Amerikaans nationalisme van de Raad van Ministers kolen- en staalgemeenschap Het ongeluk op de Britse Luchvaart-show Hevige gevechten aan het Koreaanse front Atoombom bij Russische aanval? Het „Legion" bezet New-York Jke% de populaire man Attlee over zijn reis naar Afrika Saarkwestie weer actueel Momenteel 28 slachtoffers DE BEGROTING VAN DE VER. NATIES DE TOESTAND IN CHILI Veroordelingen in Z.-Slavië WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2134. Inkrimping van de raaptijd van eieren gewenst DE POLITIEK VAN GENE. RAAL CARLOS IBANEZ. SCHACHT NAAR PERZIE VERTROKKEN. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het is pas begin September, maar je kunt de herfst al voelen in New-York. De ochtenden zijn koel en er hangt een geurige kruidige lucht. Na labor-May, de eerste Maandag in September, waarop vrijwel iedereen een vrije dag heeft om van de laatste zo merdagen te kunnen genieten gedurende een lang week-einde, begint de herfst eerst goed. Dan gaan de zomerkleren de koffers in; er wordt geen wit meer ge dragen en de étalages zullen alleen winterkleren ten toon spreiden. De uitverkopen zijn trouwens enkele weken geleden- al begonnen. Deze week is de stad door de z.g. „Legionnairs" overgenomen. Dit is een soort vereniging of fe deratie van ex-militairen. Elke Amerikaanse stad tot de kleine dorpjes toe heeft 'n afdeling van het „Legion" en eens per jaar jaar wordt er een grote conventie gehouden, waaraan vele leden op hun eigen kosten deelnemen. Men moet zich wel realiseren wat dit inhoudt. De deelnemers ko men van heinde en ver met echt genoten en kinderen en in vele gevallen betekent dit een vacan- tie of een verlof zonder betaling van salaris (leave without pay) van meer dan een week. De reis tijd van b.v. California kost al bijna 6 dagen op en neer per trein. Amerikanen zijn echter dol op clubs en verenigingen en bovendien trekt de grote parade, die er aan verbonden is, veel be langstelling. Alleen zo'n parade b.v. neemt een in Hollandse ogen schrikwek kende afmeting aan. De pa rade, die deze keer werd gehou den, was naar men zegt de groot ste in de geschiedenis der jaar lijkse conventies. In ieder geval duurde hij bijna 12 uur zonder noemenswaardige onderbrekin gen voor het verkeer der dwars straten. De parade vond plaats op Fith Avenue, de straat, waar alle dure winkels zich bevinden, tussen de 30ste en 70ste straat. Clement Attlee, leider van de Britse Labourpartij, heeft een ar tikel in de „Daily Herald" ge schreven over zijn jongste bezoek aan Midden-Afrika. Naar aanlei ding van het voorstel voor een federatie van Nyassaland en Noord- en Zuid-Rhodesia ver klaart hij, dat de Afrikanen in Noord- en Zuid-Rhodesia bij de blanken worden achtergesteld en dat de meeste Afrikanen, alsmede invloedrijke blanken in Zuid-Rho desia, gekant zijn tegen federatie der drie gebieden. Het broedseizoen 1952 is niet gunstig geweest voor de weide vogels, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag 1951/1952 van de Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels. Door de winterse dagen in Maart zijn bijna alle vroege leg- sels verloren gegaan. Bovendien Alles was keurig georganiseerd en de groepen volgden elkaar in regelmatige orde op. Vanzelf sprekend werd er in geen van de gebouwen, die aan dat gedeelte van Fifth Avenue staan, ge werkt. Mensen hingen overal uit de ramen en strooiden een confetti van oude versnipperde correspondenties en kranten uit over de hoofden van de menigte. Het was prachtig weer en een genot, om die keurig marcheren de groepen in hun kleurige fan tasie uniformen te zien. Extra mooi uitgedoste groepen kregen een open doek en ook de goede renwagens, nagemaakt naar de Franse wagens uit de eerste we reldoorlog, en de auto's, die op hun achterwielen reden (vraagt u me niet hoe!) werden met ge juich begroet. Voorop in de parade kwamen enkele onderdelen van het leger, de vloot en de luchtmacht, terwijl ook een vrouwencorps mee mar cheerde. Daarna zagen we de diverse staten met hun schoolfan- fares (die er overigens best zijn mochten) en versierde wagens. Alleen de staat New-Jersey nam meer dan een uur in beslag en als u dan bedenkt, dat er 48 sta ten zijn, Alaska en Hawaii nog niet eens inbegrepen Tot ieders verrassing marcheer de vooraan in de groep van Kan sas generaal Eisenhower mee. Iedereen schreeuwde en joelde kreten als That's a by, Ike" en „I like Ike" (dé verkiezingsslo gan van zijn campagne) en het doet ons Europeanen altijd weer verbazen, hoe informeel openhar tig de Amerikanen kunnen zijn. Eisenhower zag er goed uit, wuifde vriendelijk naar alle kan ten zonder enige uitbundigheid of opgeschroefdheid en het viel op, hoe jong hij er uitzag. Eisenhower moest bij de 64ste straat uitvallen, omdat de foto grafen, die om hem heenzwerm- den, de hele optocht ophielden. Ook Nixon, de candidaat voor vice-president van de republi keinse partij marcheerde mee in de Californische groepen, maar de ovatie aan hem was nog niet de helft van die welke „Ike" kreeg. Toen om 5 uur alle kantoren sloten, was de parade nog in vol le gang. Het is een van de grootste doel stellingen van het „Legion" om Amerika en alles waar het voor staat, in ere en in stand te hou den. Hier heet dat „Americanian" maar men zou het evengoed „chauvinisme" kunnen noemen. Vooral in deze tijden van drei gende oorlogen voelt 't „Legion" het als zijn taak het Amerikaan se volk goed van de democratie te doordringen in de hoop dat het op die manier een a.h.w. na tuurlijk bolwerk kan scheppen tegen de communistische infiltra tie. De tentoonstelling en het vlieg- feest van het genootschap van Britse vliegtuigbouwers zijn ten einde. Nog nimmer heeft deze „S. B. A. C.-show" gedurende haar twintigjarig bestaan zo vele verrassende dingen getoond. Nimmer ook heeft welk vlieg- feest dan ook zovele doden en gewonden geëist. Het is eigenaardig dat dit ont zettende ongeluk moest geschie den tijdens de dertiende show. Het instituut bestaat als zodanig weliswaar twintig jaar, doch er is geruime tijd geen vliegfeest en geen expositie geweest, omdat de oorlogsinspanning voor en tij dens de tweede wereldoorlog het niet toeliet. Precies vier jaar later. Merkwaardig is voorts dat de 3l-jarige „squadron leader" John Derry, drager van de bronzen leeuw van ons land, precies vier jaar geleden, nl. op 6 September 1948, de eerste Britse vlieger was die de snelheid van het ge luid met een vliegtuig overtrof. Dat gelukte hem in de Havilland D. H. 108, een experimenteel vliegtuig. Geoffrey de Havilland was even tevoren met een toe stel van dit type boven de mon ding van de Theems op myste rieuze wijze verongelukt. De geluidsbarrière. In een gesprek dat vóór het ongeluk werd gevoerd heeft Charles Gardner, de correspon dent voor luchtvaart van de B.B.C. en internationaal bekend spreker en schrijver, ons verteld, dat hij al geruime tijd bezig was geweest de z.g.n. „sonic boom", de knal, op een opname-apparaat vast te leggen teneinde de B.B.C.- luisteraars over de gehele wereld te kunnen laten horen, welk een geluid het doorbreken van de ge luidsbarrière teweegbrengt. Gardner en zijn staf waren er tot dusverre niet in geslaagd de knal op de geluidsband vast te leggen, omdat nu eens de op nameapparatuur elders nodig was, dan weer John Derry in zijn pogingen werd gehinderd. Zaterdagmiddag, terwijl Gard gingen veel legsels verloren doordat reeds in de eerste week van Mei met het maaien kon I ner door de luidsprekers op het TTTrtv/4Kodnnnan rliorrxrol4 hof rliiDonrltnnnlfro rui- worden begonnen. Speciaal voor de slobeenden en talingen dreigt dit catastro- phaal te worden. De vereniging meent dan ook, dat overwogen moet worden de raaptijd in te krimpen. Dit zal geen groot eco nomisch nadeel betekenen, aldus het verslag, aangezien de laatste jaren zelfs de kievitseieren na genoeg onverkoopbaar worden tegen het einde van de raaptijd. In samenwerking met een aan tal grondgebruikers heeft de ver eniging dit jaar een proef geno men in een gebied in de Zaan streek ter grootte van ongeveer 500 ha, de raaptijd te doen ein digen op 10 April in plaats van op 19 April. Ook de verzamelaars van eie ren vormen een bedreiging van de zeldzame vogels. Bij een in 1951 gehouden huiszoeking wer den 336 uitgeblazen eieren van beschermde vogels gevonden. Hieronder bevonden zich 8 grie leneieren, een onrustbarend hoog aantal, wanneer men bedenkt, dat de griel een van de zeld zaamste broedvogels in ons land is. Men schat zijn aantal zeker niet meer dan vijf broedparen. vliegveld het duizendkoppige pu bliek vertelde welke vliegtuigen werden voorgevlogen, steeg John Derry van het fabrieksvliegveld van De Havilland op met het pro- totype van de D.H. 110, het grijs geschilderde tweemotorige expe rimentele vliegtuig. Gardner ont ving pas bericht van de poging van zijn vriend toen deze zich al ruim 40.000 voet boven het vlieg veld bevond. En terwijl de com mentator het publiek meedeeide dat Derry zou trachten de ge luidsbarrière te doorbreken, za gen de toeschouwers, in de enige grote lap blauw in het zware grauwe wolkendek juist boven het veld, dat de D.H. 110 naar be neden kwam in de duik. Dat was omstreeks tien minuten voor vier. Nog geen minuut later, al scheen het een eeuwigheid, toen het geluid van de drie scherpe knallen, door de D.H. 110 ver oorzaakt bij het passeren van de barrière, nog nagalmde tegen de heuvels en gebouwen rondom, was de D.H. 110 vernield, en wa ren John Derry en zijn metgezel Tony Richards dood. Charles Gardners stem stokte. De menigte die verbijsterd net toestel uit elkaar had zien schie ten, de draaiende Rolls Royce „Avon" straalmotoren van de an dere kant van het veld op zich aan zag stormen, dook ineen en zocht bescherming. Een zachte zucht van afgrijzen gonsde door de duizenden. Vrouwen, mannen en kinderen keken huilende hul peloos toe hoe de motoren in de mensenmassa op de heuveltjes achter de eigenlijke staanplaats tribunes terecht kwamen. Brand weer en ambulance-auto's rukten direct uit. Ook de brandweren en ziekenauto's uit de omgeving van Farnborough werden gealar meerd. De ambulancewagens moesten zich een weg banen door de samengepakte toeschouwers, die bij honderden naar de uitgan gen gingen, snikkend en elkaar ondersteunend. Zij ontmoetten bij de hoofdingang de laatste tien tallen, die nog een kaartje voor het vliegfeest hadden gekocht en juist naar binnen gingen door de tourniquetten. De controleurs moesten met spoed deze draai- hekken verwijderen want de naar de ruimte buiten het vliegveld verlangende stroom groeide met de seconde. Van een paniek was geen sprake. Diep onder de in druk verlieten velen het veld. Een ziekenauto drong stapvoets en luid bellend door de stroom. In de wagen zag men een gewonde jongen op de schoot van zijn va der. Andere auto's passeerden met hun droeva last, „On with the show". Gardner was enige tijd uit het veld geslagen. Met bewogen stem zei hij tenslotte dat de luchtvaart somtijds zijn hoge tol eist. „Alles wordt gedaan, wat maar gedaan kan worden", zo vertelde hij aar zelend verder, doelende op de hulpverlening. „Er wordt beraad slaagd of het vliegfeest doorgang zal vinden", zo weerklonk het la ter. Er werd besloten door te gaan. De straalmotoren van de „Canberra", de „Cornet", de „Voliant", de Avro Delta's wer den gestart en gaven met hun ge huil, gegier, gebrul en gefluit een angstaanjagend gevoel. De „Swift", de „Hunter", de „Glos ter", de „Javelin", de nieuwe Del ta-bommenwerper van Avro, de trainings-„Canberra", de „Bri tannia" werden voorgevlogen als of er niets aan de hand was, maar vele toeschouwers hadden geen werkelijke interesse meer. Zij konden deze wonderen van techniek niet meer bewonderen... Een zwarte dag voor de lucht vaart KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD BETUI GEN DEELNEMING. H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben aan de koningin van Engeland telegra fisch hun deelneming betuigd naar aanleiding van de vlieg ramp tijdens de vliegfeesten te Farnborough. De adviescommissie voor be grotingszaken der Ver. Naties is van oordeel, dat op de onkosten van de V. N. kan worden be zuinigd, in het bijzonder op de salarissen, de kosten van pa pier en de drukkosten. De begroting voor 1953 be draagt 47.765.000 dollar, 1 mil- lioen minder dan voor 1952. De adviescommissie acht het moge lijk nog 1 milioen te bezuinigen. Het vorig jaar beval de com missie aan dat secretaris-gene raal Trygve Lie zou nagaan, of de personeelsbezetting van het secretariaat niet te groot was. De commissie zegt nu, dat Lie daar niets aan heeft gedaan. ARRESTATIES IN HYDERABAD. De politie van Hyderabad heeft negen communisten in preven tieve hechtenis genomen. Zij worden er van beschuldigd een aandeel te hebben gehad in de recente ongeregeldheden. Onder de gearresteerden bevinden zich twee leden van de nationale ver gadering van de staat en twee journalisten. Er is reeds een groot aantal personen gearres teerd. De bijeenkomst van de raad van ministers van de kolen- en staalgemeenschap is Maandag middag met een plechtige zit ting in het Luxemburgse stad huis geopend. Aan de groene tafel, op het met witte rozen en groene pal men fraai versierde podium, met op de achtergrond een levens groot portret van de grootherto gin en aan weerszijden getooid met de vlaggen der aan de ge meenschap deelnemende landen hadden plaats genomen de minis ters van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken van Frank rijk, Italië, Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Nadat de persfotografen en cineasten ruim een kwartier de gelegenheid hadden gekregen om het historische moment van de installatie van de raad van mi nisters vast te leggen, nam als eerste spreker de Duitse bonds kanselier Adenauer, die tevens als voorzitter optreedt van deze eerste bijeenkomst van de raad, het woord. Dr. Adenauer wees er in zijn in het Duits uitgesproken rede op, dat na de installatie van de hoge autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap thans het tweede orgaan van de gemeen schap, de raad van ministers, een begin maakt met zijn werkzaam heden. De taak, waarvoor deze raad zich gesteld ziet, is groot en hij heeft een grote verantwoor delijkheid, zo zeide hij. Hij is het federatieve orgaan van de ge meenschap en heeft als zodanig een dubbele taak. Enerzijds zal hij als gemeenschapsorgaan werkzaam zijn, d.w.z. als een or gaan met supranationale struc tuur, dat uitgerust met eigen souvereine rechten een onafhan kelijke positie tegenover de aan het plan deelnemende staten in neemt. De raad van ministers zal echter anderzijds niet alleen de belangen van de gemeenschap op het gebied van het overdragen souvereiniteitsrechten vertegen woordigen, doch neemt ook de belangen waar van de ledensta- ten zelf op het gebied van de sou vereiniteitsrechten, waarover zij nog beschikken. Het betreft in het bijzonder politieke kwesties, waaraan de kolen- en staalge meenschap raakt, in zoverre de staten hun souvereiniteitsrech ten niet hebben overgedragen. De raad van ministers moet, zoals het verdrag zegt, de belan gen der zes landen met elkaar in harmonie brengen. Hij ziet zich als orgaan hierdoor voor de taak gesteld, waarvoor een ieder zich geplaatst ziet, die begaan is met de vereniging van Europa. Want deze eenmaking van Europa kan er niet in bestaan een Europees „centralisme" te scheppen. Deze moet zich, zoals in het verdrag over de verdedi gingsgemeenschap staat, op fe deratieve of confederatieve basis voltrekken of zij zal in het geheel niet verwezenlijkt worden. Hoewel de raad van ministers de nationale belangen van de ledenstaten moet behartigen, zal hij er zich voor moeten hoeden deze taak als de voornaamste te beschouwen. In de eerste plaats zal hij zich bezig moeten houden met de belangen van de gemeen schap. Hij zal daarom aan het hoge gezagsorgaan alle vrijheid moeten laten zich te ontwikkelen en de omstandigheden moeten scheppen, waaronder dit orgaan het beste kan werken. De eerste stap op de weg naar een Europese gemeenschap is thans gedaan, aldus Adenauer en naar wij hopen begint daarmede voor ons werelddeel een tijdperk van vrede, van welstand en van eendracht. Tenslotte bracht de Duitse bondskanselier hulde aan de ont werper van de kolen- en staalge meenschap, Schuman, en aan de voorzitter van het hoge gezags orgaan Jean Monnet. In zijn antwoord aan dr Ade nauer legde Monnet, de voor zitter van het hoge gezagsorgaan, er de klemtoon op dat behalve in uitzonderlijke gevallen de unani miteitsregel vaarwel is gezegd. De raad zal niet zoeken naar een compromis tussen twee particu liere belangen, doch zal een op lossing moeten vinden, die het algemeen belang dient. Na gewezen te hebben op de be. langstelling, die van Engelse en Amerikaanse zijde wordt getoond voor de kolen- en staalgemeen schap, dankte ook Monnet de Lu xemburgse regering voor haar medewerking. „Wij zijn hier goed geïnstal leerd voor ons werk en wij zijn verheugd hier een aanvang te kunnen maken met onze werk zaamheden", zo besloot hij. Na afloop van de zitting werd in het Luxemburgse stadhuis een receptie aangeboden aan de mi nisters en de leden van het d'p)°- matieke corps. Vandaag zal de raad van minis ters een begin maken met de eigenlijke werkzaamheden. Op het programma staat o.m. de be studering van het rapport van het hoge gezagsorgaan over zijn werkzaamheden sedert de instal latie op 10 Augustus. Bovendien zal het Frans-Italiaanse voorstel voor een Westeuropees gezags orgaan ter sprake komen, alsme de de benoeming der rechters van het hoge gerechtshof der Schumangemeenschap. Robert Schuman en dr Adenauer zullen van deze gelegenheid gebruik ma ken om van gedachten te wisse len over de Saarkwestie, waar over binnenkort te Parijs bespre kingen worden gevoerd. UITSTEL DEFINITIEVE BE PALING VAN DE ZETEL. Naar verluidt zou in afwach ting van nadere besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland over de Saarkwestie de aanwij zing van de definitieve zetel der organen van de Europese kolen- en staalgemeenschap opnieuw worden uitgesteld. Frank Pace, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft Zondagavond in een televisie-uit zending verklaard, dat het Ame rikaanse leger ingeval van een Russische aanval de atoombom wil gebruiken, „als dit nodig wordt en indien wij zulks mogen doen". De president moet toe stemming voor het gebruik van Opzegging van het verdrag de bom verlenen. Volgens Pacevan militaire bijstand met de zou het zevende leger in Europa ver. Staten en de vestiging van Momenteel 28 slachtoffers aan een m°gelÜke Russische aan- Momenteel 28 siacntotters. vaJ Jang genoeg het hoofd kun. nen bieden, opdat de V.S. een ver nietigende slag zouden kunnen voorbereiden. Pace twijfelde er niet aan, dat het industriële en personele vermogen van de V.S. de Sowjets in elke oorlog zou kunnen verslaan. Met betrekking tot Korea was Pace van oordeel, dat de posities van de geallieerden en de Noor delijken zo sterk zijn, dat geen van beide in staat schijnen een „overwinning door een offen sief" te behalen. Hoewel een mili. taire overwinning „vurig te wen sen ware", moesten de kosten worden afgewogen tegen facto ren als de algehele militaire sterkte van de V.S. en de Sowjet- Unie. Door het overlijden van een 4- jarig jongetje in een ziekenhuis is het aantal slachtoffers van het ongeluk met de „De Havilland 110" tot 28 gestegen. Van de 62 gewonden zijn er nog 44 in het ziekenhuis; een twaalf tal van hen verkeert in ernstige toestand. Honderden mensen bezoeken de plaats, waar de lijken tijdelijk staan opgebaard teneinde te trachten deze te identificeren. Tot nu toe zijn drie vrouwen nog niet geïdentificeerd. Publicatie van het rapport over de oorzaken van het ongeluk wordt niet verwacht, omdat vele gegevens over de D.H. 110 nog geheim zijn. betrekkingen met alle landen van de wereld, de Sowjet-Unie en de communistische landen inbegrepen, zullen de voor naamste doelen zijn van de po litiek der nieuwe regering van Carlos Ibanez. Wat de binnenlandse politiek betreft zou volgens de medede ling van Javier Lira worden ge streefd naar opheffing van de „wet op de permanente verde diging van de democratie". In politieke kringen verklaar de men, dat op grond van deze wet de communistisiche partij in Chili buiten de wet is ge steld. Reuter meldt, dat volgens de laatste berichten de defini tieve uitslag van de verkiezin gen nog niet bekend is. Hoewel de gevechten de gehele Zondag voortduurden, waren zij minder hevig dan Zaterdag, zo meldt het achtste leger. Onder dekking van artillerie vielen de Noordelijken op zeven plaatsen aan. Zij slaagden er niet in veel terrein te winnen. Het achtste leger meldt zware verliezen bij de tegenstander. Er werd aan het front zwaar der gevochten dan maandenlang het geval is geweest. De geal lieerde stellingen werden met 21.000 mortier- en artilleriegra naten bestookt, mogelijk het zwaarste spervuur, dat zij in de gehele oorlog te verduren heb ben gehad. Waarnemers zeiden, dat het er naar uitzag, dat de Noordelijken over ruime hoeveel heden ammunitie beschikken, on danks het feit, dat de laatste tijd hun bevoorradingscentra zwaar bestookt zijn door bommenwer pers. De aanvallen hadden over een groot gebied plaats. Over het algemeen handhaafden de ver bonden troepen zich, hoewel zij aanvankelijk hier en daar een weinig moesten wijken. In het Oosten werd het gehele front van de 25ste divisie aangevallen. De Noordelijken trachtten hier de heuvel „Sandbag" te bezetten. Vliegtuigen der Ver. Naties vielen, ondanks het lage wolken dek, frontposities en bevoorra dingscentra aan. Volgens de Chinese communis tische radio heeft de Amerikaan se 7de divisie in haar vooruitge schoven posities bij Koemsong 600 man aan doden en gewonden verloren. Bij een haastige terug tocht hs*I men dertien gesneuvel den ack'tergelaten. De Noordelijken hebben, naar thans bekend wordt, Zaterdag avond twee belangrijke hoogten veroverd, de heuvel „Capital" en een andere in de buurt. De gevechten duren nog voort. Een gerechtshof te Ljoeblja- na heeft 14 personen, beschul digd van spionnage voor het Vaticaan, veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van 2 tot 5 jaar. De veroordeelden waren be schuldigd van het zenden van inlichtingen aan dr Blatnik, overste van de catacomben van St. Caixtus in Rome. Volgens het iZuidslavische persbureau Tanjoeg verliet dr Blatnik, die een fel tegenstander van Tito zou zijn, na de oorlog Z.-Slavië. De Z.-Slavische regering heeft, volgens Tanjoeg, de uitlevering van dr Blatnik verzocht. Geen Nationalistisch-Chinese divisies naar Korea. De Amerikaanse ambassade en de militaire adviseurs te Taipeh, op Formosa, hebben Maandag de onlangs bekend gemaakte berich ten, waarin gemeld werd, dat zij Washington hadden aanbevolen twee divisies van nationalistisch China naar Korea te zenden, tegengesproken. Een woordvoerder van het na tionalistische leger verklaarde ook niets van de gemelde aanbe veling te weten. Daarnaast werd uit nationalis tische bronnen vernomen, dat hun regering nog steeds bereid is 33.000 man te zenden ter ver sterking van de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Ko rea. Dit aanbod werd voor het eerst bij de aanvang van de oor log in Korea gedaan. Hjalmar Schacht is per vlieg tuig uit Hamburg naar Perzië vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door Hoessein Makki, de Perzische commissaris voov de genationaliseerde olie, die h voor een medische behandeling in Hamburg bevindt. Schacht zal besprekingen voe ren met Mossadeq. Hij zeide zelf niet te weten, wat Mossadeq pre cies met hem wilde behandelen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Enkele buien- Wisselende bewciking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 10 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.52 6.11 Terneuzen 6.27 6.46 Hansweert 7.07 7.26 Walsoorden 7.17 7.36 ZON MAAN op onder op onder Sept. 9 5.05 19.09 20.50 13.29 10 6.06 19.06 21.29 14.42 11 6.08 19.04 22.21 15.42

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1