Meer of minder subsidie? Roode-Kruis- Kerstpakketjes voor Koreavrijwilligers r OUPE T. B. C. BATIG SALDO Benelux is niet altijd besmettelijk Nederland van goedkoopte eiland in Europa. De concurrentieverhoudingen in de Arrestaties in Z.-Afrika Brits schip in moeilijkheden ONDER DE „OPTIMA" matras Barbara Pleyer WESTERSE BEZOEKERS AAN INDONESIË WEKKEN ARGWAAN Onze dokter aan het woord Voorzorg Verhaal van de Zuidhollandse eilanden TWEEDE BLAD Zaterdag 13 September 1952 7e Jaargang No. 2138 Speciaal na de oorlog is men in Nederland ver trouwd geraakt met het begrip subsidie. Het is ons populair gemaakt door de overheid, die met haar economische politiek van de laatste jaren herhaal delijk naar dit middel heeft gegrepen om de prijzen bij de lonen aan te passen. Er is hier dus sprake van een prijssteun, die om verschillende redenen kan worden gehanteerd. Fa Julia van de Welle In het toch al zeer dicht bevolkte Nederland heerst nog steeds een rampzalige woningnood. De talloze moeilijkheden en conflicten, die daaruit voortvloeien, komen ook op het spreekuur van de dokter. „Van dat gezin, dat bij ons achter woont, staat de man nu onder controle van het consultatiebureau voor tuberculosebestrijding. U begrijpt, dat wij met onze drie kinderen dit huis niet langer met hem wil len delen." HENK VAN HEESWIJK Een samenstel van factoren heeft onze overheid tot deze ge- drijgslijn gebracht, doch er kan aanzienlijk verschil van opvat ting heersen over de vraag, of men de subsidiepolitiek doelbe wust moet hanteren om hiermee hoeften, waardoor het loonpeil laag wordt gehouden. Hiermee wordt grote steun geboden aan de exportindustrie, die door deze politiek in staat wordt gesteld te concurreren op de wereldmarkt. De hieraan verbonden offers uit een bepaalde economische wen- de staatskas kunnen geheel of ge- selijkheid te realiseren dan wel of men naar dit middel grijpt in een noodtoestand, dus om plotse ling optredende ongewenste fac toren te bestrijden. In het algemeen wordt de sub sidiepolitiek in ons land als nood- middel gebruikt. Het is een buf fer om de invloed van verschijn selen, die als abnormaal worden gezien, uit te bannen. Zo zagen wij een subsidie toegekend op het brood, de margarine en de bouw kosten van huizen. Zodra de abnormale verschijnselen van duurzame aard blijken, dienen de prijzen aan het werkelijke peil te worden aangepast, mede ook om dat deze subsidieposten anders te zwaar drukken op het budget van een volk. Het geven van een toeslag van overheidswege kan niet voor elk artikel geschieden. Het verbruik van het goed in kwestie dient vrij inelastiseh te zijn, hetgeen betekent, dat de consumptie door prijsverlaging niet in ernstige mate zal toenemen of door een hoge prijs enorm zal afnemen. Daarom is subsidie op bederfe lijke levensmiddelen en andere primaire kosten van levensonder houd ook zeer gebruikelijk. Be staat er een bonnenstelsel, dan wordt er kunstmatig een inelas- tische vraag geschapen. Wij kunnen niet ontkennen, dat deze economische operaties met subsidies voor onze volkshuis houding zegenrijk hebben ge werkt. Tijdens de Korea-hausse hebben wij er een overmatige loonstijging mee kunnen voor komen. Het is gebleken dat 'n subsidie- diepolitiek wel inflationistisch werkt, doch minder dan wanneer via loonaanpassing een verhoogd prijspeil moet worden bestreden. Dit alles betekent een aanmoedi ging om de subsidiepolitiek in toenemende mate te gebruiken. DE KEERZIJDE. Laten wij oog hebben voor de schaduwzijden. Het werkelijke prijsverloop wordt met de subsi dies geweld aangedaan. Het be staande waardepatroon voor goe deren wordt ontwricht, hetgeen gevolgen heeft voor het prijzen stelsel als geheel. Steeds zal bijv. een zekere uitbreiding van de vraag bij kunstmatig lage prijzen niet zijn te voorkomen. Hierdoor wordt de handel van het gesub sidieerde product bevorderd ten koste van een andere bedrijfstak. Dit schept een zekere onbillijk heid. Bovendien wordt de kunstmati ge prijs door de massa als een na tuurlijke aanvaard. De consu ment geeft zich onvoldoende rekenschap van de politiek der overheid of heeft er geen begrip voor. Men ziet de lage prijzen als logisch" tot stand gebracht door politieke agitatie of anderszins, waardoor er a.h.w. een sluier wordt gehangen over het werke lijke prijzenverloop op de wereld markt. De overheid kan de prij zen beïnvloeden, zo meent men, waardoor elke prijsstijging ten leste wordt gezien als door haar veroorzaakt. CONSEQUENTIES. Dit is een factor, die de poli tieke rust in een land kan ver storen. De overheid kan gedwon gen worden langs deze weg het gehele prijzenstelsel te gaan be heersen, waardoor er een op vrije prijsvorming gebaseerde econo mische organisatie kan ineenstor ten. In Nederland kan men het be wijs van deze opvatting min of meer vinden bij de huurpolitiek. De huren worden kunstmatig laag gehouden, zij het door afge dwongen subsidie van huiseige naren, maar er zou politieke on rust volgen, indien ze zonder meer op het normale peil zouden worden gebracht. Het zal nu veel inspanning kosten om hier de normael verhoudingen terug te vinden. Internationaal kan een subsi diepolitiek tot grote storingen aanleiding geven. Een land kan kunstmatig een laag prijspeil scheppen voor de eerste levensbe- deeltelijk worden teruggewonnen door hoge belastingen te heffen op de bedrijfswinst. Voor ons land met zijn groot bevolkings overschot zou een dergelijke ge dragslijn voordelen kunnen bie den. VERKEERDE RICHTING. Het is echter duidelijk, dat hier nadelen tegenover staan. Het bui tenland zal er toe overgaan zijn industrie door het heffen van in voerrechten te beschermen. Hier door wordt het principe van de vrije handel ernstig aangetast en begint men opnieuw aan de bouw van een aantal tolmuren, die juist geslecht moeten worden, wil men komen tot grote Europese eenheid en toenemende interna tionale arbeidsverdeling. Wij zien dan ook, dat het verdrag voor de Europese staal- en kolengemeen- schap zich ernstig verzet tegen de subsidiepolitiek en de deel nemende landen zullen voor deze artikelen geen subsidie meer ver strekken. Wij kunnen concluderen, dat men in het kader der toenemende economische samenwerking in Europa de subsidiepolitiek zal verwerpen. Dit zal de prijzen van een reeks van goederen op 'n zeer natuurlijk niveau stabilise ren. Die tendens tot prijsstabi- lisatie zal de wens tot meer eco nomische samenwerkign verster ken en de werkgelegenheid in de verschillende landen minder doen schommelen. Bij het toenemende streven naar een verenigd Europa zal men de goedkoopste eilanden" in dit werelddeel willen oprui men. Nederland behoort momen teel tot die eilanden en dat bete kent, dat de subsidiepolitiek in de toekomst meer en meer zal wor den vermeden om de grenzen naar onze afzetgebieden open te houden of nog bestaande barriè res te slechten. In een voorstad van Johan nesburg zijn 39 niet-blanken gearresteerd wegens overtre ding van het uitgaansverbod. In Germison, een industrie stad bij Johannesburg werden 20 niet-blanke overtreders van de apartheidrfbepalrnfeen aan gehouden. Het Britse motorschip „Nor- rix" (345 ton) seinde dat het door werïrinté in de lading in moeilijkheden kwam te verke ren ten N. O, van de Docking- boei (Engelss Oostkust). Later meldde het schip geen hulp meer nodig te hebben en de toestand meester was. GRAAG NOG EENS! In het jaarverslag van een on zer grootste handelshuizen vindt men in bittere woorden een paar opmerkingen aan het adres van de semi-officiële instellingen, die de particuliere handel hebben ge dwarsboomd door exportbevorde ring te bedrijven zonder tussen komst van de hiervoor bestaande particuliere instellingen. De ex portbevordering wordt daardoor te kunstmatig ente duur, zo meent de directie van dit bedrijf. Men mag aannemen, dat een opmerking als de bovenstaande niet uit de lucht is geplukt. Wan neer zij juist is, dan wordt het tijd, dat de bedoelde officiële in stellingen van hun officiële ka rakter worden beroofd. Het is onjuist, wanneer de particuliere handel wordt beconcurreerd door semi-officiële instellingen, zelfs wanneer die concurrentie volko men zinloos is. De particuliere handelaren zijn het vooral ge- Volgens „Het Volk" zou op 8 en 9 October a.s. in de Belgische badplaats Het Zoute een verga dering van Nederlandse en Bel gische ministers worden gehou den, tijdens welke de problemen zullen worden besproken, welke samenhangen met de Nederland se concurrentie. (In bevoegde kringen te 's-Gravenhage wordt vernomen, dat het inderdaad in de bedoeling ligt eerlang een mi nistersbijeenkomst te houden, doch dat omtrent het tijdstip enz. nog niets is vastgesteld. Red. A.N.P.). In een door het verbond der Belgische industriëlen uitge geven communiqué heet het dat de toestand in de door de Neder landse concurrentie bedreigde in dustrieën veel ernstiger is dan door niet ingewijden kan worden vermoed. Het verbond eist dan ook onverwijd beschermende maatregelen van de regering. De voorzitter van het verbond, al dus het communiqué, heeft er tijdens zijn onderhoud met de eerste minister op gewezen, dat het geen zin heeft fiscale facili teiten te verlenen bij de oprich ting van nieuwe bedrijven wan neer van te voren vaststaat dat deze niet levensvatbaar zullen zijn door de abnormale concur rentie van de Nederlandse Bene- luxpartner. Het blad „De Nieuwe Gids" merkt in dit verband op dat het feit dat ook de sectoren der Bel gische industrieën, die niet te lij den hebben van de Nederlandse concurrentie, met de actie van het verbond van Belgische indu striëlen accoord gaan, niet alleen een bewijs is voor de solidariteit onder de industriëlen doch tevens de bevestiging Van de opvatting, dat het hier gaat om fundamen tele problemen. Het blad weet tevens te berichten, dat de Ne derlandse delegatie van indu striëlen, die Woensdag j.l. be sprekingen hebben gevoerd met het verbond der Belgische indu strieën, vriendschappelijk doch positief heeft gewaarschuwd voor de gevolgen van bescher mende maatregelen. „De Nieuwe Gids" merkt in dit verband op, dat ook het verbond van Belgische industriëlen niet aan de principes van de econo mische unie wenst te tornen en de voorgestelde beschermende maatregelen daarom een tijdelijk karakter moeten hebben. Het blad acht het voorstel van de vroegere liberale volksvertegen woordiger Louis Ameye, die in een artikel in „Le Soir" voor stelde de door de Nederlandse concurrentie getroffen indu strieën tijdelijk een regerings subsidie te verstrekken „zeer in teressant". Ook een afvaardiging van het Algemeen Christelijk Vakver bond heeft intussen een bezoek gebracht aan de eerste minister en eveneens aangedrongen op het nemen van beschermende maatregelen. Bovendien heeft dit verbond aangedrongen op de instelling van een vast Benelux- commissariaat, dat zich voortdu rend met alle problemen van de economische unie zou kunnen bezighouden. weest, die Nederland groot heb ben gemaakt. Laten we hun alle kans geven om het nog eens over te doen. MEER WAARNEMERS. De eerste consequenties van 't Schumann-plan voor Nederland zijn vermoedelijk dat onze staal- prijzen omhoog moeten. Dat bete kent een nadeel voor allen, die staal in hun producten moeten verwerken. Nu moeten wij niet klein zijn en ook de nadelige ge volgen van internationale samen werking durvan aanvaarden, mits er op de duur ook voordelen zijn. Over 't algemeen wordt er in Nederland veel goeds gezegd over Europese plannen en al wat daar mee samenhangt, omdat wij er iets van verwachten. Zien we echter naar het Beneluxplan, dan vinden we over de Zuidgrens niets dan mopperende Belgen, die menen, dat ze door Nederland worden doodgeconcurreerd. In de practijk blijkt dat erg mee te val len. Men wil een eind maken aan de Nederlandse positie in Europa als goedkoopte eiland, maar men denkt er niet aan, dat overbevol king en 't bevorderen van export nergens meer zorgen vragen dan juist in ons kleine land. Wanneer men door het ontwer pen van plannen en Europese in tegratie-politiek niets anders be oogt dan het vernietigen van onze economische positie, laten we dan voorlopig onze eigen boontjes nog maar doppen. Indien nodig kunnen we altijd nog waarne mers zenden; dat doen de Engel sen ook wanneer ze ergens alleen de voordelen van willen plukken. Op de intendance van het Ne derlandse Roode Kruis' in Den Haag wordt thans energiek ge werkt aan het klaarmaken van kerstpakketjes voor het Neder landse detachement bij de troe pen van de Ver. Natie^ op Ko rea. Van verschillende zijden heeft het Roode Kruis inlichtingen ingewonnen, opdat de inhoud zoveel mogelijk beantwoordt aan de verlangens van de mili tairen en matrozen, die met Kerstmis in de barre winter en ver van huiö zullen zijn. Zo hebben de welfare-leidsters haar licht opgestoken bij ge wonden, die in militaire hospi talen worden verpleegd en die uit ervaring weten, waarmede de soldaten en matrozen blij kunnen worden gemaakt. Uit de soms ontroerende brie ven, die het Roode Kruis ont ving na de zendingen, die met Kerstmis 1951 op Korea aan kwamen, is gebleken, hoe de militairen een blijk van mede leven op prijs Stellen. De inhoud van de 1420 pak jes, die deze maand worden verscheept, bestaat uit een map je luchtpostpapier, 'n blik kaas, een blik roggebrood, een blik chocolade, een zak zuurtjes, een sigaretten-aansteker met extra vuurstenen, een ballpoint met reServestift, 2 zakdoeken en 2 lang brandende kerstkaarsen. Deze inhoud gaat vergezeld van de volgende Kerstbood schap, die getekend is door de voorzitter van het hoofdbestuur, ii F. C. C. baron van Tuyl van Zuylen „Het Nederlandse Roode Kruis moge u evenals het vorige jaar Een is leverbaar in elke maat Alleenverkoop: Bierkaaistraat 2123 HULST Telef. 54 uit naam van de velen, wier ge dachten in de Kerstdagen naar u uitgaan, een kerstpakket doen toekomen. Wij hopen van har te dat, hoe ook de omstandig heden mogen wezen, onder wel ke u dit pakket zal bereiken, Kerstmis toch niet zonder kerst zegen voor u mdge zijn. Het Kerstfeest heeft ons altijd iets te zeggen. Het spreekt van licht, waar alles duisternis is en het spreekt van Gods liefde in een wereld, die vol liefdeloos heid is. Moge God u nabij zijn en sterken, ook in het jaar dat voor u ligt". Barbara Pleyer, de „Olympi sche vredesengel" heeft haar paspoort teruggekregen omdat de Westduitse autoriteiten van mening waren dat zij geen ge vaar opleverde voor de binnen- en buitenlandse veiligheid. Zij is van plan naar Zwitser land te reizen, op uitnodiging van de beweging tot morele her bewapening die daar haar hoofdkwartier heeft. Een diplomatieke correspon dent van „The Manchester Guardian" meldt: Het bezoek van Malcolm Mac- Donald, de Britse commissaris- generaal van Zuidoost Azië aan Indonesië heeft een ware uit barsting van argwaan in de In donesische pers teweeggebracht. Men neemt aan, dat MacDonald zal trachten Indoneië in de Wes terse invloedsfeer te brengen. Het argwaan is nog toegenomen door het bezoek van Chester Bowles, de Amerikaanse am bassadeur in India, dat vorige week werd aangekondigd. Verschillende dagbladen sug gereren, dat de Britten de troe belen op Serawak uit hun duim hebben gezogen of sterk over dreven, teneinde de Indonesi sche regering schrik aan te ja gen voor het communisme. Indonesië heeft het San Fran- cisco-verdrag nog niet gerati ficeerd. Volgens sommige be richten zou het land zich in verbinding hebben gesteld met een aantal kleinere mogendhe den, die eveneens slachtoffer waren van Japan, om een geza menlijke eis te stellen voor her stelbetalingen van Tokio. Door overstromingen, als gevolg van zware regenval, in Midden-Texas zijn 4 personen om het leven gekomen. Een aantal bruggen is door het wa ter weggespoeld. Naar het Columbiaanse blad „El Colombiano" meldt is onlangs uit Bogota een dokter ontvoerd door een aantal leden van een gue- •rillabende, die opereerde in het gebied van Urrao. De dokter werd in een kast gestopt en overget- bracht naar 't hoofdkwar tier van de bende om de guerillaleider, die ernstig ziek was te verplegen. Toen de dokter op het hoofd kwartier aankwam, bleek daar ook reeds een geeste lijke aanwezig te zijn, die door andere bendeleden was ontvoerd in geval van nood hun leider de laatste sacramenten toe te dienen. Zover is het niet gekomen. De bendeleider is her steld en de dokter en de geestelijke zijn weer naar Bogota gebracht en weer in vrijheid gesteld. In tal van huizen zijn meer dan twee families ondergebracht; de mensen wonen daarbij vaak dicht op elkander. Het is dan ook begrijpelijk, dat men zich telkens weer afvraagt, of er in de naaste omgeving ook ziektegevallen zijn, die een bedreiging vormen voor de gezondheid van de eigen gezinsleden. „Nu zijn ons eindelijk een paar kamers toegewezen, maar de vrouw in dat huis ligt al meer dan twee jaar met de longen. Ik voel er niets voor hierop in te gaan, want mijn echtgenote is lichamelijk toch al nooit zo sterk geweest". Het lijkt ons nuttig op deze plaats eens duidelijk te zeggen, dat niet iedere patiënt met long- tuberculose ook werkelijk be smettelijk is. Wél wordt het tuberculeuse proces steeds ver oorzaakt door de tuberkelbacil, wél bevinden zich in de aangetas- Door 19) Nadruk verboden. Gisteravond was hij voor het laatst in het ziekenhuis op be zoek geweest. Het was later ge worden dan gewoonlijk. Geen van beiden hadden ze er aan gedacht, dat hij de tram van vijf over negen niet kon halen. Langzamerhand was geduren de deze bezoeken het ijs gebro ken, de afstand, die tussen het adellijke jonge meisje en de ge meente-ambtenaar bestond, was verkleind. Drenth was als altijd de correcte Drenth gebleven, maar het vormelijke freule werd in de ziekenkamer uit zijn mond niet meer vernomen. En het „mijnheer" was van haar zijde weggebleven. Het was nu „Drenth" en „Nettie", en dat was eigenlijk zonder erg ge schied. Er hadden prettige gesprekken plaats gevonden. Het meisje had er zich over verwonderd, dat de zo vreemde Drenth heel ontwik keld bleek te zijn, verstand had van litteratuur, van muziek, van beeldhouwkunst en van schilde rijen. „Vroeger heb ik veel piano gespeeld," had Drenth eens op een Woensdagavond verteld, „maar de dames, bij wie ik in pensioYi ben, houden niet van muziek, hebben zelfs geen radio toestel en, nu ja, dan kom je er ook niet meer toe. Een enkele maal ga ik wel eens naar een goed concert in Rotterdam en voor de rest lees ik. We hebben gelukkig een behoorlijke leesbi bliotheek in ons dorp. Een uit komst, want boeken zijn over het algemeen zo duur Op een andere keer bekende hij, dat hij in zijn vrije tijd wel eens een beetje geschilderd had. „Och ja, in je jonge jaren doe je dergelijke dingen wel eens. Maar als je ouder wordt En ten slotte was men het er over eens, dat Donkervoort nu niet de aangewezen plaats was om literaire, muzikale en andere talenten te ontwikkelen. Maar de laatste avond was een vreemde geweest. Er was iets van weemoed. Het leek wei, of men voorgoed van elkaar ging scheiden. En toch, men kwam dichter bij elkaar. Of, was de afstand, de kloof in Donkervoort groter dan in Rotterdam? „Binnenkort geeft vader een feestje," zei het meisje op de laatste avond. „Dan zal ik je een uitnodiging zenden." „Doe dat niet," had hij afge weerd. ,,Ik zal me tussen al die onbekende mensen niet thuis gevoelen, weet je." „Kom je me dan niet eens op „Hoogstede" bezoeken?" was de wedervraag. „Och, zal je vader mijn bezoek op prijs stellen?" „Vader? Je komt toch niet voor vader?" Deze zin werd door hem niet voldoende begrepen en het meis je was er dankbaar voor. Even, haast onmerkbaar was er een lichtrood over haar wangen ge komen. Ze had zich verkeerd uitgedrukt. Maar ze wilde hem weerzien. Ze kon prettig met hem praten en zijn aanwezigheid gaf haar zo'n rust, de rust, die zij behoefde. Want diep in haar binnenste stormde het en ze vreesde het straks op het stille kasteel niet te kunnen uithou den. Ze had er immers niemand anders dan haar vader en die was vaak weg. Doch ze zou Drenth nog wel eens ontmoeten en spreken. Wat belette haar tenslotte om hem uit te nodigen een uurtje met haar te komen praten als haar vader weg was? Het heengaan van Drenth was pijnlijk geweest. Beiden hadden gevoeld, dat er een einde was ge komen aan de gezellige uurtjes in de ziekenkamer. De kleine vertrouwelijkheid, die hier ge groeid was, zou weer wegvallen. Het werd nu weer vormelijk „freule" en „mijnheer Drenth". Dat eiste de wereld nu eenmaal. En het stompzinnige Donker voort zou er schande van spre ken als zo'n doodgewone ge meente-ambtenaar het in zijn hoofd zou halen om de freule bij haar voornaam te noemen. Even eens zou Donkervoort het niet begrijpen, als de freule het „mijnheer" zou Drenth. Lang had de kleine hand van het meisje gerust in de grotere van de man. En de patiënte, die over enkele uren naar huis zou gaan, maakte het afscheid ge makkelijk door op gemaakt- luchtige toon te zeggen: Ik kom wel eens aanwippen in het ge meentehuis. En we zien elkaar ook nog wel eens langs de weg. Per slot van rekening is Donker voort niet zo groot." Maar toen Drenth de deur van kamer 86 achter zich had geslo ten, begonnen er twee grote druppels te glijden over het ge zicht van de jonge vrouw Drenth sloeg het dek van zich af en stapte uit bed. Automa tisch haalde hij zijn scheerappa- raat uit de la van ziin toilettafel en stak de stekker in het con tact, waarna hij traag het appa raat over zijn wang en kin draai de. „Om tien uur komt vader me halen met de wagen", had Nettie gezegd. „En ik ga meteen naar huis." Tien uur weg, wel, dan kon ze ongeveer kwart vóór elf langs het gemeentehuis komen. Allicht zou hij haar zien, als de wagen voorbij reed. Toen hij na het ontbijt naar het gemeentehuis wandelde, zag hij hier en daar vlaggen wappe ren. Natuurlijk, het was een feestdag. Zo voelden de Donker- voorters het ook aan. Vandaag was iedereen blij, omdat de freule weer thuis kwam. (Wordt vervolgd.) te lichaamsweefsels inderdaad tuberkelbacillen, maar de lijder is pas dan besmettelijk voor zijn omgeving, wanneer hij deze ba cillen ook om zich heen ver spreidt. Omdat in dit laatste geval het tuberculeuse weefsel blijkbaar in open verbinding met de buiten wereld staat spreekt men bij zulk soort patiënten wel van „open longtuberculose". In tegenstel ling hiermee worden de talrijke niet-besmettelijke gevallen als „gesloten longtuberculose" geru briceerd. MET DE MICROSCOOP. Het onderzoek naar de even tuele besmettelijkheid wordt als regel verricht door het opgehoes te slijm nader te bestuderen. Van dit sputum worden dan gekleurde praeparaten gemaakt, die onder de microscoop bekeken worden om te zien, of zich daarin ook tuberkelbacillen bevinden. De aanwezigheid van tuber- bacillen in het sputum kan ook w-orden vastgesteld door een wei nig van dit slijm op een daarvoor geschikt voedingsbodem te bren gen. Bij deze kweekproef, waar weglaten voor meestentijds een aantal weken mee gemoeid is, worden de bac terie-kolonies, die op de voedings bodem zijn uitgegroeid, eveneens onder de microscoop bestudeerd. POSITIEF EN NEGATIEF. Wanneer bij een dergelijk on derzoek tuberkelbacillen worden gevonden, noemt men de uitslag van het onderzoek positief. Zijn er geen tuberkelbacillen te vin den, dan heeft het onderzoek een negatieve uitslag. Langzamerhand is men deze begrippen op de patiënten zelve gaan overdragen. Een „positie ve" patiënt is dan iemand, bij wie tuberkelbacillen in het sputum gevonden zijn. Hij is dan lijden de aan open longtuberculose en dus besmettelijk. De overgrote meerderheid van deze besmettelijke patiënten wordt door toedoen van de des betreffende instanties verpleegd in sanatoria, waar de kans, dat zij gezonde mensen weer infecteren, uit de aard der zaak uiterst ge ring is. Van negatieve patiënten spreekt men, wanneer er bij herhaald onderzoek geen tuberkelbacillen in het sputum te vinden zijn. Het longproces is dan gesloten en de tuberculoselijder is niet besmette lijk. Van mensen, die gewoon aan 't werk zijn, doch die onder con trole van een consultatiebureau staan, kan men rustig aannemen dat zij niet besmettelijk zijn. Ook onder de bedpatiënten zijn er velen, die voor de omgeving geen gevaren opleveren.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5