Gedesillusioneerd terug uit Australië ZWARE LUCHTAANVALLEN Uitslaande jbrand te Kootwijk Zwaar weer in Ver. Staten de *n, BATIG SALDO Moeilijkheden in de communistische partij op Cyprus Engelsen hebben voorrang AGENDA Geen sterfgevallen van mond- en klauwzeer EEN VRIJ NORMALE ZOMER Oud-commandant Korea-detachement in ons land teruggekeerd RUSSISCHE HULP AAN INDISCHE PROVINCIE Cordell Huil ernstig ziek DE NOORDELIJKE LUCHTMACHT IN KOREA -bed is ook voor U ideaal!^ Toch samenwerking tussen de Noordzeehavens DE GRONINGERS WORDEN VRIENDELIJK De wereldvleesprcductie van Verhaal de Zuidhollandse eilanden Stakingsbeweging in Peru DE STRIJD IN KOREA Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Barnum en Bailey niel naar Europa HENK VAN HEESWIJK „Fair- de Ricus Stad uit Koog aan de Zaan is met vrouw en twee doch tertjes met de „Fairseagedesil lusioneerd uit Australië terugge keerd. Naar zijn mening is het onverantwoordelijk dat er uit Nederland nog zoveel mensen naar Australië worden gestuurd, want behalve een 2000 Italiaanse vrijgezellen, die nog altijd geen werk hebben kunnen vinden, zijn er nog 500 Nederlanders werkloos van de vorige reis van de sea". Van de 38 passagiers van Fairsea" zijn er slechts drie of vier, die weer terug willen naar Australië. De anderen, 34 of 35 Nederlanders, zien er voor zich zelf geen woning en geen toe komst. Het eten in de kampen is naar Australische aard, toebe reid door Russen en Polen. Voor al in een van de kampen, dat in een dal lag, is de hitte bovendien ondragelijk. Er zijn volgens de heer Stad temperaturen geno teerd van 115 tot 120 graden. Bo vendien worden naar zijn mening aedane beloften niet nagekomen, want ofschoon er b.v. in Neder land werd gezegd, dat er bakkers gevraagd werden het vak van de heer Stad zijn er bi: de ar beidsbeurzen zo goed als geen aanvragen voor bakkers beken De heer Stad vertelde, dat hi: vijf jaar bii Verkade's fabrieken werkzaam was geweest, maar om een toekomst op te bouwen had hii besloten te emigreren- Een eigen bakkerij scheen immers in Australië in het verschiet te lig- oen Vol vertrouwen vertrok hu eind Mei 1951 met de „Grote Beer". In Australië gekomen, moest hij met zijn gezin naar het ontvangstcentrum Badhurst- Daar verbleven veel Nederlanders. De reis erheen werd in de nacht at- selegd. Het was er vreselijk koud, want het was daar hartje winter. Reeds de tweede dag kreeg hij een betrekking aangeboden, met huisvesting werd er gezegd. Dat wekte vertrouwen voor de toe komst. 't Was bij een bakker in Nudgee. Wel zouden vrouw en kinderen er pas twee weken later terecht kunnen, maar dat kon voor een emigrant, die wist dat niet plotseling zijn bedje geheel aespreid kon zijn, geen bezwaar opleveren. In de nacht reisde hij er heen, maar toen zijn werk zaamheden er drie dagen hadden geduurd, kwam aan het licht dat eigenlijk alleen de bedoeling was geweest voor enkele dagen een zieke knecht te vervangen. Zodra de man terugkeerde, kon Staü oaan en van de woning kwam natuurlijk ook niets. Hij keerde terug naar het kamp, waar an der werk in het vooruitzicht werd gesteld. Juist op het moment dat die hoop verwezenlijkt scheen te worden, arriveerden er Engelse emigranten. En plotseling werd het hem duidelijk: de Engelsen hadden er voorrang. Die indruk werd later voortdurend beves- °Na lang wachten kreeg hij een betrekking aangeboden in Oran ge bij de Emcofabrieken, die on derdelen voor wasmachines e.d. maakten. Huisvesting was er echter niet bij. Daarna sollici teerde hij op een advertentie naar Cambden. bij een bakker. Zelfs een gedeelte van een huis zou hij kunnen krijgen. Maar toen hij er kwam, kon nog niet gezegd worden of hij aangeno men was. Hij zou wel bericat krijgen, maar hij wacht er nog op. In Orange op een fruitfarm pakte Stad daarna met bf" handen een baan aan. Hij ging er met vrouw en kinderen heen en stuurde zelfs zijn meubilair over- Het scheen nu eindelijk safe te zijn. Vijf weken was hij er aan de arbeid; toen hij weer kon ver trekken. De baas kon namelijk een Australiër in zijn plaats krij gen en die ging voor. Een bakkerij, ook in Orange wilde van zijn diensten gebruik maken, doch een woning was niet te vinden. Dank zij Ds. Goudkamp kon hij eindelijk naar Badhurst terugkeren en kreeg er meteen een baan aangeboden. De vreugde wcis Vein korte duur, n.l. anderhalve dag. Hij mocht er niet werken, zei men, want er was gebleken, dat hij het kamp al uit was geweest. Hij mocht er zelfs niet meer blijven. Daarop werd het Grethekamp zijn deel, in de buurt van New castle. Daar kwam eindelijk de lang gezochte baan: voorman van de vuilnislieden. Zijn vrouw heeft er drie betrekkingen gehad, eerst als papierprikster, vervol gens als hulp in de keuken wat volgens de heer Stad een verschrikking was en later als oppas in de kinderafdeling. Ge lukkig heeft men daar door zui nig leven zoveel kunnen over houden, dat de terugtocht naar Nederland kon worden bekostigd. Wij hadden het al lang beke ken", zei Ricus Stad. „Er zijn trouwens in het Grethekamp nog vier Nederlandse families, die er niet willen blijven, o.a. de fami lie Karnemelk uit Amsterdam Iemand die een gewoon huurhuis heeft en 16 pond verdient wat toch een heel bedrag lijkt is nog dezelfde als in Nederland. Wie maar drie pond huur in ae week betaalt, mag van geluk spreken. Het woningtekort is er trouwens van dien aard, dat zelfs Australiërs in de kampen wonen. Een huis kopen is een on mogelijkheid gebleken. Hypothe ken krijg je er slechts tegen 6 /o hetgeen er op neerkomt dat alle spaargeld er aan gaat. De familie Stad keert nu naar Koog aan de Zaan terug en hoopt nu maar, dat er bij Verkades fabrieken weer werk voor papa tc vinden zal zijn. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Boefjes van Montmartre". Collecte kankerbestrij ding. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Boefjes van Montmartre". Collecte Kankerbestrij ding. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Macao, eiland der gouddorst". Blijkens in New York ont vangen radioberichten hebben vliegtuigen van 3 Amerikaanse vliegdekschepen Maandag een ijzermijn en een olieraffinaderij op 4 km van de Mandsjoerijse grens in N.-Korea aangevallen. Gelijktijdig werden zware af- leidingsaanvallen uitgevoerd op andere doelen in Npord-Korea. Beschuldigingen Nam II. \an De 29-jarige kok W. Broer uit I Zondag" OP Maandag op noodlot- weerlieden konden toen met veel tige w!jze_in de vlammen^om|e- j meer^^ü'^had'gr^ig' voedsel T„aulull „Het Hoog- gevonden in het twee verdiepin- huvs" een 'dependance van het gen hoge gebouw, hotel-café-restaurant ,,'t Hille- Met man en macht probeerde tie" aan de Kerkedalweg te Koot- men toen uitbreiding van de wiik waarin de heer Broer sliep, brand naar de omliggende perce- wijk, waarin ae nee (huizen en boerderijen), Het drie verdiepingen tehende een ware vonkenregen zomerpension brandde geheel u neerdaaide, te voorkomen. Het en stortte daarna in. brandgevaar voor enkele van Broer, die vermoedelijk in bed dezg percejelli die van rieten da- heeft gerookt en daarna in slaap Waren voorzien, was zeer is gevallen, is hierbij om het Qt Men slaagde er tenslotte leven gekomen. De schade wordt evenwel in uitbreiding van de op enkele tienduizenden gu. brand te voorkomen, geschat. Verzekering dekt de Inmiddels hadden de brand schade. weerlieden, die ook nog assisten- „Het Hooghuys" is gelegen üe yan het brandweercorps van aan de rand van de Kootwijkse Barneveid hadden ontvangen, bossen, bij de grote heidevelden. vernomen, dat zich in „Het Hoog- De brand werd omstreeks kwart I nog een pers0on moest be «I-n AOf/l doch J trol komen. Deze vlammen uit het zomerpension In de week van 17 tot 24 Aug 1952 werden in Nederland geen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer ge registreerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de zomer volgens de kalender nog niet tot het verle den behoort, zijn er toch wel reeds enkele gegevens over te I verstrekken. Deze hebben be trekking op de drie zomermaan den Juni, Juli en Augustus en op de waarnemingen te De Bilt. Daaruit blijkt dat de zomer maanden ïich hebben geken merkt door een tekort aan hitte, ofschoon de gemiddelde tempe ratuur juist normale waarde be reikte. Het aantal zomerse dagen bedroeg slechts 13 tegen 18 nor maal. Ter vergelijking moge werden opgemerkt dat verleden jaar in drie zomermaanden niet meer dan 9 zomerse dagen voor kwamen zodat in dit opzicht dit jaar beter is geweest. Over het algemeen was de temperatuur overdag iets beneden normaal en 's nachts iets boven het normale niveau. Zeer warme dagen kwa men uitsluitend aan het einde van Juni en in het begin van Juli voor. Te De Bilt werden 606 uren zonneschijn geregistreerd tegen 610 uren normaal, terwijl de hoe veelheid regen 230 mm bedroeg, tegen 220 mm normaal. Uit deze gegevens blijkt wel voldoende dat de zomer een vrij normaal verloop «heeft gehad. Op de bijeenkomst van staf officieren te Panmcendjon is Maandag opnieuw een protest van generaal Nam II voor gene raal Harrison overhandigd. In dit schrijven protesteerde Nam II tegen het feit, dat op 28 Augustus in kampen van de Ver. Naies 12 communistische gevangenen werden gewond Post voor Korea-vrij- willigers. Post voor militairen van het aanVullingsdëtachemenf N. D. Ver Naties, dat cp 28 Augustus uit Nederland is vertrokken, moet op 2 en 11 September in deze bedreiging te neutraliseren had de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten haar offen sieve kracht met ongeveer 50 °/o verhoogd, aldus Finletter. In het begin van de Koreaan se oorlog hebben de Noordelijken enkele 'aanvallen met jachtbom menwerpers gedaan. Hun lucht- activiteit heeft tot dusver echter merendeels bestaan uit aanvallen van jagers op geallieerde bom menwerpers en hun dekking van jagers. Naar Finletter zeide zouden de Russische lichte straalbommen- werpers, die hij in staat acht tot het toebrengen van zware slagen tegen de geallieerde frontstellin gen en verbindingen, aan de Chi nese of Noordelijke luchtmacht toegevoegd kunnen worden. De Amerikaanse minister schat, dat de luchtmacht van de Chinese communisten thans beschikt over ongeveer 2100 vliegtuigen, die bijna alle van Russische makelij zijn. Hiervan zijn er naar hij ver klaart 1300 uitgerust met straal motoren en hoofdzakelijk van het type Mig-15. Tenslotte zeide hij, dat op goe de gronden kon worden aange- Nederland ter post worden be-nomen, dat vele bestuurders van zorgd. In het adres moeten v/orden vermeld: rang, naam, voorletters, legernummer, aan vullingsdetachement N. D. V. N. op uitreis (daarachter Nato 5100) Amsterdam, Schiphol, mi litair. De namen van de tussen havens en schip mogen niet worden vermeld. de Migs geen Chinezen of Noord- koreanen waren. over twee geconstateerd, het houten gebouw stond toen reeds een kwartier in lichter laaie. De brandweer van Garde ren Kootwijk heeft geen brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch het duurde ruim een half uur alvorens de tankauto met 3600 liter water de verdiepingi waar de kok sliep veraf gelegen plaats kon berei- egn laken, waarin een gat was ken. De tankwagen van Kootwij- gebrand en voorts een deken en kerbroek, die hierna kwam as- verkoolde matras. "'t vpr- vinden. Het was de kok van t Hilletje", W. Broer. In ver- band met het geringe aantal logé's waren de overige bedden in de dependance onbezet. Toen men een onderzoek ging instel-1 Radio-Moskou heeft meege deeld dat de Sowjet-Unie 10.000 ton tarwe, 30.000 ton rijst, 50.000 blikjes melk en een be drag van bijna 200.000 naar de Indische provincie Madras len, vond men onder het raam zal zenden, waar hongersnood van de slaapkamer op de^tweede heerst sisteren, moest acht kilometer Het ver moeden bestaat dat Broer het raam heeft willen uitspringen, maar dat de grote hoogte hem heeft weerhouden. Het verkoolde liik is later nabij het smeulende hout teruggevonden. Omstreeks half vier is het gebouw inge stort. Alle inboedel ging verlo ren. Vijf meisjes, die in „Het Hooghuys' De secretaris van de hulp actie in die provincie had aan een aantal instellingen in de Sowjet-Unie om hulp verzocht De ongeregeldheden op Koje De militaire politie heeft Za terdag op het eiland Koje moe ten ingijpen, omdat een groep communistische gevangenen weigerde bevelen op te volgen. 16 Gevangenen werden daar door licht gewond, aldus een mededeling van het kampcom mando. Voorts is Zaterdag een krijgs gevangene gevonden. Een voor lopig onderzoek zou uitwijzen dat hij zelfmoord heeft gs pleegd. De nieuwe commandant van de kampen op Koje, kolonel Cad- well, heeft Maandagochtend zijn nieuwe functie aanvaard. Hij volgt generaal-majoor Boatner op, die is bevorderd tot waarne mend bevelhebber van het vierde Amerikaanse leger in Texas. Be gin Augustus werd Boatner we gens „zijn verdienstelijk werk" gedurende de critieke periode in Mei j.l. bevorderd tot generaal- majoor, in Juli was hij reeds be vorderd tot bevelhebber van alle krijgsgevangenkampen van de Verenigde Naties in Zuid-Korea. Legerautoriteiten hebben mee gedeeld, dat tussen 11 en 28 Augustus bij botsingen in de kampen twee gevangenen om het leven zijn gekomen ne 100 ge vangenen werden gewond. dat de oorlog in Korea duidelijK heeft bewezen, dat onze infante rie uit keiharde knapen moet be staan met een hoog moreel. De in Korea vechtende Nederlandse vrijwilligers zijn zo zeide hij gelukkig uit dit hout gesne den. Deze jongens willen onder alle omstandigheden hun plicht doen en wel met een koudbloe digheid en heldhaftigheid, die er mag zijn. Zij mogen gerekend worden onder soldaten van de beste soort. De geest onder de troepen is uit stekend. Over de gebeurtenissen op Ko je verklaarde de commandant, dat de Amerikanen, die slechts weinig bewakingsmanschappen ter plaatse hadden, de situatie over het hoofd was gegroeid. De Hollandse troepen hadden des tijds geen aandeel in deze bewa king. Korea zo zei Luit.-kol. Christan heeft ons getoond met betrekking tot de Europese defensiegemeenschap, hoe nood zakelijk het is dat op een oor logsterrein volledige overeen stemming moet heersen en welke psychologische problemen dit met zich meebrengt. Tot op heden mag men de samenwerking tus sen de strijdkrachten van de 20 aan de gevechten deelnemende naties zeker goed noemen. De terugkerende commandant werd op het vliegveld o.m. be groet door kolonel J. K- H. de Roo van Alderwerelt, de garni zoenscommandant van Amster dam. Met het K.L.M-toestel uit To kio is Zondagavond in ons land teruggekeerd luit.-kolonel G. H. Christan, oud-commandant van het Nederlandse detachement in Korea. Luit.-kol. Christan z\jn twee Amerikaanse onderschei dingen verleend, t.w. het legioen van verdienste en de Amerikaan se zilveren ster voor het persoon lijk aanvoeren van de troepen in de strijd. Luit.-kol. Christan verklaarde. In Korea gesneuveld. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen op 28 Aug. j.l. in Korea is gesneuveld de sergeant A. van Vlaanderen, geboren cp 5 December 1925. De sergeant Van Vlaanderen was gehuwd en afkomstig uit Arnhem. Hij behoorde tot het garderegiment fuseliers „Prin ses Irene". Cordell Hull is in ernstige toestand met thrombose in het ziekenhuis opgenomen. - Huil is thans 81. Hij was in logeerden, zijn ter- redering van Roosevelt mi- oom Ho vprbran- I °«..u7dzon Op een bijeenkomst van de vredesraad op Cyprus zijnern- stige meningsverschillen aan de dag getreden over de recente zui vering in de communistische par tij van het eiland. Zoals reeds ge meld zijn de leiders Servas, Eco- nomides en Cacoyiannis uitde partij gestoten op beschuldiging van een poging om het gezag van het huidige partijbestuur te on dermijnen. Vóór de bijeenkomst had de communistische partij, de »Akel in een lange verklaring haar mo tieven voor de zuivenngsmaate gelen uiteengezet. Hierbij was ook de voorzitter van de v redes raad, dr Lyssarides, er van be ticht, dat hij gepoogd had het ge zag van het partijbestuur te on dermijnen en voorstander was nauwernood aan de verbran- i n^er van Buitenlandse Zaken o-;. dingsdood ontkomen. Zij hadden nam echter ais Amerikaans van het aanvaarden van een Bn -1 de afgelopen nacht namelijk op af0 „vaardigde deel aan de con- se constitutie voor Cyprus. uitnodiging van de exploitant in ~ntie van san Francisco, die Op de vergadering van de vre- |,t Hilletje doorgebracht. organisatie der Ver. Naties desraad, die belegd was om een oorzaak van de brand is in het leven riep. Hetzelfde jaar vertegenwoordiger voor ae ko- uUeraard nog niet bekend. De omving hij de nobelprijs voor mende vredesconferentie te i e litie stelt in samenwerking1 king aan te wijzen, deed1 dr Lys-1 t brandweeraut0riteiten een sarides heftige a?P™Uen op het onderzoek Het is volgens de po- bestuur van de „Akel Hij neem Barneveld niet onmoge- het I hik. dat de kok heeft gerookt en de vrede. Thomas Finletter, de Ameri kaanse minister van luchtmacht, heeft Zaterdag in een toespraak de veronderstelling geopperd, dat de Noordelijken op het punt kun- I nen staan om voor het eerst in Korea te beginnen met borbar- i dementen uit de lucht, hetgeen het gehele aspect van de Kore aanse luchtoorlog zou kunnen wijzigen. Volgens de minister heeft de Sowjet-Unie onlangs aan haar luchtmacht in het Ver re Oosten „nogal wat" tweemoto- rige lichte straalbommenwerpers, ongeveer te vergelijken met de Britse Canberra, toegevoegd. Om Een orkaan, die in Zuid-Caro- lina grote verwoestingen heeft aangericht, waarbij electrische leidingen, vensters en bomen het hebben moeten ontgelden, neemt thans in kracht af. Volgens de berichten zijn er twee, mogelijk drie personen om het leven ge komen. De orkaan, die een snelheid had van 176 km per uur, beweegt zich thans met een snelheid van 40 km per uur in N.O. richting. In de meeste kustgebieden had men maatregelen genomen, zodat b.v. in Charleston de schade be trekkelijk gering is. Een door de orkaan, die in de beide Carolina's heeft gewoed, veroorzaakte wervelstorm, heeft Maandag in de streek van Virgi- nië die aan Washington grenst, I huizen van hun daken beroofd, i auto's vernield en electrische lei dingen ontwricht. De windkracht wordt geschat op 160 km per uur. In de hoofdstad der Ver. Staten zijn windstoten waargenomen van 101 km per uur. In nog geen zes uur is bijna zeven cm regen ge vallen. Kort na het aanbreken van de dag zwenkte de wervel wind uit het gebied van Washing ton in Noordelijke richting af naar Maryland en Pennsylvanie. Op vele plaatsen van Noord-Vir- ginië is de electriciteitsvoorzie- ning gestoord geweest. In plaatsen in Maryland, langs de rivier de Anacostia, zijn ge zinnen geëvacueerd met het oog op de sterke was van de rivier. coyinnais, beiden leden van bestuur van de vredesraad, inge brachte beschuldigingen een voorbeeld van „politieke huichel achtigheid" en weigerde de agen da verder af te werken, voordat de beschuldigingen waren onder zocht. Toen de vergadering, waar de leden van de „Akel" de meer derheid vormen, hiermee niet accoord ging, verliet dr Lyssari des de zaal. Ook de voorzitter van de linksgeoriënteerde boeren- bond verliet de bijeenkomst. toen in slaap is gevallen. De schade van de brand kan nog niet precies worden geschat, omdat de eigenaar, de hèer S. J. Blaupot ten Cate, thans in Zwit serland is. Zoals men weet zouden ver leden jaar September de Noord zeehavens onderling overleg plegen, teneinde de mogelijkhe den te onderzoeken voor een samenwerking, waarbij de oude Hanzegedachte uitgangspunt kon zijn. De voorgenomen bij eenkomst kon toen geen door gans vinden, omdat Antwerpen zich te elfder ure terugtrok. Naar de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koop handel meededeelde, zal er nu over enkele dagen in een be spreking tussen de voorzitters van de Kamers van Koophandel van de Duitse Noordzeehavens en die van de Beneluxhavens worden beraadslaagd over de mogelijkheid, om de conferentie alsnog te doen houden en voor stellen te onderzoeken zo no- di°- voor te bereiden. Reeds zijn te dier zake besprekingen ge voerd tussen Antwerpen, Rot terdam en Amsterdam. Maandag is in Groningen de vriendelijkheidsactie begonnen die de gehele maand zal voort duren. Reeds om zeven uur werd van de Martinitoren af de reveille geblazen. Op het marktplein aan de voet van deze toren, was een bloemenmozaïek aangebracht. Klokken van een klokkengiete-1 rii te Heiligerlee, die voor dit bloemenmozaïek waren opge steld, leidden de actie officieel in. Ook zijn gisterenmorgen m Groningen de eerste oabypakket ten uitgereikt aan hoofden van gezinnen, die gedurende ie weekend werden uitgebreid. Schoenpoetsers doorkruisten ae stad om vriendelijk Groningen naast een gulle glimlach ook een naar glimmende schoenen te be zorgen. Groningen wil m deze maand aantonen de vriendelijk ste stad van Nederland te zijn. Heden zullen bloemenmeisjes aan een ieder die Groningen be zoekt, een anjer aanbieden Ook het college van B. en W. van Gro ningen is Maandagochtend ver rast met een geschenk. Namens het vriendelijkheids comité werden aan de wethou ders kisten sigaren uitgereikt De vrouwelijke wethouder kree een doos bonbons. Door Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft meege deeld dat de wereldvleespro- ductie niet zo snel toeneemt als de bevolking. In 1951 was het gemiddelde 9) verbruik per hoofd in de meeste landen aanzienlijk minder dan I voor de oorlog, zo maakte net ministerie bekend. Voor zover bekend varieerde het verbruik per hoofd in het afgelopen jaar van een gemid delde van 23 lbs in Uruguay. In de Ver. Staten was het 13ö ids, in Oostenrijk 80 lbs, in Dene marken 112 lbs, in Frankrijk 85 lbs in Joegoslavië 86 lbs„in Ita lië'31 lbs, in Argentinië 225 lbs en in Chili 66 lbs. (Nadruk verboden) In Peru zijn 35.000 textielar beiders een stakingsbeweging begonnen. Het conflict vond zijn aanlei ding in het ontslag van een ar beider, die volgens de stakers was gerechtvaardigd. De sta kingsbeweging, aldus AT.P. is één van de grootste in Peru van de laatste jaren. „O, praat er niet van. Ik ben het volkomen met U eens. Maar vader zweert bij Donkeryoort en Hoogstede. Geen nieuwigheden, is zijn devies. Juist het oude geeft bekoring, zegt hij. Nu, ieder zijn zienswijze. Maar ik zit liever m Den Haag." „Met Uw wagentje bent U er gauw," meende Drenth te moe ten troosten. „Toch altijd nog ruim vijftig kilometer," antwoordde'ze. „Maar ik ben ook niet van plan om ten eeuwige dagen op „Hoogstede te blijven. Ik hoop tenminste voor de winter al verdwenen te zijn. Stel ie voor: een hele winter op „Hoogstede"ik moet er niet aan denken. Vindt uw vrouw de winters hier niet verschrikke- liik7" „Ik ben niet getrouwd," ant woordde Drenth droog, „dus... „O, pardon, neem me als t u blieft niet kwalijk......" Drenth lachte vrolijk. „U be hoeft zich in het geheel niet te verontschuldigen," zei hij. Maar mag ik U iets aanbieden? „Neen, laat ik er geen gebruik van maken, en ik hoop, dat ik U ditmaal ook niet beledig". z,e stond op en knoopte haar jasje dicht. „Ik moet nu nodig naar j na donker en nu zou hij dan nog de laatste zes kilometer naar huis zijn nieuwe licht kunnen pro beren. Hij zette de dynamo aan en stapte op. Even" later passeer de hem de kleine grijze auto, waarin de berijdster joviaal haar hand opstak en vriendelijk lach te Drenth nam beleefd zijn hoed af' en knikte, waarna de auto voortstoof in de richting van Donkervoort. Van Donkervoort kwam op dit ogenblik de stoomtram uit de stad. En toen gebeurde het. HOOFDSTUK UI. Een halve kilometer voor het begin van Blankenisse kruist de trambaan de rijweg. Dit is aange geeeven door borden aan wecr^ V i TV/ToOT» flp'7P - „,,-t ziiden van de kruising. Maar deze huis; vader zou anders ongerust zyn slecht zichtbaar door kunnen worden." „Staat U me dan toe, dat ik Uw consumptie betaal, ^dan kom het op het zelfde neer." Ze lachte. „Dat is toegestaan. Mag ik U dan hartelijk bedanken voorde bescherming en de gezellige conversatie? Ik ben echt blij dat ik opnieuw weer met U heb kennis gemaakt. U ziet wel, 'n jeugdindruk is niet vergeten. Hij drukte haar uitgestoken hand en verzekerde, dat het ge noegen geheel aan zijn kant ge weest was. Daarna liep hij naar het buffet, belde en legde een briefje van een gulden op de toonbank. Dat zou zeker ruim schoots voldoende zijn. Buiten gekomen was het al Dij de bomen, die aan beide zijden van de weg staan en derhalve ziet men evenmin de stoomtram na deren. Weliswaar fluit de machi nist, die zijn route van buiten kent, doch als men in een auto zit, hoort men in de meeste ge vallen dit signaal niet. Zo verging het ook Jeannette naderend onheil. Zo voltrok zich het noodlot. Vrijwel gelijktijdig kwamen tram en auto op het kruispunt Jean- nette zag eensklaps in een deel van een seconde de l0C°P°' tief van de tram voor zich opdoe men als een rokend monster met gele ogen. Ze had nog de tegen woordigheid van geest om een ruk aan het stuur te geven, waar door de wagen wel een halve slag maakte en net vrij kwam van de trambaan. Maar door de onver wachte ruk sloeg het wagentje om, tegen de locomotief aan, die de auto meetrok en als een har monica samendrukte tussen de tramwagens en een der langs de weg staande bomen. De machinist, als altijd op zijn qui vive bij dit gevaarlijke kruis punt, remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dat zijn trein eerst enkele meters verder tot stilstand kwam. Gelijktijdig sloegen de vlammen uit het wrak van het auto'tje. Dit alles, had Drenth tot zqn ontzetting zien gebeuren. Hij trapte als een bezetene naar de plaats des onheils, smeet zijn nieuwe fiets aan de kant en ren- HoTgs'tëarfoenze de gaspedaal de na.r de brandende wagen, stevig intrapte om de laatste waarin h j kilometers naar huis vlug af te leggen. Ze zag geen bord en even min de olielampen van de nade rende tram. Ze hoorde evenmin de fluit, slechts het gelijkmatig zoemen van de motor. Ze zag slechts recht voor zich uit over de stille weg, onbewust van het de freule wist. Hij ruk te"aan liet verwrongen portier en de angst gaf hem reuzenkracht Als een Sardineblikje scheurde hi. de hele deur uit elkaar en toen zag hij, over het stuur gebogen, de freule. (Wordt vervolgd) Het Amerikaanse circus „Ring- ling Bros and Barnum and Bai ley" komt niet naar Europa, zo verklaarde ons in een onderhoud Umberto Schichtholtz Bedini, de internationale vertegenwoordiger van Ringling. De heer Bedim, die, zoals hij zeide, de program ma's van drie circussen in Neder land heeft bijgewoond en Vrijdag avond in het circus Geant te Rotterdam was, illustreerde zijn uitspraak als volgt; een tournee door Europa van Barnum and Baily is door de hoge kosten niet mogelijk. Het circus beschikt bijv. over ruim honderd eigen spoorweg wagons, zo vervolgde hij. Men behoeft slechts locomotieven te huren om het circus te verplaat sen. Aan het programma werken 500 artisten mee en verder be- schikt het circus over 1500 man personeel. Het is te groot om in het centrum van een stad te wor den opgezet. In Amerika verrijst het, aan de rand van de steden. Daar bijna ieder Amerikaan een auto heeft is dit, in tegenstelling tot Europa, geen bedaar- Zaterdag reisde de heer Bedmi naar Parijs, waar hij de presi dent-directeur van het circus John Ringling North, die Vrijdag in Brussel was, zal ontmoeten. Berichten omtrent een even tuele tour van het circus door Europa steunden op mededelin gen, gedaan in kringen van cir cus Mikkenie, dat in Apeldoorn speelt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2