Binnenlands Nieuws DE BESTRIJDING VAN DE VARKENSPEST Z.-Slavië protesteert hij Bulgarije VOETBAL WIELRENNEN ZWEMMEN. Inenting noodzakelijk VERDRONKEN. voor gelijkwaardige eigendom- De strijd tegen de terreur in Malakka Uit|Russische krijgs gevangenschap ontslagen Toestand van de YaSera heel goed Brilse „vliegende driehoek" verongelukt BEGRAFENIS SLACHTOFFERS MOTORONGELUK TE NIJMEGEN. Zaterdag zijn op het kerkhof „Jonkerbosch" te Nijmegen ter aarde besteld de stoffelijke over schotten van twee slachtoffertjes van het motorongeluk van Zon dag j.l. in het Goffertstadion te Nijmegen, de 14-jarige Jan Hen driks en de 9-jarige Paul Wolf. De gemeente Nijmegen had kransen gezonden met de kleu ren van de stad. Burgemeester mr Ch. Hustinx, wethouder mr W. H. Meuwissen en de commis saris van politie, de heer J. Th. Veltman, woonden de plechtig heid bij. De absoute werd verricht door de pastoors der parochies waar in de jongens thuis hoorden. De secretaris van de Ned. R. K. motorrijdersbond mr v. d. Heij den uit Heeze sprak aan het graf van Jan Hendriks namens zijn bond woorden van deernis en troost tot de bloedverwanten van de slachtoffers van het tragisch ongeluk. OUDERS STUREN KINDEREN NIET NAAR SCHOOL. Terzake van het ontslag van het hoofd der Chr. kleuterschool te Austerlitz (Utr.) is een geschil ontstaan tussen ouders en kerke- raad. Mej. H. Nieuwenhuis is door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente ontslagen, omdat zij naar de mening van dit college „niet met het personeel wist om te gaan en verschillende malen tegen de wensen van de kerke raad in heeft gehandeld, hetgeen niet verantwoorde, hoge kosten heeft veroorzaakt". De meeste ouders zijn het met de kerkeraad niet eens en zullen hun kinderen derhalve vandaag niet naar school sturen. De voorzitter van de kerkeraad, ds Koopmans, is van mening, dat de actie der ouders door anti-ker kelijke invloeden wordt gedragen. LICHTMATROOS VIEL IN 111/2 METER DIEP RUIM. Zaterdagmiddag is bij het dicht maken van de luiken de 18-jarige lichtmatroos Bernhard Maher, wonende in Caylegarden te Li verpool, in een IIV2 meter diep ruim van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Engelse stoomschip „Barrington Court" gevallen. Hij werd zó ernstig ge wond, dat hij even na aankomst in het havenziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. VIERJARIG KNAAPJE Door onoplettendheid bij het spelen is Zaterdagmiddag de 4- jarige knaap S. Plokhaar uit de West Delstraat te Rotterdam in de dokhaven gevallen. Hoewel hij spoedig op het droge werd ge bracht mocht de kunstmatig toe gepaste ademhaling niet meer baten. FLES BUTAGAS EXPLODEERDE. Zaterdagmiddag om half vijf is in een schuurtje te Uithoorn, be horende bij een Butagasdepot, een kleine brand ontstaan door dat een van een drietal daar staande flessen door onbekende oorzaak explodeerde. Twee perso nen, een jongeman, die juist op het erf was, en een brandweer man, liepen brandwonden op. De fles vloog over een schutting te gen een raamkozijn doch richtte verder geen schade in de omge ving aan. JONG OP HET VERKEERDE PAD. Dezer dagen zag het personeel van een zweminrichting te Den Haag een 15-jarige jongen uit een badhokje komen, waarin hij zich niet had verkleed. Men hield hem in het oog en na fouillering werd een horloge op hem gevonden, dat door een heer die zich in het bewuste hokje had uitgekleed werd vermist. De jongen werd door de ge waarschuwde politie meegeno men naar het bureau. Bij de kin derpolitie gaf hij een naam en adres op, die kennelijk vals wa ren. Toen de rechercheurs hem daarop opmerkzaam maakten, zeide de jongen een lelijk woord en verklaarde, dat als de politie zulke opmerkingen maakte, hij niets meer zou zeggen. De politie antwoordde toen, dat hij dan gebracht van school, waar hii net naar zijn zeggen, van een vriend je had gekregen. Het bleek echter dat ook dit horloge "was gestolen. Bovendien kwam aan het licht, dat de jongen ook nog een pro- tefeuille in het zwembad had ge stolen, doch omdat deze leeg was, had hij haar later weer wegge- zake de bestrijding van kinder verlamming ontvangen van de inspecteur voor de volksgezond heid in deze provincie. De inspecteur adviseert in zijn rondschrijven massale jeugdbij- eenkomsten, als sport, en school feesten voorshands te verbieden en bijeenkomsten voor ouderen te ontraden. worpen. Het veelbelovend jong-1 Van 9 tot 28 Augustus j.l. is het mens is door de politie aan zijn j aantal in Friesland aangegeven moeder meegegeven, nadat pro-1 gevallen van kinderverlamming ces-verbaal was opgemaakt. Hij zal zich later voor de kinderrech ter moeten verantwoorden. DE FRAUDE BIJ „SOCIALE ZAKEN" TE WINSCHOTEN. Van de zijde van de politie wordt meegedeeld, dat de direc teur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, H. O., die on langs werd gearresteerd, ver dacht van het plegen van ver duistering, begin deze week naar het huis van bewaring te Gronin gen wordt overgebracht. Behalve de gevallen die reeds bekend wa ren zijn in de loop van het onder zoek, waarbij speciaal de post- en girorekening van verdachte de aandacht had, nog enkele andere verduisteringen aan het licht ge komen. Het betreft hier verduis tering van gelden, waarover hij ook het beheer had en die eigen dom waren van personen, die on der de zorg van maatschappelijk hulpbetoon of de dienst voor so ciale zaken stonden. Zo is vol gens de politie komen vast te staan, dat de heer O. de gelden van een spaarbankboekje van iemand, die in een stichting van christelijke liefdadigheid te Wa genborgen was opgenomen en daar overleed, op zijn eigen postgiro had laten overboeken. Het betrof hier ongeveer 1600. Van een ander persoon, die in een stichting te Zuidlaren werd ver pleegd, werd op dezelfde manier een som van 900 verduisterd. Ook is men er in geslaagd een geval te achterhalen van een tij dens de laatste bezettingsjaren in Duitsland overleden jongeman, van wie verdachte een spaar bankboekje, waarop een bedrag van 800 stond, beheerde. Er zijn nog enkele andere gevallen in on. derzoek, waarbij het gaat om gel den van personen, die verpleegd werden in huize „Avondlicht", het huis voor bejaarde mensen te Winschoten. Het totaalbedrag van de verduistering bedraagt nu ongeveer 15.000. BRAND IN TOUWFABRIEK TE MAASSLUIS. Zaterdagmiddag om 4 uur is door tot nu toe onbekende oor zaak brand ontstaan in een op slagplaats van bewerkte produc ten o.a. sleeptrossen, vloerbedek king en bindertwine in de Ver enigde Touwfabrieken te Maas sluis. Het was zeer moeilijk de vuurhaard, die zich vrijwel mid den in het 6000 vierkante meter beslaande gebouw bevond, te ontdekken door de geweldige rookontwikkeling. Met 15 stra len van de fabrieks- en plaatse lijke brandweer alsmede met as sistentie van de Lierse brand weer, werd het vuur in de op slagplaats bestreden. Toen men na geruime tijd, nadat een aan tal met rookmaskers beschermde brandweerlieden de vuurhaard konden benaderen tot de plaats waar de brand woedde, kon door dringen was het vuur vrij spoe dig gedoofd. De schade, vooral waterschade, is vrij aanzienlijk. In de loods lag voor ongeveer 3 millioen produc ten van de Verenigde Touwfa brieken. Verzekering dekt de schade. DE KINDERVERLAMMING IN FRIESLAND. De Friese gemeentebesturen gestegen van 30 tot 53. Omdat de meeste gevallen zich voorde den bij kinderen, acht de inspec teur het wenselijk de te nemen maatregelen voor de jeugd posi tief te doen zijn door een verbod tot samenkomen. Voor de oude ren behoeven niet die vérstrek kende maatregelen te worden ge nomen, zodat veekeuringen, nip- pische feesten, bioscopen e.d. normaal doorgang kunnen vin den. Wel zou het wenselijk zijn b.v. danspartijen te verbieden, al dus de inspecteur voor de volks gezondheid in Friesland. PAMFLET TEGEN DE BURGEMEESTER VAN IJLST. De burgemeester van IJlst heeft zich Vrijdagavond in de raads vergadering gekeerd tegen de richting waarin de z.g. Friese beweging zich beweegt. Hij stel de o.m. voor de Friese naam voor IJlst niet, in navolging van andere Friese gemeenten, aan de gemeentegrenzen aan te bren gen. Zaterdagavond is door on bekenden te IJlst huis aan huis een pamflet bezorgd onder de ti tel „Oppedijk aan de dijk.". (De naam van de burgemeester is mr J. Oppedijk.) In het pamflet wordt de o.m. gezegd: „Zijn wij niet te fatsoen lijk? Pleit het wel voor ons, dat de burgemeester van deze stad, die hier toch leeft, met rust ge laten wordt? Hebben wij dubbel vel voor het hoofd en geen eerge voel? Schande over zo iemand." De ondertekening van het pam flet luidde: „Jong Friesland." De burgemeester heeft naar aanleiding van zijn woorden in de raad van enige zijden adhae- siebetuigingen ontvangen. Zuid-Slavië heeft in een nota aan Bulgarije geprotesteerd te gen, wat genoemd wordt de ver volging van Zuidslavische bur gers in Btulgarije. Volgens de nota wordt aan deze burgers het Zuidslavische burgerschap onnomen en wor den zij gearresteerd, wanneer zij toestemming vragen om te repatriëren. Aan Bulgarije wordt gevraagd, hieraan een einde te maken, de Zuidslavische bur gers toe te staan om zich in verbinding te stellen met de Zuidslavische ambassade en toestemming te geven aan allen, die zulks wensen. GEALLIEERD VETO OVER OOSTENRIJKSE WET. De vier bezettende mogendhe den hebben Vrijdag eenstemmig besloten haar veto uit te spreken over een door de Oostenrijkse re gering aangenomen wet op de „herverwerving van eigendom." De wet voorzag in een recht voor personen om eigendom op nieuw te verwerven, die zij onder bepaalde omstandigheden aan de rechtmatige eigenaar hadden moeten afstaan. De wet had slechts betrekking op eigendom men, die in ruil waren gegeven men, die door het Duitse leger de oorlog in Korea willen uitbrei- waren inbeslaggenomen. Als1 den of aan die van ^pessimisten" bijv. een eigenaar Joods bezit die Korea in de steek willen la- De Maleise communistische ter roristen valt het tegenwoordig zwaarder wapens en munitie te verkrijgen, aldus heeft de fede ratieve regering van Malakka meegedeeld. Ten einde de moei lijkheden voor de terroristen te vergroten, aldus deze bekendma king, zijn grotere beloningen uit geloofd voor het verstrekken van inlichtingen, die tot de ontdek king van ongeoorloofd wapenbe zit leiden. VERKLARING VAN EISENHOWER. Generaal Eisenhower, de repu blikeinse candidaat voor het pre sidentschap van Amerika, zegt in een verklaring ter gelegenheid van „Labour Day", dat hij geen dwang op de Amerikaanse arbei ders zal uitoefenen terwijl hij voortgaat op „de gulden midden weg naar voorspoed zonder oor log." Hij zou nog spreken over „Grote kwesties, die ons allen bezighouden" en overleg met de arbeiders plegen alvorens beslui ten te nemen. VERKLARINGEN VAN STEVENSON. De democratische candidaat voor het presidentschap, Steven son, zegt in een boodschap tot de strijdkrachten overzee, dat hij geen derde wereldoorlog ver wacht. De factor „tijd" zou in het 'voordeel van Amerika wer ken. In het afgelopen jaar was de productie voor de verdediging enorm gestegen en de kracht van Amerika's bondgenoten toegeno men. Jn een voor de Amerikaanse strijdkrachten bestemde radio toespraak heeft gouverneur Ste venson van Illinois zijn volledig vertrouwen uitgesproken in de politiek, die de huidige regering sedert het begin van de onder handelingen in Korea heeft ge voerd. In dat jaar hebben de Ver enigde Staten hun defensiepro ductie aanzienlijk vergroot, zijn de Amerikaanse bondgenoten veel sterker geworden en heeft de regering niet toegegeven aan de eisen van „heethoofden", die Vriendschappelijke wedstrijden. Nielse SportkringTerneazen 03 (ruststand 00); Koewacht Terneuzen II 13; Koewacht IITerneuzen III 212. Vriendschappelijke wedstrijden v.v. „Axel". De v.v. „Axel" organiseerde een tweetal vriendschappelijke wedstrijden tegen de v.v. „Ria" van Westdorpe. Het derde elftal kwam het eerst in het veld tegen Ria II. Vóór de rust was de stand 10 en daarin kwam na de thee geen verandering meer. Het (versterkte) tweede elftal van Axel trad daarna in het veld voor een wedstrijd tegen Ria I. In een vlotte wedstrijd nam Axel na 20 min. de leiding door A. Deij. Even later wist Ria de ge lijkmaker achter De Danschutter te plaatsen. Na een scrimmage voor het Ria-doel hernam Axel de leiding en in de 40e minuut was het Neve, die uit een vrije trap ineens doelpuntte. Na de thee was Axel overwe gend sterker. Door doelpunten van J. Deij (2 maal) en Van den Berge (2 maal) werd de stand verder opgevoerd. Ria wist hier tegenover slechts eenmaal liet Axelse net te vinden, waardoor het einde kwam met de stand 7—2. hebben Zaterdag richtlijnen in- geven. was gegeven in ruil voor eigen, door het Duitse leger inbeslag genomen land en hij dit Joodse bezit had moeten teruggeven zonder in staat te zijn geweest zijn als Duits eigendom in beslag genomen oorspronkelijk bezit te rug te krijgen, zou hij dit Joodse bezit weer van de voormalige eigenaar hebben kunnen terug eisen. Van Britse zijde is naar aanlei ding van dit veto o.m. verklaard, dat de bezettende mogendheden zich, met 14 andere leden van de Verenigde Naties, indertijd hebben verbonden te verzekeren, dat onder Duitse bezetting on rechtmatig onteigende goederen aan de rechtmatige bezitters daarvan zouden worden terugge- ten, aldus Stevenson. JOHN LEWIS DRINGT AAN OP EENHEID. John Lewis, voorzitter van de mijnwerkersbond in Amerika, heeft in een boodschap ter ge legenheid van „Labour Day" ver klaard, dat de grote vakbonden zich moeten verenigen om aan vernietiging te ontkomen. TERNEUZEN DE WERELIMI.4MPIOENSCJIAPPEN De Zwitser Plattner wereldkam pioen professionals en de Italiaan Sacchi wereldkampioen amateurs. Zaterdag werden te Parijs de baankampioenschappen voortge zet met de halve finales sprint amateurs en professionals, waar-, van de uitslagen als volgt waren: le halve finale amateurs: 1. Mo- rettini (It.), laatste 200 m 11,73 s.; 2. Mockridge (Austr.); 3. Pinarel- lo (It.). 2e halve finale amateurs: 1. Pea cock (Eng.) 11.53 s.; 2. Sacchi (It.); 3. Cox (Austr.) le halve finale profs: 1. Plattner (Zwits.) geen tijd opgegeven; 2. Van Vliet (Ned.); 3. Harris (Eng.). 2e halve finale profs: 1. Derksen (Nederland) 11.55 s.2. Patterson (Austr.); 3. Senfftleben (Fr.). Herkansingsritten: 1. Senfftleben (Fr.) 11.55 s.; 2. Harris (Eng.); 3. Patterson (Austr.); 4. Van Vliet (Ned.). Amateurs: 1. Sacchi (It.) 11.68 s.; 2. Piranello (It.); 3. Mockridge (Austr.); 4. Cox (Austr.). Hiermede hebben Senfftleben en Sacchi zich resp. in de finale van de profs en van de amateurs ge plaatst. Finale profs: 1. Oscar Plattner (Zwits.) 11.6 s.; 2. Senfftleben (F.) en 3. Derksen (Ned.). Finale amateurs: 1. Sacchi (It.) 11.85 s.; 2. Morettini (It.) en 3. Peacock (Eng.). nen tot dolle vreugde van de Zwit serse kolonie. In de halve finales van de ama teurs is er braaf gecombineerd. Het resultaat was, dat de Italianen Morettini en Pinarello er in de eerste rit voor zorgden, dat de fa voriet Mockridge niet aan bod kon komen en dat de Brit Peacock, ge holpen door de Australiër Cox, in de andere rit Sacchi naar de twee de plaats verwees. Maar Sacchi won de herkansing, waarin ook Pi narello, Mockridge en Cox uitkwa- me,n dus twee Italianen en twee Australiërs. In de eindstrijd moest Peacock het opnemen tegen Sacchi en Mo rettini, die hem volgens de rege len der kunst de das om deden. Maar in elk geval was het hier niet een outsider maar een der fa vorieten die als eerste over de streep schoot. Verhelst 6e te Etten; De Waal 12e. Gisteren vond te Etten een sterk bezette baankoers over 135 km plaats, waaraan 100 amateurs deel namen. De eindspurt was zeer spannend daar een groep van 7 renners om de ereplaats streed. De uitslag was: 1. Van Koon, Haarlem, 3 uur 10 min. 13 sec.; 2. Van Glerum, St. Willebrord; 3. Van Maanen, Valkenswaard; 4. Post, Nieuw Vennep; 5. Van Griensvan, Eindhoven; 6. R. Verhelst, Axel. Eddy de Waal uit Kloosterzande werd twaalfde. rieten, Harris, Van Vliet en Pat terson, is wereldkampioen sprint bij de profs geworden, en ook niet „Als wij niet willen capituleren, Derksen of Senfftleben, die beiden De laatste wedstrijden voor de Zeeuwse zwemkampioenschappen werden onder uitstekende weers omstandigheden en vrij goede be langstelling in het zwembad te Terneuzen gehouden. Bij het nummer 100 m schoolslag dames zorgde A. Cornelisse (Luc- tor) voor de verrassing door de fa vorite op dit nummer Addie Jan sen (Schelde) in een felle eind spurt te kloppen, zij het met een minimaal verschil. K. de Rijck (Luctor) slaagde er in op de 100 m schoolslag heren in de tijd van 1.18,6 een nieuw Zeeuws record te vestigen. Voor Luctor was het wel een zeer geslaagde dag want bij haar poging om een nieuw Zeeuws re cord in het nummer 5 X 50 m vrije slag heren, slaagde zij, ondanks het feit, dat W. Wondergem in de touwen terecht kwam, met de tijd van 3)44,3. Het oude record was 2.41,8. De uitslagen waren als volgt: 25 m schoolslag meisjes van 12 en 13 jaar: 1. A. de Rijck, Luctor, 21,9; 2. L. Boers, Schelde, 22, 3. C. Ranschaert, Bruinvis, 22,2; 4. W. van Holthuizen, Luctor, 22,6; 5. N. Kox, Bruinvis, 22,6. 25 m rugslag meisjes van II en 15 jaar: 1. C. Kolff, Zeehond, 19,8; 2. L. van Kerckhoven, Luctor, 23,8; 3. I. Vijgeboom, Schelde, 24,4. L. Laurens, Schelde, 25,4; 5. R. de Wit, Bruinvis, 25,5. 25 m schoolslag jongens van 14 en 15 jaar: 1. R. Mondeel, Luctor, 19,2. W. Hamelinck, Bruinvis, 19,4; 3. J. Sampon, Bruinvis, 19,8; 4. A. Wieland, Luctor, 20,5. P. v. d. Hemel, Scheldestroom, 20,4. 50 m vrije slag meisjes t.m. 17 jaar: 1. C. Kolff, Zeehond, 37,—; 2. M. Petiet, Luctor, 39,3. F. Meuleman, Bruinvis, 39,6; 4. J. Geldof, Luctor, 39,9; 5. C. Voogd, Luctor, 40,2. 100 111 schoolslag dames: 1. Ray- monda Vergauwen, Bruinvis, 1.28,2; 2. A. Cornelisse, Luctor, 1.33,-; 3. Addie Jansen, Schelde, 1.33,5; 4. L. de Meester, Scheldestroom, 1.43,3; 5. F. Meuleman, Bruinvis, 1.44,-. 100 m schoolslag heren: 1. K. de Rjjck, Luctor, 1.18,6 (nieuw Zeeuws record); 2. J. de Boer, Zeehond, 1.23,4; 3. W. v. d. Bussche, Luctor, 1.29,3; 4. A. Sampon, Bruinvis, 1.31,6; 5. K. Nelen, Bruinvis, 1.32,9. 3 x 50 m wisselslag dames, per- Niet één van de drie grote favo- 1 soon lijk: 1. R. Vergauwen, Bruin moeten wij terugslaan en dat kunnen wij alleen met succes doen als wij eensgezind zijn," zeide hij. liewis, Murray (C. I. O.) en Green (A. F. L.) hebben al ver scheidene keren geprobeerd tot een fusie te komen, maar steeds tevergeefs. In verband met de uitbreiding maar op het bureau moest blij-, van de zo gevreesde varkenspest ven totdat zijn ouders hem zou den komen afhalen, 's Avonds werd inderdaad aangifte gedaan van vermissing van de desbetref fende jongen en de politie deelde de moeder mee, dat haar zoontje op het bureau zat, verdacht van diefstal van een horloge. Toen de moeder op het politiebureau kwam, vertelde zij, het horloge thuis te hebben. Haar zoontje had dit namelijk de vorige dag mee- NEDERLANDSE TOURIST IN BELGIE OMGEKOMEN. Een Nederlandse tourist, de 47- jarige musicus G. M. M. van Houten uit Blaricum is Vrijdag avond laat op de Koning Albert- laan in St. Michiels bij Brugge door een auto aangereden en ge dood. Hij werd over een afstand van 40 meter meegesleurd. De bestuurder van de auto nam met zijn wagen de vlucht. Men neeft echter op de weg delen van een koplamp gevonden, die mogelijk de woeste rijder kunnen identifi ceren. De heer Van Houten was, even als hij dat andere jaren deed, er met zijn familie en zijn gitaar op uit getrokken. Hij had in de om geving van Brugge gekampeerd. Juist voor het ongeluk waren zijn vrouw en zijn drie kinderen naar Nederland vertrokken. onder onze varkensstapel is het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van Varkenshandelaren te Utrecht in een spoedvergadering bijeengekomen. Het is n.l. niet alleen de varkenshouder, maar ook de varkeshandelaar, die schade van deze ziekte onder vindt. Niet zelden blijkt, dat ook zijn handelsvarkens met het pestvirus zijn besmet. Daar een dergelijke besmetting zelfs voor het meest deskundige oog moei lijk te constateren valt, is op het ogenblik een grote mate van ver trouwen bij de handel in fokvar- kens vereist. Op deze vergadering was te vens aanwezig de adjunct-direc teur van de veeartsenijkundige dienst, de heer H. Venema, die als deskundige op het gebied van veeziekten een uiteenzetting over de varkenspest gaf. Hierna wisselden de aanwezi gen met de heer Venema van ge dachten omtrent de te treffen maatregelen, ten einde de ziekte zoveel mogelijk te beperken. Een verdere uitbreiding zou onze var kenshouderij in groot gevaar kunnen brengen. De heer Vene ma was de mening toegedaan, dat een samenbrengen van varkens op centrale plaatsen (veemark ten) het gevaar van verbreiding der besmetting in de hand zou werken, zodat de veeartsenijkun dige dienst ernstig overweegt de varkensmarkten voorlopig te dat het op zo groot mogelijke schaal vaccineren van de var kensstapel met het z.g. kristal- violet vaccin, hetwelk reeds eni ge tijd wordt toegepast en dat nu ruimer beschikbaar is, do' voor keur verdient. De enting met dit sluiten. De reeds eerder getroffen 1 preparaat, welke nog niet voor maatregel van een interzonaal de volle 100 °/o immuniteit waar- vervoerverbod (het land is in drie zones verdeeld, waartussen geen fokvarkens mogen worden ver voerd) heeft niet het gewenste effect gehad. Ingeval van een sluiting der varkensmarkten zou de verplaatsing van varkens van het ene onbesmette bedrijf naar het andere eveneens onbesmette bedrijf wel worden toegestaan. De varkenshandel heeft begrip voor de ernst van de toestand en is zonodig bereid offers te bren gen. Het behoeft echter geen be toog, dat een dergelijke maatre gel voor de varkenshandel, maar ook voor de varkenshouder en de slager groot economisch nadeel zou meebrengen. I Uit de discussie bleek, dat er ondanks zo'n rigoureuze maatre gel toch nog vele mogelijkheden tot overbrenging van de besmet ting aanwezig blijven, mogelijk heden welke men niet in de hand heeft, b.v. door personen, die zich van een besmet bedrijf naar een onbesmet bedrijf begeven, resp. door voorwerpen welke op een besmet bedrijf zijn gebruikt, enz. Het sluiten der markten zou dan ook als een uiterste maatregel dienen te worden beschouwd. Unaniem was men van mening, borgt, heeft in de practijk goede resultaten opgeleverd. De vergadering stelde tenslotte voor te bezien, in hoeverre het mogelijk is een algehele sluiting der varkensmarkten te voorko men door te bepalen, dat op deze markten alleen varkens, welke ten minste 3 weken vóór de aan voer tegen de varkenspest inge ënt zijn, aangevoerd mogen wor den. De heer Venema verklaar de gaarne te zullen nagaan, of het voorgestelde niet in het minst wat de controle betreft uitvoerbaar is. Mocht dit zo zijn, dan zal de veeartsenijkundige dienst zich er mogelijk mede kunnen verenigen. Tenslotte vestigde de vergade ring er de aandacht op, dat de kosten, verbonden aan de vacci natie, hoog zijn en dat het onge wenst zou zijn, wanneer deze een belemmering zouden vormen voor een vaccinatie op grote schaal. Mede ter handhaving van onze belangrijke export van var kensvleesproducten dient te wor den bewerkstelligd, dat een nor male handel mogelijk blijft en dat onze varkensstapel in zijn geheel tegen de varkenspest wordt ingeënt. in uitstekende vorm verkeerden, maar de volslagen outsider Oscar Plattner, maar men kan toch niet zeggen, dat de beste sprinter van het ogenblik de titel heeft behaald. De Zwitser heeft zijn voordeel ge daan met de tussen de groten heersende rivaliteit, en van de in- gebrekeblljving van de wedstrijd- commissarissen, die geen maatre gelen namen toen Derksen in de finale zeer opzettelijk en duidel'jk door Senfftleben werd gehinderd, waartegen van Nederlandse zijde vergeefs is geprotesteerd. In de eerste halve finale paste Plattner de enige tactiek toe, wel ke een zwakkere een kans kan geven op de zege. Hij begon prompt te spurten en nam een grote voor sprong. Van Vliet en Harris hiel den elkaar in de gaten en weiger den de achtervolging in te zetten omdat de een de ander niet wou aantrekken. Zo ging Plattner als eerste over de streep, nadat Har- ris nog zjjn hand had opgestoken voor een naar later werd gecon stateerd niet bestaand machine defect. De andere finale bracht Derksen, Senfftleben en Patterson aan de start. Jan Derksen nam de leiding en won met één lengte vóór Pat terson, die zo tactisch manoeu vreerde, dat Senfftleben geen kans kreeg zijn gevreesde demarrage te plaatsen. Hij kreeg die kans wel in de repechage tegen Harris, Van Vliet en Patterson. Op 300 meter van de Streep, toen Van Vliet aan de kop ging en Harris onze landgenoot als een schaduw volgde, schoot de Fransman uit de vierde positie eensklaps naar voren, met zóveel macht en snel heid, dat hij twee lengten voor sprong nam die voldoende waren voor zijn zegen. Daarmee waren Van Vliet, Patterson en de titel houder Harris definitief uitgescha keld In de finale kwamen een nerveu ze Derksen, een geladen Senfftle ben en een vastberaden Plattner, en de spanning bereikte een hoog tepunt. Derksen nam de leiding in een matig tempo dat hij opvoer de in de bocht tegenover de ere tribune. Toen veel Plattner aan, „om maar Derksen en Senfftleben gin-1 scoren 2 3- Terneuzen kwam nu vis, 2.21,6; 2. C. Kolff, Zeehond, 2.31,4; 3. Addie Jansen, Schelde, 2.34,9; 4. J. Claeyssens, Bruinvis, 2,36,-; 5. L. van Kerckhoven, Luc tor, 2.38,-. Zweedse estafette jongens t.m. 17 jaar: 1. Luctor I 2.39,-; 2. Schel de 2.44,5; 3. Zeehond 2.51,-4. Luc tor II 2.52,-; 5. Bruinvis I 2.52,4. 3 x 100 m wisselslag estafette dames: 1. Zeehond 4.48,-; 2. Bruin vis, 4.51,3; 3. Luctor 4.53,8; 4. Schelde 5.20,8. Poging tot verbetering Zeeuws record 5 X 50 m vrije slag heren: J. Traas, C. de Rijck, W. Goed- bloed, P. de Kraker en W. Won dergem van Luctor I. Recordtijd 2.41,3. Het oude record was 2.41,8, WATERPOLO. Heren: Luctor IBruinvis H 13, In een zeer spannende wedstrijd wist de Bruinvisploeg van de Zeeuwse kampioensclub te winnen. Het was vooral Sampon Sr, die de gehele wedstrijd prachtig spel liet zien. Van een verwarring in de Middelb. achterhoede wist Sampon Jr gebruik te maken 01. Nadat De Rijck (Luctor) enkele harde schoten op het doel van de Bruin vis had gelost was het wederom de jeugdige Sampon, die met een fraai schot succes had 02. Kort daarop wist De Rijck de stand op 12 te brengen. Hoewel Luctor enige mooie kansen kreeg en die trachtte te benutten, wist Sampon Sr elk gevaar te voorkomen, waar na Haeghens (Bruinvis) de stand op 13 te brengen en daardoor de overwinning veilig te stellen. Dames: Luctor IISchelde I 35. Nauwelijks had de kamp een aan vang genomen of Addie Jansen bezorgde haar club de leiding 01. De uitstekend spelende midvoor van Luctor J. Geldof bracht de stand weldra op gelijke voet 11. Na goed combinatiespel drong de Schelde door en Vijgeboom besloot met een succesvol schot 12. Nu volgde een periode van gelijk op gaande strijd tot Saar Loof zich tactisch vrij wist te zwemmen en de voorsprong van De Schelde na een goed geplaatst schot tot 1—3 vergrootte. Luctor hield echter goed vol en werd dit beloond door Geldof, die uit een voorzet wist te punt incasseren 10, waarop Vos met een hard schot de stand gelijk maakte 11. De Zeehond toonde echter zich de sterkste, doch de uitstekend spelende doelman van de Schelde Baert wist voorlopig zijn doel te zuiveren, totdat Rein- houdt, nadat Cools (Schelde) het water was uitgestuurd, tweemaal achtereen Baert wist te verschal ken 31. Thans volgde een periode van overwicht voor De Schelde, waarin Vos tot tweemaal toe har de schoten op het doel afzond, doch de bal ging telkens juist over het doel van De Zeehond. Met een derde schot had hij echter succes en de stand was 32. Een felle kamp ontstond, totdat vlak vóór 't eindsignaal Jongman (Zeehond) aan alle onzekerheid een eind wist te maken en de slotstand op 42 bracht. Tournooi te Sas van Gent. Zondag j.l. organiseerde de Sas- se Zwem. en Poloclub „De Biuin- vis" een internationaal waterpolo- tournooi ter viering van zijn 20- jarig bestaan. De bekende Belgische interna tionaal Johan van den Steen, oud- Bruinvisspeler, speelde als ver sterking met de Bruinvis mee. De voorronde gaf de volgende uitslagen: BruinvisKortnjk5-2; Merwede (Dordrecht)St. Niklaas 6—0. Na deze wedstrijden volgden en kele onderlinge zwemwedstrijden. 25 m schoolslag jongens 1213 j.: 1. A. Nelen 20,4; 2. W. de Vries 21. 50 m vrije slag jongens 11--15 jaar: 1. P. Hamelynck 36; 2. W. Hamelynck 38. 100 m scnoolslag jongens 1617 jaar: 1. K. Nelen 1.35,6; 2. W. Remery 1.39,b; 3. H. Titulair 1.56. 25 m schoolslag meis jes 1213 jaar: 1. E. Ranschaert 23,9; 2. 2. N. Kox 25,1. 50 m srije slag meisjes 1415 jaar: 1. R. de Wit 44,4; 2. B. Gelderland 52,9; 3. R. de Bakker 63,5. 100 m school slag meisjes 1617 jaar: 1. F. Meuleman 1.45; 2. G. de Wit 1.49,5; 3. L. Notschaele 1.52. Hierna volgden de finales om de le en 2e plaats en de ,?e en 4e plaats van het waterpolotournooi. De BruinvisMerwede 52. De Dordtenaren waren sneller, maar de afwerking hunner' aan vallen liet te wensen over. De S&s- se midvoor Van den Steen had het hard te verduren. Toch had de Bruinvis spoedig een 20 voor sprong. In de tweede helft werd de wedstrijd heel wat ruwer, niet tegenstaande het strenge optreden van de scheidsrechter. Enkele spe lers verhuisden naar de kant. De eindstand werd 52 in het voor deel van de Bruinvis, die hiermee het tournooi won. De Belgische ploegen St. Niklaas en Kortrijk speelden om de 3e en 4e plaats. Deze wedstrijd had een tam verloop en werd verdiend ge wonnen door Kortrijk met 5—2. DE KANAALZWEMMERIJ. De 35-jarige Egyptenaar Said el Araby, die Vrijdagmorgen om 5.40 uur Van het strand van St. Margaret was gestart voor een poging het Kanaal over te zwem men, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag om tegen één uur, bijgelicht door fakkels, te Wis- sans op de Franse kust aangeko men. El Araby, die in 1951 vierde werd in de Kanaalrace, vertrok onmiddellijk naar Engeland. Op 8 Augustus hebben wij ge meld, dat uit Russische krijgsge vangenschap ontslagen en in ons land was aangekomen J. H. Wig mans, die tijdens de oorlog dienst bij de S.S. had genomen. Wij vernemen thans, dat van dienstneming door W. bij de S.S. niets is gebleken. Hij is als sol daat bij de Duitse weermacht naar het Oostelijk front gegaan en daar in Russische krijgsgevan genschap geraakt. gen nu ook uit alle macht spurten en gingen naast elkaar de bocht in. Derksen lag iets voor bü het uitkomen van de bocht, maar werd op het rechte eind gehinderd door Senfftleben, die hem bjjna van de baan af drukte. Ze hielden beiden even in en Plattner, die op top snelheid was gevolgd, vloog hen voorbij en ging als eerste door de finish. De outsider had de titel gewon- meer en meer opzetten en achter eenvolgens scoorden Vijgeboom en S. Loof 25. Even vóór het einde plaatste J. Geldof haar derde te- genpunt 35, waarmede de eind stand werd bereikt. Heren: Zeehond ISchelde I 42. Terneuzen, die met 3 invallers de strijd aanbond, moest reeds direct na het aanvangssein van Zeehonds buitenman A. Meerman een doel- bekend. De toestand van de Ierse mi nister-president De Valera, die in de loop van de vorige week in het ooglijdersgasthuis 'aan de Don- dersstraat te Utrecht, door prof. dr H. J. M. Weve werd behandeld voor een oogaandoening,, wordt heel goed genoemd. Over het resultaat van de oog operatie kan op het ogenblik nog niets worden gezegd. Verwacht wordt, dat de Ierse minister-pre sident nog enkele weken in het ooglijdersgasthuis zal verblijven. Eerst daarna zal kunnen worden vastgesteld wat de resultaten der behandeling zijn. Bij Grately (Hampshire) is Vrijdagmiddag 'n z.g. „vliegende driehoek" neergestort en onmid dellijk ontploft. De bestuurder wist zich, dank zij zijn uitschiet- bare stoel te redden. Het toestel, een „Turbojet" van het type „Boulton-Paul P-120", was geconstrueerd uitsluitend voor supersonische proefnemin gen. Eerst in het begin van deze week was van het bestaan van dit vliegtuig melding gemaakt. 2r zijn echter geen resultaten van de proeven bekend. Men weet slechts, dat het toestel zonder moeite de geluidsbarrière over wint. De plaats, waar het toestel te recht is gekomen, werd onmiddel lijk door de politie afgezet. Enige ogenblikken later vond de politie in de nabijheid een stuk van de staart van een vliegtuig. De pi loot van de verongelukte „vlie gende driehoek" verklaarde ech ter, dat dit stuk niet van zijn toe stel afkomstig was. Van een ander vliegtuigongeluk in het be trokken gebied is evenwel niets

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3