Panmoendjon: hei dode punt.... Mensen die te dik zijn Ongeregeldheden Santiago te BATIG SALDO W aarom de onderhandelingen in Korea mislukken BELASTINGHEFFING Onze dokter over: Mond- en klauwzeer DE MOEILIJKHEDEN TE HYDERABAD De voedselpositie van Ceylon Hiroshima-foto's worden thans verspreid Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Verklaring van de Belgische min.-president Communistische activiteit in Malakka Amerikaans straalvliegtuig in zee gestort Verscherpt toezicht op opstandige actwiteit in Amerika TWEEDE BLAD Zaterdag 6 September 1952 7e Jaargang No. 2132 VRIJE MENSEN KUNNEN NIET GEDWONGEN WORDEN. (Door W. N. EWER.) De onderhandelingen over een staken van het vuren in Korea staan nog steeds op een dood punt. Ze duren nu al meer dan een jaar en de onderhande laars zijn gedurende 800 uren bijeen geweest. Er heerst dientengevolge in Panmoendjon een sfeer van gelatenheid en vermoeidheid. Want de bijeenkom sten zün nu zo langzamerhand niet anders dan een formaliteit geworden of gelegenheden voor generaal Nam II om nieuwe beschuldigingen te uiten (of oude te herhalen) aan het adres van de Verenigde Naties. Vcrsissic! 33n ©ten 1 HENK VAN HEESWIJK VRIJE Toch staat er maar één punt in de weg om tot een volledige over eenstemming te komen. En dit is natuurlijk dat van de gedwon gen repatriëring van de krijgs gevangenen, waarop de commu nisten nu al maanden lang hard nekkig blijven aandringen. Er zijn ogenblikken geweest, dat er een mogelijkheid scheen om tot een accoord te komen over het aantal Noord-Koreaanse gevangenen, dat het opperbevel van de Verenigde Naties zou wil len uitleveren, maar zelfs die hoop is de laatste weken verdwe nen. Want daar zijn de 20.000 gevangenen, waarvan er slechts 6400 bereid zijn naar hun vader land terug te keren, zonder dat ze met geweld gedeporteerd wor den. Men heeft vaak gevraagd, waarom het opperbevel en de regeringen van de Verenigde Na ties zo star in hun weigering van de communistische eis blijven volharden. Waarom geven ze niet toe op dit punt, als men daarmede een wapenstilstand kan verkrijgen en zo de weg voor vredesonderhandelingen kan wor den geopend. De communisti sche eis mag onredelijk zijn. Maar is het redelijk om de onwil of de vrees van een paar duizend krijgsgevangenen een mogelijke vrede in het Verre Oosten in de weg te laten staan? MENSELIJKE GEVOELENS. Er zijn drie goede redenen. De eerste is die van de gewone men selijkheid (in weerwil van wat cynici ervan zeggen), van fat soenlijke maatstaven, waarnaar enige duizenden menselijke we zens behandeld moeten worden. De tweede is hier nauw mee verbonden. Als men de commu nistische eis zou inwilligen, zou dat betekenen, dat de troepen van de Verenigde Naties in Korea bevel zouden krijgen om deze mensen met geweld de grens over te jagen en hen neer te schieten of aan hun bajonet te rijgen, wanneer ze, zoals ze ge dreigd hebben te doen, zich zou den verzetten. Dit zou te veel gevergd zijn van de troepen en er zou alle kans zijn, dat men de Amerikaanse, Engelse of andere soldaten der Verenigde Naties niet er toe zou kunnen brengen zo'n wrede en meedogenloze op dracht uit te voeren. De derde reden is, dat een in williging van de communistische eis een schending van de conven tie van Genève van 1949 zou bete kenen en hoewel deze conventie officieel niet bindend is, zijn de regeringen van de Verenigde Na ties overeengekomen zich er aan te houden. VRIJE MENSEN. De communistische propagan da heeft niet afgelaten precies het tegenovergestelde te beweren n.l„ dat het de Verenigde Naties zijn, die deze conventie schenden. Maar de artikelen spreken voor zichzelf en er is geen twijfel mo gelijk aan hun betekenis. Ten eerste artikel 118, dat eist, dat „krijgsgevangenen na het staken van de vijandelijkheden zonder uitstel bevrijd en gerepa trieerd moeten worden". Het is dus duidelijk, dat de krijgsge vangenen niet als gevangene ge repatrieerd moeten worden, maar dat ze eerst bevrijd moeten wor den, zodat geweld bij de repa triëring uitgesloten is, want de gevangenen zijn dan vrije mensen geworden met de rechten van vrije mensen. Ten tweede kan onder artikel 6 geen „speciale overeenkomst" de rechten, die krijgsgevangenen volgens de conventie hebben, „be perken". Daarom kunnen de regeringen van de Ver. Naties niet op een overeenkomst in gaan, die het recht van de gevan genen om „bevrijd" te worden zou beperken. WIENS BELANG? En ten derde is er artikel 46. Dit bepaalt in de eerste plaats, dat elke overbrenging van gevan genen (waaronder volgens arti kel 119 repatriëring valt) „reke ning moet houden met de belan gen van de krijgsgevangenen zelf", en in de tweede plaats, dat „het overbrengen van gevange nen altijd op humane wijze zal geschieden". Ook hiermede zou men in strijd komen, indien men de communistische eis zou inwil ligen. De bedoeling van de conventie is om krijgsgevangenen zowel 'n menselijke behandeling te verze keren als hun persoonlijke rech ten te waarborgen. De bewering van de communisten, dat er iets in de conventie zou staan, dat mensen, die bevrijd zijn, met de bajonet in de rug over de grens gedreven kunnen worden, als ze weigeren uit vrije wil te gaan, is een brutale leugen. Iets dergelijks te doen zou niet alleen tegen de geest van de con ventie indruisen, maar tegen alle bepalingen. HET NEDERLANDS-BELGI SCHE VERDRAG. Op 20 Februari is tussen Ne derland en België een verdrag j gesloten ter voorkoming van dub- bele belastingheffing. Het hoofd principe van dit verdrag is, dat de winsten worden belast in het land waar zij werden gemaakt. De overeenkomst is echter alleen toepasselijk op de belastingen, die met name worden genoemd. Zo vallen de dividendbelasting in Nederland en de mobilienbelas- ting in België niet onder de toe passing van het verdrag. Een van de gevolgen hiervan is, dat de Nederlandse dividendbelasting in het algemeen niet wordt terug gegeven aan in België gevestig de aandeelhouders en door deze derhalve als een echte belasting wordt aangevoeld. Uiteraard wordt deze belasting door de in België gevestigde belegger, die Nederlandse aandelen wil kopen, als een handicap beschouwd. Naar in het handelsoverzicht van de Nederlandse kamer van koophandel te Brussel wordt meegedeeld, worden in België on derhandelingen gevoerd tot her ziening en aanvulling van het verdrag, waarbij ook de dubbele betaling van belasting op dividen den een punt van bespreking uit maakt. Eisenhowers verkiezingsveldtocht De democratische senator Sma- thers dié Florida in de senaat vertegenwoordigt, heeft in een onderhoud met de democratische candidaat voor het president schap Stevenson gesproken over het „verontrustende succes", dat generaal Eisenhower heeft ge boekt bij zijn tweedaagse verkie zingsveldtocht in het van ouds her democratische bolwerk der Zuidelijke Amerikaanse staten, het z.g. „solide Zuiden". Smathers heeft Stevenson ver zocht ook in Florida te komen spreken, daar hij het, bij de hui dige stand van zaken, mogelijk acht, dat de republikeinen in deze staat in November a.s. de overwinning zullen behalen. Onder daverende toejuichingen van een menigte van een kwart hij officieel zijn verkiezingsveld-spraak te Philadelphia opnieuw tocht opende met het uitspreken een beroep op de Verenigde Sta- van een rede, waaraan het vol- i ten om de verdrukte volken te gende is ontleend: helpen, doch deze maal verklaar- De generaal sprak zich uit de hij nadrukkelijk dat deze; hulp tegen imperialisme, isolationis- „slechts met aanwending van me en het voeren van een sus-1 vreedzame middelen" moest wor- singspolitiek. Hij ontvouwde een den verleend, uit tien punten bestaand pro- Uit de verklaringen van Eisen- gramma, dat, naar hij zeide, „de hower en Foster Dulles is geble- Verenigde Staten, die gevaarlijk ken, dat de republikeinen nog dicht bij een derde wereldoorlog i steeds vasthouden aan hun stand- staan, vrede zal schenken". !punt, dat een loutere inperking „De vrede kan worden gewon- jvan het agressieve communisme nen", aldus Eisenhower, „doch niet onder een regering die de zaken op een dergelijke jammer lijke wijze heeft verknoeid, als de huidige bewindhebbers in Was hington het hebben gepresteerd. Daarom moet de eerste stap om de vrede verzekerd zijn: het ves- vau rcii iuciiic, it van tvn n vv ui l TT7 tot een half millioen man, die |1°er' van ?.en regering m Was- zich langs de straten van Phila delphia had geschaard om de aankomst van de republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, generaal Dwight Eisenhower, mede te maken, reed laatstgenoemde naar de ver gaderplaats in deze stad, waar GEEN STERFGEVALLEN. In de week van 24 tot 31 Aug. 1952 werden geen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer geregistreerd. In de Voor-Indische steden Hyderabad en Secuderabad is voor zestien uur de avondklok afgekondigd, nadat zich nieuwe demonstraties hadden voorge daan tegen het in staatsdienst van Hyderabad houden van per sonen, die niet uit deze staat af komstig zijn. De politie opende drie maal het vuur op roerige menigten demonstranten, waar door een man ter plaatse werd gedood, terwijl een tweede in het ziekenhuis het leven liet. Totaal hebben vier demonstranten bij botsingen met de politie het leven verloren. Een grote menigte verzamelde zich Donderdag voor het zieken huis, waar zich de stoffelijke overschotten bevinden van twee Woensdag door politioneel vuur cm het leven gekomen betogers. Zij eiste uitlevering der lijken, orp deze in een processie rond te dragen. Toen de menigte haar eis niet zag ingewilligd, begon zij stenen te gooien, waardoor veer tig personen, waaronder twintig politiemannen, werden gewond. Ordeverstoorders hebben in een drukke zakenwijk van Hyde rabad een postkantoor in brand gestoken, evenals twee politie auto's. Waarschijnlijk nemen we allen veel meer voedsel tot ons dan beslist noodzakelijk is. Dat is een gewoonte geworden en liet is zeer de vraag, of dat wel een goede gewoonte is. Maar de dingen, waaraan we eenmaal gewend zijn, laten we niet zo gemakkelijk los, zeker niet wanneer daar geen directe noodzaak voor aanwezig is. Onder corpulente personen is er een groot aantal, die eenvou dig niet minder kunnen eten, omdat het grote voedselgebruik voor hen een soort verslaving is geworden, iets waar zij evenmin buiten kunnen als de verwoede roker buiten zijn tabak. SLECHTS ééN PROCENT. Op 'n Amerikaanse polikliniek voor stofwisselingsziekten wer den de daar werkzame artsen her haaldelijk geraadpleegd door mensen, die veel te dik waren en die gaarne van hun zwaarlij vigheid verlost wilden worden. Bij een nauwkeurig onderzoek werden er bij zulke personen maar uiterst zelden organische afwijkingen gevonden en in een statistiek, die men later van deze gevallen maakte bleek dat slechts één procent van al die corpulente personen aan een werkelijke ziek te leed. Alle andere dikkerdsaten alleen maar te veel. NAAR DE ZENUWARTS. Dat is nu wel geen nieuws ook in de Nederlandse medische vakpers lazen wij onlangs de kort en bondige uitspraak: vetzucht is vraatzucht maar het is nut tig dat er eens cijfers over wor den gegeven. De Amerikaanse artsen zijn bovendien van mening, dat een groot aantal van de te dikke men sen een psychiatrische behande ling zou moeten ondergaan, op dat zij eerst van hun ziekelijke eetneiging kunnen worden ge nezen. Nu men weet, dat alle dikte 't gevolg is van overmatig voedsel gebruik, lijkt het, dat de beper king van eten en drinken een doodeenvoudige oplossing is. Het ogenschijnlijk te verhelpen kwaad blijkt in de praktijk ech ter hardnekkiger te zijn dan men aanvankelijk zou vermoeden. De voorgeschreven diëten lei den niet tot het gewenste resul taat; de „patiënten" houden er zich niet aan. Ze kunnen het niét volhouden blijvend minder te eten. In ieder geval zijn de mees ten na korte tijd weer even zwaarlijvig als tevoren. HET GROTE MISVERSTAND. Het heeft voor de te dikke men sen zijn nut deze dingen eens on der de ogen te zien. Maar al te vaak wordt de dokter immers ge raadpleegd in de veronderstelling dat alles wel te verhelpen is met drie maal daags een tabletje, met een drankje of met druppeltjes. Voor de zwaarlijvigen is deze veronderstelling onjuist! Vrijwel dagelijks wordt er op de dotkersspreekuren ongeveer het volgende onvruchtbare spel van kat en muis opgevoerd: „Dokter, ik kan m'n schoenen zelf niet meer aantrekken." „Mijnheer, u eet teveel." „Dokter, hoe kunt u dat nou zeg gen „Mijnheer, ik zal u een dieet voorschrijven." „Dokter, ik heb wel eens van poeders gehoord „Mijnheer, een diëet is beter". „Dan zal ik dat maar probe ren, dokter Zwaarlijvigen moeten zich dan ook eerst afvragen of het hun ernst is magerder te willen wor den, of zij zich daarvoor opoffe ringen willen getroosten en of zij deze offers ook kunnen bren gen. Generaal Carlos Inbanez del Campo president van Chili. Generaal Carlos Ibanez del Campo is gekozen tot president van de republiek Chili, zo deelt de Chileense radio mede. i Generaal Del Campo was van 1927 tot 1931 president en dicta tor van Chili. Hij is partijloos en wordt gesteund door een „le ger van ontevredenen", dat meent, dat hij een einde zal maken aan inflatie en een „nieuw Chili" zal stichten. De 75-jarige president volgt als zo danig Gabrile Gonzalez-Videla op, wiens ambtstermijn van 6 jaar op 4 November verstrijkt. De laatste stelde zich niet herkiesbaar. De voornaamste tegenstander van Del Campo was Enrique Alfonso, een vroegere vice-pre sident en gewezen minister van Binnenlandse Zaken, die de steun had van de regering- Videla. De candidaten moeten een ab solute meerderheid behalen, willen zij verkozen worden. Het aantal kiesgerechtigden wordt op meer dan een millioen stem men geschat. De naar schat ting 328.000 vrouwen hadden voor het eerst kiesrecht bij de De politieke partijen van Cey lon hebben besloten premier Se- nanayake te verzoeken het par lement onmiddellijk van recès terug te roepen ter bespreking van „de hachelijke toestand op het gebied van de voedselvoorzie ning". presidentsverkiezing. De dag vóór de verkiezingen werden bij een schietpartij te Temuco 7 personen gewond. Kort voor het bekendmaken van de uitslagen kwam het te Santiago tot ongeregeldheden. Een grote menigte stroomde te zamen, terwijl de huidige mi nister van Binnenlandse Zaken een radiotoespraak hield. De politie greep met traangas- bommen in. De minister zeide onder meer, dat de regering geen „intimidatie" zou dulden. Dezelfde dag nog was een ra diostation gesloten „wegens het voeren van en actie voor Del Campo". Later op de dag werd het station echter weer op last van president Videla geopend. „The Times" meldt: Afgrijselijke foto's van Hiros hima, die enkele uren nadat de eerste atoombom op de stad was gevallen, genomen werden en die, naar men zegt, aan inbeslagne ming door de bezettingsautoritei ten ontsnapt zijn, worden thans op grote schaal uit Japan over de hele wereld verspreid. De ac tie staat onder speciale bescher ming van de kamer van koop handel te Noshire (Centraal- Japan). Nog maar kort geleden gaf de bevolking van Tokio fancy-prij- zen voor een speciale editie van het grote dagblad „Asahi", waar in deze foto's stonden afgedrukt. Tot voor kort was het door de geallieerde censors verboden der gelijke foto's te publiceren, aan gezien deze vijandige gevoelens bij de bevolking tegen de bezet tingstroepen zouden kunnen op wekken. hington, die het Amerikaanse volk weet te vertrouwen. Wij zullen de slag om de vrede eerst dan winnen, wanneer wij eerst de „slag om Washington" hebben gewonnen". Eisenhowers tien punten zijn: 1. Een nieuwe regering in Washington. 2. Deze regering moet vertrou wen in het Amerikaanse volk hebben. Zij mag zich niet bezig houden met verdoezelingen der feiten. Fouten moeten den volke niet als meesterstukjes worden voorgelegd. Geen ontwijkingen, tegengaan van juiste berichten of dubbelhartige uitlatingen. 3. De Verenigde Staten moeten hun bondgenoten op wederzijdse voorwaarden van een „vooruit strevend zelfbelang" aan zich binden. „Bondgenoten voor de Verenigde Staten in Europa, Zuid-Amerika, het Midden-Oos ten, Azië en Afrika zijn noodza kelijk, wil ons maatschappelijk en staatsbestel behouden blijven". 4. Het met vreedzame midde len doch alleen op deze wijze bevorderen van het recht om in vrijheid te leven. 5. Onwrikbare steun aan de Verenigde Naties. 6. Het economisch sterk maken der Verenigde Staten, „waarbij ik onder meer denk aan grotere voortbrenging". 7. De Verenigde Staten moeten militair sterk zijn, doch tezelfder tijd naar algemene ontwapening streven. 8. Gebruik maken van midde len als „de kracht der waarheid" en „bekwame diplomatie". 9. „Het op onverbiddelijke wijze uit het regeringsapparaat verwijderen van hen die verra ders zouden zijn van onze staats instellingen, of die misbruik van ons vertrouwen zouden maken". 10. Strijd tegen ongelijksoor tige behandeling van Amerikaan se staatsburgers, armoede, onvei ligheid en in het algemeen tegen „elk maatschappelijk kwaad". Reuters diplomatieke medewer ker Rankine schrijft, naar aanlei ding van Eisenhowers toespraak te Philadelphia, onder meer: „De republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap heeft slechts een geringe conces sie gedaan aan die Europese cri tici, die bezwaar hebben gemaakt tegen Eisenhowers oproep om de niet-Russische gebieden van de communistische overheersing te bevrijden. Hij deed in zijn toe onvoldoende is". „Eisenhower voorwerp van touwtrekkerij",.-; Adlai Stevenson, de democra tische presidentscandidaat, heeft Vrijdag in een rede te Denver de republikeinen „de roekeloze sug gestie van een bevrijdingsoorlog, die ieder behalve de Sowjet-Unie schrik heeft aangejaagd", ver weten. Afgezien van deze suggestie, aldus Stevenson, moest hij nog vernemen, aan welke nieuwe bui tenlandse of binnenlandse poli tiek de Amerikanen onder een republikeins bewind gebonden zouden worden. Intussen sche nen de republikeinse candidaten alle sociale vorderingen van de afgelopen twintig jaar mede aan zichzelf toegeschreven te hebben. Corruptie in overheidsdienst noemde Stevenson „verraad aan de democraten alsook aan de re publikeinen". Hij zou hiertegen krachtig en snel optreden. Tenslotte merkte de democra tische candidaat op, dat hij ver moedde, dat generaal Eisenho wer veel meer het voorwerp was van de „touwtrekkerij", waar mede een verkiezingscampagne nu eenmaal gepaard ging dan hij (Stevenson) zelf. Door 13) (Nadruk verboden). Even later zat Drenth tegen over de grijze baron, die alle moeite deed om zijn gevoelens te beheersen. „U bent getuige geweest van het ongeluk van mijn dochter, mijnheer Drenth?" vroeg hij en Drenth hoorde in de toon nieuws gierigheid. „Jawel, mijnheer de baron." En Drenth vertelde op rustige toon in korte trekken, wat er gebeurd was bij de tramovergang nabij Blankenisse, dat de wagen kantelde en door de locomotief meegesleurd en tussen tram en bomen gekraakt werd en onmid dellijk in brand vloog. Op be scheiden wijze voegde hij er nog aan toe, dat hij de freule uit de brandende wagen had gehaald en op de berm van de weg had gelegd, waarna er een dokter was gewaarschuwd. „En," zo be sloot Drenth zijn verhaal, „de rest weet U al." ,Ja, ja, ik kreeg een minuut of vijf geleden een telefoontje uit het Rotterdamse ziekenhuis, van dokter Van Drop. Deze deel de me mede, dat de verwondin gen niet ernstig zijn: slechts een hersenschudding en enkele vlees wonden. Wonder boven wonder, mag ik wel zeggen, na Uw ver haal gehoord te hebben, mijnheer Drenth. Sta mij toe, mijn harte lijke dank te uiten voor... voor het redden van mijn dochter van de vuurdood. Ik... ik moet er niet aan denken..." Drenth antwoordde op kalme toon: „Zo erg was het niet, mijn heer de baron. Het vuur was al spoedig geblust en zelfs als ik er niet in geslaagd was de freule uit de auto te trekken, zou ze toch niet gedeerd zijn door de vlammen." „Men weet het niet, mijnheer Drenth. Er geschiedt nu een maal niets bij toeval en het heeft dus zo moeten zijn, dat U in de nabijheid was om haar uit de wagen te redden. Dit zal ik niet vergeten, mijnheer Drenth." HOOFDSTUK IV. De volgende morgen, Zondag, was het ongeluk van de freule het gesprek van de dag. In een ommezien wist het hele eiland alle bijzonderheden en werd er nog lustig bij gefantaseerd. Men wist al te vertellen, dat Drenth de redder van de freule, zelf ook tamelijk ernstige brandwonden had opgelopen, maar hij wilde dat niet weten. Maar niemand geloofde het verhaaltje van een der Blankenissers, die er getui ge van was geweest, dat Drenth op ongezouten manier Velders, de wachtmeester van de politie de waarheid had gezegd. Het was ook wat: een splinternieuwe 'fiets half in elkaar getrapt en jas en hoed weg. Korteling, de rijwielhandelaar, had Drenth Maandags al vroeg opgebeld. Ook hij had gehoord van het drama met de nieuwe fiets en nu was hij diep in zijn hart een beetje bang, dat hij zijn centen niet zou krijgen. Want, nietwaar, wie zou de reparatie aan de gehavende fiets betalen? De baron was 's avonds laat nog met een wagen naar Rotter dam geweest om zijn dochter te bezoeken. Maar hetgeen hem door de telefoon was verteld, was niet helemaal juist. Behalve een hersenschudding en schram men, had ze ook inwendige kwetsuren opgelopen, hoewel niet van ernstige aard. Maar de genezing zou zeker enkele we ken duren. De baron moest zich maar niet ongerust maken, de freule sliep op het ogenblik, na dat men haar een injectie had gegeven. Even mocht de oude man zijn dochter zien in de ziekenkamer een verband was om haar hoofd en het gelaat was wasbleek, doch ogenschijnlijk lag ze rustig te slapen. De ademhaling ging niet abnormaal snel. Mochten er zich complicaties voordoen, dan zou de baron natuurlijk onmiddellijk telefonisch gewaarschuwd wcr den. Maar de hoofdzuster, die hem dit alles vertelde, was van mening, dat er niet het minste gevaar aanwezig was. En met deze troost ging de baron tegen de nacht weer terug naar „Hoog stede". En Zondags werd de me ning van de hoofdzuster beves tigd: er was geen gevaar. Maandagsmorgens vroeg was de baron reeds op het gemeente huis en had een lang gesprek met burgemeester Sikkel. Het resultaat was, dat men tegen elven in de auto van de burge meester stapte en naar Blanke nisse reed. Daar hadden burge meester Sikkel en zijn wethou der een gesprek met het hoofd dezer gemeente en nog diezelfde dag begonnen enkele gemeente arbeiders met het kappen van een tiental bomen aan weerszij den van de thans berucht gewor den trambaanovergang. Burge meester De Vaal, van Blankenis se, die Zaterdags al op de hoogte was gesteld van het ongeval, had er nu ook genoeg van en nu al in zijn eentje besloten om de bo men op te ruimen, zodat het ver keer van beide zijden de nade rende tram zou kunnen zien aan komen. En de dorpelingen, die de bomen zagen vellen, zeiden tegen elkander, dat eerst het kalf moest verdrinken, vooraleer men de put ging dempen. (Wordt vervolgd). De Belgische minister-'presi- dent Van Houtte heef; in een radio-rede de verzekering ge geven, dat zijn regering niet zal afwijken van het beleid je gens politieke veroordeelden dat zij destijds heeft uitgestip peld, aldus meldt de radio nieuwsdienst te Hilversum. De regering Van Houtte heeft destijds gezegd, dat er geen sprake kan zijn van vrijlating van personen, die ernstige mis daden hebben begaan. In ge vallen van De Bondt en van Cop- penolle is van deze lijn niet afgeweken en er is geen sprake van een algemene genademaat regel, aldus de premier. Groepen tot 30 gewapende en geüniformeerde Chinezen zijn, naar gemeld is, aan het opereren in de bergen van Koeala Krai, ongeveer 70 km ten Zuiden van Kota Baroe, hoofdstad van de Noord-Oostelijke staat Kelantan, die een overwegend Maleise be volking heeft. Ook werd gemeld, dat partij gangers actiever optraden in de aangrenzende staat Trengganoe, aan de Oostelijke kust van Ma lakka. Reizigers uit Kelantan vertel den, dat de communistische par tijgangers hun macht in de laat ste maanden hebben versterkt. De kustwacht te Ramsgate meldde Donderdag, dat 'n Ameri kaans straalvliegtuig type F 84 in zee was gestort ongeveer 9 mijl ten N.W. van Margate. Later werd gemeld, dat de be stuurder van het vliegtuig is op gepikt. Het noodverkeer is opge heven. De Amerikaanse minister van justitie, James MacGrenerey, heeft medegedeeld, dat een pro gram in behandeling is, dat een scherpere controle op opstandige elementen beoogt. Op een pers conferentie zeide de minister, dat de „communistische dreiging te gen onze vorm van democratie en de vrijheid" ernstig blijft. Roy Cohn is benoemd tot adjunct van William Foley, chef van de afde ling binnenlandse veiligheid. Met dit nieuwe program zou men niet op het gebied der F.I.B. komen doch de resultaten van het speurwerk der F.I.B. zouden nauwkeuriger onderzocht wor den, om op deze wijze opstandige activiteit aan het licht te bren gen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5