Een groot Terneuzenaar ging heen Voor de Zondag Uit de Provincie BELANGRIJKE MEDEDELING COFORMA 4e AMSTERDAM I pö&sffatfsr—» DAMES Deurwaarder, kunstschilder, beeldhouwer, musicus KERKDIENSTEN AGENDA STORMSCHADE IN ZWEDEN CORSETTEN en BUSTEHOUDERS NAAR MAAT van Actie tegen geheim genoot schap in Kikoesjoe EEN ERFENIS Zelfbeproeving ZONDAG 31 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. gereformeerde kerk. geref. gemeente. leger des iieils. TERNEUZEN. IJZENDIJKE AXEL. Kalm aan op pas gerepareerde wegen Onder grote en deelnemende belangstelling uit alle groeperin gen der Terneuzense bevolking is gisteren het stoffelijk over schot ten grave gedragen van de heer K. J. Huineman, die sedert 1912 als deurwaarder verbonden was geweest aan het kantonge recht te Terneuzen. Behalve de familie volgden vele vrienden en bekenden de lijkstoet, terwijl tal van personaliteiten zich op de begraafplaats aansloten. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door de kantonrechter, mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk. „Diep getroffen", zo sprak mr. Van Meerwijk, „nemen wij bij de open groeve afscheid van onze deurwaarder. Want al wisten wij, dat wij zijn diensten verder zouden moeten ontberen, omdat hij tegen 1 September ontslag had aangevraagd, dat de eerlijke woorden welke wij bij zijn on officieel afscheid tot hem spra ken, waarbij wij hem dankten voor en prezen om zijn uitmun tend werk bij ons gerecht en wij hem nog vele jaren toewensten voor zijn otium nog zo vol illu sies, dat die woorden zo wreed zouden worden geloochend door de ongestadige dood, dat konden wij niet voorzien en dat treft ons diep en smartelijk. Maar, kun nen onze, wensen niet in vervul ling gaan, dank en lof blijven en ze mogen hier worden herhaald. Ruim 40 jaar heeft hij de justi tie gediend in het nobele en delicate ambt, waarin hij zijn vader was opgevolgd. Ruim 40 jaren heeft hij recht- zoekenden bijgestaan op een wijze, welke zowel om vorm als inhoud de hoogste bewondering wekte. Ruim 40 jaren heeft zijn chique geest bij de tenuitvoerlegging van gerechtelijk gewijsden de hardheid weten te vermijden, waartoe minder nobel ingestel- den wel eens verleid kunnen worden. En in de ruim negen jaren, dat wij zelf het voorrecht hebben gehad als rechter met K. Ver- 10 uur Ds. A. C. 2.30 uur Ds. A. C. Laat ons onze wegen onder zoeken en doorzoeken en laat ons wederkeren tot de Here. Klaagl. 3 40. Zelfbeproeving is zo nodig voor de christen, die in beginsel gaar ne in gemeenschap met de Here wil blijven. Maar het dieplood uit te werpen in eigen hart, om roerselen en beweegredenen te peilen, is êen moeilijke, vaak pijnlijke daad. Daartoe voelen wij ons dikwijls te zwak. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK, Schoondijke: 7 uur Avondgebed. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop); 2.30 uur Eerw. heer I. J. Wi9se. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Doop). Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Hontenisse: 9.30 uur Ds beek. Sas van Gent: Honders. Philippine: Honders. T Sluiskil: 10 en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A- v. d. Vlugt; 2.30 uur Ds. Goudzwaard, van° IJ sselmonde. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma, 2.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Doop). West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Bed. H. Doop). r,1nm St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom (Bed. H. Doop). „„pm Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M- Wiebosch (Bed. H. Doop Breskens: 10 uur Ds. D Goud zwaard, van FIsselmonde. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen-1 Nieuwvliet: 10 uur Wika M. van Oostburg10 uur Ds. W. J. Four- Rclranchement: 9.30 uur Ds. J. B. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen SLAnna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlapdkerkje: 10 uur Ds. W. IJzenljkf!miO u. Ds. C. mornaard. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijiman. DONDERDAG 4 SEPTEMBER. Schoondijke: 3.30 uur Huwelijks bevestiging. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. v d. Bos, van Pijnacker Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman. gereformeerde kerk (Oaderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. p. -r Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. C v d. Weele, van Harderwijk. ■Hoek" 9 30 u. en 2 u leesdienst. Terneuzen9.30 uur, 2 uur en 6 Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H. CUngefn7 uur, 8.30 uur en 10 uur Hulst?*&30tiur, 1.45 uur, 9 uur en JluiskiL ?uur,S8.3Ó uur en 10 uurl Sa" van^ent"' 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.a0 uur en uur H. H. Missen. ,n Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H H Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Te ernstiger komt daarom de vermaning tot zelfonderzoek heden tot ons en nodigt ons het elke dag opnieuw toe te passen. Immers wij zijn zo gereed onze eigen weg te gaan en deze zelf gekozen weg de beste te vinden. Vóórdat wij er ons rekenschap van geven, hebben wij in een daad, een keuze, een beslissing de hand Gods losgelaten. Het is daarom goed, altijd onze weg en de drijfveren onzer handelingen te onderzoeken. Niet altijd toch is het gemakkelijk aanstonds de oorzaak op te sporen, die ons van de Here verwijderd houdt. Het hart is zo vol boze disten, daar maakt de zielevijand gebruik van. Maar wie zich heilbegerig, ootmoedig en oprecht voor de Here stelt, om zich door de Hei lige Geest te laten verlichten, die kan er op rekenen, dat Hij niet in 't duister zal blijven tasten. Leer mij, Heer, mij zeiven recht fte kennen; Aan des Geestes onderzoek te [wennen, Zij 't begeren van mijn kranke [ziel. Mogen ook mijn zonden mij [verschrikken, Uw gena, zo groot, zal mij [verkwikken, Telkens als ik biddend [neder kniel! (Uit „Nieuw Bijbels Dagboekje") hem te mogen dienen in ons bei der dierbaar kanton, heeft nim mer één dissonant de harmonie verstoord, welke zo wél doet tus sen hen, die tenslotte staan voor dezelfde taak: het suum cuique tribuere, het ieder het zijne toe delen voor onze justiciabelen tot levende werkelijkheid te maken. Ik ben er mij wel van bewust, dat zijn ambt niet zijn gehele leven vulde, dat dit slechts een der facetten was, waarin zijn brillante geest schitterde en fon kelde. Maar wel mag ik zijn ambt doen prevaleren, niet alleen omdat dit het innigst contact tussen ons onderhield, maar ook omdat hij dit, als ik het wel heb, steeds heeft beschouwd als de grondslag waarop hij de bevredi ging van zijn vele andere aspira ties bouwde. Ik denk aan zijn leven met zijn voortreffelijke gade, met wie hij innigst was verbonden, die hem stutte en schraagde en in wie zijn onrus tige, immers artistieke geest de zekerheid vond, welke hij als ieder ander behoefde. Ik denk aan zijn leven met zijn twee zoons, die hij beiden een acade mische vorming gunde en die els ingenieur de naam van zijn ge slacht hoog houden in dat verie land van belofte, dat hij als een andere Mozes wel haast mocht zien, maar nimmer mocht betre den. Ik denk aan zijn leven met de muze, die hij vol overgave diende als tekenaar, als schilder, als beeldhouwer en als musicus tot verrukking van kenner en leek. Nu aan dit volle leven een even kil als abrupt halt is toege roepen, staan wij hier in dee moed en gelaten, wetend dat wij afscheid nemen van een onge woon man. Moge de achting en de verering, welke hem van alle zijden wordt toegedragen, ons allen en U vooral, mevrouw Hui neman, tot troost zijn en tot steun Qip te dragen, wat onher- roepelijïk te dragen werd opge legd. Moge de herinnering aan deze waardige vader voor de zoons een leidster zijn, waarop zij gerust kunnen koersen bij de wis selvalligheden en moeilijkheden van het leven. En moge, en dit is mijn laatste en beste wens, de dierbare over ledene zijn opgenomen in 's Heren heerlijkheid, waar wij hpm hopen, bidden en betrouwen. Vriend Huineman, rust in vre de; rust zacht." HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Enrico Caru so". - Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Meisje ontvoerd". Markt, 8 uur: Concert Harmonie Terneuzen". \XEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De ondergang van de Red Witch". ZAAMSLAG: „De Toren- berg", 13.30 uur: Zomerfeest muziekver. „De Volharding". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Enrico Caru so"; 4.30 Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Meisje ontvoerd"; 2.30 uur: Middagvoorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „De ondergang van de Red Witch"; 8 uu:: Biosc. „Macao, eiland der gouddorst". Namens de orde van advocaten in het arrondissement Middel burg sprak mr G. Tichelman te Terneuzen, die de overledene schetste als een smetteloos en onkreukbaar mens, die zijn op drachten steeds correct vervulde. De heer Huineman, aldus spr., was een man van singuliere ga ven, en waarlijk niet alleen door zijn kunstenaarschap, dat voor de bevolking van Zeeuws-Vlaan- deren zo innig verbonden is ge weest aan zijn schilderkunst, die immers de liefde van zijn hart bezat. „Deze man was behalve begaafd kunstschilder een jurist in hart en nieren". Hoewel niet acade misch gevormd, overtrof hij in zijn conclusies tal van beroeps juristen. Daarnaast was hij van een sprankelende humor, die zich uitspeelde in zijn tekeningen en gerechtelijke stukken. Een man van grote eruditie, die telkens weer verraste door de veelzijdig heid van zijn kennis. De vraag, hoe het mogelijk was dat iemand van die gaven een betrekkelijk bescheiden ambt bekleedde, was volgens spreker niet moeilijk te beantwoorden. De heer Huine man was door en door individua list en een ras-individualist heeft n deze tijden van ontmenselijking en vermassalisering weinig kan sen om prominent te worden. „Zodra middelmatigheid hoogtij viert, hebben de besten geen kans". Maar de heer Huineman had geen klein karakter en verviel niet tot twijfelmoedigheid of ver bittering. Een grote ziel als die van den overledene kroop in zijn ivoren toren en had aan zichzelf genoeg. Moge Zeeuws-Vlaande- ren begrijpen, dat het een zijner grote zonen ten grave heeft ge dragen. Spr. hoopte dat mevr. Huineman troost zou mogen vin den in haar vast geloof en be moediging zou vinden in haar kranige zoons. Ds. H. Pestman, Gereformeerd predikant te Terneuzen, sprak vervolgens het „Onze Vader". Diep onder de indruk verlieten de velen, die de droeve plechtig heid hadden bijgewoond, den dodenakker. Terneuzen had een van zijn beste zonen naar zijn laatste rustplaats gebracht. Herdenking op het Kanton gerecht. Bij de aanvang van de open bare zitting van het kantonge recht had de kantonrechter, mr. Van Meerwijk, Vrijdagmorgen reeds een kort woord gewijd aan de nagedachtenis van de heer Huineman. „Deurwaarder Huineman", al dus de kantonrechter, „heeft als opvolger van zijn vader ons kan tongerecht 40 jaar gediend, waar in hij zich heeft doen kennen als een bekwaam praktizijn en als een humaan mens, hoffelijk en scherpzinnig, die door zijn ont wapenende humor aan het felste debat de scherpe kanten wist te ontnemen. Toen wij kort geleden afscheid van hem namen in verband met zijn voorgenomen vertrek naar Venezuela, hebben wij hem in in tieme kring gedankt en geprezen voor zijn prachtige werk bij ons kanton. Zijn antwoord daarop, spontaan en recht uit het hart wellend, zal ik in eigen hart be waren als een van mijn kost baarste herinneringen. Wij blijven hem dankbaar, dat zijn pad het onze kruiste. God zij zijn ziel genadig. Hij ruste in vrede". Mr. G. Tichelman sprak na mens de praktizijns van het kan ton Terneuzen. Spr. noemde de tragiek van dit overlijden daarom zo verbijsterend, omdat de heer Huineman, op het punt zich te verenigen met zijn zoons, die ver in den vreemde tot welstand zijn gekomen, in het Kanaan zijner gedachten het beloofde land wel in uitzicht had, maar door een voor ons besef wreed en ondoor grondelijk gebeuren het niet mocht betreden. De practizijns van het kanton Terneuzen, zo zei de heer Tichel man, zullen de heer Huineman blijven gedenken als een door en door fatsoenlijk man, van wien het eenvoudig ondenkbaar was, dat hij ooit iets onfatsoenlijks had kunnen doen. Dit terwijl de ingewijden weten aan welke ge wetensconflicten een practizijn in zijn dagelijks werk blootstaat. Wij hopen, zo besloot mr. Tichelman, dat God mevr. Huine man moge troosten in dit smar telijk verlies. De nagedachtenis van deruwaarder Huineman blij- ve voor ons allen een lichtend voorbeeld. De heer De Graaf, deurwaar der te Hulst, sloot zich als collega van wijlen de heer Huineman bij de woorden van de kantonrechter en van mr. Tichelman aan. Hij had geconstateerd, hoe men de heer Huineman alom hoogachtte als mens en spreker zou met dit voorbeeld voor ogen willen trach ten in zijn ambtelijk leven de voetsporen van den overledene te drukken. Het was een korte en sombere herdenking op het kantongerecht te Terneuzen en slechts weinigen waren er getuige van. Maar de ernst en de plechtigheid waren er niet minder om. Deurwaarder Huineman is niet meer Een man van bijzondere kwali teiten is van ons heengegaan. Moge zijn geest voortleven over al, waar hij gewerkt heeft Terneuzen zal deze goede en grote burger niet gauw vergeten. Concert op de Markt. De „Harmonie Terneuzen" zal hedenavond om 8 uur op de markt het volgende programma ten gehore brengen: 1. The Thin Red Line, mars Kenneth J. Alford. 2. Kleine Ouverture in klassie ke stijl Johan Pala. 3. Heure de Rêve, wals Irénéé Delmas. 4. Badeloch, ouverture F. Rogister. 5. Rosetta, wals P. B. Bisselink. 6. Saint Triphon, mars A. Neij. 7. Wilhelmus Na afloop van het concert zal de verloting plaats vinden, die ten behoeve van het instrumen tenfonds werd gehouden. Jaarvergadering Eerste Nederl. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. In de gistermiddag in Hotel „Rotterdam" alhier gehouden jaarvergadering van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent, die zeer druk bezocht was, werd de winst- en verliesreke ning, die een ruime afschrijving inhield, benevens het uitgebracht jaarverslag over het boekjaar 1950/1951, goedgekeurd. In de bestuursvacature ont staan door het overlijden van de heer S. van Hoeve te Zaamslag, werd gekozen de heer P. van Hoeve Lzn te Axel. Jaarvergadering „Het Wit- Gele Kruis". De jaarvergadering van de Provinciale Bond van „Het Wit- Gele Kruis", die Vrijdag in Ho tel „Des Pays Bas" te Terneuzen werd gehouden, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Vrijwel alle afdelingen waren door meerdere vertegenwoordi gers aanwezig. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer D. Th. Schelf hout op het belang van de prin cipiële opzet van „Het Wit-Gele Kruis", omdat de gezondheids zorg ook meer en meer geestelijk terrein gaat betreden. Verder memoreerde hij de snelle op komst van de vereniging gedu rende de 30 jaar dat deze nu be staat. Uit het jaarverslag stippen wij het volgende aan: De provinciale bond telt 27 plaatselijke afdelin gen met 12.725 leden. Vorig jaar bedroeg dit ledental 12.354. In alle afdelingen zijn een of meer wijkverpleegsters werkzaam, waarvan 11 religieuzen zijn. Er werden 6053 personen bezocht tegen vorig jaar 2540. Het kraam, centrum Hulst met zijn interne opleiding van kraamverzorgsters werkte op bevredigende wijze. Ter voorziening van West Zws.- Vlaanderen werd met een bureau te Oostburg begonnen. Voorberei dingen zijn getroffen ook voor Zeeland boven de Schelde een dergelijk bureau te openen en wel te 's Heerenhoek. De ver standhouding ihet het Groene Kruis is ook in deze tak van dienst zeer goed. Overeengeko men is elkaar te helpen, wanneer één van beide organisaties kraamverzorgsters tekort zou ko men. Alle afdelingen beschikken over een consultatiebureau voor zuigelingenzorg, enkele in sa menwerking met het Groene Kruis. Negen afdelingen hebben een kleuterconsultatiebureau. Door 23 afdelingen wordt op di recte wijze medegewerkt aan de tuberculosebestrijding. Te Ter neuzen, Hulst en Oostburg be staan consultatiebureaux voor geestelijke volksgezondheid. De heren F. E. Francken en G. Colsen te St. Jansteen werden als bestuursleden herkozen, terwijl de artsen J. A. van Lierop te Hulst en J. Puylaert te Sas van Gent als toegevoegde bestuurs leden weer zitting namen voor een volgende periode. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. van Dongen, burgemees ter van Aardenburg, in plaats van de heer D. Th. Schelfhout die zich niet meer herkiesbaar had gesteld en Zeeland metterwoon gaat verlaten. Op voorstel van de afdeling Kwadendamme werd besloten het bestuur van de pro vinciale bond uit te breiden met één lid uit Zeeuwsch-Vlaanderen en één lid van de eilanden. De vergadering kon hiermede ac eoord gaan en benoemde als le den de heren Th. Andriessen, burgemeester van Overzande en de heer J. Flos te St. Jansteen. Tot slot van deze vergadering volgde het afscheid van de voor zitter, de heer Schelfhout. Als eerste sprak pastoor J. Preyers van St. Jansteen, geestelijk ad viseur van de vereniging. Deze schetste het vele werk, dat de heer Schelfhout gedurende zijn ruim 20-jarig voorzitterschap voor de vereniging had verzet en dankte hem namens alle afde lingen hiervoor. Onder groot enthousiasme van de aanwezigen deelde hij ten slotte mede, dat het Z.H. de Paus had behaagd de scheidende voor zitter de orde „Pro Ecclesia et Potifice" te verlenen en over handigde de heer Schelfhout de versierselen dezer orde en het bijhorend Pauselijke schrijven. Mevr. Schelfhout werd na mens de vereniging een fraaie mand bloemen overhandigd Verder werd de heer Schelf hout nog toegesproken door de heren J. v. d. Vante, van de afd. Vlisingen, mr. J. de Vreese secretaris-generaal van de Natio nale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", dr. J. R. v. d. Borgh, in specteur van de Volksgezond heid in Zeeland, Jhr. IJoëll, na mens de Prov. Bond van „Het Groene Kruis", J. Ch. Cornelis te IJzendijke, dr. Hermans na mens de R.K. E.H.B.O., dr. Van Lierop, Th. Andriessen, burge meester van 's-Heerenhoek en de secretaris van de vereniging, de heer P. F. van Hootegem burgemeester van Sluis. De heer Schelfhout dankte tenslotte alle sprekers, mede na mens zijn echtgenote. Na de pauze hield dr. v. d. Borg een causerie over actuële gezond heidsvraagstukken in Zeeland en roerde o.a. aan suikerziekte, kan ker en rheuma en de bestrijding van deze kwalen. Mr. J. de Vreese sprak ove de komende „Volksgezondheids- week". heeft van 3 millioen personen. Een ieder trekke hieruit zijn con clusie. De vergadering had een waar dig en correct verloop. Collecte Kinderzorg. De alhier gehouden buscollecte voor „Kinderzorg" voor het twee. de- kwartaal 1952 heeft opge bracht ƒ204,18. Vergadering v.v. „IJzendijke." In het clublokaal bij de heer A. Neijssen vergaderde Donderdag avond de voetbalver. „IJzendijke". De voorzitter, de heer Guus Hendriksen, heette allen welkom en dankte voor de goede opkomst. De vereniging telt momenteel 53 werkende leden en 136 donateurs. Hij deelde mede dat de aanvoer der, A. v. Hijfte heeft bedankt. Er zal weer met twee elftallen aan de competitie worden deelge nomen. In Maart 1953 zal het 35- jarig bestaan worden gevierd. De bestuursleden A. G. Calon en Joh. Verstraaten bedankten als bestuurslid. Hiervoor zullen geen nieuwe leden worden geko zen. De aftredende bestuursleden G. Hendriksen en P. Provoost werden herkozen. De ontvangsten en uitgaven be liepen 1634,terwijl er een saldo is van 385,28. De voorzitter spoorde de leden aan ijverig te oefenen, opdat dit aar een betere plaats kan wor den ingenomen. Geslaagd. Aan de technische school te Amsterdam slaagde voor electro- winkelier V.E.V., onze plaatsge noot, de heer A. Haartsen, In centraal en Z.-Zweden is Donderdag veel stormschade aangericht. Een Oostduitse treiler is ter hoogte van Gothenburg in aan varing gekomen met een Zweeds lichtschip, dat zwaar werd be schadigd. Een Noorse treiler is bij Go thenburg aan de grond gelopen en maakte veel water. In Nyköping (O.-Zweden) vernielde een hevige storm een houtzagerij. In Bjuv (Z.-Zweden) werd een arbeider door een omvallen de muur zwaar gewond. Nu in deze tijd van het jaar in alle delen van het land meer dan anders wegen Worden vernieuwd, waarbij op 't wegdek „split" ge strooid wordt, gebeuren er, naar de K.N.A.C. bericht, talrijke on gevallen doordat snelrijdende passerende auto's stenen opwer pen, die koplampen en voorruit vernielen. Berijders en passagiers van motorfietsen zijn in enige ge vallen hierdoor ernstig gewond. De K.N.A.C. verzoekt alle mo torrijtuigen daarom nogmaals dringend op vers gestrooide weg gedeelten langzaam te rijden, zo dat het soms noodlottig opwer pen van stenen wordt voorkomen. Men houde zich strikt aan de waarschuwingsborden. „:'v" 'V i ,1 "- -f W JT* y* ;v' r.:,; r.r v'4i* 'VA>v;-' MAAT CORSET ATELIER COFORMA, Kinderdijk straat 8 te Amsterdam, waarschuwt U, dat er vertegen woordigsters zijn, die doen voorkomen alsof zij werkzaam zijn bij onze firma^ Zij doen lit o«e firma zulk een UITSTEKENDE naam bezit voor de levering van M A A T-CORSETTEN en LUüifc HOUDERS. Wilt U voorkomen, dat U een ondeugdelijk corset ontvangt, wat met maatwerk niets te maken heeft, overtuigt U dan eerst, of de vertegenwoordigster in dienst staat van COFORMA te Amsterdam. Al onze vertegenwoordigsters zijn in het bezit van een door ons getekend LEGITIMATIE-BEWIJS Klachten bereiken ons, dat er dames zijn die zich uitgeven voor Mevrouw M. J. C. SOL HONTLLL te Roosendaal, die uitsluitend in dienst van COFORMA is. Koopt uitsluitend Alleen COFORMA verkoopt onder GARANTIE en geeft alle SERVICE. Nieuw Guinea Verbond Nederland. Hier ter plaatse heeft zich uit de talrijke gerepatrieerde Indo nesische Nederlanders een werk comité gevormd teneinde actief werkzaam te kunnen zijn voor een zo volledig mogelijke assimi latie van niet alleen uit deze kringen voortkomende personen, doch ook van hen die in Neder land geboren zijn, die, door de omstandigheden genoodzaakt, zquden wensen te emigreren met de bedoeling in Nieuw Guinea een nieuw vaderland te vestigen. Hiertoe was ter vergadering, die in café „De Sport" werd ge houden, uitgenodigd de heer F. A. Jacobs uit Rotterdam, die dit zeer belangrijke onderwerp in grote lijnen ontwikkelde. Spr. zei- de niet op het gevoel te willen werken en ook niet overrompe lend te willen optreden. Het gaat er vooral om een duidelijk afge bakend standpunt in te nemen omtrent hetgeen deze vereniging op doelbewuste wijze uit hare statuten doet blijken. Andere verenigingen, welke m deze werkzaam zijn, hebben jam mer genoeg alle dezelfde fout ge meen, n.l. dat ze met geen con crete doelstellingen komen. Deze stichting is werkzaam om Nieuw Guinea te houden onder de souvereiniteit van het Konink- rijk der Nederlanden totdat aan het volk de onafhankelijkheid ge geven kan worden. Verder is het de bedoeling dit gebied door en met de Nederlanders te cultive ren en het te bestemmen als va derland voor die Nederlanders die zich daar blijvend willen ves tigen in absolute harmonie en as similatie met de bevolking van dat land onder de eenheidsnaam van Nieuw-Guinea. De geweldige overbevolking van Nederland drijft onverbidde lijk op de weg van emigratie. Er zijn momenteel 186.000 werklo zen, hetgeen nog gunstig kan worden genoemd, daar Neder land reeds een overbevolking Op een massabijeenkomst te Kjamboe bij Nairobi, middeipunt van het reservaat der Kikoejoes, hebben ruim 30.000 Kikoéjoes hun afkeuring uitgesproken over het geheime genootschap „Mau- Mau" en besproken, hoe gewone mensen kunnen helpen bij het handhaven van wet en orde, al dus meldt een correspondent van de Londense „Times" uit Nairobi. Na het zeggen van gebeden trok de leider van de bijeenkomst een bosje olifantengras uit de grond en zei: „Het Kikoejoe-land is als dit gras; het wordt door de wind van „Mau-Mau" heen en weer geschud". Op zijn vraag: „Wie wil de „Mau-Mau" vervloe ken? staken alle aanwezigen de hand op. Enige dagen geleden werd de „Mau-Mau" op een bijeenkomst van Afrikaanse christenen te Kjamboe eveneens veroordeeld. De 42-jarige miss Mary Terry uit Bolton (Lancashire) heeft een bedrag van ongeveer 30.000 pond (ongeveer 320.000 ge- erfd, op voorwaarde dat zij on getrouwd blijft. Zij kreeg deze erfenis van de oud-directeur van een spinne rij, Pilkington, in wiens gezin zij 20 jaar als huishoudster heeft gediend. De gelukkige erfgename deel de mee, dat zij geen vrienden heeft en er helemaal op rekent, ongetrouwd te blijven. „De heer Pilkingston heeft mij ook zijn voorraad wijnen en sterke drank nagelaten", zo zei zij, „doch ik ben echter vrijwel geheelonthoudster".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2