Verdere maatregelen in Egypte Acbeson is tegen geweld België en de Benelux Henco De kolen- en staal gemeenschap DE MOEILIJKHEDEN IN DE BELGISCHE INDUSTRIE De grondwet bolwerk tegen onrecht Het SueZ'kanaal is Egyptisch „HET SUEZ-KANAAL IS EGYPTISCH" Vonnis tegen SS-dokter van Buchenwald Premier van Houtte confereert met vakbeiveging Spaak voorzitter van de Assemblee Brochure over de millioenennota DE STRIJD OM DE HEUVEL GAAT VOORT V. N -uniformen kwamen in Rusland terecht WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN nieuwe grondwet DE KWESTIE KASHMIR Arbeidsmoeilijkheden In de Britse machine-industrie Moordenaar van Britse spionne veroordeeld OVERLEG TUSSEN DE REGERINGEN. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2137. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Speciale leger- en politie-een- heden hebben Donderdag de kan toren en woningen van een aantal hooggeplaatste Egyptische rege ringsfunctionarissen verzegeld, nadat zij uitgebreide naspeurin gen in verband met het Palestijn se wapenschandaal hadden uitge voerd. Bij het onderzoek van de kan toren van Abdoel Aziz Nasser, Abbas Abdoe en Ahmad Niazy, die alle drie belangrijke posten bezetten op het departement van Financiën of op de finan ciële afdeling van het departe ment van Oorlog en Marine, heeft men, naar wordt gemeld, „belangrijke documenten" ge vonden. Nasser is op de dag van Naguibs eerste staatsgreep naar Europa vertrokken en niet te ruggekeerd. Toen de belangrijkste actie van de politie aan de igang was, heeft een andere afdeling een overval gedaan op het departe ment van Handel en Nijverheid, waar zij 24 dikke dossiers van het kantoor van Hanafi el Sayed Fahmi, algemeen controleur van het departement van Nijverheid, die thans met verlof in het bui tenland is, in beslag heeft ge nomen. Ahmed Moenib el Gaaly, de secretaris van de ex-minister van Financiën, is door 2 officie- ien, die een bezoek brachten aan het departement van Financiën gearresteerd. De overval op het departe ment van Financiën werd, naar men in Cairo verneemt, uitge voerd op verzoek van de minis ter van Financiën, die uiting heeft gegeven aan zijn vaste wil een onderzoek in te stellen naar de aankoop van wapenen in de laatste 2 jaar. Verdere huiszoekingen werden verricht in de woningen van Moestafa Fahmy, een hoge Ige- meentelijke autoriteit van Cairo en Abdel Hamin Abdel Moetaai, een funcionaris van het depar tement van Verbindingen. Het huis van generaal Omar Fathy, de vroegere adjudant van konirfig Faroek, is verzegeld tot het zal zijn doorzocht. In goed ingelichte kringen in Cairo wordt vernomen, dat een hoge Egyptische persoonlijkheid zijn functies heeft neergelegd. "Uit officiële bron kon geen enkel nader bericht over deze zaak worden verkregen. Men meent, dat Bahieddin Ba- rakat, lid van de regentschaps- raad, de betrokken persoon is. Zijn positie is in wezen gelijk aan die van de vroegere eerste minister Ali Mahr voor wat de beperkirïg van het grootgrond bezit aangaat. De regent, zelf grootgrondbe zifter, zou van oordeel zijn, dat de landhervorming moeilijk te ver wezenlijken is en zou de regering de raad hebben gegeven de rege ling te verzachten. Men merkt hierbij op, dat de regent gedurende de laatste da- gen „om gezondheidsredenen" het grootste deel van zijn tijd in Alexandrië heeft doorgebracht. De regering van Egypte heeft besloten over te gaan tot her ziening van de grondwet en de kieswet. Een nota met gegevens zou reeds aan deskundigen ter hand zijn gesteld om van de nieuwe grondwet „een bolwerk telgen onrecht en omkoopbaar heid" te maken. „Allen, die geloven, of het nu christenen of mohammedanen zijn, moeten zich richtten naar de goddelijke wettten. Een re gering, gebaseerd op het ge loof, is ons ideaal, maar wij kunnen haar niet van boven opleggen. Zij moet de uiting zijn van de gevoelens van het volk", aldus verklaarde de minister van de Igodsdienstige goederen, die uit de mohammedaanse broe derschap trad, toen hij zitting nam in het kabinet-Naguib. Toen hem werd gevraagd de redenen, die hem tot uittreden uit de broederschap hebben ge bracht, uiteen te zetten, ant woordde hij: „Ik wil ze liever niet noemen, maar wel kan ik zeggen, dat ik altijd diepe eer bied voor de mohammedaanse broeders zal bewaren". Een bevoegde bron in Cairo deelde mee, dat de regering een algemene amnestie voor alle politieke gevangenen overweegt. Volgens betrouwbare bronnen is een decreet voorbereid door de plaatsvervangende eerste minister, waarbij aan ongeveer 100 gevangenen amnestie zal worden verleend. „Al Akhbar" bericht, dat de idee van een amnestie zou zijn uitgegaan van de Mohamme daanse broederschap. namwv;- CHINA tan/* Kashmir?-»... i GENERAAL NAGUIB: ,Het Suez-kanaal is Egyptisch. Egypte kan er wettelijke aan spraken op doen gelden", ver klaarde de Egyptische minister president, generaal Naguib, in een persgesprek met een verte genwoordiger van het Westduitse persbureau D.P.A." „Ons leger is in staat het te verdedigen'", vervolgde hij. „Buitenlandse troepen kun nen noch de Suez-kanaalzone, noch enig ander Egyptisch ge bied zó krachtig verdedigen als de Egyptische militairen dat zouden doen, daar deze zouden weten hun eigen grond te ver dedigen". Generaal Naguib zeide voorts dat het bestaan van een krach tig nationaal leger in dit van vitaal belang zijnde gebied „de vrede in het Midden-Oosten zal verzekeren", terwijl het tevens „een belangrijke factor zou zijn voor het handhaven van de we reldvrede". „De bloedloze revolutie van het leger heeft niet ten doel een militaire dictatuur te ves tigen. Haar doel is het demo cratische parlementaire leven in Egypte te herstellen. Het le ger is voornemens zo spoedig mogelijk een het gehele maat schappelijke leven bestrijkend sociaal, economisch en politiek programma van hervormingen te verwezenlijken, opdat alle Egypfenaren maatschappelijke zekerheid zullen verkrijgen", al dus premier generaal Naguib. 500krr UM. .NAGAR Bevolking ■GlLGtT J 074000 Moslems 807.000 Hindoes 140.000 Anderen OTnnr Tl bel Kashmir SRINAGAR INDIA PESHAWAR IMIIIIIIIIIlt RAWALPINDI llll KANGMAR JAMMU A!L KHAN amritsar I LAHORE MULTAN Tibet PAK! STA OiMPUK KAMER 7 PC Sedert de onafhankelijkheid van India en Pakistan is Kashmir een twistpunt geweest tussen bei de broederstaten. Zelfs was Kash mir aanleiding tot gewapende conflicten. Vergeefs hebben de Verenigde Naties geprobeerd een afdoend antwoord te geven op de vraag of Kashmir bij Pakistan dan wel bij India behoort. Thans worden in Genève door afgevaar digden van India en Pakistan weer pogingen in het werk ge steld een oplossing voor dit vraagstuk te vinden. Het ziet er echter naar uit, dat ook deze be sprekingen zullen vastlopen. Dr Werner Kirchert, voorma lig hoofd van de medische staf in het concentratiekamp Bu chenwald, is door een Duitse rechtbank te München tot 3*/2 jaar gevangenisstraf en dwang arbeid veroordeeld wegens het veroorzaken van de dood van Joodse gevangenen door weige ring van medische hulp. De tenlastelegging bevatte oorspronkelijk 10 punten. Van 7 hiervan is hij vrijgesproken. Volgens het vonnis moet verder rekening worden gehouden met de tijd (8 maanden) die hij in voorarrest heef£ doorgebracht. Er was 8 jaar tegen hem ge- eist. Het O. M. had vrijspraak verzocht ten aanzien van de oorspronkelijke voornaamste beschuldigingen, volgens welke Kirchert 13 Joodse gevangenen I heeft vermoord door aderinjec- ties met lucht en apomorphine. Kirchert heeft alles ontkend. In 1948 heeft een zuiverings- rechtbank hem tot een verblijf van 10 jaar in een arbeidskamp veroordeeld. Deze straf zit hij thans uit. Kirchert is lid geweest van de S. S. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, heeft on een conventie van vakverenigingen te Kansas een toespraak gehouden, waarin hij de „republikeinse voorstellen vcor een meer dynamische bui tenlandse politiek en de „bevrij ding" van onder communistische controle staande volken" van de hand wees. „Indien deze „positieve poli tiek" een gewelddadige bevrij ding dezer volken inhoudt, komt zij neer op een positief recept voor een ramp". Bovenstaande voorstellen, al dus Reuter, zijn door generaal Eisenhower en de republikeinse adviseur voor buitenlandse aan gelegenheden, John Foster Dul les, gedaan. Na afloon van een onderhoud van het A.B.V.V. met de eerste minister heeft de heer Major, se cretaris van het vakverbond, die de afvaardiging leidde, tegenover journalisten verklaard, dal hij aan de eerste minister de hou ding van het A.B.V.V. ten opzich te van de Beneluxproblemen had uiteengezet. „Wij hebben aan het hoofd van de regering gezegd, zo verklaarde hij, dat de huidige toestand niet alleen moet worden geweten aan de lonen, maar ook aan de econo mische organisatie. Wij hebben vastgesteld dat België een libe rale politiek heeft gevoerd, die de huidige moeilijkheden heeft doen ontstaan. België kan niet De Belg Paul Henri Spaak is gekozen tot president van de assemblée van de kolen- en staalgemeenschap. Op Spaak werden 38 stem men, op de enige andere can- didaat, de Duitser Von Brenta- no, 30 stemmen uitgebracht. Er was één stem blanco. De abso lute meerderheid was 35 stem men. De Belgische oud-premier en socialist Spaak is 53 jaar. Hij is een vooraanstaande figuur in de Europese beweging, die actie voert voor de Europese eenheid. In November van het vorig jaar trad Spaak af als presi dent van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa na te hebben verklaard, dat de organisatie door „ge schipper" in gevaar werd ge bracht. Spaak heeft voorgesteld, dat de assemblée van de K.S.G. zich zal vormen tot een constitu erende vergadering voor een 'Europese federatie. De stemming was geheim, doch men gelooft, dat Spaak het merendeel van de Franse stemmen (18) en vele van die der Benelux-groep heeft ver worven. De Duitse christen democraat Von Brentano zou vooral Italiaanse stemmen heb ben gekregen. Aan de verkiezing van Spaak zijn lange discussies voorafge gaan. Eerst waren Spaak, Bren tano en de Fransen Menthon en Reynaud als candidaten voor gedragen. De Fransen trokken naderhand echter hun beide candidaten terug en spraken zich voor Spaak uit. voeren, terwijl overal elders van staatsinmenging sprake is. Onze economische politiek moet even eens gecoördineerd en geleid worden. In Nederland heeft men een politiek gevoerd, die het mo gelijk heeft gemaakt de kosten van levensonderhoud op een la ger peil dan dat van België te handhaven. Maar wij hebben eveneens vastgesteld dat de Bel gische regering haar liberale maatregelen treft, met name voor de landbouwers, waardoor de prijzen en de lonen stijgen. Wij zijn het ermee eens, dat de landbouwers hun brood moeten kunnen verdienen, maar niet ten koste van de bevolking. Wij heb ben de eerste minister verzocht de mogelijkheid na te gaan een inter-ministeriële commissie bij een te roepen om de toestand op nieuw te onderzoeken. In 1951 zijn sommige contingenterings- maatregelen getroffen om onze uitvoer naar Nederland te rem men. Men zou thans hetzelfde kunnen doen, maar in tegenover gestelde zin, want wij zijn tegen standers van heffingen en van beschermende maatregelen. De afvaardiging verklaarde voorts aan de eerste minister, dat zij gunstig staat tegenover een raadpleging van de werkgevers- en werknemersverenigingen in de Benelux. ïn Nederland, zo ging de heer Major verder, zijn deze organisaties rechtstreeks bij de werkzaamheden betreffende Benelux betrokken. Zij ontvan gen de nodige inlichtingen, zij werken met de regering samen aan de Beneluxproblemen. In België geschiedt niets van dit al les. Er bestaat een Benelux-ad- viescommissie, die niet meer ver gadert. Wij ontvangen generlei documentatie. Wij zouden wen sen dat de regering rekening houdt met het advies van de werkgevers- en werknemersorga nisaties en niet enkel met dat van haar ambtenaren. De eerste minister beloofde d°- ze kwestie te zullen onderzoeken. de Nederlands-Belgische concur rentie. Hij schrijft, dat het heffen yan beschermende rechten op Neder landse goederen, die in België worden ingevoerd, de principes van de economische unie zou aan tasten en voor de Nederlanders zonder twijfel aanleiding zou zijn represailles te nemen, die andere takken der Belgische industrie schade toebrengen. De beste op lossing voor de thans bestaande crisis ziet de heer Lameye in het verstrekken van een regerings subsidie aan die industrieën, wel ke als gevolg van de Nederlandse concurrentie noodlijdend zijn. Dit subsidie zou slechts een tijdelijk karakter moeten dragen en zou de getroffen industrieën in staat moeten stellen zich aan te pas sen aan de nieuwe eisen der in ternationale concurrentie. De leiders van de Britse vak verenigingen in de machine-in dustrie, die Woensdag besloten hadden op Donderdag een datum vast te stellen, waarop hun „kalm-aan-actie" zou beginnen, hebben het vaststellen van de da tum uitgesteld, tot zij Maandag a.s. met de bemiddelaar van de regering zullen hebben onderhan deld. Dit besluit werd genomen, nadat het uitvoerend comité van vakverenigingen een telegram van de minister van Arbeid, sir Walter Monckton, had ontvan gen, waarin zij werden uitgeno digd Maandag met zijn beste be middelaar, sir Robert Gould, te onderhandelen. De tussenkomst van de regering kwam niet on verwachts, daar de ,,kalm-aan-ac- tie" ernstig nadeel zou hebben toegebracht aan de bewapenings- en exportindustrie. De stap van de vakverenigingen om over te gaan tot een „kalm-aan-actie" wordt beschouwd als een repre saille voor de weigering van de werkgevers om een loonsverho ging van 2 pond sterling per week toe te kennen. Acheson noemde hun namen echter niet. Hij zeide, dat de hui dige buitenlandse politiek der V.S. verder gaat dan het enkel en alleen binnen de perken hou den van het communisme. De landen aan deze zijde van het „ijzeren gordijn" dienden een sterke aantrekkingskracht uit te oefenen, „opdat de balans naar ons voordeel doorslaat". Het zou buitengewoon gevaar lijk zijn deze balans met geweld te doen doorslaan. De buitenlandse politiek kar, op gezonde en constructieve wijze worden besproken, indien men zich bezig houdt met vraagstuk ken uit de werkelijkheid. „Achter het militaire schild treffen wij alle maatregelen om de vitaliteit, de eenheid en de politieke en eco nomische kracht van de vrije Lin den te vergroten. Dit gaat verder dan het „binnen de perken hou den", zo besloot Acheson. Dennis Muldowney, moorde naar van de 37-jarige voormalige Poolse gravin Christine Granvil le, die Groot-Brittannië in de af gelopen oorlog grote diensfen heeft bewezen als spionne in het door de Duitsers bezette Euro pese gebied en die op grond daar van de Britse nationaliteit ver wierf, is Donderdag na een pro ces van drie minuten door het Londense gerechtshof ter dood veroordeeld. Muldowney verklaarde Cristi- ne Granville uit jaloezie ver moord te hebben. Hij beweerde een verhouding met haar te heb ben gehad en toen gehoord te hebben, da- zij een Poolse vriend had. Dit is dcor de verdediger van de versiagene, die na de be klaagde het woord voerde, ont kend. Na het uitspreken van het doodvonnis sprak de rechter ce traditionele woorden: „Moge de Heer uw ziel genadig zijn". „Dat zal Hij", antwoordde Muldowney rustig. Van 16 September 1952 zal aan de postinrichtinigen een brochure verkrijgbaar zijn, die tot titel heeft: „Gij betaalt maar niet voor niets", een pu blicatie van het ministerie van Financiën, die wordt uitgegeven door de Regeringsvoorlichtings dienst. De brochure behandelt de millioenennota 1953. VAN HET KOREAANSE FRONT Ce operaties aan het front in Korea hebben zich ook Woensdag en Donderdagnacht hoofdzakelijk geconcentreerd rond de „kapi- tool"-heuvel en de top van de „vinger"-heuvel. Ondanks herhaalde hardnek kige aanvallen van Chinese troepen op de kapitool-heuvel, waarvan zij reeds Woensdag ochtend werden verdreven, zijn Zuidkoreaanse troepen in het bezit van de heuvel gebleven. Bij hun pogingen om de heuvel te heroveren hebben de Chine zen 18.000 granaten afgevuurd. Geallieerde troepen hebben Woensdag de top van vinger heuvel veroverd. Zij moesten hem evenwel na een Chinese tegenaanval weer prijsgeven. De heer Van Houtte, eerste-mi- nister, bijgestaan door de heer Masoin, economisch adviseur, heeft ook een afvaardiging van het algemeen christelijk vakver bond, geleid door de heer Cool, ontvangen, die kwam spreken over de economische en sociale aspecten van de Belgisch-Luxem burgse economische unie met Ne derland. De heer Cool was verge zeld van vertegenwoordigers van de nijverheidssectoren, die het gevoeligst zijn voor de Neder landse concurrentie: papier, steenbakkerij, aardewerk, con fectie, textiel, voeding, tabak, hout en houtverwerkende indus trieën. De premier heeft medegedeeld, dat de drie betrokken regeringen over enkele weken een conferen tie zullen houden. In een te Brussel gehouden bij eenkomst van de centrale orga nisaties der werkgevers in Bel gië, Nederland en Luxemburg, heeft men van gedachten gewis seld over de spanningen, welke er op het ogenblik voor de Bel gische industrie zijn opgetreden. Van Belgische zijde werd ge sproken over de export-moeilijk- heden naar ons land en de ver hoogde invoer uit Nederland, waarmee tal van sectoren der Belgische industrie te kampen hebben. In België wordt zelfs ge sproken over de „moordende Ne derlandse concurrentie". Verschillende maatschappelijke groeperingen in België hebben gezamenlijk stappen ondernomen bij de Belgische regering, om maatregelen te overwegen, wel ke tot een oplossing van de moei lijkheden voor die bedrijfstakken zouden leiden. Naar wij vernemen zijn de lei dende figuren uit de centrale or ganisaties bijeen gekomen, waar na ook de vertegenwoordigers der betrokken bedrijfsgroepen met die van de centrale organi- werkgevers bijeen DE NEDERLANDSE INVOER IN BELGIE. De gewezen liberale volksver tegenwoordiger Lameye wijdt in ,,Le Soir" een beschouwing aan Enige tijd geleden stuurde de afdeling Velddienst van de Ver. Naties 5 kisten blauwe unifor men naar het Midden-Oosten. Zij waren bestemd voor de wachtposten der V. N. die toe zicht houden op het Arabisch- Israëlische bestand. De uniformen kwamen echter nooit op de plaats van bestem ming aan. Het ingestelde onderzoek le verde geen resultaat op, totdat men enige tijd geleden op het hoofdkwartier van de V. N. een telegram van het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken ontving, waarin werd ge vraagd: „Wat moeten wij met 5 kisten hemelsblauwe uniformen doen"? Het nieuwe raadsel is: „Hoe kwamen de uniformen op het Kremlin"? saties van kwamen. Van welingelichte zijde verna men wij, dat als basis van de besprekingen gold, dat Benelux moet worden gehandhaafd. De economische unie tussen de drie landen, klein en dichtbevolkt, werd in aller belang geacht. Op welke wijze de betrokken Belgische bedrijfstakken nu een oplossing voor de moeilijkheden moeten vinden, is een vraag die niet onmiddellijk een antwoord heeft en die op deze bijeenkomst ook bezwaarlijk kon worden be antwoord. Van Belgische zijde wordt ons wel eens de opmerking gemaakt: „Verhoog Uw loon- en prijspeil". Zulks zou in ons land tot een ontwrichting van onze gehele economie, tot exportverlaging - onze concurrentie met het bui tenland en tot werkloosheid leiden, zo werd ons van deskun dige zijde opgemerkt. Zou men in België besluiten tot beschermingsmaatregelen dan zou dat een eenzijdig opzeggen van de Benelux-overeenkomst betekenen, waarmee onze rege ring zeker geen genoegen zal nemen. Zij zouden e eneinde van Benelux betekenen. Hetgeen re percussies op de gehele Europese samenwerking zou hebben. De toestand voor België is in de betrokken sectoren deze, dat men uit 'n „boom" periode thans aan het begin van een, depressie staat met een groot gevaar voor j een toeneming der werkloosheid. Van Nederlandse zijde heeft men begrip voor die moeilijkhe- licht ook te weinig geoutilleerde. Wij noemen hier groeperingen in de sigaren-, textiel-, rayon-, pa pier-, confectie-, ceramiek- en schoenindustrie. Van Nederlandse zijde hoopt men, dat de tijd hier raad zal brengen. Aangeraden werd om in de bedrijfstakken der drie lan den de zaak eens rustig te bekij ken en te bespreken. Wanneer men onderling in de bedrijfstak beter begrip krijgt van de een jo.. moeilijkheden en haar oorzaken, dan wordt wellicht een oplos sing bereikt. De totale psycholo gische aspecten zijn in dit ver band zeer belangrijk. Eind October zullen de centrale organisaties opnieuw bijeenko men terwijl inmiddels bedrijfs- gewijze reeds besprekingen zul len worden gehouden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. Aanhoudend vrij koud. Tijdelijk veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige, vandaag in de kustpro vincies tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. Iets kouder dan gisteren. moeilijkheden welke* rnen i ZATERDAG 13 SEPTEMBER. bezwaarlijk ons land kan verwij ten. De vraag doet zich voor zo werd ons opgemerkt, of België niet te hoog gezeten was en of het thans niet het apparaat mist deze kentering op te vangen. Zo vernemen wij, dat van Ne derlandse zijde werd opgemerkt, dat de verslechtering van de Bel gische wolpositie voor 83 °/o aan andere oorzaken is toe te schrij ven dan aan de Nederlandse con currentie. De sectoren, waarin de moei lijkheden zich voordoen, zijn juist de loonintensieve en wel- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.10 9.45 10.25 10.35 n.m. 9.54 10.29 11.09 11.19 ZON MAAN op onder op onder Sept. 12 6.10 19.02 23.24 16.27 13 6.11 19.00 17.00 14 6.13 18.57 0.33 17.23 15 6.14 18.55 1.46 17.41

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1