Uit de Provincie Binnenlands Nieuws KERKNIEUWS Wat brengt de RADIO? De luchtmacht achter het „IJzeren Gordijn Algemeen burgerlijk pensioenfonds Eric de Noorman in „Het land der duisternis" P SPORTNIEUWS DE „BOSCHFONTEIN" OMHOOGGEVAREN. TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. GOES. HOEK HULST. OOSTBURG. Hondurese tanker doormidden gebroken ERNSTIGE BRAND TE VALKENBURG. MAN VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. Nationale tentoonstelling „Het Nederlandsche Trekpaard'' geopend Grote beminesmokkel in Duitsland ontdekt Looneisen van Britse arbeiders ingewilligd ALGERIJN IN AMSTERDAM AANGEHOUDEN. Maandagmiddag omstreeks één uur is het Nederlandse passa giersschip „Boschfontein" van de V.N.S. nabij Walsoorden om hooggevaren. De zeesleepboot „Noordzee" van P. Smit en de „John P. Best" uit Terneuzen waren spoedig ter plaatse. Ook de sleepboten „Pre sident Gerling", de „Director L. Bulck" en de „George Letser" uit Antwerpen verleenden assisten tie. Omstreeks zes uur 's middags is de „Boschfontein" door de laatstgenoemde sleepboten vlot- getrokken. Het schip, dat onderweg was van Zuid-Afrika, heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Chr. jeugdwerk. Zondagavond werd in het ge bouw „Bethel" een bijeenkomst gehouden van leidinggevenden in het Chr. jeugdwerk in Oost Z. Vlaanderen, t.w. van de C.J.V.F.. het C.J.M.V., de jongens, en jeugdclubs en de Zondagsscho len. De vergadering werd geopend door de heer J. L. Hamelink uit Terneuzen, voorzitter van de Ring Oost Zeeuws Vlaanderen van het C.J.M.V. Spreker zeide, dat de bedoeling van deze bijeen komst was om, nu het wintersei zoen gaat beginnen, allen die lei ding bij dit werk geven met hun neus op het komende werk te drukken. In een met aandacht beluister de toespraak gaf de heer Allswijn uit Hoedekenskerke, lid van de provinciale commissie van het C.J.M.V., practische wenken en bepaalde de aanwezigen bij hun roeping, taak en verantwoorde lijkheid in en voor het werk waarin zij leiding geven. In enkele discussie-groepen werden de vragen besproken of de vacantie een vereniging of club goed doet en welke verpiich tingen een Christen heeft. De bijeenkomst was goed be zocht en kan als zeer geslaagd genoemd worden. Milde natuur. Voor de tweede maal in 1952 leverde de tuin van de heer M. S. aan de Oude Weg alhier aard beien. Alzo een milde speling van de natuur in de eerste helft van September. Bedrijfsongeval. Maandagmorgen omstreeks kwart over acht reed de landbou wer E. van Hootegem wonende in de wijk Nieuwesluis met een tractor van zijn boerderij naar de openbare weg om zich naar zijn land te begeven. Door tot nu toe onbekend.? oor- CHR. GEREFORM. KERK. Op een tweetal ter benoeming van een predikant der Chr. geref. gemeente te Zaamslag komen voor ds H. van Leeuwen te Delft en ds M. Overduin te Woerden. WOENSDAG 10 SEPT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. 8.00 Nieuws; 818 Orgel; 8.50 Voor de vrouw; 9 00 Gr.; 9.35 Waterstanden; 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Causerie; 11.30 Gram.; 12.00 Orkest; 12.30 MededeJin- gen; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13 15 Gram.; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Operette; 15.00 Koor; 15.20 Piano; 15.30 Voor de zie ken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17.50 Regeringsuitzen- ding; 18.00 Nieuws; 18.15 Va ria; 18.20 Causerie; 18.30 Cau serie; 19.00 Causerie; 19.15 Pia no; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Pol. commentaar; 20.15 Orkest; 21.12 Hoorspel; 22.30 Dansmuziek; 22.45 Cause rie; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel; 23.35 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.18 Gew. muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.30 Hoorspel; 12.00 Piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Ork.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Causerie; 13.20 Marineka pel; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gram.; 15.15 Or kest; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgel; 17.50 Causerie; 18.00 Gr., 18.15 Causerie; 18.30 Orkest; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Gram.; 20.15 Causerie; 21.30 Orkest; 22.25 Gram.; 22.30 Commen taar; 22.40 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 11.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Klankbeeld; 17.40 Gram.; 17.50 De boekenmarkt; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Gr.; 20.00 Opera; 21.00 Gr.; 22.00 Nws.; 22.15 Pia no; 23.00 Nieuws. zaak geraakte de tractor in een langs de weg NieuwesluisBres- kens lopende sloot. De tractor kantelde en de landbouwer lag bekneld onder de tractor, waar van de motor bleef doordraaien terwijl de versnelling niet was uitgeschakeld, zodat ook de voor wielen bleven doordraaien. Tot overmaat van ramp geraakte door de uitvloeiende benzine en olie de tractor nog in brand. Gelukkig was spoedig hulp aanwezig, die er in slaagde de brand te blussen. Nadat een kraanwagen van de garage Bliek de tractor had recht getrokken kon v. H. uit zijn benarde positie worden verlost en werd hem door de geneesheren Ossewaarde en Van der Maas eerste hulp ver leend. Het bleek dat de landbou wer ernstige verwondingen had opgelopen, terwijl hij bovendien ook inwendig was gekneusd. Hij werd naar zijn woning vervoerd. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit is aan ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij te Poortvliet op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van de Zuiderzeeraad en is benoemd tot lid van genoemde raad H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Land bouw, lid van de Eerste Kamer te Westpolder (gem. Ulrum). Een excursie naar de Braak man. Zaterdagmiddag werd door een groepje C. J. M. V.'ers van de Ring Oost Zeeuws-Vlaanderen een bezoek gebracht aan de afslui- tingswerken van de Braakman. Nadat de bezoekers eerst een maquette van het werk hadden bezichtigd, werd onder leiding van de heer P. Scheele uit Zaamslag, oud-C. J. M. V.'er, die geruime tijd bij dit grootse werk werkzaam is geweest, een wandeling over de werken gemaakt, waarbij de heer Scheele een uiteenzetting gaf van het verloop der werkzaamheden en de hem gestelde vragen be antwoordde. R. K. raadsleden vergaderden. Onder voorzitterschap van de heer R- Barbé kwamen de R. K. gemeenteraadsleden in Oost Z. Vlaanderen te Hulst in vergade ring bijeen. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren F. J. Kind te St. Jansteen en P. J. Baart te Kloosterzande. De heer S. Francken, gemeente secretaris van St. Jansteen, hield een inleiding voor de gemeente lijke bestuursorganen. Tijdens de discussies werd van verschillende zijden critiek uitgeoefend op de centrale dienst van bouw- en woningtoezicht. Speciaal kwam het bezwaar naar voren, dat de gemeenteraden geen zeggenschap hebben in deze dienst, terwijl tal van sprekers van mening waren, dat men met een eigen gemeente opzichter goedkoper zou werken. Na afloop van de vergadering werd een bezoek gebracht aan het gerestaureerde stadhuis. Opening gerestaureerd stadhuis. Het oude stadje Hulst zal Za terdag 13 September wederom een gulden bladzijde in zijn ge schiedenis kunnen schrijven. Op deze dag wordt het geheel gerestaureerde in 1540 gebouw de stadhuis, dat door de tand des tijds en de oorlogsjaren deerlijk was gehavend, weder om in volle luister officieel ge opend. Deze openingsplechtigheid zal geschieden door de Commissa ris der Koningin in Zeeland in aanwezigheid van de Ged. Sta ten van Zeeland en vele geeste lijke en wereldlijke autoritei ten. Na ontvangst der autoriteiten en genodigden door de burge meester zal een plechtige raads zitting plaats vinden waarna de officiële opening door de Com missaris jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot zal geschieden. Bij deze gelegenhed zal een gedenkplaat worden onthuld ter nagedachtenis van de bevrij ding van Hulst door de Polen in 1944. Tevens zal op dit mo ment de heldenklok worden ge luid, die door de gemeentenaren aan de gemeente is aangeboden en in de toren van het stadhuis is opgehangen. Deze klok zal in het vervolg bij elke officiële plechtigheid worden geluid. Na deze officiële plechtig heid zal door de schooljeugd aan de autoriteiten een zang- hulde worden gebracht, waarna 't stadhuis voor de gemeentena ren zal zijn opengesteld. De Ko ninklijke stedelijke Harmonie zal voor de muzikale omlijsting zorgen, terwijl des avonds op de versierde en verlichte markt een opvoering zal plaats vinden van het openluchtspel „Als de fakkels branden", geschreven door drs Louis Lockefeer. Hieraan wordt mee gewerkt door Hulsterse ama teurs en diverse koren. Na afloop vindt een fakkel optocht plaats. Hulst zal met de feestdagen feestelijk worden versierd en verlicht, zodat het mooie oude stadje een prachtig beeld zal bieden, dat door zeer vele bezoekers zal worden bij gewoond. Verbetering van wegen. Te Middelburg is aanbesteed de verbetering van de weg Oostburg- Waterlandkerkje en van de weg SchoondijkeIJzendijke. Ingeschreven werd als volgt: Firma H. van Bunschoten te Noordwijk ƒ385.000; Van de San- de en Den Exter, Breskens-Groe- de voor ƒ375.000; C. v. d. Klippe te Vlissingen 372.000; A. J. Blij- levens te Breda voor ƒ360.000; W. Rosenberg Zonen te Breda voor ƒ333.000; Aug. van Dijk— Petit te Bergen op Zoom voor 332.200; Th. P. Cambier te Bres- kens ƒ325.830. De gunning is aangehouden. SAS VAN GENT. Benoemtfc Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R. K. meisjesschool te St. Jan steen is benoemd mej. P. Poppê te Sas van Gent. ZAAMSLAG. ■vu Goed afgelopen. Toen Maandagmiddag te onge veer half één de heer De Vin uit Terneuzen met zijn auto uit de richting van het marktplein in de Terneuzensestraat reed, liepen enige jongens op de straatweg. Bij het naderen van de auto weken de jongens uit, doch een hunner, Frans de Jonge, deed dit zo ongelukkig, dat hij door de auto werd gegrepen en er onder geraakte. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. Nadat door dok ter Elenbaas de eerste hulp was verleend werd de knaap, die niet ernstig gewond bleek te zijn, naar de ouderlijke woning gebracht. Nog een verkeersongeval. Gistermiddag te half vier stond nabij Zaamslag-Veer een bestel auto op de provinciale weg ge parkeerd. De bestuurder van een uit de richting Zaamslag komende luxe auto, die de bestelwagen wilde voorbijrijden, had blijkbaar niet bemerkt dat uit de andere rich ting een vrachtauto met aanhang wagen, geladen met ongeveer 14 ton mosselen, naderde. De bestuurder van de vracht auto, die een aanrijding vreesde, week onmiddellijk sterk naar rechts uit met het gevolg, dat de vrachtauto in de zachte zijberm van de weg terecht kwam en daarin bleef steken. Toen bleek, dat de vrachtwagen niet meer op gang te brengen was daar de banden geen vat hadden op de zachte grond, werd de la ding mosselen op andere vracht auto's overgeladen. De schade bleef beperkt tot een enkel beschadigd boompje waar tegen de vrachtauto terecht was gekomen. De productie van vliegtuigen van de Sowjet-unie is zo groot, dat zij iedere tiende straaljager van het type Mig 15 aan het con tinentale China kan afstaan, al dus Washingtonse persberichten, die een „betrouwbare bron" aan halen. De vloot van jagers der Sowjet-unie bestaat uit ten min ste 9000 Migs in actieve dienst en een onbekend aantal vliegtuigen van ander type, zo verklaarde men. De Sowjet-unie zou 1300 Migs aan China overgedragen hebben. Blijkbaar, zo zeggen Amerikaan se deskundigen, is de actieve Sowjet-luchtvloot de laatste twee jaar onveranderd op een sterkte van 20.000 toestellen gebleven. In die tijd echter zijn de Jaks en de Sotrmowiks, vliegtuigen mét zuigermotoren, naar de reserve gedelegeerd, die men even groot schat als de actieve vloot. Vele der jachtvliegtuigen in actieve dienst zijn thans straal jagers en de Sowjet-unie zal twee jaar naar raming 20.000 straal jagers in haar luchtvloot hebben. In Praag is een luchtvlootde- monstratie gehouden. De radio spreker zeide, dat Tsjecho-Slo wakije thans straaljagers heeft, die sneller dan het geluid zijn. Tsjecho-Slowakije had zich hier in een goede leerling van de Sow jet-unie getoond „die de straal motor uitgevonden heeft". Haar vliegtuigen waren thans de beste ter wereld. De demonstratie werd op het vliegveld Ruzyn gehouden. Straaljagers voerden toeren uit. Bij een massavertoning stegen gedurende een half uur onophou delijk straaljagers op, zodat er op een gegeven ogenblik 36 vliegtui gen in de lucht waren, die grote banieren met het portret van Stalin en andere communistische leiders lieten zien. Een en ander werd voorafge gaan door een demonstratie met burgervliegtuigen, die in de lucht de initialen van president Kle ment Gottwald lieten zien, om later uiteen te vallen en weer de vijfpuntige ster te vormen. Er werd ook een massale para chutedemonstratie gegeven. Reu ter tekent hierbij aan, dat in April in het communistische par tijblad „Rude Pravo" een artikel verscheen van de minister van defensie, Cepicka, waarin hij schreef, dat Tsjecho-Slowakije thans „met de hulp van de Sow jet-unie de beste vliegtuigen ter wereld produceert". De toestellen waren de snelste ter wereld. Het laatste is ook verklaard, nadat Engeland en Amerika de monstraties met hun uiterst snel le vliegtuigen hadden gegeven. De Hondurese tanker „Founda tion Star" is 120 mijl ten Oosten van Charleston (Zuid-Carolina) in stormachtige zee in tweeën ge broken. Het schip had een be manning van 30 aan boord. Het Noorse schip „Emu" heeft 19 le den van de bemanning, die met een reddingboot de zinkende tan ker hadden verlaten, opgepikt. Een tweede reddingboot wordt nog steeds vermist. Een Amerikaans transport schip heeft Maandag twee over levenden en de lijken van twee opvarende van het Zaterdag in tweeën gebroken tankschip opge pikt. Het zoeken naar de zés be manningsleden, die nog worden vermist, is door vier schepen en drie vliegtuigen van de Ameri kaanse kustwacht voortgezet. De commandant van de Ameri kaanse torpedobootjager „Fra- ser", die Zaterdag de tot het laatst aan boord gebleven kok van de „Foundation Star" redde, verklaarde Maandag, dat de ver misten nog in leven zouden zijn, als zij aan boord van het wrak waren gebleven en niet in een reddingboot waren weggevaren. De kok is later aan boord van de „Fraser" van uitputting gestor ven. M TWEE PERSONEN AANGE HOUDEN NAAR AANLEIDING VAN BOERDERIJBRAND. Maandagmorgen vroeg is de kapitale boerderij van de heer W. Steenbergen, gelegen aan de Drentse Hoofdvaart op de grens van de gemeenten Diever en Ha- velte, afgebrand. De brandweer uit Diever kon niets uitrichten tegen de vlammenzee, die door een grote partij hooi en het rie ten dak werd gevoed. Enkele bij gebouwtjes konden behouden blijven. Enige biggen kwamen in het vuur om. De inboedel is bijna geheel verloren gegaan. Verzeke ring dekt de schade. Naar aanleiding van deze boer- derijbrand heeft de rijkspolitie twee personen aangehouden, die er van verdacht worden de brand te hebben veroorzaakt. Het zijn twee ontsnapte pupillen van de stichting „Bosoord" te Vledder, een opvoedingstehuis voor jeug dige gederailleerden. Zij brachten de nacht in de schuur van de heer Steenbergen door, zonder daartoe verlof te hebben ge vraagd. NEKKRAMP IN MAASLAND. In de gemeente Maasland in Zuid-Holland is bij een der inwo ners, de heer A. Korpel, door art sen nekkramp geconstateerd. De patiënt, die in een ziekenhuis is opgenomen, ondergaat een pem- cilline-behandeling. Zijn toestand was gisteravond redelijk wel. Maandagmiddag sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de schuur van de boerderij „Ber kenhof" bij Valkenburg (L.), be woond door de landbouwer A. Brands. De brandweren van Val kenburg en Maastricht bestreden het vuur, doch konden niet ver hinderen, dat de gehele oogst ver loren ging. De schade is aanzien lijk en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Tegen half acht was men nog bezig met nablussen, Zondagavond is in een perceel aan de Kinkerstraat te Amster dam de 66-jarige bewoner P. de N., vermoedelijk omdat hij onder invloed van sterke drank ver keerde, aldus deelt de politie mede, van de tweede étage van de trap gevallen en onmiddellijk overleden. DRIE ARBEIDERS ZWAAR GEWOND DOOR INSTORTEN DE KAPELTOREN. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat zich gisteravond om streeks zes uur boven Veldhoven (N. B.) ontlastte, sloeg de blik sem in de toren van een in aan bouw zijnde kapel var. het nieu we klooster op de Locht. De to ren stortte geheel in. Drie arbei ders werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis ie Eindhoven worden vervoerd. Zes fietsen en een loods verbrandden. KIND TENGEVOLGE VAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. In de hoofdstad is Maandag tengevolge van opgelopen brand wonden overleden het bijna 2 jaar oude zoontje van de familie Van M. Het kind had Zaterdag in de ouderlijke woning aan de Ringdijk een zeeppot met kokend water omgetrokken en over zich heen gekregen. Het had brand wonden aan de schouders en de rug, die zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien. Verschenen is het verslag van de zesde publicatie van de staats commissie voor de pensioenwet geving, ingesteld in 1949. Deze publicatie behelst de ontwikke ling van de financiële positie van het algemeen burgerlijk pensioen fonds. Uit dit verslag blijkt, dat toen het algemeen burgerlijk pen sioenfonds in 1922 begon te wer ken, reeds aanzienlijke weten schappelijke tekorten aanwezig waren. Sindsdien is de toestand van het fonds blijkens de wiskun dige berekeningen belangrijk ver slechterd. Boekhoudkundig kon een regel matige toeneming van het beleg de kapitaal plaats hebben tot ruim 1.600.000.000 gulden. RECORDDAG VOOR K.L.M.-DIENST NAAR NEW YORK. Drie September j.l. was een recorddag in de geschiedenis van de K.L.M.-dienst naar New York. Op die dag vertrokken er vier vliegtuigen naar New York, die in totaal 251 passagiers vervoer den. Op deze topdag werden evenveel passagiers vervoerd als in de topweek 28 Augustus3 September van het jaar 1948. LOODDIEFSTAL TE ALKMAAR. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie in de hoofdstad op verzoek van de Alk- maarse politie, de 20-jarige chauffeur H. K. B., en de 18-jari- ge fabrieksarbeider U. K., beide Amsterdammers, aangehouden die ervan verdacht worden van 't dak van de voormalige scheeps werf ,,'t Hondsbosch" te Alkmaar 150 kg lood te hebben gestolen. Zaterdagavond hadden zij hun in Amsterdam gehuurde perso nenauto op een enigszins ver dachte wijze in Alkmaar gepar- Met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur is Maan dagavond te 's-Hertogenbosch de twintigste nationale tentoonstel ling, georganiseerd door de ko ninklijke vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard", geopend. Bij afwezigheid van burge mees ster mr H. J. M. Loeff, sprak wethouder F. van den Eeren- beemt enkele woorden van wel kom tot de gasten. Namens de Belgische regering was aanwezig de heer Lievens. De waarnemend voorzitter van „Het Nederlandsche Trekpaard", de heerG. O. Sneep uit Ginneken, dankte V&or het hartelijk welkom eri roemde de Bossche veemarkt hallen als de grootste van Euro pa. Naar goed gebruik bood het ge meentebestuur de gasten 'n glaas je brandewijn met suiker aan. Heden zullen de keuringen be ginnen en Woensdag zal de grote show der kampioenen zijn. De douane van Frankfort heeft een grootscheepse smokkel in Amerikaanse benzine ontdekt, waarvan de omvang in de afgelo pen twee jaar op twee millioen liter wordt geschat. Met behulp van op de zwaite markt gekochte papieren en van bevriende Amerikaanse relaties geleende auto's met Amerikaan se kentekenen betrokken negen smokkelbenden van Amerikaan se tankstations benzine, die vrij-1 broekstraat. keerd. Toen een rechercheur een onderzoek wilde instellen reed de wagen juist weg. Het stopteken van de politiemannen werd ge negeerd en ook nadat een waar schuwingsschot was gelost reden de mannen door. Het gestolen lood is later in de nabijheid van de weg teruggevonden. AMERIKAANS MILITAIR DOOD IN AMSTERDAMS HOTEL GEVONDEN. Zaterdagnacht is in een hotel aan de O. Z. Voorburgwal te Am sterdam het stoffelijk overschot aangetroffen van de 20-jarige Amerikaanse militair E. L. S. De militair, die met verlof in Am sterdam verbleef, was in Duits land gelegerd. De politie, die de Amerikaanse consul op de hoog te heeft gesteld, acht misdaad niet waarschijnlijk. RINGSLANG GEVANGEN. De heer M. van den Oetelaar te Udenhout heeft tijdens het rooien van aardappelen een ringslang gevangen. Het beest had een lengte van 111 cm en een dikte van 4 cm. De slang is thans op huize „Assisie" in Udenhout on dergebracht. AGENT GREEP OP TIJD IN. Toen Maandagnacht een agent van politie in de Oudemansstraat te Den Haag patrouilleerde, hoor de hij, dat men de motor van een aldaar geparkeerde auto trachtte aan te slaan, hetgeen echter niet gelukte. Naderbij gekomen zag hij, dat de man achter het stuur een slapende houding aannam. De agent vond dit verdacht, stap te van zijn fiets, plaatste deze tegen de auto om eens 'n praatje met de chauffeur te maken. Deze was echter niet gediend van een gesprek met de politie, sprong uit de auto en zette het op een lopen. De agent ging hem ach terna en had de vluchteling spoe dig te pakken. Het bleek te zijn de 28-jarige varensgezel L. R. T., uit Den Haag. Hij is in verzeke ring gesteld en zal terecht staan wegens poging tof diefstal, v. ERNSTIGE AANRIJDINGEN IN DEN HAAG. Tijdens het afgelopen week einde werden drie ernstige aan rijdingen te Den Haag genoteerd. Op de hoek van de Nieuwe Ha ven en de Sehedeldoekshaven stak de 88-jarige voetgangster J. G- B.T„ wonende aan de Nieu we Haven onvoorzichtig over. Zij werd aangereden door een per sonenauto, bestuurd door H. H. de K., uit Rotterdam. Het slacht offer is met een gecompliceerde onderbeenfractuur en vermoede lijk een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. De 83-jarige voetganger H. K. uit de Zusterstraat stak onvoor zichtig de Rijswijkseweg over ter hoogte van de Van Musschen- Hij werd gegrepen gesteld was van belasting. In de kofferruimte van idoor een personenauto, bestuurd leze door N. K. uit Breda. auto's waren benzinetanks bijge bouwd, zodat per wagen tot 320 liter getankt kon worden. Tot dusver zijn 40 van deze auto's in beslag genomen en vier op slagplaatsen, van waaruit de benzine werd verkocht aan Duit se benzinestations, ontdekt. De smokkelaars verdienden vier mark per twintig liter benzine en de aangesloten benzinepomphou ders een zelfde bedrag. De ver bruikers betaalden voor de ben zine het normale bedrag, op het ogenblik 64 pfennig per liter. De Britse minister van Arbeid. Monckton, heeft nieuwe loon schalen voor 1.500.000 werkne mers in het kleinhandelbedrijf goedgekeurd, die voorzien in een loonsverhoging variërend van 6 tot 10 shilling per week. De door werkgevers er. vak bonden opgestelde loonschalen waren door de minister in Juli „ter nadere overweging", in ver band met het verzoek der rege ring om terughoudendheid te te- trachten bij het aanvragen van loonsverhoging, teruggezonden, doch ongewijzigd opnieuw inge diend. 122. De Beer maak te een uitnodigend ge baar. „Daal deze trap af", gromde het dier. „Ga steeds rechtuit en aan het einde van deze weg, zult ge uw beloning vinden!" Alhabar aarzelde. „Wilt ge niet mee gaan om uw nederige dienaar zelf zijn be loning te overhandi gen? Alhabar is ver moeid van alle ge beurtenissen en hij mocht zich eens ver gissen in de weg, hè, hè, he!" kraste hij, terwijl hij een arg wanende blik wierp in de donkere afgrond, die zich voor hem uit strekte. De Beer maakte een ongedul dige beweging en de voerman, die wist, dat hem geen andere keuze bleef, begon aarzelend de brokke lige treden van de stenen trap af te dalen. Vóór hem gaapte een ondoor dringbare duisternis. Achter hemi in het licht van de poortopening zag hij de donker omlijnde gestal te van de Heilige Moederbeer. Plotseling merkte hij, dat de tre den ophielden. Vóór hem strekte zich een donkere gang uit. Toen zijn ogen eenmaal aan de duisternis gewend waren, zag hij ook verschillende zijgangen op dit punt uitkomen. Alhabar wendde zich om en riep naar boven: „Is het niet beter een der zijgangen in te slaan, o groot heid? Misschien leiden zij vlugger naar het doel. Hè, hè, hè!" Doch de stem van de Beer klonk beslist: „Rechtuit, heb ik U ge zegd! Daar zult gij de opdracht vinden, die U tonen zal, hoe groot mijn vertrouwen in U is!" Tastend zocht de voerman zijn weg door de duisternis, die hem aan alle kanten omringde. Hol klonk het geluid van zijn voetstap pen door de ruimte en zo kwam het, dat hij niets hoorde van het zachte kabbelen van water. Ook zag hij niet de venijnige koppen met de snel heen en weer schieten de tongetjes, die zich wiegend boven het wateroppervlak be wogen. Voor de Beer, die nog steeds bo ven aan de trap gespannen stond te luisteren, waren dit geen ge heimen en toen, na korte tijd uit de geweldige gewelven het doffe geluid van een plons en een rauwe kreet tot hem doordrong, sloot hij met een tevreden gebaar de poort In zeer ernstige toestand is hij naar het ziekenhuis aan 't West einde vervoerd. De oude man had een schaafwond aan de lin kerhand enige builen op het voorhoofd en een schedelbasis fractuur bekomen. De 66-jarige voetganger M. K.. uit de Govert Bidloostraat werd aangereden door een personen auto, bestuurd door G. C. K., uit Den Haag. Het slachtoffer, dat eveneens onvoorzichtig overstak, bekwam een hoofdwond en ver moedelijk een schedelbasisfrac tuur. Hij is overgebracht naar 't ziekenhuis aan de Zuidwal. De 73-jarige N. D„ uit de Frone- manstraat, die de vorige week door de tram werd gegrepen, is aan de bekomen verwondingen overleden. KNOEIERIJEN MET PASPOORTEN. Het was de politie opgevallen, dat er de laatste tijd knoeierijen met paspoorten werden gepleegd. Het onderzoek leidde naar de Hagenaar K. G. J. van K., in wiens woning drie paspoorten in beslag werden genomen. K. be weerde opdracht van de oud-ille gaal W. K. te hebben gekregen om paspoorten voor „displaced persons" te verzamelen. K. en Van K. zijn beiden door de politie verhoord en na proces-verbaal heengezonden. Het bleek dat zij uit idiële motieven hadden gehan deld. In de Kalverstraat te Amster dam heeft de politie een 25-jarige Algerijn onder verdenking van zakkenrollerij aangehouden. De man. die als een internationaal misdadiger gesignaleerd staat, verblijft zonder papieren in ons land en hij zal nu als ongewenst vreemdeling worden uitgeleid. BRASFENNINCX ALS AUTO-COUREUR? John Braspennincx, die het wielrennen er aan gegeven heeft, kan niet scheiden van de ren sport. Van een Duitse fabriek heeft hij een aanbieding gekre gen om het volgend seizoen als autocoureur uit te komen. Bras pennincx heeft op de Nürburg- ring enige proefritten gereden en men was verbaasd over zijn techniek van rijden, vooral wat de bochten betreft. De Bredanaar neemt het aanbod ernstig in over. weging.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3