Geen invasie, maar exvasie Uit de Provincie Poolse trawler bij Egmond gestrand Eric de Noorman in „Het land der duisternis" Amerikaanse reisbureaux boekten maar raak Nevelbespuiting tegen oliebranden Westduits minister eist Sudetenland terug.... Amerikaans vlootbezoek aan Z.-Slavië Sowjet-Unie gebruikt de zon als energiebron Het noodweer op de Philippijnen Zweedse vliegende driehoek „Slechts oorlog kan Polen bevrijden" zegt Pools-Amerikaan De dienstplicht in Israël DE BELASTINGDRUK IN DE VER. STATEN BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING De luchtvaartmaatschappijen, die de diensten over de Oceaan ini stand houden, staan in de komende zes weken voor een omvangrijk probleem: hoe zonder moeilijkheden 20.000 Amerikanen weer over de grote visvijver naar hun huis in Dakota, Michigan, Boston, New-York of waar dan ook terug te brengen. Eerlijk gezegd geloven wij niet, dat dit lukken zal. Op papier kan het ook niet mogelijk zijn, doch de mo derne luchtreders zijn fantasierijke en energieke men sen, die wel eerder iets onwaarschijnlijks gepresteerd hebben. Het wordt niet alleen een kwestie van orga niseren, doch vooral van improviseren. Juwelen na 12 jaar teruggevonden MOTORBOOT IN DE SONT VERMIST. Binnenlands Nieuws TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. BRESKENS. HENGSTDIJK SAS VAN GENT. SCHOONDIJKE. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Waarom plotseling deze op schudding, zal men zich afvra gen. Wel, de voorgeschiedenis gaat terug naar het voorjaar, toen onder drang en zelfs dwang van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen de bij de I.T. A.T.A. aangesloten verkeerson dernemingen er toe overgingen voor het vervoer over de Atlan tische Oceaan een (goedkope) toeristenklasse in te stellen, een maatregel welke bedoeld is om nieuwe groepen reizigers in de vliegtuigen te krijgen. Een of fensief dus om luchtvaart tot massavervoer te bombarderen. De eerste pogingen waren niet ongunstig. De Europese onder nemingen hebben er nimmer voor gevoeld overhaast te begin nen, omdat-zij het geschikt mate rieel niet hadden. Het voor mas savervoer ingerichte vliegtuig moest immers öf omgetimmerd worden öf nog uit Amerika ge- Brandweerautoriteiten, bij wie de heer Roos uit Arnhem, districts-inspecteur, alsmede het college van burgemeester en wethouders van Deventer en tal van industriëlen uit deze stad, hebben op een buiten de stad gelegen terrein van de ge meentereiniging, een brand- blusdemonstratie bijgewoond. Men had er in een omwalling ter oppervlakte van 50 m2 stook olie gestort en na begieting met benzine daar de brand in ge stoken. De felle gloed werd herhaaldelijk in slechts een paar minuten gedoofd met een nieuw brandbestrijdingsmiddel: Er werd een nevel op gespoten, verkregen uit niet meer dan 45 liter water. Het daartoe nodige toestel is gemonteerd in een brandweerwagen, waarin een hydraulisch aangedreven pomp. De apparatuur is een geheel Nederlands product, waarvan de kosten niet hoger belopen dan 30.000. importeerd. De Amerikaanse re ders, Pan American Airways en Trans Wester Aviation, die de vliegtuigen natuurlijk wèl gereed hadden, wilden zich de voor sprong op de Europese onderne mingen niet laten ontnemen en hebben derhalve, dreigend de in ternationale organisatie (de I.A.T.A.) te zullen verlaten, door gedreven dat dit voorjaar begon nen zou worden met de toeristen klasse. Enkele Europese maatschap pijen, zoals de K.L.M. hebben in derhaast nog een kleine vloot van hiervoor geschikte vliegtui gen gereed kunnen maken en zo is men begonnen de nieuwe lucht- toeristen op de Amerikaanse markt te verzamelen. GROTE BELANGSTELLING. Het ging heel goed, uitstekend zelfs: De Amerikanen kwamen in massa's over de oceaan naar het goedkope en oude Europa gevlo gen. Zij stapten op Le Bourget, Londen Airport, Schiphol, Kas- trup, Tempelhof, Dübendorf, Bromma en waar al niet elders op Europese grond en zij hebben, laten wij hopen, hier een aller plezierigste tijd gehad en laten wij dat vóóral wensen veel dol lars uitgeven. Maar nu moeten ze terug. Nu is de Amerikaan een gemak zuchtig reiziger en hij rekent er op vandaag het K.L.M.-kantoor Leidseplein binnen te wandelen om even voor morgen 'n stoel te bespreken in een thuisvliegend toestel. Doch dat zal niet gaan, want zo om en nabij twintigdui zend van zijn landgenoten willen in deze zelfde weken naar huis terug. Het zal dus wachten en mopperen worden en dan stellen wij natuurlijk de vraag: aan wie de schuld? NIET GERESERVEERD. Die ligt in Amerika. Op de Amerikaanse reisbureaux had men de argeloze reiziger moeten waarschuwen, hen moeten dwin gen reeds toen, maanden geleden, de thuisvlucht te reserveren. Dat i's niet geschied en nu zal de toe ristenklasse zijn eerste ronde met (morele) verliespunten moeten afsluiten. Jammer dat deze organisatie niet beter is doorgedacht. Dit had voorkomen moeten worden en het grote, reizende publiek zal natuurlijk van een slechte organi satie spreken en Europa de schuld geven, ofschoon dit arme Europa daar niets aan kan doen. Volgend jaar blijven vele van deze nieuwe luchttoeristen wel licht in hun eigen land, afge schrokken door hun eerste onge lukkige ervaring. „The Manchester Guardian" meldt: Herr Hans Lukaschek, Westduitse minister voor de vluchtelingen, heeft in een rede verklaard, dat „Duitslands voor malige Oostelijke gebieden, w.o. die, welke Tsjecho-Slowakije thans bezet, bijs Duitsland moe ten terugkeren". Deze verklaring, aldus de Britse krant, is wel de stomste uitlating, die de regering van Bonn kan tolereren, vlak vóór West-Duitsland in de West- Europese defensiegemeenschap treedt! De neo-nationalisten, die Lukaschek vertegenwoordigt, vormen een echo van de Hitler- Henlein-campagne van 14 jaar geleden. Als we zo doorgaan, kunnen we binnenkort de eis tot „teruggave" van Oostenrijk ver wachten. Het Amerikaanse vliegdekschip „Coral Sea" (45.000 ton) zal op 10 September voor een bezoek van enkele dagen, in Split (Dalmatië) aankomen, aldus is uit gewoon lijk goedingelichte bron verno men. Gedurende het bezoek zul len straalvliegtuigen van het schip langs de kust van Dalma tië oefenen. De „Coral Sea" zou worden be geleid door de kruiser „Des Moi nes". Volgens een te Londen ont vangen bericht van het Russische persbureau „Tass" wordt in het gebied, vwaar op het ogenblik aan het Toerkmenische kanaal wordt gewerkt, de warmte van de zon gebruikt om electrische centrales te drijven. Vorig jaar heeft de Russische academie van weten schappen een installatie hiervoor geconstrueerd, aldus „Tass". De Poolse trawler „Drozd" is gisteravond ter hoogte van Egmond op het strand gelopen. Nadat het schip met noodsigna len op de hoorn en met lichtpij len om hulp had gevraagd is de reddingboot „President Steyn" uitgevaren en heeft de trawler bereikt. Duizenden belangstellen den slaan van het strand af de reddingspogingen van de „Presi dent Steyn", die met schijnwer pers aan het werk is, gade. Het schip ligt midden in de branding voor de kust, waardoor de overgrote belangstelling op het strand is te verklaren. Nader werd gemeld, dat ook een sleepboot van de firma Wijsmul ler contact met de bemanning heeft gehad. Een deel van hen is reeds in veiligheid gebracht. In een telefonisch onderhoud, dat het A. N. P. had met de ge redde tweede machinist, Czeszaw Sklarz, vertelde deze dat de be manning bestond uit 15 koppen. Vier bevinden zich nog aan boord, gevaren. derkomen bezorgde in een café aan de Boulevard te Egmond. De bemanning van de redding boot blijft op het strand om bij het eerste teken de aan boord gebleven vier man aan wal te brengen, hetgeen wellicht nog in de loop van de nacht zal geschie den, omdat het schip vrij diep ligt en in de zware branding wa ter maakt. De trawler, die afkomstig is van Gdynia in Polen, was reeds 10 dagen onderweg en had gevist nabij de Doggersbank. De boot, die volgens de laatste berichten een Nederlandse loods uit Sche- veningen aan boord heeft, was voor reparatie op weg naar IJmuiden. Men schijnt zich ech ter in de koers vergist te hebben. Nader wordt nog gemeld, dat twee sleepboten uit IJmuiden, de „Nestor" en de „Hector" op weg naar het gestrande schip zijn. Ook de „Neeltje Jacoba", de IJmuidense reddingboot, is uit- Vóórdat een Joodse juwelier uit Brussel in 1940 naar Argenti nië vluchtte, begroef hij een ge deelte van zijn juwelen in een park te Schaarbeek. Dezer dagen dus'twaalf jaar later, is de juwe lier naar Brussel teruggekeerd om er zijn schat weer op te gra ven aan de hand van een in 1940 gemaakte plattegrond. Erg ge makkelijk ging dit niet, aange zien de aanleg van het park se dertdien geheel was gewijzigd. Na een viertal dagen graven werden de juwelen echter terug gevonden. De wollen sok, waarin ze verborgen waren geweest, was geheel verteerd. Na een onder zoek door het parket te Brussel kon de eigenaar zijn juwelen meenemen. Dezelfde juwelier had eveneens een aantal kostbare sieraden begraven in Frankrijk en hij heeft ook deze teruggevon den. Een witte motorboot met een man en drie jongens als opvaren den wordt in de Sont vermist, al dus radio-Lyngby (Denemarken). De motorboot, die de naam „Kleo" draagt, was Zondag uitge varen voor een vistocht, doch keerde 's avonds niet naar huis. De schepen is verzocht scherp uit Het schip was op de Noordzee ter visvangst en was gisteravond op weg naar IJmuiden. Volgens de machinist is er een Nederland se loods aan boord. Hij was van mening, dat de trawler nog kan worden vlotgesleept, hoewel het schip reeds water maakte, toen de reddingboot de eerste 11 man aan boord nam en een veilig on- Tengevolge van de overstro mingen en instortingen, die met de orkaan in de Philippijnse pro vincie Zamboanga gepaard gin gen, zijn 74 personen om het leven gekomen, aldus is Zondag officieel bekendgemaakt. De burgemeester van de stad Zamboanga vreest, dat het aan tal slachtoffers tot driehonderd zal stijgen, daar men nog geen bericht heeft van twee dorpen, die zich op de weg van de orkaan bevonden. Het aantal slachtoffers van de orkaan, die dezer dagen het ge bied van Zamboanga op het Phi lippijnse eiland Mindanao heeft geteisterd, is tot 108 gestegen. Naar eerst thans blijkt, is een motorsloep met 16 personen bij de Noordelijke punt van het eiland Luzon verdwenen. De lij ken zijn nog niet aangespoeld. De Zweedse vliegende drie hoek, de Saab-210 (draak) heeft thans meer dan 100 proefvluch ten gemaakt. Dit toestel is uit sluitend voor proefvluchten ge maakt en d-s snelheid die de 1050 lbs Turbo-jet het geeft is dan ook maximaal een 600 km. Het toestel heeft alle proeven op grote hoogte uitstekend door staan en wordt beschouwd als de voorloper van het eerste Zweedse toestel met supersoni sche snelheid. Uit een gesprek van de kapitein met de IJmuidense reder blijkt de situatie vrij critiek te zijn. Er staat een sterke stroming naar de wal toe, waardoor de vissers boot van de eerste bank is afge dreven en zich thans tussen de eerste en de tweede bank bevindt. De boot kan geen anker geven, zodat de verbinding met de sleep boot „Nestor", die met de red dingboot „Neeltje Jacoba" langs zij de gestrande trawler ligt, moeilijk tot stand kan komen. De „Drozd" heeft een manke ment aan de winch. Aan boord bevinden zich thans nog de Ne derlandse visschipper (niet de loods, zoals aanvankelijk werd bericht), de Poolse schipper, de machinist en de stuurman. Men heeft evenwel nog goede hoop het schip bijtijds vlot te kunnen krijgen. Hedennacht werd hieraan met man en macht gewerkt. De trawler is eigendom van de Poolse rederij „Dalmor" uit Gdy nia. „Het Poolse volk kan slechts door een oorlog en niet alleen door diplomatieke middelen van het Sowjetrussische juk worden bevrijd", zo verklaarde Jan Za- blctniak, algemeen secretaris van de vereniging van Ameri kaanse staatsburgers van Poolse afkomst in een toespraak tot het congres der vereniging, dat thans te Buffalo, in de staat New York, wordt gehouden. ,,De Amerikanen van Poolse afkomst", vervolgde hij, „zijn, evenals de in andere landen ver blijvende Polen, bereid voor de thans in ballingschap vertoeven de Poolse regering te strijden. Zij zouden dit doen, gesterkt door 't besef, dat 99 procent der inwo ners van Polen zelf, zodra zij daar de kans toe zouden krijgen, de wapens zouden opnemen om ons te helpen en de Russen te verdrijven! DRIE BOERENWOONHUIZEN AFGEBRAND. Oudkarspel en omgeving wer den gisterochtend vroeg opge schrikt door de mare, dat een grote brand was uitgebroken in één der weinig nog bestaande boerenhuizen, bewoond door drie gezinnen, aan de Dorpsstraat. Het met riet gedekte dak brandde in weinige ogenblikken als een fakkel en de bewoners hebben in allerijl hun huizen moeten verlaten met achterlating van hun bezittingen. De brandweren van Oudkars pel en Noordscharwoude, die met twaalf stralen de strijd tegen het vuur aanbonden, konden niet voorkomen, dat de drie woonhui zen totaal afbrandden. Een van de bewoonsters had omstreeks zes uur het gas aange stoken voor de was. Vermoedelijk is de gasslang losgesprongen, de houten betimmering in de keu ken moet het eerst vlam hebben gevat. De drie families, twaalf personen, zijn bij omwonenden ondergebracht. De drie huizen waren slechts laag verzekerd. AMSTERDAMS KNAAPJE IN GIERPUT GESTIKT. Maandagmiddag is de elfjarige Amsterdammer Nico Jacobs in een gierput gevallen op het ter rein van het gemeentelijk slacht huis te Zaandam en gestikt. De jeugdige Jacobs verbleef tijdelijk in het kindertehuis „Oosterwei- de" te Zaandam. Hij was leerling van de B.L.O.-school, die in de onmiddellijke omgeving van het slachthuis staat. Op een gegeven moment is hij van het school plein naar hgt terrein van het slachthuis gegaan, waar hij zich te ver over de rand van de niet afgedekte gierput heeft gebogen. Hij moet toen zijn evenwicht hebben verloren. VERLACHTE IN DRAMA TE SOMEREN OP VRIJE VOETEN. De raadsman van S. uit Ha- mont (België), die op 4 Augustus j.l. in de omgeving van Someren .(Noord-Brabant) met zijn auto in de Zuid-Willemsvaart reed, waar bij de vrouw en de drie kinde ren van S. om het leven kwa men, had het gerechtshof te 's-Hertogenbosch verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt ongedaan te maken. De raadsman grondde zijn verzoek op het gebrek aan wettig en overtuigend bewijs, dat in dit geval misdaad in het spel zou zijn. Gisteren heeft het hof in raadkamer de vernietiging gelast van de beschikking tot de voor lopige hechtenis van de recht bank van 's-Hertogenbosch en S. onmiddellijk in vrijheid ge steld. WEER EEN JEUGDIGE EMIGRANTE ZOEK. De Schiedamse politie verzoekt opsporing van het 18-jarig meis je Johanna Cornelia de Vries uit de Boylestraat te Schiedam, die Maandagmiddag de ouderlijke woning verliet en heden met haar familie uit Rotterdam met het schip „Fairsea" naar Australië moet emigreren. Zij is 1.60 m lang, heeft Don kerblond haar, blauwe ogen en een gezet postuur. Zij is gekleed in donkerrode driekwart jas, met gele jurk en zwarte hoge schoe nen met sleehak, zonder kousen. Het schip vertrekt hedenmid dag, zodat spoedig telefonisch bericht wordt ingewacht bij de politie te Schiedam, telefoon K 1800 69333. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de maand Augustus door 2982 personen bezocht. Tennis enthousiasten. De kort geleden alhier opgerich te tennisclub mag zich verheu gen in een steeds klimmend leden- tal, dat thans 55 bedraagt. Iedere dag kan men, bij gunstig weer, de leden deze voor Axel nog nieuwe tak van sport onder des kundige leiding zien beoefenen. Het Groene Kruis. Als gevolg van de jaarlijkse leden-werfactie bereikte de plaat selijke afdeling van „Het Groene Kruis" het respectabele ledental van 1400, waardoor deze afdeling tot een der sterkste van onze pro vincie is uitgegroeid. Er is alhier geen enkele andere vereniging, die op een zo groot aantal leden kan bogen. Diploma boekhouden. Dezer dagen slaagden onze stad. genoten H. Vlaander Az en A. Fermont voor het practijk-diplo- ma boekhouden. Reisvereniging. Al enige jaren wordt alhier het gemis gevoeld van een reisver eniging, die tot doel heeft het ar rangeren van uitstapjes, waartoe men individueel niet komt. Op een tegen hedenavond uit geschreven vergadering zal blij ken of er voldoende belangstel ling voor zal bestaan. Tafeltennis. De tafeltennisclub „Sla Raak" is uit zomerslaap ontwaakt en zal a.s. Vrijdag het seizoen aan vangen met een vriendschappelij ke vacantie-oefening, waarna het de bedoeling is a.s. seizoen met 2 of 3 teams uit te komen in com petitie verband. Overplaatsing. Met ingang van 2 Sept. is de wachtmeester der Rijkspolitie J. van Dijk alhier overgeplaatst naar Sas van Gent en de wacht meester P. Dieleman van Sas van Gent naar Breskens. 1 De Kermis. De kermis behoort weer tot het verleden. Vele kermisexploi tanten hadden ons dorp opge zocht, zodat de gehele Kerk straat een aaneenschakeling was van attracties. Het mooie weer lokte velen uit de omtrek, zodat er een gezellige drukte heerste. Ook de dansliefhebbers kenden op verschillende plaat sen aan hun trek komen. Ker- mismaandag stond in het teken De Israëlische communistische partij heeft een oproep tot de Is raëliërs gericht om te demon streren tegen de door het parle ment goedgekeurde verlenging van de dienstplicht met zes maanden. Aan de oproep aldus A.F.P., is slechts in beperkte mate gehoor gegeven. Op een demonstratie te Tel Aviv verklaarden Arabische en Israëlische sprekers, dat de verlenging geschied was op last van Washington, „opdat Israël ter beschikking zal staan aan het agressieve defensiepact voor het Midden-Oosten." TOESTAND SLACHTOFFERS MOORDAANSLAG OP CURACAO. Naar het persbureau van de B. P. M. te 's-Gravenhage meldt, is volgens de uit Curacao ontvan gen berichten de toestand van de twee slachtoffers van de moordaanslag in het hoofdkan toor van de C. P. I. M. te Emma- stad (Curagao) als volgt: de heer Visser verkeert buiten onmiddel lijk levensgevaar en de heer Nij- meyer is aan de beterende hand. Beide heren, resp. chef en lid van de bewakingsdienst, werden door een bewaker, die wegens wangedrag bij de directie ter ver antwoording was geroepen, ge wond met schoten uit zijn dienst revolver. van de volksspelen. Ook dit jaar boekte het organiserend comité hieimee een waar succes Officiële opening weekmarkt. Reeds lang vóór 12 uur heerste er een levendige drukte op het Sasse marktplein. Van heinde en ver waren de marktkramers op gekomen naar de opening van de Sasse weekmarkt. De belangstel ling van de zijde der marktkoop lieden was zó groot, dat niet ge noeg marktkramen konden wor den verschaft. De marktmeester had zodoende heel wat rond zijn oren om alle kooplieden tevreden te stellen. Om precies 12 uur opende de burgemeester de weekmarkt. De Sasse burgervader noemde de opening een historisch ogenblik en hoopte, dat de boorling zoals hij de nieuwe weekmarkt noem de, een gezonde toekomst tege moet zal gaan en mee zal helpen de Sasse middenstand tot ontwik keling te brengen en dat de marktkramers een goede ver dienste zouden hebben. Hij hoop te eveneens dat de Belgische vrienden in groten getale de Sas se weekmarkt zouden bezoeken. Na deze korte speech verklaar de de burgemeester de markt voor geopend. Hierna maakten B. en W„ vergezeld van de bestu ren der twee middenstandsver enigingen, een rondgang over de markt. Reeds de eerste marktdag lok te vele bezoekers naar Sas van Gent. Ten gerieve van de bewo ners van Assenede en de wijk Staak is de grens aun de Staak Dinsdags geopend, zodat een grote omweg wordt vermeden. At hletiek-centrum. Dank zij het fraaie door de ge meente aangelegde sportterrein ontwikkelt Schoondijke zich meer en meer tot het athletiek-centrum van West Zeeuws-Vlaanderen. Onder leiding van de bekende Schoondijkse lange afstand-loper Staf Dobbelaere is door een groep pupillen en meisjes een intensieve training begonnen. Na de zo geslaagde sportdag van j.l. Zondag, zal a.s. Don derdag wederom een belangrijke demonstratie worden gehouden, waaraan o.m. zal worden deelge nomen door de bekende Neder landse athlete Nel Buch, die bij de Olympische spelen te Helsinki uitkwam in 't nummer 100 yards hardlopen, terwijl in de nummers vér- en hoogspringen deelnemen A. Plompen en L. Minderhout, welke laatste onlangs een vér- sprong van 5.48 m maakte. Crematie van mr Jan Smit. In alle stilte is gisteren te Wes- terveld gecremeerd het stoffelijk overschot van mr Jan Smit, eer tijds directeur van de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die op 82-jarige leef tijd is overleden. Mr J. Smit was de oudste zoon van de heer Arie Smit, oprichter van „De Schelde". Geboren te Slikkerveer, waar het geslacht Smit reeds vele jaren het scheepsbouwersbedrijf uitoefen de, vertrok hij op jeugdige leef tijd naar Vlissingen, waar zijn vader in 1875 „De Schelde" had opgericht en behalve directeur van deze onderneming ook ge durende een reeks van jaren burgemeester was. De jonge Jan Smit ging daarna studeren in Leiden en werd na het behalen van zijn meesterstitel volontair op enige banken. In 1899 werd hij aan „De Schelde" verbonden, waar hij in 1902 adjunct-directeur en in 1908 directeur werd. Deze functie droeg hij in 1931 over aan zijn zoon Arie Smit Jr, doch hij bleef tot 1950 gedelegeerd com missaris. Mr Jan Smit was de eerste, die in Nederland het initiatief nam tot het stichten van een verband- kamer in het bedrijf en de benoe ming van een bedrijfsarts. Voorts deed hij veel voor de huisvesting van zijn personeel. Van de vele functies in besturen en commis sies, welke mr Smit bekleedde, noemen wij die van mede-oprich ter lid van de commissie van toe zicht van pensioenrisico, later ook voorzitter van deze instelling en als zodanig lid van de raad van toezicht van „Centraal Be heer", lid van het dagelijks be stuur van de metaalbond, lid van het dagelijks bestuur van de Ne derlandse maatschappij voor nij verheid en handel, commissaris van de oude staatsspoorwegen, mede-oprichter van het Neder lands verbond van werkgevers, bestuurslid van het veiligheids museum te Amsterdam, lid en voorzitter van de arbitragecom missie voor de metaalnijverheid. Hij was bovendien oprichter van de zeevaartschool „De Ruyter- school" in Vlissingen. De heer Smit was ridder in de orde van Oranje-Nassau en in de orde van de Nederlandse Leeuw. Het was juffrouw KOOS. In ons verslag over het af scheid van mevr. Rouw-Dieleman als hoofd van de Christel. Kleu terschool heeft een storende zet fout de naam van de nieuwe leidster der school in juffrouw Kaas veranderd. De aandachtige lezers zullen wel begrepen heb ben, dat wij hier juffrouw Koos bedoelden. De oorlog op Korea, het verde digingsprogramma en andere of ficiële uitgaven kosten de Ameri kanen per hoofd der bevolking 22 procent meer dan tijdens het hoogtepunt van de tweede wereld oorlog, zo maakte de directie van de nationale industrial conferen ce, een door particulieren gefi nancierde organisatie voor onder zoekingswerk, bekend. De conference raamt de direc te en indirecte belastingheffing in de Ver. Staten op 86 mil liard dollars, overeenkomende met 557 dollar voor iedere man, vrouw en kind. Dit is naar ver der werd meegedeeld 142 dollar meer dan de totale belasting op het moment van de grootste uit gaven in 1945 en 184 dollar meer dan het record voor vredestijd van 1950. De directie stelt het lopende totaal op 16 milliard dollars meer dan verleden jaar, toen het bedrag reeds 25 pro cent groter was dan het van voor de oorlog op Korea. De inkomstenbelastingen belo pen dit jaar 62 procent van het totaal, maar het persoonlijke inkomen, na belastingen, is er in geslaagd „in de wedren met de belastingen aan de kop te blijven", aldus het rapport. VOGELWAAARDE. Huweiijks-voltr.: 28 Aug. Jo hannes Dewachter, 30 j. en Rosa Maria Louisa Eeman, 24 j.; René Josephus van der Veeken, 25 j. en Maria Louisa van der Veen, 21 j. Geboorten: 7 Aug. Eduardus Petrus Alice, z. van Petrus A. Kindt en Maria P. Bilterijst. 10 Aug. Louise Oranda Maria, d. van Johannes F. Rijk en Sermai- ne J. Weesepoel. 20 Aug. Jose phus Petrus Wilhelmus, z. van Petrus A. van Belle en Wilhelmi- na M. Akkermans. 24 Aug. Ma rianne Mathilda Josephina, d. van Josephus J. Vink en Josefa Nowak; 27 Aug. Aloysius Fran- ciscus Maria, z. van Josephus Sponselee en Ariënne R. L. van Pottelberghe; Joseph Alfons Ma rie, z. van Remi F. J. de Nijs en Agnes T. Borm. Overleden. 15 Aug. Anthonius Dominicus D'naene, 74 j., echtg. van Sophia E. Schuren. 28 Aug. Rozalia Catharina Verschueren, 96 j„ echtg. van Jacobus de Bak ker. VOGELWAARDE. Gevestigd. M. C. J. de Maat, van Zundert; J. A. M. de Maat, van Kloetinge; P. L. Lambert, van Terneuzen; M. C- de Clippe- laar, van Hontenisse; D. M. de Kort, van Hulst; A. Schlipper, van Hulst; L. A. A. C. Verschue ren, van Hulst; A. H. A. Kerck- haert, van Huij bergen. Vertrokken. J. Reijns en gezin, naar Papendrecht; A. Pieters, naar Papendrecht; C. de Bckx De Zwart, naar Hontenisse; J. E. van den Bosch en gezin, naar Terneuzen; E. J. van den Bosch en gezin, naar Axel; I. J. van den Bergen, naar Axel; J. Scheele, naar Axel; J. P. Lambert, naar Zundert; J. F. de Poorter, naar Hoek; R. M. L. Dewachter Eeman, naar Hulst. 117. „H-hij i-is v-ver- verloren!" herhaalt de roerganger, als hij de beide figuurtjes in de verte op de reus achtige poort van de Verboden Stad ziet toelopen. ,N-niets kan hem m-meer redden. Wij komen te 1-laat!" Maar voor de poort vertrekt de Noorman geen spier va.i zijn gezicht. Onbewogen neeft hij zijn gevan gene tot op dit punt gebrachtOnbe vreesd dwingt hij nu Scorr hem de toe gang tot dit oord der verschrikking te ope nen. „Gij weet wat je te doen staat...", voegt hij zijn gevangene fluisterend toe, wanneer zich boven de poort de botte gezichten van enkele wach ters aftekenen, die hen met on verholen argwaan opnemen. „Speel thans je rolof sterf!" Met moeite verheft Scorr zijn stem. „Wat aarzelt gij; krijgers van de Beer!", roept hij omhoog. „Herkent gij mij soms niet? Open de poort voor Scorr. „Wie is die vreemdeling, dit ge daar bij U hebtschreeuwen de wachters argwanend terug. „Nimmer zagen wij deze man voor onze muren." „Wie zijt gij, dat ge een hoge priester van de Beer vragen duift te stellen?... Open de poort, dwa zenof de wolven zullen met je schedels spelen De wachters verdwijnen. Een ogenblik later gaat de grote smal le poort krakend open. De Noorman beveelt zijn gevan gene met een hoofdknik binnen te gaan, maar terwijl hij volgt houdt hij zijn boog gereed, op alles voorbereid

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3