Uit de Provincie JjVZMS dit StUtij\AtH> Sigaretten zijn duur AGENDA Zijn jongenskleren een wanhoop? Rechtsstrijd over- Incassovoorwaarden Eric de Noorman in „Het land der duisternis Prijsverhoging van gerantsoe neerde levensmiddelen in Engeland Unnnn 9ezuiverde en geconcentreerde soda nEnCU sjiaaat7£e^ir o£c<S...g40d-/ DE SPAARKAS KLIMOP l Voor de militairen overzee Duitser ontsnapte uit het vreemdelingenlegioen Het Sowjet-traject der autoweg in W.-Duisland „OPTIMA" matras Fa Julia van de Walle DODELIJK ONGELUK TE OEGSTGEEST. TERNEUZEN. Het Frans-Tunesische geschil VLEKKEN KUNNEN UIT HET GOED VLIEGEN AXEL, AARDENBURG EEDE. MIDDELBURG. SCHOONDIJKE. ZAAMSLAG. I i Donderdag in de middag heb ben de Russische militairen een Amerikaanse politiejeep toege staan een halve km in gebied van de Sowjetzone van de autoweg gebruik te maken om de gealli eerde controlepost bij Dreilinden aan de rand van West-Berlijn te bereiken, 's Morgens hadden zij de Britse en Amerikaanse mili taire politie evenals de twee voorgaande dagen gedwongen een omweg van enkele kilome ters door West-Berlijn te maken. Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Russische controle-commissie heeft de Westelijke autoriteiten meegedeeld, dat de Sowjet-wacht- posten opdracht hebben gekregen auto's van Britse en Amerikaan se militaire politie met aflossers voor het Westelijke controlepunt niet meer te hinderen. De Engelse regering heeft Donderdag bekendgemaakt, dat met ingang van 5 October de prijzen van zes soorten in Enge land gerantsoeneerde levensmid delen verhoogd zullen worden met bedragen van 1 penny tot 6 pence per Engels pond. De prij zen worden als volgt gewijzigd: margarine 2 pence duurder, kookvet en reuzel 2 pence duur der, kaas 2 pence duurder, boter 6 pence duurder, suiker voor huishoudelijk gebruik 1 penny duurder, bacon 5 pence duurder. Deze prijsverhogingen zullen tezamen met reeds van kracht zijnde verhogingen de regering in staat stellen, als onderdeel van haar campagne tot het bereiken van solventie van het land, de officiële subsidies voor de voor naamste levensmiddelen met 160 millioen pond sterling per jaar te verminderen. De prijsverhogin- gen vallen samen met hogere so ciale voorzieningen. Een wordt geleverd met dubbele wattenlaag, dus heerlijk warm. Alleenverkoop Bierkaaistraat 21—23 HULST Telef. 54 Het is alsof nu de zomer zo on gemerkt voorbij is gegaan en al verkeerd in vroege herfst, ook de zorgen van alle dag weer meer zichtbaar en voelbaar worden dan toen de zomerzon en de va- cantie alle moeiten deden verge ten. We moeten weer aan het werk, de dagelijkse sleur krijgt ons weer te pakken, de kinderen gaan weer naar school en moeder de vrouw heeft er weer maar voor te zorgen, dat het eten op tafel komt en tóch aan het eind van de week de kas klopt. Vooral dat laatste is niet zo eenvoudig. Het viel deze vacantie ook al niet mee. Wat is alles toch duur! Wat gaat er een handvol geld weg voor maar een beetje ont spanning, voor wat zee- of bos- lucht! Maar in de blijdschap van het vrij en allemaal bij elkaar zijn kregen de zorgen geen kans. Nu, weer terug thuis, is dat anders. Wat voor de vacantie ergens ver weg uit de gedachten was gezet laat zich nu niet meer weg zetten. Er móet iets aan gedaan worden. De kleren van de kinde ren moeten nodig vernieuwd; de stofzuiger is niet meer te repare ren en het kleed in de voorkamer kijkt ons ook al zo lang verwij tend door zijn gaten aan. Waar al die grote bedragen in eens gevonden?! En dan komt er de verleiding van de koop op afbetaling. „Op zeven plaatsen in Nieuw- Guinea zitten onze mensen in de rimboe en ze hebben het er hard. Er is geen verbinding. Er is alleen een oerwoud met de meest primitieve mensen en middelen. Bovendien is er een vechtend leger in Korea, een verlaten en „unheimisch" ge bied met verse granaattrechters bezaaid, waar het ieder ogenblik kan daveren van het geschut. Dan staat het leven van iedere soldaat permanent op het spel", aldus was het oordeel van iemand, die onze soldaten van Nieuw-Guinea en Korea van naderbij heeft meegemaakt. De aandacht van één van on ze thuisfronten gaat naar deze mannen uit. Op het einde van het jaar wordt het voor hen Kerstfeest in moeilijke omstan digheden. Wat zou het een aar dige atentie zijn, wat een vrien delijk gebaar van medeleven, indien zij in hun vechtputten of in de afgelegen rimboe een te ken van medeleven zouden ont vangen. Het is de bedoeling alle militairen, onverschillig van welke gezindte, in Nieuw-Gui nea, de Antillen en Korea een pakketje te zenden, waarin ze naast nuttige gebruiksvoorwer pen ook versnaperingen en lec tuur zuilen aantreffen. Het pak ket is in overleg met militairen aldaar samengesteld en zal de waarde hebben van ongeveer I tien gulden. I Om. echter aan het pakketje een persoonlijk karakter te ge- EVACUATIE IN POOLS DUITSE GRENSSTEDEN? Volgens mededelingen van uit Polen komende reizigers zouden de Poolse autoriteiten de burger bevolking wegvoeren uit die de len van Frankfort aan de Oder, Guben, Forst en Goerlit, die op de Oostelijke oever van de Oder en de Neisse. de grens tussen Polen en Oost-Duitsland, zijn ge legen. Deze burgerbevolking zou naar het Poolse binnenland worden overgebracht. Hoewel het niet bekend is, of do evacuatie is in gegeven door politieke of mili taire overwegingen, gelooft men wel, dat zij door de Russische autoriteiten is bevolen, aldus het persbureau A. F. P. Gisteravond is de 44-jarige heer B. W. G. Citroen uit Am sterdam, bestuurder van een per sonenauto, bij een verkeersonge val op de rijksweg Amsterdam Den Haag nabij Oegstgeest om het leven gekomen. De door de heer C. bestuurde personenauto reed omstreeks 20.15 uur met grote snelheid in de richting Den Haag. Plots stuurde hij zijn wagen naar de linker weghelft en kwam in bot sing met een uit tegenovergestel de richting naderende melkwa gen uit Den Haag, bestuurd door de 24-jarige J. van N. Na deze aanrijding botste een uit de rich ting Amsterdam komende vracht auto uit Lisse op de achterzijde van de melkauto. De heer C. overleed ter plaat se. De chauffeur van de melk auto liep enige hoofdwonden op en werd naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. De materiële schade was zeer groot. HEDEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Okinawa". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Okinawa". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De prinses van Sa- markand'". Huis-aan-huis-coUecte Chr. t.b.c.-organisaties. AXEL: Gemeentehuis, 9.30 uur: Aanbesteding maken van een verharding in as- phaltlbeton. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Sensatie in San Remo". GOES: Handelsbelangen Ju bileum-tentoonstelling. Be school voor B. L. O. Het bestuur van de vereniging voor Christelijk B. L. O. in Z. Vlaanderen heeft per circulaire bekendgemaakt, dat tot hoofd der eerlang in Terneuzen te ope nen school voor buitengewoon lager onderwijs is benoemd de heer H. C. Muinen te Middelburg. Zodra met de betrokken in stanties een accoord is bereikt over het gebouw, zal de school ten spoedigste worden geopend- Als doel van de school stelt het bestuur zich voor „aan het min der bedeelde kind onderwijs te doen geven, dat past bij zijn aan leg en karakter". Blijkens de cir culaire komen daarvoor in het algemeen in aanmerking de leer lingen, die na twee jaar in de eerste klasse te hebben gezeten, het onderwijs in de tweede klas se niet kunnen volgen en verder de kinderen, die zowel de le als de 2e klasse hebben gedoubleerd en in de hogere leerjaren niet mee kunnen. Voorzitter van het schoolbe stuur is ds. J. Scholten, terwijl als secretaris optreedt de heer J. L. Muller, beiden te Terneuzen. Donderdagochtend is te Luik het proces begonnen tegen 23 Belgische soldaten, die deel heb ben genomen aan de muiterij van 25 Juli j.l. van een compagnie van het twaalfde linieregiment van Luik, welke uitbrak toen de compagnie van een nachtelijk oefening terugkeerde. De muiterij was bedoeld als protest tegen het verlengen van de dienstplicht in België tot 24 maanden. Het proces zal vermoe delijk Zaterdag a.s. beëindigd zijn. Het lijkt zo gemakkelijk, dat j ven zullen enveloppen beschik- kleine bedrag kan er per maand of per week nog wel af en we be hoeven dan ook niet langer te wachten. Maar zo lijkt het maar. Is het artikel, dat men zo graag wilde hebben, eenmaal in huis, dan wordt die maandelijkse afbe taling een steeds grotere kwel ling het schijnt dat hij in de weg staat voor iedere volgende toch ook zo noodzakelijke aankoop. We nemen ons voor dat niet weer te doen en dan liever te pro beren met sparen het nodige be drag bijeen te krijgen. Dat valt echter in de praktijk niet mee. Hoe vaak is zo'n spaarpot al niet een uitkomst geweest, wan neer er een onverwachte reke ning aan de deur kwam! Weg was dan het spaargeld en weg eveneens de stofzuiger en het nieuwe kleed! De stichting „Spaarkas Klim op" heeft nu de oplossing ge bracht door de gelegenheid te ge ven zegels te kopen van 0,50 per stuk, die opgespaard tot het benodigde bedrag bij iedere bij de „Spaarkas Klimop" aangesloten winkelier kunnen worden inge ruild voor het begeerde artikel. Het gemeentebestuur, door drongen van het grote sociale be lang, dat aan een dergelijke spaarregeling is verbonden, heeft gaarne zijn medewerking ver leend bij de totstandkoming. Het heeft wat lang geduurd, voor al les in de officiële kannen en krui ken was. Dat is nu voor elkaar en er is niet de minste reden meer om deze voor Terneuzen unieke kans niet te benutten. Ik beveel de „Spaarkas Klim op" dan ook van ganser harte aan. De burgemeester van Terneuzen P. TELLEGEN. Terneuzen, 10 September 1952. Een officiële woordvoerder heeft te Parijs verklaard, dat het Franse kabinet eenstemmig het antwoord van president Auriol op een brief van de bey van Tunis, waarin deze de Franse hervor mingsplannen voor Tunesië had verworpen, heeft goedgekeurd. Hij weigerde de inhoud van het Franse antwoord te onthullen, maar kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met het Franse kabinet, verklaarden, dat zij niet geloven, dat Frankrijk het hervormingsplan tegen de wil van de bey zal opleggen. baar worden gesteld tegen een prijs van drie gulden, waarop wordt vermeld dat het pakket door de gever mogelijk werd ge maakt. Er is dan tevens de ge legenheid een briefje bij te slui len. Het verrassende is dat nie mand weet waar zijn pakket terecht komt: bij de korporaal in Biak, bij de kapitein in Poen- djong, bij de matroos in Hol landia of bij de vliegenier in Paramaribo, bij de dominee in Tokio of bij de marinier in de Nieuw-Guinese tenten Het initiatief is uitgegaan van Nationaal Katholiek Thuisfront. Moge het slagen, opdat zij die voor onze gemeenschap het zwaarst offeren, niet worden vergeten. Op deze sympathieke wijze komen onze mannen over de grenzen uit de vergetelheid. Een ieder, die door een persoonlijke attentie aan een soldatenkerst- feest ver buiten ons land wil medewerken, zende drie gulden of een veelvoud daarvan op giro 520.000 „Pakkettenactie", N.K.T., Den Haag. De girostor- ers, die gaarne een persoonlijk briefje insluiten, kunnen dit zenden aan Postbus 4, Den Haag. De sigaretten kosten in West- Duitsland thans drie tot vier keer zoveel als vóór de oorlog. Daar door behoort de sigaret niet meer tot de kleine genoegens van het dagelijks leven, maar is een luxe artikel geworden. Dat is de schuld van de belas ting. Als een arbeider in West- Duitsland iedere dag zijn pakje wil roken, kost hem dit per maand het loon van 'n hele week. Want voor twintig sigaretten moet hij anderhalf uur werken. Een Italiaans arbeider kan na 44 minuten werken een pakje van twintig kopen. Vijfentwintig mi nuten werk brengen de Engels man in het bezit van de begeerde strootjes; de Fransman na 18 en Zwitser na 11.4 minuten werken. Amerika spant ook hier weer de kroon; voor 20 cigaretten werkt 'n Amerikaan 10,5 minuut. De Ne derlander daarentegen weer 55 minuten. Bovendien heeft de Duitse si garettenroker een andere smaak gekregen. Vóór de oorlog wer den de sigaretten in hoofdzaak uit Oosterse tabakken uit Bulga rije, Macedonië en Turkije ver vaardigd. Thans roken 95 van de Duitsers „gearomatiseer de Virginia". -Het schijnt, dat deze sigaret dé roker eerder be vredigt en hij daardoor iets min der rookt. Het aantal rokers is gestegen, het gemiddelde ver bruik desondanks iets gedaald. Het ligt voor de hand, dat er onophoudelijk op wordt aange drongen de belasting op de siga retten te verlagen. Tot dusver heeft de regering daarvan niets willen weten, want de tabaks belasting brengt jaarlijks het slordige sommetje van 250 mil lioen mark in de staatskas. Hier tegenover staat weliswaar, dat door de welig tierende sigaretten smokkel per jaar bijna 400 mil lioen mark voor de staatskas ver loren gaan. Ook dat is geen klei. nigheid. De accijnsverlaging staat ech ter nog steeds op de parlemen taire agenda. Een verlaging van 10 of 15 zou waarschijnlijk door het toenemende verbruik de vermindering der staatsinkom sten weer goed maken. Parlement, sigarettenindustrie en de rokers hopen nu maar, dat de minister van financiën voor dit argument zal zwichten. Hildebrand schreef een eeuw geleden al, dat een gezonde Hol landse jongen zijn kleren moet vuil ma ken en anders is het geen echte jongen. Maar Hildebrand was geen huisvrouw, die met wasdag in wan hoop de vlekken be ziet waarmee de broe ken en de blouses van haar jongens weer opnieuw zijn versierd. De luit.-kolonel, toegevoegd hoofdlegeraalmoezenier, J. B. VAN CROONENBURG. En zonder de gering ste moeite kunnen alle vlekken uit het wasgoed vliegen.... want Castella (het blauwe pak voor de gezinswas) is daar speciaal voor ge maakt. Typerend is het enthousiasme, waarmee de huis vrouwen verklaren: Vlekken verwijderen! Dat is toch eigenlijk het hoofdprobleem van iedere wasdag. Vlekken vluchten voor Castella! Trou wens: het vett®, dik ke, rijke sop spreekt voor zichzélf. Zulk sop moet wel wonde ren verrichten! Het is even werkzaam als veilig. Het bevat bui tendien nog Actief Wit, de opzienbaren de vinding, die de was zo extra-Hélder en zacht maakt. En dat alles voor slechts 47 cent per pak! (of 90 cent per dubbel pak). ïn Parijs stuleerde verleden jaar een 21-jarige Duitser Kunst. (Zijn ouders, die genaturali seerd zijn, wonen in Chicago en zij stuurden hem regelmatig cheques. Hoewel hij volgens zijn zeggen een tegoed van 600 dol lar op een bank had, kreeg hij omstreeks de Kerstdagen van het vorig jaar zijn cheques niet meer verzilverd. De jongeman kwam in moeilijkheden, zijn izatogeld raakte op en daar hij I geen uitkomst meer zag, meldde hij zich bij het vreemdelingen legioen. Hem werd beloofd, aldus zijn verhaal, dat hij een baan zou krijgen bij de legionnairskrant, doch in plaats van de verwach te baan, kreeg hij een geweer In N.-Afrika is hij toen opge leid, maar dit beviel de Duitser Hij maakte plannen om te cntvluchten en Arabieren hiel pen hem aan kleding. Zijn va der was Oostenrijker en zijn moeder een Egyptische, zodat hij Arabisch sprak. Daarbij heeft de jongeman een donker uiterlijk en zodoende trok hij 1 maand lang door de woestijn en tenslotte belandde hij in de havenstad Bona (Algiers), waar hij een Schotse kapitein trof, die bereid was hem mee te ne men naar Port Talbot (Wales). Uitbrekende koeien. Dat de runderen 's nachts uit breken en graag van stal of wei blijken te veranderen, schijnt een aangeboren eigenschap te zijn. In de omgeving van het Zoute Spui schijnt het bovendien aan- stelijk te werken. Deze week wa- ren bij de landbouwer L. H. de K. in de Coegorsstraat tussen Spui en Schapenbout weer een tweetal koeien, aan de haal gegaan in ge zelschap nog wel van een zwarte bouvier, de waakhond op dit erf. Spoedig werd de opmerkzaam heid van de eigenaar gevestigd op de afwezigheid van waakhond en koeien en ook hier volgde onmid dellijk een onderzoek bij de aan grenzende eigenaren. Aldra bleek dat de viervoeters niet, zoals bij de heer D., een half uur ver van het erf waren verdwaald. Ze werden spoedig op een na bijgelegen hoeve van de zwager van de heer De K. ontdekt en zo liep ook dit geval weer goed af. Ook de waakhond was inmiddels weer op het erf teruggekeerd. Reis ouden van dagen. Het comité dat zorg draagt voor het bezorgen van een uitstapje aan de ouden van dagen dezer gemeente zal dezer dagen een huis aan huis collecte houden, waarvoor de collectrices bij de inwoners zullen aankloppen om de 340 ouden van dagen ook dit jaar een onvergetelijke dag te bezorgen. Uitslag aanbesteding. Gister werd voor rekening van de heer C. v. d. Wynckel alhier aanbesteed het herstellen van een veestalling. Hoogste inschrijfster was de firma Hendriks te Aar denburg voor 11.600; laagste de firma Cuelenaere te Eede voor ƒ9350. De gunning werd aange houden. Burgemeester van Vrouwen polder benoemd. Met ingang van 1 October is benoemd tot burgemeester der gemeente Vrouwenpolder de heer A. de Kam, wonende te Grijps- kerke. Hij is administrateur-kas sier van de boerenleenbank te Serooskerke en behoort tot de A.R.-partij. 10-jarig bestaan R.L.W.S. Het bestuur van de vereniging van oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schoon- dijke stelde dezer dagen het win- terprogramma vast. Midden December zal een in leiding met filmvertoning wor den gehouden betreffende het rationeel gebruik van de motor trekker in middelgrote en kleine bedrijven. In de eerste week van Februari wordt een bodemkundig onder werp behandeld. Dan zal het ex cursieprogramma voor de a-s. zo mer worden vastgesteld (Gelder land, Groningen of Frankrijk). Gezien het succes van het vo rige jaar is aan de directeur der school verzocht weer een derde jaars cursus te organiseren. Besloten werd half Januari a.s. het 10-jarig bestaan der school enigszins feestelijk te herdenken. De medewerking is gevraagd van een bekend voordrachtkunste naar. Het ligt in de bedoeling een avond voor de ouderen en een avond voor de jongeren te organiseren. Tot dekking van de kosten zal een matig entrée wor den geheven. Directeur Meijers hersteld. Tijdens de repetitie van de mu ziekvereniging „De Volharding" heeft men de directeur, de heer J. Meijers uit Terneuzen, die Woensdagavond voor het eerst na een langdurige ziekte weer aan wezig was, als blijk van waarde ring een fraaie mand bloemen aangeboden. Een van de oudste leden der vereniging, de- heer Jac. Herre- bout, heeft dit cadeau met een toepasselijk woord aan de diri gent overhandigd. Bij monde van de voorzitter der muziekvereniging, de heer R. J. v. d. Veke, werd ook aan de waarnemende dirigent Jac. Wil- lemsen een cadeau aangeboden. Zowel de directeur als de waar nemend dankten de leden en het bestuur voor de blijken van medeleven en waardering. Laatste concert van „De Volharding". Morgenavond (Zaterdag) zal de Zaamslagse muziekver. „De Vol harding" haar laatste concert in dit seizoen geven. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Sons of the brave, mars van J. Bidgood. 2. Flots du Danube, wals, Ivanovici. 3. Heinzelmanchens wachtpara- de, karakterstukje, Kurt Noack. 4. The Geisha, operette S- Jones. 5. American Patrol, MechamDelhaye. 6. Kleine Ouverture in klassie ke stijl. Joh. Paid. 7. Jubelklanken, Ernst Uebel. Na afloop van het concert wordt de verloting gehouden ten bate van het instrumentenfonds. Castella heeft de Ne derlandse huisvrouw ook aan zich ver plicht, door een spe ciaal middel te ma ken voor de fijne was: alkalivrije Cas tella Wolwas, in 't rose pak. Vier van y™" ^aar" bracht de politie hem via Londen naar Harwich. Zijn de vijf Nederlandse huisvrouwen gebrui ken alkalivrije Cas tella Wolwas (41 cent per pak) voor 't vei lig wassen van haar nylons en lingerie, haar jumpertjes, etc., die op deze manier viermaal langer mee gaan! Zo is wasdag dan ook voor millioenen vrou wen in alle opzich ten: Castella-dag! zuster, die arts in Londen is, verschafte hem 'geld voor de reis naar Frankfort, van waar hij naar Chicago zou vertrek ken, zoals hij vertelde. Dinsdag arriveerde de jonge man in Nederland, doch zijn geld was op en daarom wendde hij zich tot de Rotterdamse po litie. De vreemdelingendienst bracht hem naar de grens, zo dat hij zijn reis naar Frankfort kon vervolgen. Voor het Almelose kantonge recht werd Donderdagmiddag de civiele procedure behandeld, wel ke de firma S. Pachter te Amster dam had ingesteld tegen het in casso- en adviesbureau Schiricke Japink te Almelo. Het ging over de vraag of de incasso-voor waarden van genoemd bureau in strijd waren met de goede zeden. Uit de behandeling van de zaak, waarvoor in de kringen van de rechtsbeoefenaars vrij grote be langstelling bestond, bleek, dat de firma Pachter zich bij het Al melose bureau had geabonneerd voor gratis en rechtskundig ad vies tegen proceskosten-risico en voor kwade posten tegen 'n jaar lijkse premie van 25. Haar vor deringen zouden door Schiricke Japink zo nodig gerechtelijk worden geïncasseerd tegen iu /o incasso-provisie. In Mei van dit jaar staakte de firma Pachter het abonnement, waarop het incasso bureau onmiddellijk de incasso pogingen staakte. Het bureau maakte van de ge- ind! 268,03 slechts 23,59 aan de firma Pachter over. De rest behield het bureau als incasso provisie over de andere nog in 125. Vast zijn Eric's ogen gericht op de massieve wanden van het grote vierkante gebouw, dat zich vóór hen verheft. De Steen der Vergetelheid Binnen enkele ogen blikken zal hij oog in oog staan met de be wakers van zijn vrien den en dan zal net slagen van zijn dol driest plan afhangen van Scorr. Tersluiks neemt hij de man naast hem op, doch 'n ogenblik later sper ren zijn ogen open van ontzetting en on geloof. Schijnbaar uit het niet komende, zet zich een pijl vast in de rug van de heidense priester. Een rauwe kreët versterft op diens lippen en met een doffe klap slaat Scorr tegen de grond. Met een razendsnelle beweging uit. Terwijl Eric zich verbijsterd af vraagt, welke duistere motieven achter de plotselinge moord op deze volgeling van de Beer schui- trekt de geheimzinnige Moe- werpt Eric 'zlch'Teriijde,"döch"de j der'-Beer zich met een goedkeu pijl, die hij reeds verwacht, blijft rend knikken van de monsterlijke kop, in de schaduw terug. Hij hee,.t zijn rol gespeeld. •De grote prooi zit in de val Inmiddels hebben de Beerkrijgers Eric aan alle zijden omringd. En fhet het zwaard in de vuist maakt de Noorman zich op zijn leven zo duur mogelijk te verkopen. „Geef snauwt de machtige Moeder-Beer je vrienden zullen een vreselijke dood sterven, zo ge u verzet." Even aarzelt de Noorman, maar dan laat hij zijn zwaard klette rend op de grond vallen. Hij gooit u over, Noorse hond!" t zijn pijlenkoker voor de voeten de aanvoerder. „Want bij van zijn tegenstander en even a - ter bestijgt hij, onder zware bewa king de treden van het sombere gebouw, waaruit hij enkele ogen blikken geleden nog meende zijn vrienden te kunnen bevrijden. zijn handen gestelde posten, waar mede evenwel nog geen succes was bereikt. Schiricke Japink weigerden echter meer dan 23,59 uit te be talen en beriepen zich op hun ter griffie van het kantongerecht en van de rechtbank gedeponeerde voorwaarden. Deze voorwaarden bepaalden inderdaad dat Schiric ke Japink konden afrekenen op de wijze, welke zij toepasten. De firma Pachter stelt zich ech ter op het standpunt, dat die voorwaarden haar niet kunnen verbinden, omdat zij, naar haar mening, in strijd zijn met de goe de naam, de goede zeden en de openbare orde. De kantonrechter te Almelo, dr J. J. A. Greebe, heeft de raads lieden der beide partijen hun standpunten over de kwestie la ten uiteenzetten. De pleiter van de firma Pachter, de heer T. J. van der Heijden, se cretaris van de Nederlandse ver eniging van rechtskundige advi seurs, bracht daarbij onder meer naar voren, dat de voorwaarden, die het Almelose bureau had in gesteld, in strijd waren met de goede zeden, daar geen rekening is gehouden met de redelijkheid, de billijkheid en goede trouw. Het moet niet mogelijk zijn, dat men met een hand vol recht, in dit ge val de incasso-voorwaarden, ver der komt dan met een zak vol recht, aldus spreker. De pleiter van de firma Schric- ke Japink, mr Sanders uit Maastricht, haalde een artikel uit de periodiek „De Rechtskundige Adviseur" aan over de incasso- voorwaarden, geschreven door de heer T. J. van der Heijden, de pleiter van de firma Pachter. In dit artikel wordt onder meer ge zegd, dat het alleszins billijk is, dat door incassobureaux provisie wordt berekend over alle posten, die door een cliënt in behandeling worden gegeven, doch hangende de afwikkeling door de cliënten worden teruggenomen. Boven dien zei pleiter er nog op, dat van dezelfde schrijver nog een artikel was geplaatst naar aanlei ding waarvan het bureau Schiric ke Japink een rechtskundige vervolging tegen haar heeft in gesteld. De kantonrechter besloot over zes weken schriftelijk vonnis te wijzen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2