PRINSJESDAG! ptft Mac Parlementair volksfeest in Den Haag De moordaanslag te Rotterdam Westerling-arrestant arriveerde met de „Sibajak" VOLLEDIG GEREHABILITEERD Ondertekening van twee Beneluxverdragen DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN FRANKRIJK f Het Atlantische pact en de nota aan de Sowjet-Unie De Veiligheidsraad Chinese aanvallen afgeslagen Dader meldde zich WEERSVERWACHTING (Door H. CH. G. J. VAN DER MANDERE.) Na de val van Napoleon in 1814 werd de voor malige republiek der zeven Verenigde Nederlanden een constitutioneel koninkrijk, vijftien jaar lang samen met onze Zuidelijke naburen. De in 1814 aan genomen en in 1815 gewijzigde grondwet sprak na drukkelijk, gelijk dit in vele constitutionele monar chieën 't geval is, van een plechtige opening door de koning van de jaarlijkse zitting der volksvertegen woordiging, waarbij dan Eerste en Tweede Kamer in verenigde vergadering samenkomen. Cit UITGAVEN VOOR HET GEZIN 195Q-1952 ["3e"vPEL Nieuwe Westelijke nota over Oostenrijk Foil het Koreaanse front HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang Nr. 2132. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Van 1815 tot 1830 geschiedde dit per jaar wisselend te 's-Gra- venhage en te Brussel, waar het nadien afgebrande paleis van de hertogen van Brabant een in drukwekkender décor daarvoor bood dan de voormalige danszaal van prins Willem V, die nog al tijd de Tweede Kamer huisvest. In 1814 werd deze opening be paald op de derde Maandag in November. Men had bij de toen malige omvang van de begroting dan ruimschoots tijd, meende men, om deze vóór het nieuwe jaar af te doen. In 1815 werd op persoonlijk initiatief van koning Willem I de datum gebracht op de derde Maandag in October. In 1848, toen het staatsbestel reeds omvangrijker was gewor den, koos men de derde Maandag in September. Eerst bij de grond wetswijziging van 1887 is de thans min of meer geheiligde derde Dinsdag in September daarvoor bestemd, dank zij een amendement van de heer Schim- melpenninck van der Oye, opdat voorkomen werd, dat de leden van de Kamer op Zondag zouden moeten reizen. De opening geschiedde van de aanvang af met pracht en praal, die bij een dergelijke plechtig heid behoren. De stoet, waarin de achtereenvolgende koningen Willem I, Willem II en Willem III zich van het palels aan het Noordeinde naar de vergaderzaal der Tweede Kamer op het Bin nenhof begaven, verschilde niet zoveel van die, welke tijdgenoten van de eerste regeringsjaren van koningin Wilhelmina af hebben gekend. Van 1841 tot 1849 gaf Willem II, de held van Quatre Bras en Waterloo, er de voorkeur aan om te paard in de stoet te rijden, en zijn zoons, evenals zijn oom, ver gezelden hem te paard. Van 1826 af gebruikten de ko ningen de z.g. glazen koets, in dat jaar be Brussel aangekocht. Koningin Wilhelmina heeft deze glazen koets aanvankelijk ook gebruikt, totdat in 1903 voor het eerst de gouden koets haar door de Amsterdamse bevolking bij het aanvaarden van de rege ring in 1898 geschonken daar voor in de plaats kwam. Er bleken moeilijkheden aan wezig om met deze koets onder de voormalige Stadhouderspoort van het Binnen- naar het Buiten hof te komen. Toen de tram er eenmaal doorreed, moest het straatvlak worden verlaagd. Men heeft daaraan de verandering van de route, die de koningin in navolging der traditie tot dusver had genomen, toegeschreven. Ge lijk uit onderzoekingen blijkt ten onrechte. Dat nu is hoofdzake lijk daaraan toe te schrijven, dat men zoveel mogelijk mensen op een toch niet te lange weg ge legenheid wil geven om deze stoet, glorierijk vooral door de gouden koets, te kunnen aan schouwen. UITERLIJKE EN INNER LIJKE WAARDEN. De opening der Staten-Gene- raal lieeft uiterlijke betekenis. Dit niettegenstaande het feit, dat in tegenstelling b.v. met Enge land de gemalin van de regeren de koning nimmer aan de ope ningsplechtigheid deelnam. De koningin-regentes nam in 1897 haar dochter, de minderjarige koningin, voor het eerst met zich mede, en de jaren vóór en ook na haar huwelijk deed de konin gin haar moeder dikwerf aan de openingsplechtigheid deelnemen. Prinsjesdag is echter ook van grote innerlijke waarde. Het is de enige keer in het jaar, dat uitvoerend en wetgevend gezag elkander ontmoeten. Zijn er bui tengewone zittingen, dan kwam dit in uitzonderlijke jaren meer dan één keer voor. Wanneer ziek te de koning weerhield om zelf de openingsplechtigheid te vol trekken, deed een commissie dit namens hem, gelijk tijdens de re gering van koningin Wilhelmina ook enkele malen is geschied. Deze commissie werd dan ge vormd door de volledige rege ring. De opperceremoniemees- ter leidde deze commissie bin nen, maar kondigde haar niet ge> lijk hij met de koning doet te voren plechtig aan. Prinsjesdag schijnt een een voudig te regelen plechtigheid. Dat is het ook ondanks de sterke afzetting, die langs de weg van de stoet altijd is toegepast. Meer om het ceremonieel te verhogen dan terwille van de veiligheid der vorsten, die hier gelukkig nimmer gevaar liep. Bijzondere hartelijkheid was kenbaar in bij zondere gevallen, b.v. in het jaar, dat Willem III zijn persoonlijke moed toonde bij het bezoeken der overstromingen; in 1897 toen het nog niet-regerende koninginnetje voor het eerst medereed; in 1937 toen het pas verloofde paar prin ses Juliana en prins Bernhard met de koningin medeging; in 1948 toen koningin Juliana voor het eerst als vorstin naar de Sta- ten-Generaal reed. Van dit alles en van nog zoveel meer, ook van veel belangrijks op staatsrechte lijk gebied, dat aan de openings plechtigheid is verbonden, ver haalt dr E. van Raalte, voorzit ter van de vereniging van parle mentaire journalisten, in het alleraardigst en buitengewoon smaakvol uitgegeven en geïllus treerd boekje, dat de drukkerij Levisson te 's-Gravenhage on langs deed verschijnen. 16 SEPTEMBER a.s. Dinsdag 16 September gaat het op gelijke wijze. Te half één trekken de ministers en leden van de Raad van State in op tocht over het Binnenhof om zich naar de vergaderzaal, sedert 1904 de Ridderzaal, te begeven. Er zal na de vorming van de nieuwe regering ook voor deze optocht, al zijn de ministers sedert 1945 niet meer in ambtscostuum ge kleed, aandacht te over zijn. Om 1 uur verlaten koningin en prins het paleis. Zij worden door een commissie van in. en uitgeleide bij de ingang van de Ridderzaal welkom geheten. De koningin begeeft zich naar de troon en spreekt, in de regel zittend, de troonrede uit, die ook nu veel belangstelling zal ondervinden. Heeft zij gesproken, dan heft de voorzitter der verenigde vergade ring, d.w.z. de voorzitter van de Eerste Kamer, het ,,Leve de Koningin" aan, dat sedert 1897 in de regel door een der oudste leden van Eerste of Tweede Ka mer werd geroepen. Toen in 1932 de eerste communisten in ons parlement hun tegenroepen deden horen, overstemde deze kreet telkens. Zij ging over in Op 20 Juli j.l. werd de 22-jarige telefoniste A. G. B., in de achter kamer van haar woning in de Willebrordusstraat te Rotterdam vermoord. De dader van dit misdrijf heeft zich Donderdagnacht bij de poli tie te Rotterdam gemeld. Het was de 30-jarige los-werkman A. T. B., uit Rotterdam. Drie dagen na de moord is hij aangehouden, doch wegens ge, brek aan bewijs moest de politie hem weer op vrije voeten stellen. De man ging daarop naar België, kwam door werken op het land aan de kost, doch door gewetens wroeging gekweld, verliet hij Turnhout, kwam Donderdag in ons land terug en meldde zich. Hij heeft een bekentenis afge legd. B. verklaarde het meisje, dat hij haar wilde overweldigen. Het meisje verzette zich hevig, aldus zijn verhaal. Hij was be vreesd, dat zij hem bij de politie zou aangeven en de angst bracht hem ertoe haar van het leven te beroven. Daarna is hij gevlucht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Noordelijke wind. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind. Weinig veran dering in temperatuur. een algemeen gejuich en tenslot-1 dat die Zondagmorgen van een te in een spontaan zingen van het Wilhelmus. Het enige inci dent dat ooit heeft plaats gehad! Als het bekende Oranjezonne tje zich wil vertonen, zal het het weer een feestelijke en druk ke dag worden in de residentie, welker bevolking zo min als die uit de steden en dorpen in de on middellijke nabijheid niet moede wordt naar dit sedert 1948 weer zo bij uitstek fleurig schouwspel te komen kijken. kampeerweekend op Duinrell bij Wassenaar terugkeerde, onder weg toen zij tussen Delft en Rot terdam fietste, te hebben ont moet. Hij bracht haar naar huis en bij 't afscheid zeide hij de kennis making te willen voortzetten. Om vijf uur belde hij aan haar wo ning aan. Het meisje, dat juist gegeten had, was aan de afwas bezig en hij ging haar helpen. Daarna tracteerde zij op limona de en offreerde zij bonbons. Op zeker ogenblik geraakte de man met haar in een worsteling, om- De 30-jarige Rudolf Haasjes uit Rijswijk, een der eerste vrij gelatenen uit de Westerling-affai re, is gistermiddag met de „Siba jak" van de Rotterdamsche Lloyd uit Indonesië terugge keerd. „Ik wil er het liefst maar een streep onder zetten", zei de heer Haasjes, toen wij een ge sprek met hem hadden. „Ik ben blij weer vrij te zijn en volledig te zijn gerehabiliteerd". De heer Haasjes, die kennelijk onder de indruk was van zijn te rugkeer in het vaderland, vertel de vóór de oorlog bij de militaire luchtvaart in Indonesië te zijn Gisteren zijn te Brussel twee verdragen tussen België, Neder land en Luxemburg ondertekend, waarmede wederom een stap is gezet op de weg van verdere toe nadering tussen de drie landen in de richting van een economi sche unie. Een daarvan betreft de sa menwerking op het stuk van douanen en accijnzen in het Beneluxgebied. Enerzijds houdt dit verdrag in erkenning van de geldigheid voor het gehele gebied van de 3 landen van de douane- en accijnsdocumenten, uitgereikt door de ambtenaren van een dezer landen, alsmede van sommige ambtelijke ver richtingen en verklaringen: an derzijds voorziet het er in dat PERCENTAGE OEM GEZINSUITGAVEN 15 Juni 19SO Votdmg, Overige 15 Juni 1951 38% I uitgaven Kleding 15 Juni 1952 Won mg Inrichting Belasting 15 Juli 1952 BASIS;1949 100 TOTAAL WON/NG/NR. KLEDING VOEDING In deze grafiek is zeer duidelijk te zien, welk een grote prijsstij ging de oorlog, die in Korea uit brak, ten gevolge had. Immers kort na 15 Juni 1950 begonnen de vijandelijkheden en een jaar later in 1951 waren de prijzen zeer hoog, in het bijzon der voor kleding. In 1952 blijkt dat er weliswaar een daling valt waar te nemen in het prijspeil van de uitgaven, waarvoor een gezin zich ge plaatst ziet. Doch de belangrijke post voedingsmiddelen is vrijwel gelijk gebleven. Hoe belangrijk deze post wel is blijkt uit de in deling van de gezinsuitgaven in procenten. Hierin ziet men dat ongeveer 40 van de uitgaven aan voeding besteed worden. Ook het cijfer van de totale uit gaven vertoont om deze reden weinig verandering. de 3 landen elkander weder zijds bijstand zullen verlenen ter voorkoming en bestrijding van strafbare feiten op het stuk van douanen en accijnzen. Het verdrag is een noodzake lijke aanvulling van de Neder lands-Belgisch-Luxemburgse douaneovereenkomst. Het zal cnder meer de vereenvoudiging van de administratieve formali teiten aan de Belgisch-Neder landse grens bevorderen. Het andere verdrag heeft be trekking .op de wederkerige bij stand inzake de vordering van belastingschulden. Krachtens dit verdrag zal deze bijstand, welke tot nu toe beperkt bleef tot sommige directe belastingen, voortaan ook worden verleend voor de invordering van al de overige belastingschulden ten bate van de staat, zoalis: in voerrechten, accijnzen, omzet belasting, registratie- en suc cessierechten. Tevens zijn in dit verdrag de regelen voor de toe passing van de wederkerige bij stand nader omlijnd. De drie Westelijke mogend heden hebben een nieuwe nota aan de Sowjet-Unie over de kwestie van het staatsverdrag met Oostenrijk opgesteld, aldus is van gewoonlijk betrouwbare zijde in Londen vernomen. Men gelooft, dat in de nota krachtig wordt aangedrongen op een nieuwe bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken. Deze plaatsvervangers zijn sedert Ja nuari niet meer bijeen geweest, omdat de besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag in het slop waren geraakt. Waarschijn lijk zal de nota het komende week-einde in Moskou worden overhandigd. geweest. Hij heeft de Japanse krijgsgevangenschap doorge maakt, demobiliseerde in 1948 en keerde toen naar Nederland te rug, waar hij werk kreeg op Ypenburg. Hij meende daar ech ter geen toekomst te zien en ging na enige tijd terug in z.g. kort verband bij de burgerluchtvaart in Indonesië, waar hij verkeers leider werd op Kemajoran, het vliegveld bij Djakarta. Zijn vrouw zou hem later naar Indo nesië volgen. Op Kemajoran kreeg hij Indonesiërs in oplei ding. Bij de souvereiniteitsover- dracht kwam de luchtvaart er onder Indonesisch bestuur, maar practisch veranderde er weinig door. Er kwamen alleen wat meer Indonesiërs in opleiding. Alles scheen rustig te gaan, tot de 27e Februari 1950 aanbrak. Thuiskomende vond hij er iemand die op hem zat te wach ten. Het was een lid van het korps Indonesische militaire po litie. Deze verzocht hem even mee te gaan naar het 'slechts 50 m verder gelegen kampement. Haasjes zag daar niets bijzonders in, want hij had er regelmatig contact mee gehad. In het kam pement gekomen, werd hij voor een officier van de militaire poli tie geleid. Deze zei: Op last van de gouverneur-militair van Dja karta moet ik U arresteren. Toen hij vroeg op welke gronden dit geschiedde, kreeg hij ten ant woord: Dat weet U zelf wel. Het optreden noemde H. overi, gens zeer correct. Huiszoeking leverde voor de Indonesiërs geen resultaat op. Na enige verhoren werd hem einde lijk duidelijk, waarvan men hem verdacht. „Laat mij het feit, waarvan ik verdacht werd, niet Lecoeur, 'n Franse communist heeft in een rede, gehouden op de vergadering van het centrale vakverenigingsleidercomité van de communistische partij dit co mité gehekeld, omdat het er niet in geslaagd is nauw contact te onderhouden met de Franse ar beidersklasse, aldus meldt het partijblad ,,L'Humanité" Dit falen zou onder meer ge bleken zijn uit het niet opvol gen van de bevelen aan de ar beiders bij de staking van 12 Februari j.l. en uit het verliezen van stemmen in de verkiezingen en het verminderen van de af trek van de communistische bladen. Lecoeur voegde er aan toe dat het comité zich niet moet overgeven aan onzinnige woorden en daden. Over Mauri ce Thorez, de Franse commu nistische leider die bijna 2 jaar in de Sowjet-Unie werd ver pleegd en nu naar Frankrijk te rugkeert, zei hij dat hij gedu rende enige tijd niet in staat zal zijn in het publiek te verschij nen, alhoewel hij geestelijk in uitstekende vorm is. noemen, alleen zeggen dat het niet van criminele maar van poli tieke aard was". H. werd overgebracht naar de Sloddak-strafgevangenis in Dja karta. Op 23 Juli 1950 werd hij met 40 anderen, die allen van het zelfde politieke feit werden ver dacht, in twee vliegtuigen r,aar Djocja vervoerd. Daar verbleef hij tot 18 Juni van dit jaar, op welke dag hij mededeling kreeg, dat hij de volgende morgen zou verhuizen naar de Sukamiskin- gevangenis in Bandoeng, met nog zes andere Nederlanders. Van de genoemde veertig waren er inmiddels verscheidene vrijge laten. Toen kwam het dramatisch hoogtepunt met een blij einde in het verschiet. Op 24 Augustus kreeg hij n.l. bericht, dat hij zijn boeltje kon pakken. Zonder op gaaf van redenen werd hij die morgen in een auto geleid, levend tussen hoop en vrees. Vragen, die hij onderweg aan de chauf feur stelde, maakten hem ook niet veel wijzer. Eindelijk werd hij voor de procureur-generaal geleid, die hem een stoel aanbood en daarna de mededeling deed: Ik heb besloten U vrij te laten. Toen Haasjes was vertrokken en weer de vrije lucht kon inade men, stelde hij zich in verbinding met de hoge commissaris, van wie hij veel medewerking onder vond. „Ik ben volledig gerehabi liteerd en heb dan ook in tegen stelling tot anderen geen enkele verklaring moeten ondertekenen. Wel wil ik in alle gerustheid ver klaren, dat ik aan de actie van Bandoeng niet heb meegedaan. Dat was trouwens niet mogelijk, omdat ik in die tijd in Djakarta zat". De heer Haasjes vertelde nog, dat hij steeds goed behandeld is en in de Djocjase gevangenis ge noot hij meer privileges dan de anderen. Geen enkele brief van zijn vrouw werd achtergehouden. Hij wil nu trachten in zijn eigen vak in Nederland aan het werk te komen. Zijn kinderen, die nu resp. 3 en 5 jaar zijn, heeft hij al die tijd niet gezien. De Londense commissie van de drie mogendheden, die de jongste Sowjet-nota over Duitsland be studeert, is Vrijdagochtend be gonnen in het gebouw van het ministerie van buitenlandse za ken een antwoord op te stellen. In diplomatieke kringen te Londen verwachtte men, dat een eerste volledig ontwerp, waarin „President Truman en generaal Eisenhower zouden in staat zijn een overeenkomst met de duivel zelf te sluiten, om meer bondge noten tegen de Sowjet-Unie te verkrijgen", zeide de Russische afgevaardigde Malik op een Vrij dag gehouden bijeenkomst van de Veiligheidsraad, waarop is ge sproken over het toelaten van nieuwe leden. Volgens Malik zijn alle Amerikaanse politieke lei ders „huichelaars, leugenaars en aanhitsers tot oorlog". Tevoren had de Franse afge vaardigde Hoppenot zich tegen het Russische voorstel uitgespro ken om de veertien staten, die zich voor het lidmaatschap der Verenigde Naties hebben opge geven, tegelijk toe te laten. „Een dergelijke werkwijze doet mij denken aan de manier van zaken doen van gewetenloze handela ren in antiquiteiten, die hun klan ten dwingen een aantal waarde loze voorwerpen te kopen, om één stuk van waarde te kunnen verwerven", zeide hij. De beijeenkomst van de raad werd daarop tot Maandag ver daagd. Vliegtuigen der Verbondenen hebben 13 Migs neergeschoten en drie beschadigd. Tenminste één vliegtuig der Verbondenen is neergeschoten, aldus de lucht macht. De strijd ontstond tussen jagers, die Verbonden bommen werpers begeleidden naar doelen in Noord-West Korea. Het aantal aanvallende Migs was zo groot, dat een schatting moeilijk was. Slechts twee maal tevpren, 13 December en 4 Juli, is een zo groot aantal Migs neergescho ten. Aan het Westelijke front bij Panmoendjon, werden Chinese aanvallen afgeslagen. De Chi nezen leden hierbij een ver lies van 300 man aan doden en gewonden. Later op de dag is in een com muniqué van de luchtmacht bekendgemaakt, dat de Verbon den bommenwerpers door 108 Sabre-straaljagers 'werden be geleid. In de afgelopen 24 uur zijn in N. W.-Korea door de V. N.-luchtmacht 90 ,gebouwen, 25 geschutopstellingen, 31 be voorradingsvoertuigen en 40 bunkers vernield. KINDERVERLAMMIN G TE WAALWIJK. In Waalwijk werd het 3e geval van kinderverlamming geconsta teerd, thans bij een meisje in het gezin Van H. Het meisje is naar 's Hertogenbosch overgebracht. de agenda voorgesteld door de Sowjet-Unie voor een vier mo ge ndhedenconferentie wordt ver worpen, gereed zou zijn om in 't weekeinde overgelegd te worden aan de regeringen van Frankrijk. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De commissie was op de hoog te der gezichtspunten van de per manente raad van het Atlanti sche pact en ook van de West- Duitse federale regering. De „New York Herald Tri bune" meldt, dat Frankrijk, Gr.- Brittannië en de Verenigde Sta ten in de loop van een geheime vergadering in het paleis Chail- lot alle leden van de Atlantische organisatie hebben uitgenodigd om hun mening te geven over de laatste Sowjet-nota. Het is, zo gaat het blad voort, een stap zonder precedent, die kan leiden tot een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek in de landen van den NAVO. Men is er toe overgegaan op verzoek van de kleine staten, die van oordeel zijn dat alle leden van de Atlantische gemeenschap moeten worden geraadpleegd in alle be langrijke kwesties, die de Atlan tische organisatie aangaan. Het antwoord aan de Sowjet-Unie zou echter toch worden opgesteld door de drie grote Westelijke mo gendheden. Over de kern van het probleem zijn de elf andere mogendheden van de NAVO het eens en zij zijn van mening, dat algemene ver kiezingen aan de instelling van een centrale regering en het slui ten van een vredesverdrag moe ten voorafgaan, aldus de New York Herald Tribune. Het blad besluit met te verkla ren, dat de NAVO de gelegenheid zal hebben hier de rol te vervul len van een ware alliantie en niet alleen van een aaneensluiting van staten, die verbonden zijn voor wederzijdse beveiliging. ZONDAG 7 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.37 3.55 Terneuzen 4.12 4.30 Hansweert 4.52 5.10 Walsoorden 5.02 5.20 MAANDAG 8 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.18 4.38 Terneuzen 4.53 5.13 Hansweert 5.33 5.53 Walsoorden 5.43 6.03 ZON. EN MAAN- STANDEN. ZON op onder Sept. 6 6.00 7 6.02 MAAN op onder 19.16 19.14 19.43 20.00 9.14 10.41

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1