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen onaanvaardbaar waren. Hij zette daarna Perzische tegenvoorstel len uiteen, die hij de laatste basis noemde, waarop Perzië een rege ling zou kunnen aanvaarden. De Perzische premier ver klaarde, dat hij bereid was de kwestie van schadevergoeding voor het internationale hof te brengen, als de Brits-Perzische I oliemaatschappij niet in uit- spraak door Perzische gerechts- hoven zou kunnen toestemmen, 1 mits te voren overeenstemming bestond over de volgende voor waarden: Schadevergoeding zou slechts worden betaald met betrekking tot installaties der Brits-Perzi sche oliemaatschappij in Abadan. Geschillen en aanspraken van een der beide partijen, daterend uit de periode 1933—1947, zouden worden geregeld volgens het olie- Nederlands-Indonesische Unie en daarmede samenhangende kwes- fietsen en in eivolle trams moei- tjeSj weike in Februari j.l. werden opgeschort, te hervatten met het tevol zijn meegesleept om de blik te verruimen. Zo wacht een mensenmassa vele uren lang reikhalzend op de ka nonschoten van één uur om dan juichend de vorstinne in haar gul den statiekaros achter het vurige, zwarte achtspan te zien voorbij trekken. De gelukkigen op het Binnenhof kunnen zich tijdens het uitspre ken van de troonrede de tijd kor ten met het bekijken van de koets, van de paarden, de gala-unifor men en het vertoon der erewach ten. Zij turen langs de zonbeglans- degevels van de omliggende ge bouwen, totdat de plechtigheid rond de troonrede is afgelopen en Koningin en Prins onder de bal dakijn verschijnen. Dan klinkt als telkenjare de juichkreet, die langs de ganse route in vele toon aarden en tongvallen van de lage landen wordt herhaald: „Leve de Koningin". KONINGIN OP HET BALCON. Nadat de stoet van de Ridder zaal was teruggekeerd, versche nen koningin Juliana en prins Bernhard enkele ogenblikken la ter op het balcon. Een enthou siaste menigte, die op dat ogen blik nog op enige afstand van het paleis moest blijven, riep en zong het koninklijk paar luide toe. Ko ningin en prins bleven enkele mi nuten wuivend staan en trokken zich toen in het paleis terug. De toeschouwers bleven even wel op de plaatsen, die zij reeds zovele uren hadden ingenomen, hopend op een terugkeer van het koninklijk paar. Tegen half drie marcheerde de erewacht voor het paleis Noordeinde af. De af zetting werd wat ingetrokken, waarna de wachtende menigte gelegenheid kreeg vrij dicht voor het paleis te komen. Dat beteken de de inzet van een luid en en thousiast geroep om de koningin De baicondeuren gingen open en opnieuw verschenen koningin en prins op het balcon, hartelijk wui vend en knikkend, RIJTOER KONINKLIJK FAAR DOOR DEN HAAG. 's Middags hebben de koningin en de prins in gezelschap van de doel een nieuwe basis voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te leggen. De regering zal zowel de geestelijke en sociale ontwikkeling der bevolking van Nieuw-Guinea als de economische vooruitgang van het land bevorderen. Het ligt in het bijzonder in de bedoeling zo spoedig mogelijk een ontwikkelingsplan voor dit gebiedsdeel vast te stellen. Door een en ander dient de grondslag te worden gelegd voor de mogelijkheid, dat op den duur de bevolking in staat zal worden gesteld zelve over haar toekomst te beslissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeenstemming met arti kel 73 van het handvest der Verenigde Naties. In overleg met de regeringen der Nederlandse Antillen en van Suriname zal er naar gestreefd worden de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk voortgang te doen vinden. Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de commissie voor het voortgezet overleg, waartoe de conferentie Nederland-Suriname-Nederlandse Antillen besloot. Tengevolge van in 1951 getroffen maatregelen, de gunstige ont wikkeling van de ruilvoet met het buitenland en een aantal slechts tijdelijk werkende factoren, zal waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na de bevrijding de betalingsbalans een overschot vertonen. De goud- en deviezenvoorraad is echter in verhouding tot de totale handelsbeweging nog aanzienlijk kleiner dan vóór de oorlog. Daar enboven is de internationale economische toestand vol onzekerheden, terwijl de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voort durende toeneming der economische bedrijvigheid voor ons land dringend noodzakelijk maken. Het feit, dat de productie reeds geruime tijd gelijk is gebleven en dat de 'werkloosheid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau bevindt dan vorige jaren, noopt er toe de werkgelegenheidspolitiek steeds meer als het centrale punt in het sociaal-economische beleid te zien. Primair is de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven. Met het oog hierop zal dan ook met name de industrialisatiepolitiek met kracht worden voortgezet, waarbij de mogelijkheid van vol doende investeringen zal zijn te bevorderen, mede door participatie van de overheid in de investeringen waar de omstandigheden daar toe nopen. Naar een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikke lingsgebieden wordt gestreefd. De bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwachtingen omtrqnt de afzet der producten. Daartoe zal hand having en zo mogelijk verhoging van de koopkracht der bevolking van belang zijn, terwijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunstige beta lingsbalans het dollartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstandkomen van de wettelijke voorzieningen, genoemd in de exportnota, die in de afgelopen zittingsperiode aan de Staten-Gene raal werd overgelegd, is daarom gewenst. De regering zal, terwille van de toeneming van het handelsver keer, krachtige steun verlenen aan pogingen om internationaal tot verlaging van invoerrechten te komen. Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuurtechnische werken versneld en dé voorbereiding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen. Voortzetting van een actief emigratiebeleid acht de Regering geboden. Het landbouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bij drage van de landbouw in de nationale productie, met inachtneming van de bestaanszekerheid voor de werkers in deze bedrijfstak. In het bijzonder door een consequente voortzetting en uitbreiding E«n passende verhoging van de huren zal aanhangig worden ge maakt met compensatie van kosten voor die groepen huurders, ten aanzien van welke dit mogelijk en nodig is. Cm de krotopruiming dienstbaar te maken aan bestrijding van werkloosheid, wanneer in komende jaren de bouwbedrijvigheid zou teruglopen, zal de voorbereiding van saneringsplannen worden ter hand genomen. Het zal naar het oordeel van de Regering ook tijdens het komende begrotingsjaar geboden zijn een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aan te wenden voor het dekken van kapitaalsuitgaven. Het is twijfelachtig of zonder deze financieringswijze de middelen voor de woningbouw en voor werken, noodzakelijk ook terwille van de werkgelegenheid, in voldoende mate zouden kunnen worden verkregen, terwijl het tevens aanbeveling verdient, de nog steeds hoge staatsschuld zo beperkt mogelijk te houden. In verband mét de zware lasten, die op de bevolking drukken, zal bij de uitgaven grote soberheid zijn te betrachten. Naast de toenemende krachtsinspanning voor de verdediging en op materieel gebied komt de noodzaak tot behoud en versteviging van de geestelijke waarden van ons volk sterk naar voren. Voor zieningen, die 'hieraan dienstig kunnen zijn, zijn in de afgelopen jaren voorbereid en, wat betreft de vernieuwing van het onderwijs, ten dele reeds in de vorm van wetsontwerpen aan de Staten-Gene raal voorgelegd. Het ligt in het voornemen de verdere uitwerking hiervan ook in de komende Regeringsperiode met voortvarendheid ter hand te nemen- Voortgang zal worden gemaakt met het treffen van maatregelen, opdat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen deel kan hebben. Onderzocht zal worden of voor leerlingen van de lagere school wellicht voor alle leerplichtige leerlingen het schoolgeld ware af te schaffen dan wel de regeling ware te vereenvoudigen. Tevens zal worden overwogen of meer belastingfaciliteiten nodig zijn voor kinderen, die in opleiding zijn, of ter tegemoetkoming in de kosten van eigen studie. Verruiming van studietoelagen zal worden be vorderd. Aan de bemoeiingen van de overheid op het terrein van de vrije jeugdvorming zal een wettelijke basis zijn te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de omroep en een ontwerp van wet tot heffing van kijkgeld hoopt de Regering in dit zittingsjaar aan te bieden. Ook overigens wacht op het gebied van de wetgeving Regerin.^ en Staten-Generaal een omvangrijke taak. Naast reeds genoemde wetsontwerpen zijn o.a. aanhangig een ontwerp inzake de omzet- belasting, dat heffing daarvan bij de detaillist wil beëindigen, een ontwerp op de vervreemding van landbouwgronden om het ont staan van onrendabele bedrijven te voorkomen, benevens voorstel len betreffende herziening van het burgerlijk procesrecht van de cassatieprocedure. Nadere voorstellen aangaande het burgerlijk procesrecht worden voorbereid. In verband met de voorgenomen herziening van het Burgerlijk Wetboek zullen in de vorm van vraagpunten een aantal principiële kwesties aan de Tweede Kamer ter behandeling worden voorgelegd. Gestreefd wordt naar een spoedige indiening van wetsontwerpen betreffende een algemene regeling van de administratieve recht spraak. Een Staatscommissie zal een onderzoek instellen nopens in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen. Voorts zei mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten de meest gewenste bestuursvorm voor de grote gemeenten in onderzoek wor den genomen. Een herziening der pensioenwetgeving is in voorbereiding. Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening, ook voor zelfstandigen, op de grondslagen van de sociale verzekeringsge dachte zal worden voorbereid, zodra het advies van de Sociaal- Economische Raad is ontvangen. Op dezelfde grondslag zal een definitieve regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen worden bevorderd. Vereenvoudiging van de administratie van de sociale verzekering en de belastingen wordt voorbereid. De regeling van het ziekenfondswezen en de organisatie der gezondheidszorg zullen zijn te herzien. Op het gebied van de landbouw zijn o.a. voorbereid een Land- bouwarbeidswet, een Landbouwwet ter vervanging van de zoge naamde crisiswetgeving welke aangepast zal zijn aan de wet geving inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, en een her ziening van de Pachtwet. Een krachtige doorvoering van de bedrijfsorganisatie zal worden bevorderd, opdat deze binnen een redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfsleven wordt verwerkelijkt. Tevens zal bijzon dere aandacht worden geschonken aan het vraagstuk van de „bezit- vorming". Steeds groter wordt de kring van problemen, die U ter beoor deling worden voorgelegd. Niet alleen binnenlands, maar ook internationaal vragen voortdurend meer onderwerpen de aandacht van de Regering en Volksvertegenwoordiging. Temidden van de dagelijkse zorgen en ingewikkelde problematiek wordt het steeds moeilijker het geheel te bijven overzien. Nog moeilijker is het tegenover de vraagstukken van deze tijd de nodige afstand te bewaren en aandacht te schenken aan ver dieping van eigen inzicht. Moge God U wijsheid schenken en Gij als goede vertegenwoordigers des volks in het komende zittingsjaar tot zegen van het Koninkrijk en voorzover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zijn- Onder deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. de tijd van 1948 tot aan de natio nalisatie in April 1951 moeten worden geregeld overeenkomstig het aanvullende olieverdrag van 1949. Geen aanspraken van de Brits- Perzische oliemaatschappij van na de nationalisatie zouden zijn toegestaan. De maatschappij moet onmid dellijk „haar schuld aan Perzië" van 49 millioen pond sterling in dollars voldoen. De verklaring van Mossadeq werd voorgelezen door vice-pre mier Kazemi. Na de verklaring sprak het „parlement zijn ver trouwen" in Mossadeqs politiek uit. Razavi ondersteunde de ver werping van het Brits-Ameri kaanse voorstel, doch hij betwij felde of het juist was aanspraken en tegenaanspraken, zoals het nieuv/e Perzische voorstel beoogt, naar het Haagse hof te verwijzen, aangezien dit zichzelf niet com petent had verklaard. Razavi noemde het „belache lijk", dat president Truman zijn naam onder „Churchills oneer lijke voorstel" had gezet. „Het zou volgens hem iets anders zijn geweest, als de president had willen bemiddelen. „Als Churchill denkt, dat in Perzië een revolutie zal ontstaan of dat hij ons een staatsgreep kan opleggen wegens onze honger en naaktheid, dan vergist hij zich zeer", aldus Ra zavi. Hij stelde voor, dat Mossadeq de eis voor 49 millioen pond ster ling uit zijn voorstel zou lichten, omdat „dit geen betwiste aan spraak is". „De maatschappij is ons deze som schuldig. Zij is dood maar haar erfgenamen zullen ons dit bedrag uitkeren", aldus de waarnemende voorzitter. Razavi zeide voorts, dat olie zal worden verkocht aan „onze Sowjet-vrienden en hun bondge noten". „Perzië zal geen basis worden tegen de Sowjets. W ij zullen nooit werktuigen van eni ge imperialistische politiek zijn" zo voegde hij hieraan toe. Van de 61 aanwezige parle mentsleden steunden 60 het ver trouwensvotum. Slechts de waar nemende voorzitter stemde niet. BRITSE REACTIES OP MOSSADEQS BOODSCHAP. De eerste reactie in officiële Britse kringen op het voorlezen van de boodschap van Mossadeq in het parlement van Iran is die van „een zekere verwondering". Men begrijpt in genoemde krin gen niet, hoe de Iraanse eerste minister kan spreken van „de on vriendschappelijke politiek van Groot-Brittannië ten opzichte van Iran". De Britse regering zou zich altijd moeite hebben gegeven de banden van vriendschap met Iran te bewaren. De laatste voor stellen, die vergezeld gingen van een door president Truman en Churchill getekende boodschap, zijn er het bewijs van, aldus ver klaarde men. Ook bracht men in genoemde kringen naar voren, wat minister Eden in een onlangs te Sheffield gehouden rede heeft gezegd: „De Britse regering is het ernst met haar verlangen te komen tot een regeling die de vriendschap tussen de twee sta ten zal herstellen. Wij wensen een vrij en welvarend Iran. Wij kunnen en moeten samenwer ken". Goed ingelichte kringen te Lon den verklaren, dat het voor Gr.- Brittannië mogelijk zal zijn het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Perzië, waar mede Mossadeq heeft gedreigd, te vermijden als Mossadeq inder daad datgene verlangt, wat hij Dinsdag heeft opgesomd in een boodschap aan het parlement Men beoordeelde de eis, dat de Brits-Perzische oliemaatschappij 49.000.000 pond sterling aan Per zië betaalt, zeer ongunstig. Deze eis zou stilzwijgend inhouden, dat de aanvullende olieovereenkomst tussen Perzië en de maatschappij van 1949, die het Perzische parle ment weigerde te bekrachtigen, van kracht zou zijn geworden. Stappen om deze overeenkomst bekrachtigd te krijgen was de on middellijke aanleiding tot de moord op generaal Razmara, toenmalig minister-president, in 1951. De overeenkomst raakte vervolgens door de actie van Mossadeq tot nationalisatie van de olieindustrie op de achter grond. De luchtmachtoefening ,,lïlue Alliance" is gisteren op de vlieg basis Leeuwarden wel zeer tra gisch begonnen. Om ongeveer kwart over tien naderden vier „Gloster Meteors", die terugkeer, den van een oefenvlucht, het vliegveld om te landen. Twee van de toestellen botsten op een hoogte van ongeveer 600 meter tegen elkaar. De toestellen stort ten neer, waarbij beide piloten om het leven kwamen. Een van de piloten heeft nog kans gezien zich door middel van een schietstoel van zijn toestel los te maken. Omdat zijn toestel zich op geringe hoogte bevond, slaagde hij er niet in zich te red den. De piloot werd aan de wal kant dood in de schietstoel aan getroffen. De parachute lag er naast. Het ongeluk gebeurde ten Oos ten van Britsum, op korte af stand van de vliegbasis. Toen de toestellen waren neergestort, ont stond in de wrakstukken brand. Hierbij heeft zich nog een enkele ontploffing voorgedaan. De brandweren van Leeuwarden en van de vliegbasis konden weinig meer redden. De andere piloot werd in de uitgebrande cockpit aangetroffen. Verscheidene brokstukken van de toestellen zijn verspreid in het Stienser- en het Britsummer Oudland terecht gekomen. Het mag een wonder heten, dat geen enkele der in de nabijheid staan de woonhuizen en boerderijen door de wrakstukken werd ge troffen. Een landbouwer, die zich in de omgeving van zijn boerderij op het land bevond, moest in een sloot springen om een vallend brokstuk te ontlopen. Opnieuw zijn gisteren twee Ne derlandse straaljagers van het type Gloster Meteor veronge iiikt. De vliegtuigen, die deeliui men aan de oefening „Hold Fast" Alle 6 a 700 bewoners van het kleine eiland Wake in de Stille Oceaan zullen met vliegtuigen naar elders worden overgebracht. Gisteren vroeg heeft een hevige storm alle huizen weggevaagd en bijna het gehele eiland onder wa ter gezet. Ernstige persoonlijke on^blukken zijn niet gebeurd, doordat de bevolking was ge waarschuwd en een toevlucht had gezocht in oude Japanse bunkers uit de oorlog. Het eiland, dat 3680 km ten W. van Hawai ligt, werd door vliegtuigen als tankstation kwamen boven Noord-Duitsland gebruikt. Naar verwacht wordt met elkaar in botsing. Beide pilo-1 zal thans het eiland Kwajalein ten zijn omgekomen. i hiervoor worden ingericht.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1