Nederland heeft weer een Kabinet Politieke onrust in België Harde woorden van Stevenson DE VERKEERDE METHODE 6 K.V.P., 5 P.v.d.A, 2 A. R.f 2 C. H. en 1 partijloos Dr. Drees minister-president OPROEP VAN MINISTER KAISER Protest van generaal Mathewson DE KINDERVERLAMMING door Dr. P. H. Ritter Nu ook vliegende tennisballen Parachutesprong in de Wolga in dienst van de vrede Rampspoedig weekeinde in Z.-Mindanao Aardbeien van tweede oogst WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MA/ NI- STANDEN op onder op onder Sept. 2 5.54 19.25 18.45 3.07 3 5.55 19.23 19.01 4.42 4 5.57 19.20 19.15 6.15 5 5.58 19.18 19.28 7.45 6 6.00 19.16 19.43 9.14 7 6.02 19.14 20.00 10.41 De verkiezingscampagne in Amerika Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang No. 2128. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Gisteren is het koninklijk be sluit getekend, waarbij Dr. VV. Drees tot minister-president en minister van algemene zaken is benoemd. Als vice-minister-pre sident en minister van maat schappelijke zorg treedt op prof. mr L. J. M. Beel (K.V.P.). Verder zijn benoemd tot minis ter van: buitenlandse zaken mr J. W. Beyen (partijloos) en mr J. M. A. Luns (K.V.P.;; justitie mr L. A. Donker (Arb.); sociale zaken J. G. Suurhoff (Arb.); financiën J. van de Kieft (Arb.); economische zaken p*"of. dr J. Zijlstra (A.R.); P. B. O. en bezits- spreiding A. C. de Bruyn (K.V.P.); onderwijs, kunsten en wetenschappen mr Th. J. Cals (K.V.P.); wederopbouw en volks huisvesting ir H. S. J. Witte (K.V.P.); landbouw, visserij en voedselvoorziening S. L. Mans holt (Arb.)n verkeer en water staat mr J. Algera (A.R.); oor log en marine ir C. Staf (C.H.); overzeese rijksdelen prof. mr dr W. J. A. Kernkamp (C.H.). Een minister van binnenlandse zaken wordt nog niet benoemd. Er is nog overleg gaande, wie uit de K.V.P. op deze post zal wor den aangewezen. De staatssecretarissen Dr. Drees deelde ten aanzien van de staatssecretarissen mede, dat geen nieuwe figuren worden benoemd. De bedoeling is, dat de heer Götzen geen staatssecre taris blijft. Het departement van Minuor wordt nog even door prof. Kernkamp overgenomen. Bepaalde zaken van dit departe ment zullen naar andere depar tementen gaan. De Indonesische aangelegenheden zullen van het departement verdwijnen. Ook de heer Blom blijft niet als staatssecretaris van ouitenland- se zaken. De bedoeling is, dat hij een nieuwe functie krijgt, waar hij op dit gebied werkzaam kan blijven. Aan het departement van on derwijs komt weder een staats secretaris, doch er is nog geen naam in overweging. De staatssecretarissen Kranen burg en Moorman blijven aan. De taak van de heer Moerman zal beperkt blijven tot marine. De heer Kranenburg, wiens taak thans meer beperkt was tot materieel, zal meer de staats secretaris voor oorlog worden. De bedoeling is, dat de heren Van Rhijn en Muntendam als staatssecretarissen aan sociale zaken en volksgezondheid blij ven. Wat het departement van eco nomische zaken betreft, wordt gedacht aan een staatssecretaris voor de middenstand. Een naam is echter nog niet bekend. Het nieuwe departement van maatschappelijke ?org zal van binnenlandse zaken overnemen de zaken betreffende de armen wet; voorts komt voor zijn reke ning de zorg voor gerepatrieer- den uit Indonesië, de zorg voor Ambonnezen e.d. en ook de be moeiing met Nederlanders in In donesië, die zorg behoeven. Van het departement van sociale za ken zal de sociale bijstand niet naar het nieuwe departement overgaan. Alles wat de werklo zenzorg aangaat blijft bij sociale medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Hier en daar een bui. Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Overwegend ma tige Westelijke wind. Gematigde temperaturen. zaken. De zaken van de D.U.W. gaan over naar sociale zaken; thans behoren deze onder het de partement van wederopbouw. De hulp voor kleine zelfstandigen, blindenzorg en gezinszorg gaan naar het nieuwe departement over; daar worden ook de op- bouworganen dqr provincies on dergebracht. Buitenlandse Zaken. Wat de taakverdeling van de ministers Beyen en Luns aan gaat deelde dr Drees mede, dat de zaken zoveel mogelijk geza menlijk worden behandeld. Men heeft een functionele taakver deling op het oog. De heer Beyen, die de ambtswoning aan Plein 1813 zal gaan bewonen, wordt minister van buitenlandse zaken; de heer Luns in zekere zin minister zonder portefeuille, maar beoogd wordt een geza menlijke verantwoordelijkheid voor het buitenlandse beleid. Zoals uit voorgaande mede delingen blijkt, is er over een paar punten nog overleg gaande. Het is de bedoeling, dat heden morgen om 10 uur de beëdiging van de nieuwe ministers en van de staatssecretarissen zal ge schieden. Geen regeringsverklaring. Wat de kwestie der begroting aangaat deelde dr Drees meae, dat deze niet anders kan worden ingediend dan in de vorm waarin ze is voorbereid door het oude kabinet. Bij nota van wijzi ging kan het nieuwe kabinet van andere gedachten doen blijken. Het ligt niet in het voornemen van het nieuwe kabinet een re geringsverklaring af ie leggen. Uit de troonrede zullen de in zichten van het kabinet blijken. Het regeringsprogram, zoals de heer Drees het destijds op stelde, zal naar hij mededeelde voor het nieuwe kabinet gelden. Het is niet de bedoeling een staatssecretaris voor de lucht macht te benoemen. DE NIEUWE LEDEN VAN HET KABINET. Mr Jacob Algera werd in 1902 te Wirdum geboren. Hij studeerde rechten te Groningen. Van 1935 maakte hij deel uit van de ge meenteraad van Leeuwarden "en na de bevrijding werd hij tot waar nemend burgemeester van deze stad benoemd. In 1937 was hij als lid van de Tweede Kamer voor de A.R.-partjj gekozen en in 1946 nam hij zitting in de gedeputeerde sta ten van Friesland. WOENSDAG 3 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.46 1.21 2.01 2.11 n.m. 1.04 1.39 2.19 2.29 ZON kiiiAN Mr Johan Willem 'Beyen is in 1897 te Utrecht geboren, waar hij aan de rijksuniversiteit rechtswe tenschappen studeerde. In 1923 werd hij referendaris bij de gent rale thesaurie. Van 1924 tot 1925 was hij secretaris van de directie van Philips-fabrieken te Eindho ven. In 1940 werd hij financieel di recteur van de Unilever. Geduren de de Londense periode van de Ne derlandse regering was mr Beyen haar financieel adviseur. Adriaan Cornelis de Bruijn werd in 1887 te Utrecht geboren. Hij werd opgeleid voor de metaalin dustrie. In 1914 werd nij bezoldigd secretaris van de landelijke bond en in 1915 voorzitter. In de eerste wereldoorlog werd de heer De Bruijn voorzitter van het bureau der R.K. vakorganisatie. Van 1919 tot 1923 was de heer De Bruijn lid van de Utrechtse gemeenteraad en van 1927 tot aan 1929 maakte hij deel uit van de provinciale staten van Utrecht. Sinds laatstgenoemd jaar heeft hij zitting in de Eerste Kamer. Mr Jozef Maria Laurens Theo Cals werd in 1914 te Nijmegen ge boren. Hij studeerde rechten aan de R.K. universiteit te Nijmegen. In 1941 vestigde mr Cals 'zich als advocaat en procureur in zijn ge boortestad. Gedurende enkele ja ren was hij fractievoorzitter van de K.V.P. in de Nijmeegse gemeen teraad. In 1948 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer Hij had hierin zitting tot 1950, 'toen zijn benoeming volgde tot staats secretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Mr Leendert Anionic Donker werd in 1899 te Almkerk (NB.) geboren. In 1924 vestigde hii zich als advocaat te Rotterdam,waar hij in 1927 voor de §.D.A.P. tot lid van de gemeenteraad werd geko zen. Vier jaar later kreeg hij zit ting in de prov. staten van Zuid- Holland. Sedert 1935 is mr Donker lid van de Tweede Kamer. Hij is voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid 1940—1945. Prof. mr dr Willem Jan Arend Kernkamp werd in 1900 te Edam geboren. Hij studeerde rechten aan de vrije universiteit in de hoofd stad waar hij in 1926 het doctoraal examen aflegde. In 1929 hervatte hij zijn studie aan de rijksuniversi teit te Utrecht in het Aarabisch en Indisch recht. Hierna maakte hij een studiereis naar Egypte, Saoe- die-Arabië, Palestina en Syrië. In 1946 werd hij hoogleraar in het Nederlandse staatsrecht. Na de be vrijding heeft prof. Kernkamp zit ting gehad in de bijzondere raad van cassatie. Johan van de Kieft werd in 1884 te Amsterdam geboren. In 1918 ging hij voor een exportfirma naar Indië. Twee jaar later keerde hij naar Nederland terug om in 1926 voor de exporthandel een reis (e maken naar Brits-Indië, Siam en vele andere Aziatische landen. Van 1931 tot 1945 was hij deelgenoot van het accountantskantoor Thiis- sen en Van de Kieft. Van 1945 tot 1952 maakte hij als voorzitter van de fractie der P.v.d. A. deel uit van de Eerste Kamer. Na de bevrijding werd de heer Van de Kieft directeur van de N.V. De Arbeiderspers en hij was het, die na de ontreddering van dit bedrijf in de oorlog, de opbouw ter hand nam. Hij is voorzitter van de Nederlandse dagbladpers ge weest en maakt deel uit van de radio- en persraad. Mr Joseph Marie Antoine Hubert Luns werd in 1911 te Rotterdam geboren. In 1938 werd hij benoemd tot gezantschapsattaché. Geduren de de jaren 19401942 was hij ver bonden aan de gezantschappen te Bern en Lissabon. In 1949 aan vaardde hij de benoeming van ge- zantschapsraad en oefende deze functie te New York uit bij de Ne derlandse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Jacobus Gerardus Suurhoff werd in 1905 te Amsterdam géborén. Hij volgde lager en M.U.L.O.-onder- wjjs en was werkzaam op verschil lende scheepvaartkantoren. Hij studeerde staatshuishoudkunde. In 1939 kreeg hij zitting in de ge meenteraad van Amsterdam en werd hij tevens gekozen tot lid van de Tweede Kamer. In October 1940 arresteerden de Duitsers hem, maar kort daarna werd hij weer vrijgelaten om in Februari 1941 in verband met de verzetsstaking we derom in hechtenis te worden ge nomen. Van Mei 1942 tot Juni 1943 is de heer Suurhoff gegijzeld ge weest. Hij was medewerker aan het illegale blad „Je Maintiendrai" en maakte deel uit van het hoofd bestuur van de Nederlandse Volks beweging. Na de bevrijding keerde hij ir. de Tweede Kamer terug. Hij heeft thans zitting in het bestuur van het N.V.V., waar hij de func tie van onder-voorzitter bekleed. Herman Bernard Jan Witte werd in 1909 in Harlingen gebo ren. In 1933 werd hij civiel inge nieur. Korte tijd was hij werkzaam bij de aanleg van provinciale we gen in Friesland en vervolgens bij de rijkswaterstaat bij de bouw van de sluis te Lith, waarna hij in functie kwam bij de streekplanuen- dienst in Limburg. Per 1 Augus tus 1939 werd hij benoemd tot di recteur van gemeentewerken te Bergen op Zoom. Op 1 Januari '45 werd ir Witte belast met de waar neming van het burgemeesters ambt in Bergen op Zoom, terwijl per 1 Mei 1946 zijn definitieve be noeming tot burgemeester van de ze gemeente volgde. Dr Jelle Zijlstra werd in 1918 te Oosterbierum (Fr.) geboren. Hij studeerde aan de economiscne ho geschool te Rotterdam, waar hij in 1945 het doctoraal examen afleg de. Van 1947 tot 1948 was hij lec tor aan deze hogeschool. Sinds '48 is hij hoogleraar aan de vrije uni versiteit te Amsterdam, waar hij staatshuishoudkunde doceert. NIEUWE LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL. Door de benoeming van de heren mr Cals, mr Donker, dr Drees, Suurhoff, Mansholt, mr Algera en ir Staf tot minister en van de lieer Moorman tot staatssecretaris ont staan enige vacatures in de Twee de Kamer. Voor gekozen verkla ring in deze vacatures komen thans in aanmerking resp. de he ren J. H. W. van Koeverden (K.V.P.), mej. mr J. Zeelenberg (Arb.), D. Roemers (Arb.), II. Pe- schar (Arb.), J. Blom 'Arb.), J. van Baal (A.R.), mr H. Mulderije (C.H.) en H. M. J. Dassen (KVF). De heer Mulderije heeft deel uit gemaakt van het afgetreden kabi net, de heren Van Koeverden en Dassen hebben zitting ?ehud in de Tweede Kamer. Via de Amerikaanse zender Rias" in Berlijn heeft Zaterdag avond de West-Duitse minister voor zaken geheel Duitsland be treffend, Kaiser, de bevolking van Midden Duitsland opgeroe pen de zone niet te verlaten. „Verlaat onze Duitse grond niet zonder noodzaak", aldus Kaiser. Volgens hem wil de Oost-Duit se regering de bevolking van Midden-Duitsland ontbloten van „oprechte, vrijheidlievende Duit sers". Men dient volgens de mi nister deze opzet te verijdelen. Hoewel personen, die in lijfsge vaar verkeren, in de bondsrepu bliek bescherming kun.-ten vin den, wees de minister op het ge vaar van een niet gecontroleerde stroom vluchtelingen naar het Westen, die de bondsrepubliek in gevaar zou kunnen brengen. De Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal-majoor Ma thewson, heeft Zaterdag „krach tig" geprotesteerd tegen de ont voering, op Woensdag j.l. van twee West-Berlijnse douane-amb tenaren aan de grens tussen Oost Duitsland en de Amerikaan se sector van Berlijn. De twee in burger geklede beambten wer. den Vrijdag door de Oost-Duiise politie vrijgelaten. In het protest werd gezegd, dat Oost-Duitsers met revolvers de twee beambten dwongen over de grens te komen, waar zij door gereedstaande Russische solda ten werden gearresteerd. Gene raai Mathewson noemde het voorval „onwettig en ontoelaat baar". Blijkens de Staatscourant zijn er in de week van 17 tot en met 23 Augustus 154 gevallen van kinderverlamming geregistreerd. De verdeling over de provin cies is als volgt: Groningen 3; Friesland 12; Drente 2; Over- ijsel 22; Gelderland 17; Utrecht 2; N.-Holland 14; Z.-Holland 28; Zeeland 1; N.-Brabant 34 en Limburg 19. De ziekte in België. Slechts enkele dagen vóórdat de Belgische scholen hun poor ten weer zouden openzetten voor de jeugd, heeft het Belgische ministerie voor volksgezondheid, zoals reeds gemeld, bekend ge maakt, dat in verband met de ge vallen van kinderverlamming, in België besloten is de scholen pas op 15 September te openen. Deze beslissing is vrij onver wacht gekomen, daar het aantal gevallen van kinderverlamming de laatste weken een duidelijke daling te zien gaf. In de jaren 1929 en 1930 deden zich in België slechts geïsoleerde gevallen van kinderverlamming voor. Sedert de laatste oorlog is de kinderverlamming echter toe genomen met hoogtepunten in Juli, Augustus en September en een sterke uitbreiding cm de zes of zeven jaar. In de loop van dit jaar werden tot nu toe 646 gevallen geregistreerd, waarvan de helft volwassenen betrof. Voordat de Belgische minister van Justitie Pholien een tiental dagen geleden met vacantie naar Mexico vertrok, maakte hij be kend, dat de doodstraf, die inder tijd werd uitgesproken tegen De Bodt, een van de beruchtste be wakers van het concentratie kamp Breendonck het Belgi sche Vught gewijzigd was in levenslange dwangarbeid. Voorts werd bekendgemaakt, dat aan in België ter dood veroordeelde oor logsmisdadigers 224 werden er tot nu toe gefusilleerd, terwijl ei nog meer dan honderd sedert jaren op de voltrekking van het vonnis wachten niet langer het doodvonnis voltrokken zou worden. In dit verband werd er op gewezen, dat het in strijd is met de Westerse tradities de doodstraf te voltrekken jaren na dat deze werd uitgesproken. Een dag na deze bekendmakin gen verscheen in de dagbladen het bericht dat kolonel Coppe- nolle, die tijdens de bezetting de Belgische rijkswacht in handen van de Duitsers speelde en die aanvankelijk ter dood was ver oordeeld om daarna zijn straf via levenslangedwangarbeid in 20 Adlai Stevenson, de democra- I partij en president Truman zijn tische candidaat voor de in No- sterk tegen deze wet gekant. Generaal Eisenhower en de re publikeinen willen haar wijzi gen, doch zij hebben nog niet verklaard op welke wijze.) Voorts stelde Stevenson een nieuwe methode voor voor het legelen van geschillen in de defensie-industrie. Hij wil de president bij de wet bevoegd heden geven om een staking te voorkomen en de vakbonden en werkgevers te helpen bij direc te onderhandelingen. Hij is echter tegen de huidige proce dure, die de arbeiders kan dwingen het werk te hervatten op bevel van een rechter. Stevenson sprak zich uit voor gelijke behandeling van arbei ders ongeacht kleur, ras of ge loof, voor ontwikkeling van so ciale verzekeringen, voor ver lenging van collectieve arbei dersovereenkomsten en voor „een minimum aan arbeidswet ten". vember te houden presidents verkiezingen in de Ver. Staten, heeft Maandag officieel zijn jverkiezingscampagne geopend met een rede ter gelegenheid van „Labor Day" in de indu striestad Detroit. Hij begon met te verklaren, dat hij „niet de gevangene van de vakbonden is, en dat de ar beiders niet zijn gevangenen zijn". „Ik ben van plan te doen, wat ik in het algemeen belang acht en ik ben er zeker van, dat u dat ook op de dag verkiezingen zult doen", aldus Stevenson. Hij sprak zich uit voor alge hele omwerking van de wet van „Taft en Hartley", die de rech ten van de vakbonden regelt en die genoemd is naar haar twee (republikeinse) opstellers. (De vakbonden, de democratische De eindelijk tot stand gekomen tegenwoordiging, die na scher- nieuwe regering lijdt aan de fout van haar oorsprong. Noen een krachtig gesteld politiek begin sel, noch een nationale synthese heeft de kabinetsvorming be heerst. Het kabinet is samenge- mengd in de apotheek der poli tieke pharmaceuten, die de poe ders der partijbelangen tegen elkaar hebben uitgewogen op fijne gouden schaaltjes. Het verkeerde beginsel, waar van men is uitgegaan bij de ge boorte van 's lands hoge rege ring, is dit, dat de nationale een heid zou bestaan uit een optel som van politieke partijen. De werkelijke eenheid der natie ligt elders. Zij ontstaat door hetgeen wordt bereikt in de worsteling tussen een principiële regering en een principiële oppositie. Het landsbelang vordert niet het za kelijk overleg tussen politieke groepen van heterogene doelstel, ling; het vordert het stellen en bestrijden van beginselen. Wie de strijd der beginselen uitsluit, brengt de democratie om hals. Bezien wij de kabinetsvorming nader. Het blijkt dan, dat hier gezondigd is tegen het principe onzer democratische staatsinstel lingen. Dit principe berust op de dualiteit (tweeledigheid) van kroon en Staten-Generaal. De kroon dient haar wetsvoorstellen in, de Staten-Generaal vormen de kritische instantie, welke de voor stellen aanvaardt of verwerpt. Maar de regering behoudt haar zelfstandigheid tegenover de volksvertegenwoordiging. Hetgeen thans is geschied, geeft het beeld ener volksver- mutselingen achter de schermen, na eindeloze binnenskamerse on derhandelingen een kabinet ter benoeming aan de kroon heeft voorgedragen, djat bereid is haar wensen te volgen. De kroon, die tot taak had het land van zijn regeringsloosheid te verlossen, is op het eerste ogenblik voor de noodzakelijkheid geplaatst dit ka- binet te aanvaarden. Het is opmerkelijk, dat een groot gedeelte van de strijd in de schuilkelders van het voor-over leg zich heeft bewogen om de economische departementen en hun coördinerend orgaan. Juist omtrent de kern der huidige po litieke problemen is een beslis sing genomen binnenskamers. Men heeft zich vooraf verzekerd van de gang van zaken ten aan zien van het economisch beleid; Men heeft de belangen afgewo gen tussen werkgevers en werk nemers, aleer de grote vraagstuk ken in het licht der openbaarheid verschijnen. In laatste aanleg zullen wij ge regeerd worden door de Sociaal- Economische Raad! Aan de toeleg een kabinet te vormen, dat zich de medewerking van de Kamer gewaarborgd heeft, zijn belangen van staat opgeofferd. Er zijn nieuwe ministeries ge boren, niet omdat het beheer van de staat dit vorderde, maar om dat men de politieke partijen wil de bevredigen. Ook het nieuwe instituut der staatssecretarissen heeft men aangewend om aan de zeteljacht der gegadigde politieke groepen tegemoet te komen. Wij achten de uitbreiding der ambtelijke apparatuur, welke met deze kabinetsvorming gepaard gaat, onverantwoordelijk. Een verarmend land als het onze, dat de kostbare ambtelijke bemoeiin gen behoorde in te perken, moest zich van uitbreiding van minis teries onthouden. Maar de be gane zonde wordt er nog door vergroot, omdat zij geschied is zonder een schijn van admini stratieve noodzakelijkheid, doch alleen en uitsluitend om wensen en particuliere belangen van be paalde politieke groepen te be vredigen. Het nieuwe kabinet geeft ver schillende respectabele en des kundige personen te aanschou wen. Ons bezwaar richt zich niet tegen de figuren die tenslotte naar voren zijn gekomen, maar tegen de afkeurenswaardige praktijk, dat niet in de eerste plaats bekwaamheid doch politie ke kleur de doorslag gegeven heeft bij het totstandkomen der nieuwe regering. Wij herinneren in dit verband aan een uitlating van een onzer grote dagbladen over mr Cals, de nieuwe minister van Onderwijs. Deze heeft zich tot dusver als staatssecretaris uitsluitend met de Kunst bemoeid. Thans moet hij zich, aldus bedoeld dagblad, in de onderwijszaken gaan inwer ken. Een politieke groep, die bijna een tiende van de bevolking ver tegenwoordigt, de V.V.D., werd uitgesloten van vooroverleg. Voor de V.V.D. is deze uitslui ting een juichkreet waard, die wij tot dusver hebben gemist in haar partijpers. De V.V.D. wordt auto matisch geplaatst in de oppositie. Als zij in de komende parlemen taire periode de leiding der oppo sitie in handen neemt en zich ha rerzijds onthoudt van elke toena dering, kan zij wijde perspectie ven openen voor een uitbouw van haar parlementaire vertegen woordiging. VERKIEZINGSCAMPAGNE VAN TRUMAN. President Truman is de verkie zingscampagne ten behoeve van Stevenson officieel begonnen. Van de trein, waarmee hij van Washington naar Milwaukee reist hield hij te Pittsburg 'n toespraak voor 3000 mensen. Hij zei, dat de republikeinen geen politiek heb ben en geen eigen principes. Zij „gooien alleen maar met modder." In een Maandagavond door Tru. man te Milwaukee tot een bijeen komst van arbeiders gehouden verkiezingstoespraak beschreef hij generaal Eisenhower als „de eenzame, in staat van gevangen schap verkerende candidaat van speciale republikeinse belangen, die zich achter een nieuw masker verbergen." De president noemde de generaal niet bij naam. „In verkiezingstijden pogen de republikeinen altijd weer de oli fant (het symbool der republi keinse partij) een nieuw voorko men te geven. Dit gelukt echter nooit, omdat de rest van het dier te groot is om het te verdoezelen.' jaar gevangenisstraf veranderd te hebben gezien, op vrije voeten was gesteld. De reacties in de kringen der Belgische verzetsbewegingen wa ren ongewoon fel en alle onder grondse groeperingen in België belegden in de afgelopen week druk bezochte protestvergaoerin- gen. Acties voor herziening van de beslissing van minister Pho lien die deze genomen schijnt te hebben zonder alle leden van het kabinet Van Houtte erin te kennen vonden haar hoogte punt in de oprichting van een or ganisatie, die zich het „Comité d'appel aupays" noemt en die on middellijk aftreden van Pholien eist. Ook in rechtse kringen wordt de beslissing van de minister van justitie betreurt en vooral het blad van de katholieke vakbond „La Cité" gaat heftig tegen hem te keer. In het bijzonder wordt Pholien van deze zijde verweten de oppositie een wapen in de handen te hebben gegeven, waar mee deze de katholiek C. V. P. aan de vooravond der gemeente raadsverkiezingen, ongetwijfeld zware slagen kan toebrengen. Aan linkse zijde heeft men in tussen niet stil gezeten en na de actie der protestbetogingen, die overal in het land worden geor ganiseerd te hebben geleid, eist de socialistische pers thans de onmiddellijke bijeenroeping van het op recès zijnde parlement, opdat de regering verantwoor ding zal kunnen afleggen over de begenadiging van De Bodt en de vrijlating van Coppenolle als mede over de amnestie der poli tieke gevangenen in het alge meen. Als gevolg van de afmetingen, die deze kwestie heeft aangeno men, heeft minister Pholien zijn vacantie moeten afbreken. Giste ren is hij in Brussel terugge keerd. Naar verluidt zou hij nog in de loop van gisteren bespre kingen voeren met de andere leden van het kabinet over de politieke situatie: Ook de Bel gische premier Van Houtte, die een reis in de Congo maakte, heeft zijn verblijf aldaar moeten bekorten. Dezer dagen wordt hij te Brussel terug verwacht. De Belgische verzetsorganisa ties en de bond van gewezen krijgsgevangenen hebben beslo ten aan hun vaandels een rouw band te hangen zolang de be slissing van de minister van jus titie niet ongedaan is gemaakt. Het hierboven reeds \ermelde- „Comité d'appèl au pays" zou bovendien voornemens zijn een audiëntie bij koning Boudewijn aan te vragen. In Kyoto (Midden-Japan) hebben Maandagmorgen vroeg 4 brandweermannen onafhankelijk van elkaar een „vliegende tennisbal" waar- genomen, die een blauw achtige witte gloed afstraal de en zich met een „ontzet tende" snelheid voortbe woog. Zij hebben de politie van hun waarnemingen op de hoogte gebracht. De Amerikaan Bernard Mae- Fadden, die ter viering van zijn 84e verjaardag met een val scherm boven de Seine uit een vliegtuig sprong, is bereid ook boven de Wolga een parachute sprong te wagen als hij daar toe door maarschalk Stalin wordt uitgenodigd. Hij hoopt daardoor te kunnen bijdragen aan een betere ver standhouding tussen de volke ren en aan de versteviging van de vrede „Opa MacFadden vierde zijn 82e en 83e verjaardag door uit een vliegtuig in resp. de Poto mac en de Hudsonrivier te springen. Tijdens het afgelopen week einde zijn in het Zuiden van de provincie Zamboaga (op het Philippijnse eiland Mindanao) tenminste 74 (personen tenge- gevolge van overstromingen en aardverschuivingen om het le ven zijn gekomen. Met vele delen van de streek is het contact verbroken en in officiële kringen vreest men, dat het aantal doden mogelijk 300 is. Huizen en bruggen wer den vernield door overstromin gen, welke door zware regenval zijn ontstaan. De veiling te Roelofarends- veen kreeg de laatste jaren in de maanden September—Octo ber een aanzienlijke aanvoer van zijn tweede oogst aard beien, die door een speciale teeltmethode voor de tweede maal van dezelfde plant worden geoogst. Gisteren werden ruim 600 doosflej aangevoerd, waarvan een gedeelte werd aangekocht \oor export naar België. De prijs an deze aardbeien is iets lager dan die van het vroege gewas.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1