Nieuw Amerikaans-Brits voorstel aan Perzië DE STRIJD IN KOREA Roosevelts adviseur was Russische spion! Malik verwerpt westelijke voorstellen Dc „Valentine" wordt gesloopt Hevige luchtgevechten nabij de Chinese grens Moscou ivas goed op de hoogte In Korea gesneuveld Rede van Maian Nederlander in Zweden verongelukt De economische politiek der Franse regering i WEERS VERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. op onder op onder Sept. 1.32 1 5.52 19.27 18.24 2 5.54 19.25 18.45 3.07 3 5.55 19.23 19.01 4.42 4 5.57 19.20 19.15 6.15 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952. 7e Jaargang No. 2127. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur President Truman en premier Churchill hebben Zaterdag de Perzische premier, dr Mossadeq, een uit drie punten bestaande regeling van de Brits-Perzische oliecrisis voorgesteld. Deze rege ling voorziet o.m. in een Ameri kaanse gift van 10 millioen dol lar aan Perzië. Het Zaterdag door de Britse en Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigers in Teheran overhandigde voorstel omvat: 1. Voorlegging aan het interna tionale hof in Den Haag van de kwestie der schadevergoeding van de genationaliseerde eigen dommen van de Brits-Perzische oliemaatschappij. 2. Benoeming van vertegen, woordigers voor de Perzische le gering en voor de Brits-Perzische oliemij, die moeten onderhande len over „regelingen om de Per zische olie naar de wereldmarkt te laten vloeien". 3. Bij aanvaarding van de eer ste twee punten zal de oliemij in Perzië opgeslagen olie ter waar de van 20 tot 30 millioen dollar voor onmiddellijke verkoop vi ij- geven, Engeland zal beperkingen op de uitvoer naar Perzië en op het gebruik door Perzië van Brit se ponden verzachten en de Ver enigde Staten zullen onmiddellijk 10 millioen dollar ter beschik king van de Perzische regering stellen als hulp bij de oplossing van begrotingsmoeilijkheden. Het feit, dat deze voorsteilen door president Truman en pre mier Churchill persoonlijk waren ondertekend wordt in diplomatie ke kringen in Londen gezien ais een aanwijzing, dat premier Mos sadeq niet gunstig reageerde op de mondelinge vertogen van de Britse zaakgelastigde in Tehe ran, Middleton, en de Amerikaan se ambassadeur, Loy Henderson. Het Foreign Office" wilde za terdag 'geen commentaar leveien op het onderhoud, dat deze ver tegenwoordigers Woensdag had den met premier Mossadeq. Haar verluidt waren de voorstellen van Zaterdag slechts een officiële op- somming van de door hem naar voren gebrachte standpunten. In Londen beschouwt men de nieuwe voorstellen als een ant woord op de Perzische nota van 7 Augustus. In die nota werden nieuwe onderhandelingen tussen Perzië en de Brits-Perzische olie maatschappij voorgesteld. Geop perd werd, dat bij falen van deze directe onderhandelingen de kwestie diende te worden verwe zen naar Perzische gerechtsho ven De Perzen vroegen in die no ta betaling van „tientallen mil- lioenen ponden sterling", die de oliemaatschappij Perzië nog ver schuldigd zou zijn. In hun boodschap aan premier Mossadeq verklaarden Truman en Churchill te menen, dat on middellijke actie van de regerin gen van Perzië, Engeland en de Verenigde Staten nodig is om tot een bevredigende oplossing van de oliekwestie te geraken. „Wij worden gedreven door oprechte gevoelens van vriendschap voor Perzië en het Perzische volk en het is onze oprechte wens een snelle en billijke oplossing van het huidige geschil te vinden", aldus de boodschap. PERZIE ACHT VOORSTEL ONAANVAARDBAAR. De Perzische minister van Bin nenlandse Zaken heeft aan een correspondent van „Agenee France Presse" meegedeeld, dat hij de Brits-Amerikaanse voor stellen „onaanvaardbaar" acht. Premier Mossadeq heeft deze uitspraak later in een door het hoofd van de propagandadienst voor radio-Teheran voorgelezen verklaring bevestigd. De premier verklaarde dat het aanbod geen antwoord is op Per- zië's nota van 7 Augustus, waar in werd aangeboden de onderhan. delingen met de Brits-Perzische oliemaatschappij te hervatten. Het Brits-Amerikaanse voorstel zou een slechte indruk op het Perzische volk maken. „Mijn regering is van mening aldus Mossadeq dat beide Kamers bijeen moeten komen om vast te stellen hoe wij moeten antwoorden". Radio-Teheran riep alle buiten de stad vertoevende parlements leden op zo spoedig mogelijk naar de hoofdstad terug te keren. Het parlement is thans op recès. Mossadeqs besluit tot bijeen roeping van het parlement heeft enige verrassing gewekt, daar het parlement de premier volle dige vrijheid van handelen heeft gegeven. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft uiting gegeven aan zijn teleur stelling over de Perzische weige ring. Te Londen gelooft men dat het Br its-Amerikaanse aanbod (af stand doen van de industrie in Perzië behoudens schadeloosstel ling volgens een reeds door dr Mossadeq aanvaard principe een uitspraak door het Haagse hof en onderhandelingen met de Brits-Perzische oliemaatschap pij teneinde de Industrie onder Perzische leiding weer op gang te brengen) het uiterste is waartoe Engeland wil gaan. Van gezag hebbende zijde wordt vernomen dat de regeringen van Engeland en Amerika haar uiterste best hebben gedaan met de maat schappij in geen enkel opzicht zou inhouden, dat de maatschap pij zou trachten weer Britse technici in Perzië te krijgen of de leiding te krijgen bij de verkoop van de olie. Verwacht wordt, dat onmiddel lijk nieuwe besprekingen tussen Engeland en Amerika zullen be ginnen. DE VERJAARDAG VAN PRINSES VVILHELMINA. Onder een grijze hemel was het de koninklijke standaard, die Zon dag nog iets feestelijks gaf aan het grote witte paleis, waarin de vroegere landsvrouwe, Prinses Wilhelmina, haar 72ste verjaar dag viert. In alle stilte, zonder enig offici eel vertoon, slechts in de blijde aanwezigheid van het koninklijk gezin, dat zich gisteren rond de jarige moeder en grootmoeder had geschaard. De dreigende regen was niet in staat de honderden te weerhou den, die reeds in de loop van de ochtend naar het Loo trokken, hetzij om de felicitatieiegisters te tekenen, hetzij om geduldig te wachten in de hoop een glimp van de koninklijke familie op te vangen. Uit de talrijke vlaggen, die van de huizen wapperden, en het oranje, dat algemeen werd ge dragen, bleek wel duidelijk hoe zeer de eerste burgeresse van Apeldoorn een ruime plaats in de harten der bevolking inneemt. De verjaardag van Prinses Wil helmina is der traditiegetrouw tot de zeer intieme kring van de ko ninklijke familie beperkt geble ven, zodat de duizenden, die in de loop van de dag hun schreden richtten naar 't koninklijk paleis weinig spectaculairs konden mee maken. Het geduld van velen werd echter beloond, toen tegen vier uur de Prinses vergezeld van de Koningin en de vier Prinses jes in een gesloten auto uitreed voor een rit door de uitgestrekte bossen van 't koninklijk domein. Het weer, dat het regenkarakter aanvankelijk nog had behouden, klaarde later op, zodat ook de zon deelgenote werd van de feest vreugde. Waarschijnlijk was dit wel de oorzaak, dat het uitstapje meer dan twee uur duurde. Het was ongeveer kwart over zes eer de koninklijke familie in het pa leis, waarvoor nog steeds honder den te wachten, terugkeerde. Voor de eerste maal sedert ver scheidene weken zijn Zaterdag boven Noord-Korea in groten ge tale communistische straaljagers waargenomen. Bij gevechten met Amerikaanse ,,sabre"-straalja- gers werden vijf van de ongeveer honderd communistische toestel len neergeschoten, één waar schijnlijk vernietigd en elf be schadigd, aldus mededelingen van geallieerde vliegers. De commuhistische jagers wer den opgevangen door tachtig „sabres", waarna zich gevechten ontwikkelden boven de Soeiho- dam en boven Sinoeidjoe aan de Mandsjoerijse grens. vliegtuigen bombardeerde bij zware bewolking toevoergebie geprotesteerd tegen „het beschie ten op 29 Augustus van het te Kadong gelegen krijgsgevange nenkamp nummer acht, waar door zes geallieerde gevangenen om het leven kwamen en 22 wer den gewond". Generaal Nam II, van wie de iwdie ueneraai i\ain n, v<a den. Er was geen tegenstand van brief stamt> noemt dit „een on vijandelijke jagers en uit de nog mensemke daad en een flagrante emonlonHp QtaH klonk biinH 2GG11 Ii^i/-v Amerikaanse „superforten" hebben Zaterdagochtend de elee trische centrale van Tsjosin na bij Pjongjang gebombardeerd. De piloten noemden de aanval ge slaagd. Sinds het hevige bombardement op de Noordkoreaanse hoofdslad van Vrijdagmorgen, waarschijn lijk de grootste luchtaanval van de Koreaanse oorlog, is radio- Pjongjang niet meer in de aether geweest. In een rapport van het opper bevel van de Amerikaanse vloot- strijdkrachten in het Verre Des- ten wordt over de aanval op Pjongjang van Vrijdag meege deeld, dat tengevolge van het bombardement een geweldige brand uitbrak, waarvan de vlam men en de rook op 25 km afstand te zien waren. De aanval was o.m. gericht op het ministerie van justitie, een ondergrondse vergaderzaal van de communistische leiders, het omroepgebouw en het hoofd kwartier van de Noordelijken, alsmede kampementen en muni tie-opslagplaatsen. De piloten verklaarden, dat de doelen volkomen vernietigd zijn. De vliegtuigen der V.N. werden boven de stad bestookt met sterk afweervuur. smeulende stad klonk bijna geen luchtafweergeschut. Volgens radio Pjongjang zijn bij de zware aanval van Vrijdag enige honderden personen ge dood en werden ruim vijfhonderd huizen vernield. Volgens bevoegde Amerikaan se kringen te Tokio hebben de hevige bombardementen op Noord-Korea van de laatste da gen in het bijzonder een tweevou- dige bedoeling: 1. Het commando der V.N. wil de Noordelijken niet laten profi teren van de impasse, waarin de besprekingen te Panmoendjon zich bevinden, en van het gun stige weer. 2. Het Amerikaanse commando denkt eveneens aan de uitwer king, die de bombardementen kunnen hebben op Moskou, waar sinds twee weken de voornaam ste Sowjetrussische en Chinese leiders onder de grootste geheim houding vergaderen. PANMOENDJON. Een Noordelijke verbindingsof ficier heeft te Panmoendjon een brief voor generaal Harrison, de voornaamste afgevaardigde der V.N.. overhandigd, waarin wordt Premier Malan van Zuid-Afri- ka heeft Zaterdag op een massa bijeenkomst van zijn nationale partij verklaard, dat de „weg, die wij willen volgen, wordt belem merd door de gerechtshoven". „Men wil, dat wij als blanke na tie, als leiders van de niet-blan- ken in Zuid-Afrika, aftreden". „Dit is echter niet de weg, die de grote meerderheid van de En gelssprekende Zuid-Afrikanen wil gaan", aldus Malan. Volgens hem zijn de krachten, die tegen de regering in het veld worden gebracht, zeer aanzien lijk. De regering dient zich naar zijn mening dan ook ernstig te beraden over wat zij in de gege ven omstandigheden moet doen. Malan verklaarde: „Zuid-Airi- ka staat op een tweesprong en de weg, die nu gekozen wordt, zal over leven of dood van het Zuid- afrikaanse volk beslissen". Bij de laatste algemene verkie zingen had de regering het volk een mandaat gevraagd voor hear apartheidspolitiek en dat man daat had zij gekregen. De uitvoe ring van deze politiek is een van de belangrijkste taken van de le gering, aldus Malan. Verklarend dat de oppositie partij de regering altijd vroeg re kening te houden met de wereld mening zei Malan, dat „het doen wat de wereldmening vraagt zelf moord voor blank Zuid-Afrika zou betekenen. Wij zijn niet be reid dit, op wiens bevel dan ook, te doen, aldus Malan. Over de Verenigde Naties spre kend zei Malan, dat „het tijd wordt, dat Zuid-Afrika zijn Afri kanen tegen de V.N. gaat be schermen". Over Engeland verklaarde hij, dat het reeds India, Birma, Egyp te en bijna de gehele Goudkust had verloren. „Als Engeland voortgaat met zijn vroegere Afri kaanse politiek zal het in Afrika zijn graf vinden", aldus de pre mier. Volgens een geheim rapport, uitgebracht door de senaatscom missie voor on-Amerikaanse acti viteit, is vastgesteld dat de persoonlijke raadsadviseur van wijlen president Roosevelt een geheim agent der Sowjet-Unie was. Het betreft hier Alger Hiss, van liuis uit een arbeidersjongen, die zich door zelfstudie naar voren had gewerkt. Hiss zou zich schuldig hebben gemaakt aan het vervaardigen van fotocopieën van geheime documenten, terwijl hij ook bijzonderheden over de Engelse vloot, vertrouwelijke mededelingen over China, Joego slavië en Polen aan zijn Sowjet- Russische opdrachtgevers zou hebben verstrekt. Vanzelfsprekend heeft een en ander in hoge Amerikaanse re geringskringen deining veroor zaakt en grote ontsteltenis te weeggebracht. Er kon van een politiek schandaal worden ge sproken en de senaatscommissie voor on-Amerikaanse activiteit werd van het een en ander op de hoogte gebracht. Deze com missie stelde een onderzoek in en hoorde een aantal getuigen, waarna zij de zaak naar het ge rechtshof verwees. De zaak was dus wel zéér ernstig. Ter zitting werd een aantal getuigen ge hoord, o.a. de ex-communiste mevr. Hede Messing, gescheiden echtgenote van Gerhard Eisler, de huidige Oostduitse commu nistenleider. Getuige Messing verklaarde onder ede, dat de voormalige raadsadviseur Hiss lid was ge weest van de communistische partij in de Ver. Staten en voorts dat hij (Hiss) werkzaam was geweest voor een „zekere geheime organisatie". De voor malige dienstbode van Hiss, Edith Murray, verklaarde ver volgens dat Hiss meermalen be zoeken had afgelegd bij Whitta- ker Chamber, spion en koerier van de Sowjetrussische gehei me dienst in de Ver. Staten en wonende te Baltimore. Laatstgenoemde bekende, dat hij van Alger Hiss belangrijke Igeheime documenten, af komstig van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, had ontvangen. Vas kwam te staan, dat zekere do cumenten, afkomstig van voor noemd ministerie, in handen der Russen zijn gevallen. De Russische geheime agent Whittaker Chamber heeft ten slotte nog verklaard, dat Alger Hiss die bij de bekende con ferentie op Jalta in de tweede wereldoorlog Roosevelts voor naamste adviseur was in ieder geval tot en met 1938 agent van de Russische geheime dienst in de Ver. Staten was. De rechtbank heeft Hiss ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar en ontzetting uit zijn officiële functies. (Nadruk verboden). I schending van de conventie van I Genève". I Een woordvoerder der V.N. heeft verklaard niet te weten, welke krijgsgevangenen zich in dit kamp bevinden. Volgens cie laatste inlichtingen bestaat "net hoofdzakelijk uit Zuid-Koreanen en een kleine groep Amerikanen. RADIO PJONGJANG WEER IN DE LUCHT. Zondagochtend heeft radio- Pjongjang haar uitzendingen hervat. De omroep had zich sinds Vrijdagochtend, na een hevige geallieerde luchtaanval op de Noordkoreaanse hoofdstad, niets laten horen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 27 Augustus j.l. is gesneuveld de soldaat H. R. Radstaat, legernummer 290318132. De soldaat H. R. Radstaat werd op 18 Maart 1929 geboren. Hij was afkomstig uit Nijmegen en ongehuwd. Amerikaanse superforten van de basis Okinawa hebben Zater dagnacht opnieuw de Noordko reaanse hoofdstad Pjongjang aangevallen. Een kleine de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen In de ontwapeningscommissie van de V. N. heeft de Sowjet- afgevaardigde, Jacob Malik, de Westelijke voorstellen verwor pen, die voorzagen in een vijf- mogendheden-ontwapeningscon- ferentie, mits de Sowjet-Unie en China van te voren zouden toe- Kjcrne stemmen in beperking van hun groep I strijdkrachten tot anderhalf mil lioen man elk. Hij noemde de aard van de voorstellen „hypocri tisch" en verklaarde, dat de Wes telijke mogendheden slechts trachtten te voorkomen, dat de ontwapeningscommissie tot con crete plannen zou komen. De Westelijke voorstellen wa ren bedoeld om de aandacht van de wereld van het vraagstuk van verbod van atomische en andere wapens voor massa-vernietiging af te leiden. Malik zei, dat „de Sowjet-Unie" het noodzakelijk acht de nadruk wij adviseren u kort haar maakt jong, aantrek kelijk, sportief, vlot, laat ons uw haar verzorgen. De 23-jarige Nederlandse vlie ger K. Hoogreef uit Haarlem is Zaterdagnacht in het ziekenhuis te Angelholm (Zweden) ten ge volge van een auto-ongeval over leden. Zijn metgezel, de eveneens 23-jarige vlieger J. J. M. van Rijn uit Haarlem, kreeg snijwonden en een hersenschudding. Ook hi; werd in het ziekenhuis opgeno men. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. De twee Nederlanders hadden hun vacantie in Zweden doorge bracht en waren nu met hun auto op de thuisreis. Hoogreef zat aan het stuur, toen de auto plotseling slipte en tegen een hek aanreed. Het ongeluk wordt toegeschre ven aan oververmoeidheid van de bestuurder. De beide Nederlanders hadden pas hun vliegbrevet gehaald en waren daarna met vacantie ge gaan. De voorbereidingen tot het ber- gen van het wrak van de Engel se torpedojager „Valentine", lig gende ten Westen van Terneuzen zijn in volle gang. Vorige week zij wij er op een avond, bij nagenoeg windstilte en een schitterende zonsondergang, die het zwerk omtoverde in een tapijt van purper tot karmijn rood en haar kleurenschakerin- gen deed weerspiegelen in de rus tig kabbelende golfjes van de eeuwenoude brede Schelderivier, nog eens een kijkje gaan nemen. We genoten met volle teugen van deze zomerse avond en de schitterende vergezichten op de Westerschelde met talrijke pas serende, reeds verlichte zeekasie len. 't Was laag water en bij het wrak van de „Valentine" lagen twee bergingsvaartuigen in volle rust voor anker. Er wordt n.l. al leen bij laag water aan de ber gingsvoorbereidingen gewerkt. Naar wij vernamen ligt het in de bedoeling het wrak in tweeën te snijden en elk van de delen, in elk geval het achterste, dat slechts gedeeltelijk ondersteund zou zijn, met behulp van drijven de bokken op de dichtstbijgelegen zandplaat te zetten. Daar zouden de delen zo goed mogelijk wor den gedicht, zodat deze slepende naar de plaats van sloping ver voerd kunnnen worden. Het in tweeën snijden zou plaats vinden met een ketting en met behulp van lieren met een trekkracht van pl.m. 75 ton. Mede uit veiligheidsoverwegin gen er zouden zich immers nog explosieven in het wrak bevinden dient men er voor te waken dat men bij het doorsnijden niet bij de pantsering terecht komt, die zich meestal bevindt onde_- de gesohuttorens ter bescherming van het zich daaronder bevinden de munitiemagazijn. De overige platen zouden, r.aar ons werd medegedeeld, van nor male dikte zijn en voor het door snijden waarschijnlijk geen ob stakel vormen. In het voorste gedeelte van net wrak, waarvan de kop zich zelfs bij hoogwater nog altijd meters boven de waterspiegel verheft en dat in de bezettingstijd door de Duitsers als schietschijf werd ge bruikt, zijn de talrijke door gra naatscherven veroorzaakte gaten grotendeels gedicht. Hiervoor zijn in totaal ruim S00 proppen gebruikt. Voorwaar geen kleinig heid! Vanzelfsprekend doen met be trekking tot de berging van het wrak weer al talrijke geruchten de ronde. Onder meer dat zich in het achterschip nog geraamten zouden bevinden. Tot de onmoge lijkheden behoort dit inderdaad niet- XI Blijkens naspeuringen gmg H. Ms. „Valentine" op 15 Mei 1940 roemrijk ten onder. Voor zover bekend vonden daarbij 13 opva rende de dood. De zwaargewon de machinist Leslie Goldsmith uit Cardiff, overgebracht naar het zieknehuis te Terneuzen, stierf aldaar nog op 15 Mei 1940. Een dag later aldaar zijn makker Macleod Murde uit Scottland, terwijl tijdens het vervoer naar Terneuzen overleed de opvaren de Willes uit Newport. De zwaar gewonde opvarenden D. Hamit- ten, Hr Shephard, J. Heppar en H. Wellman, eveneens door de zorgen van de afd. Terneuzen van het Ned. Roode Kruis overge bracht naar het Hervormd rust huis „Scheldeoord" te Terneuzen stierven allen één dag na die rampzalige 15e Mei. Zes doden werden van de „Va lentine" gehaald, waarvan slechts één, t.w. F. Brennan, geïdentifi ceerd kon worden... Deze laatste slachtoffers wer den aanvankelijk direct- na de ramp in de Nieuw-Neuzenpolder (aan de binnenkant van de zee dijk) begraven, doch zijn later, t.w. op 6 September 1940, overge bracht naar de algemene be graafplaats te Terneuzen, waar alle 13 slachtoffers van H. Ms. „Valentine" hun eeuwige rust plaats hebben gevonden... Ter gelegenheid van de opening van de jaarbeurs te Caen heeft de Franse premier, Pinay, een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat de mentaliteit van Frankrijk een ingrijpende veran dering moet ondergaan om het land de plaats in de evolutie van de moderne wereld te doen her winnen, waarop het recht heeft. De toespraak van Pinay was gewijd aan de pogingen der Fran se regering om de stijging der prijzen tegen te gaan en verho ging van de belastingen te voor komen. Pinay zeide, dat het nood zakelijk is de „bureaucratische formaliteiten" te vereenvoudigen, het belastingstelsel te hervor men, maatregelen te nemen ten einde de sociale diensten doelma tig te doen functioneren en om j „schoonmaak te houden" in de bedrijfsvoering van handel en I te leggen op het feit, dat slechts aanvaarding van het Sowjet- voorstel voor vermindering met een derde van alle bewapening en strijdkrachten van de grote mo gendheden, alsmede een gelijktij dig verbod van de atoombom en strikte internationale controle, een oplossing zou brengen". De Britse afgevaardigde Coul- son noemde in zijn antwoord de verklaring van Malik „geen ern stige bijdrage" tot het debat, doch een „bewuste poging om verwarring te zaaien en iecier ernstig gemeend ontwapenings program te vertragen". Hij ver weet Malik o.m., dat deze dingen had aangevallen, die niet in de Westelijke voorstellen waren be grepen. De voorstellen van het Westen golden slechts een be perkt gebied, aldus de Britse af gevaardigde. die hieraan toevoeg de, dat het het ontwapenings- vraagstuk als geheel wordt be handeld in het meerderheidsplan, dat, aldus Coulson, door een gro te meerderheid van de algemene vergadering is aanvaard als grondslag voor discussie, in af wachting van een beter program. Coulson zeide voorts, dat Malik alle pogingen om opheldering over de Russische voorstellen te krijgen „ontweek". Naar zijn me ning betekenden de Westelijke voorstellen „veel grotere beper kingen" van de strijdkrachten dan die, welke in het Russische plan zijn voorzien. Hierop ging de commissie uit een. De vaststelling van een da tum voor de volgende vergade ring werd overgelaten aan prof. Bokhari van Pakistan, die gedu rende September voorzitter van de commissie is. vrij krachtige wind tussen West en Zuidwest. Middagtemperatu- ren omstreeks 20 graden. VLIEGTUIG IN DE NOORDZEE j NEERGESTORT? I Het Britse schip „Southafort" heeft Zondagmorgen omstreeks kwart over vier een vliegtuig in Een plaatsbe- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Westelijke wind. industrie. Dë Franse regering I wisselende bewolking en bijna zal in de eerste plaats haar aan- overal droog weer. Matige tot dacht wijden aan de landbouw. Het voornaamste beginsel, waar van de regering bij haar actie zal uitgaan, zal zijn „de verdedi ging van de consument." Het pu bliek moet hersteld worden in zijn rechten ten aanzien van de verhouding tussen vraag en aan bod, aldus de Franse premier. Zich richtende tot de producen ten en de distribuërende hande laars, zeide Pinay, dat de rege ring geen onbeteugelde prijsstij gingen zal toestaan, doch integen deel nieuwe en aanzienlijke prijs dalingen zal zien te bereiken. Naar Pinay voorts mededeelde hecht de Franse regering groot belang aan een vijfjarenplan voor de landbouw, dat thans op gesteld wordt met 't doel Frank rijk in staat te stellen Je concur rentie der andere Europese lan den het hoofd te bieden en zich zee waargenomen. paling ontbreekt, doch vermoede-, ------ --- lijk bevindt het schip zich bij En- belangrijke afzetgebieden te ver geland in de Noordzee. I zekeren DINSDAG 2 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11-55 12.16 Terneuzen 0.30 12.51 Hansweert 1-10 1-31 Walsoorden 1-20 1.41 ZON MAAN os Ik le ie ra ig ï- ;t il 1- le h it n s e r t 2

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1