Inleiding over ouderdomsverzekering op het N.V.V.-congres De Perzische oliekwestie De Saarkwestie opnieuw aan de orde BATIG SALDO Samensteller van nieuwe kalender maakt propagandareis om de wereld Tegenvoorstellen van *1Mossadeq KRASSE NOORSE GLOBETROTTER IN ONS LAND AGENDA Verhaal van de Zuidhollandse eilanden HET VERKEER IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. De Franse militaire J§ successen in Indo-China Rede van Churchill Vandaag begint de conferentie te Luxemburg HENK VAN HEESWiJK „OPTIMA MATRAS" Fa JULIA VAN DE WALLE Democratische gouverneur zwaait om naar Eisenhower Leider van de relletjes te Katr el Dawar opgehangen In de plaats van de lieer J. G. Suurhoff, die tot minister is be noemd. werd de laatste inleiding op het N.V.V.-congres gehouden door de heer J. J. A. Berger. Deze sprak over de ouderdoms verzekering, bijdrage tot sociale zekerheid. Onder sociale zeker heid verstaat hij een ideaal, dat door tal van middelen kan wor den nagestreefd. De sociale ver zekering is een van die middelen. Andere zijn bijv. de regeling van het loon of inkomen, die van het ontslagrecht en de maatregelen ter voorkoming van en voorzie ning bij werkloosheid. Als men zegt, dat de sociale zekerheid de persoonlijke ver antwoordelijkheid aantast, dan bedoelt men eigenlijk te zeggen, dat de verantwoordelijkheid bij de verzekerden niet of onvol doende bestaat. De kernvragen zijn nu of men, na aangotoond te hebben dat een aantal mensen misbruik maakt van de sociale verzekeringen, mag concluderen, dat dus de sociale zekerheid te groot is, omdat' de mens niet meer in staat is zijn verantwoordelijk heid vast te stellen en na te komen. Zonder diep in te gaan op het massificatieverschijnsel waagde hij het aan de juistheid van tal van beweringen te twijfelen. Onze samenleving vertoont een massaal karakter. De ontwikke ling op velerlei terrein kan ook haar nadelen hebben. Het gaat er nu maar om, of die nadelen de voordelen overtreffen, of dat het omgekeerde het geval is. Het ant woord op die vraag kan voor verschillende groepen van het volk niet hetzelfde zijn. Lang voordat men dacht aan de invaliditeitswet, de wet op het arbeidscontract, de collectieve overeenkomst en ook vóór de op richting van het N.V-V. heeft de massificatie plaats gevonden, die onverbrekelijk was verbonden aan het kapitalisme en waarvan wij thans de bittere vruchten plukken, aldus de inleider. Door de materiële voordelen, die tot stand kwamen en komen, zijn en worden de voorwaarden geschapen voor de vorming en ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid, zo merkte hij op. Het kapitalisme, dat het egoïsme tot zedelijke norm verhief, heeft ook sommige arbeiders er toe gedreven van de voor hen ge troffen voorzieningen te pluk ken ten koste van de gemeen schap. De genezing van die kwaal kan beslist niet plaats vinden door in plaats van de sociale zekerheid de bestaansvrees opnieuw tot wezenskenmerk van onze sociale politiek te maken. De sociale zekerheid, die wij opeisen, aldus de heer Berger, is geen volstrekte. Wij wensen niet, dat de mens zijn persoonlijkheid wordt ontnomen. Wij willen niets liever dan medewerken aan het tegengaan van de massificatie. Tot degenen, die telkens weer jammeren dat de sociale zeker heid de persoonlijke verantwoor delijkheid aantast, wilde hij zeg gen: „Zijt gij niet medeschuldig aan het gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel, dat som mige leden van de gemeenschap tegenover onze sociale verzeke ring blijken te hebben?" Hij ging hierna op enige pun ten van de ouderdomsverzeke ring in en haalde een aantal me ningen aan met betrekking tot het sociale verzekeringsbegrip. Daarbij besprak hij ook de strijd "tussen dc voorstanders van ver zekering en staatspensioen. Indien het mogelijk is, de pre mie voor de ouderdomsvoorzie ning te innen door middel van het belastingapparaat zonder daarbij het sociale verzekerings begrip overboord te zetten kan dit volgens hem zonder al te veel administratieve rompslomp ge schieden. Vervolgens besprak hij een aantal technische details, alsmede de financiering van de ouder domsverzekering, waarbij hij een meer gedetailleerde uiteenzetting gaf van de kenmerken van de twee belangrijkste stelsels. Hij belichtte dan het voorstel van de raad van vakcentralen. In een brief werd de aandacht van de minister van sociale za ken op een tweetal punten ge vestigd. Ten eerste op het pro bleem van de handhaving van de koopkracht van de pensioenen en ten tweede op de wijze van in ning der pensioenen. Voorgesteld wordt in de eerste plaats voor die bedrijfstakken, die nog geen bedrijfspensioenen kennen, over te gaan tot het ver plichtstellen van bedrijfspen sioenfondsen of tot de verplichte instelling van een algemeen be drijfspensioenfonds waarbij voor zelfstandigen de mogelijkheid moet worden geopend zich vrij willig bij het voor hen in aan merking komende pensioenfonds of het algemeen bedrijfspen sioenfonds aan te sluiten. De ver zekering zal moeten worden ge baseerd op het kapitaaldekkings stelsel. Naast het bedrijfspen- sioen zal echter een volkspen sioen moeten worden gegaran deerd. Deze volksverzekering zal verplicht zijn. Bedrijfspensioen fonds en volkspensioen tezamen vormen het totaal pensioen. Dit tbtaal pensioen zal een bepaald percentage moeten bedragen van het gemiddelde arbeidsloon in een bepaald jaar. Met betrekking tot de inning der premies wordt in de brief ge zegd, dat men tot de conclusie is gekomen, dat de premieheffing voor de volksverzekering zal moeten geschieden door middel van een bijdrage, welke een per centage van het inkomen be draagt. Hij noemde het plan een com promis, maar een constructief compromis. In Juli liepen 225 Engelse sche pen met een inhoud van 536.195 Moorsomton de haven van Ant werpen binnen. Hierna volgt Ne derland met 207 schepen metende 357.900 Moorsomton. De successen van het Franse leger gedurende de „operatie kaaiman" in de omgeving v.in Hue zijn het gevolg van een ver rassende tactiek, aldus een zegs man van het leger. Hij verklaar de, dat de Franse troepen, die deelnamen aan de „operatie sprinkhanen", 40 km van Hue, bij de Vietminh de indruk hadden gewekt, dat zij het centrale ge bied van Vietnam aan het ontrui men waren om zich te begeven naar de streek van de delta van Tonkin in het Noorden. Een Frans communiqué meld de, dat het regiment de wijk had genomen in de heuvels. De zegs man voegde hieraan toe dat de Fransen, ofschoon zij de opera tie afgesloten noemde, in feite nieuwe landingen (de operatie- kaaiman) beraamden in de streek waarin de Vietminh-troepen zich vluchtend hadden teruggetrok ken. De Vietminh werd door deze landingen, uitgevoerd op Donder dagochtend, volledig verrast. Op Zaterdag is bekend gemaakt, cat de tegenstand bijna beëindigd was en dat de Fransen alleen nog maar bezig waren sluipschutters te bestrijden. Het aantal slachtoffers onder de Vietminh in de operatie-kaai man, waarin een beproefd regi ment vernietigd werd, zou 380 ge sneuvelden en 755 gevangenen bedragen. Zaterdag is in Saigon bekend gemaakt, dat de strijdkrachten van de Franse unie bij het offen sief tegen het 101ste keurregi ment van de Vietminh ten Noord- Westen van Hue nog 247 man hebben gedood en 403 gevangen genomen. Generaal Ngoeyen van Hinh, stafchef van het nationale leger van Vietnam, is Zaterdag uit Ma nilla te Hongkong aangekomen en voorspelde nauwere betrek kingen tussen de legers van Viet nam en de Philippijnen, die beide het communisme bestrijden. Een onderhoud, dat de generaal met president Quirino heeft gehad, zou dergelijke nauwere betrek kingen tot gevolg kunnen heb ben. De Perzische premier, Moham med Mossadeq, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de voorstellen van Churchill en Tru man er slechts op duiden, dat de Britse autoriteiten „nog steeds het doel blijven nastreven zo niet met meer vasthoudendheid van hun oude politiek doch thans onder het mom van nieu we woorden en uitdrukkingen". Deze politiek, zo vervolgde de premier, houdt niet in het minst rekening met de veranderingen in Perzië en andere delen van de wereld. De Britten denken ver keerd, als zij menen, dat Perzië een voorwaarde zal aannemen onder de druk van bepaalde be perkingen. Perzië zou zich on danks zijn economische en finan ciële moeilijkheden niet aan on eerlijke voorwaarden onderwer pen, welke nadelig voor de econo mie, zijn politieke onafhankelijk heid en zijn nationale eer zouden zijn. Het officiële antwoord op de voorstellen zou pas worden gege ven, nadat de nationale vergade ring en senaat zouden zijn ge raadpleegd. De aanwezige journalisten, zo tekent Reuter hierbij aan, viel het op, dat Mossadeq, hoewel hi; bijna alle aspecten van het jong ste Westerse voorstel besprak, geen melding maakte van het Amerikaanse aanbod van tien millioen dollar, als de voorstel len aanvaard zouden worden. Mossadeq verklaarde nogmaals dat Perzië goede betrekkingen met het Engelse volk wenst Ie onderhouden en streeft naar een oplossing van het oliedispuut. Perzië wenste wel de „billijke op lossing" zoals die in de jongste voorstellen werd genoemd, doch niet de voorwaarden, daaraan verbonden. De voorwaarden wa ren even onaanvaardbaar als die in andere voorstellen. In het voorstel, zo vervolgde Mossadeq, wordt gepoogd aan een „zuiver binnenlandse aange legenheid" een internationale kleur te geven. Het ziet er naar uit, dat gepoogd wordt de sue cessen van de strijd van het Per zische volk en zijn regering, als mede het voor het internationaal gerechtshof behaalde overwin ning, teniet te doen. Het zou bijvoorbeeld juist zijn de kwestie der vergoeding door een Perzisch hof te doen behan delen. Indien een der partijen echter wenste, dat de kwestie voor een hof zou worden ge bracht, dat op zichzelf niet com petent was de zaak te behande len, dan zouden beide partijen het eens moeten zijn over de aard en de omvang van de te behandelen materie. Mossadeq noemde vier tegen voorstellen, die door de Perzische regering zouden worden gedaan 1. Betaling der schulden van de „Anglo Iranian" aan Perzië en schadevergoeding voor de ver traagde betaling. 2. Schadevergoeding voor de be. lemmeringen bij de verkoop van de olie, voortvloeiend uit het op treden van de „Anglo Iranian". 3. Het betalen van douanerech ten op alle door de „Anglo Ira nian" geïmporteerde goederen, De Engelse minister-president Winston Churchill, heeft Zater dag een rede gehouden in zijn kiesdistrict. Hij deelde daarin mede, dat thans voorspeld kon worden, dat Engeland in de twee de helft van dit jaar, rekening houdend met defensiehulp, een algemeen evenwicht zal bereiken met het niet tot het sterlingge- bied behorende deel van de we reld en dat ook het sterlinggebied in zijn geheel evenwicht met het overige deel van de wereld zal bc reiken. Churchill zeide, dat, afge zien van de Amerikaanse bijdra ge tot de herbewapening, Enge land thans zichzelf bedruipt: „Wi; hebben geen Amerikaanse lening en Marshallhulp 400 millioen pond sterling per jaar zoals onze voorgangers die daar zo verkwistend gebruik van maak ten", aldus Churchill, die wees op het succes, dat de conservatieve minister van Financiën, Butler, had in het eerste stadium van het herstellen van de solvabili teit van Engeland. „Wij hebben thans het hoofd boven water ge kregen. Onze toekomstige taak is tegen de stroom in te zwem men", zo zeide de premier. Enge land levert met een bevolking van 50 millioen slechts voedsel op voor 30 millioen. Het voedsel voor de overige 20 millioen kan slechts worden gekocht door goe deren te exporteren, waaraan m het Gemenebest en in het buiten land behoefte bestaat. Churchill was van mening, dat het verlies van de Perzische olie- industrie door moed en standvas tigheid voorkomen had kunnen worden. Hij noemde de Engels- Amerikaanse voorstellen eerlijk en redelijk en hoopte dat er de aandacht aan geschonken zou worden, welke zij door hun con structieve aard verdienen. De vandaag in Luxemburg beginnende conferentie van de ministerraad van het plan-Sehu- man wordt eerder beschouwd als een bespreking over de toekomst van de Saar dan wel van het plan- Schuman zelf. Dat de na de be wogen ministerconferentie van Parijs opnieuw begonnen Frans- Duitse besprekingen over een Europese status voor het Saar- gebied zijn vastgelopen, wordt niet meer ontkend. Een 80 jaar oude Noorse we reldreiziger logeert thans in de jeugdherberg „De Hunehoek" te Emmen. Ongeveer 14 dagen ge- 4. Betaling van belasting op de "ren kwam "deze oude heer in olieproducten, welke gebruikt Herland aan wu hpznekt hier zijn door bezettingstroepen in de Norland aan. oorlog en welke geleverd zijn door de „Anglo Iranian". De laatste eis, aldus Reuter, is volkomen nieuw. De „Anglo Iranian" zo ging Mossadeq voort, diende op de zelfde wijze te omschrijven, wat zij onder „schadevergoeding verstond. Mocht eenmaal door beide partijen over deze kwestie overeenstemming zijn bereikt, dan zou de zaak verwezen kun nen worden naar een scheidsge recht, waarover beide partijen het eens zouden zijn. Zonder deze „compensatie-overeenkomstzou slechts een Perzisch hof mogen beslissen over de schadevergoe dingskwestie. Volgens het plan Churchill— Truman zou de koper van de m Abadan opgeslagen olie de prijs kunnen vaststellen. Hij bezoekt hier verschillende grote steden en heeft reeds een reis achter de rug door Denemarken, Duitsland, Zwitserland, Italië, Frankrijk en België. Van Emmen af hoopt hij via Duitsland weer terug te gaan naar Noorwegen. Van een broer in Amerika ontving onze reiziger enige honderden dollars om de reis te kunnen maken. Frankrijk heeft het behoud van zijn economische unie met het Saargebied als voorwaarde voor een Europees bestuur over het een millioen inwoners tellende landje gesteld. De officiële Duit se politiek, gedrongen door een steeds heftiger reagerende pu blieke opinie, is niet voornemens op deze voorwaarde in te gaan. De Franse voorwaarde is naar Duitse opvatting in strijd met een werkelijk Europese status, die moeilijk in overeenstemming te brengen zou zijn met eenzijdige economische voorrechten voor een der Europese partners. De Duitse onderhandelaar in Parijs heeft dan ook het tegenvoorstel gedaan, dat alle deelgenoten in het plan-Schuman dezelfde econo mische betrekkingen tot het om- streden gebied zouden hebben. Het Franse argument voor af scheiding van de Saar van Duits land beschouwd als door de ont wikkeling te zijn achterhaald. Het plan-Schuman zelf heeft naar Duitse mening alle economi sche gronden voor een bijzondere status van de Saar opgeheven omdat het de nationale grenzen tenminste voor de zestien mil lioen ton kolen, die er jaarlijks worden gedolven, heeft weg gewist. Ook hier staat de Duitse op vatting lijnrecht tegenover de Franse, volgens weike het even wicht binnen de kolen- en staal- unie niet zou toelaten, dat de Saarkolen weer tot het Duitse po tentieel zouden gaan behoren. Zoals de zaken zich na de con ferentie van 24 Juli in Parijs heb ben ontwikkeld, acht men hoege naamd geen kans aanwezig, dat de ministers erin zullen slagen over Saarbrücken een Saarbrug te slaan, die van Frankrijk naar Duitsland reikt. De enige kansen die het directe contact tussen Schuman en- Adenauer in Luxem burg kan bieden, zouden volgens Bonn dan ook liggen in een nieuw uitstel van zaken. Doch zulk een uitstel zou voor dr Ade nauer toch alleen maar aanvaard baar zijn, wanneer het gepaard zou gaan met een uitstel van de jaarverkiezingen, die in het Saar- land op het programma staan. Een onvoorwaardelijk uitstel, dat er van wil betichten niet de de mocratische rechten te handha ven, waartoe zij zich in de Straatsburgse conventie der mensenrechten heeft verbonden. Er is geen twijfel aan, of dr Ade nauer zal een dergelijke proce dure in het belang van de goede betrekkingen met Parijs zo mo gelijk willen ontgaan. Maar de kanselier kan in het gezicht van verkiezingen in het eigen land niet de indruk vestigen, dat hij het met die klacht niet ernstig zou menen. Dit zeker niet, nu de pro-Duitse beweging in het Saar gebied, onder meer blijkens de afscheiding van een vleugel der oude sociaal-democratische partij, steeds meer aan kracht schijnt te winnen. Trouwens ook de Straatsburg- se afgevaardigden der coalitie partijen van Bonn hebben nu de zaak formeel op de agenda laten plaatsen, zodat ook de Straats burgse assemblée op een gepe perd Saardebat voorbereid moet zijn. Het ligt in de bedoeling van minister Schuman bij de Luxem burgse conferentie weer zijn voorstellen voor de vorming van een politieke autoriteit voor de partners der Europese plan-lan den te berde te brengen. Verhin dert het Saardispuut ook thans niet, dat het zover komt, dan kunnen de ministers de op 10 September in Straatsburg samen komende leden van het Schuman- parlement meteen een belangrij ke opdracht geven. Zij zouden daarmee handelen in de geest van de algemene Europese as semblée van Straatsburg, die in het voorjaar reeds het pleit heeft gevoerd voor een bespoediging in de uitwerking van een politiek statuut voor Europa. De tijd drong volgens de meeste leden dier assemblée zodanig, dat met deze voorbereiding voor een poli tiek gezag boven de Europese plannen niet kon worden ge wacht, tot het verdedigingsver drag in werking zal treden. Tot nog toe hadden de minis ters de taak van de voorbereiding van Europese constitutie willen voorbehouden aan het beoogde defensieparlement, dat overigens in samenstelling wel ongeveer gelijk zal zijn met de keur van Europese politici, die deze week in Straatsburg samenkomt. HEDEN: TERNEU1ZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Show Boat". Hotel „Centraal": Alg. vergadering Biljartclub „Krijt op Tijd." AXEL: Hotel Het Gulden Vlies, 3 uur: Aanbesteding slopen noodstal, uitbreiden en dichtbouwen van een landbouwhangar enz. Het Centrum. 8 uur. Ex tra Biosc.-voorst. „Show-Boat." OOSTBURGLedel Theater, 8 uur: Biosc. Show Boat". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Show Boat". Café Du Commerce, 2 uur: Openbare verkoping van een huis en erf en huis met erfpachtsgrond en een woon- en winkelhuis. OOSTBURG: Ledel Theater, 8 uur: Biosc. Show Boat". EX-BURGEMEESTER VAN RODEN VEROORDEELD. De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 55-jarige H. H„ ex-bur gemeester van Roden. H. zou, nadat hij zonder vergunning een loods had laten bouwen, zich schuldig hebben gemaakt aan oplichting van de gemeente secretaris en de gemeente-archi tect. Voor de overtreding van de wederopbouwwet werd H. des tijds een boete opgelegd van 1000, doch aangezien de ex-bur gemeester toen reeds in finan ciële moeilijkheden verkeerde, deelde hij de gemeente-secreta ris mede, dat de boete 2500 be droeg. Dit bedrag werd geleend uit de kas van het Groene Kruis. De gemeente-secretaris en de architect stelden toen voor de boete gezamenlijk te betalen. Iedere maand werden bedragen van hun salarissen ingehouden, totdat de secretaris toevalliger wijze hoorde, dat de boete niet ƒ2500 was, doch slechts ƒ1000, welk bedrag later weer was ver laagd tot ƒ250. Conform de eis werd verdach te veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. WRAKSTUKKEN VAN DE „VILLERVILLE" WAARGENOMEN. Een Amerikaan, die met zijn bootje van Cannes naar San Re- mo is gevaren, heeft verklaard tussen Ventimiglia en Bordighe- ra wrakstukken te hebben waar genomen van het bootje „Viller- ville" dat een tiental dagen ge leden verdwenen is op weg van Marseille naar Ajaccio. Zoals ge meld was de eigenaar van de „Villerville" de Nederlander Fei- ko Boersma. Hij kwam met zijn echtgenote en veertien mede-op- varenden om het leven. Een korvet van de Franse ma rine en een vaartuig van de Ita liaanse marine zijn uitgevaren om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Trouwens reizen is altijd al zijn, aiieen maar tengevolge zou heb- ben dat de behandeling van het vraagstuk voor de raad van Europa opnieuw zou worden ver schoven, zou dr Adenauer tegen over de in Duitsland ontstane Saarstemming moeilijk meer kunnen verantwoorden. De jongste berichten uit Saar brücken doen echter nog niet ver wachten,, dat een uitstel der ver kiezingen daar reeds overwogen wordt De opmerking van de „Saarbrücker Zeitung"", volgens welke een uitstel der stemming in strijd met de grondwet zou zijn, wordt hier opgevat als een teken, dat de Franse stadhouder aan de Saar en de regering-Hoff- hobby geweest. Hij is afkomstig uit Aalersund, een vissersplaats in de nabijheid van Trondheim. Na het overlijden van zijn moe der in 1927 maakte hij vele grote reizen. O.a. ging hij in 1930 naar IJsland, toen daar de feesten werden gevierd, ter herdenking van het feit, dat zich er voor 1000 jaar de eerste mensen hadden gevestigd. In 1931 maakte hij 'n Amerikaanse expeditie mee naar de Oostkust van Groenland. In 1933 maakte hij nog een tocht via Zweden naar Finland. In 1934 werd een reis gemaakt per boot en per fiets door zeven verschillende Europese landen. Hij legde daarbij 7700 km af. De Noorse globetrotter is nog zeer kras. Hij vertelde nooit te roken en ook nimmer alcoholi sche drank te gebruiken. Een uitdaging van zijn onder wijzeres is oorzaak geweest, dat de Amerikaan Willard E. Ed wards op 15-jarige leeftijd (in 1919) ee# eeuwigdurende kalen der samenstelde, maar bovendien, dat hij op 1 Juli van dit jaar een wereldreis is begonnen om zijn kalenderhervorming te propage ren. Deze Amerikaan wendt zich tijdens zijn reis niet tot overheids instanties, maar houdt overal waar hij komt persconferencies. „Het is belangrijker dat de kran ten over mijn kalender schrijven, wijl dan de gehele bevolking een inzicht krijgt dan dat slechts en kele personen op de hoogte wor- aan de baar en ae ----- - - t h« terecht mann nog altijd mets van uitstel den gesteld zo zegt n j Door EEN heeft een prima stalen interieur van grote veerkracht. Alleenverkoop Bierkaaistraat 2123 HULST Telef. 54 fiets? Die was zeker nog veel duurder dan het karretje, dat hij Zaterdag had gekocht. Nu, dat was geweldig! Dat vonden de beide dames Berghuis ook. Och ja, wie het breed heeft, laat het breed han gen. en het ging beter van een stad dan van een dorp, was hun mening. Als de baron zoiets niet kon betalen, wie dan wel? Dagelijks reed de baron naar 14) (Nadruk verboden) s Avonds stond het ongeluk in alle bladen en de ijverige ver slaggever had niet verzuimd er bij te vermelden, dat de nieuwe fiets van de Donkervoortse ge meente-ontvanger door de samen loop der omstandigheden even eens het slachtoffer was gewor- niets aan te doen. De man had een nieuwe fiets afgeleverd en hij kon het niet helpen, dat de Blankenisser klompen het mooie vehikel in elkaar hadden getrapt. Des te groter was zijn verbazing toen hij 's middags thuis kwam en achter het huis de nieuwe fiets zag staan, en tot de conclu sie kwam dat dit een geschenk den. Tevens stond er een oproep was van de baron. De brief ver bij om de colbert en de hoed van de heer Drenth terug te bezor gen. Deze kledingstukken waren nog steeds niet teruggevonden. Een dag later werd er in het pension van de gezusters Berg huis een nieuwe fiets bezorgd: bestemd voor de heer Drenth. Er was een brief bij. Maar Drenth zat op dit ogenblik op het ge meentehuis verdiept in zijn ar beid- De avond tevoren had hij met een zucht een cheque van honderdzeventig gulden geschre ven, bestemd voor Korteling. Maar ja, daar was nu eenmaal telde hem dit. Het was een eigen handig schrijven van de baron waarbij deze mededeelde, eerst uit de krant vernomen te hebben wat er met zijn nieuwe fiets ge beurd was en de baron achtte zich verplicht deze schade te ver goeden. Of de heer Drenth deze fiets tevens wilde zien als een klein bewijs van grote dankbaar heid, voor hetgeen hij op de be wuste avond had gedaan. Drenth las en herlas het korte epistel en ging toen nogmaals naar buiten om zijn bezit te be wonderen. Was dat even een willen weten. Dat vóór de verkie zingen nog zal worden voldaan] aan de Duitse eis, dat de Duits gezinde partijen tot de stemming worden toegelaten, schijnt ook wel uitgesloten. Onder deze om standigheden wordt er bij de bondskanselier op aangedrongen directe verbindingen aan te kno pen met de leiders der Duitse op positie in de Saar. Het uitblijven van een accoord in Luxemburg zou daar, naar het zich laat aan zien, zeker toe leiden. Het zou evenzeer de pijnlijke procedure voor de raad van Europa openen waar Duitsland de Saarregering drukte auto had gehaald. Op een avond aan het einde van de eer ste week vroeg ze-haar vader, of hij Drenth reeds beloond had. „Natuurlijk," antwoordde de oude man. Hij vertelde van de half vernielde fiets, die hij ver vangen had door een nieuwe. „Bovendien heb ik hem een cheque gezonden voor een nieuw costuum en hoed, omdat zijn col bert en hoed tijdens de redding Rotterdam en zat dan een half weggeraakt zijn. Misschien wel in de sloot langs de weg terecht gekomen. Maar deze cheque heeft uurtje bij zijn dochter, die al na drie dagen verklaarde, dat ze er genoeg van had om in bed te lig gen, en naar huis wilde. Maar de dokter had beleefd, maar beslist het hoofd geschud en geantwoord dat er geen sprake van was. „U hebt een behoorlijke tik gehad, freule en dit is uitsluitend te ge nezen door rust. Uitsluitend rust." In de uren dat ze alleen lag, dacht ze aan Drenth. Bij stukjes en beetjes had ze uit haar vader bet relaas van het ongeval te horen gekregen en hoewel de ba ron het niet met zoveel woorden had gezegd, begreep het meisje tenslotte, dat ze naar alle waar schijnlijkheid haar leven te dan ken had aan de vriendelijke ge meente-ontvanger, met wie ze, even voor het ongeluk gebeurde, in het café te Blankenisse had zitten praten. Ze wist nu, dat on middellijk na het ongeluk haar mooie autotje in brand was ge raakt en dat Drenth haar met grote moeite uit de in elkaar ge- Drenth teruggezonden met een briefje er bij, dat hij dit niet kan aanvaarden, aangezien hoed en colbert toch oud waren. Die lui hebben blijkbaar toch ook nog een soort eergevoel." Er kwam even een blos op het bleke gelaat van het meisje. „En waarom zouden die mensen dat niet hebben, papa?" „Tja, dat weet ik niet," ant woordde de baron korzelig. „Zo geweldig is zijn salaris ook niet." „Reden temeer om het te ver hogen," antwoordde de freule fijntjes. „Daartoe bent U toch immers ook in staat, niet?" „Dat is te zeggen, daar moet de Raad over beslissen. Maar ik kan wel wat anders voor hem doen. Hij is een bekwaam ambtenaar en ik heb ten slotte mijn relaties. Ik zal eens proberen of ik hem niet ergens in kan drukken als burgemeester." (Wordt vervolgd). Het plan voor zijn wereldreis is geboren, toen hij enige tijd ge leden trachtte het Amerikaanse congres en de U.N.O. voor zijn kalender te interesseren. „Als de wereldbevolking er om vraagt, kunnen wij met de kalender ac coord gaan", zo werd hem gezegd. Hij hoopt nu, dat de wereld in derdaad om zijn kalender zal gaan vragen. Willard Edwards, electrotech nisch ingenieur van beroep, is er bij het samenstellen van zijn ka lender van uitgegaan het jaar in vier gelijke kwartalen van elk 91 dagen te verdelen, 1 oraai kwam hij dus op 364 dagen per jaar. De 365e dag zou h^ange duid willen zien ais ""ie"^0anale dag" Het zou een internationale vrije' dag moeten zijn en vallen tussen 31 December en 1 Janu- alDe kalender van de heer Ed wards begint op Maandag 1 „a- nuari en eindigt op Zondag 31 December, zodat de nieuwjaais- dag een „tweede Zondag zou Z "'Evenzo zou moeten geschieden met de vierjaarlijkse „schrikkel dag", die hij in de „schrikkelja ren" heeft geprojecteerd als een „tweede Zondag" weer een in ternationale vrije dag tussen Zondag 31 Juni en Maandag 1 Juli. In de Edwards-kalender heb ben de maanden Januari, Februa ri, April, Mei, Juli, Augustus, October en November elk 30 da gen en de overige maanden Maart, Juni, September en De cember elk 31 dagen. De eerste dag van elk kwartaal valt dan op een Maandag; de laatste op een Zondag. Consequenties zijn, dat de alge meen erkende feestdagen ieder jaar op dezelfde data zouden val len, waartegen volgens de heer Edwards van geen enkele kerke lijke richting bezwaar zou be staan. Verder zou iedereen steeds op dezelfde dag jarig zijn. De moeilijkheid, dat er thans milli- oenen mensen zijn die op data zijn geboren die in de nieuwe ka lender niet voorkomen 31 Augustus bijv. meent de heer Edwards te kunnen oplossen door deze mensen een nieuwe datum toe te wijzen. „Men is op een bepaalde dag van het jaar geboren, bijv. op de 244e; welnu, tel in mijn kalender tot de 244e dag en u hebt uw nieuwe verjaardag". De heer Edwards is van me ning, dat zijn kalender de eenvou digste, de meest practische en de gemakkelijkste in het gebruik is. Regeringsinstanties, het zaken- en bedrijfsleven, de scholen, enz. behoeven nooit meer te puzzlen van... „Hoeveel dagen zal ik dan ter beschikking hebben" en... „Valt die periode niet ongunstig in verband met Zondagen, feest dagen enz.?" En voor de bijge lovigen... „Vrijdag de dertiende" komt op de kalender niet meer voor. De democratische gouverneur van de Amerikaanse staat Loui siana, Robert Kennon, heeft Za terdag té New York medegedeeld zich niet voor Stevenson, doch voor de republikeinse candidaat voor het presidentschap Eisen hower te zullen inspannen. Er is sinds 1867 in Louisiana geen meerderheid voor een republi keinse candidaat geweest. „Ik ben democraat, doch in de eerste plaats Amerikaan en dat laatste gevoel gaat boven alle partij-politiek. Eisenhower is de man, die de moed en de wens heeft een einde te maken aan het z.g. „Truman-tijdperk", dat werd gekenmerkt door corruptie, be voordeling en vriendjespolitiek in de federale regering", zeide Ken- non. Mustafa Khamis, de 24-jarige kantoorbediende die ter dood is veroordeeld omdat hij bij de rel letjes te Kafr el Dawar op 12 Augustus de leiding heeft gehad, is Zondagochtend opgehangen Bij de onlusten te Kafr el Da war, die zich bij de Misr textiel fabrieken hebben voorgedaan, zijn 10 personen om het leven ge komen en 23 gewond. Aan de fa brieken werd ernstige schade toe gebracht. Na zijn veroordeling verzocht Khamis dringend om een onder houd met generaal Naguib en zeide, dat hij belangrijke ml ui tingen wilde verstrekken. Op 20 Augustus heeft hij een onder- houd van een half uur met de ge neraal gehad. Hij smeekte toen om gratie. Nog 28 textielarbeiders, die schuldig bevonden zijn aan moord, geweldpleging, brand stichting en plundering, hangt de doodstraf boven het hoofd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2