Binnenlands nieuws Sportnieuws Kantongerecht te Oostburg VLAAMS ECONOMISCH VERBOND OVER DE BENELUX Doodstraf voor Glezos e.a. gewijzigd PANORAMA-MESDAG Handel in scheermesjes op politiebureau Eisenhowers rede lokt critiek uit De Egyptische troonopvolger Het Japanse parlement ontbonden Wat brengt de RADIO? ERRlTREA EEN STIER VEREEUWIGD MANILLA ONDER WATER Hij won de prijs.,,,,. Richard Gray stemt op Eisenhower WIELRENNEN Eric de Noorman in „Het land der duisternis" JOH A 6 30 ifAl VIERDE SLACHTOFFERTJE VAN DE GOFFERTBAAN OVERLEDEN. TRACTOR DOOR GOEDEREN TREIN GEGREPEN. Het Vlaams economisch ver bond heeft een rapport opge steld over de malaise in de Bel gische bedrijfs- en zakenkringen als gevolg van de Nederlandse concurrentie. In de conclusie van dit ver slag heet het, „dat onmiddellijk maatregelen dienen te worden genomen om aan de critieke toestand, waarin vooral een aantal specifieke Vlaamse be drijven van verbruiksgoederen zich bevinden en die ook nade lig kan worden voor elk der Be nelux-partners, een einde te maken". Het verbond is verder van oor deel, dat slechts een co ördinatie van de economische structuur der Beneluxlanden en een gelijke politiek op sociaal gebied de juiste voorwaarden kan scheppen voor een vrije uitwisseling van personen, goe deren en kapitaal. Het V.E.V. doet een beroep op de regering in deze geest besprekingen met Nederland te voeren. Bovendien acht het verbond het gewenst, dat ook de Belgische en Neder landse industrieën onderhande lingen voeren teneinde onder ling tot een oplossing van het probleem der concurrentie te geraken. Het V.E.V. stelt in zijn rapport met leedwezen vast, dat door het uitblijven van een op lossing voor de verbinding Ant werpenRijn een zware hypo theek blijft drukken op de Bel gische bereidheid tot samen werking met Nederland. Ten slotte wijst het V.E.V. op de noodzaak van het oprichten van de hogere Benelux-organen. Een Atheens tribunaal heeft de doodstaf voor Emmanel Gle zos gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf. Zijn 12 medebeschuldigden hebben vermindering van straf gekregen. Geen enkel doodvon nis werd bevestigd. De beklaagden waren in 1949 veroordeeld op beschuldiging van een poging om in 1948 in het geheim Grieks gebied te ver laten en zich -te voegen bij de strijdkrachten der opstandelin gen onder leiding van generaal Markos.Glezos is een verzets held, die o.m. in 1942 de Duitse vlag met hakenkruis van de Akropolis naar beneden heeft gehaald. Woensdag passeerde de 150.000e betalende bezoeker van het Pa norama-Mesdag te Den Haag het tourniquet. Dit is één dag eerder dan in 1951, niettegenstaande het pa norama in het voorjaar 27 dagen wegens werkzaamheden aan het gebouw was gesloten. Het lid van de Amsterdamse gemeenteraad mr H. Boekei (V.V.D.) heeft aan B. W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het B. W. bekend, dat op 8 Augustus 1952 door het hoofdbureau van politie aan alle bureaux een telegram is verzonden van de volgende in houd: „Vanaf heden tot uiterlijk 15 Augustus a.s. wordt op ka mer 107 van het hoofdbureau (sociale voorzieningen) bij aan koop van 100 van de bekende „Cabiri"-scheermesjes a. 3,75 een prima huishoudschaar ca deau gegeven"? 2. Achten B. W. het verko pen van scheermesjes en het daarbij cadeau geven van huir- houdscharen normale handt - lingen van ambtenaren, die cp het hoofdbureau werkzaam zijn? 3. Kunnen B. W. mededel ;n of de handel in deze scheermes jes winst of verlies oplevert en zo dit het geval is, op welke wijze worden de baten of verlie zen verantwoord? 4. Achten B. W. het niet on gepast, dat uit het hoofdbureau van politie een dergeijke aan bieding wordt gedaan en willen B. W. maatregelen treffen, die aan deze of soortgelijke handelingen een einde maken? De rede die Eisenhower voor het American Legion heeft ge houden, heeft van verschillende zijden critiek uitgelokt. Speciaal Engeland oefende nogal critiek uit op deze rede voering. In diverse bladen kreeg vooral de uitlating de aandacht, dat de Ver. Staten nimmer de positie van de Sowjet-Unie in O.-Europa en Azië als stand vastig zullen erkennen. Verder werd er gezegd, dat het standpunt van Eisenhower geheel verschilde van dat der democraten. De redevoering gold niet als een voorspelling van oorlog, zo meent men alge meen. Aan prins Moh. Aly, een 77- jarige neef van ex-koning Fa- roek, is officieel meegedeeld, dat hij troonopvolger is van de 7 maanden oude koning Foead, zolang geen nieuwe wettige erf genaam wordt geboren. Vóór de geboorte van koning Achmed is prins Moh. Aly ook reeds vermoedelijke troonop volger. ZATERDAG 30 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.00, Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de jeugd; 13.45 Gram.; 14.25 Koor; 14.45 Gronings progr. 15.15 Voor de amateurs; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Causerie; 16.30 Orkest; 17.15 Sport; 17.30 Voor de jeugd: 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Koor; 18.40 Lichte muziek; 19.00 Art. staal kaart; 19.30 Causerie; 19.40 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 Muziekspel; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Weense muziek; 22.00 Hoorspel; 22.20 Orkest; 22.40 Rond het kampvuur; 23.00 Nieuws: 23.15 Orgel; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gew. mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 9.00 Verzoekprogramma; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 15.15 Kunst; 15.53 Gram.; 16.20 Causerie; 16.50 Voor de jeugd; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Lichte mu ziek; 18.45 Buitenlandse corres pondenties; 19.00 Gram.; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nws.; 20.08 De gewone man; 20.15 Lichtba ken; 20.35 Gram.; 21.00 Cabaret; 21.30 Orkest; 22.20 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.25 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Zang; 14.20 Ka mermuziek; 14.40 Zang; 15.00 Dansmuziek; 15.45 Gram.; 16.00 Orkest; 16.20 Orkest; 16.50 Gr.; 17.00 Nieuws: 17.10 Gram.; 17.15 Orkest; 18.00 Musettemuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Ac cordeon; 20.00 Orkest; 20.30 Ac cordeon; 20.45 Gram.; 21.00 Lichte muziek; 22.00 Nws.; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Gram. Gevaarlijke kruispunt Potjes. De vacantie is weer grotendeels voorbij. Dat was ook te merken aan de grote rij verdachten die Donderdagmorgen de zaal van het kantongerecht binnenkwa men om hun vonnis te vernemen. Voor M. G-, landbouwer te Groede, had de zitting geen org prettig verloop. Op 23 Mei j.l. had verdachte zich in een dans tent te Groede onbehoorlijk ge dragen. De politie greep in met de gummistok en sommeerde G. terug te keren naar zijn woning. Even later was hij weer terug in de danstent en voegde hij wacht meester D. v. d. L. toe: „Ik ben niet bang; ik kan je bloed wel drinken". De kantonrechter betoogde, dat G. in de danstent herhaaldelijk de zaak op stang had gejaagd. Gezien het niet bepaald blanke strafregister eiste de ambtenaar 50 boete subs. 25 dagen. Uitspraak 14 dagen hechtenis voorw. met" een proeftijd van 2 jaar. C. J. L., architect te Terneuzen had te Groede in een auto gere den zonder achterlicht, 't Kostte hem 15 of 8 dagen. Bij snelverkeer geen alcohol. J. A. Q., kapper te Oostburg, had op 5 Mei het bevrijdings feest gevierd. Toen hij per auto uit Schoondijke kwam, had hij ter hoogte van de watertoren te Oostburg getracht het portier te sluiten. De auto, die hij bestuur de was gaan slingeren, en kon eerst vele honderden meters ver der tot stilstand worden ge bracht. Echter niet voordat Q- een Belgische luxe-auto had ge raakt en rakelings langs een bromfiets en een vrachtauto was geschoten. Door al dit gezigzag was Q. uit de auto gevallen, er daarna weer ingesprongen, en doorgereden. Twee heren, R. L. L. en J. C. beiden chauffeurs van beroep, noemden het rijden van Q. on verantwoordelijk. Q. gaf het hele geval toe, doch ontkende dron ken te zijn geweest, hoewel hij wel iets had gedronken. De kantonrechter vroeg zich af, waarom Q. de wagen niet di rect had gestopt, toen hij be merkte, dat hij deze niet meer onder controle had. De ambtenaar constateerde dat het drankgebruik van Q. invloed heeft gehad op zijn reacties bij dit ongeval. Geëist werd 250 boete subs. 60 dagen en 6 maan den intrekken van het rijbewijs. Mr. H. A. R. de Mul verdedig de de handelwijze van verdachte en wees op het zeer gladde weg dek bij de watertoren. Het in trekken van het rijbewijs noem de advocaat funest voor de uit oefening van verdachte's beroep. De kantonrechter concludeer de dat hier ergerlijk is gereden. De uitspraak luidde 3 weken hechtenis en 6 maanden intrek king van het rijbewijs voorwaar delijk proeftijd 2 jaar en 250 boete subs. 2 maanden hechtenis. M. S-, ingenieur, wonende te Zelzate, was gestruikeld over het punt „Potjes" in de weg Zuid- zande—Cadzand. Daar hier her haaldelijk ongelukken gebeuren, drong de kantonrechter bij de overheid aan op betere aandui dingen, dat men hier met een gevaarlijk kruispunt te doen heeft. Het geen voorrang verle nen kwam S. op 25 boete te staan, subs. 10 dagen. J. J., veehandelaar te Oostburg, had gereden met een motor zon der geldig rijbewijs, 't Kostte hem 20 of 20 dagen. W. J. R., landbouwer te Groe de, had zijn runderen niet nage zien op de runderhorzellarven. Daar de dieren hiervan veel te lijden hebben, werd hem een boete opgelegd van 30 of 15 d- Evenzo verging het A. D. te Groede, die ook 30 neer moest tellen voor de horzellarven, die op zijn koeien werden gevonden. G. de B. te Middelburg (Bel gië) had niet voldaan aan de coloradokeverbestrij ding. Uitspraak 25 of 10 dagen. L. J. B., molenaar te Moerker- ke, had niet naar zijn aardappe len omgekeken, toen ze eenmaal in de grond stonden. Dit kostte 1 hem 40 of 20 dagen. W. M. R. te Groede had kinde ren in zijn vrachtauto vervoerd. Daar bleek, dat R. te goeder trouw was geweest, werd een ge ringe boete van 6 of 2 dagen opgelegd. J. A. M., brouwersknecht te Aardenburg, had zijn vrachtwa gen te Groede niet juist gepar keerd. Uitspraak 12 boete, subs. 6 dagen. P. R. B. uit Ledenburg (België) was Nederland binnengekomen buiten de doorlaatpost. Hij kreeg 10 boete of 5 dagen. H. F. V., loonsproeier te Sluis had zonder rijbewijs gereden. 15 of 10 dagen was de uitspraak. J. A. M. de S., vlasser te Aar denburg, werd wegens het rijden met een te breed beladen aan hangwagen met vlas tot 30 of 14 dagen veroordeeld. L. B., landbouwer te Oostburg, had zich aan hetzelfde feit schul dig gemaakt. Hem werd 15 of 8 dagen opgelegd. A. I. de S., die vertegenwoor digd werd door zijn vader, had eveneens met een wagen vlas ge reden die te breed was. Uitspraak 40 of 20 dagen. Naar aanleiding van deze ge vallen merkte de kantonrechter op, dat er in de toekomst zware straffen zullen worden uitge deeld, indien men van de zijde van de landbouw en de vlasbe- drijven niet nauwkeurig toezicht op de toelaatbare breedte hield. J. G., landarbeider te St. Mar- griete (B.) had in Juli te Aarden burg te diep in het glaasje geke ken. De man bleek bovendien nog stokdoof te zijn. In onver staanbaar "Vlaams verweerde hij zich tot groot vermaak der aan wezigen. Hij kwam eraf met 6 of 2 dagen. Keizer Hirohito van Japan heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het parlement wordt ont bonden. Theoretisch is de regering af getreden, maar haar besluit om het parlement te ontbinden wordt meer beschouwd als uitschrijving van nieuwe verkiezingen. de regering, die de huidige zal opvolgen haar politiek zal ver anderen wegens het stelsel van „speciale bestellingen" van Amerikaanse zijde, die voor een groot deel bijdragen tot het in evenwicht brengen van de Ja panse economie. In diplomatieke kringen te Volgens welingelichte politieke J Londen is men van mening, dat kringen te Tokio heeft de zaak van de 2 Britse zeelieden, die door een Japans tribunaal te Kobe tot 30 maanden gevange nisstraf zijn veroordeeld wegens diefstal van 1700 yen, het be sluit van de regering om het parlement te ontbinden ver haast. Er werden in het parle ment veel interpellaties over deze zaak verwacht. Yosjida zou van mening zijn, dat het inci dent niet had moeten gebeuren en hij zou de Britse autoriteiten hebben verzocht concessies te doen, teneinde de oppositie te „ontwapenen". De ontbinding geschiedt op een ogenblik, dat Japan op eco nomisch gebied moeilijkheden heeft, onder meer als gevolg van de invoerbeperkingen van bepaalde landën, in het bijzon der die van het sterlinggebied. In bepaalde kringen stelt men als remedie voor de hervatting van de handel met de commu nistische landen, in het bijzon der met China, dat vóór de oor log het voornaamste afzetgebied was en tegelijkertijd de voor naamste bron voor grondstof fen. Waarnemers geloven niet, dat het houden van de verkiezingen de onderhandelingen over de sta tus der troepen der Verenigde Naties in het land zal vertragen. Reuter tekent hierbij aan, dat Yosjida voornamelijk steun heeft bij de landbouwende bevolking. De verkiezingen in October zou den samenvallen met het inhalen van een rijke rijstoogst en er zou tevredenheid bij de boeren heer sen. Volgens de normale gang van zaken zou het parlement tot Fe bruari aanblijven. Tegen die tijd echter worden de belastingaan slagen op de oogst rondgezonden. Da kamer van afgevaardigden van Eritrea heeft Donderdag haar -Voorzitter, de 83-jarige Ato Tedla Bairoe, gekozen als hoofd van de uitvoerende macht van de nieuwe autonome regering van het land. (Volgens de nieuwe grondwet die door de Verenigde Naties wordt gesteund is Eritrea een deel van het keizerrijk Ethio pië geworden met autonomie op binnenlands gebied). Bairoe was in 1947 een der stichters van de partij, die fede ratie met Ethiopië voorstond. Hij heeft driemaal in Lake Succes zijn partij vertegenwoordigd bij besprekingen over de toekomst van Eritrea. Naar het in Montreal verschij nende blad „The Gazette" meldt, hebben een Poolse en Tsjecho- Slowaakse immigrant 't bestaan van een Russisch spionagenet in de verdedigingsindustrie te Mon- regeringskringen in Ottawa hecht treal aan het licht gebracht. In men weinig waarde aan dit be richt. De politie stelt een onder zoek in. Een tegeltableau met de af beelding van de bekendste Ne derlandse fokstier (Adema 197), de stamvader van het Neder landse stamboekvee, is gisteren met het K.L.M.-vliegtuig naar Z.-Amerika verzonden. Dit tableau, dat Adema 197 voorstelt temidden van een ty pisch Nederlands landschap, zal door de Nederlandse kolonisten te Castrolanda in de Braziliaan se staat Parana worden aange boden aan het ministerie van financiën uit dankbaarheid voor de steun, die deze jonge Neder- andse kolonie van Braziliaanse zijde heeft ondervonden. Deze Nederlandse kolonie is thans 30 man groot. In Septem ber zullen er 60 man uit Neder land bijkomen. Het ligt in hst voornemen, dat zich begin 1954 325 man geves tigd zullen hebben. Deze kolonie die 5000 ha ter beschikking heeft legt zich uitsiutiend toe op de veeteelt. Hiertoe zullen 700 stuks hoogwaardig stamboekvee van Nederland naar Brazilië worden verscheept. Ruim 300 stuks vee zijn reeds in Castro landa aangekomen. De hoofdstad van de Philip- pijnen is door zware moesson- regens bijna geheel onder water gezet. Hierbij verloren 8 mensen het leven. Door de enorme water massa's werden hele rijen hui zen en bruggen weggespoeld. In het ziekenhuis te Nijmegen is de 10-jarige Paul Wolf, het 4e slachtoffer van het motorongeluk op de Goffertbaan overleden. De 13-jarige Jan Wolf en de 10- jarige Willy Hendriks verkeren nog steeds in levensgevaar. Gistermorgen omstreeks 9.20 uur is op de onbewaakte overweg bij Carnjum een tractor van de coöperatieve grasdrogerij in Gie- kerk door een goederentrein, die van Leeuwarden in de richting Stiens was vertrokken, gegrepen. Beide benen van de 26-jarige be- stuurder van de tractor, R. kreeg een hoofdwond en een be schadiging aan de schedel. Hij is in vrij ernstige toestand overge bracht naar het ziekenhuis. JEUGDIG DRIETAL STAL AUTO'S EN FIETSEN. In het begin van deze maand heeft een ingezetene van Tilburg bij de Arnhemse politie aangifte gedaan van diefstal van zijn auto die in de Broekstraat stond ge parkeerd. Een dag later werd dit motorrijtuig te Westervoort on beheerd en defect aangetroffen. Enkele dagen later werd een op de Rijnkade geparkeerde auto ontvreemd. Deze werd defect in Ede teruggevonden. Weer enige dagen later verdwenen op Alte- veer in Arnhem drie auto's tege lijk. Ook deze auto's werden ach- Veenstra uit Akkerwoud, werden j terhaald, waarvan één te Amster dam. In verband met deze diefstal- De „Sunday Pictoral" meldt: In Ryde op het eiland Wight werd als hoofdprijs tijdens een danswedstrijd een vliegtochtje rond het eiland uitgeloofd. De winnaar werd mr Ivan Wal lace, piloot van een straalvlieg tuig Richard Gray, voorzitter van het Amerikaanse verbond van bouwarbeiders, aangesloten bij de A.F.L., heeft meegedeeld, dat hij op generaal Eisenhower zal stemmen. Gray is lid van de democrati sche partij. Zijn vakverbend, telt ongeveer 3 millioen leden. Hij zeide nog, dat nog 6 of 8 vakverenigingsleiders op Eisen hower zouden stemmen. verbrijzeld. Het slachtoffer werd naar het diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, zijn toestand is naar omstandigheden redelijk goed. Twee jongens, die op een van de 4 ledige aanhangwagens ach ter de tractor meereden, konden zich tijdig in veiligheid stellen. De tractor en de aanhangwagens werden zwaar beschadigd. De trein kon na enig oponthoud de reis voortzetten. DE SCHRIK VAN ZIJN LEVEN. De landbouwer N. G. P. van der Bosch uit Kethel ondervond Woensdag de schrik van zijn leven toen zijn paard op hol sloeg, vlak bij de onbewaakte overweg van de Oude Dijk. Het dier schrok van een naderende trein en Van der B., die trachtte het tot stilstand te brengen, slaagde hierin niet. Ten einde raad stuurde hij het in de rich ting van de bij de overweg ge plaatste schrikhekken. Op het laatste ogenblik nam het paard een sprong en wipte over het hek tegen de passerende trein aan. Gelukkig was de wagen achter het hek blijven steken, zodat Van der B. ongedeerd bleef. Het paard moest later worden afge maakt. POGING TOT AANRANDING. Gisterenmorgen heeft op de weg die door het bos van Putten naar het gehucht Drie loopt, een man getracht een 14-jarig meis je aan te randen. Het meisje kon zich echter losrukken. De dader wist te ontkomen. De politie zoekt naar hem. NA AANRIJDING DOORGEREDEN. Op de Fruitweg te 's-Graven- hage kwam een vrachtauto, be stuurd door de 19-jarige J. W. L. C., in botsing met een bakfiets, bereden door de 43-jarige C. M. F. K. De vrachtautobestuurder was zonder rijbewijs en zonder toestemming van zijn patroon met de wagen gaan rijden. Daar hij te snel een bocht nam, raak te hij de macht over het stuur kwijt met het noodlottige gevolg. C. schrok zo van deze aanrijding, dat hij doorreed. Hij bracht de wagen naar zijn patroon terug .en ging zich toen bij de polibe aangeven. De berijder van de bakfiets len ging de belangstelling van de Arnhemse politie uit naar een drietal jongelieden dat enige da gen spoorloos was en waarvan één reeds enkele malen ongeoor loofde plezierritjes had gemaakt. De drie werden thans tijdens een fietstochtje aangehouden door de rijkspolitie te Maarn. Zij bleken zich inderdaad aan de voorom schreven feiten te hebben schul dig gemaakt en bovendien zaten zij ook nu op gestolen waar. Zij hadden de auto, waarmede zij kort geleden naar Amsterdam waren gereden en die zij langs een gracht hadden geplaatst, de volgende dag niet teruggevonden en hadden daartoe opnieuw een auto „gepikt". Nadat aan dit voertuig mankement was ont staan hadden zij fietsen gestolen en waren daarmede op weg naar huis. Zij bekenden voorts zich onder andere in Bunnink en Am sterdam nog aan diefstal van levensmiddelen te hebben schul dig gemaakt en in Arnhem een hoeveelheid daklood te hebben weggenomen. De daders de 19-jarige L. F. de W., de 17-jarige D. G. K. en de 17-jarige J. Z. zijn voor de officier van justitie geleid. PIET VAN HEUSDEfï WERELDKAMPIOEN ACHTERVOLGING AMATEURS. De uitslag van de finale ach tervolging amateurs luidt: 1. en wereldkampioen Van Heusden (Ned.) 5 min. 9.8 sec.; 2. De Rossi (It.). Om de derde en vierde plaats: 3. Campana (It.); 4. Newton (G.-Br.). Geen tijden wegens banden- pech van Campana. Uitslag finale achtervolging profs: 1. en wereldkampioen Patter son (Austr.) 6.27.0; 2. Bevilacqua (It.) 6.36.4. Om de derde en vier de plaats: 3. Gillen (Lux.) 6.23.6; 4. Glorieux (B.) 6.23.6. Voor de kwartfinales sprint voor amateurs plaatsten zich: Peacock (G.-Br.), Mockridge 113. Niet lang nadat Orm en zijn vreemd soortige gids uit het gezicht verdwenen zijn, ontwaakt Kaldra uit zijn bewustloos- heid. Duizelig richt de krijger zich op en laat een verdwaasde blik over de omgeving glij den. Tot zijn ogen blij ven rusten op de boom, waaraan tien minuten geleden de onvolprezen Alhabar nog muurvast zat vastgesnoerd.. „Weg...!!!" Razend van woede springt hij op en on derzoekt de touwen. „Doorgésneden...!" mompelt hij „O, kleine zeeman, dit zal uw bloed kosten...". En vol bitterheid ijlt hij terug naar het kamp. „Nim mer vertrouwde ik de Noorman. Nu laat diens dienaar ëen doods vijand van ons Verbond ontsnap pen", gromt Kaldra. „Waarom heeft de oude Axai deze verraders ooit het oor geleend! Zij voeren ons Verbond naar de ondergang!" In het kamp wijken de vrouwen schichtig uiteen als zij hem zien aankomen; Men kent en vreest zijn drift. ;rl „Hé-daar, man", richt hü zich korzelig tegen een der krijgers, die de gevangen aanhangers van de Beer bewaken. „Waar bevindt zich de oude Axai?" „Zij heeft zich na het vertrek van de Noorman in haar hut te ruggetrokken", mompelt, de krij ger, een armgebaar makend in de richting van een lage, met plaggen afgedekte holwoning, die in de verte even bóven de grond uit steekt. Hij kijkt hoofdschuddend Kaldra na, die als een getergde stier op de ingang van de hut toe schiet. „Axai wordt te oud!" pre velt Kaldra driftig, terwijl hü de trap afdaalt die naar het binnen ste van de woning voert. „Het wordt tijd dat zij de leiding over laat aan mannen die kunnen han delen. Ik zal Dan breekt hij zijn alleenspraak af en kijkt verbaasd om zich heen. De hut is leeg. Nergens is iemand te zien... (Austr.), Morettini (It.), Cox (Austr.), terwijl na de herkan- singsritten. Pinarello (It.) en Sacchi (It.) zich nog bij dit vier tal voegden. Bij de profs plaatsten zich Har- ris (G.-Br.), Van Vliet (Ned.), Patterson (Austr.). Senfftleben (Fr.) en Derksen (Ned.) en Platt- ner (Zwits.) na herkansing. In de finale stayers komen uit Besson, Meier en Diggelman (al len Zwits.), Lohmann en Schorn Did), Lemoine en Lesueuer (Fr.), Verschueren (B.) en Pronk (Ned.). De kwartfinales amateurs en profs. In de derde kwartfinale van de sprint amateurs werd Hijzelen- doorn geklopt door de Italiaan Morettini, die een felle aanval van onze landgenoot afsloeg en de laatste 200 meter van 11.8 sec. reed. De andere kwartfinales wer den gewonnen door Peacock (En geland), de favoriet Mockridge (Austr.) en Cox (Austr.). Bij de profs wonnen Harris (En geland), Patterson (Austr.) en Senfftleben (Fr.) alle drie hun kwartfinale in een zeer goede tijd, n.l. 11.6 sec. Senfftleben was gis teravond veel te snel en te tac tisch voor Plattner en Derksen, die hij verraste met een krachti ge demarrage. Hij krpeg zóveel voorsprong, dat de Zwitser en de Nederlander er niet meer aan te pas kwamen. Van Vliet kwam in zijn kwart finale tegenover de Italiaan Ber- gomi en de Brit Bardsley, met wie hij afrekende zonder dat hij al z'n reserves behoefde aan te spre ken. Dit gebeurde in de tweede rit, de eerste was namelijk afge beld na een val van Bergomi. De halve eindstrijden. De halve eindstrijden achtervol ging amateurs brachten Campa na en Van Heusden, en De Rossi en Newton tegen elkaar. De Ros si moest zich tot het uiterste ge ven om Newton de baas te blijven en een plaats in de finale te ver overen. Van Heusden lag na drie ronden een meter of tien achter op Campana, die echter zijn hoge tempo niet kon handhaven en tenslotte met groot verschil ver loor. Ónze landgenoot had al na vijf ronden zijn achterstand om gezet in een voorsprong welke hij geleidelijk vergrootte tot onge veer 70 meter. Wederom maakte hij een prachtige tijd, 5 min. 9,8 sec. over de 9 ronden (4090 m.). Bij de profs won Bevilacqua van Gillen, terwijl Patterson, die in de achtervolging even geducht is als in de sprint, de Belg Raphael Glorieux uitschakelde. De finales. In de finale achtervolging ama teurs tegen de titelhouder De Rossi kreeg Van Heusden, die nerveus aan de start was ver schenen, in twee ronden 25 me ter achterstand en na vier ron den was het verschil nog even groot. Maar toen begon de Ne derlander op volle toeren te draaien en slonk zijn achterstand zienderogen. Na 6 ronden haal den zijn supporters ruimer adem want Van Heusden lag nu vóór. En toen hij in de zevende ronde, steeds even soepel rijdend, meer dan 20 meter uitliep, was de strijd beslist want De Rossi kreeg een geweldige inzinking en toen de bel ging voor de laat ste ronde gaf hij het op. Het Wilhelmus weerklonk en een dolgelukkige Van Heusden werd van alle kanten gefelici teerd, nadat Joinard hem de re genboog-trui had aangetrokken. Campana klopte Newton voor de derde plaats, in een rit, die enige malen wegens bandenpech was onderbroken. T De Australiër Patterson ont troonde in de finale van de ach tervolging voor professionals een andere wereldkampioen, ook een Italiaan, Bevilacqua. Deze leek in grote lijnen veel op die bij de amateurs. Bevilacqua had een snelle, te snelle start en kreeg bijna 30 meter voorsprong, die hij echter weer verloor toen Pat terson na zes ronden een tegen aanval inzette. Eén ronde vóór het einde lagen beide renners ge lijk, waarna de Italiaan, aan het eind van zijn krachten, afzakte en met 80 meter achterstand over de streep ging. De derde plaats viel ten deel aan Gillen, dank zij een overwin ning op Glorieux. Ook deze rit werd enige malen wegens ban denpech onderbroken, zodat de geannonceerde tijden geen hou vast bieden. De repechage. In de repechage van het stay ers-kampioenschap klasseerden Lemoine, Lesueur en Diggel- mann zich voor de finale. Bakker werd zesde en De Best werd uit de strijd genomen toen hij een grote achterstand had. Hijzelendoorn heeft het in zijn herkansingsrit bij de amateurs sprinters slechts tot een tweede plaats kunnen brengen achter de Italiaan Pinarello. Hij was daar mee uitgeschakeld. Jan Derksen daarentegen won zijn rit tegen Bergomi en Gillen, zodat hij in de halve finale uitkomt. Bij de profs hebben zich hier voor Harris, Van Vliet, Senfft leben, Patterson, Plattner en Derksen geklasseerd. Bij de ama teurs komen Sacchi, Pinarello, Morettini, Mockridge, Cox en Peacock in de kwart-eindstrijden. Verhelst te Moerbeke 16de. De Waal geeft op. Gisteren werd het tweede deel van de baanboers (met klasse ment) te Moerbeke (B.) gereden. Ditmaal waren de eerste vijf: 1. R. Braem; 2. A. Wijngaerdt; 3. W. van Vlierberghe; 4. M. Kerckhove; 5. A. de Laet. Dit waren allen Belgen; de eerst aankomende Hollander was Roovers. Door pedaalbreuk arri veerde Verhelst als 16de. Hij werd geklasseerd als 3de E. de Waal was uitgevallen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3