Sint Anna s voortbestaan verzekerd <s Uit de Provincie BATIG SALDO Commissaris der Koningin opent het gerestaureerd marktplein Vacantieregeling voor kantoor-, winkel- en magazijnpersoneel Overstromingen in Assam Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Ontploffingen in Saigon TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. SAS VAN GENT. SCHOONDIJKE. HENK VAN HEESWiJK ZAAMSLAG. GROTE PUBLIEKE BELANGSTELLING. Sint Anna ter Muiden vond zjjn ontstaan in de twaalfde eeuw. In die tijd verrezen op een gunstige plaats aan het Zwin enkele wonin gen. Deze plaats bleek van zóveel gewicht, dat steeds meer woningen verrezen. Dit groeiproces vond ge staag voortgang en in 1241 werden aan deze plaats, toen Mude gehe ten, voor het eerst stadsrechten verleend, die in 1275 werden be krachtigd. De kerk, waarvan de toren doet vermoeden, dat het een zeer grote kruiskerk moet zijn ge weest, was gewijd aan de Heilige Anna. In plaats van het oudere Mude kwam de naam Sint Anna ter Muiden. De historie van Sint Anna ter Muiden beleefde haar grote bloeiperiode tussen 1250 en 1400. Door oorlog, vuur en water, waarmee Sint Anna's historie steeds is doorweven, geraakte de plaats na 1400 steeds meer in ver val. In het begin van de 10de eeuw bestond het plaatsje uit 4 straat jes met 30 huizen en telde 80 inwo ners. De laatste tijd is het voor Sluis, en in het bijzonder voor Sint Anna, zeer verheugend dat de pe riode van eeuwen verval heeft op gehouden en een nieuwe bloeipe riode schijnt aangebroken. Thans telt Sint Anna 250 inwoners. Het oude pleintje van St. Anna ter Muiden, enig in zijn soort in den lande, heeft Monumentenzorg sinds jaren beziggehouden. Sinds 1935 bestonden er plannen het pleintje in zijn geheel te restaure ren en Zaterdag 30 Augustus was het dan zo ver, dat Monumenten zorg het aantrekkelijke pleintje ge heel gerestaureerd aan de gemeen te kon overdragen, terwijl de Com missaris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, door het in ogenschouw nemen der restaura tie, als het ware het plein in ge bruik nam. De ingebruikname. Even buiten de kom van Sint Anna ter Muiden werden de ge nodigden opgewacht door de Slui- se muziekvereniging Apollo" en onder een vrolijke mars begaf net gezelschap zich naar het plein, waarop het feestelijk gebeuren zou plaats vinden. Op het marktplein aangekomen nam de burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem, het woord. In het bijzonder richtte spr. welkomstwoorden tot de Commis saris der Koningin, Jhr mr A. F, C. de Casembroot; de leden van G.S., de heren A. Schout, mr dr A. J. J. M Mes en A. L. S. Lockefeer; de oud-burgemeester en ereburger van Sluis, de heer A. F. J. Aer- noudts; de vertegenwoordiging van het ministerie van Kunsten en Wetenschappen; van Rijks Monu mentenzorg; de directeur van de Bond van Ned. Architecten; ma joor Anthony, garnizoenscomman dant van Roermond; de geestelijk heid en de vele andere genodig- Btirgemeester Van Hootegem zeide dat het voor Sluis en voor Sint Anna in het bijzonder een goe de dag was: immers het pracntige oude pleintje is voor de toekomst en voor het nageslacht bewaard gebleven. Naast het verheugende ren van de Sint Anna Kerk, name lijk de restauratie daarvan. De Sluizenaar Van Dalen bezong Sin Anna als het trefpunt waar he den uit het hoge Noorden en het warme Zuiden elkaar ontmoetten, als de markt, waar de pelzen uit het Noorden en de specerijen van het Zuiden werden aangevoerd. Sint Anna en Sluis kunnen nu het trefpunt zijn voor lieden uit de ge hele wereld. Met een goede weg en goed geleide propaganda kan Sint Anna op een grote toensten- stroom rekenen, dank zij het wel slagen van de restauratie, waaraan zo velen hun gewaardeerde mede- WsrpkrnIindaigdemet de wens uit te spreken dat het pleintje een lange reeks van jaren er toe zou mogen bijdragen het welvaartspeil van Sluis te verhogen, waardoor het mogelijk zal zijn de goede oude «tede Sluis te herbouwen in haar ligen bekende sfeer, waar een ieder zich thuis voelt en welkom is De Commissaris dankte voor de vriendelijke woorden on zei dat het met vreugde was, Jat hij was gekomen. Dit op S^ond v^n de al ringen aan Sluis en het feit, dat men in Sluis weet feest te viei lerbeste en aangenaamste hennne- Sor was dankbaar, dat h< t minis teri'e van O., K. W. op zo'n voor treffelijke wijze aan de restauratie heeft geholpen. Hij was ervan overtuigd, dat St. An"a doordat een rol zal gaan spelen, doordat het nu over een juiste attractie be- SCDe burgemeester heeft het bij de geschiedenis van St. Anna geiaad over vuur en water. Ik zal mij t an- daag maar houden aan vuurwater. Spr constateerde met vreugde de aanwezigheid van vele Zuiderbu ren op deze heuglijke dag voor St. Anna terwijl hij zich er van be- Tot slot feliciteerde de Commis saris Sluis met deze aanwinst en hij hoopte, dat het zou mogen bij dragen tot de groei en bloei der gemeente. De vertegenwoordiger van Mo numentenzorg, de heer Kanneman, voerde hierop het woord. Hij zeide, dat het pleintje van Sint Anna een voorbeeld voor het land was en een primeur in Nederland, doordat het in zijn geheel werd gerestau reerd. Immers het pleintje van St. Anna vormt de aantrekkelijkheid. Spr. was verheugd, dat Monumen tenzorg, nadat deze het pleintje een aantal jaren onder haar zorg heeft gehad, nu aan de gemeente kon overdragen en hoopte, dat men met betrekking tot het restaureren van stads- en dorpspleinen in de toekomst zal kunnen zeggen: „In Sint Anna ter Muiden begon de victorie". Voorts voerde nog het woord de directeur van de B.N.A., die de wens uitsprak, dat het pleintje zal mogen bijdragen tot de roep van Nederland en van Sluis in het bij zonder. Hierna werd het boerenhuwelijk met de daaraan verbonden boeren bruiloft, die Vrijdag voor de tele visie werd opgenomen, nogmaals door de Sluise figuranten geënsce neerd. Het was een boerenbruiloft, zoals deze een honderdtal jaren ge leden in het Landje van Cadzand onder de bevolking placht plaats te vinden. De bruid was Nelly Bcd- dery (25 jaar) en de bruidegom Roger Marteijn (27 jaar). Bij aan komst aan het stadhuis in het als phaeytonne fungerende gerij j stegen de vaders van de bruid en I bruidegom uit en hielpen de bruid en bruidegom en de moeders uit- i stappen. Voorafgegaan door de veldwachter gingen zij met de gas ten in Cadzandse, Axelse en Zuid- Bevelandse dracht naar het stad huis, waar zjj werden opgewacht door burgemeester De Kaesstec- ker, eveneens in tenue van 1852. Na het voltrekken van het hu welijk gingen allen naar de kerk, waarna het eigenlijke bruilofts feest begon. Nadat het speenvar ken aan bruid en bruidegom was getoond, ging de burgemeester er mee heen om het in stukken te la ten snijden. Kort daarop kwam de burgemeester met het gesneden gebraden speenvarken ierug waar na de maaltijd een aanvang nam. Tijdens en na de maaltijd zorg den een zigeuner en zigeunerin met blokfluit en vedel voor de passende muzikale omlijsting, op de tonen waarvan door de brui loftsgasten een oude wals en ma zurka werden gedanst. Het geheel stond onder regie van de heer G. van Oorschot, hoofd der openbare school te Sluis. Hierna verzorgden de leden van de studentenkring St. Anna ter Muiden enkele attracties, waarvan er één uit het imiteren van een wonderdokter uit de bruiloftstijd- bestond. Tot slot van het officiële gedeel de voerde een toneelgroep uit Gouda een middeleeuwse klute (klucht) op getiteld „De klute van nu nog". Vóór de aanvang van de ze opvoering gaf mevr. Reine de Vries hierover een korte toelich ting. Des avonds was SiHt Anna prach tig verlicht en in een danstent met draaiorgel zetten de inwoners hun feest tot in de kleine uurtjes voort. Het hoofdbestuur van de al gemene bond van werknemers in handel-, bank- en verzeke ringswezen heeft er bij het col lege van Rijksbemiddelaars op aangedrongen voor deze perso neelsgroepen een vacantie van 12 aaneengesloten werkdagen voor te schrijven. Zogenaamde snipperdagen zijn geen gewoonte en zulk een va cantie van 12 dagen is reeds usance aldus het hoofdbe stuur. Een benzine-opslagplaats van het Franse leger te Phu Tho in de buurt van Saigon is Zondag ochtend in de lucht gevlogen. Vermoed wordt, dat de ontplof fing is te wijten aan sabotage. Twee uur later werd in Saigon een tweede ontploffing gehoord. Rondom het depot waren land mijnen gelegd ter beveiliging, hetgeen de blussingswerkzaam. heden bemoeilijkte. Door rondvliegende splinters van de ontploffing is een Frans soldaat gedood en werden zeven Franse en Senegalese soldaten gewond, aldus officiële berichten. Volgens gewoonlijk betrouwba re officieuze bronnen is de brand ontstaan door de ontploffing van een tijdbom van honderd kilo, naar men vermoedt door Vietna mese koelies, die bij de Franse wapenopslagplaats werken, neer gelegd. wustVas", dat zij" ook nog voor iets anders naar Nederland ?«nse men' Wat de wens van Sluis voor een betere weg betreft, zeide spi. deze zomer met „Verkeer en Wa terstaat" te hebben gepraat en hij kon de verzekering geven, dat het plan met meer aandacht zal wor den bekeken. Volgens te Dibroegarh ont vangen berichten staan ten gevolge van een overstroming van de Brahmapoetra in Assam 8 op een eiland in de rivier ge legen dorpen onder water, "be inwoners hebben hun toe vlucht op de daken van hun hSn en In bomen zoeken. Het peil van de rivier daalt geleidelijk. Aan de padi- velden is grote schade aange- r'ln N.-Assam is de rivier de Dehing buiten haar oevers ge treden. 19 Dorpen staan dit jaar voor de tweede maal onder wa- teren over een gebied van 100 vierkante kilometer is de rijst oogst getroffen. STOOMSCHIP OMHOOG EN WEER VLOT. Het Spaanse stoomschip „Ra mon Alonso", dat Zaterdagavond in de Schelde tussen de ïode boeien 53 en 54 aan de grond was gelopen is Zondagmorgen weer vlot gekomen. NIEUW KUNSTMESTPAKHUIS OP SCHOUWEN. iSchouwen-Duiveland is in de onmiddellijke nabijheid van Zierikzee een gebouw rijker ge worden, dat het grootste be drijfsgebouw van het eiland kan genoemd worden. Ter plaatse is een kunstmest- stoffenpakhuis van de co öperatieve aankoopvereniging (C.A.V.) verrezen, dat berekend is op een inhoud van materia len van 4.500.000 kg. De op richting van dit gebouw Ibete- kent een aanwinst voor deze landbouwstreek, omdat men door vorming van 'enorme voor raden meststoffen niet langer afhankelijk is van ongeregelde aanvoer bij vorst in .de winter en eventuele staking elders in den lande. Het kwam in de praktijk nog al eens voor dat, door allerlei oorzaken, de mest stoffen niet op tijd konden wor den afgeleverd, wat tot moeilijk heden in de bedrijven aanlei ding gaf. De mechanische graandroog- installatie aan de haven Ste- vensluis, in Duiveland, wordt overgebracht naar het oor spronkelijke gebouw van de C.A.V., vlak bij het nieuwe be drijfsgebouw gelegen. De Noordstraat. Van de vele grotere en kleinere winkelpanden, die de Noordstraat in de loop der jaren tot het zaken centrum hadden gemaakt, zijnde meeste in de na-oorlogse periode aan een grondige restauratie on derworpen geweest. Nieuwbouw en modernisering hebben de Noordstraat een fraaier en roya ler aanzien gegeven en meerdere winkels kunnen wat aankleding en service betreft wedijveren met de beste zaken in onze grote ste den. Wij ontmoetten in de vacantie- tijd een oud-stadgenoot, die een goeie dertig jaar geleden Terneu- zen had verlaten en er sindsdien niet was teruggeweest. Hij stond verbaasd over de geweldige uit breiding, die Terneuzen had on dergaan. Tussen de mooie en lelijke hui zenblokken in de nieuwe gedeel ten van Terneuzen had hij als een vreemde rondgedoold. Dood-geër gerd had hij zich over de „bomen- vernielingen" aan de „Oostkant" en de „Westkant" Maar de Noordstraat had hem een verrassing bereid. „Grote stads-allures krijgen jul lie hier," knikte hij vol bewonde ring. „Jammer dat je de straat niet een beetje breder kunnen maken." De Noordstraat is inderdaad te smal, maar dat is niet van van daag of gisteren. Desondanks zijn de vertegenwoordigers van de handeldrijvende middenstand er in geslaagd een winkelstraat te bouwen, die een lust is voor het oog. En de verfraaiing zet zich nog steeds voort. In de eerste plaats de geheel ge moderniseerde bloemenzaak „Flo ra" van de heer M. Abrahamse, die Zaterdag in artistieker ge daante werd heropend en veel be langstelling trok. Hoe kon het ook-Ajlgfe^s? Een rijkdom van kleuren in een weelde van bloe men onder een verlichting vol effecten, dat alles moest de aan dacht trekken in een met Zater- dagsdukte gevulde Noordstraat. De moderne tijd noopt tot ge stadige modernisering der win kelpanden. Dit viel ook te consta teren bij het aanschouwen van de nieuwe viswinkel van de heer B. W. van Kolk, 't geheel getransfor meerde pand, waar voorheen de groente- en fruitzaak van de heer Korstanje was gevestigd. Deze vishandel „Neptunus" ge tuigt van een zekere durf van de zijde des ondernemers, die voor het vislievend publiek een hyper moderne en hygiënisch ingerich te winkel, die tot kopen uitnodigt, openstelt. Dat de eigenaren van de nieuwe of vernieuwde zaken bekroning mogen vinden op hun onderne mingsgeest. 30 Jaar Bonte's Speculaas. September 1952 wordt voor de heer Bonte een gedenkwaardige jubileummaand. „30 Jaar Bonte's speculaas" is dan ook een specia le herdenking waard. In en ver buiten onze provincie heeft Bon te's speculaas in de loop van die 30 jaren bekendheid gekregen. Dat de heer Bonte in deze jubi leummaand met een aparte recla me voor den dag komt, is dus niet te verwonderen. Wij bieden onze gelukwensen aan bij dit 30-jarig zakenjubileum dat voor de stichter van de zaak, de heer J. Bonte-van Mossevelde, aanleiding geeft om met voldoe ning op die 30 jaar terug te zien. Betrekkelijk in het klein begon nen in de Dijkstraat, ontmoeten wij de naam Bonte in de Burg. Geillstraat en in de Noordstraat. Durf en inzicht en noeste werk lust hebben vooruitgang en uit breiding te zien gegeven, die be wondering afdwingt. Moge deze jubileummaand, waarin het de heer Bonte niet aan belangstel ling zal ontbreken, een stimulans zijn om op dezelfde weg voort te gaan. Concert „Harmonie Terneuzen". Zaterdagavond gaf de „Harmo nie Terneuzen" op de kiosk op de Markt een concert, dat, da-ik zij de fraaie zomeravond, door zeer velen werd bijgewoond en een welverdiende bijval oogstte. Aan het slot van het ten gehore ge brachte programma volgde de trekking van de door le Harmo nie gehouden verloting ten be hoeve van het instrumenten- fpnds. aan de heer Jos. de Saegher en ging alzo over de grenzen. Hij had 210 gram vis! De tweede prijs kreeg A. den Beer alhier, met 35 gram. Dit was de gehele vangst! De overige prijzen worden in petto gehouden voor een volgen de wedstrijd. Ontstemming in „hengel- kringen". „Wat is de oorzaak van dit slechte resultaat?" vroegen wij aan insiders. „In de eerste plaats", zo luidde het antwoord, „is het wedstrijd- parcours" van slechts 170 m lengte al van dien aard dat 60 deelnemers uiteraard al moeten woekeren om een behoorlijk plaatsje. Dit klemt echter temeer nu van gemeentewege, ondanks hierover gepleegd overleg, geen aandacht was besteed aan de „rietkraag" die zich vrijwel over de gehele lengte langs de water kant bevindt. Ook uit aesthetisch oogpunt is dit al een euvel, voor al echter voor de hengelaarsver eniging die toch 350 betaalt aan de gemeente alleen al voor het recht om hier te mogen vissen. Men beschouwt dit ais een achterstelling bij tal van andere in deze omgeving beoefende Jak ken van sport. Mede ten profijte van anderen wordt door de ver eniging een veel groter bedrag dan het bovengenoemde jaarlijks besteed aan de verbetering van de visstand. Al met al redenen die doen verwachten dat hierover binnenkort nog wel nadere acti viteit zal worden ontplooid. Want de hengelaarsvereniging „Ge duld overwint alles" met haar honderden leden heeft een vast vertrouwen dat haar zinspreuk ook in dit opzicht zal worden be stendigd. Blinden-collecte. Vanwege de stichting Chr. blin- denhulp „De fakkels bijeen" werd alhier een collecte gehou den die een bedrag van 248,73 heeft opgebracht. Rectificatie. Men verzoekt ons er op te wil len wijzen, zulks naar aanleiding van ons versfag omtrent de al hier Vrijdagavond gehouden openbare vergadering in ons nummer van Zaterdag, dat er geen Indonesische Nederlanders bestaan. Bedoeld wordt hier „in Indonesië geboren Nederlanders". Tevens dat de naam van de spre ker luidde R. A. Jacobs. Concert Chr. fanfare „Hosanna". Onder de gebruikelijke belang stelling, die wel enigszins te lij den had van het zomerfeest der Natuurlijk waren vrijwel alle 1 muziekver.teZaamslag, concer toehoorders in het bezit van een teerde Zaterdagavond de C ir. óf meer „lootjes" en heerste er j ^nf.a!"e "Hosanna alhkr op de spanning onder de aanwezigen, Markt, n.a.v. de 72ste geboorte- want de hoofdprijs, een brom-1 fHg van prinses Wilhelmma. fiets, was een door allen begeer- BIERVIET. d Beheer Van der Have, wonen-1 Schoolreisje, de in de Donze-Visserstraat, bleek j De kinderen van de laagste klas- in het bezit te zijn van het lot, waarop de bromfiets was geval len en het zal voor de heer Van der Have wel een aangename verrassing zijn geweest toen hij hoorde dat zijn nummer uit de bus kwam, gevolgd door: eerste prijs! Direct beklom hij de kiosk en'werd hem de brorrimer uitge reikt. Voor de verdere prijzen zie men achterstaande advertentie. Animo genoeg, maar weinig beet. Niet minder dan 60 deelnemers namen Zaterdag deel aan de door onze populaire hengelaarsclub „Geduld Overwint Alles" uitge schreven hengelwedstrijd voor ouderen. Hieronder waren tal van Belgische leden. Het valt licht te begrijpen, dat de z.g. „steile kant" ajin de Kin derdijk weer die aanblik bood, eigen aan deze sport, gekenmerkt door rustige bewegelijkheid met volledige concentratie, de echte ,,visser"-sfeer. Maar deze vereiste voorwaar den ten spijt wou de vis maar niet bijten! En dat, terwijl nog wel 11 prijzen waren uitgeloofd. Slechts twee hiervan werden uit gereikt. De vangst was aus be paald pover! De eerste prijs (tevens de kam- pioens-medaille) werd toegekend sen der Openbare lagere school A. maakten Vrijdagmiddag hun jaar lijks uitstapje. Naar deze reis was al lange tijd verlangend uitgezien daar zij door het heersen van de mazelen al eens uitgesteld moest worden, 's Middags om half één vertrokken de bussen in de rich ting van de Belgische kust. Aan het strand werd naar harte lust gespeeld en geravot, maar het hoogtepunt van de dag vorm de de speeltuin van moeder Cis- ka en was het voor hen allen te vroeg om er afscheid van te ne men. 's Avonds kwam het gezel schap, moe maar heerlijk voldaan weer in Biervliet op de Markt aan, waar de ouders hun spruiten vol verlangen opwachtten. Opening Oranjeplein. Ter gelegenheid van de ope ning van het Oranjeplein vonden Zaterdag alhier feestelijkheden plaats, georganiseerd door de Oranjevereniging, in samenwer king met de voetbalvereniging korfbalvereniging, turnvereni ging en de muziekver. „Uit het volk, voor het volk". Nadat de stoet zich had opge steld, ging het met de muziek voorop naar het Oranjeplsin, waar de deelnemers werden ver welkomd door burgemeester J. A. Eekhout, die er zijn voldoe ning over uitsprak, dat door een drachtig samenwerken, deze dag tot een feestdag kon worden ge maakt. De feestelijkheden werden ge opend met een gecostumeerde voetbalwedstrijd, die veel hilari teit veroorzaakte. Tijdens de rust gaven de jeugdleden van de turn vereniging een demonstratie. Vervolgens vond een korfbal wedstrijd plaats tussen de e.'.ubs van Aardenburg en Breskens, die door de thuisclub met 41 werd gewonnen. In de pauze hiervan werd een estafetteloop over 2000 m voor leden der voetbalver, ge houden. Winnaars werden J- Erasmus en H. Fenijn, die als prijs een rijwiellantaarn en een scheerspiegel ontvingen. Na afloop van de korbalwed- strijd volgde een wielerwedstrijd voor jongens van 12 en 13 jaar. Ook dit nummer trok veel be langstelling en onder grote hila riteit ging A. Villijn het eerst over de streep. Des avonds had een trrnde- monstratie plaats waaraan 100 turnsters en turners deelnamen. Als gast trad hierbij op de beken de Belgische turner E. Claeys uit Eekeren, die veel succes mocht oogsten. Als aandenken werd hem een zilveren dasspeld met het wapen van Breskens uitge reikt. De leider van de turnvereni ging, de heer Dingemanse, werd door de voorzitter van het feest comité, de heer I. de Hulster, een bouquet bloemen overhandigd. De feestelijkheden .verden be sloten met een populair concert van de muziekvereniging, dat zeer in de smaak van het publiek viel. Muziekuitvoering en turn- demonstraties. Het was een zeer gelukkige combinatie van de beide vereni gingen en begunstigd door een prachtige zomeravond was een talrijk publiek opgekomen. Het muziekprogramma, dat door zijn populaire nummers veel bij val oogstte, werd gevolgd door demonstraties van T.H.O.R. Voor al de vrije oefeningen van de oa- mes hadden veel succes, evenals de kegel, en baloefeningen. Het hoogtepunt vormde een koord dansnummer van het T.H.O.R.- lid Vetter, die zeer bijzondere eigenschappen op het slappe koord bleek te bezitten. Een tombola ter dekking van de onkosten had een succesvol verloop. SPORTDAG. Zeeuwse records verbeterd. Schoondijke heeft weer eens het sportminnend publiek een sport middag voorgezet, die in alle op zichten geslaagd mag worden ge noemd. Niet alleen de athletiek- liefhebbers hebben hun hart kun nen ophalen aan de prestaties van de Zeeuwse athleten, maar tevens kregen deze middag de voetballief hebbers hun deel. De eerste voetbalwedstrijd ging tussen Schoondijke I en De Zeeu wen II, welke werd gewonnen door Schoondijke met 20, door 2 doel punten van J. de Groot. De hoofdschotel van het voetbal- edeelte was de ontmoeting van de Zeeuwen I en Steenbrugge I 'Bel gië). Ging het in de eerste helft ge lijk op, hetgeen te constateren viel uit de standen 10, 11, 12, 22, 32, 3—3, in de tweede nelft bleek dat de Zeeuwen over meer uithoudingsvermogen beschikte en zonder dat de Belgische gasten nog een tegenpunt wisten te plaat sen voerde De Zeeuwen de stand tot 9—3 op. Tussen het voetbalprogramma in had de D.T.C. Zeeland van de K.N.A.U. een aantrekkelijk athle- tiekprogramma geweven, waarvan de uitslagen als volgt waren: 60 m meisjes 1011 jaar: 1 B. Toussaint 9,3 s.; 2. E. de Lijser 9,5 s.; 3. H. Cjjsouw 10 s.: 4. T de Kok 10,1 s.; 5. R. Ilamerlinck 10,2 s.; 6. R. Hennekejj 19,4 s. 60 m meisjes 1112 jaar: 1. H. Jansen 8,9 s.; 2. R. van Hee 9,1 s.; 3. D. Anthonijs 9,3 s.; 4. L. de Lijser 9,6 s.; 5. E. de Wever 9,7 s.; 6. M. Woesthof 9.8 s. 60 m meisjes 1315 jaar: 1. T. Rosseel 8,3 s.; 2. M. Jsebout 8,5 s.; 3. M, de Wever 3,8 s.; 4. I. Door Het bekende winkelpand waarin vroeger Lansen's kledingmaga zijn was gevestigd, is door aan koop bij het magazijn „De Kroon" gevoegd, en na een grondige res tauratie door de heer W. Schel linkhout omgetoverd in een zeer ruime en raaie étalageruimte, die, vooral des avonds als de mo dern aangelegde verlichting is ontstoken, de aandacht van de voorbijgangers trekt. Opnieuw vragen thans twee pan den de aandacht van het publiek 8) Nadruk verboden. De onweders duren hier meest al zeer kort. Overigens, voor de tijd van het jaar hebben we het al vroeg. Maar, als ik niet onbe scheiden ben met deze vraag: Vindt u het prettig weer terug te zijn op „Hoogstede?" Het meisje haalde haar schou ders op. „Och", antwoordde ze „maar half en half. Vader is al zolang alleen en mijn beide broers komen maar zelden thuis. Er is hier niet veel te beleven: we wonen zo afgelegen." Drenth knikte. „Ja, maar met uw wagentje bent u toch vlug daar, waar u wezen wilt." „Gelukkig wel. Die stoomtram- vind ik iets verschrikkelijks, maar vader wil geen autobus lijnen hier. Hij zegt, dat in de zomer alleen de tram het ver voer aan kan." »Ii „En daar heeft hij wel enigs zins gelijk in. Maar zie eens. Het onweer drijft weer even vlug af als het gekomen is. Het regent ook al veel minder. Zoals ik zei: het betekent niets." „Nee, maar die felle slagen maken me altijd aan het schrik ken." „Apropos, neem me niet kwa lijk, dat ik me nog niet voorge steld heb: Drenth, ik ben de ont vanger van Donkervoort, maar u zult zich me niet 'meer herinne ren, veronderstel ik." Het meisje lachte even en drukte de over tafel uitgestoken hand. „Nu vergist u zich. Ik heb u onmiddellijk herkend, toen u binnenstapte. U bent mijnheer Drenth, die me eens overeind ge holpen hebt, toen ik vlak bij het gemeentehuis met de fiets ben gevallen. U hebt toen nog mijn tranen afgedroogd en m'n handen schoongeveegd met uw zakdoek. Drenth keek het meisje ver baasd aan. Zelf moest hij een ogenblik zoeken in zijn geheugen, i „Ja, dat is waar ook. Maar, dat u zich dat nog herinnerd! Dat is. laat eens kijkenminstens een jaar of twaalf geleden." Het meisje knikte geamuseerd. „Inderdaad, dat is deze zomer twaalf jaar geleden. Ik was toen negen jaar. Later heb ik u nog verschillende malen in het dorp ontmoet en ook wel eens op het gemeentehuis. Maar de laatste jaren ben ik vrijwel niet in Donkervoort geweest-" Drenth verdiepte zich in de herinneringen. „Ach ja, nu weet ik het weer precies. U moest uit wijken voor een sleperswagen en toen slipte u tegen de trottoir rand aan en viel. Bijna vlak v°or mijn voeten. U hebt zich toen da nig bezeerd, dat weet ik ook nog en U huilde tranen met tuiten. Ja toen heb ik u getroost en uw handjes afgeveegd. Daarna bent u weer verder gefietst. Het was in de zomervacantie." „Juist, zo was het. En u bent nog steeds in Donkervoort? Al die jaren zonder onderbreking?" „Al die jaren, zonder onder breking", herhaalde hij, treurig glimlachend. „Als men het ergens goed heeft, gaat men niet gauw weg.'" „Maar vindt u het niet ver schrikkelijk eenzaam en eentonig in het dorp? Mij dunkt, in de wintermaanden is er niets te be leven. En als je ergens naar toe wilt, ben je aangewezen op die verschrikkelijke stoomtram. „Tenzij je een wagen hebt," voegde hij er ondeugend aan toe. „O, hebt u ook een auto?" Drenth lachte hartelijk. „Was dat maar waar. Nee, verder dan een nieuwe fiets reikt het salaris van een gemeente-ontvanger niet. Althans niet in een gemeen te als Donkervoort." Hebt u nooit geen hogere as piraties gehad?" informeerde ze verder. „Of", liet ze er zachter op volgen, „is deze vraag onbeschei- den?" „In het geheel niet. Natuurlijk, als je jong bent, droom je van promotie, een grote plaats en een eervolle functie. Ik heb verschei dene malen gesolliciteerd naar een gemeente-betrekking in gro tere gemeenten, maar ben nim mer geslaagd. Zodat ik wel ge doemd zal zijn om de rest van mijn leven door te brengen in Donkervoort." „O, dus u vindt het toch ook maar een gat." „Och, dat wil ik nu niet be paald zeggen. Elk dorp heeft wel iets, dat bekoord, en als je jaren ergens woont, dan leer je je woonstede waarderen, zelfs in het barre jaargetijde. Ik vind Donkervoort nu niet bepaald een „gat" zoals u het noemt. Maar wat meer leven zou onze ge meente geen kwaad doen." „Bijvoorbeeld?" „Ja", antwoordde hij enigszins onthutst, „dat zou ik zo niet in een paar woorden kunnen zeg gen. Ten aanzien van de alge mene otwikkeling in de ruimste zin van het woord komen we een beetje achteraan. Donkervoort is als u het mij ten goede houdt, dat ik het zeg, te conservatief." (Wordt vervolgd.) Delnad 8,9 s.; 5. S. de Vos 9 s 6. C. Witte 9,2 s., allen van „Mara thon", Schoondijke. In dit nummer vestigde Willy Cjjsouw in de serie een Zeeuws re cord van 8,1 sec. 4 x 60 m pupillen: 1. S. de Vos, H. Woesthof, T de Waal, R. van Hee 37,9 sec. 4 x 60 m meisjes: 1. M. de Wever. H. Jansen, T. Rosseel, I. Delnad 34,7 sec. (slechts 0,1 sec. boven het Zeeuws record). 100 yards heren: 1. A. W. Smits 11,2 s.; 2. A. Bi- lius 11,3 s.; 3. B. Walker 11,4 s.; 4. J. Laport 11,6 s. Allen van „De Zeeuwen". 80 m meisjes: 1. W. Cjjsouw, Marathon 10,3 s.; 2. A. Plompen, E.M.M. 10,5 s.: 3. N. Laurens, Marathon 11, 'i s.; 4. C. Wijkhujjzen, Marathon 12,4 s. 2000 m heren: 1. W. Rotsaert, Vlug en Lenig te Delft 5 min. 48,2 s.; 2. A. BiJius, De Zeeuwen 5.52,8 (nieuw Zeeuws record)3. Staf Dobbelaere, Ma rathon 5.57,-; 4. B. Walker, De Zeeuwen 6.19,-. Zomerfeest „De Volharding". Begunstigd door heerlijk zo merweer is het Zomerfeest, dat Zaterdag door de muziekvereni ging „EÜe Volharding" op het ter rein van „De Torenberg" werd gehouden, een groot succes ge worden. Het aantal bezoekers was in de avonduren zó groot, dat de en treebewijzen uitverkocht waren en in allerijl voorzieningen moes ten worden getroffen, daar ruim 2.000 belangstellenden het sport terrein omzoomden. Het programma werd geopend met hardlopen en hoogspringen voor jongens en vèrspringen voor meisjes. Het nummer koekhappen viel zowel letterlijk als figuurlijk in de smaak bij de deelnemende jon gens en het publiek en verwekte algemene vreugde. De jongelui zullen na afloop wel een extra wasbeurt hebben moeten onder gaan. Met spanning werden nu tege moet gezien de verrichtingen van de „Julianaruiters", want het is bekend, dat deze vereniging door gestadige oefening en liefde voor het paard tot grote successen is gekomen en menigeen zal het een verrassing zijn geweest wat de leden met hun paardendressuur hebben weten te bereiken. Deze zo zeer geslaagde demon stratie stond onder leiding van de heer C. A. Dees Jr. Had het nummer springen over hindernissen reeds succes, het werd opgevoerd tot een triomf bij de dressuurnummers en speciaal toen een paard op een wenk van zijn „baas" zich plat uitstrekte en rustig bleef liggen terwijl ruiters met paard erover heen sprongen, waaraan ook twee amazones met hun paarden deelnamen, waaron der de 12-jarige Betsy van Hoeve, van de hoeve „Pauwvliet", die na tuurlijk een extra applaus in ont vangst had te nemen. Op de kiosk werd door een groep L.J.G.'ers van de atd. Ocst Zeeuws-Vlaanderen volksdansen uitgevoerd, die eveneens veel be langstelling genoten. Op het ruime terrein van „De Torenberg" stonden vele stands, waar de bezoekers hun behendig heid konden tonen of hun geluk beproeven, hetgeen dan ook druk werd gedaan, terwijl de frites, ijs- co's gretig aftrek vonden en de verversingstent zeer zeker niet over bezoek te klagen zal hebben gehad. Ondertussen was net muziek gezelschap „Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke gearri veerd, dat na door de voorzitter van „De Volharding", de heer R. J. van de Veke, verwelkomd te zijn, een keurig verzorgd pro gramma ten gehore bracht, waar mede zij een groot succes oogst te. Vóór het „Wilhelmus" het con cert besloot, bracht de heer v. d. Veke de zustervereniging uit Schoondijke hartelijk dank voor het geboden concert, de Juliana ruiters voor hun bewonderens waardige prestaties en de L.J.G.' ers voor hun fraaie volksdansen en de duizenden die dit zomer feest hadden bijgewoond. Tot slot volgde een verloting van de waardebonnen, waarna de heer v. d. Veke zeker de tolk van allen was, toen hij de heer Jac. de Klerk zijn grote dank betuigde voor het beschikbaar stellen van de weide voor dit zo geslaagde zomerfeest. Goed afgelopen. Toen de heer Tollenaar, alhier, met zijn auto van de markt te Axel huiswaarts keerde bemerk te hij op de z.g. Armendijk een auto, waarvan de bestuurder de macht over het stuur scheen kwijt te zijn. Het mocht de heer Tollenaar gelukken vóór de zig-zag over de weg rijdende auto te komen en daarna in deze auto te springen, waarop hij het contactsleuteltje verwijderde zodat de auto tot stil stand kwam. Het bleek, dat de bestuurder, de heer J. v. d. W. uit Zaamslag een hartaandoening had gekre gen. Onverwijld werd geneeskun dige hulp ingeroepen, die door dokter Salomé uit Axel werd ver leend, waarna de geneesheer de heer v. d. W. met een ziekenauto van de garage „Cito" naar liuis vervoerde. Volgens een Italiaanse sigaret- tensmokkelaar zijn de voordelen van de illegale handel in tabak voor de Italiaanse economie gro ter dan de nadelen. In een inge zonden stuk in de „Giornala d' Italia" verklaarde hij, dat „ten minste een half millioen personen in deze handel een bestaan vin den." De 47.000 erkende Italiaan se tabakshandelaars hebben on langs met een staking gedreigd, omdat, naar zij menen, de rege ring niet energiek genoeg op treedt tegen de smokkelhandel.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2