RUBBER OLIEGOED SPORTNIEUWS De jongeren krijgen een kans M&ot dc Mtmw President Truman stelt immigratie-commissie in Kruiswoord raadsel NOW ALINE PLASTIC r Bij storm en bij regen Kan men daarmee er tegen De voetbalcompetitie begint weer WIELRENNEN BASKET-BALL s DUIVENSPORT JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS Demonstraties tegen agrarische hervormingen in Guatemala DE „DROZD" IS VLOT „Maak geen slapende vrouwen wakker" Eric de Noorman in „Het land der duisternis BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING LAARZEN PIJPEN JASSEN - voor behandeling in de volgende (Door Kick Morris.) Als morgen de bal aan het rollen gaat, zullen tienduizenden voetbal liefhebbers in den lande weer met spanning de verrichtingen van on ze eerste klassers volgen en de kansen van hun uitverkoren club taxeren. Natuurlijk is er aan het begin van het seizoen nog weinig van te zeggen, maar toch is het wel aardig om te zien, welke les sen men uit het verloop van de vorige competitie heeft getrokken en welke gevolgen dit op de sa menstelling van de teams heeft ge had. Over het algemeen kan men spre ken van een neiging tot verjon ging. Aan één kant is dit toe te juichen, maar aan de andere kant brengt het voor de betrokken club ook risico's met zich mee. Men dient altijd af te wachten, of deze •jonge spelers in het eerste elftal zullen voldoen en dit geldt in het bijzonder voor het tempo. Bij) kt in een bepaald geval, dat de debutanten het niet volhouden, dan kan het voor de betrokken club te laat zjjn en kunnen zij de achterstand, die door dit experi ment is ontstaan, niet meer in halen. Nu zjjn de heren wel niet over één nacht ijs gegaan en heb ben de jeugdige spelers behoorlijk getest, maar het risico blijft toch, al is het dan in verminderde mate. De landskampioen Willem II neemt wat dat betreft helemaal geen risico's en heeft kans gezien de oude ploeg te handhaven. Deze komt dus ongewijzigd in het veld. De afdelingskampioen Ajax moet Bakker missen, die zijn voetbal loopbaan afsloot. Overigens vinden hier geen ingrijpende veranderin gen plaats. Haarlem zit met een probleem, waarmede meer clubs tobben, namelijk de middenvoor plaats. Hermes-D. V. S. zal Coen Pouw moeten missen, aangezien deze heeft besloten zijn actief voet bal te beëindigen. Men heeft nu het oog laten vallen op de jeug dige speler Burger en wil met hem een proef nemen.. Onderaan de ladder. Zo zien wij, dat de landskampi oen en de afdelingskampioenen geen schokkende wijzigingen in hun ploegen hebben gebracht en waar er een verandering plaats vond, gebeurde dit onder de druk van de omstandigheden. Hier blijkt duidelijk, dat men te vreden is over de elftallen en geen gevaar wenst te lopen door met experimenten te beginnen. Wat de lantaarndragers uit de vorige competitie betreft, zij zul len natuurlijk proberen deze keer niet in de onderste regionen te ge raken en hier vinden wij dus de meeste veranderingen. De clubs hebben de waarschuwing ter har te genomen en zijn extra aan het trainen gegaan. Zij hebben geen kans voorbij laten gaan om hun eerste elftal te versterken en het is hier, dat wij de meeste nieuwe gezichten zien. Bij Sneek probeert men betere resultaten te boeken door de spe lers op andere plaatsen te zetten. Hetzelfde constateren wij bij Bra- bantia. Leeuwarden en Juliana zoeken hun kracht in wat nieuwe spelers, zoals Dijkstra en Zwerver bij Leeuwarden en bij Juliana Feye, Palmen en Loo. Achilles, hetwelk nog maar juist maanden weer menig voetballers- hart sneller doen kloppen. Het programma waarmede mor gen wordt gestart luidt: EERSTE KLASSE A. VSV—Ajax; Heracles—DOS; RCH—FrisiaEDO—GVAV SneekNEC; Enschedese Boys Wageningen; De Volewijckers Zwolse Boys. EERSTE KLASSE B. Achilles—DWSAGOVV—En schedé; HeerenveenVitesse; Be Quick (Gr.)Haarlem; Leeu warden— Go Ahead; Elinkwijk 't Gcoi; Blauw Wit—Stormvo gels. EERSTE KLASSE C. BWSparta; HBSJuliana; Brabantia—Sittardia; LONGA— TheoleVVV—SVVEmma— Willem II; Excelsior—MVV. EERSTE KLASSE D. Limburgia—Feijenoord; DHC NO AD; Hermes DVSPSV; TEC RBC; MauritsNAC; Bleij er- heideADO; Xerx-eSEindho ven. ZUID I. DERDE KLASSE D. METO—ODIO; RCS—De Zeeu wen; RKFCNw.-Bargvliet. De Ronde van Sas met Schulte en andere promi nenten. De organisatoren van de ronde van Sas, welke dit jaar op Zater dag 13 September wordt ver reden in de vorm van een om nium, zijn bezig met een interes sant veld renners bij elkaar te brengen Voor de eerste maal m zijn loopbaan zal Gerrit Schulte in Zeeland aan een wedstrijd deelnemen. Hij zal in de ronde van Sas van de partij zijn naast vele andere sterke renners, onder wie wij vermelden de Australiërs Strom en Arnold, de Belgen Ro ger de Corte Arsene Ryckaert, Hilaire Couvreur, Marcel Dier- ckens, e.a. en de Nederlanders Lakeman, Bakker, de Vries, Suij- kerbuijk, Van As, Dielissen, Vin ken e.a. De bijzondere vorm van deze 7e ronde van Sas, een omnium in 3 series t.w. afvalling, tijdrijden en eigen kracht met klassemen ten over 60 km, trekt overal de aandacht. Hier wordt iets geheel nieuws geboden waarbij de aan trekkelijkheid vooral schuilt in het feit, dat voor de prijzentoe- kenning een totaalklassering van de 3 series geldt, zodat de ren ners steeds moeten trachten zich in elk der reeksen zo goed mo gelijk te klasseren. Wij komen nog nader op deze wedstrijd terug. In het kader der kermisfeeste- lijkheden wordt Zondagmorgen een dames-basket-ball-wedstrijd gespeeld tussen de plaatselijke vereniging ONA en Hellas uit Lokeren. Ondanks het vroege begin verwachten de organisato ren een redelijke belangstelling. De wedstrijd wordt gespeeld cp het basket-ball-terrein van de spiegelglasfabriek. RESULTAAT DUIVEN VLUCHTEN. Nu het -vliegseizoen voor de duivenliefhebbers op een enkele Arrasvlucht na is beëindigd, is door menig beoefenaar reeds de stand van zaken opgemaakt. Zo ook heeft de Kring Centrum de balans opgemaakt voor de be ker-wedstrijden van de Mid- fondvluchten en zij kwam tot het volgende resultaat ptn. 1. R. v. d. V-eke, IZaamslag, 230 2. A. Verbraecken, Boschkapelle 216 3 Jos. Renique, Sas v. Gent 215 4. J. de Fever, Sas v. Gent 201 5. J. Buijs, Zaamslag 196 6. J. Stevendael, Hengstdijk 195 7. F. v. d. Putte, Sas v. Gent 188 8. J. Staepels, Rapenburg 180 9. A. Stallaert, Boschkapelle 177 10 G. de Clercq, Westdorpe 176 Amerikaanse raad van beroep. President Truman heeft de in stelling gelast van een raad, die de gevallen van veroordelingen van Japanners wegens oorlogs misdaden zal herzien, waarvan de Japanse regering zulks ver zoekt. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft in dit verband medegedeeld, dat 819 Japanners, die zich in de ge vangenis bevinden, 429 door Amerikaanse tribunalen zijn ver oordeeld. Volgens het Ameri kaanse vredesverdrag heeft Ame rika in deze gevallen het laatste woord. In het Noord-Westen van Gua temala is het Woensdag tot een schietpartij gekomen tussen land arbeiders en ambtenaren. Troe pen maakte een einde aan het gevecht. Twee personen werden gedood en elf raakten gewond. Men demonstreerde tegen de agrarische hervormingen. De koffieplanters zijn gekant tegen de nieuwe wet van de link se regering, volgens welke het privé-landbezit opgeheven zal worden. Een van de drie eerste prijzen wist deze charmante vrouw in de wacht te slepen tijdens een con cours, dat werd gehouden in het Parijse „Hotel George V". Daar had de „Club Artistique" van de Franse Haute Coiffeurs haar jaarlijkse grote bijeenkomst ge organiseerd en dit jaar was de opdracht die de deelnemers kre gen, te streven naar de grootst mogelijke harmonie in kapsel en kleding. Als motto voor deze kunstzin nige manifestatie had men een fabel gekozen. Een kunstschil der komt op straat een vrouw tegen, die hem door haar gelaats expressie zodanig frappeert, dat hij vraagt haar te mogen schilde ren. Tijdens het poseren schil dert hij niet alleen deze expressie, maar ontdekt dat de charme van zijn model nog meer gelegen is in haar glimlach. Dan zijn de ont dekkingen niet meer van de lucht en op het doek verschijnt, wat hij in zijn sensibiliteit van artist voelt te moeten realiseren als het beeld van de volmaakte vrouw. Deze „Pygmalion" wordt dan voörzien van 'n perfecte maquil lage, een kunstige coiffure en prachtige ogen, terwijl bijoux en kleding van hoge klasse haar 'n majesteit verlenen, die zij voor heen niet bezat. Het doek verlaat nu het atelier President Truman heeft de m- de '"«oed^er «ratelt; stelling aa"^k°ndigd Ja£ landse politiek. Voorts dient de commissie, betast met de mogelijkheid nagegaan te wor- dermg van de Amerikaanse im^ nemen yan beshs_ SfSS de president naar singen in bijzondere gevallen. In 31115^11 dit verband wees de president op de overbevolking m bepaalde Westeuropese landen en het vluchtelingenvraagstuk. de *wet-McCarran—Walter op de immigratie en de naturalisatie. Deze wet werd tegen zijn veto in aangenomen. De vroegere „sollicitor-general DE KiNDer VERLAMMING Philip Perlman zal aan het hoofd van de commissie van zeven Truman gaf opdracht tegen één Januari 1953 verslag uit te bren gen, opdat de conclusies der com missie beschikbaar zullen komen IN ONS LAND. IlllöOlt het eerste klasseschap wist te be-1 zitting van het congres, houden, zet alles op alles om een' De commissie heeft opdracht degradatie in de toekomst verre vooral te letten op de te stellen te houden. In deze club wordt druk geëxperimenteerd en men heeft goede hoop op de toekomst. De gepromoveerden. De nieuwelingen in de eerste klas, Heracles, Excelsior, Storm vogels en T. E. C. hebben practisch hun ploegen ongewijzigd gelaten en willen het met deze elftallen, die voor de promotie zorgden, ook in de eerste klas proberen. Storm vogels heeft voor deze competitie zelfs een aanwinst in de oud-inter nationaal Drager gekregen. Met belangstelling zullen wij de pres taties van deze nieuwbakken eersteklassers volgen. Ook de verrichtingen van het Noorden zien wij in deze compe titie met interesse. De prestaties zijn vorig jaar niet zo daverend geweest en zij bleken niet opge wassen tegen het Westen en het Zuiden. Zal er nu verandering komen? Willem II heeft in het zilveren bal-tournooi door de nederlaag tegen 't Gooi een kleine waarschu wing gekregen, dat het op zijn tel len moet passen. In ditzelfde tor nooi heeft de nieuweling Storm vogels getoond, dat hij zijn plaats in de eerste klas ten volle waard is. Hieruit menen wij te mogen op maken, ook na beschouwing van de voorgenomen wijzigingen, dat de komende competitie spannend belooft te worden. De strijd om de puntjes zal in de komende voorwaarden tot toelating, natu ralisatie, de-naturalisatie en de portatie, de toelating in verband met economische en sociale toe standen van nu en de toekomst Blijkens een opgave in de Staatscourant, werden in de week van 24 t/m 30 Augustus in ons land 119 gevallen van kin derverlamming geregistreerd. In de provincie Groningen wer den in deze periode 7 gevallen aangegeven, in Friesland 9, in Drenthe 4, in Overijssel 10, in Gelderland 11, in Utrecht 1, in Noord-Holland 14, in Zuid-Hol land 23, in Zeeland 2, in Noord- Brabant 30 en in Limburg 8 ge vallen. Horizontaal: 1. roofvogel; 6. knecht; 11. om slag; 12. pl. in O. Indië; 14. Eng. bier; 15. Europeaan; 17. bij woord; 18. niet dik; 20. toe spraak; 22. tamme; 23. coupe, lijn; 25. tooit; 26. vreugdekreet; 27. metaal; 29. vloeistof; 30. tan deloos zoogdier;. 31. als eerder; 32. maal; 33. bedroevend; 36. zangnoot; 37. insect; 38. vallei, 40. Oranje Nassau; 41. vlakte maat; 42. pl. op de Veluwe; 43. gewicht; 44. de onbekende; 45. onder het nodige voorbehoud; 46. pers. vnw.; 48. per expresse (afk.)49. geneesmiddel; 51. bergruimte; 53. herkauwer; 55. koor; 56. kleurling; 58. commu nicatiemiddel; 59. pl. in Duits land; 60. meisjesnaam; 61. soor telijk gewicht (afk.); 62. heilige; 63. voorzetsel; 64. titel. Verticaal: 1. pl. in Utrecht; 2. kinder- groet; 3. snel verbreidende ziek te; 4. in het jaar der wereld (lat.); 5. gezamelijke schrijvers v.e. krant; 6. erkentelijk; 7. voor- zetsel; 8. die aanneemt; 9. reeds; 10 eethuis; 13. deel van 'n huis; van de schilder en wordt geëx poseerd men noemt haar „La Femme le mieux parée" want naast haar charme en haar na tuurlijke lieftalligheid waren slechts de artisten van de elegan ce in staat te laten fonkelen, wat zij zelf negeerde en wat toch in nig verbonden was aan haar eigen persoonlijkheid. De „Club Artistique" moet men thans zien als de schilder uit de fabel en zijn model is het eeuwig vrouwelijke, dat we op de show tijdens dit concours weer eens nauwkeurig onder de loupe heb ben kunnen nemen. Tientallen jonge vrouwen zagen we parade ren voor de jury, die moest be slissen, wie hier de grootst moge lijke harmonie had bereikt. Ons inziens zaten de achtbare juryleden er bij als kinderen in een speelgoedwinkel, want dat het moeilijk is uit zoveel moois het mooiste te kiezen, kan men begrijpen. De keus werd echter toch gemaakt en een der eerste prijswinnaressen zien we hierbij afgebeeld. Aan de wijze, waarop deze show werd georganiseerd, lag een goede gedachte ten grondslag. Wij kregen hier weer eens op elegante wijze voorgeschreven, dat ons gehele uiterlijk goed ver- zorgd moet zijn en dat een ver geten détail net alle moeite, die we ons gegeven hebben, te niet kan doen. En tenslotte is het ook nog zo, dat het besef er perfect uit te zien ons ook nog mooi kan ma ken. Tenminste, zo was het bij deze charmante meisjes die, ge stoken in prachtige japonnen van bekende Franse modehuizen, zich mooi wisten en dit ook uitstraal den. Het Poolse schip „Drozd", dat Dinsdag bij Egmond is gestrand, is Vrijdagmorgen om 5 minuten voor half vijf door drie sleepbo ten van het bureau Wijsmuller te IJmuiden bij. springtij vlotge- sleept. .Dit was de laatste kans, die de sleepboten deze maand kregen, omdat er nu voldoende water onder het schip kwam, om het in één ruk over de drie Dan ken te trekken. Een eerdere bergingspoging, die Donderdag bij hoog water ondernomen was, had in zoverre succes, dat de „Drozd" tien me ter verder naar zijn element ge trokken was. De drie sleepboten hebben het vaartuig naar IJmuiden gebracht. 16. lof; 19. Utrechts Stedelijk Orkest (afk.); 21. kippenproduct; 24. titel; 27. treiteren; 28. bestuur der; geleider; 33. hevige storm; 34. eensgezind; 35. aanhoudend samendringen; 37. zoals de akten getuigen; 39. lidwoord (Fr.); 43. vertering; 47. vloerbedekking; 48. Aziaat; 49. lol; 50. sluwe streek; 52. geneesheer; 54. holte in de muur; 57. bar. Oplossing vorige puzzle. Horizontaal: 2. meeuw; 8. pad; 10. straten; 12. air; 13. fiets; 14. learn; 15. ara; 16. dan; 18. Ede; 19. eng; 20. Oeral; 21. Ans; 23. dra; 24. as; 25. ds.; 27. atm.; 29. O. N.; 30. ar; 31. Ina; 33. pa; 35. re; 36. psalmen; 37. adelaar; 38. et; 39. me; 40. nel; 42. es; 43. le; 44. nis; 46. ne; 48. pr.-; 49. ven; 50. gat; 52. kluis; 55. den; 56. tas; 58. spa; 59. gas; 60. pekel; 62. Malta; 64. hor; 65. tooisel; 67. aan; 68. steen. Verticaal: 1. laf; 2. mts; "3. e.a.; 4. erva ren; 5. ut; 6. wel; 7. kin; 9. Dia na; 10. sta; 11. nee; 12. arena; 13a. erg; 14a. Ada; 16. de; 17. na; 19. ernstig; 20. os; 20a. ld.; 22. stralen; 23. dopen; 24. armen, -6. speer; 28. meren; 30. alm; 31. Inn; 32. aal; 34. als; 41. eruptie; 45. sater; 47. e. k.; 48. p.s.; 49. Vesta; 51. tak; 53. I.s.; 54. ia; 55. dal; 57. set; 59. gal; 60. por; 61. los; 62. men; 63. aas; 66. O. T.; 66a. se. In Columbia, Z.-Carolina, is de 22-jarige soldaat Wil liam Mermingas w-egens het herhaalde malen stelen van wasgoed tot 9 jaar vangenisêtraf veroordeeld. Hij werd gegrepen, toen hij, na wasgoed van een lijn gestolen te hebben, een kus van een slapende vrouw stal 120. Van alle kanten traden wachters te voorschijn, hun pijlen dreigend op het be wegingloze tweetal gericht. Orm gluurde zenuwachtig om zich heen, doch de voer man kraaide „is iedereen dan gek geworden, hier? Ik, Scorr's trouwste diénaar, breng hem een waardevolle ge vangene, en gij ont vangt ons op die wij ze! hè, hè, hè! Ho pelijk zal Scorr een middel vinden om je verstand te doen te rugkeren. Ge zoudt ons tenminste kunnen aanmelden bij de heilige Moederbeer Ik heb een boodschap van het hoogste belang voor haar Orm wendde zich verschrikt om en keek de andere aan, alsof ileze plotseling gek was geworden. Na de woorden van de voerman was een doodse stilte gevallen, doch deze werd plotseling verbroken door een geluid van zware, schui vende voetstappen en in de kleine poort werd een gestalte zichtbaar, die Orm het bloed in de aderen deed stollen. Hoog opgericht, met de logge, wat zwaaiende gang van de woud bewoner, was daar een reusachti ge beer verschenen. Verschrikt deinsde Orm achteruit, doch zijn afgrijnzen werd nog groter, toen de muil van het dier zich opende en een holle stem gromde: „Wie heeft mij geroepen?" Orm had de handen voor de ogen geslagen en kermde zacht jes. „Een beer, die spreekt...... nu is het met ons gedaan Alhabar ging echter haastig op het dier af en kraste: „Aanschouw uw nederige dienaar, o Grootheid! Met een gevangene heb ik mij hierheen gespoed om U te melden dat Eric de Noorman zich binnen de muren van deze stad bevindt, zodat gü Maar de beer deed dreigend een stap in zijn richting en gromde. „Zwijg, nietswaardige! Uw nieuws is mij reeds lang bekend! De dwaas! Nog weet hij niets van mijn bestaan! Nog verkeert hij in de waan, dat hij het spel heeft ge wonnen! En nog een korte wijle zal ik hem in die waan laten, want het is goed met de grote Noorman te kunnen spelenals de kat met een muisDoch het spel mag niet te lang duren... Zijn lot is reeds beslist SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften: 9 Aug. J. L. Swart, 26 j. (won. te Am sterdam) en J. E. Hemelsoet, 25 j. 28 Aug. R. C. Audenaerd, 25 j. (won. te Westdorpe) en R- van den Abeele, 21 j. Huwelijks-voltr.: 7 Aug. G. T- A. de Maertelaere, 24 j. jm. (won.. te Westdorpe) en D. L. L. Steppe, 24 j. jd. 9 Aug. W. A. Maes, 25 j. jm (won. te Zelzate) en R. C. de Fever, 25 j. jd. 23 Aug. J. L. Swart, 26 j. jm- (won. te Amster dam) en J. E. Hemelsoet, 25 j. jd. Geboorten: 2 Aug. Carla Marie José Werner, d. van R. A. L-, Brion en L. M. M. Meeuwse. 10 Aug. Johannes Franciscus, z. van J. van den Broecke en L. Gae- lens. 11 Aug. Maria Anna, d. van F. S. A. Hemelaar en A. C. Gils. 13 Aug. Hen.derina Alberta, d. van K. Koens en A. Bolt. 19 Aug- Gerrit Achillus, z. van F. van Hurck en Y. R. de Smet. 21 Aug. Stanny Alphonsius Maria, z. van E. Wulffaert en R. Verhoeven. 23 Aug. Theresia Virginia Eduard Franciscus, d. van E. P. van As- sche en E. J. I- Kalle. 30 Aug. Johannes Wilhelmus, z. van W. G. van Nieuwkerk en M. M- G. Kuin. SAS VAN GENT. Ingekomen: A. L. Lust, van Berda; W. P. J. Kruissen met ge zin, van St. Jansteen; A. A. de Ridder met gezin, van Duitsland; L M- O. E. de Waele, van Rot terdam; F. J. W. Siebelder, van Putten; G. T. A. de Maertelaere, van Westdorpe; M. M. Steijns, van Tilburg. Vertrokken: D. de Zeeuw, naar Canada; J. Klaassen met gezin, naar Breskens; E. van Wijns- berghe, naar Philippine; R- C. ds Fever, naar België; J. G. Re nique, naar Katwijk aan Zee; J. A. van den Herik, naar Sluis; R. F. M. Goethals, naar St. Jan steen; J. Meijers met gezin, naar Terneuzen; H. P. A. van de Voor de met gezin, naar Terneuzen; J. E. Hemelsoet, naar Amster dam; P. C. M. Franken, naar 's-Gravenhage; A. E. van Loen- houd, naar Delft.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 6