Dr, W. Drces opnieuw formateur EGYPTE 31 AUGUSTUS Maandag een nieuw kabinet? Liquidatie organisatie-W oltersom DE DUITSE EVANGELISCHE KERKDAG Hoofdingeland weigerde eed af te leggen DE EERSTE REIS VAN DE „MAASDAM" DE GEVANGEN BRITSE ZEELIEDEN IN JAPAN VEEZIEKTEN IN DE MAAND JULI De „Prawda" over de rede van Eisenhower Aanval op het gebied van Pjongjang Rechtskundige bijstand voor „Westerling-arrestanten" DE PERZISCHE OLIE Collecte DE VEILIGHEIDSRAAD Autobusongeluk in Chili Mislukte „opstandop Deens eiland Zorg voor gerepatrieerden Finletter over atomische luchtmacht ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2126- De sirijd in Indo-China WEERS VERW ACHTIN G. HOOGWATER. Van het Koreaanse front D' EEN EN DERTIGSTE Augustus Waait van toren en gebouw Niet meer, als in vroeger dagen, Het Oranje, Rood, Wit, Blauw. D' een en dertigste Augustus Wordt géén feestlied meer gehoord, Maar toch leeft in Neerlands harten De herinnering steeds voort Aan een vrouw van grote gaven, Eén met ons in lief en leed, Aan een vrouw, wier werk en daden Niemand onzer ooit vergeet. D' een en dertigste Augustus Denkt ons Nederlands Gezin Dankbaar en met beste wensen Aan zijn Moeder Koningin. De politieke toestand in België Belgische muiiers veroordeeld De kwestie Duitsland voor het Koningin Wiihelmina fonds ZON- EN MAAN STANDEN. Passende werkzaamheden Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Het kabinet van H. 31. de ko ningin deelt mede: Ir C. Staf heeft Vrijdagmiddag te Soestdijk aan H. 31. de konin gin opnieuw verslag uitgebracht over de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet. H. 31. heeft daaroj) aan dr W. Drees op dracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. Dr Drees heeft deze opdracht aanvaard. In politieke kringen wijst men er op, dat dit een positiever ge luid is, dan bij de vorige forma tiepogingen heeft geklonken. De toen aangezochte politici hebben verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Uit het feit, dat dr Drees de opdracht heeft aan vaard volgt dat de politieke ob stakels thans uit de weg zijn ge ruimd, hetgeen echter niet bete kent, dat vaststaat, dat voor alle posten reeds functionarissen zijn gevonden. Men neemt aan, dat ten deze in de komende dagen nog beraad zal plaats vinden. De verwach ting bestaat, dat de officiële be noeming van het nieuwe kabinet Maandag a.s. zal geschieden. Het demissionnaire kabinet zal dan Maandagmiddag in laatste verga dering bijeen komen. Dertig afgevaardigden naai de Duitse evangelische 'kerkdag te Stuttgart hebben Vrijdag een oproep tot de regeringen van West- en O.-Duitsand gericht, om niet tot herbewapening over te gaan. Deze politiek leidt vol gens hen tot oorlog. De ondertekenaars betreuren het, dat het congres geen standpunt inneemt in de kwestie der herbewapening, hoewel tal loze mannen en vrouwen op een duidelijk woord over deze kwes tie wachten. Tot de ondertekenaars beho ren Prior Griïber uit Berlijn, die kerkelijk contact onderhoudt met de Oostduitse regering en dr Gustav Heinemann, voormalig minister van Binnenlandse Za ken, die aftrad, omdat hij ge kant was tegen kanselier Ade nauers herbewapeningspolitiek. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van Vrijdag worden bij beschikking van de minister van Economische Zaken, met ingang van 28 Sep tember 1952 opgeheven de vak groep „Groothandel in wol", de vakgroep „Groothandel in auto- en motoronderdelen, toebehoren en banden", de ondervakgroepen „Groothandel in auto- en motor banden" en „Groothandel in auto- en motoronderdelen en tebehoren"; de vakgroep „Verf", en de ondervakgroep „Groothandel in bereide verf en vernis'!. i Enige tijd geleden berichtten wij over een controverse tussen i het bestuur en een gedeelte van de ingelanden van het water- 1 schap Lunterse Beek, voortko- I mende uit de bezwaren, die ge noemde ingelanden hebben tegen de kostbare plannen tot verbete ring der waterlosing. Het gevolg is geweest, dat een actiecomité erin geslaagd is bij de onlangs gehouden verkiezin gen enkele zijner candidaten in het bestuur gekozen te zien en zelfs een kleine meerderheid te verwerven. Het merkwaardige feit heeft zich nu voorgedaan, dat een der tot hoofdingeland geko zen candidaten van het actie comité, de heer J. van der Voort te Lunteren, geweigerd heeft de eed af te leggen en de verkla ring, dat hij de belangen van het waterschap zal behartigen. „Ik ben" zo zeide deze Veluwe- naar, toen de plechtigheid zou geschieden, „niet gekozen om de belangen van het waterschap maar die van de boeren (inge landen) te behartigen". Hij kon, omdat aan de gestelde voorwaar den niet werd voldaan, geen zit ting nemen in het waterschaps bestuur. De kwestie wordt aan gedeputeerde staten voorgelegd. Troepen van de Franse unie hebben, naar Vrijdag te Saigon officieel is bekend gemaakt, in het geheel 1.318 man van de Viet- namh-strijdkrachten gevangenge nomen in een grootscheepse ope ratie, die vijf dagen geleden ten Noord-Westen van de centraal- Vietnamese hoofdstad Hue is be gonnen en de geslaagdste van de laatste vijf maanden in Indo-Chi- na wordt genoemd. De bedoeling van de operatie was het gebied van Vietminh- troepen, die Hue met omsinge ling bedreigden, te zuiveren. Ver, der is bekend gemaakt, dat ten minste 90 man van de Vietminh zijn gesneuveld. De daartegenover opgegeven verliezen van de Franse unie troepen bedragen 19 gesneuvel den en 37 gewonden. Het Franse militaire hoofd kwartier te Saigon heeft mede gedeeld, dat de operatie nog en kele dagen zal worden voortge zet. De „New York Herald Tribu ne" heeft zich waarderend uit gelaten over de Maasdam, het nieuwe passagiersschip van de „Holland-Amerikalijn". Het schip „heeft de harten van zijn passagiers gewonnen" op zijn eerste reis, aldus het blad, dat hieraan toevoegt: „De bedaarde snelheid van de Maas dam zal door vele reizigers als een zegen worden beschouwd. 20 dollar per dag voor een ge riefelijke hut, het gebruik van prachtig versierde zalen en een fijne keuken is niet te overtref-, fen". Tenslotte roemt het blad de lage prijzen, die aan boord voor dranken worden gevraagd. Volgens betrouwbare kringen te Tokio heeft de Japanse rege ring Engeland in een nota mee gedeeld, dat zij hoopt op een „minnelijke schikking" in de zaak van de gevangen Britse matrozen. Japan blijft echter van me ning, dat het hof te Kobe, dat de matrozen op beschuldiging' van het stelen van een taxi en een bedrag van 1700 yen tot een gevangenisstraf van 30 maan den veroordeelde, heeft gehan deld overeenkomstig het vol kenrecht. Volgens Japanse kringen ver klaart de minister van Buiten landse Zaken in de nota, dat de zaak aan het volkenrecht on derworpen was, omdat er geen overeenkomst bestaat tussen Ja pan en de niet-Amerikaan,ae strijdkrachten in Japan. Voorts zegt de minister, dat in Japan misdrijven, als die, waarvoor de matrozen zijn veroordeeld, nor maal met 30 maanden gevange nisstraf worden gestraft. Engeland had de straffen te streng genoemd. Blijkens een opgave in de Staatscourant hebben zich in de maand Juli in ons land 9967 ge vallen van varkenspest voorge daan, waarvan 6171 nieuwe. Er waren 583 bedrijven besmet, waarvan 403 voor het eerst. Het aantal gevallen in de verschil lende provincies was (nieuwe ge vallen tussen haakjes): Groningen 25 (22); Friesland 18 (4); Drenthe 491 (464); Over ijssel 492 (480); Gelderland 832 (760)Utrecht 1288 (913)Noord- Holland 588 (485); Zuid-Holland 4978 (2364); Zeeland 29 (28); Noord-Brabant 1086 (623)Lim burg 140 (28). Er deden zich in Juli in het hele land op 29 boerderijen geval len van mond- en klauwzeer voor, waarvan 20 voor het eerst, en op 55 bedrijven pseudo-vogelpest. De „Prawda", het blad van de Sowjet-Russische communisti sche partij, heeft generaal Eisen howers rede tot het congres van het Amerikaanse legioen fanta sie genoemd. Zijn waarschuwin gen en bedreigingen waren ern stig bedoeld, maar het effect was komisch, aldus de Prawda. „Het Sowjet-volk kan slechts lachen om dergelijke bedreigin gen, zoals het om Hitier heeft gelachen". Eisenhower had een fantas tisch beeld van Sowjet-agressie geschilderd om de mensen vrees in te boezemen, maar „dit alles is niet nieuw". Hitier speculeerde ook op vrees en nam eveneens de taak op zich volkeren te be vrijden?" aldus het blad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Vrij warm. Veranderlijke bewolking en droog weer, behoudens tegen de avond in de Zuidelijke provincies een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Vrij warm. ZONDAG 31 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.02 10.37 11.17 11.27 n.m. 10.41 i 11.16 j 11.56 12.06 Vrijdagochtend is een grote aanval waarschijnlijk de grootste van de Koreaanse oor log gedaan op militaire doelen in het gebied van de Noord- Koreaansc hoofdstad Pjongjang, zo deelt de vijfde luchtmacht- groep mede. De bevolking van Pjongjang was tevoren door middel van strooibiljetten en de radio ge waarschuwd. BOTSINGEN OP KOJE. Het 8kte Amerikaanse leger heeft meegedeeld, dat Dinsdag en Woensdag 24 communistische gevangenen zijn gewond bij botsingen met bewakers op het eiland Koje. Bovendien werden per onge luk 1 gevangene gedood en 1 gewond, toen genie-troepen be zig waren rotsen in de nabij heid van een kamp te Masan te laten springen. Voorts heeft een Koreaanse bewaker in een kamp te Sangmoedai 1 gevangene door de wang geschoten. Tegen deze bewaker zal disciplinair worden opgetreden. Volgens de officiële bekend making zongen de gevangenen die Dinsdag werden gewond, in strijd met de voorschriften, communistische liederen. Nie mand werd ernstig gewond. Vjjf gewonden waren in het zieken huis opgenomen. Het leger deelde mee, dat bij botsingen tussen 11 Augustus en Zaterdag j.l. 2 gevangen waren gedood en 64 gewond. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft mr Bouman, advocaat te Djakarta, zich op verzoek van de Hoge Commissa ris der Nederlanden, die daartoe door de Nederlandse regering was gemachtigd, belast met het behartigen van de belangen der in Indonesië gedetineerde „A. P. R. A."-arrestanten. Ter voorkoming van misver stand wordt er op gewezen, iat mr. Bouman niet optreedt als lasthebber van de hoge commis saris, doch als advocaat de be langen van zijn cliënten zelfstan dig zal behartigen. Van andere zijde vernemen wij nog, dat in Engeland onder lei ding van de luchtmaarscnalk Bennet een petitionnement wordt opgesteld, waarin aan minister Eden het verzoek wordt gedaan, deze aangelegenheid onder de aandacht van de Ver. Naties te brengen. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het IJzerbedevaartcomité heeft in een mededeling protest aange tekend tegen een dagorder van het bestuurscomité van het „Na tionaal Verbond van het geheime leger", waarin wordt beweerd dat het onder druk van het IJzer bedevaartcomité en van de Ijzer bedevaart zou zijn, dat de minis ter van Justitie is overgegaan tot verandering van de doodstraf tegen zekere De Bodt, gewezen folterknecht van het Duitse con centratiekamp van Breendonk. „Niet alleen is nooit iemand van het IJzerbedevaartcomité of van de kringen van de Ijzerbedevaar ten tussenbeide gekomen ten gunste van De Bodt, maar tevens is het overduidelijk, doör de tekst zelf der verklaring door het IJzerbedevaartcomité afgelegd in verband met de amnestie-ge dachte, dat het IJzerbedevaart comité nooit amnestie, of bege nadigingsmaatregelen heeft ge vraagd of gesuggereerd ten bate van personen die zich in de oor log aan hun medemensen hebben vergrepen of gehandeld hebben uit laag winstbejag". In de mededeling wordt verder gezegd dat de verklaring van het IJzerbedevaartcomité alleen ge richt is op „een wetsmaatregel ten voordele van personen die gestraft werden voor daden, ge pleegd uit ideologische beweeg redenen, zonder winstbejag en zonder te kort te doen aan de natuurrechtelijke eerbied die een ieder aan al zijn medemensen verschuldigd is". Een Belgisch militair hof heeft Vrijdag dertien dienstplichtigen wegens „muiten" veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie maanden tot drie jaar gevangenisstraf. Zij behoorden tot de ongeveer zestig dienstplichtigen, die ver leden maand in een legerkamp bij Bergen in opstand kwamen tegen de diensttijd van twee jaar. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) Vertegenwoordigers van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten komen begin vol gende week te Londen bijeen voor besprekingen over de jong ste Russische nota aangaande Duitsland, zo wordt van officiële zijde meegedeeld. Perzië zou BritsAmerikaans voorstel hebben verworpen. De „New York Herald Tribu ne" deelt in een bericht van zijn correspondent te Londen mede, dat Perzië het jongste Brits-Amerikaanse voorstel tot oplossing van het oliegeschil zou hebben verworpen. -Het antwoord van Mossadeq zou zijn vervat in een te Londen overhandigde nota. MAANDAG 1 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.19 11.54 0.34 0.44 n.m. 11.25 12.40 12.50 MAAN ZON op onder Aug. 30 5.48 19.31 31 5.50 19.29 Sept. 1 5.52 19.27 2 5.54 19.25 op onder 17.15 17.56 18.24 18.45 0.05 1.32 3.07 De Ver. Staten zullen een re solutie indienen, volgens welke de Veiligheidsraad de algemene vergadering der V. N. adviseert Japan tot de Ver. Naties toe te laten. Nabij Rengo ten Z. van San tiago (Chili) is een autobus door een trein gegrepen en in brand gevlogen. 15 Personen kwamen om het leven en 8 werden ernstig ge wond. Negen verpleegden in de ze nuwinrichting op het kleine Deense eiland Livoe in de Lim- fjord (N.-Jutland) waren er in geslaagd geweren te Bemachti gen, waarmee zij al de bewakers en employé's van de inrichting om het leven wilden brengen. Toen zij hun plan wilden uit voeren, ontdekten zij tot hun verbazing, dat de patronen, waarvan zij zich meester had den gemaakt, van een ander ka liber waren dan de geweren. Bij hun ondervraging de vol gende dag verklaarden de pa tiënten, dat zij voornemens wa ren geweest, van het eiland een onafhankelijke republiek te ma ken. Livoe telt ongeveer 150 in woners. Het kantoor van mevrouw Spoor, dat sociale voorlichting geeft aan gerepatrieerden uit Indonesië, heeft zijn werkzaam heden gecoördineerd met de stichting zorg voor gerepatri eerden voor zover het materiële en financiële hulp en bijstand betreft. Beide instanties hebben thans een gemeenschappelijk fonds. Kleine droppels water kleine korrels zand, maken grote oceanen en het vaste land. Een oud, eenvoudig rijmpje, maar vol diepe zin. Immers, we zijn zo geneigd alleen wat groot is en machtig, alleen wat opvalt en nieuw is, waarde toe te ken nen. En voorbij te gaan aan het kleine, dat gestadig doorwerkt en invloed oefent en altijd groeit. Wij zijn geneigd grote gebeurte nissen te beschrijven, te bespre ken, te verfilmen en we zien zo heel gemakkelijk het eeuwige wonder der natuur voorbij. Wij zien ook zo gemakkelijk de won deren binnen onze eigen mense lijke samenleving voorbij. Bij voorbeeld de drang in de mens om door samenwerking, dikwijls volkomen onopvallende samen werking, een noodzakelijke taak gezamenlijk te vervullen. Wat zou er van ons land ge worden zijn, indien niet door de natuurlijke samenwerking van velen heel onze geschiedenis door, de dijken langs Noord- en Zuider zee en de grote rivieren waren opgeworpen en in stand gehou den? Samenwerking geeft de enkeling de gelegenheid mee te helpen aan de tot standbrenging van wat anders nooit of te nim mer tot stand zou hebben kunnen komen. Het is de macht van het kleine ten goede. Er is ook een macht van het kleine ten kwade. De geschiede nis der geneeskunde heeft wel aangetoond, welk een afbrekende werking de alleen met 'n uiterst scherpe microscoop te ontdekken bacteriën op het menselijk li chaam kunnen uitoefenen. De onweerstaanbare macht van het kleine ten kwade erva ren wij ook in de ziekte van onze dag, vijand nummer één van onze volksgezondheid, de kanker. Deze ziekte, klein beginnend in een enkele lichaamscel, grijpt de enkeling aan, werkt door in de gezinnen en in ons volk en zet, van haar geringe oorsprong uit, haar ontbindende zege-tocht voort. De macht van het kleine ten kwade. Maar daartegen is, indien wij willen, een macht van het kleine ten goede te vormen. Wij kunnen de macht van de kanker alleen overwinnen door gezamenlijke krachtsinspanning. Ieder van ons afzonderlijk kan niets. De dok ters, de scheikundigen, de statis tici, zij kunnen alleen niets. Zij hebben hun uitgebreide laborato ria nodig, hun dure instrumen ten, hun kostbare lampen, hun geneesmiddelen, moeilijk te fabri ceren, hun gegevens over leeftijd, stad en dorp. Zonder ieder van ons, elk een kleine macht, is de strijd tegen de kanker onmoge lijk. Alleen wanneer onze kleine machten samengebundeld wor den tot één grote weerstand, be reiken wij de overwinning. Helpt mede met Uw daad, de krachten tot kankerbestrijding te vermeer deren en te versterken. Geeft dat is de eenvoudigste weg geldelijke hulp. Geeft daarbij ook Uw hart. Want het is voor degene, die U in staat stelt tot onderzoek, een opwekking en aandrijving om voort te gaan. De Egyptische premier, Aly Maher, heeft Vrijdag medege deeld, dat koning Ahmed Foead de Tweede, die thans nog geen jaar oud is en tot zijn zevende jaar bij zijn moeder zal blijven, in Egypte zal worden opgevoed, op dat hij temidden van zijn volk kan opgroeien. „De terugkeer van koning Foead naar Egypte is van vitaal belang. Hij moet het volk, waarover hij eens zal rege ren leren begrijpen en liefheb ben", aldus de premier. Premier Aly Maher heeft plan nen voltooid voor de terugroe ping van zestien hoge Egyptische diplomaten als onderdeel van omvangrijke wijzigingen in de diplomatieke dienst. Het opperbevel van het leger heeft de aandacht van industrië len en zakenlieden gevestigd op de noodzaak van betere en nau were samenwerking tussen lei ding en werknemers. Tezelfdertijd hebben de vak bonden een verklaring uitgege ven, volgens welke alle geschil len via de vakbonden en het ar beidsbureau moeten worden ge regeld. Vakbonden zullen in het ver volg een aandeel kunnen verwer ven in het kapitaal van de onder nemingen, waarin hfti leden werken. Een delegatie van spoorweg arbeiders en technici heeft gene raal Naguib een blauwe overall aangeboden „als erkenning voor zijn strijd voor het welzijn van de werkende klasse". DE VERZORGING VAN KONING AH3IED FAOED. Prins Faroek, de afgezette ko ning van Egypte, heeft Vrijdag de Egyptische regering om een toelage verzocht voor de verzor ging en opvoeding van zijn zoon, de zeven maanden oude koning Ahmed Foead II. De jonge koning, die op het ogenblik bij zijn moeder, ex- koningin Narriman, is, zou wan neer hij zeven jaar is geworden naar Egypte moeten terugkeren. In een verklaring, welke door een woordvoerder van prins Faroek is voorgelezen, wordt o.m. ge zegd, dat inmiddels een passende officiële toelage voor de verzor ging en opvoeding van de jonge vorst dient te worden verstrekt, daar de jonge koning op het ogenblik van de liefdadigheid van de Italiaanse regering zou kun nen leven gelijk een of andere Napolitaanse wees. „Het feit, al dus de verklaring, dat de toekom stige koning van Egypte op het ogenblik in omstandigheden leeft die met zijn waardigheid overeen komen, is louter te danken aan de zorgen van een banneling en geenszins aan de huidige Egyp tische regering". De woordvoer der bevestigde, dat met de „ban neling" prins Faroek zelf bedoeld werd. Op het jaarlijkse congres van het Amerikaanse legioen, de or ganisatie van oud-strijders, heeft Finletter, minister voor de luchtmacht verklaard, dat de Ver. Staten een plan voor ato mische luchtstrijdkrachten heb ben uitgewerkt, die „de meest verwoestende" in de geschiede nis van de luchtvaart zouden kunnen zijn. „Wij bouwen een atomische luchtmacht op om anderen te overtuigen ons nooit te verplich ten hiervan gebruik te moeten maken", aldus Finletter. Deze strijdmacht kon volgens de mi nister een vredesmacht worden genoemd, die klaar stond om te allen tijde de Ver. Staten te ver dedigen. Hij meende, dat de Amerikaanse verdediging reeds hecht was, doch hij zag geen mogelijkheid om de „grote uit gaven" ter verzekering van de Amerikaanse kracht in de lucht te verminderen. Voor generaal-majoor Robert Grow, die voor de Amerikaanse krijgsraad heeft moeten verschij nen wegens het feit, dat een door hem nauwkeurig bijgehouden dagboek, waarin ook aantekenin gen omtrent militaire geheimen voorkwamen, te Frankfort in handen van communistische agenten gevallen bleek te zijn, heeft men nieuwe werkzaamhe den gevonden waarvan men ver wacht dat zij hem wel zullen „pas sen". Hij moet zich namelijk mel den voor dienst op het bureau van de militaire geschiedschrij ving.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1