Verslag „Sociale Zaken" over 1951 Uit de Provincie Kerkdiensten De moord op de boswachter op de Loosdrechtse heide Arbeidsvrede bleef beivaard VOOR DE ZONDAG VEILIG VERKEERS-WEEK AGENDA Zware straffen geëist Socialistische Rijkspartij ontbindt zichzelf „De Bleye Haghe" te Axel contactpunt „Benelux" '•■it DE REDDER IN DE NOOD Van 15 tot en met 20 Septem ber wordt de jaarlijkse „Veilig Verkeers-week" gehouden. Het verbond voor veilig verkeer heeft als telkenjare de mede werking verkregen van gemeen tebesturen, politie en diverse bedrijven. Aan deze „Kijk-uit"-campagne dqen meer dan 450 gemeenten raw, terwijl verder de P.T.T., de K.L.M., Philips, Werkspoor en nog vele andere bedrijven voor deelneming aan de actie heb ben ingeschreven. Ook de omroepverenigingen en de pers zullen weer een be langrijk aandeel hebben in de veilig-verkeerspropaganda. Het ligt in de bedoeling deze actie in al haar vormen en uitingen te concentreren op de slagzin: „Kijk uit!" JONGELUI ENSCENEERDEN OVERVAL. TERNEUZEN. gereformeerde kerk. AXEL. BIERVLIET. GOES. KAPELLE. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. Het ministerie van sociale za ken eni volksgezondheid heeft een verslag van de verrichtingen gedurende het jaar 1951 gepubli ceerd. In een „woord vooraf" merkt minister mr. A. M. Joekes o.m. op, dat de politieke span ningen op internationaal terrein in 1951 haar stempel hebben ge drukt op het sociaal-economische leven van ons land. Het hierbij aangeboden ver slag, zo schrijft de bewindsman, geeft een beeld van de wijze, waarop is getracht de gevolgen van deze spanningen in de socia le sector zoveel mogelijk op te vangen en te neutraliseren. Zeer verheugend is het dat de arbeids vreugde nagenoeg bewaard kon blijven. Het aantal door stakin gen verloren arbeidsdagen was het laagste sinds de bevrijding. Onder leiding van de directeur- generaal van de arbeid voerde de looncontroledienst in tal van bedrijven een effectieve controle uit op de naleving van de gel dende lonen. Zo werden de lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de baksteenindustrie, de aan nemingsbedrijven in de Noord- Oostpolder, de textielindustrie, de metaalnijverheid, de schoen fabrieken, de meubelindustrie, de scheepsbouwbedrijven in Gro ningen en de ijzergieterijen in de Achterhoek aan een nauwkeurig Uit de benauwdheid heb ik de Here aangeroepen: de Here heeft mij verhoord, stellende mij in de ruimte. Ps. 118 5. Het is beter tot de Here de toe vlucht te nemen dan op mensen te vertrouwen. Dat was voor zeker de ervaring geweest van de Psalmdichter, die benauwd heden had gekend! Toen hem nergens hulp of uitkomst bleek bij de mensen, had hij het onder vonden met aanbiddende verwon dering, dat de Here in de hoogte zijn pad gekend had. Dat Hij met verlossende macht nabij was, schier nog vóór hij in zijn nood tot Hem riep. Wij zijn ook vaak in benauwd heid. Is er niet veel in ons per soonlijk en huiselijk en ook maatschappelijk leven, dat ons vaak benauwd kan maken? Is het niet waar, altijd nog, dat elk huis zijn kruis heeft, al weten de mensen dat niet? Dat ieder hart zijn smart kent, al staat die niet op ons voorhoofd geschreven? Zijn daar niet krankheid, afmat tende zwakte, lichaamspijnen? Zijn daar niet zorgen om het da gelijks brood? Is daar niet kom mer om de zielen, die wij lief- hebbenlüjs|. daar niet droefheid am eigérf zonden? Ach, daar is zoveel! Maar met dit alles hebben wij een mach tige- Redder uit alle nood. Een, die slechts nodig heeft onze stern te horen, om ter hulpe gereed te zijn Ook ons zegt Hij heden: „Roep Mij aan, Ik zal u ver horen." Blijf bij ons, trouwe Heiland, Gjj, Want d'avondstond is zeer nabij, Bestraal ons met het vriend'lijk |"licht Van Uw vertroostend aangezicht onderzoek onderworpen. Het aantal gecontroleerde on dernemingen bedroeg 7888. De uitgevoerde controles hadden be trekking op de lonen van onge veer 223.000 arbeiders, van wie 33 °/o een te hoog en 3.6 °/o een te laag loon ontving. In totaal werden 346 zaken ter vervolging in handen van het openbaar ministerie gesteld. GEZINSVOORLICHTIN G. In verband met de ontwikke ling der lonen en prijzen werd veel aandacht aan het werk der huishoudelijke en gezinsvoorlich ting besteed. In het verslagjaar werden c.a. 900 cursussen door de commissie voor huishoudelijke en gezins voorlichting georganiseerd, waar aan door c.a- 13.500 huisvrouwen werd deelgenomen. Ook demon straties en filmvoorstellingen, welke door de commissie werden georganiseerd, ondervonden veel belangstelling (c.a. 18.500 bezoek sters). De voorlichting op huis houdelijk terrein vond voorts plaats door verspreiding van c.a. 164.000 vouwbladen. De stichting voor maatschap pelijk werk ten plattelande, wel ke tot doel heeft de bevordering van de sociale en culturele ver heffing van het platteland door rechtstreekse steun en voorlich ting aan gezinnen, het organise ren van cursussen en tentoon stellingen, het bevorderen van een goede sociale zorg in het al gemeen (w.o. sociale gezinssver- zorging), bevordering van goede huisvesting, etc., voert haar taak momenteel uit door middel van over het gehele land werkzame maatschappelijke werksters, wier aantal thans 80 bedraagt. De toenemende veroudering van het Nederlandse volk, welke vooral het gevolg isWan de da ling van het sterftecijfer, heeft een toenemende bestudering van de zorg voor de ouden van dagen noodzakelijk gemaakt. Het aantal ouden van dagen bedroeg in 1950 794.491 personen. Men schat, dat het totaal aantal ouden van dagen in 1960 en 1970 resp. zal bedragen 1.090.000 en 1.460.000 personen, d.i. resp. c.a. 10 »/o en 12 °/o der bevolking. De nationale: commissie voor de oudeliedenzorg, waarin het ministerie van sociale zaken ver- nen de arbeidsverhouding te be stendigen. Naar de mening der Oostenrijkse meisjes stellen de Nederlandse huisvrouwen te ho ge eisen. Gedurende het verslag jaar werden 72 Duitse en 97 Oos tenrijkse huishoudelijke hulpen toegelaten. Het aantal huisvrouwen, dat een aanvrage om een werkster indiende, verminderde in be langrijke mate. Het aantal aan vragen van 900 op 31 Januari 1951 was op 31 December 1951 tot de helft teruggelopen. Uit econo mische overwegingen gingen meer gehuwde vrouwen er toe over zich als werkster te laten inschrijven. Het aanbod nam dan ook aanzienlijk toe en wel van 1767 op 31 Januari tot 2320 op 31 December 1951. Gedurende het verslagjaar was de toelating van vreemde ar beidskrachten geringer van om vang dan in voorgaande jaren. In totaal werden in het jéar 1951 2559 mannelijke en 658 vrouwe lijke arbeidskrachten op dé Ne derlandse arbeidsmarkt toege laten. In verband met het nqg altijd bestaande tekort aan intern huishoudelijk personeel werd een begin gemaakt met de toelating op beperkte schaal van Duitse dienstboden. Daar alleen to de noodzakelijkste gevallen de ge vraagde vergunning werd ver leend, beloopt het aantal toege- latenen slechts 72. De actie is bedoeld voor alle In de Grote Houtstraat te Haar lem is Donderdagavond omstreeks half elf grote consternatie ont staan, toen een auto, die met grote snelheid door de straat reed, plot seling stopte voor een modezaak. Een tweetal jongelieden stormden uit de wagen en sleurden een jongeman, die op het trottoir stond, in hun wagen. Het slacht offer verzette zich hevig, maar moest voor de overmacht zwich ten. De hevig geschrokken toe schouwers, alarmeerden de politie, die een achtervolging inzette met een overvalwagen. Later op de avond werd de auto achterhaald. Daarbij bleek, dat men met „een grap" te doen had. Een drietal jongens had de auto van de vader van een hunner geleend. Een der knapen heeft als „slachtoffer" ge fungeerd. Het hele geval was op touw gezet om een opstootje in de Grote Houtstraat te verwekken. De politie heeft de jongens een verhoor afgenomen, zij zullen de gevolgen nog ondervinden. --weggebruikers en wör<Jt *ge- tegenwoordigd is, zet haar onder- V0€rcj jn plattelandsgemeenten zoekingen met betrekking tot de j 20wej ajs jn <je groie steden, sociale toestand, waarin de ouden j van dagen verkeren, voort. j HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Okinawa". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De prinses van Sa- markand'". Huis-aan-huis-cqllecte Chr. t.b.c.-organisaties. AXEL: Gemeentehuis, 9.30 uur: Aanbesteding maken van een verharding in as- phaltlbeton. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Sensatie in San Remo". GOES: Handelsbelangen Ju bileum-tentoonstelling. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Okinawa"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De prinses van Sa markand"; 2.30 uur: Mid dagvoorstelling. Terrein Westelijk Bol werk, 2.30 uur: Voetbalwed strijd Terneuzen 2Middel burg 2. Café Kolkzicht, 6.30 uur; Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Sensatie in San Remo"; 8 uur: Biosc. „M". Terrein bij de Waterto ren, 2.30 uur: Voetbalwed strijd Axel^-M.O.C. '39. V uurwerk-show Voor de liefhebbers van zang en muziek valt er in de kermis- week toch nog iets meer te ge nieten dan de lawaaierige druk te op de markt. Woensdagavond treden in het Concertgebouw enkele bekende radio-artisten voor het voet licht met een programma, dat aantrekkelijk genoeg is om de hele kermis de rug toe te keren. Naast Olga Lowina, wier faam borg staat voor kwaliteit, ont moeten wij de namen van de Vlaamse komiek Willy Ver voort; Bob Scholte; Cas Oost hoek en Tonny Boucher; stuk voor stuk artisten, die met hun veelzijdig repertoire een avond van hooggestemde kleinkunst garanderen. Théatre Pittoresque Mécha- nique. Voor het eerst in Ter- neuzen. Het „Théatre Pittoresque Mé- chanique", dat onder directie van de heer C. L. Mullens voor het eerst in Terneuzen zal optreden, biedt de kermisbezoekers een op hoog peil staande variété-voor stelling, waaraan meerdere artis ten van naam medewerking ver lenen. De heer C. L. Mullens is een broer van de beroemde cir cusdirecteur Jos. Mullens. Aan de hand van een keur van foto's wist de heer Mullens ons duidelijk te maken, dat hier van een programma valt te genieten, hetwelk aan de Terneuzense ker mis een apart cachet verleent. Wat de trapeze-werkers en de acrobaten, de danseressen en de muzikale virtuozen laten zien en wat de equilibrist presteert, gaat ver uit boven wat men gemeen lijk op een kermis te aanschou wen krijgt. Zowel uit- als inwendig heeft men de ruime tent een uiterst verzorgd aanzien weten te geven en wij twijfelen er dan ook niet aan, of de vele bezoekers van buiten en binnen de stad zullen zich haasten om getuige te zijn van wat de heer Mullens in zijn théatre pittoresque zal preste ren. De Terneuzense kermisgan- gers kunnen er bij voorbaat van verzekerd zijn, dat zij waar voor hun geld krijgen. Examen typen en stenografie. Bij de examens ter verkrijging van het diploma typen slaagden o.m. de heer J. B. Doorns te Ter- neuzen en de dames D. Hame link, M. E- van Fraaijenhove en A. E. Dieleman te Axel en mej. J. C. Faas te Sas van Gent. BEZUINIGINGEN. In verhand met de stijging van de kosten van levensonderhoud gingen de huisvrouwen ook be zuinigen op de uitgaven voor huishoudelijke hulp. Het aantal aanvragen om in terne dienstboden daalde van ongeveer 1400 op 31 Januari tot ruim 800 op 31 December van het verslagjaar. Het aanbod van intern personeel nam enigermate toe, hoewel nog steeds van een onvoldoend aanbod moest wor den gesproken. Verschillende Oostenrijkse huis houdelijke hulpen, die op grond van de met Oostenrijk getroffen regeling door de arbeidsbureaux waren bemiddeld, keerden na afloop van het arbeidscontract naar Oostenrijk terug. Slechts weinigen gaven de wens te ken- ZATERDAG 13 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK Schoondüke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 14 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J- Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. A. C. Honders, van Sas van Gent. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. K. Ver beek, van Hontenisse. Philippine: 2.30 uur Ds. K. Ver beek, van Hontenisse. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur en 2.30 uur Dr. L. J. Cazemier, van Schiedam. 10 uur Dienst voor Jongeren in „Bethel"; voorganger Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. Jansma. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom Biervliet: 9.30 uur Ds. W. A. Vrij landt van Borssele. Breskens: 10 uur Ds. E. Pichal, van Gent; 6.30 uur Ds. C. Blomaard, van IJzendijke. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. Doop). Groede: 9.30 uur Ds. J. van Vliet, van Haamstede. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. T„ Oostburg: 10.30 uur Ds. W. J. Fournier. Retranchement: 7 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9 u. Ds. W. J. Four nier, van Oostburg. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Doop). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Bed. H. Avondmaal). Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B Bergsma (Bed. H. Avondm.). IJzendijke: 11 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuqlman. (Bed. H. Avondmaal). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. B. Wentsel, van Ridderkerk. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Meister, van Oud-Bejjerland (Bed. H. Avondmaal). GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur de heer L. Gebraad, van Tholen GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 u leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Jluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.^0 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Mr P. Bakhoven, procureur- generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof, heeft gisteren zware straffen geëist tegen de verdach ten van de moord op de 58-jarige boswachter A. van der Schagt, gepleegd op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse heide. De 43-jarige koopman H. P. Pluert uit Bussum hoorde 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en de 32-jarige loswerkman M. Chr. Peeters uit dezelfde plaats hoor de 15 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Beide verdachten zijn in Mei van dit jaar in deze zaak döo'r de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Deze zaak heeft een geheel nieuwe wending genomen, nadat zich in Juni, dus een maand na de uitspraak van de rechtbank, twee getuigen gedetineerden hebben aangemeld, die verkla ringen wensten af te leggen. Beiden hebben enige tijd alleen met de verdachte P. in de cel ge zeten en tegenover hen heeft hij, zo zeiden deze getuigen, de „ware toedracht van de zaak" verteld. De eerste getuige, een zekere M., verklaarde onder ede, dat Pluer met hem over de moordzaak heeft gesproken en aanvankelijk steeds heeft verteld, dat Peeters het nekschot had gelost. „Hij heeft dit wekenlang volgehouden, totdat hij op de verjaardag van zijn vrouw in tranen uitbarstte, zich weer tot hem (getuige) wendde en zeide, dat hij hem een geheim wilde toevertrouwen", al dus de getuige. „Hij (Pluer) zei toen, dat hij zelf de boswachter het nekschot had gegeven". Op de vraag van de president wat de verdachte daarop te zeg gen had, zeide Pluer: „Deze ge tuige is een fantast. Ik ontken". De getuige S. heeft ook enige tijd alleen met Pluer in de cel ge zeten. Ook tegen deze getuige had Pluer verteld, dat hij het nek schot had gelost. De getuige vertelde ook nog, dat Pluer hem gezegd had: „Ik heb er nog drie in Bussum ver moord", maar daaraan had de ge tuige geen aandacht geschonken. Beide verdachten vertelden nog eens, hoe de zaak zich had toege dragen. Pluer vertelde: „Wij hadden in een tentenkamp op de Loos drechtse heide wat kledingstuk ken en enig tentenmateriaal ge stolen en vejlietep het kamp jg^cr de afrastering. Daar stond een man, die ons toeriep: „Sta of ik dat dergelijke mensen voor lan ge tijd uit de maatschappij ver wijderd worden. Er is hier alle reden om de hoogste straf op te leggen, die onze wetgeving kent", zo ging mr Bakhoven verder en Tegen Pluer eiste^ mr Bakho ven 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen Peeters 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. Het gerechtshof zal op 26 Sep tember arrest wijzen. Het bestuur van de rechts- radicale socialistische rijkspartij (S-R-PO heeft te Hannover be sloten de partij te ontbinden. De afgevaardigden der partij zullen in de staats- en federale parlementen als onafhankelijke leden werkzaam blijven. schiet". Wij gingen naar de manhij eindigde: „Bij een vergelij toe, die later bleek de boswachter king van deze verdachten acht Van der Schagt te zijn. Hij wilde ik Pluer gevaarlijker dan Pee ons meenemen, maar ik vroeg ters" hem of hij ons wilde laten lopen, als wij de gestolen goederen te rugbrachten. De boswachter wei gerde en vroeg onze namen. Wij gaven een valse naam op. Terwijl Van der Schagt stond te schrij ven, liep ik weg en toen ik 4 a 5 meter van hem weg was, draaide ik mij om, haalde een pistool, dat ik in mijn binnenzak droeg te voorschijn, richtte het op de bos wachter en zei: „Wat wil je nu eigenlijk?" Intussen had Peeters een baksteen opgeraapt en gaf de boswachter daarmee enige slagen op het hoofd, waardoor deze achterover viel. Ik kwam er toen ook bij en gaf Van der Schagt een stomp in het gelaat. Wij hadden toen alle twee de bos- .wachter vast maar toen hij riep „Laat me los", stond ik op en liep naar orize fietsen. Toen ik een paar meter weg was, zag ik dat Peeters het pistool van de boswachter pakte en hem liet nekschot gaf". Peeters verklaarde daarente gen, dat zijn- kameraad het eerst de boswachter had aangevallen. Twee artsen-deskundigen heb ben een rapport opgemaakt over de doodsoorzaak en daarin Zijn zij tot de conclusie gekomen, dat de mishandelingen, toegebracht met de steen en de vuistslagen niet dodelijk zijn geweest. „De doodsoorzaak is geweest het nek schot, dat met grote deskundig heid is gegeven", aldus het rap port. Het tweede punt van de ten lastelegging: diefstal van goede ren, waaronder gouden en zilve ren voorwerpen in een villa te Laren, voorafgegaan door ge weldpleging jegens een jonge vrouw, was spoedig behandeld, omdat beide verdachten beken den. In zijn requisitoir herinnerde mr Bakhoven eraan, dat de recht bank de beide verdachten tot 15 jaar gevangenisstraf heeft ver oordeeld. „De verdachten gaven elkaar de schuld het nekschot te hebben gelost en verdere getui gen waren er toen niet", aldus mr Bakhoven. Hij zeide voorts, dat hij gelocft dat de toedracht is geweest zoals Peeters heeft verteld. „Wij heb ben hier te maken met twee ge vaarlijke lieden en het is een eiffc Bij te Breda gehouden examens stenografie slaagden de dames M. v. d. Gouwe, M. van Mosse- velde, F. Maat en S. J. A. Galle te Terneuzen, de dames A. Die leman, P. G. de Feijter en J. C. Faas te Axel. Weinig eerbied voor beplantingen. De laatste weken is de gemeen tedienst druk in de weer met zo wel in Plan West (de Oranje- buurt) als in Plan Oost (de Zee heldenbuurt) beplantingswerk zaamheden uit te voeren. Over het algemeen betonen zo wel de jeugd als de ouderen wei nig eerbied voor de bezaaidq per ken en grasvelden. Het is jammer dat de Axelse bevolking niet over de gehele linie zelf voor deze in uitzicht gestelde verfraaiingen op de bres blijkt te staan. De herdenkingsplechtigheden en concerten. Juist vóór het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons het programma voor de herdenking van de bevrijding op 19 Septem ber 1944. De volgende plechtigheden en festiviteiten zullen plaats heb ben: 7.30 uur: Plechtige mis in de R.K.-kerk van Gregorius de Groote. 4.30 uur: Bloemenhulde bij de R.K.-begraafplaats bij de graven der burgerslachtoffers en op de laatste rustplaats van mevrouw Szydlowsky. 5 Uur: Dezelfde plechtigheid op de algem. begraafplaats bij de graven der Poolse gevallenen en burgerslachtoffers. 5.30 uur: Plechtigheid bij het Poolse monument. Ook de burge rij kan, hetzij individueel of col lectief aan deze bloemenhulde deelnemen. 6.30 uur: Plechtigheid bij het Poolse kruis door de ver. „Axel- Polen". Een koortje o.l.v. de heer J. Smies Hzn zal hierbij het „Poolse volkslied" en het „Wil helmus" ten gehore brengen.' 7-15 uur: Concert op de markt door de Chr. fanfare „Hosanna". 8 uur: Concert op de markt door het Herv. kinderkoor. 8.15 uur: Concert op de markt door de harmonie „Concordia". 9 uur: Concert op de markt door „Mondaccordeola". Een groep Poolse oud-strijders die thans te Vlissingen gedomici- leerd ziin, zal deze plechtighe den ten dele bijwonen. Raadsvergadering. De agenda voor de raadsverga dering op Dinsdag 16 September a.s. bevat o.m. de volgende pun ten u Benoeming van leden van de commissie van advies, als bedoeld in art. 8 der Woonruimtewet; Be noeming vertegenwoordiger van de gemeente in de N.V. Waterlei ding Mjj „Zeeuwsch Vlaanderen"; verzoek om eervol ontslag door mevr. C. A. Stuffken als onderwij zeres aan de O.L. school; verzoek van de heer A. H. J. Sorber om eervol ontslag per 1 Nov. 1952 als voorman dienst gemeentewerken; Aanstelling hulpkeurmeester in vaste dienst bü de vleeskeurings dienst voor een proeftijd van een jaar; Onbewoonbaarverklaring van de woning Kanaalkade 80; Ontwerp gemeenschappelijke rege ling van de centrale dienst van bouw- en woningtoezicht en van gemeentewerken; Wijziging huur- en verhuurverordening voor de woningen van het gemeentewo- ningbedrijf en wijziging op het be heer van het gemeentelijk woning bedrijf; Verzoek van het bestuur van de hulpver. voor Geref. onder wijs om gelden beschikbaar te stel len voor aanschaffing voor een ka chel; Verzoek van het R.K. kerk bestuur om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing meube len en leermiddelen; idem van de ver. voor Chr. Nat. onderwijs; Voorstel op het verzoek tot toetre ding als lid van de Jeugdherberg centrale; Verzoek van de heer H. P. DielemanKoole om verminde- Ook over de grenzen, in het avonden en er voorts o.a. op ge 1 1 l\/T/\AV*LAlrA slechts ruim 10 km van Axel ge legen Moerbeke, komt een steeds krachtiger streven tot uiting om de doelstellingen van de interna tionale jeugd en trekkersbewe ging verder te verwerkelijken. Daar de gemeenschap in de jeugherbergen gebaseerd is op medeverantwoordelijkheid en zelfwerkzaamheid van gasten en bezoekers, is de pedagogische waarde van deze beweging niet genoeg naar waarde te schatten en is het verheugend dat de Axelse jeugdherbergouders dezer dagen in een sympathiek gesteld schrijven uit Moerbeke de broe derhand werd toegestoken om het contact te vernieuwen. Via het internationaal trek kerspad naar Zuiddorpe zal nog deze maand een wandeltocht naar Axel worden ondernomen, waarbij het bezoek aan de „Bleye Haghe" het culminatiepunt zal vormen. Hier toch zo ligt tenminste in de bedoeling zullen in de lijn van de internationale weder kerigheid belangrijke besprekin gen plaats vinden. Deze zullen in de eerste plaats ten doel hebben het beleggen van wederzijdse" ggseeenschaps- richt zijn tussen Moerbeke en Axel een internationaal trekkers pad tot stand te brengen, even als andere de trekkersbeweging rakende aangelegenheden. Zoals men wellicht nog niet algemeen weet, is het jeugdher- bergwerk bij onze Zuiderburen nog niet zo ver gevorderd als ten onzent. Wellicht is de tweetalig heid in dit opzicht van remmen de invloed geweest. In 1930 opende de Vlaamse Jeugdherberg Centrale te Gans horen (nabij Brussel) haar eer ste jeugdherberg op de z.g. „Sip- pelberg". Het actieterrein der beide cen trales loopt parallel met de taal grens. In het Noorden is het de „V.J H.C.", in Wallonië de „Cen trale Wallone des tuberges de la Jeunesse". Beide zijn echter in één federatie voor België ver enigd. De jeugdherberg „Francipany" te Moerbeke is één der ruim 40 Belgische en naar het zich laat aanzien zal het aanstaande con tact zeer bijdragen tot de ver broederende idealen van deze mooie beweging en ook in het kader van de „Benelux" beteke nis krijgen. ring van de vermakelijkheidsbelas ting voor zijn bioscoop-bedrijf; Voorstel tot aanvaarding van het definitieve grondvoorschot groot 320,50 en het definitieve bouw- overschot groot 31.416,89, betref fende de bouw van 3 arbeiderswo ningen in de Ds J. Scharpstraat; Voorstel tot vaststelling van diver se verordeningen als gevolg van de nieuwe winkelsluitingswet 1951. Collecte kankerbestrijding. De opbrengst van de te Biervliet en Driewegen gehouden collecte ten behoeve van de kankerbestrij ding bedroeg 240,50. De „Hajuto" geopend. Gisteravond heeft de Commis saris der Koningin in de provin cie Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, te Goes de Hajuto geopend, de jubileumtentoonstel ling, die de Goese middenstands vereniging Handelsbelangen ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan van 13 tot 20 September houdt. Met de opening van deze tentoonstelling gaan in Goes met een de lichten branden van de feestelijke versiering die het co mité Gezamenlijk Overleg En Sa menwerking (G.O.E.S.) evenals vorig jaar weer heeft laten aan brengen en die ten doel heeft Goes op de Bevelanden opnieuw in het middelpunt der belangstel ling te plaatsen. Een halve eeuw geleden was het de heer F. Q. C. den Hollan der, de vader van de huidige pre sident der Nederlandse Spoorwe gen, die het Initiatief nam tot op richting van een winkeliersver eniging. Begonnen met 12 leden telt de vereniging thans 240 leden. Nadat de voorzitter van „Han delsbelangen", de heer J. Donner, de genodigden had verwelkomd, herinnerde hij aan de oprichter, de heer F. Q. C. den Hollander, en dankte hij de velen die aan de tot standkoming van deze expo sitie hadden medegewerkt. De hal, zo vertelde hij, meet 2500 vierkante meter. De Commissaris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, sprak zijn bewondering uit voor de fraaie entree van deze ten toonstellingshal. Dat deze expo sitie in Goes gemaakt is door de Goesenaren zelf, strekte de win kelstand tot hoge eer, aldus de Commissaris. Hij hoopte, nadat hij een speciaal woord tot de voorzitter had gericht, die zijn 25-jarig jubileum als zodanig viert, dat de zakenlieden vele vruchten zullen mogen plukken van de moeite die zij hieraan heb ben besteed. Nadat hij gesproken had, maakte de Commissaris, verge zeld door burgemeester W. C. ten Kate en het tentoonstellingscomi té, een rondgang langs de stands. In de stad zelf, waar inmiddels de lichten ontstoken waren, heer ste een vrolijke stemming. Het bezoek, ook van buiten Goes, was enorm. Velen bewonderden de fraaie versieringen en maakten vervolgens een rit met het be kende treintje dat beurtelings door het Oostelijk en het Weste lijk deel van de stad rijdt. Weduwen worden bedacht door AmsterdamsAmeri kaanse weldoener. De secretaris van de Jeugd vrienden Associatie Afd. Hol land heeft van zijn Amsterdams- Amerikaanse vriend, die in Mei van dit jaar in de hoofdstad 76 gouden bruidsparen met geschen ken verraste, het verzoek ontvan gen een andere groep een verras sing te bereiden. Een pakket met een goeddeels zelf gekozen inhoud (ter waarde van 50,zal op Zaterdagmid dag 4 October te half drie, op het gemeentehuis van Kapelle-Bieze- linge door de burgemeester wor den overhandigd aan elk der daar gevestigde weduwen boven 65 jaar. De onbekende weldoener schreef: j „Ter ere van de nagedachtenis van mijn lieve moeder, die mij steeds heeft voorgehouden onder alle omstandigheden een eenvoudig mens te blijven, heb ik het plan hiertoe opgevat". Kapelle-Biezelinge is de ge boorteplaats van de moeder van de schenker. Openstelling weg Sedert enkele dagen is het verbeterde weggedeelte aan de Westkade tussen Tramstraat en Poelstraat voor het autoverkeer gereed gekomen. Het wegdek is op goede hoogte gebracht, terwijl de weg met 1 meter werd verbreed. Boven dien is aan beide zijden nog een betonrand aangebracht. Mo menteel is men bezig het fiets pad aan te leggen, zodat bij de aanvang der bietencampagne de wielrijders over een prima fietspad zullen beschikken en geen levensgevaarlijke caprio len meer moeten maken om voorbij de lange rij wachtende auto's te komen. Voor de kankerbestrijding De collecte ten bate van hef Koningin Wilhelminafonds (kankerbestrijding) heeft op Zaamslag 176,85 opgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2