Oorlogsgevaar aanzienlijk verminderd Nek-aan-nek-race naar 't Witte Huis! Zal Stalin Port Arthur teruggeven Zware luchtaanvallen Strijd met partijleiding handicap voor Eisenhower China's Premier in Moskou Bekorting van de kroningsdienst in Engeland Mr Stikker ambassadeur te Londen DE TOESTAND IN LIBANON KONINKLIJKE LIFT De assemblée ad hoe Ie Straatsburg WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Europese raadgevende vergadering Accreditering van drie leden der Sowjetrussische militaire missie op onder op onder 6.16 18.53 2.58 17.54 6.18 18.51 4.10 18.06 6.19 18.48 5.21 18.16 6.21 18.46 6.32 18.27 6.22 18.43 7.44 18.37 6.24 18.41 8.59 18.50 Verhoging van de lonen in de landbouw Radio-Peking over bacteriologische wapens VAN HET KOREAANSE FRONT Het goederenvervoer naar en van Berlijn De Palestijnse kwestie Wervelstorm richt verwoestingen aan Fr anker ing bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2140. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Het onmiddellijke gevaar voor een aanval op Europa is aanzien lijk verminderd", zo heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden Maandag avond bij de opening van de herfstzitting van de raadgevende vergadering van de raad van Europa verklaard. Het ministerscomité van de raad van Europa was in deze zit ting sterker vertegenwoordigd dan in de laatste jaren ooit het geval is geweest. Minister-presi dent De Gasperi zal vandaag het woord tot de vergadering rich ten. Alle aandacht van de overvolle zaal ging uit naar de rede van de Britse minister, die voor de eer ste maal in de assemblée is ver schenen. Minister Eden verklaar de, dat de vermindering van de oorlogsgevaren te danken was aan de standvastigheid die door de Westelijke landen was ge toond en aan het werk, dat ge daan is om de vrije landen in een defensief bondgenootschap sa men te binden. ,,Het Noord-At lantische verdrag en alles wat daaruit is voortgevloeid is het belangrijkste van deze gebeurte nissen aan deze zijde der wereld. De tegenstand der Verenigde Na ties tegen de aanval in Korea is de tegenhanger in het Verre Oos ten", aldus Eden. Eden verklaarde met nadruk dat de Westelijke politiek in ge nen dele de mogelijkheid van on derhandelingen met de Sovjet Unie of de kansen op overeen stemming op een of ander punt vermindert. Het tegendeel was volgens hem het geval: „Ieder van ons weet, dat groeiende kracht met beperking uitge oefend de weg naar de vrede vormt, want men weet, dat wij in het Westen onze kracht steeds ten dienste van de vrede zullen stellen". Hij zeide dat de raad van Europa een belangrijke rol heeft gespeeld bij de pogingen om de maximum inspanning voor de ge- meenschappelijke veiligheid te bereiken. Deze inspanning mag •evenwel geen al te sterke belas ting van het economische leven en geen bedreiging van de levens standaard inhouden. Eden heeft nu voor de eerste maal in de Europese assemblee zijn eigen inmiddels weer lang besproken plannen bepleit en ver zocht de te vormen Europese ge meenschappen binnen het raam van de raad van Europa te willen houden teneinde daardoor een scheiding tussen de 15 samen werkende naties te voorkomen. Kerkelijke en regeringsautori teiten hebben plannen ontworpen om de kroningsdienst, die vol gend jaar op 2 Juni zal worden gehouden bij de kroning van ko ningin Elisabeth, te bekorten, aldus het persbureau der Ned. Hervormde Kerk. De aartsbisschop van Canter bury, die op het ogenblik in de Verenigde Staten verblijft, heeft daar medegedeeld, dat men de koningin zo min mogelijk wil vermoeien en dat hij bij zijn terugkeer in Engeland de plan nen voor een verkorte dienst aan de koningin zal voorleggen. ,,Het zou jammerlijk zijn indien als gevolg van de waardevolle nieuwe gedachten nieuwe schei dingslijnen zouden worden ge trokken", zo zeide hij. Het doel is de gemeenschappen met de rest van Europa te verbinden zonder haar onafhankelijkheid in gevaar te brengen. Het ligt niet in de bedoeling haar onderge schikt te maken aan de raad van Europa, nog minder om de raad tot een hof van beroep tegen hen te maken. Wij willen een volledig onafhankelijke verhouding, zo dat zij zich vrij kunnen ontwik kelen en de functies uitoefenen, die de zes landen haar hebben gegeven. Zij zullen vrij blijven te beslissen in hoeverre andere lan den aan haar werk kunnen wor den verbonden. Minister Eden deelde de vorige week in dezelfde zaal de door de president van het hoge Europese gezagsorgaan Monnet uitgesproken overtui ging dat de banden tussen de ko len- en staalgemeenschap en de raad van Europa slechts langs geleidelijke weg zouden kunnen worden gelegd. De Amerikaanse autoriteiten te Heidelberg hebben de Sowjet- Russische opperbevelhebber in Oost-Duitsland verzocht de ac creditering van drie leden der Sowjet-Russische militaire mis sie te Frankfort in te trekken. Het zijn luitenant-kolonel Atka- lof, kapitein Svintsof en soldaat Dokoetsjayef. Het hoofdkwar tier van het Amerikaanse leger wenst, dat dit drietal de Ameri kaanse zone van Duitsland ver laat. Dit verzoek, aldus een des betreffend schrijven, is het ge- volg van een Sowjet-Russisch verzoek, drie leden van de Ame rikaanse militaire missie te Pots- dam te verwijderen, die volgens de Russen in Augustus een ver boden gebied betreden zouden hebben. „Uit een nauwgezet on derzoek door de opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger in Europa was deze aanklacht ongegrond gebleken", aldus het schrijven. Mr D. U. Stikker is bij Kon. Besluit van 13 September be noemd tot Harer Majesteits bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij het hof van Sint James. De staking, waartoe de opposi tie in Libanoni heeft opgeroepen, is algemeen in de hoofdstad Bei roet en in de steden Tripoli, Zah- le en Saida, waar alle winkels gesloten zijn. In Beiroet trekken talrijke po- litie-patrouilles door de straten. Tot nog toe hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. De oppositiepartijen hebben tot de staking, die voor onbe paalde tijd geldt, opgeroepen „om kracht bij te zetten aan de eis van het volk tot zuivering van de regering van alle cor rupte politici". De verkiezingsstrijd om het presidentschap der Verenigde Staten is in de eerste week van September in alle hevigheid ont brandt en van nu af tot Novem ber toe zal hij, onafgebroken en met steeds groeiende intensiteit worden voortgezet. Alles wat de candidaten tot voor enige dagen hadden gedaan was slechts voorbereidend werk: Eisenhower en Stevenson be noemden hun adjudanten, be paalden hun strategie en vijlden aan hun redevoeringen, waarvan zij er, tot de dag der verkiezin gen, ten minste een per etmaal zullen afsteken. Stevenson's cratorische uitstor ting geschiedt tijdens een reis per trein van niet minder dan 13.000 km, die hem tot in de wes telijkste staten van de U.S.A. zal brengen. Eisenhower doet het moderner: hij laat zich door het vliegtuig van spreekgestoelte tot speekgestoelte dragen. En een unicum in de histo- door W. N. EWER. Te Hasle op Bornholm hield voor het groentenwinkeltje van Maria Jensen een grote blauwe Cadillac stil met de Deense ko ning Frederik aan het stuur. Uit de auto stapte trots de zoon van de groentevrouw, Gudmund Jen sen, een lid van de bemanning van het koninklijke jacht „Danne brog". De koning had de zeeman die 't weekeinde thuis ging door brengen, -mee laten rijden. Koning Frederik en koningin Ingrid ver toeven op het ogenblik op Born holm voor het bijwonen van de oefening „Mainbrace". Toen op 17 Augustus werd be kend g'maakt, dat Chou-En-Lai in Moskou was aangekomen, moet dat niet alleen voor de buiten wereld, maar ook voor de Chine zen en de Sowjet-Russen een vol komen verrassing zijn geweest. Chou-En-Lai heeft bekend ge maakt, dat zijn bezoek ten doel heeft om „de vriendschappelijke samenwerking tussen de twee landen verder te consolideren en de verschillende kwesties, die hiermede verband houden te be spreken." Hij kon het niet min der nietszeggend hebben uitge drukt. Maar onder deze „verschillen de kwesties" is er één, die toch beslist een zeer voornaam punt van de agenda moet uitmaken. Het is de kwestie Port Arthur en de (vroegere Chinese) Oostelijke spoorweg in Mantsjoerije. Beide moeten aan het eind van dit jaar aan China worden teruggegeven. De bereidheid van Rusland of de tegenzin om er afstand van te doen en welke vergoeding Rus land hiervoor zal eisen kan de toetsteen zijn voor de toekom stige Sowjet-Chinese betrekkin gen. IMPERIALISME OF NIET? De geschiedenis, die hieraan voorafgaat is vreemd en veel be tekenend. De pacht van Port Arthur en de concessie voor de spoorweg, die door Mantsjoerije naar Fort Arthur en Wladiwos- medegedeeld door het K. N.M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Weinig verandering. Droog weer met wisselende be wolking en een overwegend ma tige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. v.m. n.m. 0.46 1.04 1.21 1.39 2.01 2.19 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.11 2.29 ZON 01 Sept. 16 17 18 19 20 21 MAAN Maandagmorgen is onder voor zitterschap van de Belg Spaak te Straatsburg de speciale parle mentaire assemblée bijeengeko men, die tot taak heeft een Euro pese politieke federatie voor te bereiden. De assemblée bestaat uit 87 le den, maar de zeven socialistische leden uit West-Duitsland zijn niet verschenen onder het motief dat de assemblée geen mandaat heeft tot opstelling van een con stitutie. Het is de derde assemblée te Straatsburg, die tot doel heeft tot een nauwere Europese unie te ko men. Zij is ingesteld door de de legaties van de 6 landen (Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg) die vorige week te Straatsburg hebben vergaderd als de assem blée van de kolen- en staalge meenschap. Officieel wordt de thans verga derende assemblée genoemd: „Assemblée ad hoc van de Euro pese pré-constituante De assemblée ad hoe heeft be sloten tot vorming van een werk- commissie van 26 leden, n.l. fc Fransen, 6 Duitsers, 6 Italianen .3 Belgen, 3 Nederlanders en 2 Lu xemburgers. Deze commissie komt bijeen, zodra de verschillen. de delegaties haar leden daarm hebben aangewezen. De vergadering besloot 12 ver tegenwoordigers van de buiten de kolen- en staalgemeenschap gebleven leden van de raad van Europa toe te laten op haar ver gaderingen en die van haar com missies. Niet zonder tegenstand werd besloten, dat deze waarne mers ook aan de debatten kunnen deelnemen. Tien Duitse afgevaar digden en de Nederlander Kort hals wilden de waarnemers lie ver geen gelegenheid geven in het debat in te grijpen. Voorzit ter Spaak waarschuwde voor de slechte indruk, die het zou ma ken, wanneer de andere naties bij de voorbereiding van het poli tieke statuut tot lijdzaamheid zouden worden veroordeeld. In de werkcommissie van 26 leden zal Nederland vertegenwoordigd zijn door de heren mr Blaisse, Bruins Slot en Van der Goes van Naters. De deelneming van waarne mers is als volgt: voor Groot- Brittannië drie, Zweden twee, Turkije twee en Ierland, IJsland Noorwegen, Denemarken er Griekenland elk een. In de commissie mogen zi; vrijuit het woord voeren. In de voltallige vergadering mogen zij slechts spreken, nadat een kwes tie in de commissie is besproken tok loopt, werd China door de tsaristische regering afgeperst gedurende de Chinese crisis, die volgde op de oorlog met Japan tegen het einde van de vorige eeuw. De Russische concessies gingen na de oorlog van 1904 over naar Japan en Japan hield ze tot 1945. Men zou, overeenkomstig de verklaring te Cairo van 1943, hebben verwacht, dat Port Ar thur en de spoorweg weer aan de Chinese republiek zouden zijn teruggeven en dat het anti-impe rialistische Rusland de eerste zou zijn geweest om hier op aan te dringen. Maar dat heeft niet zo mogen zijn. Stalin drong er op aan dat zij niet aan China maar aan de Sowjet-Unie zouden wor den „teruggegeven", als gedeelte van de prijs waarvoor hij zou toestemmen zijn bondgenoten in de oorlog tegen Japan te steun- nen. De geallieerden stemden hierin toe en Tsjang Kai-Sjek tekende, met tegenzin, doch on der dwang, een verdrag voor een nieuwe verpachting van Port Ar thur voor dertig jaar en een ge lijk aandeel in het eigendoms recht en de controle van de spoorweg. Stalin had de aanwin sten van het „tsaristische impe rialisme weer herkregen. EEN VRAAG Toen de Chinese communisten aan de macht kwamen vroegen deze meteen, misschien wel een beetje naief, maar tóch nadruk kelijk, om de teruggave van Chi na's verloren eigendommen. Stalin bevond zich in een di lemma. Hij voelde er niets voor om Port Arthur op te geven. Had hij niet in 1945 verklaard dat de teruggave ervan een „zwarte vlek" in de geschiedenis van Rusland had uitgewist? Maar aan de andere kant was het wel een beetje moeilijk en het zou zelfs gevaarlijk kunnen zijn om van Mao Tse-Toeng domweg te eisen, dat hij geen betere behandeling dan Tsjiang Kai-Sjek moest ver wachten. Het was karakteristiek voor Stalin dat hij weer probeerde tijd te winnen; de havenstad en de spoorweg zouden natuurlijk te ruggegeven worden, maar niet direct. Na lange onderhandelin gen werd overeengekomen, dat de teruggave niet later zou ge schieden dan in eind 1952- En te zelfder tijd stemde Mao erin toe om Rusland een half aandeel in de exploitatie van de minerale hulpbronnen van de provincie Sinkiang te geven. rie van de republikeinse partij een aanzienlijk deel van zijn speeches houdt de generaal in het democratische „solide Zui- den". Eisenhower, voor wie m het begin (toen hij als populaire ge neraal van Parijs naar zijn ge boorteplaats Abilene kwam, vol van een eenvoudig patriotisme en een goede wil, die de gemid delde Amerikaan gemakkelijk aanspreken) de overwinning voor het grijpen scheen te zijn, ge raakt nu steeds duidelijk in een allermoeilijkste positie. Veel ster ker dan bij de democraten wreekt zich in het republikeinse kamp het feit, dat de candidaat voor het presidentschap niet tevens de leiding der partij is. Waar name lijk de democratische leiding, met Truman aan het hoofd, Steven son loyaal steunt en zich wel be reid toont om in November mocht Stevenson dan succesvol blijken, het beheer der partijza ken in nieuwe handen te leggen, denkt de leiding der republikei nen er eenvoudig niet aan haar positie voetstoots op te geven. GEDWONGEN KOERS. Sinds Juli hebben de partij- „bosses" de sterkst oirbare en ook onoirbare druk uitgeoefend om Eisenhower in hun gareel te krij gen en de generaal heeft zich daar, naar is gebleken, niet ge heel aan kunnen onttrekken. Dat heeft al funeste gevolgen voor hem gehad. Gedwongen tot een koers, die, als men het zo zeggen mag, „rechtser'' is dan die hij zelve zou willen volgen, heeft hij zijn liberale aanhangers van zich vervreemd, zonder het nog altijd sterke isolationistische kamp te kunnen bevredigen. En zo moet hij het beleven, dat de republi keins-progressieve „New York Timse" hem verwijt, dat hij niet duidelijk genoeg stelling heeft genomen tegen lieden als Mac- Carthy, die zelfs een generaal Marshall van communisme be schuldigen, terwijl de super-iso lationistische kolonel McCormick in zijn „Chicago Tribune" de lezers opwekt, hun steun aan Eisenhower te ontzeggen en in het geheel niet naar de stembus te gaan. Daar komt nog bij, dat Eisen hower op het terrein der buiten landse politiek totnogtoe een niet zeer gelukkige hand heeft gehad terwijl algemeen werd aangeno men, dat juist daar zijn sterke troeven lagen. Meegesleept in het vaarwater van John Foster Dulles, de offi ciële partij-expert, heeft de ge- nig van neraal zich laten verleiden om op te treden als de kampioen van een politiek tegenover de Russen, die zo krachtig is, dat Amerika over heel wat meer middelen, dan het op het ogenblik heeft, zou moeten beschikken om haar zonder groot risico van oorlog te kunnen uitvoeren. Truman, die Stevenson, volgens zijn gegeven woord, ten volle steunt, had wei moeite de onhoudbaarheid Dulles' program, hoe aan trekkelijk misschien ook voor vele kiezers, aan te tonen. Dit alles heeft onder de ware vrienden van Eisenhower veel onrust gewekt en bijna dagelijks houden zij de generaal voor op zijn wegen terug te keren en weer te zijn, zoals de meeste Amerikanen hem gaarne zien namelijk zichzelf. Maakt hij zich niet los van de invloeden van het partijbestuur, zo redeneren zij, dan zal hij, zelfs wanneer hij in November wint, toch verliezen, namelük de gevangene van Taft en zijn aanhang zijn. Maar zij geloven niet eens aan een over winning, wanneer Eisenhower zijn koers niet wijzigt. Niet op de stemmen van de republikeinen komt het in hoofdzaak aan, maar op die van de 15 millioen „neu trale" kiezers. Door het college van rijksbe middelaars is thans een beslis sing genomen over de voorstel len der stichting voor de land bouw tot verhoging van de land- bouwlonen. Het college acht een basis-uur- loon van 88 cent, met inbegrip van 3 cent voor de werknemers bijdrage aan de pensioenpremie, voor de vakarbeiders in de nor male landbouwgebieden aan vaardbaar. Door de stichting voor de landbouw was voorge steld dit loon op 88% cent, met inbegrip van 3 cent voor de pen sioenpremie te bepalen. Zoals bekend, bedraagt het huidige loon 84% cent met inbegrip van 2% cent voor de pensioenpremie. Het college is voorts van oor deel. dat de lonen van de onge schoolden niet verhoogd mogen worden. De datum van invoering der loonsverhoging is nog niet vast gesteld. Over deze aangelegen heid alsmede over enige andere punten, zoals de loonsverhoging in de overige loongebieden en de beloning van de jeugdige werk nemers zal nog een bespreking met het college worden gehou- den op 26 September a.s. EEN LAATSTE KANS. Nog altijd heeft de generaal de mogelijkheid, deze stemmen en daarmede het presidentschap^ te winnen, zij het ook, dat hij zich daartoe de vijandschap van ver schillende republikeinse senato ren en afgevaardigden op de hals moet halen. Maar, zo zegt Walter Lippmann terecht, op een zuiver republikeinse meerderheid in het Congres kan de generaal toch nog in geen jaren rekenen; in ieder geval zal hij zijn aangewezen op de steun van welwillende demo craten. Of Eisenhower zich deze goede raad ten nutte zal maken, moet reeds de eerstkomende week aantonen. Inmiddels bevindt zijn tegenstander Stevenson, zich aan zienlijk minder geremd op de stemmenjacht. Zijp groot orato risch talent, verre superieur aan dat van Eisenhower, zijn humor en zijn vermogen moeilijke zekan op eenvoudige wijze te verklaren, bewijzen hem daarbij uitsteken de diensten. Nooit bleek dat beter dan toen hij onlangs zijn toe spraak hield tot «de leden van het Amerikaanse verbond van oud strijders, het „American Legion". Onder deze lieden, bij wie het McCarthy-isme sterk vertegen woordigd is, bevond Stevenson zich ongeveer als Daniël in de leeuwenkuil. Maar precies als de bijbelse held kwam Stevenson er zonder kleerscheuren af en zelfs van deze glasharde knapen wist hij een geestdriftig gejuich te ontlokken. Volgens radio-Peking heeft een „internationale wetenschappe lijke commissie" na een onder zoek van twee maanden beves tigd, dat de Amerikaanse strijd krachten in Korea bacteriologi sche wapens hebben gebruikt tegen Noord-Korea en Noord- Oost-China. Genoemde commissie was op verzoek van Koeo Mo Djo, voor zitter van het „Chinese volks comité voor wereldvrede", inge steld door het „wereldvredescon- gres" te Stockholm. De commis sie van zes, bestond onder meer uit Chinese deskundigen. In een uitzending over het rap port van de „internationale we tenschappelijke commissie" aan gaande bacteriologische oorlog voering zegt radio Peking, dat de commisie bestond uit zes deskun digen uit de volgende landen: Zweden, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Brazilië, Italië en de Sow jet-Unie, alsmede uit een aantal Chinezen. In het rapport, dat 31 Augustus is gedateerd en meer dan 45.000 woorden telt, worden de Ameri kanen beschuldigd van bacterio logische oorlogvoering tegen de volken van Noord-Korea en Mandsjoerije. EN HET ANTWOORD? Dat was in 1950. En nu nadert het einde van 1952. Het ligt dus voor de hand, dat in elk geval één van de oogmerken, waarvoor Chou-En-Lai naar Moskou is ge komen, is om te vragen om een stipte nakoming van de over eenkomst van 1950. Stalin zal zich er zeer tegen verzetten. Mao zal er ten zeerste op aandringen. We zijn benieuwd wat de uitslag zal zijn. Vliegtuigen van Amerikaanse vliegdekschepen hebben Zondag opnieuw aanvallen uitgevoerd op Hoerjong, ongeveer één kilome ter van de Mandsjoerijse grens, waarbij opslagplaatsen en brug gen gebombardeerd en met de boordwapens beschoten. Vliegtuigen van een Brits vliegdekschip vielen het gebied nabij de haven Tsjinnampo aan, waarbij bruggen en gebouwen werden beschadigd, terwijl ook 2 sampans (schuiten) tot zin ken zijn gebracht. Superforten van bases in Oki nawa en Japan hebben 100 ton bommen laten vallen op een grote munitieopslagplaats van de Noordelijken te Sopo, 20 km ;en Noordoosten van de Noord- koreaanse hoofdstad Pjongjang De Amerikaanse 5de lucht- machtgroep meldt, dat Zondag in luchtgevechten 3 Migs zijn vernield, 1 waarschijnlijk ver nield en 2 beschadigd. PANMOENDJON Tijdens de vergadering van de verbindingsofficieren te Pan- moendjon hebben de Noordelij- ken Maandag twee protestbrie ven voor het commando der V.N. ingediend. In het eerste portest wordt ge zegd, dat de geallieerden propa gandistische vlugschriften boven de neutrale zone van Panmoen- djon hebben uitgeworpen en dat de Amerikaanse politie uitdagend is opgetreden tegen de commu nistische politie. In de tweede brief worden de Verbondenen er van beschuldigd, een communistische gevangene te hebben vermoord en zeven te hebben verwond. De Amerikaanse regering ver klaart in een officieel communi qué, dat naar haar mening de onderhandelingen te Panmoen- djon over een wapenstilstand in Korea in haar huidige vorm moe ten worden gehandhaafd. Voor de komende algemene vergade ring der V.N. moet geen wijzi ging worden gebracht in de be sprekingen, aldus het communi qué. Alle zeshonderd West-Berlijnse ondernemingen voor het goede renvervoer hebben besloten met ingang van Dinsdagnacht geen vrachten van of naar Berlijn in het interzonale verkeer aan te nemen. De vakbond, die dit besluit nam, geeft als reden op, dat de autoriteiten geen van haar be loften, het politieke risico van het vervoerbedrijf in het inter- j zonale verkeer te erkennen, heb- i ben ingelost. In een brief aan burgemeester Reuter eist de vakbond ophef fing van de vervoersbelasting voor Berlijnse wagens in het in terzonale verkeer, vergoeding voor hef wachten aan de zone- grenzen, wederinvoering van subsidie op brandstof, vorming van een garantiefonds voor ern stige schade bij het wegverkeer en directe onderhandelingen met de geallieerde autoriteiten om de veiligheid op de autoweg tus sen Berlijn en West-Duitsland te verhogen. De zes Arabische leden van de Verenigde Naties Egypte, Sy rië, Libanon, Irak, Saoedi Arabië en Jemen) hebben Zaterdag de secretaris-generaal van de V.N. verzocht op de voorlopige agenda van de komende algemene verga dering de kwestie der werkzaam heden van de verzoekingscom- misies voor Palestina op te ne men. !CO De hevigste wervelstorm sinds tien jaar heeft de Westkust van Mexico getroffen. Vooral het ge bied van de havenstad Acapulco heeft het moeten ontgelden. Rivieren zijn buiten haar oevers getreden door de zware regenval waarmede de cycloon gepaard gaat. Maandag was de sad Aca- pulco, waarheen duizenden vacan- tiegangers zich hadden begeven om de nationale feestdag op 16 September te vieren, volledig van de rest van het land afgesneden. De enige brug over de Papagayo in de verkeersweg, lie Acapulco met de buitenwereld verbindt, is vernield. Hierdoor zijn enige hon derden particuliere auto's op de weg, een 50-tal km van Acapulco, gestrand. Zij kunnen de stad niet bereiken en ook niet terugkeren. Verscheidene overstroomde dor pen zijn geëvacueerd. De meeste telefoon- en telegraafverbindin gen met de havenplaats zijn ver broken. De tot dusver aangerichte schade in het gebied van Acapul co wordt geschat op 2 millioen pesos. De nieuwe Sowjetrussische am bassadeur te Washington, George Zaroebin, is te New York aange komen. „Mijn gehele werkzaam heid als ambassadeur van de Sow jet-Unie te Washington zal gewijd zijn aan de vrede en de samen werking tussen onze beide landen", zo verklaarde hij.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1