Het G N. V. te Utrecht bijeen Wanordelijkheden op het station Maastricht BATIG SALDO Voedseltekorten in Tsjecho-Slowakije enljHongarije De emigratie naar Australië WRIGW Va\mei\ Vakbetveging en politiek Nederlandse tomaten om te stelen Wat er op één dag in A'dam zoal wordt gestolen? Compagnie commando-troepen naar Suriname HET SAARGEB1ED Generaal Harrison heeft onderhoud met luit.-kolonel Schilperoord GEHEIMZINNIGE DOOD VAN EEN BRITSE VERPLEEGSTER m Verhaal van de Zuidhollandse eilanden NAJAARSBEURS GEOPEND De gevolgen van een atoomaanval Egyptische „bevrijdingsmedaille" Rechters in Bolivia afgezet RECHTSZAKEN echte kauwgom HENK VAN HEESWIJK Twintigste congres van het N.V.V. Het Christelijk Nationaal Vak verbond is te Utrecht in een bui tengewone algemene vergade ring bijeengeweest ter bespre king van een nieuw sociaal poli tiek programma. De voorzitter, de heer M. Ruppert, wees er in zijn openingswoord op, dat de Chr. vakbeweging in de komen de maanden veel en belangrijke arbeid wacht. Hij noemde o.a. het vraagstuk van het huurpeil, dat de christelijke vakbeweging tot het nemen van enkele moei lijke beslissingen zal nopen en verder het probleem van de werkgelegenheid, dat zo al niet beangstigend dan toch in elk ge val zeer zorgwekkend moet wor den genoemd. Thans zo zeide spr. wacht ons de vaststelling van het nieu we sociaal-politiek program. Spr. meende goed te doen ter inlei ding eerst een paar opmerkingen te maken over de verhouding maatschappij en staat; vervol gens over de relatie (of het ont breken van een relatie) tussen vakbeweging en politiek en ten slotte over een sociaal-politiek program. MAATSCHAPPIJ EN STAAT. Spr. wees er op, dat velen be wust of onbewust de staat als het totaal-verband der menselijke samenleving zijn gaan zien. Wie een duidelijk voorbeeld van deze staats- en maatschappijbeschou wing wenst, zo zeide spr-, neme kennis van het welvaartsplan van het Nederlands verbond van vakverenigingen. Dit levert vol doende bewijs, dat het N.V.V. de staat blijft zien als het alomvat tende verband van het gemeen schapsleven. En te goeder trouw meent het verbond, dat ieder, die er anders over denkt, toch eigen lijk wat achteraan komt. In ver band hiermede kwam spr. tot de reformatorische maatschappijbe schouwing van de souvereiniteit in eigen kring. Spr. wees er op, dat men die niet moet gaan duiden in deze zin, dat de overheid niets te ma ken zou hebben met het bedrijfs leven, de kerk niets met de staat en het gezin niets met de onderneming. Velerlei vervlechtingen treden n.l. op. Reeds een oppervlakkige blik op de werkelijkheid leert ons dat. De opvoeding in het ge zin raakt het gehele leven, niet alleen het leven in het gezin, maar ook dat in de kerk, de staat, de maatschappij. De predi king van de kerk heeft betrek king op geheel de samenleving, niet alleen die in de kerk maar ook die in de wereld. Het optre den van de overheid raakt niet slechts de openbare orde en de goede zeden op straat, maar ook die in het gezin, de maatschappij, soms zelfs die in de kerk. Schimpen op overheidsbemoei ing en gelijktijdig weigeren een C-A.O. af te sluiten of een be drijfsorgaan te stichten, is een dualistisch gedrag, dat met waar achtigheid weinig of niets meer gemeen heeft. Wie nalaat te doen wat hij behoort te doen, is zelf oorzaak van velerlei overheids bemoeiing, al verwenst hij die dan ook nog zo fel. VAKBEWEGING EN POLITIEK. Spr. maakte dan enkele opmer kingen over de relatie vakbewe ging-politiek. 1. Is de politieke staking, waarvan de Belgische socialisten zich in het recente verleden heb ben bediend en waartegen ook de Nederlandse socialisten geen principieel „neen" zeggen, voor de bonafide vakbeweging een geoorloofd wapen? 2. Is de vakbeweging gehou den, zich neer te leggen bij een beslissing van de overheid op het gebied van de loon- en prijspoli tiek? 3- Is het lidmaatschap van een bepaalde politieke partij ver enigbaar met dat van de christe lijke vakbeweging? 4. Dient er tussen geestver wante politieke partijen en de vakbeweging contact te bestaan en zo ja, in welke vorm? 5. Moet er, zoals in onze be weging door niet de eerste de beste is bepleit, tussen deze par tijen en onze beweging overleg gepleegd worden over de samen stelling van een candidatenlijst bij kamerverkiezingen? Al die vragen zijn slechts fa cetten van één probleem: de ver houding vakbeweging-politiek. Bij de kabinetsformatie van 1952 is bet C.N.V. verschillende malen ter sprake gekomen, maar het C.N.V. zelf heeft niet gespro ken. Het C.N.V. is als zodanig bij deze formatie niet betrokken- Het C.N.V. is geen subject bij de vorming van een kabinet. Het C.N.V. heeft dan ook niets te ma ken met wat een vooraanstaand 800 Tomaten zijn dezer dagen gestolen uit het Nederlandse pa viljoen op de St Eriksma „Ssa", de Zweedse Jaarbeurs, zo meldt „Dagens Nyheter".s Het paviljoen was een paar uren onbewaakt, omdat alle Nederlanders op een cocktail partij bij hun gezant waren. Er zal geen aangifte bij de politie worden gedaan, aldus het blad of minder vooraanstaand of hele maal achteraanstaand lid van de christelijke vakbeweging over deze formatie heeft gezegd of ge schreven. Want dat lid opereert dan niet als lid van onze christe lijke vakbeweging, maar als lid van een politieke organisatie of als burger van ons volk. In deze opvatting brengen we geen wijziging, zei spr., ook niet als anderen het C.N.V. wel in die partij-politieke strijd wensen te betrekken. Bepaald vermakelijk noemde spr. het, wat Oosterhuis op. 6 Augustus j.l. in het „Vrije Volk" heeft geschreven. In dit artikel betoogt hij, dat het C.N.V. niet bij de kabinetsformatie betrok ken is. Maar voor het N.V.V. geldt die uitspraak toch blijkbaar niet, want hij schrijft zijn artikel als voorzitter van het N.V.V. (Hij heeft het o.m. over „onze tweede voorzitter". Zo mogelijk nog interessanter is zijn opmerking: „Wij d.i. dus kennelijk het N.V.V. ken nen de overgevoeligheid van de veruit kleinste vakcentrale van de drie". Maar wij kennen van het N.V.V. de gevoeligheid, namelijk dat als men de kans had, de christelijke vakbeweging nergens aan te pas zou komen. De socia listische vakbeweging erkent ons de facto, nog steeds niet de jure. En zowel verleden als heden leveren bewijzen te over, dat al leen de macht van de feiten de socialistische vakbeweging tot erkenning van onze beweging brengt. Maar dit alles vermag geen wijziging te brengen in onze al oude opvatting, aldus spr., dat de christelijke vakbeweging in par tij-politiek opzicht neutraal is. De christelijke vakbeweging is niet neutraal op politiek, op staatkundig gebied. Maar op partij-politiek terrein is de christelijke vakbeweging absoluut neutraal. Zij heeft geen bindingen, geen openlijke en geen geheime, geen officiële en geen officieuze met enige politie ke partij. Zij wekt haar leden niet op gelijk de andere centra- len dat doen te stemmen op de candidatenlijst van een bepaalde partij. Zij organiseert niet samen met de Partij van de Arbeid 1 Mei-optochten en 1 Mei-bijeen komsten. Zij is geen participant van de N.V. De Arbeiderspers, die het officiële dagblad van de Partij van de Arbeid uitgeeft, zo zeide spr. o.m. De christelijke vakbeweging blijft in partij-politiek opzicht, zoals dat een vakbeweging, be taamt, neutraal. Wil dat zeggen, dat haar de re gering des lands en de formatie van het kabinet niet ter harte gaat? „Neen, wij zijn christelijk na tionaal vakverbond en ik heb niets toe te voegen aan wat ik twee maanden geleden, dus vóór de moeilijkheden rondom de ka binetsformatie, bij de opening van onze gewone algemene ver gadering verklaarde: „De christelijke vakbeweging kan deze haar inzichten des te gemakkelijker uiten, omdat haar houding tegenover een regering niet afhankelijk is van de samen stelling van een ministerraad, maar afhankelijk van de daden dier mannen. Uiteraard interesseert ook ons als mannen en vrouwen van de christelijke vakbeweging de for matie van het kabinet. Het in teresseert ons, of staatssocialisten dan wel laissez-fairelaissez-aller- discipelen zullen overheersen. Maar ons oordeel zal uitslui tend afhankelijk zijn van de da den van het kabinet. SOCIAAL-POLITIEK PROGRAMMA. In de derde plaats maakte spr. enkele opmerkingen over het program, waarvan een ruwe schets ter tafel lag. Spr. opende dan de buitenge wone algemene vergadering met de wens dat de bijeenkomst zou mogen leiden tot de vaststelling van een program, dat de begin selen van de christelijke vakbe weging waardig is. Het politiebericht van gisteren kan als antwoord dienen ep de vraag „Wat wordt in Amster dam zoal op één dag gestolen"? Wel: 1 auto, 9 fietsen, 1 heren- costuum, plus-four en onder broek, 8 kippen, 1 autoped, 1 truitje, 7 heipalen, 12 eieren, 16 flessen zuurtjes, 9 blikjes melk, 25 kg lood, 1 copie van de nacht wacht, 1 ouderdomsrentekaart, 2 autovelgen met banden, 22 damesmantels en 1 smoking. In de tweede helft van Sep tember zal uit Roosendaal de volledige 103e compagnie com mando-troepen voor zes maanden naar Suriname vertrekken. De compagnie, in totaal 113 man, staat onder commando van de kapitein R. J. de Graaf. Zij wordt gevormd door dienstplichtigen en aangevoerd door de eigen be roepsofficieren en het eigen be roeps- en dienstplichtig kader. De bedoeling van deze detache ring is o.m. om de groene baret ten ook vertrouwd te maken met de dienst in een tropisch kli maat, zodat zij ook in dit opzicht paraat zijn. In het vervolg zal uitzending per gesloten eenheid blijven ge schieden, zodat, zodra de nood zakelijke sterkte zal zijn bereikt, ook de compagnie mariniers in zijn geheel kan worden afgelost. De premier van het Saargebied Hoffman, heeft aan bestuur en parlementaire fractie der „Saar- landse Christelijke Volkspartij" rapport uitgebracht over de poli tieke toestand die zich, als ge volg van de Frans-Westduitse besprekingen over een „Euro peanisering" van Saarland, heeft ontwikkeld. In een later uitgegeven com muniqué is medegedeeld dat Hoffman's rapport met algemene stemmen is goedgekeurd. Onder meer wordt verklaard: „Bestuur parlementaire fractie der Saarlandse christelijke volkspar- tij zijn er van overtuigd dat de regering van het Saargebied het nodige heeft gedaan opdat bij de Frans-Westduitse besprekingen rekening worde gehouden met de belangen der Saarlanders." De partij spreekt zich uit voor „Europeanisatie" van het Saar gebied, vooral omdat deze h.i. „een Frans-Duits bondgenoot schap mogelijk maakt en de Europese eenwording bevordert, daar deze grote hinderpalen zou ondervinden van een nog niet opgelost Saarvraagstuk." Besloten wordt met de hoop uit te spreken dat de Saarlandse bevolking zal worden gehoord vóór het nemen van een defini tieve beslissing ter oplossing van het Saarvraagstuk. Te Wenen ontvangen berichten voorspellen een ernstig tekort aan aardappelen en brood in Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Het Tsjechische blad Ru de Pra- vo meldt uit Brno dat er reeds een acuut tekort aan aardappelen bestaat, hetgeen volgens de offi ciële berichten een gevolg is van de trage afleveringen door de boeren ondanks de overvloedige oogst. Het blad deelde tevens mede, dat de rantsoenering van aard appelen dit jaar op 8 Septem ber zal beginnen in plaats van op 24 September, zoals vorig jaar. Men heeft er voor ge waarschuwd geen aardappel- voorraden te kopen tegen de huidige marktprijs van 7 kro nen per kg, doch te wachten op de gerantsoeneerde aardappe len, die verkocht zullen worden tegen 1,90 kronen. In niet- officiële berichten uit Praag wordt echter gezegd, dat de oogst ongunstig wordt be ïnvloed door de vorst in het voorjaar en de droogte in de zomer. Volgens berichten uit Honga rije is de oogst aldaar ver ten achter gebleven bij de verwach tingen. Het blad Szabad meldt: Wij zouden veel betere oog sten hebben gehad indien er geen vorst was geweest in het voorjaar en geen droogte in de zomer. Het graan leed geen schade, doch de bieten, het hooi, de mais, de aardappelen, de wortelen en de derde en vierde klaveroogst brachten veel minder op dan in het voor jaar werd verwacht. Volgens niet-officiële berich ten bestaat er reeds in geheel Hongarije een tekort aan graan daar de staat er op stond, dat de volledige quota werden ingeleverd ondanks de geringe opbrengst. In de dorpen is vrij wel geen bloem te verkrijgen. In Boedapest bestaat een tekort aan aardappelen, doch niet in de provincies. Voor het hoog militair gerechts hof heeft terechtgestaan de dienstplichtige sergeant B. van A. uit Rotterdam, die door de krijgsraad te velde Was veroor deeld tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en met verlaging tot de rang van soldaat eerste klas. Van A. had op 24 Maart 1952 te Maastricht het door de comman dant van een treinpatrouille ge geven bevel om door te lopen, niet opgevolgd. Bovendien had hij geen hand uitgestoken om wan ordelijkheden, beledigingen en bedreigingen, die door minderen aan het adres van die treinpolitie werden geuit, te doen beëindigen. Bij het verhoor bleek dat Van A. reeds 2 maanden gevangenis straf te Djakarta had uitgezeten. de president hem vroeg, waarom hij bij de wanordelijk- heden niet had ingegrepen, ant woordde deze, „dat de overmacht te groot was". De president merkte echter op, dat een agent van politie een eind aan de relle tjes had gemaakt met de uitroep: „Achteruit of ik schiet". De advocaat-fiscaal noemde Van A. ongeschikt om onder-offi cier te zijn. Hij behoorde zelf tot de raddraaiers en daarom achtte hij de straf van 6 maanden on voorwaardelijk op zijn plaats, be nevens 3 maanden strafklasse en verlaging tot de stand van sol daat laagste klasse. De raadsman zeide dat Van A. geen raddraaier was, maar een man die op dat ogenblik doodsbe nauwd was. Van A. is een kok, die men in 'n militair pakje heeft gestoken, doch die volkomen ongeschikt is voor de militaire dienst. Hij verzocht het hof hem in vrijheid te willen stellen en uit de militaire dienst te ontslaan. Vervolgens verschenen de reserve eerste luitenant W. K„ uit Arnhem, de reserve eerste lui tenant P. E. van M„ uit 's Gra- venhage, de reserve tweede luite nant H. H. B„ uit Groningen en de reserve eerste luitenant H. H. G„ uit Eindhoven. Allen waren door de krijgsraad te velde vrij gesproken van de beschuldiging dat zij bij bovengenoemde relle tjes niet hadden ingegrepen, doch gewoon het station hadden ver laten. De 5 officieren verklaarden niets gehoord of gezien te hebben straf voor het feit, dat zij zich uit de voeten hebben gemaakt. Hij vroeg ieder van hen te veroor delen tot een week gevangenis straf en hen in arrest te nemen bij deze uitspraak. De raadsman achtte het on waarschijnlijk, dat de officieren gelogen zouden hebben en ging aan de hand van de feiten na, hoe de situatie was, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de officieren niets van het rumoer hadden ge hoord. Het hof zal later uitspraak doen. H.'s toekomst. Ook hij kwam bij de T.N.I. terecht en ontmoette hier soldaat De B. Daar beiden wel voedsel doch geen soldij ont vingen, vormden zij met enige Indonesische soldaten een bende, die op roof uitging. De B. trad daarbij als commandant op. De Indonesische autoriteiten zetten De B. en H. gevangen. Na een jaar in de gevangenis te heb ben doorgebracht, werden zij aan de Nederlandse autoriteiten uit geleverd en naar Nederland overgebracht. TWEE DESERTEURS UIT INDONESIË VEROORDEELD. Het hoog militair gerechtshof heeft de soldaat K- de B. uit Papendrecht veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek; ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. De soldaat W. P. H. R. uit Brussel werd veroordeeld tot 6 jaar met aftrek, degradatie tot soldaat laagste klasse en ontslag uit de militaire dienst, zonder dat hem het recht werd ontnomen om bij de gewapende macht te dienen. Soldaat De B. kreeg in Indone- I jolinson door onbekenden werd ,P ppn verhouding met een Indo- v-g^gof^ en daarna in een boot Het hoofd van de V-N.-deJega- tie bij de bestandsbesprekingen in Korea, generaal-majoor Harri son, heeft Dinsdagochtend te Poesan een onderhoud gehad met de commandant van het Neder landse detachement in, Korea, luitenant-;kolonel C. M. Schilper oord. Op 22 Augustus werd op het strand van Winereux aan de Franse Kanaalkust het lijk van de 32jarige verpleegster Sybil Johnson gevonden en men tast nog steeds in het duister, hoe zij om het leven is gekomen. Een der theorieën is, aldus de Parijse correspondent van de „Daily Telegraph", dat miss sië een verhouding met een Indo nesische vrouw en uit deze ver houding werd een kind geboren. Toen hij aanzegging kreeg naar Nederland terug te keren om daar gedemobiliseerd te worden, pleegde hij in Juli 1950 desertie en dook tot December 1951 onder. Hij begaf zich naar de T.N.I. om dienst te nemen en werd daar in een garage te werk gesteld. Bij zijn desertie pleegde hij een dief stal van 14-500 om, naar hij zeide, in zijn levensonderhoud te voorzien. Soldaat H. deserteerde in Mei 1950, omdat hij geen toestemming kreeg in Indonesië gedemobili seerd te worden. H. kon werk krijgen op het eiland Ceram, doch dit arbeidscontract achtte zijn commandant niet geschikt voor buiten de kust werd gebracht en in zee geworpen. De inspecteur van de Rijselse politie, die een onderzoek naar de dood van miss Johnson in stelt, is naar Londen vertrok ken om Scotland Yard te raad plegen, aldus deze correspon dent. In Londen tracht de politie op het ogenblik te ontdekken, of er verband bestaat tussen de dood van Sybil Johnson en de dood van de 58-jarige miss Webster, die in haar woning door gas- verstikking om het leven is ge komen. Deze miss Webster is naar men gelooft, de opvoedster van miss Johnson geweest, al dus het blad. De Australische minister voor de immigratie, Holt, heeft Dins dag op een persconferentie te Londen verklaard, dat Australië van de wanordelijkheden, welke j 'n c'e toekomst niet op grote zich op het station hadden voor gedaan. De president las een paar ge tuigenverklaringen voor, vol gens welke de luitenant K. en H. te midden van de herrie waren gezien. Appellanten volhardden in hun verklaring en maakten aan de hand van een plattegrond van het station Maastricht duide lijk, dat zij bij het verlaten van de trein direct naar de uitgang kon den gaan, zonder langs de trein te lopen. Bovendien waren zij gehaast, omdat zij nog een taxi wilden hebben. Gehoord werden nog de wacht meester der rijkspolitie Claes- sens en de wachtmeester van de marechaussée De Boer, alsmede de eerste luitenant J. P. van Rooy, commandant der stations patrouille. De laatste verklaarde dat het op het ogenblik der wan ordelijkheden zeer donker op het station was, omdat het licht uit viel. Nadat ook de perronchef, die de bewuste avond dienst had, gehoord was over de aankomst van de trein, kreeg de advocaat fiscaal het woord. Deze zeide er niet van overtuigd te zijn, dat de voorstelling, die de officieren van het geval hadden gegeven, juist was. Het relletje, zo zeide hij, was al begonnen, toen de officie ren in de onmiddellijke nabijheid waren. Zij moeten dan ook als getuigen der wanordelijkheden worden beschouwd. Zij verdienen I schaal emigranten kan opnemen zonder hulp van overzee. Volgens de minister, die zojuist een rond reis door West-Europa heeft ge maakt voor het bestuderen van migratieproblemen, is deze hulp in de eerste plaats nodig voor de bouw van huizen, scholen, zieken huizen, enz. Wanneer grote som men worden besteed aan weder opbouw en huisvesting in Euro pa, moeten de Europese landen er ook voor zorgen, dat hun men- sen zich overzee kunnen vestigen, aldus minister Holt. soort immigranten is dan die Australië in aanzienlijke hoeveel heid uit Nederland kan krijgen. „Het is een bijzondere ervaring- om te zien, hoe levendig de be- langstelling in Nederland voor emigratie is", aldus Holt. De minister verklaarde over tuigd te zyn, dat er geen beter Door 10) (Nadruk verboden). Doodt! was zijn eerste gedach te. Een dun straaltje bloed begon over haar slaap te zakken en de vlammen tasten reeds de bekle ding in de wagen aan. Hij pro beerde het meisje uit de wrak stukken weg te trekken, maar ze zat beklemd en uit vrees, dat hij de toestand erger inplaats van beter zou maken, gaf hij deze poging op. Uit de locomotief kwam de machinist aansnellen. „Is er nog iemand in de auto?" vroeg hij. „Ja," brulde Drenth met een snik. „Breng gauw een brand- blus apparaat! Maar vlug!" „Die heb ik niet," antwoordde de machinist. „Dan water, maar vlug toch! Anders verbrand ze levend De machinist liep weer terug Het lukte, ze zakte langzaam onderuit en toen hij genoeg hou vast had, trok hij haar op het laatste ogenblik aan haar middel uit de thans in lichterlaaie staan de wagen. Vlug droeg hij haar een eind van de vuurgloed weg, hij een noodverband gemaakt om de hoofdwonde, die erger be gon te bloeden, te stelpen. Ver der kon hij niets uitrichten dan maar afwachten. Gelukkig duurde het niet lang. De dokter, die te Blankenisse in het gras, niet lettende op de woonde had de vuurgloed gezien Wanhopig zocht hij naar een oplossing om haar uit de komen de vuurgloed te redden. Opnieuw probeeide hij haar los te krijgen maar ze zat als een blok zo vast geklemd. Hij trok zijn jas uit wond die om zijn arm en sloeg toen van binnen uit de voorruit stuk. Door het ontstane gat pro beerde hij, of hij het stuurrad, dat ongetwijfeld de belemmering was, kon wegbuigen, doch hij had net zo goed kunnen proberen de hele auto weg te trekken. Opeens kreeg hij een idee. Er was in ieder geval enige ruimte. Als hij haar nu tussen het stuur- i voor rad en de zitting kon wegtrekken naar beneden, bestond er een I kans, dat hij haar redde. Om haar te beveiligen tegen de steeds heter wordende vuurgloed bedekte hij haar hoofd met zijn jas en begon toen voorzichtig in het donker en Drenth zag, hoe haar naar beneden te duwen, i 3Uii oorof Vvo-ar trnpfpn hlll- de vlammen steeds dichter bij hel meisje kwamen. nadat hij eerst haar voeten bui ten de treeplank had getrokken. I enkele passagiers, die uit de tram waren gekomen en te ver bouwereerd waren geweest om ook maar een hand uit te steken. Op dit ogenblik kwam ook de machinist aan met een emmer water,, maar de enkele liters hadden niet de minste invloed op de vuurgloed, die nu ook een der tramwagens aantastte. Op dit moment kwam er een vrachtauto aanrijden, die vlak voor de plek des onheils stopte, i De chauffeur sprong uit zijn wa- gen en probeerde met een blus- apparaat de vlammen te doven. Dit gelukte gedeeltelijk en met behulp van emmers water slaag- de men er in om na enige tijd het vuur te smoren. Dit alles was buiten Drenth omgegaan. Hij had slechts oog de freule, die nog steeds buiten kenriis in het gras lag. Aan een der .omwonenden die op het geluid van de slag naar bui ten was gekomen, vroeg hij, zo spoedig mogelijk voor een dok ter te zorgen. De man snelde heen en Drenth boog zich voor de zoveelste maal over het meis je, dat nog steeds buiten bewust zijn was. Met een zakdoek had Op de eerste dag van het N.V.V.-congres te 's-Gravenhage werd het verslag 1949 tot 1951 en het beleid van het verbonds- bestuur in deze periode bij acclo- matie goedgekeurd. De algemeen secretaris, de heer H. Korte Jr., hield een korte inleiding op het jaarverslag. Tevoren werd op voorstel van de verbondsvoorzitter, de heer H. Oosterhuis, bij acclamatie beslo ten tot het zenden van een tele gram aan de stakende arbeiders van de zuivelfabriek „De Omme landen" te Groningen. Er werd sympathie betuigd met de sta kers, die „zich krachtig teweer stellen tegen het niet doorvoeren en naleven door de werkgeefster van de door de arbeidsbemidde laars vastgestelde voorwaarden Een uur na de opening van de najaarsbeurs, die zonder enig ceremonieel geschiedde, is in het restaurant „Esplanade" de eerste Jaarbeurs-plechtigheid gehouden. Op uitnodiging van de mid denstandsfederatie „De drie Zuilen" was daar een groot aan tal autoriteiten aanwezig. In deze bijeenkomst heeft de middenstandsfederatie de bloemversieringen in de stad symbolisch aan de burgemees ter aangeboden. De burgemees ter sprak de hoop uit, dat de duizenden binnen- en buiten landse bezoekers, die Utrecht tijdens de beurs zal ontvangen, hierdoor een opgewekte indruk van de stad zullen krijgen. De voorzitter van de Jaar beurs zeide, dat het Jaarbeurs instituut, nooit op de plaats rust zal mogen staan, omdat het steeds bedoelt te zijn 't middel punt van het Nederlandse be drijfsleven. en veronderstelde, dat er moge lijk doktershulp gewenst zou zijn. Twee minuten, nadat de boodschapper was vertrokken, arriveerde de arts op de plaats des onheils en was al spoedig bi; de freule. In korte trekken ver telde Drenth wat er precies ge beurd was. De arts, die gelijktijdig het meisje onderzocht, voor zover dit in het duister kon geschieden richtte zich even op en vroeg: ..Wie heeft haar uit de branden 'de auto gehaald? U?" „Ja dokter" antwoordde Drenth. „Het was op het nippertje Dat begrijp ik. Haar haren zijn reeds verschroeid en ook op haar japon zijn brandvlekken. Voor zover ik kan constateren, heeft ze geen inwendige kwetsuren, maar ik veronderstel, dat ze met het hoofd tegen de voorruit is gekomen en een hersenschudding heeft. Weet U, wie deze dame is?" „De freule van Hoogstede." De dokter schrok. „Goeie ge nade, dat zal een consternatie veroorzaken. Wie zal het de ba ron gaan vertellen?" (Wordt vervolgd). De Britse minister van Binnen landse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, heeft Maandag te Sheffield verklaard, -dat de schade, die een atoombom kan aanrichten, soms „fantastisch overdreven" wordt. Hoewel een zuiver gerichte aanval zeer zware schade tenge volge heeft, zo zeide de minister, is meer dan de helft van het aan tal mensen, dat zich bevond bin nen een halve mijl van de plaats waar de atoombom Hirosjima trof, nog in leven. Zelfs twee personen, die zich in een sous- terrain op slechts 150 meter van het centrum van de explosie be vonden, waren ongedeerd, aldus de minister. Hij zeide voorts, dat grote ste den als Sheffield wellicht het doel van een eventuële luchtaan val zullen zijn, doch dat niemand moet veronderstellen, dat derge lijke steden bij voorbaat geheel kunnen worden geëvacueerd. Fa- briekscentra, waar de productie van essentieel belang voor het winnen van een oorlog is, moe ten in bedrijf blijven, zo meende de minister. De Egyptische regentschaps- raad heeft bekendgemaakt, dat een „bevrijdingsmedaille" zal worden geslagen ter herdenking van de staatsgreep op 23 Juli, waardoor koning Faroek werd verdreven. Slechts officieren, onderofficieren en soldaten, die op de datum van de coup in het leger dienden, zullen deze me daille mogen dragen. Aan de medaille wordt een lint beves tigd in de kleuren rood als sym bool voor de revolutie, wit voor de zuivering en zwart voor de corruptie waartegen de coup was gericht. De Boliviaanse president Paz Estensoro heeft, naar in Argen tinië verluidt, alle negen rech ters van het opperste gerechtshof afgezet en door rechters vervan gen, die met de regeringspartij, de nationaalrevolutionnaire be weging, sympathiseren. Als re- den is genoemd, dat de afgezette rechters de onwettige machts overneming door de militaire junta van Ballivian in Mei 1951 zouden hebben gesteund. Het le ger had toen de macht in Bolivia overgenomen, hoewel de huidige president bij de verkiezingen, zij het niet de volstrekte meerder heid, dan toch het grootste aan tal stemmen had behaald.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2