Hef Sowjet-voorstel met betrekking tot Duitsland Rassenprobleem Kanonnen èn boter Groot bombardement van centrale Ontploffing in Marseille Brits Labourplan voor economische onafhankelijkheid van Amerika De terugkeer van Thorez Het olieconflict Harde woorden van generaal Naguib Fabriek „De Ommelanden wordt verkocht HET AFTREDEN VAN PHOLIEN 20 doden De groenen om 11 uur naar bed Piastiras over Z.-Slavië Het Britse gewonden- vervoer door de lucht EMIGRATIEPLAN VAN MINISTER HOLT? Amerikaanse vakver eniging van communisme beschuldigd VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang No. 2131. De strijd in Korea Perzië De toestand in Egypte Foster Dulles antwoordt Truman WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Graaf Sforza overleden op onder op onder Sept. 5 5.58 19.18 19.28 7.45 6 6.00 19.16 19.43 9.14 7 6.02 19.14 20.00 10.41 8 6.03 19.11 20.21 12.07 9 5.05 19.09 20.50 13.29 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau.van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur 99 5? De VV'estduitse bondskanselier dr Adenauer heeft Donderdag voor de drie hoge commissaris sen zijn mening over het jongste Russische voorstel tot het hou den van een conferentie over Duitsland ontvouwd. Tevoren had hij dat voor zijn eigen rege ring reeds gedaan, die eenstem mig was in de opvatting, dat de door de Sowjetregering voorge stelde procedure niet aanvaard baar was en dat moest worden vastgehouden aan de eis, vrije verkiezingen in geheel Duitsland aan alle verdere besprekingen te doen voorafgaan. Elke andere volgorde zou vol gens een officiële lezing het zelf beschikkingsrecht van het Duit se volk beperken ten gunste van een beschikking door vreemde mogendheden. Indien de Weste lijke mogendheden op de Russi sche voorstellen zouden ingaan, zou dat volgens de mening van dr Adenauer betekenen, dat het lot van Duitsland tot object van de grote vier zou worden. ,,Dit ruikt te zeer naar een politiek van het Trojaanse paard", zo heet het in het regeringsbulletin. Een artikel in dit officiële or gaan zegt, dat het twijfelachtig schijnt of de Sowjet-Unie belang heeft bij een compromis, dat met de rechten van het Duitse volk rekening houdt. „Wie een koe handel met Duitsland wil overwe. gen, kan natuurlijk de kansen op overeenstemming gunstiger be oordelen, maar hij ziet over het hoofd, dat de voorwaarden voor zulk een handel in de huidige we reldpolitiek niet meer aanwezig zijn", zo zegt het bulletin der re gering. Deze laatste uiting heeft in Bonn de tegenstanders van een voortzetting der huidige koers in het geweer geroepen. De socialis tische partij, die er ook nu op aan blijft dringen een gesprek met Moskou niet uit de weg te gaan, vreest dat de regering van me ning is, dat een herstel van Duitsland door middel van onder handelingen in het huidige sta dium niet meer mogelijk zou zijn. De socialisten zien dit eerder als een fiasco dan als een verdienste van de Europese politiek. Men kan dan ook verwachten, dat de voorbereiding van bet Westelijke antwoord aan Moskou levendige discussies zal ontkete nen. Socialistisch alternatief. Een opvallende bijdrage daar toe heeft de socialistische profes sor Baade, de leider van het in Kiel gevestigde instituut voor wereldeconomie, geleverd. De stemming tegenover de Westelij ke verdragen is in Duitsland nog zeer lauw. Wanneer zij nochtans door vele twijfelaars worden aanvaard, dan uitsluitend omdat zij geen bruikbaar alternatief zien voor het geval Duitsland weigert op de gestelde condities langdurige bindingen aan te gaan. Prof. Baade heeft nu ge meend het alternatief te hebben gevonden in de conceptie van „een verenigd, democratisch en onafhankelijk, naar geen enkele kant gebonden Duitsland". Dit zou volgens hem niet alleen van Duits standpunt „een ideale op lossing" zijn, doch het zou tevens „alle volken ter wereld in staat stellen van harte een militaire verdedigingsbijdrage van Duits land te aanvaarden". Alle partijen zouden volgens Baade, die een vooraanstaande figuur is in de Duitse socialisti sche partij (S.P.D.) daarbij kun nen winnen. Rusland zou zich vei lig weten achter een Duitsland, dat slechts door vrede iets te winnen zou hebben. Het zou een rijke handel kunnen drijven met een volk van zeventig millioen mensen. De Westelijke landen zouden er zeker van kunnen zijn, dat deze zeventig millioen nooit naar het Russische front zouden overlopen. De Amerikanen zou den voor Duitsland generlei hulp meer behoeven te verstrekken, noch voor militaire noch voor an dere doeleinden. Baade berekent, dat een verenigd Duitsland „een der grootste industriële mogend heden ter wereld" zou kunnen worden met een productie en een export, die het in staat zou stel len uit eigen kracht voor „kanon nen en boter" te zorgen. Als eerste reactie op dit socia listische alternatief betwijfelen sommigen, of het er voor het bui tenland wel even verlokkelijk uit- ziet als voor de Duitsers zelf. Zij geloven niet in de bereidheid van het buitenland om Duitsland zon der andere bindingen dan het lidmaatschap van de V. N. te la ten opklimmen tot „een der grootste industriële mogendhe den ter wereld". Zij herinneren zich veeleer de vrees, die met name in Frankrijk en Engeland bestaat voor een on gebreidelde industriële expansie van Duitsland. Adenauer heeft dan ook bij de verdediging van de Europese verdragen in het parlement reeds verklaard, dat men vooral niet mag vergeten deze te zien als een middel om tot een duurzame orde in West- Europa te komen. De communistische fractie van de bondsdag heeft de socialisten en federalisten reeds opgeroepen een extra-zitting van het parle ment te vragen om de Russische nota te bespreken. De socialisten gaan daar niet op in, omdat zij zich niet in het gezelschap der communisten wensen te begeven. Of zij zelfstandig een gelegenheid zullen zoeken om de nota-wisse ling weer eens voor het forum van de bondsdag te brengen, staat nog te bezien. In elk geval ziet het er niet naar uit, dat dr Adenauer zijn tempo door de oppositie zal laten beïnvloeden. Hij heeft de gehele parlementaire machinerie aan het werk gezet om de Europese verdragen nog in October te doen ratificeren. De Duitse kan selier heeft reeds verklaard, dat Bonn in dezen moet voorgaan om daardoor de wind uit de zeilen te nemen van de oppositie, die in Frankrijk tegen de Duitse mili taire bijdrage heerst. Koning Boudewijn heeft het ontslag van Pholien, de Belgische minister van justitie, aanvaard, aldus is medegedeeld. In Brussel wordt medegedeeld, dat Leonce Lagae, senator voor Gent, Pholien als minister van justitie zal opvolgen. Leonce Lagae is in 1894 te Gent geboren. Hij is advocaat en sedert 1946 provinciaal senator van Oost-Vlaanderen. Superforten van de Amerikaan se luchtmacht hebben Woensdag avond voor de tweede maal de electrische centrale van Tsjangd- jïn gebombardeerd. De eerste maal werd de centrale aangeval len tijdens de grote actie in Juni. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht werden alle her stelwerkzaamheden door 't bom bardement ongedaan gemaakt. Een olie- en zeepfabriek te Mar seille is volkomen door brand ver nield na een hevige ontploffing die blinden en ruiten van omlig gende huizen indrukte. Volgens de laatste berichten zijn 20 personen omgekomen. De lijken van vijf omgekomenen zijn geborgen. Vele personen uit de omge ving hebben een shock gekre gen en velen vluchtten met hun kostbare bezittingen. De politie moest ingrijpen. Brandweerlieden van de ma rine bonden de strijd met de vlammen aan. De ontploffing deed zich voor in de afdeling van de fabriek, waar zich de tanks bevonden en waar 11 arbeiders aan het werk waren. Aanhangers van Aneurin Be- van in de Britse Labourpartij hebben een door Harold Wilson opgesteld plan gepubliceerd, dat beoogt Engeland economisch on afhankelijk te maken van Ame rika. Het plan, dat in de vorm van een brochure onder de titel „In place of dollars" wordt uitgege ven, zal vermoedelijk op de ko mende jaarlijkse conferentie van de labourpartij een der voor naamste discussiepunten vormen. In de brochure wordt gezegd, dat de taak van Engeland en andere westerse landen, die strijden voor gezonde economische toestanden en onafhankelijkheid, zou worden verlicht indien Amerika zijn aan deel op de volgende wijze zou vervullen: 1. Het openstellen van zijn deuren voor de wereldinvoer en het afbreken van het in Amerika bestaande protectionisme; 2. Door met andere landen deel te nemen aan een interna tionale actie voor de productie en toewijzing van grondstoffen en schaarse voedingsmiddelen; 3. Door de noodzaak in te zien voor een eerlijke verdeling van de druk der bewapening; 4. Door zich op te maken voor een uiterste krachtsinspanning in de strijd tegen de armoede in de wereld. Voorts dient Engeland volgens de brochure zijn gehele nationale economische politiek ingrijpend te wijzigen, waarbij een krach tige campagne moet worden ge voerd voor het tot ontwik- geling brengen van niet-dol- larbronnen voor voedsel en grondstoffen. Verder moet wor den aangedrongen op een veel grotere vrijheid voor het tot ont wikkeling brengen van de han del met de niet-dollargebieden. Het Britse herbewapeningspro gramma dient te worden vermin derd tot op een niveau, dat de economie van het land zal kun nen dragen. Tenslotte moeten voor het leiden van het natio- naal-economische leven meer doelbewuste richtlijnen worden gegeven en dient op de dollaruit gaven zoveel mogelijk te worden bezuinigd. Volgens de brochure is het Amerikaanse ingrijpen in de ontwikkeling van de Oost- West-handel een der voorwaar den voor militaire hulpverlening, waartegen Engeland zich dient te verzetten. Om 12 uur 's middags was de brand, die wordt bestreden door 400 brandweerlieden van de marine, bijgestaan door solda ten en politie, nog niet geblust. Vooral één in de nabijheid ge legen zwavelfabriek moest voor overslaan van de brand worden behoed. De gehele wijk, een voorstad waar veel arbeiders wonen, ziet er uit als een stad na een bom bardement. Huizen bij de fabriek zijn uitgebrand, elders zijn muren ingestort en tot op een afstand van een kilometer zijn de dak pannen van de huizen gevaagd. Het bergen van de lijken wordt, doordat een „mistral" (een in het Zuidoosten van Frankrijk voorkomende val wind) is opgestoken, waardoor het vuur weer wordt aange wakkerd. De politie vermoedt, dat de ontploffing werd veroorzaakt door kortsluiting of vonken in één der machines. Brandweerlieden zoeken in de smeulende, met schuim bedekte resten van de zeepfabriek te Mar seille, die Woensdag door een ontploffing wérd vernield, naar het stoffelijk overschot van een twintigtal mensen, die nog ver mist worden. Tot nog toe heeft men de verkoolde resten van ne gen personen gevonden. Acht zijn voorlopig geïdentificeerd on danks de verminkingen, die het moeilijk maken de lijken zelfs maar te tellen. De geweldige hit te heeft de lichamen bijna onher kenbaar ineen doen schrompelen. In verband met de vele geval len van kinderverlamming en de ongunstige invloed van over vermoeidheid op het weer standsvermogen tegen deze ziekte hebben de studenten corporaties te Leiden, Utrecht, Amsterdam en Waigeningen be sloten de om 8 uur des ochtends aanvangende dagprogramma 's van de groentijd des avonds om 11 uur te doen eindigen. Deze maatregel is genomen op advies van de hoofd-inspec- teur van de Volksgezondheid en na overleg met de bestaande medische faculteiten ter plaat se. Verkenningsvliegtuigen had den de centrale nauwkeurig in het oog gehouden. Men had uit de grote activiteit van de laat ste tijd geconcludeerd, dat de Noordelijken het van groot be lang achtten het bedrijf weer in werking te stellen. De centrale werd in Juni tegelijk met die van Soeiho, aan de Mandsjoe- rijse grens, uitgeschakeld. De vliegers merkten niets van af weergeschut of jagers van de te genstander. Door de weersomstandigheden was er weinig activiteit op de grond. Een woordvoerder van de Z. Koreaanse regering heeft offi cieel de berichten van de zijde der Sow jet-Unie tegengespro ken, als zou een 1000-tal leden van de Japanse nationale poli- tie-reserve deelnemen aan de strijd in Korea. Japan is geen lid van de Ver. Naties en Korea wenst geen Japanse hulp, aldus de woord voerder. De bestandsonderhandelaars zijn kort in Panmoendjon bij eengekomen. Zij kwamen over een 12 September wederom bij een te komen. Jacobus Strass, leider van de Zuid-Afrikaanse verenigde partij (oppositie) heeft op een congres van de Transvaalse verenigde partij verklaard, dat de gehele kwestie van gekleurde Zuid-Afri kanen te groot van omvang is, om door een enkele partij opge lost te kunnen worden. Het pro bleem was zeker te groot voor Malans nationalistische partij. ,,De enige gezonde en mogelijke politiek bestaat er in het vraag stuk uit de partij-arena te hef fen". Het vraagstuk, waarvan de toekomst van 't land afhangt, dient niet als politieke voetbal gebruikt te worden. Hij zeide, dat de verenigde partij, indien zij aan de macht zou komen, het vraagstuk in overleg met niet-blanken zou behandelen. De partij van Malan, zo ver volgde Strauss, had de eeuwen oude geest van samenwerking tussen blanken en niet-blanken vernietigd. Er was thans nog slechts een tartingscampagne, die steeds in omvang toenam. De regering, zo vervolgde hij, heeft niet slechts gebrek aan leiderschap en is niet alleen bij machte op de juiste wijze tegen de verzetiscampagne op te treden, doch zij kan zelfs niet de golf van misdaad de baas, die thans over het land gaat. Malan diende te zeggen of hij zich aan de wet zou houden of dat hij deze zou negeren. Het was Malans plicht de niet- blanken een voorbeeld te stel len. Ook zij immers negeerden thans de wetten van het land. De huidige „constitutionele cri sis" bestond niet uit een strijd tussen het parlement en de ge rechtshoven, doch zij bestond uit Premier Piastiras van Grie kenland heeft in een vraagge sprek met Zuidslavische journa listen verklaard bereid te zijn „met een door maarschalk Tito geleid Z.-Slavië elke overeen komst zonder formaliteiten aan te gaan", aldus meldt Tan joeg, het Zuidslavische persbureau. De Griekse premier meende, dat de veiligheid van de Balkan verzekerd zou zijn wanneer Z.- Slavië, Griekenland en Turkije door vriendschapsbanden zou den zijn verbonden. Alle landen zouden een dergelijke samen werking steunen, aldus Pias tiras, omdat zij niet aanvallend bedoeld zou zijn. Maurice Thorez, die bijna 2 jaar voor een medische behan deling in de Sowjet-Unie is ge weest zal binnenkort terugke ren en weer het leiderschap over de Franse communistische partij op zich nemen, aldus de partij. Zijn echtgenote, Jeannette Vermeersch, die kort geleden uit de Sowjet-Unie is teruggekeerd, heeft vrienden meegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Thorez aanzienlijk verbeterd is en dat hij gereed is om zijn po litieke activiteit weer op te vat ten. In communistische en sym pathiserende kringen stond Thorez bekend als „onze Mau rice" en als „de zoon van het volk". Thorez, die een groot orato risch talent bezit, wordt ook door tegenstanders beschouwd als een groot staatsman. Deze gave, zo zegt men, heeft hij getoond, toen hij in het na oorlogse coalitiekabinet zitting had. Hij formuleerde de zin: „Men moet weten wanneer men een staking moet beëindigen". Pierre Commins, plaatsver vangend secretaris-generaal van de socialistische partij, ver klaarde tegenover Reuter: Kazem Hassibi, lid van de Perzische parlementscommissie voor de olie-industrie, heeft ver klaard, dat het niet nodig is de onderhandelingen met de Engel sen af te breken, maar dat Per zië tegenvoorstellen moet doen. Waarnemers te Teheran zijn van mening, dat het oliegeschil thans in een constructieve fase is ge komen. „Indien hij werkelijk genoeg hersteld is, om het leiderschap van de partij op zich te nemen, dan betekent dit waarschijnlijk, dat de Russen het wenselijk ach ten, dat Thorez, met zijn hoge mate van prestige, het bestuur over neemt op een tijdstip, dat er een nieuwe politiek moet komen, teneinde de verminderde partij- aanhang tegen te gaan, welke veroorzaakt wordt door de hui dige sectarische en intransigente politiek van de communistische partij". een strijd tussen de nationalis tische partij en de wet. Strauss voegde er aan toe, dat zijn partij, indien zij aan het bewind zou komen, er naar zou streven de blanke bevolking te doen toenemen tot tenminste 10 millioen. Dr James Moroko, voorzitter van het „Afrikaanse nationale congres" is in staat van be schuldiging gesteld „wegens het bevorderen van communisme".. De beschuldiging is gebaseerd op de wet ter bestrijding van het communisme. Tezamen met Moroko worden 19 andere gevallen behandeld. OCK IN NEDERLAND EN BELGIË Mogelijk zullen vliegtuigen van de Britse luchtmacht in ge val van oorlog ook gebruikt wor den voor het gewondenvervoer in enige landen van het Atlan tische pact, zoals Nederland en België, aldus een woordvoerder van de R.A.F. te Lyneham bij een aldaar gehouden demon stratie van het gewondenver voer der R.A.F. Hij zeide, dat binnenkort op het hoofdkwartier van generaal Ridgway besprekingen op hoog niveau hierover zullen worden gehouden. Generaal Naguib heeft in een radiotoespraak verklaard, dat het leger met „ijzeren arm" zou op treden tegen opstandige elemen ten, die de openbare veiligheid in gevaar zouden brengen. Hij waarschuwde de „eenvoudigen van geest" tegen agitatie van politieke groepen. De arbeiders van Kafr el Dawar hadden blin delings saboteurs gevolgd, zon der zich rekenschap van hun daden te geven. Degene, die zich zou verzetten tegen de resultaten van de staatsgreep zou zich recht streeks tegen het land richten. Men zou meedogenloos tegen dergelijke personen optreden. De huidige veiligheidsmaat're- gelen zullen gehandhaafd blij ven totdat de onderhavige her vormingen zijn ingevoerd, al dus Naguib. De generaal richtte ook een krachtige waarschu wing tot de pachters, die sinds de staatsgreep hun pacht niet hadden betaald. Klachten van wanbetaling zouden worden on derzocht en men zou zijn toe vlucht tot krachtige maatrege len nemen. Vernomen wordt dat het aan de voormalige Egyptische mi nister van Landbouw Mahmoed Ghazili opgelegde huisarrest verband houdt met het ontdek ken van een geheime organisa tie, die ex-koning Faroek goud zou hebben toegezonden. Dit zou geschied zijn via een Egyptische luchtvaartmaat schappij, waarbij de ex-koning financieel betrokken zou zijn. Volgens de „Melbourne Sun" werkt de Australische minister voor de immigratie minister Holt, momenteel aan een „ge durfd plan" volgens hetwelk de Europese landen en Amerika zich verplichten aan „georga niseerde emigratie" deel te ne men. Verscheiden Europese landen zouden Holt reeds hun instem ming hebben betuigd en Holt zou verklaard hebben, dat be paalde Amerikaanse kringen eveneens voorstander van zijn plannen waren. Het verkrijgen der Amerikaanse steun zou echter nog moeilijkheden met zich brengen. Minister Holt zal 1 na de komende week een bezoek aan Washington brengen. Vol- i gens Holts plan zou Amerika grotere hulp volgens het weder zijdse hulpprogram geven aan emigratielanden en voorts zou I het voorlopige comité voor mi gratie uit Europa uitgebreidere bevoegdheden krijgen en ge steund worden uit fondsen uit de deelnemende landen. John Foster Dulles, de adviseur van de republikeinse partij voor de buitenlandse politiek, heeft dezer dagen geantwoord op de critiek, die president Truman on langs op een uitlating van de I republikeinse candidaat voor het I presidentschap, generaal Eisen- I hower, heeft geleverd. De presi dent had Eisenhower n.l. verwe- ten, dat hij zou hebben opgeroe pen tot „de bevrijding van de vol keren, die onder communistische slavernij leven", hetgeen volgens Truman „deze gebieden wellicht zou maken tot het slagveld van een atoomoorlog". In zijn antwoord zeide Foster Dulles, dat „het dwaas was te veronderstellen, dat generaal Ei senhower er voorstander van is, ongewapende slaven tot algehele opstand op te roepen. Het is na tuurlijk, dat de president zich gebelgd voelt over het denkbeeld dat er een betere politiek moge lijk zou zijn dan de zijne". In een ledenvergadering van de coöperatieve melkproducten- fabriek „De Ommelanden" te Groningen is besloten de fabriek te verkopen. Het besluit werd genomen met 479 stemmen vóór, 15 tegen en 10 blanco. Het be stuur had een spoed-ledenverga- dering bijeengeroepen naar aan leiding van de staking welke nu reeds veertien dagen duurt. Het bestuur had een door commis sarissen gesteund voorstel ge daan, inhoudende dat de leden machtiging geven alles te doen om te komen tot verkoop van alle eigendommen der vereni ging. Het ligt in de bedoeling, dat na de verkoop ook de ver eniging wordt geliquideerd. Van de zijde der directie deelde men mede, dat de fabriek wan neer men deze nieuw zou bou wen, een kapitaalinvestering van drie millioen zou betekenen. Tot voor de staking werkten er ruim 275 personen aan de fabriek en tijdens de staking werden er 171 ontslagen. Deze herfst zou juist een apar te fabriek voor ongesuikerde melk worden voltooid. Het be stuur heeft gemeend deze fabriek te moeten laten afbouwen. Men zoekt thans een koper voor dit gebouw en vond het niet nood zakelijk, dat hier direct een zui velfabriek in wordt gevestigd. Mogelijkheden zijn er ook voor een turfstrooiselfabriek of iets dergelijks. Men probeert de fa briek onderhands te verkopen op een zo kort mogelijke term.jn. Het besluit werd genomen na een lange en rumoerige leden vergadering. De subcommissie voor binnen landse veiligheid uit de Ameri kaanse senaat heeft bekendge maakt, dat uit een onderzoek is gebleken, dat de vakvereniging „America Union" „beheerst wordt door agenten van het Kremlin". Volgens het rapport van de subcommissie zijn de voorzrtter van de vakvereniging, Arthur Osman, en 24 van de 32 leden van het dagelijks bestuur lid van de communistische partij. Daar de betrokkenen onder ede heb ben verklaard, dat zulks onjuist is, dringt de subcommissie er bij het ministerie van jusiitie op aan, een actie wegens meineed tegen hen in te stellen. De subcommissie staaft haar oordeel met beëdigde verklarin gen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Buiig. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Overwegend mati ge wind tussen West en Noord. Vrij koud weer. ZATERDAG 6 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Waloorden v.m. 2.56 3.31 4.11 4.21 n.m. 3.12 3.47 4.27 4.37 ZON- EN MAAN- STANDEN. Graaf Carlo Sforza, oud-minis ter van Buitenlandse Zaken van Italië, is Donderdag te Rome overleden. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1